V&ihcdk O^doiduriüB ECHTE WALES ANTHRACIET WITTOP KONING - Haarlem WOENSDAG 5 JANUARI '1938 HAAREE M'S D A' G B E 'A D 2 Een nieuw jaar, een nieuw boek KANTOORBOEKHANDEL DRUKKERIJ ZIJLSTRAAT 90 - Telef. 11161 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Onderwijs in Nederlandsch moet veranderen. Op Middelbare Scholen wordt te veelen te ivehiig onderwezen. Inleiding van den heer G. Bolkcstein. fr* In de jaarüjksche algemeene vergadering van de Vereeniging van leeraren in levende talen, te Amsterdam gehouden, heeft de heer G. Bolkestein, oud-inspecteur van het mid delbaar onderwijs een inleiding gehouden, getiteld: „Gedachten over en Indrukken van het onderwijs in Nederlandsch aan middel bare scholen, mede in verband met dat in de drie moderne (vreemde) talen. De heer Bolkestein ving aan met te zeg gen. dat de vele bijgewoonde lessen in hem, de jaren door, één bepaalde opvatting van het onderwijs in het Nederlandsch hebben doen ontstaan, welke hij nu zou uiteenzet ten. Bij de behandeling der didactiek en me thodiek van welk schoolvak ook, moet dit het uitgangspunt zijn: De keuze van de leerstof mag niet bepaald worden door het logisch systeem van de we tenschap of van het onderwezen vak, maar door het psychisch vermogen van den leer ling. Grondslag van elke didactiek moet de psy chologische kennis van den leerling zijn. Zoo opgevat, zijn wij aan een wetenschappelijk verantwoorde didactiek van de middelbare school nog lang niet toe. Er wordt algemeen geklaagd over een te kort aan lesuren in het Nederlandsch op gymnasium en hoogere burgerschool. Zoo lang niet radicaal gebroken wordt met de idee der zoogenaamde „algemeene ontwikke ling", die schuldig is aan de vakkenlitanleën der middelbare scholen, op de H.B.S. b tot 18 in getal, zal het genoemde lessen tekort niet te verhelpen zijn. Voor een alleszins vol doende onderwijs in het Nederlandsch ont breekt op gymnasium en hoogere burger school de tijd. Gegeven het bestaande lesurenaantal heeft het onderwijs in het Nederlandsch zich te beperken tot en alle aandacht te richten op onderwijs in: 1. a) zuiver en b) goed spreken. 2. a) zuiver en b) goed lezen, naast juist c) begrip van het gelezene. 3 zich schriftelijk goed uitdrukken. Voor meer ontbreekt de tijd. „Meer schaadt het „noodige". Men hoede zich daarom voor het gevaar, dat van de zijde der taalwetenschap de prac- tijk der school bedreigt. Voor taalgeschiedenis taalpsychologie, dia lectologie, wetenschappelijke syntaxis, we tenschappelijke phonetiek, voor phonologie en phonemen biedt de beschikbare school- tiidruimte geen plaats. Van de genoemde doeleinden vallen la en 2a samen in den eisch eener zuivere uit- SDraak. Het is een verheugend verschijnsel, dat de plicht der zorg voor een juiste uit spraak bij het onderwijs althans begint door te dringen. De wetenschap moge er dadelijk weer bij zijn om te zeggen, dat de juiste uit spraak niet vast te stellen is, de praktijk leert, dat er zekere normen zijn, waar binnen de taal van beschaafde sprekers zich be weegt. Naast zuiver spreken staat lb goed spre ken. ook het wei-spreken, dat eenerzijds aan verstandelijke, anderszins aan aesthetische eischen voldoet. Geregelde oefeningen zijn daarin noodig, alle leeraren kunnen den leeraar in het Nederlandsch hierbij steunen. Spr. toonde dit aan. Naast zuiver lezen staat 2b goed lezen. Een leesles, dat is een les in het lezen, is een der moeilijkste en moet een der meest actieve lessen zijn. Spreker werkte nader uit, hoe een leesles op de middelbare school niet, en hoe zij wel moet zijn. Een „leesbeurt" behoort door den leerling thuis voorbereid te zijn. Allen nadruk wenschte de inleider te leg gen op 2c het juist begrijpen van het ge lezene. Hier ligt een der culminatiepunten van het ondenvijs in het Nederlandsch, maar ook van dat in de moderne (vreemde) talen. Terecht wordt het onderwijs in de klas sieke talen geprezen om de mentale training, f2.50 afm. 20/35 o.a. a f2.10 afm. 12/20 per 70 k.g. HARMENJANSWEG 67 A TELEF 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: WOENSDAG 5 JANUARI Stadsschouwburg: Annie van Ees in „Boefje" 8.15 uur. Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt 20: Film- vertooning. 24, 46, 68 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Drie Wenschen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Bloemen uit Nizza met Erna Sack. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De vlucht voor het Huwelijk, met Joan Crawford en Clark Gable 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Der Letzte Fiaker, met Leo Slezak. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 urn*, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 6 JANUARI Stadsschouwburg: Pompelmoes door Nieuw Schouwtooneel, voor de Stichting „Haarlem's Bloei". Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt 20: Film- vertooning. 2—4. 46, 68 uur. Palace Filmac: 11—5 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des g,vonds. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen later toenemenden wind uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijn lijk natte sneeuw of regen, dooi. BAROMETERSTAND Hoogste 775.1 mM. te Valentia. Laagste 743.3 m.M. te Vardö. De secundaire depressie is met groote snel heid Zuidwaarts getrokken en heeft zich met de Middellandsche Zee depressie vereenigd. Ook de rug van hooge drukking ligt reeds ten Zuiden van ons land. Geheel Scandinavië kwam onder den invloed van de nieuwe de pressie, die ook de hooge drukking in het Westen Zuidwestwaarts deed terugwijken. Uit Scandinavië is de vorst bijna verdwenen, in Frankrijk afgenomen, maar in Zuid-Duitsch- land, Zwitserland, Polen en de randstaten nog streng. Op de Britsche eilanden is de tempe ratuur overal boven het vriespunt, maar in Ierland nog onder normaal. Aan de Noorsche kust waaien krachtige Westelijke winden, in Noord-Zweden valt sneeuw, evenals in een deel van Duitschland. Frankrijk heeft groo- tendeels zwaarbewolkte lucht met lichte tot matige vorst, bij Marseille en Biarritz valt sneeuw.. De depressie over Scandinavië zal haar in vloed ook over ons land uitbreiden en dooi brengen met Westelijken wind. Een nieuwe daling, die bij IJsland verschijnt, zal vermoe delijk dien dooi doen aanhouden. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 5.36 uur; n.m. 17.48 uur. Strand berijdbaar van 10.30—15.45 uur. Belangrijke telefoonnummerss Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. DOUBLE BRILLEN, GEHEEL BEKLEED. W. KUIPERS Zn., OPTICIENS ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) die het geeft. Maar dat in de nieuwe talen, ook het Nederlandsch, behoeft in dit opzicht niet zooveel lager te staan als nu dikwijls het geval is. Men geve ook in die talen den leerling lectuur, „aan gedachten rijk". Als derde doel van het onderwijs in het Ne derlandsch werd genoemd, den leerling te brengen tot een zich schriftelijk goed uit drukken. Vierderlei middel is daartoe: a. het opstel, b. het vollpHia TiifpwrorW h°ontwoorden van vragen, c. de parafrase, d. de vertaling uit een vreemde taal. Als onderwijsmiddel uitnemend, is het op stel als eindexamenopgave te veroordeelen. Droevig zijn dan ook de ervaringen hier mede en de resultaten. Als goede onderwijsstof bij het Neder landsch werd genoemd: zuiver en goed spre ken, zuiver en goed lezen, met begrijpen van het gelezene, zich schriftelijk goed uitdruk ken. Alle beschikbare tijd is daarvoor meer dan noodig. Het is ook dat, wat maatschap pij en hooger onderwijs vragen (over litera tuur onderwijs zei de inleider nu niets)Voor taalwetenschap in eenig onderdeel kan geen sprake zijn. Eén uitzondering is te maken. Ter bereiking van het geschetste doel van het onderwijs in het Nederlandsch en ter wille van dat in de vreemde talen is noodig een eenvoudig onderwies in de grammatica, maar niet verder gaande dan de genoemde doeleinden aangeven. Het best wordt het on wijs voor dit gemeenschappelijk' doel dooi den leeraar in het Nederlandsch gegeven. De meer en meer doordringende behoefte aan samenwerking bij het onderwijs doet over vroegere bezwaren tegen zulk onderwijs heenstappen. Moge de taalwetenschap nog bezwaren hier hebben, de schoolpractijk maakt het noodig. BENOEMING ST. ELISABETH'S GASTHUIS. Bij besluit van -het College van Regenten van 3 Januari j.l. werd de heer H. S. Ph. Bunt benoemd tot ad'junctcoanmies van het St. Elisabeth's Gasthuis. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN Het bestuur der afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen heeft voor Januari het volgende programma opge maakt. Dinsdag 11 Januari, in de Aula van Teylers Stichting: Lezing van den heer Otto van Tus senbroek. oud-directeur van het Museum voor Kunstnijverheid te Haarlem, over: „Het kind in de beeldende kunst" (Met lichtbeelden). Vrijdag 21 Januari: Lezing van drs. H, IJ. Groenewegen, uit Hilversum, over: „Spelen onze kinderen nog?" Onregelmatigheden aan het Zuiderbad Een onderzoek wordt ingesteld. ZANDVOORT Woensdag. Bij de Justitie te Haarlem waren eenige klachten ingekomen over onregelmatigheden in de administratie van het „Zuiderbad" te Zandvoort. Deze klachten zijn niet afkomstig van het Zandvoortsche gemeentebestuur. Als er onregelmatigheden zouden zijn voorgeko men, zou dit ten nadeele van de gemeente Zandvoort zijn, daar het hier een gemeente lijke instelling betreft. De Justitie heeft aan den Commissaris van Politie te Zandvoort opgedragen een onder zoek in te stellen. Daartoe zijn de boeken en bescheiden van het „Zuiderbad" in beslag ge nomen. Inmiddels zijn verschillende personen in deze zaak gehoord. Uit goede bron ver nemen wij, dat verschillende beschuldigingen reeds voldoende weerlegd konden worden. Die weerlegging gold de belangrijkste klachten. Het onderzoek in de aangelegenheid duurt nog voort. De belanghebbenden ontkennen perti nent dat er eenige onregelmatigheid gebeurd zou zijn. De betrokken wethouder, de heer van der Molen, deelde ons mede, dat hij met vertrou wen het onderzoek afwacht, temeer daar het accountantsbureau J. H. M. de Rode te Hil versum sinds de oprichting van het Zuiderbad kas en boeken van het bedrijf heeft gecontro leerd en geen enkele aanleiding heeft gevon den tot eenige aanmerking. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselmarkt te Amsterdam had heden morgen een rustig voorkomen. De Ameri- kaansche dollars, die gisteren zwak in de markt lagen, waren heden veel beter ge stemd en bewogen zich tusschen 1.79y2 en 1.79 5/8. De verbeterde appreciatie voor het Amerikaansche devies hield klaarblijkelijk verband met de vrij gunstige interpretatie van de boodschap door Roosevelt tot het Ame rikaansche congres gericht, terwijl het krachtige herstel in Wallstreet eveneens niet zonder uitwerking bleef. De Britsche pon den werden op 8.98 1/4 a 8.98 3/8 ingezet. Het Nederlandsche egalisatiefonds was be reid om tegen 8.98 1/4 te koopen, doch voor zoover kon worden nagegaan, kreeg het niets toegewezen. Later in den ochtend werd hoofdzakelijk gehandeld tegen 8.98 5/16 a 8.98 7/16. Fransche francs waren vrijwel onveran derd en werden afgedaan tegen 6.09 3/4 a 6.10. Het disagio voor termijnfj;ancs vertoont een neiging tot inkrimpen en bedroeg heden morgen 5.W cents voor 1 maand en circa 18'/» cents voor 3 maanden. Belga's warén 30.45 a 30.46, Zwitsersche francs 41.56 a 41.57, Duitsche marken 72.30 a 72.35. Op de niet-officieele vroegbeurs ging niet veel om. De belangstelling ging voorname lijk uit naar Amerikaansche waarden, die algemeen hooger waren overeenkomstig het verloop van Wallstreet. De locale fondsen waren goed prijshoudend. Amsterdam rub bers waren vast gestemd. Koninklijken wer den echter iets later afgedaan, daar het in terim-dividend a 6 procent van de Konink lijke Petroleum Maatschappij niet mee viel. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur Londen 8.98 5/16 Berlijn 72.35 Parijs 6.09 7/8 Brussel 30.46 Zwitserland 41.56 1/2 New York 1.79 9/16 12.— uur Londen 8.98 3/8 Berlijn 72.32 1/2 Parijs 6.09 7/8 Brussel 30.45 3/4 Zwitserland 41.56 1/2 Kopenhagen 40.05 Stockholm 46.30 Oslo 45.10 New York 1.79 9/16 Praag 6.31 Italië a. vrije lire 9.521/2. b. reislire 8.60, c. bankpapier 7.40. NATIONALE TYPE-WEDSTRIJDEN 1938. De heer Lohmann, directeur van het Lnst. voor - Talen en Handelsonderwijs, alhier, die deel uitmaakt van de jury voor bovenge noemde wedstrijden, deelt ons mede, dat de demi-finale te Amsterdam Dinsdagavond in Krasnapolsky plaats vond. Er was een ern stige stemming onder de 31 jongelui. Velen hebben op topprestatie gewerkt, want er werd van groote vaardigheid blijk gegeven. Eersten op deze demi-finale bleken te zijn de heeren Simonis met 411 en Kloots met 406 aanslagen per minuut, beiden uit Amsterdam, terwijl mej. Thea Hoekema uit Heemstede, die bij den voorwedstrijd alhier reeds een zeer goed figuur maakte, als nummer één van de dames 397 aanslagen maakte; onze Haarlem- sche kampioene maakt dus een kans om, als zij a.s. Vrijdag op de finale een even goede plaats inneemt, ook in den a.s. Zaterdag te houden internationalen kampioenswedstrijd te kunnen uitkomen. CRICKET. C. J. Posthuma 70 jaar. C. J. Posthuma, de grootste figuur die ooit op onze cricketvelden gespeeld heeft, hoopt a.s. Dinsdag 11 Januari zijn zeventigsten ver jaar dat te herdenken. Bij deze gelegenheid is het zeer zeker de moeite waard, een korten terugblik te werpen op Posthuma's roemrijke cricketloopbaan. Zeer vele triomfen heeft de Leeuw van Bentveld gevierd en begon hiermee reeds op zeer jeugdigen leeftijd. Speciaal tegen Engel- sche teams was hij steeds bijzonder op dreef; het moet voor Posthuma wel een buitenge wone voldoening zijn geweest, toen hij, als jongeman in Engeland vertoevende, er tijdens een oefening in Londen in slaagde, den be- roemdsten der Engelsche batsmen: W. G. Grace, uit te bowlen, tot groote verwondering van dezen Engelschman, die het zoo maar niet direct kon verwerken, dat die Hollander hem te pakken had, omdat dit nog aan geen Engelschman was gelukt! Dat seizoen, het was in 1903 na dit voorval, noodigde Grace Posthuma uit voor de London County C. C. te spelen en in enkele matches slaagde Posthuma er toen ih een flink succes te boeken. Posthuma's „groote off-break" was be rucht! Massa's batsmen zijn daaraan ten slachtoffer gevallen. Wat heb ik hem dien bal dikwijls zien loslaten; dikwijls moest na zoo'n bal het wicket, dat de batsman tevergeefs trachtte te verdedigen, er aan gelooven. Ik zie nog het totaal verbouwereerde ge zicht van een door Posthuma aan de Span jaardslaan gebowlden Engelschman tijdens een internationale ontmoeting. Maar behalve met den bal, was Posthuma ook met het bat een lang niet te onderschat ten tegenstander. Hij batte steeds in een uiterst aantrekkelijken stijl, heeft meer dan één „century" op zijn naam gebracht en was een specialiteit in het „hitten" van zessen. De oude getrouwe Spanjaardslaan-bezoekers zul len zich bij het lezen van dit berichtje on willekeurig Posthuma voor den geest halen, staande aan het wicket, terwijl hij den armen bowler eventjes onderhanden neemti De berichten over den oorlog in China trekken, zooals begrijpelijk, veel belang stelling in de Chineezenwijk te New-York. C. J. Posthuma, zooals de oude garde in de cricketwereld hem nog goed zal kennen. Wat ontelbare ballen heeft hij over de tri bune en in den Hout gejaagd! Ook tijdens het oefenen kon hij er geducht op los ranse len; wij jongens werden dan aan de boun dary langs het veld opgesteld en mochten probeeren, zijn ballen langs den grond te stoppen of de „hooge" te vangen. Wij „pro beerden" dit dan ook, maar daar bleef het meestal bij! Tot zijn zestigste jaar is Posthuma voor zijn oude club „Rood en Wit" actief cricketer ;ebleven en als ik mij niet zeer vergis, slaaj, de hij er in zijn laatste seizoen nog in, op de algemeene eerste klasse bowlingslijst, de derde plaats in te nemen na het einde van het sei zoen! Een prestatie die er mag zijn. Het spreekt wel haast van zelf, dat Posthu ma aanvoerder van zijn elftal was; en het is voor mij een bijzondere eer geweest, tot de spelers te hebben behoord, die onder zijn kundige leiding het veld in zijn getrokken. Heel veel kampioenschappen heeft Posthuma met de zijnen voor Rood en Wit veroverd. Speciale wedstrijden zullen den „grand old man" steeds in gedachte blijven, zooals b.v. die tegen A. C. C. met Schroder Dat waren steeds min of meer gevechten tusschen die twee oude rotten, waarbij het steeds de Amsterdammer was, die tenslotte zijn geduld verloor. Een wedstrijd aan de Spanjaardslaan; Schroder vóór het wicket, Posthuma bowlt, daagt hun uit! Tot tenslotte: de groote off-break. Schroder ziet hem, ként hem, springt uiten smijt zijn bat tegen den grond! De bal was hem tóch gepasseerd en nam zijn wicket. En dan de wedstrijden tegen H.C.C. Die wa ren steeds van een bijzondere bekoring. De beide pretendenten voor het kampioenschap! Bij de groote Haagsche C. Feith, Posthuma's beste vriend, Coops, van Loon en Fokker, de bowlers, Constant Feith, la Chapelle, Dé Kessler, dat zijn zoo ongeveer de kopstukken en dan bij Rood en Wit naast den „skipper": W. van Manen de keeper, W. van Waveren en A. Diemer Kool het befaamde openingspaar Adé van Gogh dè batsman! Swens, de Hol- derts, André van de Poll en Willem van Spengler. Wat een elftal»- Ik vergeet hier nog J. van Eeghen, die een tijdlang in Zuid Afrika ver toefde, doch naderhand, weer gerepatrieerd, Posthuma's plaats als aanvoerder innam, na dat deze het cricket, althans actief, vaarwel zei. Ik sla het jubileumboek van den Ned. Cricketbond open op een bladzijde waarop eenige averages batten: C. J. Posthuma als no. 1 in 1893 met een gemiddelde van 23, en in 1894 met een gemiddelde van 43,44! Ik schreef reeds, dat Posthuma óok een zeer goed batsman was geweest! Tweemaal slaagde hij er in, 9 wickets in een innings te veroveren! 7 Mei 1893 te Leiden tegen Achilles: 914. 17 Juli 1898 te Haarlem tegen H.C.C.97! Driemaal veroverde hij 8 wickets in één innings. Ik zou kunnen doorgaan, maar laat het hier bij. Ik hoop, dat Posthuma nog eens getuige zal mogen zijn van een kampioenschap van Rood en Wit! P. A. LAMMERTS VAN BUEREN. Varijsche Wafels Een verrukkelijke wafel wu handhaven met zachte room vulling, KWALITEIT j yjf en met poedersuiker be- strooid. 20 cent per ons. (Adv. Ingez. Med.) NEDERLANDSCHE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Zaterdag a.s. organiseert de afdeeling Haar lem van de Nederiandsche Natuurhistorische vereeniging een bezoek aan het gebouw van den Rijles Geologische^ dienst. Maandag 17 Januari houdt deze vereeniging haai' jaarver gadering in de Kroonzaal van hotel Brink- mann. Om 8.30 houdt de heer C. Sipkes een lezing met lichtbeelden over „Tochten door de Balkanlanden". Donderdag 27 Januari houdt de heer L. A. Dupree een causerie. MARKTBERICHTEN Markt Woerden (Woensdag) Aanvoer 89 partijen kaas. Met rijksmerk le kW. 26.50 a 28. 2e kw. 24.50 a 26. Han del matig. SCHAKEN. DE SCHOOLSCHAAKWEDSTRIJDEN. Aan de groene tafel achter het gordijn tik-tak, tik-tak, het kalme *geluid van de twee schaakklokken die op dé groene tafel op het podium staan. Zware paarse gordijnen hangen van de zoldering naar beneden en scheiden de vier spelers van de demi-finale van de school- schaakwedstrijden af, van de andere spelers. Een van de vier loopt zenuwachtig heen en weer. Zijn stelling is welliswaar niet ho peloos, maar erg rooskleurig is de toestand toch niet. Plotseling echter brengt zijn te genstander een stukoffer. Opnieuw gepluis: is het een ongeluk of is het opzet maar de tijd gaat voort en veel tijd blijft er niet voor de nog resteerende zet ten over. Gepraat aan het andere bord; daar wordt tot een remise besloten. Remises zijn voor de organisatie steeds zeer vervelend, aange zien het tournooi heden Woensdagmiddag geëindigd moet worden en het overspelen van een remisepartij zeer veel tijd in beslag neemt. De remisepartij in de demi-finale wordt overgespeeld in een snel partij en wel 30 zetten in een half uur. Nog steeds gepeins nog steeds tik-tak- tik-tak en als ik dan van achter het paarse gordijn de zaal intreed zitten daar aan twee lange groene tafels de deelnemers aan het bij tournooi en aan de tournooien van de ver liezersronden. Langzaam echter werden de laatste par tijen beslist en loopt de zaal langzaam leeg. Uitslagen bij tournooi: Groep I H. Wijnberg (Ken. Lyc.) 4 punten uit 5 partijen. Groep H H. Blom (R.-K. Lyc.) 5 punten uit 5 partijen. Groep ni v. Brederode (le H.B.S. b) 5 pun ten uit 5 partijen. Groep IV Erbrink (Chr. Lyc.) 4 punten uit 5 partijen. Groep V L. Bouwes (2e H.B.S. b) 5 punten uit 5 partijen. Groep VI D. Verdenius (Gymn.) 5j^ punt uit 6 partijen. Uitslagen 3e ronde. Hoofdtournooi. R. de Vita (1ste hH.S. b)—Bekker (Gym nasium) o1 Beinema (H.B.S. a)Hoogendoorn (1ste H.B.S. b) o—l Bijwaard (R.-K. Lyc.)—v. Kampen (H.B. S. a) o—l H. L. Guldemond (lste H.B.S. b)—H. de Koomen (Chr. Lyc.) io Demi-finale. Bekker (Gymn.)Hoogendoorn (lste H.B. S. b) H. L. Guldemond (lste H.B.S. b)—v. Kam pen (H.B.S. a) afgebroken. Het tournooi te Hastings. (Zie ook elders in dit nummer.) Uit Hastings: De afgebroken partij tus schen Tylor en Alexander uit de zevende ronde is heden door Alexander gewonnen, zoodat de Engelsche meester een zeer fraaie positie op de ranglijst inneemt. Door een seinfout is gemeld, dat Flohr zijn partij te gen Mikenas gewonnen had. Deze partij, waarbij Mikenas met wit speelt, is echter af gebroken en wel in een stelling, waarin de Lithauer beter staat. De stand van het tournooi luidt thans: I. en 2 Keres en Reshevsky ieder 5 V2 punt. 3. Alexander 5 punten. 4. Flohr 4Vï punt, plus 1 afgebroken partij. 5. Fine 4V2 punt. 6. Mikenas 3 punten plus 1 afgebroken partij 7. en 8. Tylor en Sir G. Thomas, ieder 2VÓ p. 9. en 10. A. R. B. Thomas en Fairhurst ieden Z/2 punt.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2