KARSOTE CODREANU EN ZIJN „IJZEREN GARDE IN ROEMENIË. GARAGE RABO VRTTDSG 7 JANUARI 1938 H A AR E EM'S DAGBLAD De jongste aspirant-dictator in de Bal kan-politiek. Onder de leuze alles voor het vaderland!'' en met behulp van een pompeuze regie weet hij de Roemeensche boeren te imponeeren. Middernachtelijke bijeenkomsten onder de?i sterren- hemel. Mevr. Lupescu, het zwarte schaap in de oogen van de leiders der IJzeren Garde. TJit de jeugd van Corneliu Codreanu. De bloei ende korenbloem vervangt het hakenkruis. (Van een bijzonderen correspondent) BOEKAREST. Januari '38. „Co-dre-a-nu'\ „Co-dre-a-nu!" dit is de leuze die in spreek koor aangeheven, vaak de wonderlijke rust van het Roemeensche platteland verstoort. Een heraut stijgt van zijn schimmel in het middernachtelijk uur, een ruiter, die een een voudige witte linnen kiel draagt. Plechtig heft hij den rechterarm op en op dit teeken zwijgt de duizenkoppige schare van boeren, die bij fakkellicht en warm brandende kruisen in den sterrennacht bijeengekomen is. Dit is ook het teeken, waarop alle patriottische liederen als bij tooverslag verstommen en de klare stil- te van het Roemeensche akkerland, tijdelijk althans weer verzekerd schijnt. Codreanu gaat spreken, Corneliu Codreanu, de jonge leider van de „IJzeren Garde"', een extreme figuur zonder weerga, die zijn dictatoriale droomen nog lang niet heeft uitgedroomd en wiens totalitaire en anti-semitische ideeën vooral onder de eenvoudige en onwetende boe ren opgeld doen. De ironie van het lot wil, dat vele dictators of semi-dictators niet de nationaliteit bezaten van het land. waarover zij later regeerden. Hitler was Oostenrïjksch onderdaan, Schuscn- nigg werd in Italië geboren, de Turksche dic tator Mustapha Kemal Ataturk. de groote Griekenhater, was juist afkomstig uit Salo- niki, Stalin is een Georgiër en men kan niet zeggen, dat de sympathie in het oude Rusland voor de Georgiërs bijzonder groot was. Pil- soedski was Litauer van origine en dat ver klaarde de hardnekkigheid, waarmee hij later weigerde den Litauers het Wilna-gebied terug te geven. Corneliu Codreanu, al is hij nog maar een pseudo-dictator, maakt geen uitzon dering. Onder dezen ontegenzeggelijk Roe- meenschen naam gaat een zekere meneer Ze- linski schuil, die uit een eenvoudig Poolsch gezin te Kroonstad afkomstig is. Zelinski is een naam, die in Polen denzelfden vertrouw den klank heeft als die van Jansen ten on zent! Corneliu Codreanu werd een vurig patriot niet voor de Poolsche maar voor de Roemeen sche zaak. Het bloed kruipt wel meer, waar het niet gaan kan.... In 1927 stichtte hij de „IJzeren Garde", die met de Nationale Boe renpartij en de Nationaal Christelijke Partij het monopolie van het Roemeensche nationa lisme meent te hebben. Een fanatiek super- fascisme, een ijzige Jodenhaat, en een streng doorgevoerd nationalisme lagen aan zijn pro gramma ten grondslag. Codreanu nu maakt er geen geheim van wat een Degrelle wèl deed dat een deel van zijn succes aanvankelijk niet uit zijn partij program doch uit zijn imposante verschijning viel te verklaren. Men stelle zich den leider van de „IJzeren Garde" als een markante fi guur voor, een man met wilskrachtig gelaat, waarin de donkere oogen gloeien als hij het woord voert, een energieke kin, een smalle neus en het lange zwarte haar in breede plooien weggestreken over het breede hoofd. Met kunst- en vliegwerk geeft hij zich af, de bijeenkomsten van zijn partij kenmerken zich door een bonte maar niettemin uiterst sug gestieve enscèneering en überhaupt heeft hij het ver gebracht in de leer van de propagan da. Ongetwijfeld is hij een groot en innig ver eerder van Hitier. Vaak treft hem het verwijt, dat hij geld uit het Derde Rijk toegestopt zou krijgen, maar mag men John Gunther in zijn onvolprezen „Inside Europe" gelooven, dan stond Rosenberg in Berlijn hoogelijk verbaasd te kijken, dat de delegatie van de IJzeren Garde, die hem daar kwam opzoeken, bij die gelegenheid tevens geen geld vroeg. Rosenberg zou toen het compliment gemaakt hebben, dat de mannen van de IJzeren Garde de eeni- ge sub-Hitier groep in den Balkan zijn. die hem geen geld voor propaganda-doeleinden. vroegen Codreanu is de eenvoud zelve gebleven, maar het is een opgelegde eenvoud en Ris zoodanig waardeloos. Men zal hem nooit in een goed zittend col- bertpak zien. Een linnen hemd, smetteloos wit en met bonte ornamenteeringen bestikt, is zijn geliefde dracht. Dat droeg hij ook toen hij het zoo ver had gebracht, dat de Koning hem in audiëntie wilde ontvangen, ofschoon des konings vriendin, mevr. Lupescus (mevr. Wolf) nog steeds als de roode lap op den zwarten stier werkt en de IJzeren Garde geen Joodsche inmenging in staatszaken wenscht. In de pronklievende omgeving van het paleis van Koning Carol, temidden van gala-unifor men en onberispelijke rok-costuums. had Co- dreanu's komst de uitwerking van een ver dwaalden boer. En dat was precies het effect, dat de jonge leider wilde bereiken, om nader hand met des te meer succes de goedgeloovige Roemeensche boeren van zijn eenvoud en ver bondenheid met het platteland te overtuigen. Een kwestie van regie alweer. In de geschiedenis van de „IJzeren Garde" heeft het nooit ontbroken aan terreurdaden en gangsterspraktijken, zoo goed als de heele Balkan-politiek daarvan doordrenkt is. In zijn jeugd ontpopte Codreanu zich al als een dic ta tortje-in-spe. Hij was haantje-de-voorste onder zijn schoolkameraadjes. Hij organiseer-, de een boycot onder de scholieren tegen een onderwijzer, die impopulair was, en werd des wege niet van school gestuurd, maar beloond met het ontslag van den betrokken onderwijs man. Toen hij enkele jaren later de universi teit te Jassy bezocht, was het zijn lievelings- wenseh leeraar te worden. „Men moet men- schen beïnvloeden en hun gedachten hervor men...." placht hij bij herhaling te zeggen. De universiteit van Jassy was toentertijd reeds het centrum van de anti-semitische beweging en de jonge Codreanu schroomde niet tijdens een relletje een schot te lossen op den burge meester van Jassy, dien hij van pro-semitis- me beschuldigde. Dagelijks kwam het tot in cidenten en provocaties. En al te lang aar zelde de politie in te grijpen, toen een deel van de hoogleeraren en een lid van de koninklijke familie, Prinses Ginka, die toen eveneens te Jassy studeerde, zich aan de zijde der stu denten schaarden. Toen de studenten op ze keren dag opnieuw door de straten trokken onder luide verwenschingen aan het adres van de Joden en de „straini" (buitenlanders) greep de politie in met het gevolg, dat tijdens een wilde vechtpartij een politic-agent werd gedood. Codreanu moest, verdacht van moord, terecht staan. Prompt werd hij vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs, al bleven de poor ten van de universiteit voortaan voor hem ge sloten, zoodat hij de leeraarsbetrekking, die hij ambieerde, naar het rijk der droomen-van- bedrog moest verwijzen. Op dit tijdstip begint zijn politieke loop baan. De studenten van Jassy gaan de kern van zijn IJzeren Garde vormen. Codreanu rijdt op zijn schimmel door het land en fulmi neert tegen „demo-liberalen" en Joden. Hij wint aan prestige als generaal Cantacuzeno, een oorlogsveteraan van gezag, maar die zeer teruggetrokken leefde, met zijn beweging sym pathiseert. Zijn succes neemt toe met de machtsoverneming in het Derde Rijk door het nationaal-socialisme. Het symbool van de IJzeren Garde wordt niet het hakenkruis, maar de korenbloem, zooals die in de velden van Roemenië bloeit. In 1934 volgt een crisis, na den moord op Duca, den minister van bin- nenlandsche zaken, een krachtig tegenstan der van Codreanu. maar tevens een heimelij ke vijand van mevr. Lupescu, wier invloed achter de schermen zich nog steeds doet gel den. Codreanu's beweging een fanatieke student uit haar rijen loste het noodlottige revolverschot moet zich op een verbod voor bereiden. Maar Codreanu vlucht en redt zich in de legaliteit! Hij richt een nieuwe partij op „Alles voor het vaderland", een leuze, die menigen Roemeen van achtbaren leeftijd als muziek in de ooren klonk. Tot aller verras sing werd hij vrijgesproken van de verden king, de geestelijke bewerker van dezen moord te zijn. Hij spreekt bemoedigende woorden tot de geestdriftige scharen, die hem opwachten aan het Militaire Gerechtshof te Boekarest. „Morgen zal de macht in mijn handen zijn". oreert hij als ervaren demagoog. De feiten ontkennen het niet. Bij de jongste verkiezingen waarbij de Nationale Boerenpartij en de IJzeren Garde hun invloed aanzienlijk versterkt zagen, is hij een belangrijken stap nader tot zijn doel gekomen, maar dat wil niet zeggen, dat het einddoel al onmiddellijk binnen zijn politieken gezichtskring is geko men. Politiek gesproken is zijn invloed bedui dend versterkt. Die invloed deed zich ook gel den toen Titulescu, lange jaren de onbestre den mentor van een Volkenbonds- en Rus- sisch-gezinde politiek, plotseling uit de regee ring werd geschakeld. En nu is Roemenië weer een stap nader tot de autoritaire staten ge komen. waarvan Codreanu zulk een bewon deraar is (Nadruk verboden) Bloemen voor Prinses en Prins. Twee Baamsche kleuters op Soestdijk. Bij zijn thuiskomst heeft Prins Bernhard van vele kanten bloemen mogen ontvangen. Talrijke bloemstukken uit het geheele land werden Woensdag ten paleize bezorgd. En ook gisteren kwamen er nog, zoo vertelt een speciale verslaggever van de „Rott." De veldwachters, die als trouwe bewakers nauwlettend toezien wie mag worden toege laten. werden gisteren „overrompeld" door twee Baamscne kleuters, de zevenjarige Ma rianne Romijn en haar vijfjarig broertje Kees. wonende Amalialaan te Baarn. Ma rianne had in haar kleine handjes een bos narcissen, welke zij aan den Prins en de Prinses wilde aanbieden. De veldwachter tot wien het verzoek ge richt werd. om naar het Paleis te mogen gaan. telefoneerde naar het Paleis en kwam even later terug met de mededeeling,dat Marianne en Kees naar het Paleis mochten gaan. Hij wees hun den weg naar de groote Paleisdeur, waar iemand gereed zou staan om hen te ontvangen. Het duurde ruim een kwartier voordat Kees en Marianne weer de trappen van het Paleis afkwamen. Nu kwamen zij veel par- mantiger dan eerst door de statige onrijlaan met de hooge boomen aangewandeld. Ma rianne had een kleurtje van opgewonden heid. De kinderen straalden. Zij bleken geens zins verlegen te zijn en Marianne deed goed haar woord. Het eerste dat zij mededeelde was, dat zij toegelaten werden in het Paleis en door Prinses Juliana en Prins Bernhard persoon lijk waren ontvangen. Marianne vertelde, dat zij eerst in een der kamers beneden moesten wachten. Twee vriendelijke dames traden op de kinderen toe en zeiden dat ze zelf de bloemen mochten aanbieden. „En toen?" „Toen", en Marianne keek zeldzaam ver heugd. „ja toen mochten wij mee verder naar.binnen en dc trap op. Boven aan de trap zat Prins Bernhard en riep ons toe: „Kom maar boven, lieve kin deren „Wij gingen toen aan de hand geleid dooi de dames de trap op, mijnheer", zoo vertelde Marianne verder, „en het was er alles zoo prachtig. Overal stonden bloemen en alles was als een sprookje". Prins Bernhard nam de kinderen op de bovengang bij de hand en leidde hen de prachtige kamer binnen waar Prinses Juliana bij het raam op een stoel was gezeten. De Prinses was in het wit gekleed en de Prins droeg een grijs pak maar. zoo zeide Marian ne. „de Prins droeg geen bloem „En wat zeiden jullie toen je binnen kwam?" ,,We zeiden: Hoogheid, die bloemen zijn voor U". Prinses Juliana nam zelf de bloemen aan en dankte vriendelijk. Prins Bernhard nam plaats naast de Prinses en zoo stonden wij daar „Waren jullie niet verlegen?" „Niets hoor, ik niet", zei Marianne, „maar Kees wel, die heeft niets gezegd". „Dat vonden jullie toch zeker wel prachtig niet? zoo te worden ontvangen in dat mooie paleis?" „Nou meneer, dat vergeten wij niet licht weer en de Prins vroeg nog hoe'wij heetten en waar wij woonden. Ik zei, Marianne. Hoogheid". „Maar wisten jullie dan, dat je Hoogheid moest zeggen?" „Ja meneer, dat had moeder ons gezegd, -nor dat wij weggingen". Kees bleek van den schrik te zijn beko men. want ook hij ging nu aan het vertellen m zeide. dat. de ..politie" hen eerst had ont vangen en daarna twee lieve dames waren gekomen. „Zoo Kees en toen?" .Ja top" hebben wij een hand gekregen an Prins Bernhard (den naam kon Kees nauwelijks uitspreken) en van de Prinses ook.... GASTHUIS VEST 11 HAARLEM - Tel. 17366 betrouwbare auto's 0 v. zelfrijders (zonder chauffeur) 0 per dag, week, maand en langer winter tarief Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek. (Adv. Ingez. Med.) Belangstelling voor Artis. Zeer groot is het aantal blijken van sym pathie en aanbiedingen van daadwex-kel'ijke hulp, die Artis. in deze voor het Genootschap zoo moeilijke dagen aan het einde van de eer ste eeuw van zijn bestaan, uit geheel Neder land mocht ontvangen. Dit feit rechtvaardigt het vermoeden, dat een eventueel beroep op steun voor Artis van partieuliere zijde, naast hulp van overheids wege, niet tevergeefsch zou zijn. Inzonderheid moge hier vermeld worden, hoe dezer dagen zoowel van uit Amsterdam als van uit andere plaatsen in Nederland, een aantal personen, juist naar aanleiding van de moeilijke financieele omstandigheden, waarin het Genootschap vei-keert. den wensch te ken nen gaven begunstiger of lid van Artis te worden, dan wel het Genootschap te steunen door houder (reap, houdster) van een persoon lijke toegangskaart of buitenlidkaart te wor den. Moge dit voorbeeld bij velen navolging vinden! Dat ook bij hen, die als gewone bezoekers entrée-geld voor den tuin of het aquarium van Artis betalen, sedei't het algemeen bekend worden van de financieele moeilijkheden van het Genootschap, de belangstelling voor Artis zeker niet gedaald is, kan blijken uit het feit, dat het aantal bezoekers vaix den tuin en het aquarium in December 1937 i-esp. 134 pCt. en 154 pCt. bedroeg van de overeenkomstige ge tallen voor December 1936. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Donderdagavond werd in het leslokaal door den voorzitter der afdeeling, Dr. A. A. G. Land. in tegenwoordigheid van bestuursle den en de medische leidster, aan een 8-tal dames-cursisten het bewijs van geoefendheid als helpster 3de klas uitgereikt. In een korte toespraak vestigde dr. Land de aandacht op de toewijding, waarmede de medische leid ster, mej. dr. N. G. Faber, den cursus houdt en de volharding, waarmede de cursisten de lessen in verbandleer. Eerste Hulp bij Onge lukken en verpleegkunde volgen, waardoor dit succes werd behaald. Dr. Land sprak de verwachting uit, dat ook de thans gediplomeerde dames, zoo noo- dig. de verworven kennis in dienst zullen stellen van hare hulpbehoevende medemen- schen, tevens hopende, dat echter van hare diensten zeer weinig gebruik zal behoeven te worden gemaakt „DE TIJD EN DE FAMILIE CONWAY". Zaterdag 8 Januari a.s. geeft de N.V. Ver. R'd. Hofstad-Tooneel, Directeur Cor v. d. Lugt Melsert in den Stadsschouwburg de eerste voorstelling alhier van het Engelsche tooneel- stuk „De tijd en de familie Conway" (Time and the Conways). van den beroemden auteur J. P. Priestley schrijver van „De Gevaarlijke Bocht" etc. Stuk en spel mochten zich in een groot succes verheugen. Hierin treden de volgende dames en heeren op: Vera Bondam. Bets RanucciBeekman, Enny Meunier, Adrienne Canivez. Joeki Broe- delet Marty Hansen, Dirk Verbeek, Hans van Meerten, Paul Steenbergen, Piet Rienks. De regie is van Bets RanucciBeekman. BLOEMBOLLEN-DIEFSTAL Twee jongelieden, de 25-jarige chauffeur W. C J. en de 25-jarige monteur J. A. B. te Katwijk moesten Donderdag voor de Haagsche rechtbank verschijnen wegens verschillende gevallen van diefstal van bloembollen, ge pleegd ten nadeele van kweekers te Noordwij- kerhout. Het bleek, dat hun slechts een gedeelte van hetgeen zij hebben bedreven ten laste was gelegd. J. had nog verschillende andere in braken op zijn geweten, terwijl B. zich onle dig had gehouden met het stelen van allerlei voorwerpen uit spoor- en tramwagens, waar mee hij zijn kamers opsierde. Dit laatste was wel, zooals de officier van justitie opmerkte, meer een studentikooze nei ging van verdachte B. geweest, doch de bloem bollen-diefstallen waren ernstiger. Spr. eisclite een gevangenisstraf van één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Tegen verdachte J. werd één jaar gevangenis straf geheel onvoorwaardelijk geëischt. JAARVERGADERING DER LEERAREN STAATSWETENSCHAPPEN Dezer dagen hield de vereeniging tot be hartiging van het onderwijs in de staats wetenschappen (V.O.S.) haar jaarlijksche al- gemeene vergadering in hotel Noord-Brabant te Utrecht. In de bestuursvacature. ontstaan door het periodieke aftreden van den heer G. H. Mouw te Amsterdam, werd mej mr. M. H. Koderitsch te Rotterdam gekozen, terwijl het voorzitterschap in handen van drs. A. H. M. Albregts te Hilversum werd gelegd. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: drs. A. H. M. Albregts te Hilversum, voorzitter, C. J. E. Dinaux. Tuinwijklaan 2. Haarlem, secretaris-penningmeester, mej. mr. M. H. Koderitsch te Rotterdam, mr. F. Vorstman te Haarlem, mr. dr. H. F. J. Westerveld te Hil versum. BURGEMEESTER EN AMBTENAAR VAN DEN STEUN BELEEDIGD. De werklooze meubelmaker J. J. S. uit War mond, voelde zich door Maatschappelijk Hulp betoon en het gemeentebestuur van die ge meente achteruitgezet en verongelijkt en heeft uiting aan zijn grieven gegeven door het schrijven van beleedigende brieven aan den burgemeester en den ambtenaar van Maat schappelijk Hulpbetoon en het loopen met een bord door de gemeente, waarop geschreven stond: „door de werkloozen-commissie en B. en W. word ik vermoord!" Het OM. heeft wegens beleediging van amb tenaren in functie en beleediging van het openbaar gezag twee gevangenisstraffen van resp. drie en een maand gevorderd. De rechtbank veroordeelde hem tot twee maal veertien dagen gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regeering. De voorbereidingen voor de blijde gebeurtenis. Iets over de berichtgeving. SOESTDIJK, 6 Januari. Nu ook prins Bernhard na zijn verblijf in het Amsterdam- sche Burgerziekenhuis in het paleis is terug gekeerd, concentreert zich de belangstelling van ons volk meer en meer op de dingen wel ke in de naaste toekomst hier zullen plaats hebben. Is de blijde gebeurtenis, welke in het prin selijk gezin te wachten staat, het onderwerp van den dag voor het geheele land. hoeveel temeer is zij dit in Baarn en Soestdijk, waar men nog intenser meeleeft met de dagelijksche voorvallen in het eenvoudige witte paleis, dat halve maanvormig zich tusschen de bosschen uitstrekt en van waaruit straks naar een ieder hoopt de heugelijke tijding van de geboorte van een prins of een prinses aan de wereld bekend zal worden gemaakt. En hier komen wij op het onderwerp, waar over wij thans iets willen mededeelen, omdat het natuurlijk een ieder zal interesseeren te vernemen, hoe het bericht bekend zal wor den gemaakt en wat er alzoo aan de organisa tie van die bekendmaking verbonden is. Het Algemeen Nederlandsch Persbureau heeft voor deze dagen een nieuw bijkantoor ingericht, dat tevens het hoofdkwartier der berichtgeving over de blijde gebeurtenis zal zijn en dat gevestigd is in het Badhotel te Baarn. Hier is nu het centrale punt gevestigd, van waaruit straks het blijde bericht de wereld zal worden ingezonden. Behalve het A. N. P. hebben tal van andere persvertegenwoordigers hun intrek in het Bad hotel genomen. Niet- minder dan 14 telefoon lijnen zijn uit het gewone verkeer genomen en aangesloten op het Badhotel. Voorts zijn in hotel Trier, het bekende hotel aan den straat weg recht tegenover het paleis, de correspon denten van buitenlandsche bladen onderge bracht. Hier zijn speciale voorzieningen ge troffen om de telegrammen zoo spoedig moge lijk naar het buitenland weg te kunnen wer ken. In de hotelkamer, hoofdkwartier van het A. N. P., staat een telex-toestel, dat met een speciale lijn is verbonden met het Amsterdam- sche kantoor van het A. N. P. Onmiddellijk na ontvangst van het bericht uit het Paleis wordt het naar Amsterdam getelext, doch op deze telexlijn zijn ook aangesloten twee ontvangst- machines, welke in hotel Trier zijn opgesteld (twee, en niet één, voor de zekerheid). Op hetzelfde oogenblik wordt het bericht dus ontvangen door het A. N. P. in Amster dam, door de Nederlandsche journalisten in Baarn (Badhotel) en door de buitenlandsche persvertegenwoordigers in hotel Trier te Soestdijk. Slechts enkele seconden later begint het groote raderwerk van de Amsterdamsche te lexinstallatie te werken en op dat moment ontvangen circa 80 couranten in het geheele land het bericht, waarnaar aller belangstel ling uitgaat. De omroepvereenigingen worden op het zelfde moment van den inhoud van het bulle tin in kennis gesteld, zoodat het slechts één halve minuut kan duren of het bericht is overal, in ons eigen land en daarbuiten be kend, per radio dus gelijk als via de nieuws bladen. Er is echter nog meer. Zooals men weet zullen er saluutschoten ge lost worden. De regeering heeft maatregelen getroffen om te zorgen, dat de saluutschoten slechts luttele seconden na het bekend worden van de geboorte van een prins of prinses door de lucht zullen daveren. Daarom zijn in de kazernes van de verschil lende garnizoensplaatsen eveneens telex-toe stellen geplaatst, welke onder voortdurende bewaking van een officier zijn gesteld. Deze toestellen zijn aangesloten op het A. N. P.-net, zoodat de garnizoenscommandan ten gelijktijdig met de dagbladen en met den radio-omroep het bericht ontvangen. De commandant zal dan onmiddellijk de eerste saluutschoten doen lossen. Nog zijn wij niet aan het einde. Niet alleen Nederland in Europa, doch ook Nederland in Azië en in Amerika wacht vol spanning op de komende dingen. En daarom is ook op het departement van Koloniën een telex-ontvangstmachine aangesloten op het A. N. P.-net, geplaatst. Gelijktijdig met de Indische pers via A. N. P. en Aneta zal dus ook de Indische regeering (en wel officieel door de Nederlandsche) ten spoedigste worden ingelicht. Rotterdam wil de havengelden wel verlagen. Maar dan moet het Rijk hooger bijdrage geven. In Juni 1936 heeft de Raad van Rotterdam, nadat overleg was gepleegd met de regeering, besloten de zeehavengelden, kadegelden en huren met 28 pCt. en de loodstarieven en de tarieven voor de gemeentelijke kranen met vijftien pCt. te verlagen. De regeering zegde financieelen steun toe tot de totale kosten, zoo de budgetaire positie van Rotterdam nadeel van deze verlagingen zou ondervinden en onder voorwaarde, dat particuliere firma's in de haven hun tarieven met 15 pCt. zouden ver lagen. Dit laatste is geschied en over 1936 heeft het rijk steun verleend. Op aandrang van het rijk heeft Rotterdam vervolgens besloten de reducties over 1937 te handhaven. Eerst aan het eind van 1937 werd bekend, dat het rijk minder steun zou verleenen dan waarop Rotterdam meende te kunnen rekenen. Ook voor 1938 raadde het Rijk aan de verlagingen voort te zetten. Doch bij schrijven, dat 27 December B. en W. be reikte, werd door de regeering medegedeeld, dat zij slechts gedeeltelijk tegemoet zou kun nen komen aan de kosten van voortzetting der verlagingen. B. en W„ die van oordeel zijn, dat deze gedeeltelijke tegemoetkoming onvol doende is, hebben den raad voorgesteld de verlaging te continueeren voor twee" maanden en verder met het rijk te onderhandelen over grootere tegemoetkoming. Dit voorstel werd Donderdagmiddag in den raad van Rotterdam behandeld en zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat ver schillende spreker,? de houding van de regee ring hadden gecritiseerd en nadat de burge meester had medegedeeld, dat Rotterdam de verlagingen niet betalen kan. als de regeering niet meer bijdraagt, dan ze in het vooruit zicht heeft gesteld. De burgemeester wees daarbij op de groote moeilijkheid voor het be sturen van een gemeente als eerst aan het eind van 1937 bericht wordt, wat er over 1937 wordt bijgedragen. Het is dan immers onmogelijk verlagingen over dat jaar toegekend, ongedaan te maken. Rot terdam wenscht nu een beslissing op korten termijn. door Karsote verdreven. „Reeds jaren leed ik eiken winter aan erge hoofdverkoudheid, welke steeds erger werd. Mijn hoofd was verstopt en mijn ooren suis den. Toen probeerde ik Karsote en het heeft gedaan, wat andere middelen niet konden: de hoofdpijnen verdwenen, het oorsuizen hield op en ik kon weer normaal ademen door neus, keel en longen." T. F. W. Sprenkel enkele druppels Karsote op Uw zakdoek en adem de aangename, maar sterk desinfecteerende dampen diep in. De bacteriën worden vernietigd, ge voelt onmiddellijk ver lichting. de verkoudheid zal snel afnemen en binnen korten tijd geheel verdwijnen. Kar sote is verkrijkbaar bij apothekers en erkende drogisten a f 0.70 per flacon (zakformaat) en f i,_ per flacon (2 x de kleine maat). (Adv. Ingez Mea.j Bejaard man in de Nieuwe Gracht gevallen. Aan de gevolgen in het Ziekenhuis overleden. Donderdagavond kwart voor Zes is de 67- jarige J. P. S., zonder beroep, wonende in Haarlem-Noord, door onbekende oorzaak in de Nieuw Gracht gevallen. Een voorbijganger wist den drenkeling met den reddingshaak naar den kant te trekken, waarna hij met be hulp van eenige burgers op het droge werd gehaald. De man was niet bewusteloos. Leden van den' Ongevallendienst hebben hem be handeld, waarna hij per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis werd vervoerd. Hier is hij Donderdagavond acht urn overleden. JUBILEUM J. VADER. Donderdag 13 Januari hoopt de heer J. Vader, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Firma Beijnes. eerst als wagenmaker, thans als Chef Rangeerder. SCHEEP/ T'JMNCEN! HOLLAND—AMERIKA LLJN. Lochmonar Rott. n. Vane. 4 v. S. Franc. Damsterdijk. Vanc. n. Rott. 5 v. Southptn. Drechtdijk, Rott. n. Vancouver 5 te Cristobal. Blommersdijk, Rott. n. Mobile 5 v. Havana. Boschdijk 4 v. New-Orleans n. Rotterdam. Rotterdam 5 van New York naar Nassau. Lochkatrine Rott. n. Vancr. 5 200 m. Z.W. van Fastnet. Tiradentes N. York n. Rott. 5 200 m. W. van Valentia. HALCYONLIJN St. Amstei'd. 6 v. Benisaf te Vlaard. Stad Zwolle Rott. n. Stockholm p. 6 Holtenau. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (thuisr.) 5 te Duink. vertr. 7. Nijkerk (uitr.) 5 van Port Sudan. Jagersfontein (uitr.) 5 van Dover. Boschfontein 5 v. Rott. te Beira, vertr. 8. Algorab (uitreis) 6 te Lor Marques. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (uitr.) 4 van Bordeaux. Jaarstroom (uitr.) 4 van Dakar. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (thuisreis) 6 te Kaapstad. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Agamemnon 6 van Triëst te Fiume. Hebe, Nuevitas n. Amst. p. 6 Lydd. Orpheus 5 van Odense te Stettin. Oranje Nassau, Param. n. Amst. 6 (n.m.) van Havre, 7 (4.35 n.m.) verw. Pluto 6 v. Amst. li. Danzig. Colombia 6 v. Amsterdam n. W.-Indië. Hebe Nuevitas n. Amst. p. 6 Lydd. Breda Chili n. Amst. 5 v. Curaqao via L'pool. Deucalion 5 van Izmir naar Kiuluk. Fauna Venetië n. Amsterdam p. 5 Ouessant. Helder Chili n. Amst. via Hamb. p. 6. Lydd. Hercules 5 van Piraeus naar Volo. Mars 5 van Kymassie naar Algiers. Odysseus 5 van Oporto naar Vigo. Stella 5 v. Amsterdam te Hamburg. Trajanus 6 van Hamburg n. Amsterdam. Alkmaar 4 van Corral naar Coronel. Baarn 4 van Amsterdam te Callao. Ulysses Candia n. Antw. p. 5 Gibraltar. Ganymedes Rott. n. Tunis p. 5 Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD Brastagi 6 van Vlaardingen naar Hamburg. Kota Baroe (uitr.) p. 6 Gibraltar. Tapanoeli. Rott. n. Lpl. p. 6 Dover. Dempo (thuisr.) 6 te Suez. Blitar (thuisr.) p. 5 Pantellaria. Soekaboemi (uitr.) 5 van Singapore. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland (uitr.) 5 te Rio Janeiro. Amstelland 7 v. B-Ayres te Amsterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Nicoline Maersk Macassar n. Amst. p. 6 Gi braltar. City of Athens Kobe n. Rott via Londen p 6 Wight. Glengarry Dairen n. Rott, via Londen 5 290 mijl Z. van Land's End. Melampus Hamburg n. Japan 6 te Amsterd. Agamemnon Japan n. Rott. 5 te Londen. Euryades Batavia n. Amst. 6 v. Port Said. Benwyvis Hongkong n. Rott. 6 van Penang. Glenfinlas Dairen n. Amst. 6 v. Port Said. City of Christchureh Dairen n. Rott. 5 v. Penang. Laertes 5 v. Amsterdam te Batavia. Glenogle Dairen n. Rotterdam 4 v. Penang. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Sembilan (thuisreis) 6 te Hamburg. Tajandoen (uitrp. 5 Ouessant. Poelau Bras (thuisr.) 6 van Port Said. Enggano (thuisr.) 5 te Liverpool. Moena (uitr.) 5 van Bougie. Chr. Huygens (uitr.) 6 te Southampton. Poelau Laut (uitr.) p. 5 Gibraltar. Temple Mead (gech. th.) 5 280 m. Z.W. van Land's End. Joh. v. Oldenbarnevelt (th.) 6 v. Algiers. WIJK LIJN Naaldwijk 6 v Rott n Piraeus. Haulerwijk Meiïlla n Rott p 5 Ouessant. Stolwijk 5 van Newcastle te Bayonne. Katwijk 6 van Bilbao te Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat (thuisr.) 5 te Santos Alwaki 5 van Rotterdam te B.-Aires. Alphacca 6 van Hamburg te Rotterdam. Buitenzorg (th) 6 v. Djeddah.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12