Onze export van groenten en fruit. Twaalf en een half jaar Nazorg. Nieuwe Uitgaven Financieële lasten en lusten. VRIJDAG 7 J A NU AR I 1938 HAARLEM'S DAGBLAD De verbetering houdt aan. De exportcijfers voor groenten en fruit, welke over de maand October 1937 bekend zijn geworden, geven in menig opzicht reden tot voldoening. Na October-1933 was deze ex port niet meer boven de 35 millioen K.G. ge komen, zoodat de 39 millioen K.G. van Octo- ber-1937 een gunstig voorteeken zijn. Intus- schen bedenke men daarbij wel, dat deze uit voer in October-1929 niet minder dan 72 mil lioen K.G. bedroeg en dat in October-1931 en 1933 deze export resp. 44 en 40 millioen K.G. was. De verbeterde gewichts-positie had ook be tere financieele resultaten ten gevolge. De waarde van dezen October-export bedroeg circa 3.22 millioen gulden tegenover 2.14 mil lioen gulden in October 1936. Vergelijkt men de maanden October van 1936 en 1937 dan blijkt, dat de gewichtsver meerdering van dezen uitvoer in 1937 circa 18 procent bedroeg en de waardevermeerdering ongeveer 50 procent. Een drietal producten heeft in 't bijzonder tot deze verbeterde positie bijgedragen, n.l. de appelen, peren en boonen. Van appelen en peren hadden wij in October-1936 een mis oogst, zoodat de uitvoer toen buitengewoon gering was. De betere financieele uitkomsten zijn in hoofdzaak te danken aan de hoogere prijzen, welke voor de uien bedongen konden worden. De uitvoer naar Duitschland. Deze tuinbouw-export naar Duitschland was in October-1937 zeer bevredigend en bedroeg 5,1 millioen K.G. met een waarde van 838 dui zend gulden tegenover 2,4 millioen K.G. met een waarde van 367 duizend K.G. in October- 1936. Een vermeerdering dus van 112 procent naar het gewicht en 128 procent naar de waar de. Het waren vooral de appelen, peren en druiven, welke onze Oostelijke buren in groote hoeveelheden betrokken. Tegenover de 921 duizend K.G. appelen met een waarde van 91 duizend gulden in October 1937 staan 236 dui zend K.G. met een waarde van 28 duizend gul den in October 1936. Voor de peren waren deze cijfers: 553 duizend K.G. en 50 duizend gul den in October 1937 tegenover 208 duizend K.G. en 26 duizend gulden in October 1936. Voor druiven was de positie: 2,5 millioen K.G. en 591 duizend gulden in October 1937 tegen over 1,1 millioen K.G. en 240 duizend gulden in October 1936. Wat den export van appelen betreft, dient wel bedacht, dat in October 1935 de uitvoer van dit product naar Duitschland niet minder dan 4,5 millioen K.G. bedroeg! De „inwendige" marktordening in Duitschland belette dit jaar een grooteren uitvoer. De export naar Engeland. Ook de October-export dezer producten naar Engeland was grooter dan in het vorige Jaar, al was de vermeerdering niet zoo groot als t.o.v. Duitschland. Engeland betrok in Oc tober 1937 ruim 26 millioen K.G. met een waarde van circa 1,77 millioen gulden tegen over 22,7 millioen K.G. met een waarde van 1,1 millioen gulden in October 1936. Een ge wichtsvermeerdering met ruim 15, een waar devermeerdering met ruim 65 procent. De grootere afzet naar Engeland betrof in hoofdzaak de producten: aardbeien, boonen en peen. De uitvoer van uien vermeerderde naar het gewicht betrekkelijk weinig, naar de waarde echter zeer belangrijk. Deze export van uien bedroeg in October 1937 ruiim 19,3 millioen K.G. met een waarde van circa 1,1 millioen gulden tegen 18,5 millioen K.G. met een waarde van 420 duizend gulden in October 1936. Daar tegenover staat, dat de uitvoer van druiven verminderde en wel van 970 duizend K.G. met een waarde van 218 duizend gulden in October 1936 tot 761 duizend K.G. met een waarde van 171 duizend gulden in October 1937. De uitvoer naar België. De export naar België bedroeg 5,4 millioen K.G. met een waarde van 286 duizend gulden Ie. October 1937 tegen 3.6 millioen K.G. met een waarde van 125 duizend gulden in October 1936. Een vermeerdering naar het gewicht met 50 procent, naar de waarde met 129 procent. Ook deze toename is in hoofdzaak het gevolg van den grooteren uitvoer van appelen en pe ren. Daartegenover daalde bijv. de export van bloemkool zeer sterk en wel van 1 millioen K.G. met een waarde van 41 duizend gulden in October 1936 tot 277 duizend K.G. met een waarde van 12 duizend gulden in October 1937. Appelen, peren, druiven. Hoogst merkwaardig zijn de diverse October- uitvoercijfers voor het product-appelen. Deze export bedroeg in October-1933 circa 10.1 mil lioen K.G., in October 1936 nauwelijks 273 dui zend K.G. en in October 1937 ruim 2,77 mil lioen K.G. met een waarde van 204 duizend gulden. Naar het gewicht stond dus October 1937 circa 913 procent en naar de waarde 518 procent boven October 1936! Toch is de posi tie van den appelen-uitvoer in de afgeloopen Octobermaand niet gunstig geweest. De fan tastische percentages zijn alleen een gevolg van het feit, dat de oogst in 1936 ongunstig was. Feitelijk bleef de uitvoer October 1937 beneden de verwachtingen. Een dergelijk beeld vindt men ook, wanneer men de uitvoercijfers van peren vergelijkt over de Octobermaanden in 1936 en 1937. Deze ex port bedroeg in October 1937 ruim 1.66 mil lioen K.G. met een waarde van 146 duizend gulden. Dat beteekent naar het gewicht een vermeerdering van 570 en naar de waarde van 342 procent vergeleken bij October 1936. De uitvoer van druiven bedroeg in October 1937 ongeveer 3,94 millioen K.G. met een waarde van 912 duizend gulden tegenover 3.67 millioen K,G. met een waarde van 813 duizend gulden in October 1936. Onze druivenexport naar Duitschland werd in October 1937 gun stig beïnvloed door de ruimere beschikbaar stelling van deviezen. Zoowel naar de hoeveel heid als naar de waarde was deze druivenuit- voer naar Duitschland in October 1937 meer dan verdubbeld vergeleken bij de overeen komstige periode van het vorige jaar. Helaas was de uitvoer van druiven naar Zweden belangrijk minder dan het vorige jaar. als gevolg van het hooge invoerrecht van cir ca 16 cent per K.G. In October 1936 was de uitvoer van druiven naar Zweden circa 1.72 millioen K.G. tegenover 371 duizend K.G. in October 1937. Ook Engeland betrok belangrijk minder en importeerde tegenover 970 duizend K.G. in October 1936 slechts 761 duizend K.G. in Oc tober 1937. Bloemkool, tomaten, uien enz. Tegenover de gunstige October-uitvoercij- fers van verschillende tuinbouwproducten blijkt de export van bloemkool al zeer weinig bevredigend te zijn geweest. Deze bedroeg in October 1937 slechts 0.8 millioen K.G. met een exportwaarde van 67 duizend gulden, in Oc tober 1936 waren deze cijfers resp. 2 millioen K.G. en 138 duizend gulden. Een achteruitgang met 60 procent naar het gewicht en met 51 procent naar de waarde. Vooral de bloemkool export naar België verminderde zeer sterk. Met den uitvoer van tomaten was het iets minder slecht gesteld. In October 1937 bedroeg de uitvoer van dit product 2,2 millioen K.G. en de exportwaarde 227 duizend gulden, in de overeenkomstige periode van het vorige jaar 2,3 millioen K.G. en 269 duizend gulden. Duitschland betrok belangrijk meer, Zwitser land beduidend minder van dit product. Zooals reeds werd opgemerkt was de export van uien in October 1936 en 1937 naar het ge wicht dezelfde (21 millioen K.G.), de waarde bedroeg in October 1937 niet minder dan 1,17 millioen gulden tegenover 479 duizend gul den in October 1936. Van deze 21 millioen K.G ging 19 millioen K.G. naar Engeland. De October-uitvoer 1937 van peen bedroeg 1,5 millioen K.G. tegenover 35 duizend K.G. in October 1936. Engeland was dit jaar weder de groote afnemer, evenals voor snij- en prin- cesseboonen. Tenslotte bleek de uitvoer van zuurkool ge daald te zijn, doordat de Vereenigde Staten van Amerika veel minder betrokken dan in October van het vorige jaar. MOLLERUS. Zag er ernstig ziek uit door rlieumatische pijnen. Dankbaar voor een goede raad, „De directeur van een firma waar ik zaken mee deed, was gedwongen 12 weken in bed te blijven door zijn rheumatische pijnen. Toen hij weer terugkwam, zag hij er uit of hij ernstig ziek was. Op mijn vraag, welke be handeling hij gehad had, antwoordde hij: „Allerlei en U ziet wat er van mij gewor den is". Toen vroeg ik hem of hij Kruschen Salts al had geprobeerd. Hij deed het en bin nen zes maanden was hij totaal veranderd en bedankte mij lederen keer als ik bij hem kwam". Mevr, J. L. T. Rheumatische pijnen, jicht, ischias e.d. ont staan doordat zich in Uw lichaam afvalstof fen ophoopen, die Uw bloed ernstig veront reinigen. Kruschen Salts zorgt voor een gere gelde afdoende verwijdering van alle schade lijke stoffen, zoodat de oorzaak Uwer pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. (Adv. Ingez. Medj GEEN VOORRANG VERLEEND. Donderdagavond kwart over zeven heeft op den hoek van de Dr. Leydsstraat en den Scho- terweg een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, bestuurd door D. uit Haarlem, die van de Dr. Leydsstraat naar den Schoter- weg wilde rijden, en een personenauto, be stuurd door R. uit Haarlem, die uit de richting Kleverlaan kwam. Laatstgenoemde verleende geen voorrang aaoi het verkeer van rechts. Hij trachtte een aanrijding nog te voorkomen, door krachtig te remmen en naar links uit te wijken, maar zijn wagen slipte. De vrachtauto werd vrij ernstig beschadigd, zoodat die moest worden weggesleept. Tegen R. werd proces verbaal opgemaakt. HET VIOOLCONCERT JULES DREESE Men verzoekt ons, te vermelden dat heden avond bij het concert van de H.O.V. het viool concert van Jules Dreese door den componist zelf zal worden gedirigeerd. CARNAVALSFEEST VAN „LIMBURGL4" In een door de vereeniging „Limburgia" ge houden vergadering werd besloten op 26 Fe bruari a.s. een carnavalsfeest te houden. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10.15 uur. Londen 8.98 Berlijn 72.36j4 Parijs 6.10 Brussel 30.48 Zwitserland 41.60 New-York 1.79 21 32 Amsterdam, 12 uur. Londen 8.98 3/16 Berlijn 72.36% Parijs 6.09 5/8 Brussel 30.48 Zwitserland 41.59 Kopenhagen 40.05 Stockholm 46.30 Oslo 45.10 New-York 1.79 21 32 Praag 6.31% Italië a. vrije lire 9.52 b. reislire 8.60 c. bankpapier 7.45 Is de afstand tusscheii derf uit^rstejcu zijkant van uw auto en de buitenzijde van het koplampglas soms ook grootoi dan 40 centimeter? Dat moogt u we! eens nameten, want in dal geval hebt u Mooi en nuttig werk verricht. De heer E. P. Schuyt, Hoofd van den Haarlemschen Nazorg-Dienst. Op 4 Maart 1925 droeg de Haarlemsche Ge meenteraad aan den heer E. P. Schuyt, die bij het Buitengewoon Onderwijs zijn sporen reeds verdiend had, op, voorstellen te doen omtrent de regeling van de Nazorg te Haarlem, (waartoe de toenmalige wethouder van onder wijs, mr. A. Bruch, het initiatief had geno men); 27 Juli d.a.v. werd de Werkinrichting door het Gemeentebestuur geopend; 4 No vember van datzelfde jaar regelde de Ge meenteraad' de Nazorg definitief, met benoe ming van den heer E. P. Schuyt tot Hoofd van dien Dienst. Er is in de afgeloopen 12V2 jaar door Na zorg en niet het minst door den heer Schuyt zeer veel mooi en nuttig werk ver richt, de Dienst is, -als mr. J. N. J. E. Heer kens Thijssen, voorzitter van den Vereen. Arbeid voor onvolwaardigen, terecht zegt in een artikel in het orgaan ..Plaatselijk Nazorg- werk", „voor tal van menschen, die anders aan leeglooperij zouden zijn te gronde ge gaan, een zegen geworden". „De heer Schuyt", zoo vervolgt de heer Heerkens Thijssen, „heeft de hem opgedragen taak met ernst aanvaard en de Haarlemsche Nazorg tot een zoo hoogen trap van ontwikkeling gebracht, dat herhaal delijk zijn instituut door anderen tot model is genomen". „Met de Werkinrichting jubileert dus ook de heer Schuyt", merkt mr. L. G. van Dam, voor zitter der Haarlemsche Werkinrichting, op in een artikel in het genoemde orgaan en hij vestigt er tegelijkertijd de aandacht op, dat er een tweede jubilaris is: de werkmeester S. de Boer, die van het begin af aan de Werk inrichting verbonden is. Bij de Verbondscommissie Nazorg te Haar lem zijn thans 24 instellingen aangesloten, alle werkzaam op sociaal, medisch, zedelijk en kerkelijk gebied; ook de Geneeskundige Dienst is er in vertegenwoordigd. Voorzitter van die Verbondscommissie, die dus een zoo genaamde „mantelorganisatie" is, is de heer W. P. J Overmeer. De taak der Verbonds commissie is in het algemeen de moreele, godsdienstige en materieele belangen te be hartigen van de talrijke lichamelijk misdeel- den en gebrekkigen. De Commissie houdt op bepaalde tijden vergaderingen, organiseert lezingen door deskundigen over onderwerpen, binnen haar kader vallende, alsmede excur sies Verloting. Ten behoeve van de Haarl. Werkinrichting en van de Stichting „Blindenfonds" (een fonds voor het geleiden van blinden door honden, teneinde de blinden, die niet finan cieel in staat zijn zulk een hond, daartoe speciaal afgericht, geheel of gedeeltelijk te bekostigen of te onderhouden, geldelijk te steunen) wordt dit jaar weer een verloting georganiseerd. Aan no. 12 van meergenoemd orgaan „Plaatselijk Nazorgwerk" is een inteekenbil- jet gehecht, waarop men een bijdrage kan invullen voor de Verbonds-commissie Nazorg te Haarlem en tevens loten voor de Nazorg stichting kan bestellen. Herdenkingsavond. Op 27 Januari a.s. zal het 12'/2 jaar gele den zijn, dat de Haarlemsche Werkinrichtinj werd gesticht. De herdenking van dit feit. alsmede van het jubileum van de geheele Nazorg, zal plaat: vinden in de Gemeentelijke Concertzaal, wel ke een 1400-tal menschen kan bevatten. De belangstelling daarvoor is reeds zeer groot Als sprekers hopen dien avond op te tre den de Minister van Sociale Zaken, de Bur gemeester van Haarlem en de Voorzitter van de jubileerende Vereeniging: „De Haarlem sche Werkinrichting". Ook wordt de primeur gegeven van de film der A.V.O. (Vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen), die voor de aanwezigen zeker een openbaring zal zijn. De heer W. F. Detiger te Amsterdam, secretaris penningmeester der A.V.O. zal daarbij een ex plicatie geven. Vermeld zij nog, dat op dien avond ook o.a. aanwezig hopen te zijn tal van autoriteiten uit ons land, leden van de Staatscommissie voor Onvolwaardigen, leiders enz. van de Nazorg. Ispecteur en Oud-Inspecteur, hoofden en personeel van het Buitengewoon Onder wijs uit diverse, waaronder ver afgelegen plaatsen in den lande. Bij van Holkema en Warendorf N.V. te Am sterdam is van de hand van Dr. L. Schaap, arts voor stofwisselingsziekten te Amsterdam verschenen „Hoe moet de lijder aan suiker ziekte leven?" Bij Andries Blitz te Amsterdam is van Tonny VirulyButner verschenen „Gedach ten over het leven". Dr. Eug. Greven schreef een voorwoord. Bij Joh. Enschedé en Zonen N.V. alhier is verschenen „Buiten- en Binnenvolière" van de hand van W. Everaarts. De N.V, N. Samson te Alphen a;d Rijn liet het licht zien aan een beschouwing van mr. F. A. Helmstrijd over „De nieuwe pachtwet". Bij de firma Tjeenk Willink zoon N.V. al hier is verschenen „Geschriften van de Ne- derlandsche vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid", beraadslaging over het onder werp: De organisatie van de burgerlijke ar menzorg. De Uitgave Drukkerij Broer Sc Co. te Zwolle deed het eerste deel van een serie „Moderne piano- en harmoniumschool" verschijnen van de hand van Henk Beunk. Bij de firma C. F. Callenbach N.V. Nijkerk is een rijmprent verschenen, met een gedicht van Willem de Mérode en een houtsnede van Roeland Koning. De prent is gedrukt op Oud- Hoilandsch papier van v. Gelder in de gravure letter en op de persen van de Drukkerij C. C. Callenbach te Nijkerk. Bij de firma J. M. Meulenhoff is in de series „Meulenhoff's bibliotheek van Nederlandsche schrijvers en Dietse letteren" en „Den Spyeghei der Salicheyt van Elckerlyc" ver schenen: resp. „Hoe dat elckerlyc mensche wert gedaght Gode rekeninghe te doen" met een inleiding en verklaringen van A. J. Schneiders en „Max Havelaar" door Multa- tuli, met een inleiding en aanteekeningen van Dr. G. A. Brand. Bij Meulenhoff verscheen verder nog: In de serie „English Library": Sea-stories, verzameld door G. J. van der Keuken. Een aantal boeiende zee-verhalen van verschillende Engelsche schrijvers, Masefield, Leacock, Stevenson, e.a. zijn hier bijeenge voegd. Laugh and be happy, door Dr. J. B. van Amerongen. Een verzameling geestige verha len van de beste Engelsche humoristen. Door de Centrale Aalsmeersche Veiling te Aalsmeer werd ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een gedenkbeek uitgegeven, waarvan de druk verzorgd is door de firma de Bussy. Bij H. D. Tjeenk Willink en Zn. N.V. te Haarlem is verschenen „De Gulden Spade", omzwervingen door onze elf provinciën, door Mr. W. J. van Balen, met een woord vooraf van Dr. H. J. Lovink. Het flinke boek. dat ty pografisch uitstekend verzorgd is, bevat tal van fraaie illustraties. Van J. M. Meulenhoff, Amsterdam, ontvin gen wij de volgende herdrukken: In de serie ,Xes Meilleurs Antewis Francais: Pierre Corneille. „Le Cid", met een inleiding en aanteekenmg van Edward Borlé, herzien door K. J. Riemens, geïllustreerd. Ondanks het feit dat Corneille's „Cid" dit jaar zijn 3e eeuwfeest viert, wordt hij toch nog veel gelezen, vooral op scholen, hetgeen wel hierdoor bewezen wordt, dat hij in deze Meulenhoff-uitgave reeds zijn 5e druk be leeft. J. W. Marmelstein. „Blanc et Noir", moder ne proza-bloemlezing. Martin J. Premsela, „La Hollande vue par les Francais", bloemlezing uit wat verschil lende Fransche schrijvers over Holland ge dacht en geschreven hebb. Met eenige illustra ties van eenige Nederlandsche teekenaras. In de serie „Sammlung deutscher Schrift steller: Hans Leib: „Die Klabauterflagge oder At.je Potts erste und hochst merkwürdige grosse Fahrt, met verklarende aanteekeningen van Drs. G. J. van Aalst. Josef Freiherr von Eichendorff, „Aus dem Leben eines Taugenichts", met inleiding en aanteekeningen van Dr. G. Ras (4e druk). Geïllustreerd door Jan Wiegman. Ernst Wiechert, „Hirtennovelle". uitgegeven door J. H. Schouten. Dr. G. Ras, „Deutsche Gedichte", een ver korte uitgave van zijrt bekende bloemlezing „Goldne Worte deutscher Dichter", 2e druk. vermeerderd met gedichten van Kastner, Ca- rossa en Von Scholz. HEEMSTEDE. Wat in tien jaar veranderde. De gemeentebegrooting voor 1938, het elf de jaar na de annexatie, biedt de mogelijk heid tot een vergelijking met 1928, het eerste kalenderjaar waarin Heemstede zich bij de gewijzigde omstandigheden moest aanpas sen. De verandering van financieele lusten en lasten, die uit zulk een vergelijking blijkt, is voor de meeste onderdeelen van de ge meentehuishouding zeer groot. Het zooveel grooter geworden zielental veroorzaakt op zichzelf echter alzoo geheel andere totaal cijfers, dat een behoorlijke vergelijking al leen mogelijk is wanneer de begrootingscij- fers vooraf per hoofd van de bevolking wor den omgerekend. Doet men dit, dan blijkt de totale schul den last teruggeloopen te zijn van f 416 per inwoner tot f 295. De kosten ten behoeve van de openbare veiligheid daalden alle verder volgende cijfers gelden per inwoner van f 10.30 tot f 6. De in dit bedrag begrepen post voor politiesalarissen geeft een teruggang aan van f 4.80 tot f 2.70. De brandweerkos- ten daarentegen vertoonen een stijging en wel van 20 tot 30 cent. De netto-uitgaven ten behoeve van de volks gezondheid liepen terug van f 1.70 tot f 1.50, die inzake de volkshuisvesting van f 8 tot f 1.20. De kosten van de bouwpolitie daalden van 80 tot 60 cent. De dienst van openbare werken, die in 1928 het budget belastte met f 14.80 zal dat in 1938 slechts doen voor f 8.80, een vermindering die vooral veroorzaakt wordt door de geringere kosten voor onderhoud van straten en plant soenen, die van f 8.10 daalden tot f 3.40. Ook de uitgaven voor Groenendaal liepen terug, nl. van f 1,70 tot f 1.10. Andere posten vertoonen een stijging, zoo het openbaar lager onderwijs, dat van f 0.40 in 1928 opliep tot f 0.70 in 1938. Daarentegen daalden de kosten voor het openbaar u.l.o. van f 0.30 tot f 0.10. Ook de kosten voor het bij zonder lager onderwijs geven eenige stijging te zien nl. van f 2.70 tot f 2.90. Het bijzonder ud.o. daalde echter van f 0.90 tot f 0.40. Een groote stijging geven de kosten voor het middelbaar onderwijs aan nl. van f 1.30 tot f 4 terwijl die voor het Hooger (gymnasiaal) on derwijs opliepen van f 0.30 tot f 0.50. Het nij verheidsonderwijs, dat in 1928 f 1.10 vergde kan in 1938 met f 0.30 volstaan. De crisis zorgde voor een sterke stijging van de kosten van maatschappelijken steun: aan armenzorg moest in 1928 f 5.30 worden be steed, thans f 7.80. aan werkloozensteun resp. f 0.90 en f 8.90, een vermeerdering dus van acht gulden per inwoner. Voor 1937 was zelfs f 12.40 begroot, een bedrag dat lang niet noodig is gebleken, zoodat voor 1938 met een raming van f 8.90 kan worden volstaan. De geemeentelijke belastingen brachten in 1928 f 33 op; voor 1938 wordt f 29,60 ver wacht tegenover f 29 in 1937; een geringe vermeerdering dus vergeleken bij het vorige jaar. Ten opzichte van 1928 moet bedacht worden, dat sedert dien het gemeentelijk belastinggebied gewijzigd is en dat. de uitkee- ringen uit het gemeentefonds niet onder het hoofdstuk belastingen worden verantwoord, maar onder dat van algemeen beheer. Laatstgenoemd hoofdstuk gaf in 1928 een uitgaafcijfer aan van f 3.60. thans een ont- vangstcijfer van f 0.30. Het netto-cijfer van beide hoofdstukken wijzigde zich dus van f 29,40 tot f 29.90. De winst van het gasbedrijf steeg van f 0.40 tot f 3.70 die van het elec- triciteïtsbedrijf van f 3.50 tot f 6.50. Op het waterleidingsbedrijf werd in 1928 een verlies geleden van f 0.80, in 1938 wordt een winst geraamd van f 1,70. De kosten voor den reini gingsdienst tenslotte daalden van f 2.10 tot f 1.30. DS. E. J. KOPPE. Morgen herdenkt Ds. E. J. Koppe. em. pre dikant alhier, den dag waarop hij voor 45 jaar het predikambt in de Gref. Kerken aanvaardde. Egbert Johan Koppe, werd 20 October 1868 te Kampen geboren, Zijn vader was eveneens predikant. Hij studeerde aan de Theo!. School te Kampen en werd in Juli 1892 candidaat om 8 Januari 1893 zijn in trede te doen te Idskenhuizen, aan welke ge meente hij zich verbond, sprekende over Hand. 8:5—8. In 1904 vertrok ds. Koppe naar Westbroek, welke standplaats in 1911 met Westeremden werd verwisseld, welke kerk Ds. Koops gediend heeft tot zijn emeritaat dat hem 8 Jan. 1933 verleend werd, waarna hij zich te Heemstede vestigde. De jubilaris was o.m. vanwege de classis Heerenveen deputaat voor de evangelisatie in den Z.O. hoek van Friesland, terwijl hij ook voor de classis Ap- pingedam verschillende deputaatschappen bekleedde. Van de hand van Ds. Koppe zagen bijdra gen het licht in het vroegere orgaan ,.De Ge tuige" en in de Gron. Kerkbode, waarin hij o.m. een verhandeling van exegetischen aard schreef over den Proloog van het Johannes- evangelie alsmede tal van meditaties. Bij zij n 35-jarig zoowel als zijn 40-jarig ambtsjubi leum viel hem van de zijde van zijn gemeente een hartelijke huldiging ten deel. IJMUIDEN Het scheepvaartverkeer op liet Noordzeekanaal. Daling tot staan gebracht? Gedurende 1937 passeerden de Noordzee sluizen te IJmuiden uit zee: 3612 motor- en stoomschepen met een inhoud van 22.154.494 kub. meter en naar zee 3570 motor- en stoom schepen met een inhoud van 21.912.480 kub. meter. Bij vergelijking der cijfers over het verkeer door de Noordzeesluizen in de laatste elf jaren zien we, dat in 1937, hoewel meer schepen wer den geschut dan bijv. in 1927 (7182 tegen 7031), de bruto-inhoud der vaartuigen in 1937 2 202.156 kub. meter minder is en dat de ge middelde tonnage gedaald is van 6581 ton per schip in 1927 tot 6135 ton per schip in 1937. Tegenover 1927 toonde 1928 een sprong van 789 schepen met 8.3 millioen kubieke meter meer doch 1928 werd weer door 1929 overtrof fen met 146 vaartuigen en 0.85 millioen kub. meter. Het jaar 1929 was met zijn 7966 vaartuigen en 55.494 millioen kub. meter trouwens een topjaar, want nadien verminderde zoowel het aantal schepen als de inhoud daarvan. Het afgeloopen jaar gaf een flinke stij ging te zien zoowel in het aantal kub. meters als in het aantal schepen. Ter vergelijking geven we hieronder de cijfers over de laatste elf jaren: 1927 7031 46.269.130 1928 7820 54.638.815 1929 7966 55.494.014 1930 7963 55.252.913 1931 7503 53.120.396 1932 6637 46.006.263 1933 6831 45.867.515 1934 6820 46.515.199 1935 6265 42.119.692 1936 6558 43.104.225 1937 7182 44.066.974 Daar het scheepvaartverkeer in het alge meen een nauwkeurige graadmeter wordt ge acht voor den economisclien toestand, valt er wellicht een kleine indicatie waar te nemen dat een verdere teruggang tot staan gebracht is en het in de toekomst langs een stijgende lijn gaan zal. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te krijgen bij E. Vermeulen, Lage Duin en Daalscheweg 4, een hondenhalsbandje: Mol, Militairenweg 4. een belastingmerk; P. Smid. Noordlaan 19, een paar dameshandschoenen; Lindner. Zijl- weg 236. een mes; De Graaf. Bloemendaal- scheweg 42. een slagersmandje; J. Onder weegs. Visscherseinde 12. Spaarndam, een bruine herdershond; A. Lammerse, Bloemen- daalscheweg 221, een handwarmer: E. Jun- ger. Julianalaan 142. een schroevendraaier: A. Hentenaar. Dr. Schaepmanstraat 69, Haarlem, een damesportemonnaie; Baljon. Iepenlaan 20. een heerenhandschoen; v. d. Broek. Rijperweg 16. een doosje met schaak stukken: Mensing. Oranje Nassaulaan 167, een foxterrier; Weijers, Raadhuisplein 2, Haarlem-Noord, een bouvier; Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 10 tot 12 uur voormiddags): een contactsleutel, een heerenrijwiel, een vleeschvorkje, een verm. gouden dasspeld, een sleuteltje.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13