I© AMSTERDAMSCHE BEURS SÏÏS&SS to VRTTD'A'G 7 T'ANUÏRI 1938 HAAltEEM'S DA'GBEAD 1AAI/TF 6CKICÜTIN '4=».^]S Opstand in Guatemala Gericht tegen den „dictator van Miéden- Amerika". PARIJS, 7 Januari (Havas) De correspondent van de „Paris Midi" te New-York bericht, dat in Mexico het gerucht gaat, dat in Guatemala een opstand is uitgebroken tegen den pre sident-dictator Jorge Ubico, den leider van den bond van dictatoren in Mid den-Amerika, welke de presidenten van Guatemala, San Salvador, Hon duras en Nicaragua omvat. Deze vier dictatoren hebben zich aaneen gesloten om het communisme te bestrijden. President Ubico liet onlangs twee generaals van Honduras terechtstellen, die een samen zwering smeedden tegen den prisident van dezen republiek. Ubico is de man, die de politiek van Midden-Amerika beheerscht. Hij was een der eersten, die generaal Franco erkende en hij onderhoudt nauwe betrekkingen met Mus solini en Hitier. Onder invloed van Italië is Guatemala uit den Volkenbond getreden. Tengevolge van de censuur is het niet mogelijk een bevestiging te krijgen van de geruchten over een opstand. Vonnissen in Duilscli deviezen- proces. Reeder Bernstein tot zware straf veroordeeld. HAMBURG, 7 Januari (D.N.B.-A.N.P.) In het proces tegen den reeder Arnold Bernstein en verscheidene zijner directeuren en em- ployé's, die beschuldigd werden van volksver- raad en overtreding der deviezenbepaling, is hedenmorgen vonnis gewezen. Bernstein zelf werd wegens overtreding van de wet inzake volksverraad en wegens ver scheidene overtredingen der deviezen-bepa lingen en wegens begunstiging tot 2% jaar tuchthuisstraf en een geldboete van een mil- lioen mark veroordeeld. De beklaagde Gupel werd wegens verschei dene overtredingen der deviezenwetten tot 2>/2 jaar gevangenisstraf en 615.000 mark boete veroordeeld, Wolff wegens hetzelfde feit tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf en 50.000 mark boete en Grunsfeld wegens be gunstiging tot twee maanden gevangenisstraf Vreemdeling met vijf passen. Gearresteerd in hotel, waar hij niet betaalde. AMSTERDAM, 6 Januari. De vreem delingenpolitie heeft dezer dagen in een groot hotel hier ter stede een man gearresteerd, die daar onder den naam Samuel Wickersham Schubert logeerde en die niet kon betalen. Op dezelfde wijze heeft hij in vele groote hotels in de hoofdsteden van Europa gelogeerd Hij wordt verdacht van zwendelpraktijken. Zoo had hij bijvoorbeeld bij een juweliers firma te Londen een ring gekocht voor 650 pond en zonder te betalen was hij vertrok ken. Namens een firma is door mr. F. A. Kokosky beslag gelegd op een aantal kostbare Perzische kleeden, die door den man hier ter stede waren opgeslagen in een pakhuis. Naai zij n zeggen had hij deze kleeden reeds ten geschenke gegeven aan zijn verloofde, in wier gezelschap hij in dat hotel vertoefde en waar Wickersham haar door liet gaan voor zijn secretaresse. De man werd in het bezit gevonden van niet minder dan vijf passen, waar onder een Duit- sche en Luxemburgsche en een Engelsche, be nevens een inschrijivingsbewijs van België. Het meerendeel was verloopen. Er wordt nu een onderzoek ingesteld naar de echtheid van deze papieren. Wickersham is in 1884 te München geboren en heete toen Weickersham. Later verbleef hij langen tijd in Amerika en Engeland. Toen veranderde hij zijn naam in Wickersham en voegde er Schubert bij. Er wordt door den vreemdelingendienst on derzocht, of hij in Holland strafbare feiten heeft gepleegd, behalve dan het zonder be talen logeeren in een hotel. Zoo niet, dan zal hij waarschijnlijk over' de grens worden ge zet als ongewenschte vreemdeling. Hoofdinspecteur van politie voor den Centralen Raad van Beroep. Verdacht van het schrijven van anonieme brieven. Voor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht werd Donderdag de zaak behandeld tusschen den gewezen hoofdinspecteur van politie te Assen den heer Van der M. en den burgemeester van Assen, Mr. J. Bolthenius Lohman. De hoofdinspecteur werd uit den dienst ontslagen, daar vast kwam te staan, dat door hem anonieme brieven waren ge schreven, waarin beleedigende uitdrukkingen waren opgenomen tegen den burgemeester. Tegen het oneervol ontslag, dat hierop volgde, was de hoofdinspecteur in beroep gekomen. Bij de behandeling hedenmorgen werden twee schriftdeskundigen gehoord, die belden ver klaarden, dat de brieven door den hoofdin specteur moesten zijn geschreven. De verde diger van den hoofdinspecteur, mr. E. J. Hesse uit Groningen, kwam er tegen op, dat zoo veel waarde werd gehecht aan de verklarin gen van de deskundigen. Volgens pleiter was de inhoud van de brieven zoodanig, dat deze alleen konden komen van de hand van een krankzinnige. Wanneer men dus volhield, dat de brieven waren geschreven door Van der M. dan achtte pleiter het wenschelijk, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de geest vermogens van den hoofdinspecteur. Tevens betreurde de verdediging ten zeerste, dat de officier van Justitie niet nader was ingegaan op de aanklacht van Van der M. tegenover den agent H.. die volgens hem de brieven zou hebben geschreven. De burgemeester verklaarde, dat hij er van overtuigd was, dat de hoofdinspecteur de brieven had geschreven. Bovendien was hij van meening, dat na al hetgeen zich heeft af gespeeld het niet wenschelijk en verstan dig zou zijn den hoofdinspecteur in het po litiecorps tc handhaven. Felle brand te Deventer. Vrouw bewusteloos geraakt. DEVENTER, 7 Januari. Een felle brand heeft hedenmorgen het woonhuis van de fa milie Meyerink aan den Rielerweg te Deven ter geheel in asch gelegd. Het vuur was veroorzaakt door vonken uit de kachel, welke in de benedenwoonkamer stond. Bij het uitbreken van den brand, lagen de bewoners nog te bed. Zij moesten zich in nachtgewaad in veiligheid brengen en zijn bij buren ondergebracht. De vrouw is, waar schijnlijk door den schrik, zoodra zij zich bui ten de brandende woning bevond, bewusteloos neergevallen. De vlammen grepen fel om zich heen en weldra had het vuur zich aan de bovenverdie ping medegedeeld. De brandweer te Deventer rukte met al haar materiaal uit, doch kon niet verhinderen, dat het woonhuis totaal werd verteerd. Een hond is in de vlammen omgekomen. Huis en inboedel waren verzekerd. ZANDVOORT De aanslaande blijde gebeurtenis. Het programma van de feestelijkheden welke te Zandvoort zullen worden gehouden in verband met de aanstaande blijde gebeur tenis in het Prinselijk gezin, luidt als volgt: Indien het bericht van de geboorte des morgens vóór half negen bekend mocht zijn, zullen de schoolkinderen zich verzamelen op het Tramplein en aldaar om 10 uur eenige Vaderlandsche liederen zingen. Indien het bericht tusschen 9 en 2 uur be kend is, zullen de kinderen om 3 uur op het Tramplein zingen. Op dienzelfden dag verzamelen de zang- vereenigingen, de Zandvoortsche Muziek kapel en de Mondaccordeonvereeniging Excelsior zich des avonds half acht in Mono- pole en vertrekken vandaar om acht uur met muziek naar het Tramplein. Op het Tramplein zullen dan de zangver- eenigingen eenige liederen ten gehoore bren gen onder leiding van den heer E. Dees; na afloop daarvan gaat men in optocht naar den Paradijsweg, waar in het duin een vreugde vuur zal worden ontstoken. Op den volgenden dag zal des avonds acht uur in Monopole een feestavond worden ge houden; daaraan werken mede: 1. Zandvoortsche Muziekkapel. 2. Zangvereeniging „Kunst na Arbeid". 3. Gymnastiekvereeniging „Oefening Staalt Spieren" (heeren) 4. De tooneelvereeniging „De Schakel" voert op de klucht in 3 bedrijven „Een dag dame". Op den tweeden dag wederom des avonds acht uur feestavond in Monopole; daaraan werken mede 1. Mondaccordeonvereeniging .Excelsior". 2. Onderling Hulpbetoon's Mannenkoor. 3. Zangvereeniging „St. Caecilia". 4. Tooneelvereeniging „Ons Tooneel", voert op de klucht in 3 bedr. „Een ontaard vader". Op den derden dag wederom des avonds acht uur feestavond in Monopole; medewer kende vereenigingen 1. Zandvoortsche Muziekkapel. 2. Zangvereeniging „Jong Zandvoort". 3. Zangvereeniging „De Stem des Volks". 4. De tooneelvereeniging „Phoenix" voert op de klucht in 3 bedr. „Een Wespennest". Op den vierden dag des avonds acht uur laatste feestavond in Monopole; medewerken de vereenigingen: 1. Mondaccordeonvereeniging „Excelsior". 2. Zangvereeniging „Arti et Religioni". 3. Gymnastiekvereeniging „Oefening Staalt Spieren (dames). 4. Zangvereeniging „Immanuel". 5. De R.K. Tooneelvereeniging voert op de klucht in 3 bedr. ..De gebroeders Kalkoen". De toegangskaarten voor de feestavonden zijn van heden af verkrijgbaar bij den heer Hildering, Kerkstraat. EEN VROOLIJKE AVOND Zondagavond wordt in „Monopole" een ge zellige avond georganiseerd door het dansin stituut Stol. Een uitstekende band zal zorgen voor de noodige dansmuziek. Het belooft een echt „ouderwetsche" avond te worden met vele verrassingen, onderlinge danswedstrijden en cotillons DE VREK Donderdag 13 Januari komt het tooneelge- zelschap van Jan Musch en Jaap v. d. Poll naar Zandvoort. In Monopole zal een opvoe ring gegeven worden van het bekende tooneel- stuk ,Ee Vrek" van Molière. De rol van Har- pagon, de vrek, zal vertolkt worden door Jan Musch. KINDERZANG Bij gelegenheid van de aanstaande blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezin zullen door de Zandvoortsche schoolkinderen op het Tramplein een drietal liederen worden gezon gen. De tekst van een der liederen is speciaal voor deze gelegenheid gemaakt door een inge zetene dezer gemeente. Nadat deze liederen klas voor klas waren ingestudeerd en daarna onder leiding van den heer E. Dees per school nog eens waren gerepeteerd, kwamen Donder dagmiddag de leerlingen van alle scholen op de speelplaats van School D bijeen, waar on der leiding van den heer Dees nogmaals gere peteerd werd. Daar de kinderen meestal zin gende naar de plaats van samenkomst gingen, trok deze opmarsch wel de aandacht. Geen wonder dan ook dat de belangstelling in de omgeving van School D bij het zingen dei- genoemde liederen zeer groot was. HAARLEMMERMEER DE LUCHTBESCHERMINGSDIENST IN HAARLEMMERMEER Het plan voor het organiseeren overeen komstig de voorschriften van een luchtbe schermingsdienst in Haarlèmmermeer, is thans gereedgekomen. De centrale leiding daarvan berust bij het hoofd van den luchtbeschermingsdienst den heer W. Slob. luitenant der huzaren b. d. te Hoofddorp, die een tweetal vergaderingen heeft belegd, teneinde de gedachte van de luchtbescherming in wijden kring te propa- geeren. De eerste bijeenkomst werd Donderdagavond gehouden in het Turnlokaal van de bijzon dere school in Badhoevedorp. Nadat de burgemeester van deze gemeente een kort woord ter inleiding had gesproken werd door den heer W. Slob over het actueele onderwerp een interessante rede gehouden en daarbij het luchtbeschermingsplan der ge meente Haarlemmermeer in den breede be handeld en gewezen op de noodzakelijkheid om reeds in vredestijd een krachtige luchtbescher ming voor te bereiden. Na afloop van deze lezing, die door de aan wezigen met groote aandacht werd gevolgd, bestond er gelegenheid tot het stellen van vra gen en om zich als vrijwilliger aan te melden. De tweede vergadering wordt hedenavond gehouden in de vergaderzaal van het café Krielen te Hoofddorp. BARBIERS- EN KAPPERSWINKELS. Met ingang van 1 Januari 1938 is in werking getreden de door den Raad vastgestelde ver ordening, regelende de sluiting van barbiers- en kapperswinkels. Voortaan moeten in Haarlemmermeer alle barbiers- en kapperswinkels, waaronder wordt verstaan elke open of besloten ruimte, waar pleegt gewerkt te worden in een bar biers- of kappersonderneming voor het publiek' gesloten zijn des Dinsdags na 1 uur des namiddags. Deze bepaling geldt niet voor den Dinsdag, voorafgaande aan Pa- schen, Pinksteren, Hemelsvaartsdag, Kerst mis, Nieuwjaar en den Dinsdag in de week waarin 31 Augustus valt. ORANJEFEESTEN IN HOOFDDORP Op verzoek van het gemeentebestuur zullen de klokken worden geluid om aan de burgerij het blijde nieuws van de a.s. gebeurtenis in het Koninklijk gezin aan te kondigen. Mocht de kleine Prins of Prinses na 6 uur des namiddags geboren worden, dan zal het klokgelui plaats vinden den volgenden morgen te 9 uur; wordt de geboorte in den loop van den dag bekend gemaakt, dan zullen de klok ken worden geluid zo-.dra mogelijk na 12 uur of 15 uur of 18 uur. Verder zal er een gewijde samenkomst wor den gehouden in de Ned. Hervormde Kerk en de Gereform. Kerk te Hoofddorp, alwaar resp. Ds. Salverda en Ds. Oosterhoff zullen spreken deze kerkelijke vergadering zal indien de geboorte vóór 12 uur bekend is geworden - op denzelfden dag worden gehouden en an ders in den avond van den volgenden dag. Ruiters leden van de Landelijke Rijver- eeniging „Kapitein van der Wal" zullen door herauten het blijde nieuws rondbazuinen, terwijl ook nog saluutschoten zullen worden De schoolkinderen zullen worden onthaald. Verder zal er 's avonds een fakkeloptocht met muziekbegeleiding worden gehouden en eenige vreugdevuren worden ontstoken, terwijl het ook in de bedoeling moet liggen om het Raad huis te verlichten. PERSONALIA De heer M. F. Fokkema, surnumerair bij de Inspectie der Directe Belastingen, is met in gang van 1 Januari 1938 van Hoofddorp over geplaatst naar Amersfoort. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marianne Julie Cornelie, dochter van W. P. H. Hanen en M. J. C. Willems. Su- zanna Cornelia, dochter van J. Imanse en C. D. Schalk. Eduard Evrard, zoon van C. A. Luk en E. van Kuik. Cathalina Johanna, dochter van D. J. Middelkoop en G. Roos. Doekle, zoon van D. M. Kamstra en E. van Hooidonk. Hen- dricus Samuel, zoon van P. H. van Heilsbergen en C. P. I. Zwetsloot. Johanna Gezina. dochter van A. C. Nieuwenhuis en A. ten Bolscher. Adriana Petronella, dochter van P. Schuilen- burg en J. C. Frauenfelder. Cornelis Adriaan, zoon van C. A. van Oeveren en J. Scheijgrond. Gerrit, zoon van H. Hensens en H. Hogen- kamp. Joseph Eugenius Marinus, zoon van J. Jansen en N. Timmers. Ondertrouwd: Nicolaas Stroet 30 j. en Te- resia Koolbergen 28 j. Pieter M. Strijbis 40 j. en Sophia Vreugdenhil 24 j. Dirk Huijsing 21 j. en Elizabeth Seip 27 j. Gehuwd: Laurentius J. M. Groenendaal 3< j. en Geertruida H. A. M. Bakhuijs 26 j. Jaco bus M. de Blaeij 52 j. en Hendrikje van Das- selaar 41 j. Overleden: Jan Malipaard 74 j. wedr. van E. Hoekman. Baardje Graauwelman 74 j. wede van J. Vaandering. VORIGE KOERS KOERS VAN HEDEN pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 pCt. id. 1933 n 3 pCt. Nederland 1937. - - - - - STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 5 Va pet. Duitschl. 1930 (Youngleening) Youngleening (met ver 29% klaring) 30% BA INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij Cert, van f 250 Koloniale Bank 135 Ned. Ind. Handelsbank 138*$ - Rotterd. Bank ...y.i. INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 45% 46*$ 46 46*$ 46*$ v. Berkels Patent <;6 Calvé Delft Cert. S9 Ned. Ford ex 40 afst. 272 Philips Gloeil. Gem.Bezit 298*$ 285 305 303 -03*$ Unilever 147% 148 147 147% 146% INDUSTR. OND. BUITENL. 5% Intern. Tel and Tel 5% Anaconda 23% 243/. 24& 24* 24% Bethlem Steel 46* 46% 46 45% Gew. Steel 437/8 U. S. Steel 42*$ 43% 43*$ 43* Kemiec Copper 28* 29% Radio Corp PETROLEUM 373*4 75*$ 374 73 373% Perlak Petr 85*$ S6 86 12% 12% 12% 12% 12* 21% 22% 111/4 - 11* 11 Va 11% MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij 84 168 - - - - - PROLONGATIE - - - - SCHEEPVAARTEN Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie Koninkl. Paketvaart Rotterdamsche Lloyd Maatschappij Nederland HollandAmerika lijn CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden TABAKKEN. Dell Batavia Deli Maatschappij Senembah AMER. SPOORWEGEN. Southern Pacific Wabash Railroad Union Pacific Chic Milwaukee Missoury Kansas Texas 'KERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Indische Rubber Kendeng Lemboe SerbadjadJ Rotterdam Tapanoeli Bandar Rubber Preangei Rubber Java Cauotch. Sumatra Rubber 131 130% 120*$ 121 a\i 121% 176*$ - - 1093/, 1093/, 112 110 - 444*$ 4471/2 447 174 142 - - 242 245 245 297 - 299 288 2921/a 292*$ 14* 15% 1* 1% 2 - 214*$ 217V4 216% 153*$ 174 165»/, - 70 181 783/, 119*$ 230 146*$ 247* 15C, 215% 126 221% 145* 247 268 262* 15% 214 140% een welgemeende Iaad voor iedereen goed. S'"* .hmmottok. UM#» drogisten. ssl-sb® (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Het conflict in het visscherijbedrijf Gaan de trawlers naar zee? Ofschoon Woensdag nog algemeen ver wacht werd, dat er voorloopig van een uitva ren der trawlers niets zou komen, is er sedert gisteren een verandering in de houding der zeevisschers gekomen en wel nadat in de vierde vergadering van de leden van den Centralen Bond (IJmuider Federatie) het bestuur de leden er eindelijk van heeft kun nen overtuigen, dat het om verschillende re denen niet raadzaam is, het werk neer te leg gen voordat de uitslag der stemming bekend is geworden. De bemanningen van eenige trawlers verklaarden zich daarop bereid, he den te gaan varen. Hedenmorgen vond een groote vergadering in Thalia plaats. Het resultaat van deze vergadering was hedenmorgen nog niet be kend. IJMUEDENSCHE TRAWLERS IN ENGELAND Drie IJmuidensche trawlers hebben in de periode der feestdagen een reis op Engeland gemaakt. Het waren de Petten, de Schoorl en de Bergen en de besommingen waren resp. f 2100, f 4200 en f 3900. De Petten is na in Engeland te hebben ge markt, naar IJmuiden gekomen in verband met een lekken ketel. De beide andere booten maken nog een reis op de Noordzee en komen dan naar IJmuiden. MARKTBERICHT. Scheveningen, 7 Januari. (Versche viscli) Tarbot 7095 ct. per K.G. Griet 5080 ct. per K.G. Tong 70105 ct. per K.G. Middel schol f 13—f 13.60 per K.G Klemschol f 6—f 10.80 per 40 K.G. Schar f 10 per 40 K.G. Schelvisch f 10f 18 per 40 K.G. Wijting f 3.20—f 3.70 per 40 K.G. Kabeljauw f 2.70f 3 per stuk. BESOMMINGEN. Aangevoerd 6 Januari. 740 kisten versche haring. Aangevoerd 7 Januari 630 kisten versche haring. Geen trawlers, geen loggers. Loggers met versche haring: VI. 16 152 manden. VI. 97 389 m. VI. 199 33 m. VI. 205 231 m. VI. 204 779 m. VI. 207 894 m. 1 Logger met versche haring 6 Januari Scheveningen 6 f 1336. MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 7 Januari 1938 (A.N.P,)J Tong per kilo f 1.28f 0.98 Kleine schol f 16.50 per 50 kilo. Schar f 9 per 50 kilo. Versche haring f 4.60f 3.15 per 50 kilo. IS DAT GEEN VISSCHERSLATIJN? Naar The Fishing News meldt, hebben sportvisschers dezen zomer aan een deel van de kust van Nieuw-Schotland (Canada) met den hengel 54 tonijnen in totaal wegende 30840 pond of gemiddeld 570 pond per stuk gevangen. In een ander district ving men 60 tonijnen en in nog een ander 181 stuks, die in totaal bijna 50.000 pond wogen. Het lijkt veel op visscherslatijn, maar het bericht is afkomstig van ambtenaren van het Dominion Department of Fisheries en dus zal het toch wel waar zijn. HOE DE JACQUELINE CLASINA BOFTE. De Jacqueline Clasina, die reeds Woensdag aan de markt was, heeft dien dag de vangst niet verkocht, omdat de reederij het beter vond, de Donderdagmarkt af te wachten. De reederij heeft hiermede een goeden zet gedaan, want er kwam geen enkele trawler meer bij. zoodat de Jacqueline Clasina de eenige boot aan de markt was. De visch was dientengevolge duur en daardoor besomde de boot niet minder dan f 4270, hetgeen zeker f 1000 meer was dan wanneer de vangst Woensdag was verkocht. Ds. ALKEMA BEDANKT VOOR HET BEROEP. Naar wij vernemen heeft Ds. Alkema, Ned. Hervormd predikant te Aalsmeer, op wien beroep was uitgebracht door de Ned. Her vormde Kerk, te IJmuiden-Oost (Goede Her derkerk) voor dit beroep bedankt. BURGERLIJK STAND HAARLSM, 7 Januari. Bevallen 4 Januari: H. J. J. Ratsma—Hart man, z.; 5 Januari: J. M. Kistemaker—van Loon, d.; L J. HaverkortPadberg, z - A M M. van Musscher-Weber, d.; D. j. Pra'amsma Kappenburg. d.: S de Ruig—Veenstra, z E A. M. van der Aar—Mathot, d.; 7 Januari:' H. MiddelkoopWeijermars, d.; J. C. Bijster—* Kloot, z.; F. M. H. VolmanBecker, d.; Overleden 5 Januari: E- M. Davids. 8 dagen Gasthuisvest; 6 Januari: L. Vonk—Terpstra' 51 j., Delistraat; G. Breeuwerde Jong, 81 i Pijlslaaii.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8