Financieel-economisch Weekoverzicht. Heemstede in vroeger eeuwen Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. PREDIKBEURTEN SATERDAG 8 JANUARI 1938 HAAREEM'S DAGBLAD 9 Betere stemming in het Nieuwe Jaar. Roose velt's Boodschap valt Wall Street mee. Anti- trust-actie evenwel te verwachten. Petroleum en tin. Verscheidene behoorlijke dividenden in ons land op komst. Resultaten van de banken minder belovend. IN een ietwat betere stemming zijn wij het jaar begonnen' dan wij het vorige waren geëindigd. Een directe aanleiding was eigenlijk nauwelijks aanwezig, zoodat men den optimistischer toon dan ook grootendeels zal moeten toeschrijven aan psychologische invloeden, die tenslotte ook zulk een groot aandeel hebben gehad in de reactie van dezen herfst. Men heeft het onbewust gevoel, dat een bodem is bereikt en dit gevoel schept een zekere mate van vertrouwen in de naaste toe komst. Men ziet bijv., dat de goederenmarkten stabieler zijn geworden en men komt tot het besef, dat, met uitzondering wellicht van ka toen, de voorraden stapelgoederen in de wereld zeker niet overmatig hoog zijn. Bovendien zijn de voorraden bij vele groote verbruikers tot een minimum gedaald en zullen zeer binnen kort aanvulling noodig hebben. Indien ook deze groote verbruikers tot de overtuiging mochten komen, dat de goederenprijzen zoo ongeveer hun laagsten stand hebben bereikt, zullen hun aankoopen van vrij groote afme tingen moeten worden. Aangezien ook de voorraden in handen van de speculatie danig zijn geslonken, zullen die aankoopen-ongetwij feld onmiddellijk invloed moeten uitoefenen op het prijspeil. Naast deze meer algemeene overwegingen heeft vooral de politieke en economische ont wikkeling in de Ver. Staten het hare bijgedra gen tot het scheppen van een wat gunstiger atmosfeer. Nadat de Kerst- en Nieuwjaars stemming er min of meer was vertroebeld door de heftige uitvallen van eenige vooraan staande autoriteiten tegen het „kapitaal", met Over wegen, vaarten en tollen. Stadsuitbreiding, stratenaanleg, het graven en onderhouden van kanalen of vaarten, dat alles moge tegenwoordig stelselmatiger en in sneller tempo geschieden dan in vroegere tij den, toch hadden ook de Heemsteders van enkele eeuwen geleden met deze en dergelijke vraagstukken al het noodige te stellen. Vooral het - onderhouden van de,wegen, een taak die tegenwoordig uitsluitend door de overheid verricht wordt, was vaak een bron van on- eenigheden. Zoo Is er een verzoekschrift be waard gebleven, dat op 3 Juli 1602 door Bartold van Teylingen en eenige andere „bu ren en ingelanden van de Vogelensang" ge richt werd tot dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, waarin zij verzochten den Heer van Heemstede te wijzen op zijn verplichting om de Manpadslaan te onderhouden, „zoodat zij die zonder gevaar kunnen passeeren naar Haarlem gaande". In hun geschrift zeggen de verzoekers voorts dat „de Heer van Heemstede beweert eigenaar van die laan te zijn en die verhuurt, doch niet onderhoudt". Dat klinkt inderdaad nog al wat inhalig, maar tot deze houding schijnt de Heer van Heemstede toch gerechtigd geweest te zijn, want als uitvloeisel van. het verzoek schrift kwam op 19 April 1603 een accoord tot stand tusschen de buren van de Vogelensang, schout en schepenen van Heemstede en „de bruikers der boven- of achterlanden", waarbij deze partijen zich verbonden, elk voor één derde bij te dragen in de kosten van het ma ken en onderhouden van de brug in de Man padslaan. De Heer van Heemstede bleef eigenaar, bleef als verhuurder optreden, maar behoefde niet mede te betalen. Een bijzondere eigenaardigheid hierbij is het, dat dit accoord tot den huldigen dag be waard is gebleven, maar dat het document omstreeks 1640 zoek geraakt was. In dien tijd wilde men den toenmaligen Heer van Heem stede, Adriaen Pauw, opnieuw verplichten in het onderhoud van de Manpadslaan bij te dragen. Toen deze eisch niet weerlegd kon worden door overlegging van het accoord van 1603, nam Henrik de Goyer, de rentmeester van Adriaen Pauw zijn toevlucht tot het op maken van de volgende getuigenverklaring, gedagteekend 11 November 1639. „Schalck Adriaensz Deuytman, buurman te Benne- broek, oud omtrent 66 jaar, verklaart op ver zoek van Henrik de Goyer, rentmeester van den huize Heemstede, dat hij en vroeger zijn vader ruim 50 jaar de duinen tot Heemstede gepacht hebben en dat daaronder expresselij k verhuurd werd de Manpadslaan en waarvan hij het genot van beweiding met beesten heeft genoten, die daartoe met hekken was afgeslo ten. Dat toen ongeveer 36 jaar geleden de brug in de Manpadslaan vernieuwd is, hij niets daartoe betaald heeft, maar dat hij gehoord heeft dat deze brug onderhouden moest wor den door de bouwlanden aan de zuidzijde van de laan, door die van de Vogelensang en door het dorp Heemstede, elk voor één derde ge deelte". Nadat nu ook nog de schout van Heemstede een soortgelijke verklaring had onderteekend, kon de Heer van Heemstede weer voortgaan met het putten van baten uit de Manpadslaan, zonder in de kosten daarvan te behoeven bij te dragen. Aan het begin van de Heerelaan stond van ouds een tolboom. Op 23 Juni 1654 kwamen Gerard Pauw en de schepenen van Heemstede overeen, dat de ingezetenen der Heerlijkheid van verdere tolbetaling op deze plaats zouden worden vrijgesteld tegen een jaarlijks, op 1 April door de gemeente aan den Heer te be talen recognitie van 50.—. Bijna anderhalve eeuw heeft deze betaling ongestoord plaats gevonden. Op 1 April 1802 weigerde de muni- cipaliteit evenwel de betaling en reeds drie dagen later stelde de Ambachtsvrouwe Johan na Maria Dutry de tol weder in. Bij besluit van 4 Mei 1802 legde de municipaliteit het hoofd in den schoot, betaalde het verschul digde en verklaarde dat ook in de toekomst weder regelmatig te zullen doen. Pas op 17 Februari 1887 werd deze recognitie met in stemming van Carel Adriaan Beels, die toen de Heerlijkheid bezat, door de gemeente af gekocht. Om nog even tot den tijd van Gerard Pauw terug te keeren: op 6 April 1656 verleenden de Staten van Holland en Westvriesland oc trooi tot het maken van een trekvaart met voetpad tusschen Haarlem en Leiden, welke vaart ook nu nog als Leidschevaart Heemste de over de geheele lengte van Noord tot Zuid doorsnijdt. Op 26 September 1656 is met het graven van de vaart begonnen en reeds op den eersten October van het jaar 1657 voer de eerste schuit door de Leidschevaart van Haarlem over Keemstede's grondgebied, name tegen de trust-misbruiken en het ver moeden gerechtvaardigd was, dat dit de voor boden waren van een felle actie van Roose velt, is de Boodschap, die de President Maan dag j.l. persoonlijk tot het Congres heeft ge richt, in dit opzicht den betrokkenen aanzien lijk meegevallen. Wel kon men uit deze Bood schap. die in zeer vage bewoordingen was ge steld. lezen, dat Roosevelt de in de New Deal- politiek neergelegde beginselen met onver- flauwden ijver wenscht te blijven nastreven (wie had anders verwacht?), doch Roosevelt onthield zich geheel van de verwachte ver woede uitvallen tusschen de „big business" en désavoueerde aldus min of meer de aanvallen van de voorheen door hem vooruitgeschoven pionnen. Men kan ongetwijfelt in Roosevelt's Boodschap een' neiging tot verzoening tus schen adihinistratie en zakenleven bespeuren. Of die neiging zoo geheel oprecht gemeend is, valt natuurlijk te betwijfelen, maar Roosevelt, die nu eenmaal zijn zinnen heeft gezet op een verdere verhooging der Amerikaansche koop kracht en daarnevens op een sluitend maken der begrooting, schijnt thans wel degelijk in te zien, dat hij hiervoor de medewerking van het grootkapitaal noodig heeft. Toch zal een anti-trust-actie niet achter wege blijven. Trustvorming is steeds een zwart schaap in Amerika's economie geweest. Men zal zich herinneren, dat reeds in 1890 de be roemde Sherman Act poogde, de uitwassen van het trust-stelsel tegen te gaan. De fameu ze geschiedenis met Rockefeller's Standard Oil-ondernemingen bewees echter, dat de on dernemersgeest nog steeds iets spitsvondiger is dan de wetgevende macht en zoo hebben ook herhaalde aanvullingen en verbeteringen in de anti-trustwetgeving van Amerika niet kunnen voorkomen, dat door groote gemeen schappelijke belangen prijs-, markt- en con ditie-afspraken werden gemaakt. Ook de jong ste tijd is hieraan niet vreemd. Er is geen twij fel, of in de staal- en bouwmaterialennijver heid heerschen karteltoestanden, die niet ge heel door den beugel kunnen en die het prijs peil onnoodig hoog houden. Ook in andere nijverheidstakken zijn aanduidingen van kar- Bijkantoor Haarlem, KRUISWEG 74 TELEF. 13890 HANDELSCREDIETEN (Adv. Ingez MedJ telformatie. Zoo kochten in 1937 bijv. 15 fa brikanten 64% van den tabaksoogst, 13 onder nemingen 65% van den tarweoogst, 10 .packers" 51 van het aan de markt ge brachte rundvee en 37% van de varkens. Of hier evenwel van „gevaarlijke monopolies" kan worden gesproken is natuurlijk nog een vraag. In elk geval zal de Administratie ongetwij feld trachten, de „trusts" en „monopolies" in haar zwakke plekken te treffen. Wij gelooven echter niet, dat, ook indien zij hierin mocht slagen, zulks van waarlijk doorslaggevende beteekenis zal zijn voor Amehika's economi sche ontwikkeling. Op het oogenblik is de situatie in de Ver. Staten dusdanig, dat de gunstige en ongun stige bedrijfsberichten elkaar zoo ongeveer in evenwicht houden Wij zien een aanzienlijke toeneming der werkloosheid, mede veroorzaakt door het ontslag van 30.000 arbeiders door de General Motors Daartegenover kondigt bijv. een onafhankelijke automobielmaatschappij als de Hudson Motor Cy. een verdubbeling van het aantal arbeiders tot 12.000 aan in verband met de voorgenomen productie van een goed- koopen wagen. Tegelijkertijd is de bedrijvig heid in de staalnijverheid weer gestegen van tot 25V2%, terwijl er ook aanwijzingen zijn van een wat grooter activiteit in de textiel industrie. Roosevelt heeft deze week natuurlijk ook weer eens voor een verrassing gezorgd en wei ten aanzien van zijn zilverpolitiek. Hij heeft namelijk den aankoopprijs van nieuw- gemijnd Amerikaansch zilver verlaagd van 0,77.57 tot 0,64.64 per ounce, daarmede den zilverproduceerenden staten der Amerikaan sche Unie toonende. dat hij niet aan hun lei band wenscht te loopen. De bedoeling dezer verlaging is waar schijnlijk een steen bij te dragen tot het in evenwicht brengen der begrooting. Men vreesde aanvankelijk, dat de Ver. Staten thans ook den aankoopprijs van buiten- landsch zilver, die met 0.4475 nog aanzien lijk onder den verlaagden binnenlandschen prijs ligt, zou reduceeren, doch voorloopig is deze prijs gehandhaafd. Een zucht van verlichting is ongetwijfeld geslaakt in de zilver-produceerende landen als Mexico. Ca nada. Peru en de groote zilver-bezittende landen als Britsch-Indië. De .silver-score" is alweer verdwenen, voor hoelang? Nederland is het jaar 1938 met een tegen valler begonnen: de „Koninklijke" heeft een interim-dividend van 6 pet. aangekon digd. Weliswaar ligt dit dividend 1 pet. bo ven dat van het vorig jaar. doch het is la ger dan de verwachtingen, die het hadden getaxeerd op c.a. 7 1/2 pet., terwijl bovendien de in sommige kringen geuite hoop op een bonus-uitgifte niet in vervulling is gegaan. Laat ons in de eerste plaats constateeren, dat een interim-dividend in het geheel geen maatstaf is voor het slot-dividend: bekijken wij de interim- en slot-dividenden der „Ko ninklijke" gedurende de laatste decennia, dan blijkt, dat er hoegenaamd geen vast verband tusschen beide bestaat. Voorts is het zeker dat de financieele resultaten over 1937 uitermate gunstig zijn geweest, zoodat de gereserveerde houding, die het bestuur bij zijn dividendbepaling heeft aangenomen, verklaard zal moeten worden uit de behoefte aan liquiditeit in verband met de onzekere situatie in de Ver. Staten en wellicht mede in verband met de vreemde gebeurtenissen, die zich op petroleumgebied in Mexico af spelen, waar de regeering blijft flirten met de nationalisatie-gedachte en de arbeiders eischen stellen, die zoo ongeveer neerkomen op levenslange vacantia en verzorging. Dit zijn echter naar onze mcening slechts inci- denteele handicaps. De petroleumindustrie heeft een record-productie-jaar achter den rug, waarbij men de productie heeft weten op te voeren tot het ontzaglijke cijfer van over de twee milliard barrels: deze vloed van olie vindt gereeden afzet tegen vrij rede lijke prijzen en de Koninklijke Shell-groep heeft haar aandeel in de wereldproductie wederom zien vergrooten. De vraag naar pe troleum en petroleumderivaten is nog steeds toenemende en er is derhalve alle reden om de toekomst van ons grootste industrieel con cern met vertrouwen tegemoet te zien. Een totaal-dividend van 18 a 20 pet. over 1937 tegenover 16 1 2 pet. over 1936 zou onze ver wachtingen niet beschamen. Ook van andere zijde zijn, ondanks de in middels ingetreden sterke kentering, behoor lijke dividenden te verwachten. Zoo heeft bijv. de .„Amsterdam Rubber" haar productie en verkoopcijfers van haar belangrijkste producten gepubliceerd. Wij berekenen hier uit, dat de bruto-opbrengst van den rubber- oogst der onderneming over 1937 niet min der dan f 4.380.000,die van den palmolie- oogst ruim f 2.000.000.— grooter is geweest dan het voorafgaande jaar. Bovendien zijn aanzienlijke voorverkoopen voor 1938 ver richt tegen vrij hoogen prijs. Ook al neemt men in aanmerking, dat de kostprijs onge twijfeld is gestegen uit hoofde van een ver hooging van salarissen en loonen en van het duurder worden van geïmporteerde ma terialen en dat het conservatief beleid der onderneming bij de huidige onzekerheid en bij de inkrimping der rubberproductie vrij groote reserveeringen vereischt, dan kunnen wij niettemin rekenen op een vrij sterke ver hooging der divldenduitkeering, die over 1936 8 pet. heeft bedragen. Om nog eens een anderen greep te doen: het Ned.-Indisch tinbedrijf is er. ondanks de groote tegenvallers van twee voor Banka verloren gegane baggermolens, in geslaagd, den tinuitvoer in 1937 op te voeren tot 39.779 ton tegen eeh uitvoer van 31.684 tot in 1936, een laagterecord van 14.406 ton in 1933 en een vorig hoogterecord van 36.330 ton in 1929. Met Malakka is Ned.-Indië het eenige land geweest, dat zijn quota volledig heeft kun nen produceeren. Ja, Ned.-Indië sluit het jaar zelfs af met een carry-over van 851 ton. Hiermede heeft het bewezen, dat 't poten tieel krachtigste tin-produceerende land ter weerld is. Volgens onze, overigens zeer op pervlakkige, berekening komt de doorsnee- prijs voor tin in 1937 uit op c.a. f 2100.per ton, die voor 1936 op c.a. f 1570.Zelfs als men de jongste daling van den tinprijs en de speciaal voor Ned.-Indië en Malakka dras tische productieverlaging voor 1938 in aan merking neemt kan men rekening houden met een verhooging van het dividend der Biliton Maatschappij en een belangrijke stij ging van de inkomsten, die de Ned.-Indische Schatkist uit het tinbedrijf trekt. Doen wij echter nog één greep in ons be drijfsleven en wel ditmaal bij het bankwe zen. dan ontwaren wij de keerzijde der me daille. De Nederlandsche grootbanken zul len waarschijnlijk weer de eerste groote licha men zijn. die met hun balansen voor den dag komen. En zooals de situatie zich laat aanzien zullen de resultaten over 1937 nu niet zoo heel bemoedigend zijn. In den aan vang van het jaar is weliswaar de effecten- omzet vrij groot geweest, doch deze is sinds dien aanmerkelijk afgezakt en de zeer lage rentestand, die nagenoeg het geheele jaar van kracht is geweest, heeft de inkomsten ongetwijfeld sterk gedrukt. De rentabiliteit van ons bankwezen is een vraagstuk, dat langzamerhand een dringend karakter heeft verkregen. P. C. (Nadruk verboden). GEEN DRIE NAAST ELKAAR! Een automobilist, die 'n auto gaat ie- halen, welke reeds bezig b een derde automobiel voorbij te komen, pleegt een strafbaar feit. Dat is hinderlijk (en soms gevaarlijk) daarom beeft de wet het verboden; mitsdien; „geen drie rijdende auto's naast elkaar bij het inhalen". Opgaven van Predikbeurten, die op Vrijdag om 6 uur n.m. niet in ons bezit zijn, kunnen niet meer worden opge nomen. ZONDAG 9 JANUARI HAARLEM. CHRISTIAN SCIENCE SOC. Jansstr. 74. V.m. 10: In de Ned. taal. V.m. 11.15: In de Eng. taal. Den eersten en derden Woensd. van iedere maand: 8.30 nam.: In Ned. taal. (Getuigenis avond). EGLISE WALLONNE, Begijnhof. 10.30 h.: Service et Sermon présidé par Mr. Ie pas teur Marc. Jospin. 3e collecte pour l'Eglise 9 h. 15: Ecole de Dimanche. Un Service d'action de graces pour la nais- sance de l'héritier royal aura lieu le lende- main du jour a 10 h. 30 du matin. DEUTSCHER JUGENDB. FÜR E. C., Ripper- dapark 30. Soma tag Nachm. 3.30: Jugend- bundstunde. Sonntag Abd. 8.30: Zusammen- kunft. Mittwoch Abd.: 8.30: Heimabend Freitag Abd. 8.30: Bibelstunde. NED. HERV. KERK. Collecte voor het Gods dienstonderwijs op de openbare scholen te geven vanwege den kerkeraad in alle dien sten behalve de morgendienst Noorderkerk en de Kinderkerk. GROOTE KERK, Gr. Markt. V.m. 10: Ds. Lekkerkerker te Bënnebroek.NIEUWE KERK Nw. Kerksplein. Van. 10.30: Ds. Beker, Voorb. H. Av. Nam. 5: Ds. Waardenburg, Heid. Cat. Zondag 10 OOSTERKERK, Zomerkade. V.m. 10: Ds. Miskotte. Bed. H. Avondmaal NOOR DERKERK. Velserstraat. V.m. 10.30: Ds. Posthumus Meyjes, te Hoogland. Collecte voor het Spreekbeurtenfonds. BAKENESSER KERK. Vrouwesteeg. V.m. 9.45: Ds. Foeken. Kinderkerk. Collecte voor de Restauratie. Nam. 5: Ds. Weener, Dankzegging. ALLE-DAG-KERK (In het koor der Groote Kerk. ingang Oude Groenmarkt 19A). Godsdienstoefening el- ken werkdag behalve 's Zaterdags, des av. van 7 tot 7.30, Voorg. Pred. van alle Prot. Kerken van Haarlem en Omgeving. BROEDERGEMEENTE V.m. 10.30: H. M. Bielke. Deutsche Predigt. OER. BOND i. d. HERV. KERK Woensdag nam. 8 Ds. P. A. A. Klüsener. Ned. Herv. Pred te Bodegraven. Collecte v. d. Herv. Bond voor Inw. Zending. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN in de Kerk der Broedergemeente, Parklaan 34. Don derdag nam. 8: J. Kits, Evengelist te Zeist. Leider van de Openlucht Evangelisatie. STADSEVANGEL,. L. Heerenstraat 6. V.m. 10: Spr. H. Visser. Nam. 3.30: Kinderbond Ho sanna. Nam. 7.30: Opwekkingssamenkomst J. F. Snoeks en H. Visser, Utrecht. Dinsd. nam. 2: Dameskrans Bid en Werk. Nam. 4.30: Meisjeskrans. Nam. 8.15: Zangrepetitie (School Burgwal). Woensdag nam. 8: Open bare samenkomst. Spr. W. Akse. Beverwijk. Vrijdag nam. 6.30: Zangavond voor jongens en meisjes van 9 tot 15 j. Nam. 8: Bijbel lezen en bidstond. OUD-KATHOLIEKE KERK. Kokstraat- 13. V.m. 10: H. Dienst. (Driekoningen). Nam. 3.30: Vesper. EVANG. SAMENKOMSTENParklaan 21. V.m. 10: Spr. J. Sevensma, Evangelist te Am sterdam. Nam. 5.30: Dezelfde. Evangelisatie- samenkomst. Dinsdag nam. 8. S. S. Wilson, Evangelist te Hilversum. Bijbelbespreking en Bidstond. VER. t. STICHTING v.e. VRIJE EVANG. GEM. Gebouw Parklaan 106. V.m. 10: Br. D. J. D. du Fosse. Nam. 6: Dezelfde. Opwekkings- dienst. V.m. 10: Kinderkerk. Maandag nam. 7.30 Meisjesclub. Dindag nam. 8: Zendiiogskrans. Woensdag: nam. 7.15 en 8.30: Catechisatie. Donderdag nam. 8.15: Zangrepetitie. NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND, Colen- sostraat 2 Maand. nam. 8.15: Bijbellezen en Bidstond. EVANG. LUTH. GEM., Witte Heerenstraat. V.m. 10.30: Ds. G. J. Duijvendak. VER. DOOPSGEZINDE GEM. V.m. 10.30: Ds. J. Frerichs. Nam. 7.30: Lezing door Ds. J. IJntema, On derwerp: De Duitsche Kerkstrijd. Donderdag nam. 8.15 uur: Ds. J. M. Leen- dertz over: Het Christendom en de Wereld godsdiensten. VER. VAN VRIJZ. HERV., geb. Ned. Prot. Bond, Jacobstraat. V.m. 10.30: Mej. M. Nieweg. REM. GEREF. GEM., Wilheiminastraat. V.m. 10.30: Ds. Hilleris Jambers, Em. pred. te Bilt- hoven. GEREF. KERK. Extra collecte voor de evange lisatie in Haarlem. KLOPPERSINGELKERK. V.m. 10: Ds. J. Siert# ema. Nam. 5: Ds. C. Veenhof. Catechismus Zondag 3. WILHEL- MINAKERK. V.m. 10: Ds. A. M. Boeijinga Nam. 5: Ds. L. Hoorweg. L. Hoorweg. Cate chismus Zondag 3. ZUID-OOSTERKERK. V.m. 10: Ds. L. Hoorweg. Nam. 5: Ds. J. W. Siertsema. Catechismus Zondag 4. GER. KERK (H. V.) Oude Groenmarkt 20. V.m. 10: Ds. G. W. van Deth. van Bussum. Nam. 5: Oud-Zendeling H. Bielke. voorg. der Evang. Broedergemeente te Haarlem. V.m. 10: Kinderdienst in de voorzaal. CHR. GEREF. KERK, Raaks. Van. 10 en nam. 5.30: Ds. Bijleveid. Donderdag nam. 8: Ds. Bijleveid. BAPTISTENGEM., Aangesl. bij de Unie. Ba- kenessergracht 65. V.m. 10: Ds. L. de Haan. 11.45: Zondagsschool. Nam. 5: Ds. L. de Haan Maandag nam. 7: Repetitie van het kinder koor. Nam. 8: Repetitie van het Zangkoox*. Dinsdag nam. 8: Ds. L. de Haan, Bijbellezing en Bidstond. Woensdag nam. 2.30: Kleine Meisjeskrans. Nam. 8: Jongedochtersvereen. Donderdag nam. 2: Vi-ouwenkrans. Donder dag nam. 6.30: Bijbelklas voor jongelui van 12—16 jaar. Nam. '8: Vergadering der plaat selijke zending. Zaterdag nam. 7.15: Meis jeskrans. LEGER DES HEILS, Schagchelstraat 26. V.m. 7.30: Bidstond. V.m. 10: Heiligingssamen komst. Nam. 3.30: Verblijdingssamenkomst Nam. 8: Verlossingssamenkomst. Leider Adj. Harinck. V.m. 9, nam. 12.30 en 5: Kin- dei-samenkomsten. Dinsdag nam. 8: Solda- tensamenkomst. Woensdag nam. 8: Bekeer lingensamenkomst. Donderdag nam. 8: Openbare samenkomst. PINKSTERGEM., Nieuwe Kruisstr. 14. V.m. 10 en nam. 6: Openb. samenkomst. 12: Zon dagsschool. Maand. nam. 8: Repetitie van het Zangkoor. Dinsd. nam. 6.30: Jeugdsa- menk. Nam. 8: Bidstond en Bijbelbespr. Woensdag nam. 2.30: Breiclubje. Nam. 7.30: Zendingskrans. Donderd. nam. 5.30: Kin der krans. Nam. 8: Zusterkrans. BAPTISTENGEM., (Vrij v.d. Unie) L. Marga- rethastraat. V.m. 10: Prediking (H. Avond maal). 11.3012.30: Zondagsschool. Woensd. nam. Meisjeskrans. Donderdag nam. 8. Jonge- dochtersvereeniging. GEMEENTE GODS, Frans Halstraat 4. V.m. 10: Spr. uit de Gemeente. Nam. 5: Spr. Jeeninga. IJmuiden-Oost. Donderdag nam. 8: Bidstond en Bijbelbe spreking Wijde Geldeloozepad 14. PRACTISCH CHRISTENDOM. Gebouw ..Ons Huis", Ged. Voldersgracht 15. Getuigenis samenkomst op Woensdag nam. 8. Korte inl. vooraf door A. Vries en G. Oversteegen. GEM. DES HEEREN, Jacobijnestraat 20. V.m. 10: Voorg. J. Orsel. Nam. 7: Br. W. Witkop. VERG. v. GELOOVTGENGed. Voldersgracht 15. V.m. 10.30: Samenkomst (Broodbreken) En eiken eersten Donderdag in de maand: Nam. 8: Bijbelcursus door den heer K. Ro- zendaal. KERK v. JEZUS CHRISTUS V. d. HEILIGEN DER LAATSTE DAGEN, N. Gracht 66. V.m. 10: Zondagsschool: nam. 6: Openb. vergad. Woensd. nam. 7.30: Zuster-Hulpver. UNIVERSEELE E EREDIENST. (Soefi-Be we ging) Lange Veerstr. 16. V.m. 11: Onderw.: „Durf te leven". Spr. Mej. C. Voute, Hilver sum. VRIJE KATH. KERK, Popellaan, Kin- heimpark. V.m. 10.30: Gezongen H. Mis. Woensdag nam. 8: Genezingsdienst en Lof. ONAFH. REL. GEMEENSCHAP, geb. ..De Nij verheid", Jansstraat 85. V.m. 10.30: Ds. A. R. de Jong, uit Bussum. Toegang vrij. NED. VEREEN, v. SPIRITISTEN „HARMONIA" Afd. Haarlem, Soc. Vereeniging, Zijlweg 1. V.m. 10.30: Wijdingsmorgen. Spr. J. Kake- beeke uit Rotterdam. (Pres. v. Harmonia) Onderw.: „Geloof en Godsdienst". Helder ziende waarnemingen: Mevr. J. Remmers- v. d. Lans. COLLEGE TOT VERBREIDING V. SPIRI TISTISCHE BEGINSELEN. Nassaüplein 8. V.m. 10.30; Wijdingsmorgen. Spr. H. J. v. Nieukerke, Trance toespraak. Toegang vrij. HERST. APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM. Wilheiminastraat 2 1. V.m. 10 en nam. 6: Godsdienstoefening. HERST. APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM. Jacobij nestraat 15. V.m. 10 en nam. 6: Godsdienstoefening. Woensdag nam. 8: Weekdienst. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP. Bakenes- sergracht 13. Nam. 7.15: Tempeldienst met Lezing. Spr.: J. Leene. Ond. Een Onderzoe kingstocht in de Pyramide van Gizeh". Vrijdag nam. 7.15: Genezingsdienst. HAARLEM-NOORD. NED. HERV. KERK. Juliana kerk. Klooster straat. Vm. 10: Ds. v. d. Voet, H. Avondmaa.l Nam. 6: Ds. v. d. Voet, Dankzegging Marnixschooi, Van Egmondstraat. V.m. 10: H. Gordeau. Jeugddienst. Collecte voor het predikantsfonds. Zondagssch. in de Fröbeisch. (Colensostr.) de Willem de Zwijgerschool 'Herzogstr.) de Marnixschooi (v. Egmondstraat» Allo catechisaties worden weer op de gewone uren gehouden. O. L. HULPSCHOOL (t.o. School 38). Rijks straatweg. V.m. 10: Spr. S. Riemens, hulp prediker. Nam. 12.30—1.30: Zondagsschool O.L. School Rijksstraatweg 374. TOR. V. VRUZ. PROT. H. N., afd. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. Van. 10.30: Ds. J. IJntema. Doopsgez. Pred. te Haariem. 12—1 Zondagsschool. GER. KERK. Noord-Schoterkerk. Spaamrijk- straat. V.m. 10. Ds. C. Veenhof. Nam. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Catechismus Zondag 4. Ex tra collecte voor de evangelisatie in Haarlem CHR. GEREF. KERK. Floresstraat. V.m. 10 en nam. 5. Ds. Henstra. HEEMSTEDE. NED. HERV. KERK. WÜhelminapl. Van. 10: ds. H. J. v. Royen, Em. pred. te Heemstede. Collecte voor de Bijz. Prot. Scholen. KAPEL NIEUW VREDENHOF. Joh. v. Olaen- barneveltlaan. V.m. 10.30: Prof. dr. H. Kra mer. Jeugddienst. Collecte voor de Jeugd dienst. GEBOUW SAMUEL, de Glip. Nam. 7: Diacoon G. v. Eyk, Evang. samenkomst. NED. PROT. BOND, afd Heemstede-Benne- broek. V.m. 10.30: Ds. J. M. Leendertz, Doops gez. pred. te Haarlem. (Met medewerking van het Dameskoor). GEREF. KERK. Koediefslaan 76. Van. 10: Ds. A. Dondorp, Nam. 5: P. de Ruig van Hil versum. Kerk Camplaan 18. V.m. 10: P. de Ruig. Nam. 5: Ds. A. Dondorp. AERDENHOUT. RELIG. KRING, Eikenlaan 5. Van. 10.30: Ds. A. P. van de Water, Doopsgezind Pred. te Oldeboom. BLOEMENDAAL. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. Ch. de Beus. NED. PROT. BOND, Potgieterweg 4. V.m. 10.30 Ds. J. Kalrna, Zandvoort. OVERVEEN. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. J. C. v. Dijk HAARLEMMERMEER. NED. HERV. KERK. HOOFDDORP. V.m. 9.30: Ds. J. C. Salverda; nam. 6.30: Dezelfde. LIJNDEN. V.m. 10: P. v. d. Berg. AALS- MEERDERWEG. Van. 9.30: W. T. J Koud- staal. BADHOEVEDORP. V.m. 10: Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam. VIJFHUIZEN. V.m. 9.30: A. C. Brörens; nam. 2.30: Dezelfde NIEUWVENNEP. Van. 9.30: Candidaat Aal- bers. van Koudekerk: nam. 2.30: de Wit. van Noordwijk. ABBENES. V.m. 9.30: J. v. d. Meer. HILLEGOM. NED. HERV. KERK. V.m. 10 en nam. 5: Ds. Chr. Eerhard. GER. KERK. V.m. 10 en nam. 5: Ds. A. K. Krabbe. Viering H. A. en Dankzegging. CHR. GEREF. KERK. V.m. 10 en nam 5: Ds. W. Hendriksen. HERST. APOSTOLISCHE ZENDrNGSGEM. Van der Endenlaai\ 18. Nam. 6: Gods dienstoefening. SPAARNDAM. NED. HERV. KERK. V.m. 10: A. van Dijk. van Heemstede. Nam. 6.30: Prof. dr. A. H. de Har tog. van Amsterdam Jeugddienst. EVANGELISATIE. V.m, 10: H. Wagter. van Beverwijk. Dinsdag nam. 7: Bijbellezing. O. L. HULPSCHOOL (t.o. School 38). Rijks straatweg. V.m. 10: Spr. S. Riemens. hulp prediker. Nam. 12.30—1.30: Zondagsschool O.L. School Rijksstraatweg 374 ZANDVOORT. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. D. Tromp. NED. PROT BOND, gebouw Brugstraat. Nam. 7: Ds. J. Kalma. 121: Zondagsschool. GEREF. KERK IN HERST. VERBAND, Brc- derodestraat 31. V.m. 10: Ds. P. van der Vloed. Nam. 5: Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. R. H, Olde- man. NED. HERV. EVANGELISATIE. V.m. 10: Ds. J. C. Aalders, Haarlem, Nam. 5: Ds. M. G. Blauw. Haarlem-Noord. GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND, ge bouw Bethel, Wüstelaan, Santpoort. V.m. 10: C. Redert. IJMUIDEN. LEGER DES HEILS. V.m. 10: Opdrachtsdienst Nam. 8: Verlossingssamenkomst onder lei ding van Kol. Ch. Rönitsz. Dinsdag nam. 8: Soldatensamenkomst. Donderdag nam. 8: Heiligingsdienst onder leiding van Kapitein Souvereln. HERV. EVANG., Oranjestraat 8. V.m. 10 en nam. 5: Leesdlenst. GEREF. KERK, Wilhelminakade. V.m. 10: Ds. S. E. Wesbonk. Nam. 5: Ds. R. J. v. d. Meulen HULPKERK. Marnixschooi: Vm. 10: Ds. R. J. v. d. Meulen. Nam. 5: Ds. S. E. Wesbonk CHR. GEREF. KERK. V.m. 10: Ds. A. Zwiep: nam. 5: Dezelfde. DOOPSGEZ. en AFD. NED. PROT. BOND. Helmstraat 9. V.m. 10.30: Ds. Milatz. OUD-KATHOLIEKE KERK. V.m. 10: H. Diénst. Nam. 7: Vespers IJMUIDEN-OOST. VER. VAN VRIJZ. HERV., Vereenlgingsgeb. Stationsweg, Velsen. V.m. 10.30: Prof. van den Bergh van Eysinga. Bloemendaal. Onderwerp: Het ware Wonder. (Ps. 119:18). GER. KERK, Velserduinweg. V.m. 10: Ds. v. Teylingen. Nam. 5: Dezelfde. BAPTISTENGEM., Evang. gebouw J. P. Coen- straat. Vrijdag nam. 8: Ds. L. de Haan. te Haarlem. HERST. APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM. Willebrordstraat 10. V.m. 10.15: Godsdienst oefening. Nam. geen dienst. VERGADERING VAN GELOOVIGEN, Leeu weriklaan 1. V.m, 10: Broodbreken. Nam. 5: Openb. bijeenkomst. Spr. K. Roozendaal, den Haag. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP, Stations weg 65, Velsen. Zaterdag nam. 7,15: E. J. Brandenburg. Zondag v.m. 10.30: Tempel dienst. BEVERWIJK. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Parklaan V.m. 10: Ds. Johs. Aalbers, uit Annerveen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Meerstraat. V.m. 10: Ds. J. D. van Calcar. 12: Zondagsschool. Tegens opgave nieuwe leerlingen. EVANG. LUTH. GEMEENTE, Koningstraat. V.m. 10.30: Ds. J. Ph. Haumersen. GEREF. KERK. C. H. Moensplein. V.m. 10 en nam. 5: Ds. H. Holtrop. EVANG, „MARANATHA", Dr. Schuitstr 31. Vm, 10: D. Meyer, uit Heiloo, in gebouw Odeon. Dinsdag nam. 7.30: Naaikring olv. mevr. H. Kok. Donderdag nam. 8: Bijbelonderzoek door W. C. F. de WUs van Velsen. HEEMSKERK. NED. HERV KERK Geen opgave ontvangen CASTRICUM. NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. v. Poelgeest GEREF KERK. Beverwijkerstraatweg 32 V m 10: Ds. J. Krüger, voorber. H. A. Nam. 5.30: Dezelfde. Maandag nam. 8: Meisjesver. 16 j. en ouder Dinsdag nam. 7: Knapenvereen. Nam 8- Bijbelcursus i. h. Adm. geb. te Duinenbosch Woensdag nam. 6: Meisjesver. ben. 16 j. Don derdag nam. 7: Catechisatie ben. 16 j. Nam. 8: Idem boven 16 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 15