Haarlem's Dagblad Felle brand te Rotterdam De geluksvliegster. De wonderen der Statistiek. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16732 Uitgave Loureiis Coster, Maatscbappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 8 Januari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtcntiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regclabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aaubod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes xie rubriek. Groot alarm in den vroegen morgen In den vroegen morgen heeft een felle brand gewoed in een der opslag plaatsen van de N.V. Everest, een on- derafdeeling van de N.V. Arnold I. van de Bergh's Handel Maatschappij, ge vestigd aan de Nassauhaven-West- zijde te Rotterdam. De brand, die zich tot ver in den omtrek tegen den nachtelijken hemel afteekende, liet zich al spoedig zóó ernstig aanzien, dat groot alarm werd gemaakt, waarop binnen zeer kor ten tijd drie motorspuiten, een groot aantal slangenwagens en later nog eenige drijvende stoomers uitdrukten. De brandweer heeft den brand echter zoo deskundig aangepakt, dat zij hem vrij spoedig onder de knie had. Een der houten loodsenis echter, evenals de opge slagen houtwerken, een prooi der vlammen geworden. De N.V. Everest omvat een complex gebou wen, dat zich uitstrekt langs de Nassauhaven Westzijde, de Nassauhaven Oostzijde en den Persoonsdam. De hoofdingang is aan de Nas sauhaven Westzijde, links daarvan bevinden zich talrijke onderaf deelingen, zooals de kuipe rij, de zagerij, de schaverij, de kistenmakerij en ter rechterzijde zijn de meubelmakerij, de opslagplaats voor huishoudelijke artikelen en het tankhuis ondergebracht. Door tot nu toe niet bekende oorzaak is de brand uitgebroken in den hoek, die wordt gevormd door het samenvallen van den vleu gel van de bij de meubelmakerij behoorende houtloods en de opslagplaats. Vandaar hebben de vlammen zich meegedeeld aan de geheele opslagplaats van huishoudelijke artikelen, waarin zich groote partijen withouten artike len bevonden. Zooals begrijpelijk, brandde dit hout als een lier en weldra schoten tegen den donkeren hemel groote vlammen omhoog, ter wijl vonkenregens op de bijgebouwen en om liggende panden neerdaalden. Personeel van de tuinbouwveiling „De Zuid- Hollandsche Eilanden", welk veilinggebouw is gevestigd op den aangrenzenden hoek van de Nassauhaven oostzijde en aan den Persoons dam, heeftdirect twee eigen stralen op de waterleiding aangesloten, waarmede het blus- schingswerk een aanvang had genomen. Het veilinggebouw is geblakerd en ,tal van ruiten zijn gesprongen, maar daar is het bij gebleven, dank zij het feit, dat men bij de brandweercentrale merkte, dat de brand een vrij ernstig karakter droeg en met groot materiaal uitrukte. Men slaagde erin den brand aan drie zij den in'te sluiten. De vierde zijde lag aan den waterkant. Brandende stukkien van den ach terwand vielen in hét water doch konden geen verdere uitbreiding veroorzaken. Aan den waterkant ontstond nog even consternatie, omdat vlak tegen den gegalvaniseerd ijzeren achterwand het motorbootje lag „De tijd zal het leeren" van de N.V. gemeerd lag. Dit scheepje geraakte in brand, terwijl men dacht dat er zich nog mensehen aan boord bevon den. Dit bleek niet het geval. Ondanks het feit, dat een en ander groote moeilijkheden opleverde, zijn eenige brandweerlieden er in geslaagd het scheepje te verhalen. Spoedig bleek dat de opslagplaats niet meer te houden was. Eenige drijvende stoo mers hebben nog met de vaste straalpijp ge werkt., maar men heeft er zich toe bepaald, de omliggende gebouwen nat te houden en een groot deel van het materiaal te concen- treeren in de meubelmakerij, die dan ook behouden is. Alles was verzekerd. Het conflict in het visscherij- bedrijf. Nog meer trawlers naar zee. Behalve de trawlers elders in dit blad ge noemd zijn nog naar zee vertrokken de Claesje. Penelope, Perseus, Jenny Elsa, Zee hond, Zeeleeuw, Rotterdam, Derika 5, De- rika 7, Alma, Bloemendaal, Aneta en Nep- tunus. In totaal zijn nu bijna 30 booten uitge varen. De nieuwe school in het Florapark. Het wachten is op de goedkeuring van het Raadsbesluit door Ged. Staten. Men weet dat de Haarlemsche gemeente raad enkele weken geleden het voorstel van B. en W. heeft aangenomen om een nieuwe openbare school in het Florapark te bou wen. Het wachten is nu op de goedkeuring van het desbetreffende raadsbesluit door het college van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. In het Haarlemsche Stadhuis is men overtuigd, dat die goedkeuring binnen kort zal komen. Met 1 Januari jl. is de ver plichting vervallen dat voor schoolbouw ook toestemming van de regeering noodig was. Aan die tijdelijke wettelijke verplichting is een einde gekomen. Zooals men weet hangt voor de gemeente veel af van de goedkeuring van dit besluit van de school in het Florapark te bouwen, want daaraan vast zitten immers: de ver bouwing van de oude Ambachtsschool in de Kamperstraat voor huisvesting van Maat schappelijk Hulpbetoon en de verbouwing van de school in de Wilhelminastraat voor de teekenschool der St. Jozefsgezellenver- eeniging. J Voor de werkverruiming m de stad zijn die objecten ook van zeer veel beteekenis De nieuwe school kost f 70.000. de verbouw van de oude Ambachtsschool f 70.000 en de verbouw van de school in de Wilhelmina straat f 30.000. Tezamen dus f 170.000. (Volgens mededeelingen in de pers bekommert de Fransche vlieg ster Mary se Hilsz zich op haar af- standsvluchten nauivelijks om kaarten, motor, accu e.d. en vliegt zij in hoofdzaak op goed geluk en haar sterk instinct.) Die Maryse is een dame, Die het vliegend heel ver zoekt, En, voor roem of voor reclame. Meer dan eens successen boekt. Zij vliegt nuchter onverschrokken. Overal op aarde heen, Maar men zegt. en zal niet jokken, Dat zij luchtig is als geen. Over goed organiseeren Maakt Maryse zich niet druk, Al haar vluchtige verkeeren. Doet ze maar op goed geluk. Kaarten, accu's en motoren, Kijkt ze niet of nauwlijks na, Slechts de vlucht kan haar bekoren En 'de rest gaat maar la-la. Op een goed gesternte bouwend, Vliegt ze maar van dag tot dag, Enkel haar instinct vertrouwend En haar waren Franschen slag Is Maryse nog zoo handig. Heeft ze nog zoo'n goeden neus. Zij doet zeker onverstandig, Safety first zij ook haar leus. En de kenners der gevaren Zeggen: dat loopt nooit goed af, Lang moge het lot haar sparen, Eenmaal vindt zij zoo haar straf.... Maar door vogels op hun nesten Wordt Maryse wel erkend. Hier is toch te langen leste Haast een echte concurrent. Fa. VAN Gr. Houtstr. 155, Tel. 11159 Balans Opruiming (Adv. Ingez. Med.) Het Paleis te Soestdijk - - uit de lucht gezien het middenpunt van Nederland's verwachting in deze dagen. (Luchtfoto K. L. M.) De Haarlemsche Financiën. Aan het einde der opgelegde bezuiniging? De Haarlemsche gemeentebegrooting voor 1937 is nog steeds niet goedgekeurd. Het jaar is intusschen verstreken, zoodat er formeel voor de gemeente niets meer te doen is dat het financieele resultaat van 1937 kan be ïnvloeden. Trouwens over enkele weken be gint de Raad met de behandeling der be- grooting voor 1938. Dat is op zichzelf ook al laat, want voor daarmee wordt aangevan gen is Februari immers al in het land en min stens 1/12 van het loopende jaar dus al ver streken! Gedurende 1937 heeft de Raad, op aan drang van het college van Gedeputeerde Sta ten en van de Regeering reeds verschillende bezuinigingen moeten invoeren. Dit stond in verband met de door de gemeente ge vraagde extra subsidie uit het Werkloosheids fonds ter dekking van het tekort op de be grooting voor 1937 van ongeveer f 400.000. In het college van B. en W. bestaat thans de overtuiging, dat het, wat de begrooting voor 1937 betreft, aan het eind gekomen is van de voorgeschre ven bezuinigingen. In dat geval kan vermoedelijk binnenkort de goedkeuring van de begrooting voor 1937 verwacht worden. De gemeente Rotterdam is in een nog zon derlinger positie, want die wacht nog steeds op de goedkeuring van de begrooting voor 1936! Als in het eind van Februari de begrootin; voor 1938 door den Haarlemschen Raad za zijn behandeld beginnen natuurlijk weer de onderhandelingen met de hoogere colleges over die begroeting. Zullen er dan weer nieuwe eischen aan Haarlem gesteld wor den? Men weet dat de gemeente nu bijdragen voor dekking van het tekort over 1938 heeft moeten aanvragen tot een bedrag van f 1.067,000. Onze zegsman verwachtte geen nieuwe ingrijpende bezuinigingen, want zoo zei hij er valt op het laatst niet meer te bezuinigen. Liliaii Harvey enthousiast te Haarlem ontvangen. Filmster voldaan over haar bezoek aan Holland. Met den trein van 12.30 uur is de bekende filmster Lilian Harvey hedenmiddag te Haar lem uit Arnhem aangekomen om hier eenige voorstellingen van haar film „Fanny Elssler" bij te wonen. De charmante filmactrice die vergezeld was van de heeren A. Wolff en P. Burbach van de Nederlandsche directie van de Ufa maakte een opgewekten indruk en het bezoek aan Hol land scheen haar goed te bevallen. Op het station werd zij verwelkomd dooi den heer Bakker, directeur van het Rem brandt Theater en den heer Dick Schiferli den perschef van de Ufa in Nederland. Een dochter van den heer Bakker bood de filmster bloemen aan die zij lachend en vrien delijk dankend aanvaardde. Met twee auto's begaf het gezelschap zich vervolgens naar restaurant Brinkmann. Aan het station en ook onderweg werd de actrice door talrijke liswonderaars en be wonderaarsters hartelijk toegejuicht. Zooals men weet woont Lilian Harvey he denavond en morgenavond de voorstellingen van Fanny Elssler in het Rembrandt Theater bij. Zij verstrekt ook handteekeningen ten bate van het Bio vacantieoord. Te Arnhem waar zij gisteravond met zeer veel succes optrad verkreeg zij op die manier een bedrag van eenige honderden guldens voor deze sympathieke instelling. Vermist Amerikaansch vliegtuig nog niet gevonden. Twee dagen vergeefs gezocht. Het A.N.P. verneemt uit San Diego 8 Januari: De hoop het verdwenen bombardements vliegtuig nog te vinden is aanmerkelijk ge daald, nadat 48 uur met man en macht naar het toestel is gezocht. Bloemen en vruchten voor Prins Bernhard. Namens de Nederlandsche schooljeugd aangeboden. BAARN. 8 Januari. Het comité van de Nederlandsche schooljeugd heeft heden ten paleize te Soestdijk een mand met bloemen en vruchten laten bezorgen voor Prins Bernhard. In een begeleidend schrijven zegt het comité dat de Ned. Schooljeugd, gedurende de laat ste weken intens met den Prins heeft meege leefd. Door de aanbieding van bloemen en vruchten wil zij uitdrukking geven aan haar blijdschap over het aanvankelijk her stel. DE VAL VAN NANKING. Japansehc soldaten varen de haven van de oude Chineesche hoofdstad binnen om met hun geschut de operaties der Japansehc strijdkrachten te land te ondersteunen. In de Groene Amsterdammer stond deze week op een lijstje hoeveel tijd een gemid deld heer van zestig jaar van zijn wieg af besteed heeft aan slapen, gapen, lachen, nie zen. neussnuiten, tandenpoetsen, schoenen aandoen en zulke doodgewone dingen meer. Ge komt dan tot ontstellende cijfers. Een man van 60 jaar heeft zoowat 20 jaar geslapen en 5 jaar gegeten en 5 jaar geborreld en een jaar lang schoenen aangetrokken. Gaat u maar eens narekenen; dat is een leuk spelle tje voor de lange winteravonden. U kunt daar mee dóór gaan en er allerlei andere menschelijke functies en bezigheden bijhalen in uw statistische berekeningen. Wanneer wij bijvoorbeeld wéér een heer van 60 jaar nemen en voor ons gemak aannemen dat zoo'n meneer 300 dagen per jaar gewóón heeft gedaan. (Van de overige 65 is hij er een paar ziek geweest, een paar op reis geweest en zoo, dan heeft hij 18.000 dagen achter den rug. Laten wij dan zeggen dat hij op z'n twin tigste getrouwd is, dan heeft hij dus 12.000 ge trouwde dagen achter den rug. Daarvan heeft hij gemiddeld een half uur per dag (en het is niet om persoonlijk te wor den, maar dit aan den langen kant) ik zeg: daarvan heeft hij gemiddeld een half uur per dag verwijten van zijn gade moeten aanhoo- ren. Dat is dus 6000 uur verwijten. Dat is plus minus tien maanden lang vóórt- durend, zonder ophouden, dag en nacht ver wijten. Ik denk dat menige man die tien maanden zou willen doormaken om gedu rende de rest van zijn leven gevrijwaard te zijn van deze echtelijke monologen. Laat ons zeggen dat een getrouwd man ge middeld 3 uur per dag met zijn gaaike thee drinkt: 12000 maal 3 is 36.000 uur is 1500 da gen en nachten is 50 maanden is ruim vier jaar zonder ophouden theedrinken met het gaaike. Laat ons aannemen dat een getrouwd man 4 uur per dag luistert naar echtelijke ver halen over tante Mien, mevrouw Bercken- rath, de dienstbode Dient je, die menschen van Ketzelaar; kortom: naar dingen die hem absoluut niet interesseeren is 12.000 maal 4 is 48000 uur is 2000 dagen en nachten is on geveer 6 jaar. Laat ons veronderstellen dat een getrouwd man gemiddeld slechts 1 uur per dag kleine dingetjes voor zijne echtgenoote moet op knappen: boodschapjes, telefoontjes, bestel- linkjes, brieven schrijven, stukken uit de krant voorlezen, dit even halen en dat even halen is 12.000 maal 1 is 12.000 uur. dat is 500 dagen, dat is anderhalf jaar. Hoeveel uur besteedt de man per week be leefdheidshalve aan de visite van zijn vrouw, even binnen komen loopen, even handjes ge ven. even hoemaaktuüt? Zullen we zeggen 2 uur in de week? is 100 uur per jaar is 4000 uur in 40 jaar is 160 dagen ongeveer is een klein half jaar. Alzoo heeft zoo'n net persoon van 60 jaar in zijn getrouwden staat aan standjes ont vangen, theedrinken, luisteren naar non sens. boodschappen doen en vriendelij k-zijn- zonder-het-te-meenen. dus aan volslagen onnoodzakelijkheid, besteed: 4 en 6 en "iy, en jaar is 12 jaar. Voeg daarbij 1'3 maai 40 jaar is 13 jaar slapen. Dat is dan 25 van de 40 jaar waaraan hij voor zich zeer weinig gehad heeft. Een van die overige 15 jaar gaat hij nog geruimen tijd met zijn vrouw op visite: met zijn vrouw naar de bioscoop; met zijn vrouw naar de comedïe; met zijn vrouw op reis, ergens zitten, wandelen, naar lezingen, ten toonstellingen, winkels en fancy-fairs. Dat is allemaal heelemaal niet erg. Maar mijn gade zei 'gisteren toen ik in plaats van om 11 uur om 2 uur van een be langwekkende vergadering thuis kwam: ..je bent een egoïst en je denkt alleen maar aan je zelf". En dat vind ik met mijn statistische ge gevens wel erg. Heel erg. Een man van 60 jaar vindt van zijn 40 huwelijksjaren gemiddeld 1 uur per dag iets erg van zijn vrouw is 12.000 uur is 500 da gen is anderhalf jaar. Die komen ook nog bij die 25 min of meer onnuttig bestede jaren. Griezelig hè? Mr. E. ELLAS. HET WINTERT STERK IN GRIEKENLAND. Een groot deel van Griekenland is met een dikke laag sneeuw bedekt. In Macedonië heerscht een felle koude en het verkeer in het gebergte is geheel verbroken. Twee per sonen zijn tengevolge van de koude om hel leven gekomen. Op zee hebben twee schepen schipbreuk geleden. Het woord is aan Stendhal: Ik houd veel van spreu- kenverzamelingen. Zij bren gen jjiü tot een soort van gewetens-onderzoek. „Defensie-uitvoerrecht" voor Indië. Het oude extra-uitvoerrecht vervallen. BATAVIA, 8 Januari (Aneta-A.NJ>.) Naar Aneta verneemt is heden bij den Volksraad een ontwerp-ordonnantie ingediend tot instelling van een nieuw speciaal uitvoerrecht, hetwelk den naam zal dragen van „defensie-uit voerrecht", waarvan de opbrengst over 1938 geschat wordt op 6V2 mil- lioen gulden. Deze belasting zal 1 pCt. van de waarde van de uitvoerproducten bedragen. Het ontwerp kent geen vrijstelling voor bepaalde produc ten. Wel is voorzien in de mogelijkheid om bij regeeringsverordening bij wijze van hooge uit zondering nijverheidsproducten van heffing vrij te stellen indien zulks in het economisch belang van Ned.-Indië noodig wordt geacht. Het defensie-uitvoerrecht treedt met in gang van 25 Februari a.s. in werking, hetgeen samenvalt met het vervallen van het thans bestaande extra-uitvoerrecht ad 2 pCt. Restitutie van het betaalde defensie-uit voerrecht is mogelijk ten behoeve van expor teurs (niet-producenten van het uitgevoerde product) die voor of op den dag van indiening (dus heden) reeds de verplichting tot levering naai* buiten Ned.-Indië hadden tegen con tractueel vastgestelde prijzen en die het aan nemelijk maken, dat zij niet gerechtigd zijn betaalde belasting van anderen terug te vor deren. Regeling met de Anisterdamsclie Tooneelvereeniging getroffen. Beslag ofj de recette opgeheven. AMSTERDAM, 8 Januari. Het beslag op de recette van de Amster- damsche Tooneelvereeniging is op heden opgeheven. Er is tusschen het auteursbureau Brander en de A.T.V. een regeling getroffen, waarbij de laatste zich heeft verbonden f 950 te betalen. Gisteren bood de A.T.V. f 850 aan en ver minderde de heer Brander zijn vordering van f 1400 tot f 1050. Vanmorgen is men het eens geworden over een bedrag van 950. Het korte geding voor den president mr. J. W. Huysinga, waarbij de A.T.V. opheffing van het beslag eischte en dat hedenochtend voort gezet zou worden, was door deze regeling dus spoedig geëindigd. Voor het A.T.V. trad op mr. A. Sternheim en voor het auteursbureau mr. W. H. P. Log gere. OPENING VAN EEN NIEUW GYMNASIUM LEIDEN, 8 Januari. In tegenwoordigheid van dr. E. H. Renkema inspecteur voor de gymnasia, als vertegenwoordiger van den mi nister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen en vele plaatselijke autoriteiten, leeraren en oud-leeraren, leerlingen en oud leerlingen uit het geheele land is hedenmor gen het nieuwe Stedelijk Gymnasium aan de Freunlaan in gebruik genomen. HEDEN: 16 PAGINA'S De Haarlemsche financiën; Aan het einde der opgelegde bezuinigingen? 1 De omroepprogramma's op den Nationalen Feestdag. 3 De Rotterdamsche diergaarde wordt ver plaatst. 3 Minister Goseling kan bij gijzeling niet ingrijpen. 3 Japan wil geen vrede sluiten met China. 4 De commandant van Teruel heeft zich aan de Spaanschc republikeinen overgegeven. 4 De non-interventiecommissie wil 100.000 vrijwilligers uit Spanje terugtrekken. 4 Chautemps wenscht te bemiddelen in de Fransche arbeidsconflicten. 4 Bioscopen. 8 ARTIKELEN, ENZ. Mr. E. Elias: De wonderen der statistiek. 1 P. v. d. Hem: Artis in Nood 3 Van een specialen verslaggever: Verkeers regeling te Soestdijk. 4 J. B. Schuil: Een belangrijke tooneelvoor stelling. 4 K. Andr.: Spanje tusschen rood en zwart. 5 H. D. Vertelling: Speurzin. 5 C. J. E. Dinaux: Zonderlinge levens 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 7 Jules Kammeijer: Blijft Fit. 7 K. de Jong: Concert der H. O. V. 8 Financieel Economisch weekoverzicht: Betere stemming in het nieuwe jaar. 9 Heemstede in vroeger eeuwen 9 J. B. Schuil over Gysbrcght van Acmstcl. 14 G. J. Kalt: De muziek.bij de G.vsbreght 14 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1