ARTIS IN NOOD. ZATERDAG S JANUARI 193S H A 'A E E E M'S DAGBEAD Rotterdamsche Diergaarde wordt verplaatst. Overeenstemming met de gemeente. In een Vrijdagavond gehouden algemeene ledenvergadering van de Rotterdamsche dier gaarde is een voorstel behandeld tot ontbin ding der vereeniging. Gedurende de laatste jaren had de diergaarde een jaarlijksch ex ploitatietekort van f 40.000 zoodat de vereeni ging op deze wijze onmogelijk kon doorgaan. Het bestuur heeft vele jaren op middelen ge zonnen om aan den critieken toestand een einde te maken, die, als hij bleef voortduren, natuurlijk tot het verdwijnen van de dier gaarde in Rotterdam zou moeten leiden. Toen deze aangelegenheid steeds dringender werd, heeft het bestuur in September 1936 missives gericht tot den minister van onderwijs en B. en W. van Rotterdam, waarin met klem werd verzocht een regeling tot steun aan de instel ling tot stand te willen brengen. Zoowel de minister als het gemeentebestuur erkenden het belang van het voortbestaan dier dier gaarde, maar de groote moeilijkheden op fi- nanciëel gebied, waarmede de overheid zelve te worstelen heeft, beletten haar echter het geven van directen financieelen steun b.v. in den vorm van subsidie. Na lange onderhandelingen is het bestuur der vereeniging toch met B. en W. tot overeen stemming gekomen. Het college van B. en W. heeft zich bereid verklaard bij den gemeente raad een voor beide partijen aannemelijk voorstel tot ruiling van grond aanhangig te maken, waardoor de oprichting en exploitatie van een nieuwe diergaarde op een ander ter rein mogelijk zal worden. Het gemeentebe stuur heeft, behoudens goedkeuring van den raad, een stuk grond van 13V2 ha aangeboden, ongeveer even groot als het tegenwoordige terrein en gelegen in Blij dorp. Van dien grond krijgt men 2 3 in eigendom en 1/3 in erfpacht. Als tegenprestatie zal aan de gemeente om niet worden afgestaan een stuk van het tegen woordige diergaardeterrein. Wanneer de ruiling haar beslag krijgt, is het gemeentebestuur bereid op het overblij vende terrein der tegenwoordige diergaarde een gunstig uitbreidingsplan te leggen, waar door de exploitatie daarvan als bouwterrein mogelijk en aantrekkelijk wordt. Wijl het voor het bestuur'onmogelijk zou zijn om ook uit de vermeerdere opbrengt van den grond den bouw van een nieuwe diergaarde te fi nancieren. is de hulp ingeroepen van de stichting „bevordering van volkskracht". Deze stichting heeft zich bereid verklaard de vereeniging te garandeeren een bedrag, gelijkstaande met de uitstaande schulden, nl zes ton. Opgericht zal worden de „Stich ting Rotterdamsche diergaarde" die van de vereeniging ontvangt het bezit aan grond in de bestaande diergaarde, den opnieuw te verkrijgen grond in Blij dorp met de levende have, het bezit aan planten en den inven taris. De nieuwe stichting komt dus in de plaats van de vereeniging, die .ontbonden wordt. Ten aanzien van de overname der even- tueele pensioenverplichtingen en van het personeel der vereeniging neemt „Volkskracht een zeer tegemoet komende houding aan. De stichting heeft werkelijk alle moeilijkheden, waarmede de diergaarde jaren lang te kam pen heeft gehad, overgenomen. De stichting krijgt een bestuur van vijf tot negen leden en een college van drie tot negen commissa rissen. Over het voorstel, dat door den voorzitter, den heer L. van Rossem, werd toegelicht, ontstond een uitvoerige discussie. De verga dering kon echter geen besluit nemen, omdat het vereischte aantal stemgerechtigde leden niet aanwezig was. DEFECT AAN KRUISER „SUMATRA". BATAVIA, 7 Januari (Aneta-ANP) De krui ser „Sumatra" heeft een licht defect door het breken van een koppeling van een der turbi nes. Hierbij is een inlandsch stoker gedood. De kosten van reparatie worden op ten hoog ste tweeduizend gulden geschat. Als de repa ratie niet hier te lande tijdens het half jaar lijksch onderhoud kan geschieden, zal zij in Nederland worden uitgevoerd. De omroepprogramma's op den Nationalen Feestdag. Een „nationaal programma" wordt verzorgd. Het secretariaat van den Radioraad deelt ons mede: Ter voldoening aan den wensch van den mi nister van Binnenlandsche Zaken zal op den nationalen feestdag ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in het koninklijk huis door de vier groote omroeporganisaties "A.V.R.O.. K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A.) een in onderling overleg samengesteld „nationaal programma" worden verzorgd. De verzorging van dit nationaal programma geschiedt aldus, dat over den zender Hilver sum 2 (301,5 M.) de K.R.O. en de N.C.R.V. gemeenschappelijk zullen uitzenden, terwijl de gemeenschappelijke uitzending van de A.V.R.O. en de V.A.R.A. over de zenders Hil versum 1 (Kootwijk 1875 M.. Jaarsveld 415 M.,i zal plaats hebben. Valt dit nationaal pro gramma op een dag. dat de A.V.R O. gewoon lijk uitzend, dan geschiedt de program ma-verzorging over Hilversum 1 van 816 uur door de V.A.R.A. en van 1624 uur dooi de A.V.R.O., valt dit nationaal programma op een dag. waarop de V.A.R.A. gewoonlijk uit zendt. dan zendt de A.V.R.O. uit van 8 tot 16 uur en de V.A.R.A. van 16—24 uur. De taak- verdeeling tusschen den K.R.O en de N.C.R.V. op Hilversum 2 is op dezelfde wijze geregeld. Een en ander met dien verstande dat de V.P.R.O. gelegenheid krijgt binnen het kader van dit nationaal programma zelfstandig een uitzending te verzorgen van 19.2020 uur. Deze uitzending, welke zoowel over Hilversum 1 als over Hilversum 2 plaats heeft, zal be staan uit een bijzondere wijdingsdienst. Voor het geval de geboorte van een prins of van een prinses mocht plaats hebben op een tijdstip, dat des morgens te 7 uur het heuge lijk feit door middel van kanonschoten be kend gemaakt zal worden, zullen de uitzen dingen van de omroepvereenigingen op dien das ook te 7 uur 's morgens aanvangen, on geacht of deze dag samenvalt met den nationalen feestdag. Voor het geval de blijde gebeurtenis offi cieel bekend zou worden tegen 12 uur des nachts, zullen de omroepvereenigingen haar uitzendingen voortzetten tot uiterlijk 0.30 uur. Bij onvoorziene omstandigheden zal naar bevind van zaken gehandeld worden. De programma-verzorging naar Oost- en West-Indïë geschiedt zelfstandig door den PHOHI. Politie arresteert (lieven, doch moet ze weer vrijlaten. Omdat eigenaars van rijwielbelastingplaatjes geen aangifte van vermissing doen. Vrijdagavond ontdekten twee surveilleeren- de agenten van politie van het bureau Admi raal de Ruyterweg te Amsterdam, dat in het plantsoen op het Mercatorplein aldaar twee mannen zich verdacht ophielden. Zij besloten eens poolshoogte te gaan nemen en konden op een afstand waarnemen, dat het tweetal in den grond aan het graven was. Dit kwam natuurlijk den agenten erg verdacht vcor en toen de „grondwerkers" met hun arbeid gereed waren reden de agenten hen tegemoet en met een oogopslag herkenden zij twee goede bekenden, die de reputatie hadden onbeheer de rijwielen van plaatjes, lantaarns en andere onderdeelen te ontdoen. Het duurde dan ook niet lang of het tweetal zat binnen de muren van het politiebureau, in afwachting van het onderzoek naar hun zonderlinge bezigheid. Dit leidde tot de ontdekking van eenige be- lastingmerken, welke op de plaats waar het tweetal gegraven had, in den grond verstopt werden aangetroffen. De gearresteerde, een 37-jarig varensgezel en zijn makker een 24- jarige houtbewerker uit de binnenstad, wer den in verzekerde bewaring gesteld. Dit avon tuur zou beiden opnieuw voor den strafrechter hebben gebracht ware het niet, dat de politie, ondanks navraag aan de verschillende bureaux en posthuizen, tevergeefs moest wachten op aangifte van de ontvreemde plaatjes, met het gevolg dat na zes uur beide mannen, die na tuurlijk ontkenden zich aan diefstal te heb ben schuldig gemaakt, weer op vrije voeten moesten worden gesteld. Aan het feit, dat de respectieve eigenaars of talmen met het doen van aangifte, of zich de moeite daarvoor niet getroosten hebben twee beruchte sujetten op dit gebied thans weer vrij spel om opnieuw aan den slag te gaan. ERNSTIGE AANRIJDING. Vrijdag werd het achtjarige meisjes F. v. d. Berg op het Wilhelminaplein te Naaldwijk door een autobus van de Westlandsche Tram weg Maatschappij overreden en ernstig ge wond. Het kind is met een schedelbasisfrac- tuur naar het ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd. Den bestuurder treft geen schuld. i Adv. mgez Mea./ Bakfiets te hoog geladen. Doodelijke aanrijding het gevolg ervan. Vrijdagavond omstreeks half acht is op den Utrechtschen straatweg te Zeist, ter hoogte van den Kroostweg een bediende van een Utrechtsch meubelmagazijn met zijn hoog opgeladen bakfiets met de Zeister tram in botsing gekomen. Het slachtoffer is tij dens het vervoer naar het ziekenhuis te Zeist aan de bekomen verwondingen overleden. Vermoed wordt, dat de hooge last van de fiets den man het noodige uitzicht op den weg heeft belemmerd, ten gevolge waarvan de aanrijding is geschied. De moeilijkheden van „Artis". Comité tot steun uit de burgerijopgericht. Naar wij vernemen heeft zich, klaarblijke lijk mede als gevolg van de publicaties in den laatsten tijd omtrent de moeilijkheden van „Artis", uit de burgerij van Amsterdam een comité gevormd, dat zich ten doel stelt om, indien door steun van overheidswege de druk der groote geldleeningen kan worden wegge nomen, „Artis" af te helpen van zijn overige exploitatietekorten. Dit comité is met zijn voorbereidingen bezig en zal in den loop der volgende week zijn plannen kenbaar maken. Het beslag op de recettes der A. T. V. Kort geding van den president. Dezer dagen is door hett Auteursbureau van den heer M. H. Brander beslag gelegd op de recettes van de Amsterdamsche Tooneelver- eeniging, onder directie van Albert van Dal- sum en A. Defresne. In kort geding heet de A.T.V. opheffing van het beslag geëischt. Vrijdag diende deze zaak voor den president der Amsterdamsche rechtbank, mr. J. W. Huijsinga. Voor de A.T.V. trad op mr. A. Sternheim en voor den heer Brander mr. W. H. L. Log gere. Nadat beiden het woord hadden gevoerd, stel£* de president partijen voor, nog eens overleg te plegen om te trachten tot een regeling te komen. De A.T.V. verklaarde zich tot een regeling bereid en kan f 750 contant aanbieden. De heer Brander vorderde echter f 1050. Men besloot nadere onderhandelingen te voeren. De president schorste daarop de zit ting tot heden. Fout van automobiliste beeft ernstige gevolgen. Jongen zwaar gewond. Op den drukken verkeersweg Rijssen— Wierden reed Vrijdagavond omstreeks zes uur een auto, bestuurd door mej. O. uit Wierden, een met een paard bespannen kar, welke met turf beladen was, achterop. Hoe wel deze behoorlijk verlicht was, heeft de automobiliste het voertuig waarschijnlijk te laat bemerkt. Om een botsing te vermijden heeft zij den wagen toen scherp rechts ge passeerd. Het gevolg was echter, dat een veertienjarige jongen, die naast den wagen liep, door de auto werd gegrepen en ernstig gewond. Mej. O. kon het stuur niet houden en reed in een sloot. Zij bracht het er, even als een inzittende heer, goed af, terwijl de auto slechts licht beschadigd werd. De jongen, zekere Boersma uit Nijverdal, is ter plaatse door dokter Oosthoek uit Rijssen behandeld, waarna hij naar het ziekenhuis te Almelo ise vervoerd. De jongste motorstoringen bij de K. L. M. Onderdeel moest worden verwisseld. Aneta meldt uit Batavia: Aneta verzocht inlichtingen aangaande de herhaalde motorstoringen, welke zich bij de K-L.M.-vliegtuigen thans voordoen. De vol gende mededeeling is hieromtrent ontvangen: De technische dienst van de KX..M. te Schip hol ontdekte bij revisie een klein en onbedui dend mankement, dat nog geen aanleiding heeft gegeven tot breuk, doch waarbij de mogelijkheid van breuk zich zou kunnen voor doen. Onmiddellijk is toen aan alle gezagvoer ders van de betreffende toestellen opdracht gegeven dit onderdeel te verwisselen en onder geen voorwaarde verder te vliegen, voordat de motoren geheel in orde zijn. Voorzoover dit onderdeel in reserve aan boord was, kon her stelling ter plaatse worden verricht: in andere gevallen moest op toezending worden gewacht. In geen enkel opzicht bestaat er reden tot on gerustheid of vrees. Dr. F. A(lier veroordeeld. Wegens het gebruik maken van een valsche pas. De Rotterdamsche rechtbank deed Vrijdag middag uitspraak in de strafzaak tegen dr. Friedrich Adler, secretaris van de Socialis tische Arbeiders-Internationale, 58 jaar oud wonende te Brussel. Hem was ten laste gelegd dat hij op 29 Augustus j.l. te Rotterdam opzettelijk ge bruik heeft gemaakt van een valsche reispas, die op een anderen naam stond dan de zijne en ook andere gegevens bevatte, welke niet op verdachte toepasselijk waren. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde hem tot vier maan den gevangenisstraf. Het O. M. had f 250 boete subs. 100 dagen hechtenis geëischt. Men zal zich herinneren, dat dr. Adler van een valsche pas gebruik maakte, omdat hij in zijn kwaliteit van se cretaris der S. A. I. niet in Duitschland en Oostenrijk kan komen en rekening moest houden met de mogelijkheid, dat het vlieg tuig, waarmee hij van Praag naar Amsterdam vloog, tot een landing op Duitsch of Oosten- rijksch grondgebied gedwongen zou kunnen worden. De rechtbank deed verder nog uitspraak in de zaak tegen den 59-jarigen Oostenrijkschen ingenieur M. G.. thans te den Haag woon achtig, en den 30-jarigen Duitscher Erwin E. F. J., los werkman zonder vaste woonplaats of verblijfplaats, die beiden eveneens van een valschen pas hadden gebruikt gemaakt. Zij werden resp. veroordeeld tot f 250 boete, subs. 50 dagen hechtenis, en vier maanden gevan genisstraf. De eisch was voor G. vier maanden gevan genisstraf en voor F. een jaar. Minister Goseling kan bij gijzeling niet ingrijpen. Kwestie-Hansen is geen aanleiding tot nadere voorzieningen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van der Waerden in verband met de gijzeling van den heer Hansen heeft de minister van ju stitie geantwoord, dat hij niet beschikt over middelen om een einde te maken aan een door den rechter ingevolge artikel 221 van het wetboek van strafvordering bevolen gij zeling. Overigens hebben de vragen inmiddels voor het onderwerpelijke geval practische beteeke- nis verloren, aangezien de bedoelde gegijzel de bij beschikking van de rechtbank te 's Gravenhage uit de gijzeling is ontslagen. Bij de betrokken gijzeling zijn geen feiten of omstandigheden gebleken, welke den mi nister tot eenige nadere voorziening aanlei ding zouden kunnen geven. Tweejarig kind onder verdachte omstandigheden overleden. Stiefvader gearresteerd. Onder verdachte omstandigheden is te Mill overleden een ongeveer twee-jarig meisje, dat inwoonde bij haar stiefvader, den werkloozen grondwerker A. K. Het lijkje zou wonden heb ben vertoond, welke duiden op nalatigheid ten opzichte van de verzorging van het kind. In verband daarmede heeft de gemeente-politie in samenwerking met de marechaussee uit Grave, den ongi eer 54-jarigen K. gear resteerd en overgebracht naar het arrestan tenlokaal te Mill. Het lijkje is in beslag geno men en zal gerechtelijk worden geschouwd. K. staat als een zonderling bekend, terwijl diens vrouw, de moeder van het kind, niet ten volle over haar geestvermogens beschikt. Schepen in het ijs bekneld. De motorboot „Udonea" van de Urker Stoom boot Maatschappij verliet Vrijdagmiddag de haven van Urk met bestemming Kampen. Het schip had twee passagiers voor Kampen aan boord. Ten gevolge van een motordefect, en het zware ijs is de „Udonea" in het ijs be kneld geraakt. Het stoomschip „Jhr. von Geusau" is ter assistentie uitgevaren, doch later onverrichter zake in de haven van Urk teruggekeerd. Toen de „Jhr. von Geusau" de haven van Urk weer binnenvoer, gaf het motorschip „Udonea" noodseinen. De „Jhr. von Geusau" Ls daarop ton tweede male uitgevaren, doch raakte ook in het ijs bekneld. Het schip wist zich echter los te werken en de „Udonea" te bereiken. In langzaam tempo voeren de schepen daarop naar de haven terug, waar zij om vijf uur arriveerden. De middagdienst op Kampen is daardoor uitgevallen. Men hoopte de vaart heden op normale wijze te hervatten. Vrijdagochtend had ook de postboot „Sire ne", welke om elf uur op het eiland moest aankomen, aanzienlijke vertraging. Drie uur over tijd liep het vaartuig de ha ven binnen. De „Jhr. von Geusau" die van Enkhuizen kwam, arriveerde drie en en half uur te laat. De beurtschipper Romkes. die Vrijdag ochtend met zijn botter van Urk naar Kampen was vertrokken, is er niet in geslaagd deze stad te bereiken. Men vreest, dat het schip in het ijs bij den Ketel bekneld is geraakt. Ook de beurtschipper Kamper, welke tus schen Urk en Amsterdam vaart, zag zich tegenover groote moeilijkheden geplaatst. Op ongeveer vier kilometer van het eiland be vindt hij zich tusschen groote ijsmassa's, zoo dat hij slechts uiterst langzaam in de richting van het eiland vordert.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3