SPANJE TUSSCHEN ROOD EN ZWART H.D.'Vertellini ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Frans Perquin kATEKDAS 8 JANUARI 1938 HAARLEM'S DAGE LAD 5 Regime Franco als tusschenspel. BPANJE telde niet mee in de arena der internationale politiek. Toen in 1914 1918 het meerendee! der Europeesche Staten in het strijdperk trad en zelfs aet kleine Portugal niet achter wilde blijven. Dleef Spanje neutraal. „Onze buitenlandsche politiek", moet ioentertijd een der Spaansche regeerders ge- segd hebben, „is zeer eenvoudig; wij blijven lustig" achter de Pyreneeën zitten!" Op het oogenblik is Spanje zelf de arena, waar de strijd tusschen rood en zwart wordt uitgevochten. En moge Spanje dan al geen buitenlandsche politiek hebben, de buiten- jandsche politici hebben gedurende het laatste anderhalve jaar grijze haren gekregen van dat. wat zich in Spanje's binnenlandsche po litiek afspeelt. 'f- Doch het is ook slechts een betrekkelijke waarheid, dat Spanje geen buitenlandsche politiek zou hebben. Want er zijn twee punten ran buitenlandsch politiek belang, wa-~ nede Spanje wel degelijk rekening heeft te 1' den. Het eerste is. dat het een noodzakelijkheid is voor het land om goede betrekkingen te on derhouden met de mogendheid, die de sterk ste vlootpositie in de Middellandsche Zee heeft. Het tweede is te voorkomen dat ooit haar verbindingsweg met Noord-Afrika be dreigd wordt, waar Spanje groote economische belangen heeft en waar, in vredestijd, zich het grootste gedeelte van het leger bevindt. Doch ook dit zijn slechts kwesties van on dergeschikt belang vergeleken bij het leven dige interesse dat andere mogendheden in Spanje heb'ben. De binnenlandsche moeilijk heden van dit zoo roerige land hebben al eens tot een Europeeschen oorlog geleid, en voor hen, die het oppertoezicht over het Westelijk deel van de Middellandsche Zee verlangen, is een doorslaggevende invloed in Spanje nood zakelijk. Van 1923 tot 1930 stond Spanje onder dicta tuur- van kolonel Primo de Rivera. Hoewel zijn dictatuur zich, ondanks herhaalde binnen landsche onlusten, acht jaar wist te hand haven, was het eenige resulta'at dat hij er mee •bereikte dat de stemming van het Spaansche volk hi meerderheid republikeinsch en revo lutionair werd. Een jaar na zijn aftreden werd koning Alfonso onttroond en moest naar het buitenland vluchten. Het kabinet Azana, dat de daaropvolgende twee jaren regeerde, ging jn 1933 aan zijn eigen zwakte ten onder, met gevolg, dat de reactionnaire partijen van rechts aan het bewind kwamen, die alle her vormingen weer ongedaan maakten. Een op stand der mijnwerkers tegen het rechtsche regime, die in 1934 in Asturië uitbrak, werd met behulp van het vreemdelingenlegioen, Moorsche troepen en vliegmachines onder drukt. Dat hiermede de redenen tot den op stand allerminst uit den weg waren geruimd, blijkt wel uit het feit dat niettemin de sociale Itoestand moedwillig steeds verder verslechterd werd. Gemiddeld waren de loonen in de pe- iriode van het rechtsche bewind, dus van 1933 jtot de eerste maand van 1936, met iets méér 1 idan vijftig procent verlaagd. Ontstaan van liet Volksfront. De oppositie vereenigde zich in een Volks front om bij de Februari-verkiezingen van j 1936 sterker te staan, en. tot groote verras sing van de rechterzijde, behaalde het Fren- l te Popular een eclatante meerderheid. Op nieuw werd een kabinet Azana gevormd, dat gesteund werd door de liberalen, socialisten, communisten en anarchisten. Azana maakte een begin met energieke sociale hervormin gen. die in Spanje, dat op sociaal gebied nog in de middeleeuwen verkeerde hard noodig I waren. Zoo werd het grondbezit van de kerk I gedeeltelijk onder de arme boeren^ verdeeld, i bekende vijanden der republiek werden uit de openbare diensten verwijderd en de scho len werden gesaeculariseerd. Niettemin was het tempo van Azana's hervormingen voor de linksche partijen veel te langzaam en hij werd onschadelijk gemaakt door zijn benoe ming tot president van de republiek. Sinds dien was het hek van den dam. De lang op gekropte haat tegen de kerk brak zich baan: priesters werden gemolesteerd, kerken ver brand. Stakingen en relletjes waren aan de orde van den dag. Hoewel deze feiten niet zulk een grooten omvang aannamen als men later wel heeft willen voorstellen, er bleek toch duidelijk uit, dat Spanje zich veel snel- j Ier naar links ontwikkelde dan men voor J wenschelijk en waarschijnlijk had gehouden. Zoo ging het tot de maand Juli van liet vorige jaar. Reeds voor dien tijd deden ge ruchten in het land de ronde, dat er weel een nieuwe pronunciamento werd voorbe reid onder leiding van generaal Sanjurjo. Deze verongelukte, toen hij van Lissabon naar Spanje vloog, en in zijn plaats nam Franco de leiding der opstandelingen over, van den beginne af door Italië en Duitsch- land met wapenzendingen en „vrijwilligers" gesteund. De bevolking bestormde de arse nalen om zich gewapend te weer te kunnen stellen, en sinds dat oogenblik heerscht in Spanje een burgeroorlog, wreed en vernie tigend, waarbij aan beide zijden verbitterd en zonder genade wordt gevochten. Hoe deze burgeroorlog ook eindigen zal, één ding staat onomstootelijk vast. De oude toe stand zal nimmer meer hersteld kunnen wor den, Sinds de bevolking haar kracht heeft leeren kennen, en wat meer zegt, wapens heeft leeren hanteeren, zal geen enkele re geering op den duur in staat zijn het mono polie van grond- en kapitaalbezit, dat in - Spanje steeds in handen van de kerk en den adel geweest is. te handhaven. Ook een fascistisch regime zal niet voor lang zich in Spanje overeind kunnen houden. Negentig procent der bevolking leeft in meerdere of mindere mate in armoede en heeft bij een opstand dus niets te verliezen. Een midden stand. die een remmende en kalmeerenden invloed op de andere klassen kan uitoefe nen, en zoodoende al te schokkende gebeur tenissen kan tegenhouden, bestaat in Spanje feitelijk niet. Bovendien is er de eiken Span jaard aangeboren neiging tot groote indivi- dueele vrijheid, die zich uit in een sterke anarchistische gezindheid, die in Spanje ook buiten de anarchistische beweging welig tiert en die na korter of langer tijd een auto ritair regime zal ondergraven. Tenslotte weer een linksch Spanje. Welke ontwikkelingsstadia Spanje nog zal moeten doorloopen eer het eindelijk tot rust gekomen is, valt niet te zeggen. Doch tenslotte zal het land naar links moeten gaan. Doch men zal zich een linksch Spanje ook niet naar het model van Sovjet-Ruc1and moe ten voorstellen. Dezelfde anarchistische nei gingen, die een fascistisch bewind op den duur onmogelijk zullen maken, zullen ook een communistische dictatuurstaat hoogstens tot een korte tu|schenperiode beperken. Dit blijkt reeds voldoende duidelijk uit het feit, dat het communisme in Spanje steeds een kleine minderheid heeft gevormd, ondanks alle be moeiingen van Moskou, dat reeds sinds 1917 2ijn beste propagandisten naar het Iberische schiereiland zond. De hier neergelegde overwegingen maken het duidelijk waarom Frankrijk en Engeland een non-interventiepolitiek gevolgd hebben. Interventie had zeer waarschijnlijk tot een botsing met Italië geleid, die op het oogen blik geen van beide landen erg aanlokt. Non interventie heeft er toe gevoerd, dat Franco heer en meester werd over het grootste deel van Spanje, en, mogelijk na eenigen tijd over het geheele land. Doch zoowel de Quai d'Orsay als Downing Street weten, dat een Franco-regime slechts een tusschenspel zal zijn. Niettemin hopen zij, dat dit tusschenspel van zeer korten duur zal zijn. Want zelfs al zou Franco er in slagen te voorkomen, dat Italië op de Balearen en in Spaansch-Ma- rokko genesteld blijft, vanwaar het zoowel Gi braltar als de Fransche verbindingsweg naar Noord-Afrika bedreigen kan, een sterke Ita- liaansche invloed op Spanje's politiek is bij een Franco-bewind onvermijdelijk. En dat zal tengevolge hebben dat de spanning, die thans reeds in het Oosten van de Middellandsche Zee heerscht, ook in het Westen zal ontstaan. Hetgeen thans eigenlijk al het geval is. En men vraagt zich in Londen en Parijs af, of de botsing, die men door non-interventie had willen voorkomen, eigenlijk niet naderbij is gebracht door deze politiek. Lang voortduren van den huidigen toestand zal de Engelsch- Italiaansche spanning steeds meer doen toe nemen. En het gevaar van een uitbarsting doen groeien K. ANDR. (Nadnik verboden. Alle rechten voorbehouden) DIK TROM ALS SPREKENDE FILM. Woensdag 12 Januari zal in het Gem. Con certgebouw alhier, de eerste Nederlandsche sprekende kinderfilm gegeven worden en wel de film „Dik Trom", naar het bekende ■boek van C. Joh. Kievit. Er zullen 2 voorstellingen zijn nl. een om 2 uur en een om 4 uur. De voorstelling is voor eiken leeftijd toegankelijk. Nieuwe Eiiidhovensche Sterren- •wacht geopend. Geschenk van dr. A. F. Philips. Belangrijke aanwinst voor stad en land. Onder groote belangstelling en in tegen woordigheid o.a. van de nminister van onder wijs, is heden te Eindhoven het nieuwe ster renkundige observatorium geopend, waarvoor Prins Bemhard ruim een laar geleden den eersten steen legde. Zooals bekend is, werd deze sterrenwacht door dr. A. F. Philips aan de afdeeling „Eindhoven en Omstreken" der Ned. Vereeniging voor weer- en sterrekunde, die in Januari 1935 werd opgericht, ten ge schenke gegeven. De gemeente Eindhoven stelde in een gun stig gelegen gedeelte van het stadswandelpark bovendien den noodigen bouwgrond beschik baar. Nog voor den zomer verhief zich de alumi- niumgrijze koepel van den 20 Meter hoogen lichtblauwen toren boven de groenbottende boomen van het fraaie Eindhovensche stads wandelpark. Het gebouw van de dr. Philips sterrenwacht, uitgevoerd naar het ontwerp van ir. Kalff, is uit baksteen vervaardigd. Bij den bouw van dergelijke observatoria wordt meestal een afzonderlijke fundeering van gebouw en kijker toegepast. In dit geval steunt de kijker door middel van gewapend betonbalken direct op den muur van het ge bouw. Trillingen veroorzaakt door het loopen op den koepelvloer, kunnen echter niet recht streeks op het instrument worden overge bracht, daar de vloer van de observatiekamer door viltmateriaal van de muren geïsoleerd is. De fundeering van het gebouw bestaat uit een betonnen grondplaat ter dikte van 20 cM., aangebracht op de uit zand bestaande bouwlaag. De diameter van deze plaats is ruim V/2 meter grooter dan de daarop aangebrachte egenlijke fundeering. De zoo gefundeerde muren zijn er op berekend, het instrumenta- ruimte dragen zonder dat hinderlijke trillin gen optreden. Het gebouw omvat vier boven elkander ge legen vertrekken, waarvan de eerste geheel stofvrij is uitgevoerd en voor het slijpen en polijsten van den definitieven 50 cM. spiegel gebruikt zal worden. Daarboven bevindt zich een dubbelhooge kamer met officieeier ka rakter, de eerehal. De volgende verdieping is ingericht als werkkamer en bibliotheek, terwijl hier ook het drijfwerk van de tele scoop is ondergebracht. Dan volgt de eigen lijke observatiekamer, waar de groote tele scoop op een betonnen voetstuk is opgesteld en door het openschuif bare segment in den koepel den loop der hemellichamen volgen kan Deze koepel, die een diameter van ongeveer vijf meter heeft, is door middel van een rail en van kogellagers voorziene rollen geheel draaibaar. Ondanks het enorme gewicht van 1800 K.G. kan men hem gemakkelijk met een hand bewegen. Aan den koepel bevindt zich een metalen slèepring met geaard contact, waarop de bliksemafleiders zijn aangesloten. Ook aan de outillage van het gebouw is zeer veel aandacht besteed. Zoo is er o.a. een don kere kamer aanwezig, die het mogelijk maakt de fotografische opnamen ter plaatse af te werken. Het smeedijzeren verlichtingsoma- ment in de ontvangkamer, een geschenk van de afdeeling Eindhoven aan het observato rium, verdient eveneens vermelding. Het be vat een symbolische voorstelling, waarin de zon, de maan en figuren uit den dierenriem zijn afgebeeld. Voorts is er o.m. voor den nachtelijken waarnemer voor slaapgelegen heid gezorgd, beschikt men er over electri- sche verwarming enz. De nieuwe telescoop van het Eindhovensche observatorium is ontworpen voor een spiegel met een middellijn van niet minder dan 50 c.M. en een brandpuntsafstand van 325 c.M. de reeds vervaardigde spiegel van 30 c.M. zal slechts provisorisch in den kijker worden in gebouwd en gebruikt worden tot men met het polijsten van den nieuwen grooten spiegel ge reed is De telescoop behoort tot de allergroot sten van ons land. De vier meter hooge telescoop weegt meer dan 1500 kilogram. De kijker zelf hangt aan een as met een diameter van ruim tien cen timeter. Bij normale temperatuur bedraagt de speling van deze as in het kogellager een zesduizendste millimeter, zijn excentriciteit bij geheel horizontalen stand van den kijker een duizendste milimeter. De geheele telescoop werd in de Philips- fabrieken zelf ontworpen en uitgevoerd. Met deze telescoop zal ongeveer een 650-malige vergrooting bereikt kunnen worden. Bij een dergelijke vergrooting vult een klein gedeelte van de maanschijf reeds geheel het beeldvlak! De telescoop is verder ingericht voor foto grafische doeleinden. „KUNST AAN HET VOLK". Vrijdagavond 14 Januari a.s. zal voor de le den van „Kunst aan het Volk" de Tooneel- groep „Het Masker" in den Stadsschouwburg opvoeren„Groote Liefde", van Franz Molnar. Op Donderdag 17 Februari volgt, door be middeling van den heer Nico Hoogenverf, directeur van ret Haarlemsch Muziek instituut, een extra avond in den Stadsschouw' burg, met medewerking van Raphaël Lanes (cello) en Theo v. d. Pas (piano). In gezelschap van Prins Aschwin reed Prinses Juliana Vrijdagmiddag uit voor het maken van een rijtoer in de omgeving van paleis Soestdijk. Het oogenblik waarop de auto het paleis verlaat. Speurzin. door RALPH URBAN. jongste speurder van den hoofd inspecteur der afdeeling „Recher che" stond voor het schrijfbureau en hoorde verbeten de strafpredicatie aan. Toen de hoofdinspecteur Van der Maar zijn woede gekoeld had, liet hij de terechtwij zing met een vriendelijke vermaning afloopen en kwam daarbij op zijn stokpaardje. „Rol", zei hij tegen z'n assistent, „scherpe opmerkingsgave, en vóór alles het zesde zin tuig van den rechercheur, speurzin, zijn de kenmerken voor den flinken politiespeurder. U bemerkte wel in de tram, dat een hand in den zak van uw buurman tastte, doch pakte niet den dief, maar wel den eerzamen eige naar van een brouwerij. Uw instinct had u moeten zeggen, wie de misdadiger was. Zoo lang u de echte onbedriegelijke fijngevoelig heid van den speurder mist Het rinkelen van de telefoon spaarde' den jongen rechercheur de rest van de preek. De hoofdinspecteur hield den hoorn aan het oor en trok onmiddellijk daarop een geïnteres seerd gezicht. „Zoo," zoo", zei hij na een kleine pauze tegen den onzichtbare aan den anderen kant, „u denkt dus, dat de juweelendief zich nog in het café bevindt? Ik kom direct". „U begeleidt mij", wendde de hoofdinspec teur zich tot zijn jongen ondergeschikte. „Het gaat om een buitengewoon moeilijk geval". Een politie-agent stond bij den rand van het trottoir en gaf een voorbijganger inlich tingen. Tegelijkertijd zag hij, dat een man uit het huis kwam waarin de juwelierswinkel ge vestigd was. Die man richtte zijn schreden naar het slechts weinige passen verdere gele gen café en ging door de bijna nooit tot rust komende draaideur de voorname gelegenheid binnen. De agent zag dit, zooals men duizend andere dingen van het straatleven met het oog waarneemt, zonder er verder bij te den ken. Plotseling schrilde het geluid van een sirene en op de melkglasruit boven de deur van de juwelierszaak verscheen in lichtende letters het woord: „Help!'" De agent trok de revolver uit de leeren tasch op zijn heup en rende den winkel bin nen. Hij vond echter alleen den verstoorden juwelier en een bediende. Op den vloer lagen eenige sieraden. Met bevende stem lichtte de eigenaar der zaak den agent in. Eenige minuten geleden was een man den winkel binnengekomen. Hij had den kraag van zijn jas opgeslagen en den hoed zoo diep in de oogen gedrukt, dat zijn gelaatstrekken bijna niet te zien waren. Er was ook voor den eigenaar en den bedien de in 't geheel geen gelegenheid geweest den binnentredende beter te bekijken, want nau welijks had hij de deur achter zich dichtge maakt of hij trok een revolver en dwong de beide mannen met opgeheven handen en het gezicht naar den muur te gaan staan. Hij be dreigde ze met den dood als ze zich bewogen. Vlug nam hij toen uit de vitrines wat hem bij zonder waardevol toescheen. Toen zich gedurende eenigen tijd niets meer achter hem bewoog, waagde de juwelier het om te kijken. De openstaande deur verried, dat de roover reeds de beenen genomen had. Toen pas kon de eigenaar de alarminrichting in werking brengen. De agent herinnerde zich nu den dief gezien te hebben, toen hij den winkel verliet en het café binnen ging. Hij kende echter evenmin als de juwelier en zijn bediende het uiterlijk van den man. De agent liet zich vervolgens met hoofdinspecteur Van der Maar in verbin ding stellen en rapporteerde de misdaad. Reeds na enkele minuten betrad de hoofdinspecteur vergezeld van rechercheur Rol den winkel en ontving het nieuws van den politieagent en de getuigen. „Het was een handige zet van den vent", meende van der Maar, nadat hij alle wetens waardigheden vernomen had, „gewoonweg het aangrenzende café binnen te gaan. Hij moest er op rekenen, dat onmiddellijk na zijn vlucht de juwelier alarm zou slaan. In het café, waar op dezen tijd van den dag meestal honderden gasten zijn, kon hij gemakkelijker onderduiken dan op straat. Nu is het de vraag of hij zich nog in het lokaal bevindt, en in dien dit zoo is, zal het moeilijk zijn hem te ontdekkenIk kan onmogelijk alle gasten laten arresteeren. De hoofdinspecteur en de rechercheur gingen het café binnen, dat buitengewoon druk be zocht was. De eenige flauwe hoop van Van der Maar bestond hierin, temidden van alle aan wezigen een bij de recherche bekend gezicht te ontdekken. Langzaam ging hij door de ta- felrijen, waarbij hem geen enkele der gasten ontging. De assistent volgde hem op den voet. Van der Maar deed absoluut geen moeite de menschen zoo opvallend mogelijk te bekijken, want wanneer de dief zich nog hier bevond, dan zou zijn slecht geweten hem verraden, zoodra hij gevaar rook. „De zaak is hopeloos", zei de hoofdinspec teur over z'n schouder tot Rol, toen ze de laatste rij afwerkten. Op dit oogenblik trok Rol hem aan z'n mouw en fluisterde: „Daar zit-ie!" Van der Maar volgde den blik van den jongeman en werd aan een tafel, dichtbij, een man gewaar, die voor zich een krant had lig gen, waarin hij bijzonder verdiept scheen. „Die man is de rust in persoon", zei hij tot Rol. „Waaruit concludeert u, dat hij de misda diger is?" „Mijn zesde zintuig", antwoordde de recher cheur, de speurzin van den detective, die ken merkend is voor den flinken politiespeurder!" „Klets toch geen onzin", knorde Van der Maar. en wilde verder gaan. Maar toen ge beurde er iets ongehoords. Zonder de minste vrees om insubordinatie te plegen, sprong de rechercheur met een ruk op den krantenlezer toe en greep hem hardhandig bij den pols om hem den arm naar achteren te draaien. Als door een adder gebeten schoot de man in de hoogte en tastte met de andere, nog vrije hand naar zijn zak.Hij kwam er echter niet meer toe zijn plan uit te voeren, want de rechercheur ontnam hem met een handige politiegreep den revolver. Een minuut later droeg de man handboeien en omringd door het opgewonden publiek waren Van der Maar en Rol bezig de gestolen juweelen uit de zakken van den dief op een tafel bij elkaar te leggen. Twee weken later werd rechercheur Rol bjj keuze tot rechercheur 1ste klasse bevorderd. Als blijk van bijzondere waardeering had zijn chef hem bij zich thuis genoodigd. „Nu Rol", zei de hoodinspecteur bij het kopje mokka, „vertel me nu toch eens, hoe je dat toen uitgevonden hebt. Dat met dat zesde zin tuig is toch onzin!" „Dat klopt", meende een beetje wraakzuch tig de nieuwe „eerste klasse". .Alleen scherpe opmerkingsgave maakt den rechercheur. De krant namelijk, die onze vriend de juweelen dief las, lag onderste boven op de tafel!" Een fleurige Japon. Een japon van gebloemd materiaal staat altijd fleurig in den winter, als de geheele omgeving dor en doodsch is. Het lijkt dan wel, of we behoefte hebben aan iets, dat niet zoo somber en doodsch is.. Wanneer men voor de hierbij afgebeelde japon gebloemde zijde kiest zal men eens zien, wat een leuk geheel men dan krijgt! Het model is allerliefst; de japon sluit met een breeden overslag over elkaar; de beide klokkende revers zijn van boven in gehaald. De mouw valt wijd, maar wordt op den pols door een manchetje bij elkaar ge houden. Benoodigd materiaal: 6 meter zijde van 90 centimeter breedte. Het patroon Is te ver krijgen in maat 48: bovenwijdte: 112 centi meter: taillewijdte 96 centimeter: heupwijdte 128 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. In Haarlem weet men wijd en zijd geeft KWALITEIT. (Adv. Ingez. Med.) De blijde gebeurtenis. Dienst van de P. T. T. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis van be langhebbenden, dat a. op den eersten werkdag volgende op den dag van de binnenkort te verwachten ge boorte van een Prins (es) alle kantoren voor den postdienst en het telefoondistrictsbureel om 13 uur zullen worden gesloten; b. op dien dag de avondbriefpostbestelling en de tweede pakketpostbestelling niet zullen worden uitgevoerd, terwijl het aantal bus lichtingen wordt beperkt. Te Haarlem zullen 3 lichtingen (le. 2e en 4e, c.q. op Zaterdag le. 2e en 5e) worden uitgevoerd; te Santpoort vervalt de 3e lichting, te Bennebroek de laat ste lichting; c. in de openstelling voor den Telegraaf- en Telefoondienst op dien dag geen wijziging zal worden gebracht, behalve voor de bijkanto ren Aerdenhout, Schoterweg en Tempeliers straat, welke te 13 uur ook voor den Tele graaf- en Telefoondienst worden gesloten; d. het centraal girokantoor op dien dag geen afrekeningen zal verzenden en spoedbehan- deling van stortingen, cheque-adviezen en girobiljetten slechts zal plaats vinden, voor zoover de betrekkelijke opdrachten het giro kantoor vóór 11 uur hebben bereikt. WISSELKOERSEN. Amsterdam. 10.15 uur. Londen 8.98 3 16 Berlijn72.35 e; Parijs 6.09 5 8 Brussel 30.48'i: Zwitserland 41.59 1/4 New-York 1.79 19/32 GEREFORMEERDE JEUGDC'ENTRALE VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. In aansluiting op ons bericht van de vo rige week. kan worden medegedeeld, dat men er in geslaagd is. voor de te houden feest avond op den nationalen feestdag, een zaal te huren. Het Oranjefeest zal worden ge houden in het gebouw van de Haarl Jonge- mannenvereeniging. Lange Margaretha- straat. De beide zalen bieden plaats aan on geveer 550 personen. Ook het orogramma is nagenoeg geheel vastgesteld, 'het vermeldt o.im de opvoering van het Oranje-hoorspel .,d Oranjeboom", massazang, muziek, decla matie.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9