Haarlem's Dagblad E Het Tikkampioen- schap. Tiktournooi. WEEKBERICHT Negentienjarige jongen vermoord. Jeugdige overmoed zwaar gestraft. 55e Jaargang No. 16733 Uitgave Lour ens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 10 Januari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco pér post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regcL Regclabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Iii den Princesse-schouwburg te Den Haag is Zaterdag de strijd om het tikkampioenschap van Europa gestreden en door den Belg Victor van de Pol uit Turnhout gewonnen. Het schijnt geweldig opwindend geweest te zijn. Achten twintig schrijfmachines startten gelijktijdig, betikt door éénentwintig dames en zeven hee- ren. Engeland, België, Nederland, Duitschland, Hongarije, Oostenrijk en Denemarken namen aan den strijd deel, die een half uur duurde. Daarna gingen veertig experts de resultaten beoordeelen, hetgeen langen tijd kostte, want voor iedere tikfout werden 25 aanslagen van het totaal afgetrokken. Victor van de Pol, die zich zijn voornaam (het Latijnsche woord voor overwinnaar) zoozeer waardig maakte, behaalde een gemiddelde van 493,9 aanslagen per minuut en nummer twee, de Hongaarsche juffrouw Szterenyi, maar één per minuut minder. Denkelijk had zij ruim één fout meer getikt. In een interview met de Telegraaf ver klaarde de nieuwe titelhouder o.a. dat de wereldkampioen Tangora 12 aanslagen per seconde haalt, dat hij, van de Pol, al te oud is om dit aantal nog ooit te bereiken hij is namelijk achtentwintig dat over het alge meen mannen grooter snelheid dan vrouwen bereiken vanwege hun hooger weerstandsver mogen vooral „op den langen afstand" en dat de typist die zonder fouten tikt nog ge boren moet worden. Natuurlijk zijn de op wedstrijden vertoonde fabelachtige tik-snelheden alleen mogelijk door toepassing van het tien-vlnger-systeem en door buitengewone behendigheid bij de pa pierverwisseling. Volgens den kampioen wa ren de Nederlandsche dames Nederland verscheen met zijn vijf snelste dames aan den start, waaronder onze nationale kampioene mej. J. H. W. van Dijk, die 427 aanslagen per minuut haalde niet snel genoeg in het papier-verwisselen. Van de Pol gebruikt daar 3 a 4 seconden voor, zij deden er soms 13 a 14 seconden over, hetgeen zoowat evenveel ■cheelt als de tijd lang is dien Osendarp noo- dig heeft om de honderd meter te loopen. Ik maak deze vergelijking slechts om u er aan te herinneren hoeveel er in deze periode der wereldhistorie in tien seconden kan geschie den en zou daar een heele lijst van kunnen geven, maar zal dat nalaten. Het tikkampioenschap is in zooverre iets bizonders, dat het den kantoorarbeid en de sport in zich vereent tot een onafscheidelijk paar, gelijk zooals ik eens in dergelijke ver gelijking gelezen heb Romeo en Julia, Phi lemon en Baucis, Paul en Virginie, Peek en jCloppenburg. Misschien geeft het een nuttige Vingerwijzing aan bezorgde ouders, wier zo nen en dochters zoozeer aan sport verslaafd zijn dat zijn geen aandacht voor hun kantoor werk hebben. Zij zouden hun verdoolde kroost kunnen opwekken tot training voor een tikkampioenschap. Niet dat het maken van 1 a twee fouten per minuut op eenig kantoor gewaardeerd zou worden. Ze zouden in hun vrijen tijd voor den wedstrijd moeten trainen en tengevolge daarvan in hun kantooruren de hoogste snelheid kunnen halen, waarbij men bijna geen fouten maakt. Want de feillooze typist bestaat niet, zooals de kampioen van Europa terecht opmerkt. Hetgeen overigens niemand verbazen zal want nog altijd moet de mensch geboren worden die eenige soort werk of sport feilloos verricht. Voor het overige zie ik geen groot belang in het tikkampioenschap of in tikwedstrijden in het algemeen. Mochten er bedrijfsleiders zijn die erdoor verleid worden tot het organi- seeren van een dergelijk concours tusschen alle sollicitaiten naar een vacant postje op hun kantoor, dan kan dat wel eens grappig zijn voor een keer. Maar men loopt de kwade kans dat de kampioen(e) alleen bij wedstrij den fanatiek en bij den gewonen dagelij k- schen arbeid lui is, of aan een slecht humeur lijdt tengevolge van zenuwoverspanning, of zich een paar maal per jaar ziek moet melden wegens „tikvinger", hetgeen vermoedelijk wel zal zijn ontstaan als lichaamsaandoening ver want aan „tennisarm". Maar in onzen haastigen tijd passen de tik wedstrijden natuurlijk prachtig. Ze hooren er als het ware in thuis en nemen zeer zeker een waardiger plaats in dan het Amerikaan- sche kampioenschap pianospelen-op-den- langen-afstand, dat ,al minstens dertig jaar bestaat en de Marathondanstwee dingen waaraan ik nooit zonder afgrijzen heb kun nen denken. Voor zoover ik heb kunnen nagaan schijnt tot dusver onze nationale eer nog niet zoo zeer in het geding te zijn bij de tikkampioen- schappen, hetgeen de levens onzer vader- landsche tikkeien minder zorgelijk doet zijn dan die van onze voetballers, zwemmers, hockeyers, korfballers en pingpongers. Maar dat zal wel niet zoo blijven en "dus hoop ik dat juffrouw Van Dijk voortaan iederen dag een half uur vroeger zal opstaan om zich te oefenen in het papierverwisselen. Want een achterstand van 66 tikken per minuut is toch wel wat erg, al schikken we ons nu nog in het onvermijdelijke en al nemen we nou maar aan dat onze vlag nog even fier wap pertR. P. DE INDISCHE LAND SMIDDELEN IN 1937. BATAVIA. 10 Januari (Aneta-A.N.P.) De opbrengst der lanösmiddelen over de maand November bedroeg f 46.200.000 iv.j. 38.300.0001. Over de maanden Januari-November be droeg de opbrengst f 464.700.000. (v.j. £359.900.000). Op feestelijke wijze heeft de bevolking van Athene prinses Frederika Louise, de bruid van kroonprins Paul, ingehaald. Het huwelijk is Zondag voltrokken. (In den Haag is het Europeesch kampioenschap machineschrijven gehouden en uit 21 dames en 7 heer en won een Belg met 493.9 aanslagen per minuut den titel.) Een „typisch" kampioenstournooi Is in den Haag gestreden, De strijd was even fel als mooi En velen streden mede. Men stak de handen uit de mouw En tikte als bezeten. In een ontstellend handjegauw, Waar ieder van mocht weten. De beste soort kantoormuziek, Bracht men er ten gehoore, De hoogste vorm van tiktactiek, Kwam in dien strijd naar.voren. De toetsen vlogen op en neer Met ratelende stooten, Alsof een (schrijf) machiengeweer Verwoed werd afgeschoten. Een jonge Belg werd kampioen. Een van de zeven heeren, Hij kon 't een tikje sneller doen En won den strijd met eere. Maar allen zonder onderscheid, Die mede kwamen dingen, Vertoonden een slagvaardigheid, Die eerbied af moet dwingen. Het was een vingervlug festijn, Dat men in 't Haagje vierde, In werk, dat dan „getikt"'mocht zijn, Maar toch de strijders sierde. Coöperatie „Vooruitgang*' U.A. Mr. CORNELISSTRAAT 7, HAARLEM. VERPAKTE HOLLANDSCHE ROOMBOTER, per pond 76 cent BAK- en BRAADVET, per pond35 cent PLANTENVET, per pond 35 cent GROOTE VERSCHE EIEREN, p. stuk 5 cent SUIKER, per pond 23 cent BESSENSAP, per flesch12 cent MET DIVIDENDBONS. (Adv. ingez. Med.) Roof het motief. Politie tast omtrent de daders in het duister. Zaterdagavond omstreeks acht uur werd aan den Bergerweg te Sittard het lijk gevonden van een loopjongen uit Sittard. Een voorbijkomend auto mobilist zag het lijk het eerst. Het lag op een eenzaam gedeelte van den Bergerweg even buiten Sittard. Het slachtoffer was de negentienjarige on gehuwde Albert Koopmans, wonende aan de Bankastraat te Lindenheuvel-Geleen. Het lijk vertoonde een kleine wonde achter in den nek en verwondingen aan den neus. Aan de andere zijde van den weg, dertig meter van de plaats waar K. het leven had gelaten, stond de driewielige bakfiets van de kruide niersfirma, waarmee de jongeman terugkeer de uit de richting Lmdenheuvel en op weg was naar den winkel te Sittard om daar de gedane boodschappen af te rekenen. Was het eerste vermoeden van de politie, dat de man was aangereden of van de fiets was gevallen, nader on derzoek wees dra uit, dat hier van roofoverval sprake was. In de geld- tascli, welke ruim 170 gulden moest be vatten, bleek nog slechts 24 gulden aan klein geld te zitten. Naar verluidt zouden in de omgeving van de plaats, waar de overval ge schiedde een drietal schoten zijn ge hoord. Het slachtoffer was stevig ge bouwd. Het lijk is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Het onderzoek in deze duistere zaak wordt met kracht voortgezet. Op een opgelapte racemotor 110 K.M. Eén doode en een levensgevaarlijk gewonde. Een Amsterdamsche metaalbewer ker, die eenigen tijd geleden een tweede handseh race-motor had ge kocht, had deze nagezien en opge lapt. Zaterdagavond wilde hij, hoewel noch voldoende ervaring, noch rijbe wijs of andere papieren had, demon- streeren, hoeveel hij wel uit de motor kon halen. Hij noodigde een 29-jarig kantoorbediende uit den tocht mede te maken, de tocht, welke een race met den dood werd, een verloren race Het noodlot trof de beide rijders op den Rijksstraatweg van Amsterdam naar Die- men nabij de Merwedebrug. De motorrijder, die een ontzettende vaart had, ooggetuigen schatten hem op 110 K.M., haalde daar een auto in, die zijn richtingwijzer naar links had uitstaan en inderdaad ook links afsloeg. De motor tornde met geweldige snelheid tegen de auto op. Onmiddellijk schoten voorbijgangers te hulp en werd geneeskundigen bijstand ontboden. Bij onderzoek bleek de motorrijder, die geheel met bloed overdekt was, op slag te zijn gedood. Zijn medepassagier was er erg aan toe en werd met ernstige hoofdwonden en verschillende fracturen opgeno men en per zieke^iuto naar het burgerziekenhuis te Amsterdam over gebracht, waar hij in bewusteloozen toestand werd opgenomen. Zijn toe stand was hoogst zorgelijk. De marechaussee uit Diemen was spoedig ter plaatse tot het instellen van een onder zoek naar de oorzaak van dit ongeval. De automobilist verklaarde eenige secon den vóór het ongeval te hebben omgekeken of er hem niets achterop reed. Hij had toen niets gezien. DR. L. C. PROOT. Heden is het 60 jaar geleden dat dr. L. C. Proot, alhier promoveerde tot doctor in de ge neeskunde. Bij die gelegenheid mocht Dr. Proot dezen morgen reeds vele schriftelijke gelukwenschen ontvangen, o.a. van den Se naat en Curatoren van de Leidsche Univer siteit, Autobotsing veroorzaakt tram- stagnatie. Tramverkeer HaarlemAmsterdam onder vindt ernstige vertraging. Een nogal onbeduidende autobot sing ls Zaterdagavond de oorzaak geweest van een ernstige stagnatie in het tramverkeer op het baanvak AmsterdamHaarlem. Een vrachtauto van de Eerste Haarlem- sche Stoomwasscherij botste door onbekende oorzaak tegen een betonnen paaltje op dat naast de trambaan stond. Vervolgens kwam de wagen tegen een mast van de natrium- verlichting terecht die voorover helde en langzaam op de bovenleiding zakte. De hangkabel werd geraakt en hierdoor ontstond kortsluiting. Onmiddellijk werd de leiding voor een ge deelte van het baanvak uitgeschakeld en per enkel spoor werd het reizigersvervoer voortgezet. Omstreeks kwart over negen was de scha de weer hersteld en kon het tramverkeer ge woon voortgang vinden. Het tramverkeer werd door een en ander natuurlijk nog al gestremd De chauffeur van de auto was er met een lichte hoofdwonde afgekomen en na in een der Haarlemsche ziekenhuizen verbonden te zijn kon hij weer huiswaarts keeren. Ongeluk, dat goed afliep. Auto op de pont ging rijden, maar bleef over de afsluitklep hangen. VELSEN Maandag. Zondagavond, omstreeks 10 uur. zou de be stuurder van een op een der ponten staande luxe auto den motor met een aanzetslinger op gang brengen, omdat de startmotor was vastgeloopen. Het bleek, dat de bestuurder van de auto den motor in de versnelling had laten staan. Het gevolg was. dat de auto, toen de motor werd aangezet, plotseling vooruitliep. Met een flinken gang botste deze tegen de afsluitklep van de pont. De voorwielen klommen als het ware tegen de klep op, die gelukkig stevig genoeg was om den druk te weerstaan. Het gevolg was echter, dat het voorste gedeelte van de auto over de klep bleef hangen. De inzittenden konden spoedig bevrijd wor den. Zij hebben ongetwijfeld hun leven aan de solide afsluiting te danken, daar de auto anders in het diepe kanaal was gestort. Een vredesbibliolbeek. Opening 12 Januari. De Commissie van Moeders en Opvoedsters uit de Vereeniging „Volkenbond en Vrede" heeft een Vredesbibliotheek georganiseerd ten huize van mevr. Van Zwijndrecht-ter Meulen Bloemendaalscheweg 157, Bloemendaal. waar van de opening tol plaats hebben Woensdag 12 Januari a.s. des namiddags om 2.39 De a.s. blijde gebeurtenis. Waarom ons kantoorgebouw reeds versierd is. Vanmorgen is men begonnen de versiering met-groen en de voorzieningen voor de illu minatie aan te brengen aan ons kantoorge bouw Groote Houtstraat 93. Wij hebben dit nu reeds laten doen omdat, wanneer de blijde ge beurtenis ten Hove eenmaal een feit zal zijn, het in de drukste straat van Haarlem en vooral natuurlijk voor het gebouw van Haar lem's Dagblad te bezwaarlijk zal zijn om dit werk te verrichten. Het heden aanbrengen van deze versiering beteekent dus volstrekt niet dat wij zouden weten of meenen te weten dat de blijde gebeurtenis vandaag of morgen zou kunnen plaatsgrijpen. Wij weten dat niet en niemand weet of het vandaag, morgen of misschien aanmerkelijk later zal geschieden. Ten aan zien van een Koninklijke geboorte bestaat de zelfde mate van onzekerheid omtrent den da tum als ten aanzien van alle andere geboorten. Deze nuchtere waarheid zij in herinnering gebracht ter correctie van de tallooze praatjes omtrent data. die op niets gebaseerd zijn. Het woord is aan Lichtenberg De ware vrijheid en het gebruik ervan worderi het best gekenmerkt door het misbruik dat ervan gemaakt ivordt. Barcelona gebombardeerd. Twintig dooden. BARCELONA, 9 Jan. (Havas-A.N. p.) De luchtmacht der opstande lingen heeft gisteren Barcelona ge bombardeerd; er zijn twintig dooden. Japanners ontmoeten geen tegen stand te Tsiugtan. Ook Tsingtsjoc in hun handen. TOKIO. 10 Januari (Havas). Vanmor gen zijn te Tsingtau Japansche mariniers ontscheept, zonder dat tegenstand werd on dervonden. Uit Tsinan wordt gemeld, dat de Japan ners 8 Januari Tsingtsjoe, de tweede stad van Sjantoeng. hebben bezet. De Britsche kruiser „Dorsethire", het Brit- sche patrouillevaartuig ..Grimsby" en de Ame- rikaansche kruiser „Marblehead" bevinden zich in de haven van Tsingtau. De Japansche vloot voor de stad is versterkt met vijf torpedobootjagers. Ir. G. Redekcr, die. zooals wij onlangs meld den, benoemd is tot hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem. De „Ibis keert naar Nederland terug. Dienst van de ,3uizerd" overgenomen. BATAVIA. 10 Januari (Aneta-A.N.P. Aangezien de vervanging van onderdeelen in de motoren van de „Ibis" te Rangoon eerder voltooid bleek dan oorspronkelijk werd ge taxeerd. heeft de ..Buizerd", die 8 dezer van Bandoeng is vertrokken, gisteren zijn post en vracht overgedragen aan de ..Ibis", welke geheel bedrijfsklaar is. De „Ibis" nam den vol- ledigen dienst over en is naar Europa doorge vlogen. De „Buizerd" keert van Rangoon naar Bandoeng terug en blijft daar tien dagen, waarop het vliegtuig weer in het normale schema wordt ingedeeld. Vermoedelijk zielen nog eenige wijzigingen in de vliegbeurten plaats vinden, uitsluitend om vertraging te voorkomen. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S In dit huis vertoeft far.da Zulfikar, de bruid van den zeventien jarigen Egyptischen koning. Tot den trouwdag, 20 Januari, mag zij haar woning niet verlaten. pag. Nabij Sittard is een 19-jarige loopjongen vermoord. 1 Een roekelooze jongeman is op den Mui- derstraatweg bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. 1 Lilian Harvey verovert Haarlem. 3 De Indische regeering stelt zich achter de K. P. M.-directie. 3 De vervolging tegen het Haagsche raadslid N. N. zal zeer waarschijnlijk worden in getrokken. 3 Jaoan zou hel voornemen hebben zijn ge zant uit China terug te trekken. 4 Terucl is thans geheel in handen der Spaansche republikeinen. 4 Ned. Indië zal in 1939 te Rotterdam een voetbalwedstrijd tegen de Ver. Staten spelen. 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het tikkampioenschap. 1 Criticus over den wedstrijd Zeemeeuwen— S. D. Z. 5 B. K. over ..Huize EickenheuveP'. 11 J. B. Schuil over de Tijd en de familie Conway. jj De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op g

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1