DONETZ „DE SPAARNESTAD" JhotUudj- HAARLEM GOLF SCHAATSENRIJDEN ZWEMMEN MAANDAG 10 JANUARI 1938 HA ARE EM'S DAG BI'AD 2 Jubileum-feestavond van het Dans instituut Kwekkeboom. Zaterdagavond werd in de zaal van de Haarlemsche Kegelbond een 'jubileumfeest- avond gegeven van het dansinstituut A. Kwek keboom. De heer A. Kwekkeboom en zijn gade vierden Zaterdag' namelijk den dag, waarop zij voor 25 jaren hun dansinstituut begonnen. De „Mooxx- lightserenaders" zorgden voor opgewekte dansmuziek, en hoewel de nieuwe dansen verre favoriet waren, hoorden we toch zoo nu en dan tot ons genoegen ook ouderwetsche dans muziek. Niettegenstaande het seizoen van de danscursussen nog niet ver gevorderd is. kon den wij constateeren, dat de leerlingen van het instituut Kwekkeboom, die in grooten ge tale waren gekomen, zich zeer goed over de dansvloer bewogen. Omstreeks half twaalf werden de heer Kwekkeboom en zijn gade ge huldigd. Eerst sprak de voorzitter van de feest commissie de heer Valk over den groei van het dansinstituut en hij bood den dansleeraar na mens zijn leerlingen twee fauteuils en een ta fel^ vergezeld van een oorkonde, aan. Namens de Nederlandsche vereeniging van Dansleeraren sprak de heer Donders. „Vijf entwintig jaren zijn zoo lang en lijken toch zoo kort", merkte spreker op. Hij betrok mevr. Kwekkeboom in de hulde en bood den jubilaris een gouden draagmedaille aan met inscriptie. Namens de leden der vereeniging van Dans leeraren ontving de jubilaris van den heer 'de Lange een enveloppe met inhoud. De heer Kwekkeboom was zeer onder den indruk van de huldiging, die door spontaan applaus van de aanwezigen werd ondersteund. Tot laat in den nacht bleef men nog dansen op de muziek van de Moonlightserenaders, die afgewisseld werden door eenige attracties o.a. „de Haarlemsche Shirley Temple" en eenige variéténummers. Vrijzinnig-Democratische Bond. TUSSCHENBAL DANS INSTITUUT BRASSINNE. Zaterdagavond werd door het Dans-Instituut Brassinne voor leerlingen en introdués een tus.chenbal gegeven in de intieme zaal van het Instituut. Toen te 9 uur de heer Brassinne met 'n kort welkomstwoord het bal had geopend en de eerste paren zich op den dansvloer begaven, bleek ons reeds dadelijk, dat de enthousiaste leider van het instituut, behalve schermmees ter, ook een goed dansleeraar is. Er werd door allen keurig gedanst. Bovendien gaven de heer en mevr. Brassinne in den loop van den avond een demonstratie in den oorspronkelijken Engelschen stijl van quick-step en Engelsche wals, die een groot succes werd. Ook als tap-dancer trad de heer Brassinne op, geassisteerd door den heer Léon Harris, die daarna een buitengewone solo-dans ten beste gaf, waarvoor hij zeer terecht storm achtig werd toegejuicht. Verder was er nog prijsdansen, waarna om 3" uur het bal gesloten werd en allen voldaan huiswaarts gingen. De „Harlem Kings" verzorgden zooals we dat van hen gewend zijn op uitstekende wijze de dansmuziek. PERSONALIA. De heer W. Kuyper. doctorandus in de Germaanse he talen volontair aan 't Stedelijk Gymnasium te Haarlem, is aangesteld tot tijdelijk legraar in het Duitsch aan het Stede lijk Gymnasium te 's Hertogenbosch. Onze stadgenoote mej. A. Hoef lake, slaag de te Amsterdam voor het Mercuriusdiploma Nederlandsche Handelscorrespondentie. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG II JANUARI 1938. Progr. I Hilversum I. Progr. H Hilversum II. Progr. in 8.00 Keulen. 10.20 Diversen. 10.35 Parijs Radio. 12.05 Diversen. 12.20 Parijs Radio. 12.40 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 3.05 Diversen. 3.20 Keulen, 5.20 Ned. Brussel. 7.05 Keulen, 8.20 Fransch Brussel. 9.20 Boedapest, 9.35 Fransch Brussel, 11.15 Danmarks Radio. Progr. IV. 8.Ned. Brussel. 9.20 Diversen 10.35 London Regional. 1.35 Droitwich 4.50 London Regional. 5.20 Droitwich. 7.50 Lon don Degional. 8.10 Droitwich. 10.35 Boedapest 11.20 Droitwich. Progr. V. 8.00 Diversen. 7.008.00 Eigeh gramofoonplatenconcert: Zang van Joe Petersen en orgelmuziek door Reginald Dixon. 1. Down the trail to the girl I love, Reg. Dixon. 2. It 's my mothers bhchday tot day, J e Petersen. 3. Juist a little grayhaired Lady, Joe Petersen. 4. Blackpool Switchback, Reg. Dixon. 5. Love old sweet song, Joe Petersen. 6. Home on the range, Joe Petersen. 7. Dixonland no. 3 eerste deel, Reg, Dixon. 12. Dixonland no. 3, tweede deel, Reg. Dixon. 13. Sally, Joe Petersen. 15. Young and Healthy, Reg. Dixon. 16. Waltz Selection, Reg. Dixon. 8.0012.00 Diversen. -"ZACHT'VflN SMAAK - PRUS 70 ct (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 10 JANUARI Gem. Concertgebouw: Frits Schakels' revue: U vraagt wij draaien. 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „De vlucht voor het huwelijk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Lilian Harvey in „Fanny Elssler". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wilde nachten". 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Zarah Leander in „Verbannen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 11 JANUARI Gem. Concertgebouw: Frits Schakels' revue U vraagt wij draaien. 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Door loopend 5, minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Rede Mr. P. J. Oud. Zaterdagmiddag organiseerde de Federatie Haarlem van den Vrijz. Democratischen Bond een bijeenkomst, voor leden en genoo- digden, in de Gem. Concertzaal. Als spreker trad op: Mr. P. J. Oud, oud minister van Financiën. Spreker begon zijn rede met een overzicht van de politieke situatie, zooals hij deze ziet. Tot de verkiezingen van 1937 was er een Regeering op „breede basis". In de periode van 1933'37 moesten vele onaangename maatregelen getroffen worden, dikwijls sa mengevat in het begrip „aanpassings-poli- tiek". Mr. Oud heeft deze maatregelen steeds gezien als noodzakelijk, teneinde de voor waarden te scheppen, om de democratie in stand te kunnen houden. Bestrijding vond de Regeeringspolitiek. behalve bij de extremisti sche partijen, ook bij sommige democrati sche groepen. Het scherpst uitte zich die cri- tiek bij de Soc.-Demoeraten. Wij. Vrijz.-De mocraten. aldus spr. hebben dit oprecht be treurd, steeds hebben wij samenwerking, ook met de Soc.-Democraten, wenschelijk geacht, vroeger zoowel als thans. Wij zijn voorstan ders van een concentratie van alle krachten die de democratie willen handhaven. De Soc.- Democraten toonden echter niet genoeg wer kelijkheidszin. Zij verdedigden een „koop kracht-politiek", die naar onze overtuiging tot groote moeilijkheden aanleiding zou ge ven. In den verkiezingsstrijd voerden zij een felle campagne tegen het Regeeringsbeleid, op een wijze, die samenwerking, na de verkie zingen, wel erg bemoeilijken moest. Ook de Roomsch-Katholieken oefenden veel critiek. Zij beschouwden het Kabinet als niet-parlementair en aanvaardden geen ver antwoordelijkheid voor het Regeeringsbeleid. Spreker meent echter, dat een Kabinet in wezen parlementair kan zijn, ook zonder bin dende afspraken vooraf. Een Kamerfractie, die het beleid in het algemeen steunt, kan zich aan de verantwoordelijkheid niet ont trekken. De Vrijz.-Democraten zijn voor deze verantwoordelijkheid niet teruggeschrokken. De R.-K. noemden de politiek van de vorige Regeering „liberaal". Deze kwalificatie acht Mi-. Oud onbegrijpelijk. De verstrekkende be moeiingen met het bedrijfsleven, door de omstandigheden noodig geworden, gaan lijn recht in tegen de liberale principes. Groot verschil van meening heerschte ook met be trekking tot de monetaire politiek. De R.-K. fractie wilde óf devaluatie, óf „consequente deflatie". Onder het laatste werd ook ver staan een sterk Ingrijpen in burgerrechter lijke verhoudingen, teneinde tot verlaging van de vaste lasten te komen. De Regeering meende daarentegen, dat het vaste-lasten- probleem ook door devaluatie alleen niet op te lossen was Eind September 1936 moest de Gouden Standaard worden prijsgegeven. De groote vraag was nu, of de moeilijkheden daarmee achter den rug waren. Vele voor standers van devaluatie Werden zeer opti mistisch in hun. verwachtingen. Spreker heeft daartegenover steeds gewaarschuwd tegen overdreven optimisme. Bij de Kabinetsfor matie van 1937 heeft dit optimisme wellicht mede een rol gespeeld bij de beoordeeling van de vraag of een ..breede" samenwerking nog noodig was. Dr. Colijn heeft persoonlijk geen rechtsch Kabinet gewild, maar hij heeft zich niet krachtig genoeg tegen dit streven verzet en tenslotte de verantwoordelijkheid aan vaard voor een formatie, die men juist van hem niet had verwacht. Wat is er nu veranderd? Spreker ziet geen groot verschil tusschen het „positief-Christe- lijke" beleid van thans en dat van de vorige Regeering. Hij had dit ook niet verwacht of voor mogelijk gehouden. Niet zonder humor is het. wanneer thans van Soc.-Democrati sche zijde wederom gezegd wordt, dat het Regeeringsbeleid „liberaal" is. Noch in het economisch beleid, noch op het gebied van Sociale Zaken ziet spreker verandering. Wel moet hij waarschuwen tegen stroomingen, die een meer protectionistische politiek zou den willen bevorderen. Ook bestreed hij het voorstel van den minister van Sociale Zaken, dat een principieelen aanval inhoudt op de vrijheid van arbeid voor de .gehuwde vrouw. Het betreft hier een principieel voorstel, geen crisismaatregel! Wij meenen. dat de vrouw zelf. in overleg met haar echtgenoot, moet beslissen wat het gezinsbelang eischt. Vaak is het juist de vergrooting van het gezins inkomen. door den arbeid van de vrouw, die mogelijkheden opent, welke aan het gezin ten goede komen Hier, evenals op ander ter rein, blijkt de scheidingslijn niet samen te vallen met de tegenstelling rechts-links. Ter illustratie hiervan gaf spreker enkele uitspraken weer van vooraanstaande figuren ter rechterzijde. De moeilijke financieele toestand wordt nog verergerd door de defen sie-plannen. De redelijke verhouding tus schen de verschillende volksbelangen, welke behartigd moeten worden, is hier uit het oog verloren. Er is b.v. een noodtoestand bij het onderwijs en met betrekking tot de verzor ging van een groot aantal ouden van dagen. Nu is de defensie-politiek Kabinets-politïek. Maar de R.-K. Kamerfractie heeft een on- zuiveren toestand in het leven geroepen, door den Christelijk-Historisehen minister van Onderwijs te verwijten, dat hij geen verbete ring aanbrengt in de leerlingenschaal. Het is niet rechtvaardig dezen Minister alleen aan- SDrakelijk hiervoor te stellen. Ook Mr. Oud keurt de onderwij s-politiek af. maar hij meent, dat deze één der conse quenties is van het defensie-beleid. De R.-K. fractie aanvaardde de defensie-plannen, om een kabinetscrisis te vermijden, maar dan mist zij nu ook het recht, den minister van Onderwijs de schuld in de schoenen te schuiven voor het ontbreken van een finan cieele basis tot verbetering op dit terrein. Wij, Vrijz.-Democraten, zoo besloot spre ker, betreuren de verscherping der tegenstel lingen. Wij zijn tegen alle sectarisme, tegen den hokjesgeest. Hier ligt het grootste ge vaar voor onze democratische gemeenschap. Wij moeten blijven strijden voor eenheid door vrijheid en verdraagzaamheid, eenheid in verscheidenheid. Ons doel blijft: een zoo breed mogelijke samenwerking, indien mogelijk, ook mét de Sociaal-Democraten. Wij willen gaarne onze werkkracht in dienst stellen van ons heele volk. mits met behoud van onze eigen be ginselen. Daartoe doen wij een beroep op den steun van alle geestverwanten. De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigèn Zuidelijken tot Westelijken of Noordwestelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk opklarend, nog regenbuien, later iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 757.7 m.M. te Kuopio in Finland. Laagste 728.1 m.M. te Vestmanoer. Het geheele waarnemingsgebied staat onder invloed van een uitgestrekte depressie met een tweetal kernen, waarvan er een bezuiden IJs land en een over de Britsche eilanden ligt. Verschillende secundairen bewegen zich om laatstgenoemd minimum afwisselend regen en opklaring veroorzakend. Noord-Scandina- vië staat onder invloed van een depressie in de Poolzee met stormachtige Westelijke win den, overigens is de wind* er meest zwak tot matig uit Zuidoost met gedeeltelijk bewolkte lucht. In Duitschland waait het matig uit Zui delijke richtingen met regenbuien in het Wes ten. In Frankrijk waait het krachtig uit Zuid west, eveneens met regenbuien. Op de Brit sche eilanden waait het krachtig tot storm achtig rond het depressiecentrum, regen en opklaring wisselen hier met elkander af. In Scandinavië is de vorst belangrijk afgenomen, ook in midden-Europa werd het minder koud. In de Baltische staten is de vorst nog streng. Voor onze omgeving worden nog krach tige winden uit richtingen tusschen Zuid en West, later wellicht Noordwest verwacht met regenbuien. Later is er kans op eenige opklaring met eenige stijging van temperatuur. BAROMETERSTAND Vorige stand 752 m.M. Stand van heden 742 m.M. Neiging: Vooruit. HAARL. ZEILVEREENIGING. Voor deze vereeniging zal de heer Nol Bins- bergen, een bekend vogelkenner, in café restaurant „Lido" hedenavond een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp: ..De vogels van weide en rietland". PRACTISCH CHRISTENDOM. Bovenvermelde gemeenschap belegt op Woensdag 12 Januari een getuigenissamen komst in gebouw „Ons Huis" Gedempte Vol dersgraeht 15. Een korte inleiding tot, do ge tuigenissen zal worden gehouden door de heeren A. Vries en G, Oversteegen. HOOFDPIJNGeen pillen noch poeders, maar een goeden, passenden bril van W. KUIPERS Zn. OPTICIENS ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) DE ALLERBESTE ANTIIRACIET. Afm 22/35 (IH i ®.L. (8(3 K.G.) f 3,05 Alm. 22/35 (ILU per 70 K q 2,50 Beperkte voorraad. Wij bezorgen ook 1 H.L. BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENSMARKT 6—10 TEL. 1-4-1-6-4 (Adv. Ingez. Med.) j van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 9.37 uur: n.m. 22.23 uur. Strand berijdbaar van 14.30—20.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Waarom zult U bij aankomst in Zwitserland éérst een dag of lan ger besteden met inkopen? 't Is zonde van Uw vacantie, die toch zo snel voorbijgaat. Koop liever bij SPORTHUIS „HAARLEM" Uw ski- uitrusting. U slaagt minstens even goed en zeker voordeliger. Boven dien betekent het één dag méér ski-genot GROOTE HOUTSTR. 123 TELEF. 12215 (Adv. Ingez. Med.) EEN „OVERIESELSCHE OAVOND". Dat was nog eens een écht „Overieselsche Oavond". Zaterdag in de veel verbeterde zaal van het Concertgebouw „Odeon" in de Jans straat. De Overijselsch-Geldersch-Drentsche ver eeniging „De Oosthoek?' had haar leden bijeen geroepen voor een „olderwetschen" oliekoek avond, waarop het bestuur de „leejen" weer als altijd op „oliekrappen" trakteerde. Heel wat leden hadden aan de oproeping van het bestuur- gehoor gegeven: de zaal was geheel bezet met Overijselsche families, ge zellig aan tafeltjes gezeten en de stemming liet aan vroolijkheid niets te wenschen over. En dan was er „De Elsnerus Band", welker leden het noch aan muzikaliteit noch aan op gewektheid ontbreekt. Dit alles zou al voldoende geweest zijn voor een feestavond, maar er was méér. „De Oost hoek" heeft n.l. als onderafdeeling een Too- neelclub en eenige leden van die club toonden Zaterdagavond hun kunnen op het gebied dei- edele Tooneelspeelkunst. Hun succes was groot. Wat vooral den aanwezigen goed zal gedaan hebben, was dat twee van de drie „stukkies" die werden opgevoerd, in dialect waren. „Dolle Dries" werd niet in dialect gespeeld en vol deed ons het minst. Vooral Dolle Dries was ons lang niet dol genoeg. Wij gelooven, dat de Tooneelclub goed zal doen, met zich aan het dialect te houden; op dit gebied kan zij zeker heel wat bereiken. Dit bleek duidelijk uit de voortreffelijke wijze waarop „Kop d'r veur holn" ten tboneele werd gebracht. Ons compliment aan den vertolker van de hoofd rol, den onder de plak zittenden boer, die zich op advies van een ouden kameraad aan zijn „toestand van onderdrukking" weet te ont worstelen. Deze rol werd werkelijk uitmuntend door hem gespeeld en het vermakelijk einde van deze klucht bracht de zaal tot een uit bundigheid, die veel beloofde voor het bal dat zou volgen „tut 2 uur", onder leiding van Bob Shetly. Bestuur en leden kunnen met voldoening op dezen welgeslaagden avond terugzien. H. O. V. Gala- en ledenconcert. Solist Fernando Zepparoni. In den Stadsschouwburg komt Dinsdag ten gehoore een der meest bekende Symphonieën van Hadyn, „Die Uhr" genaamd, in een eerste uitvoering van ons orkest en het concert wordt besloten met de Variaties op een thema van Haydn van Johannes Brahms, het „Sint Axxthoaxi"-koraal geheeten, welk thema af komstig is uit een .Divertissemento" voor blaasinstrumenten, dat Brahms bij den bio graaf van Haydn, Pohl, had gevonden en dat hem inspireerde tot het schrijven van 8 Variaties en een fuga-finale. Solist is de bekende vxoolkünstenaar Fer nando Zepparoni, concertmeester van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, die met de solistische bijdrage van twee vioolconcer ten met orkestbegeleiding komt nJ. het Ade laide concert van Mozart en het concert van Mendelssohn. Frits Schuurman dirigeert Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. ALLIANCE FRANcAISE. Zaterdag 15 Januari houdt de heer Ber nard Frank, oud-marine-officier voor de Alliance Franqaise in restaurant Brinkmann een lezing met als onderwerp: „Sous la Grand' voile". INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Dr. W. Banning uit Bentveld spreekt voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling op Donderdagavond 13 Januari, over het onder- wex-p: „Geestelijke stroomingen in dezen tijd." Deze cursus vindt plaats in het gebouw de Nijverheid, Jansstraat 85. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur: Londen 8.98 1/16. Berlijn 72.35%. Parijs 6.09 1/4. Brussel 30.48%. Zwitserland 41.58%. New-York 1.79 15/32. 12 uur: Londen 8.98 1/16. Berlijn 72.35%. Parijs 6.08 3/4. Brussel 30.48%. Zwitserland 41.57. Kopenhagen 40.05 Stockholm 46.30. Oslo 45.10. New-York 1.79%. Praag 6.31. Italië: vrije lire 9.52%, reislire 8.60, bank papier 7.45. met den K.N.S.B. te komen, terwijl men alle oude kwesties, waarin het persoonlijk element een groote rol hadden gespeeld, zou laten rusten. De heer Adrian deelde nog mede, dat, indien mocht blijken, dat zijn persoon een beletsel zou vormen 'voor een goede verstandhouding tusschen den Schaatsenrijdersbond en de N. V. B. H, S„ hij gaarne bereid zou zijn, af te treden. Felix Kaspar Oostenrijksch kampioen schoonrijden. Uit Weenen: Zaterdag zijn op de baan van de Wiener Eislaufvex-em de wedstrijden om het Oostenrijksche kanxpioeixschap schooxx- rijden voor heeren gehouden. De wereld- en Europeesche kampioen Felix Kaspar legde na schittex-end uitgevoerde vrije figuren met plaatscijfer 5 en 339.50 pnt. wederom beslag op den titel. ij Op de tweede plaats eindigde de jonge Pool- sche rijder Edi Rada met het plaatscijfer 10 en 307.80 pnt. Rada, van wien men in de toe komst groote verwachtingen mag koesteren, behaalde een week geleden het Poolsoh kam pioenschap. LEZING VAN PROF. FOKKER OVER GELUmSLEER Zaterdagmiddag opende Px-ofessor Fokker met een kort welkomstwoord en een herinne ring aan Prof. van Maruxn, op Nieuwjaar voor 100 jaar overleden, dexx eersten conservator van Teylers natuurkundig Kabinet, zijn serie vaxx drie lezingen over geluidsleer. Natuurlijk is het onmogelijk van zoo'n we tenschappelijk betoog, geïllustreerd door tal rijke ingewikkelde proeven en wiskundige be rekeningen, een eerxigszins xxauwkeurig vei-slag te geven. Het was een verdieping, we kxmnen evengoed zeggen een vexTxooging van 't geen op H. B. S. en Gymxxasium geleerd en onder wezen wordt. Spreker wees. in den beginne, op de betrekkelijk kleine waarneembaarheid van het geluid. Bovendien bestaat er veel vex-schil ixi gehoóx-schex-pte. Sommige menschexi kun- xxerx zelfs 16 trillingen per seconde nog waar nemen. Prof. Fokker bewees- ook hoe geluidstrillingen evenals lichtbuixdels in een ballenspiegel ge concentreerd en 'hoorbaar wordexx. Verder nxaaktexi we kennis met de geluidsnaar van Professor Struycken, bij de oorartsen ïxi ge bruik en met grondtonen, boventonen en zwe vende tonen en zagen den magnetischen in vloed op snaren, hoorden ook hoe een ver- schiltoon werd opgewekt. Interessant waren de proeven met de sirene. Kemiemer Golfclub. Zaterdag en Zoxxdag had op de barxen van de Kennemer Golf en Countyclub te Zandvoort de maandelijksche wedstrijd plaats, waaraan 19 spelers(sters) deelnamen. De heer Elhorst (16) werd winnaar met 2 up. Als tweede eindigde de heer M. Wetselaar (4) 1 up. Buitengewone algemeene ver gadering N. V. B. H. S. Op aanvraag van een 16-tal Amsterdamsche leden is Zondag een bxritengewone algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van het hard rijden op de schaats, welke bijeenkomst, die zeer druk bezocht was, gepresideerd werd door den heer P. J. Adrian. Deze leden hadden voorstellen ingediend, welke inhieldexx, een exx ander üx vexbarxd met de schorsing van de N.V.B.H.S. door het pre sidium vaxx den K.N.S.B., aaxx de bestuursleden der hardrijdersvereeixiging te verzoekeix, voor hun functie te bedanken exx aan deix heer II. S. de Vries te Amsterdam op te dragexx binxxeix zes wekexx eexx xxieuw bestuur te vormen en door een buitengewone algemeene vergadering deze keuze te laten bekrachtigen. Voorts was een voorstel ixxgediend oixx de N.V.B.H.S. ver- oixtschuldigingen aaxx den K.N.S.B. te laten aaixbieden voor het vergrijp van den heer Adrian tegen den eere-voorzitter vaxx den K. N. S. B., den heer G. W. A. vaxx Laer. De indieners van deze voorstellen bleken voor het meerendeel de rijders te zijn, die op het oogenblik onder auspiciën van den K.N.S.B. üx Noorwegen geruimen tijd trainen. In de vergadering bleek eexx strooming aan wezig te zijn onx ixx het belang vaxx de rijders en ixx het bijzonder van dat van de joxxgex-e rijdex-s, samenwerking met den K.N.S.B. te zoeken. Voornaamste woordvoerder was de heer T. Hooftman, die er op wees, dat met dit be stuur het conflict steeds moeilijker zal zijn op te lossexx. Hij gaf het bestuur ixx overweging, vrijwillig af te tx-eden, opdat een nieuw be stuur der vereenigixxg kan worden gekozen, dat met nxeer kans op succes tot overeenstemming met de nationale organisatie zou kunnen komexx. Na laxxgdurige discussies werd ten slotte een motie van het bestuur xxxet 447 stemmexx exi 2 blaixco, aangenomen, waarbij vertrouwen in het bestuur werd uitgesproken. Bij monde vaxx het bestuurslid Van Doixgen werd aan de leden toegezegd, dat het bestuur alle ïxioeite zou doen oxn tot overeenstemming 10 J a xx u a r i Het toonelegezelschap vaxx de Am sterdamsche Saloxx des Variétés, vaxx Boas. Judels eix Van Biexxe, directie Kreukxxiet, Mutters exx Co., gaf Zoxxdag- avoixd ixx den schouwburg alhier een buitengewone volksvoorstellixxg. Opgevoerd werd „Twee Weezexx", groot-drama ixx 5 bedrijven. Zooals meix verwachten kon, was de zaal flink bezet exx werdexx de artistexx xxaar eisch toe gejuicht. Nederlandsche zwemmers naar W est-Duitscliland. Naar wij vernemen is bij de technische com- nxïssie vaxx den Kon. Ned. Zwembond het ver zoek binnexxgekomen een aaxxtal der beste zwem sters en zwemmers te laten deelnemen aaxx de internationale wedstrijden, welke op 5 Fe- brxxari te Duisburg worden gehouden. Een uitnoodiging is gezonden aan Nida Senff (A.D.Z.) en Cor Kint (Z.V. Rotterdam) voor de rugslag-nummers; Jopie Waalberg (A.D.Z.) en Doortje Heeselaar (O.D.Z.) voor de schoolslag en Riet van Veen (R.D.Z.) voor de borstcrawl- wedstrijden. Voorts ligt het in de bedoeling eexx estafetteploeg van „Het IJ" op de 4 x 200 meter te laten uitkomen. Deensclie zwemsters naar ons land. Op 26 Februax-i orgaxxiseert de Rotterdam- sche Dames Z wemclub internationale wedstrij den in het Oostelijk Zwembad. Veel belang stelling, bestaat voor de wereldrecordhoudster Ragnhild Hveger, terwijl zeer waarschijnlijk ook de jeugdige schoolslagzwemster uit Dexxe- marken Inge Soerexxsen alsmede enkele andere meisjes de reis zullen ïxxeemaken. Naar wij venxemen bestaat de mogelijkheid,- dat de Deensche zwemstex-s te Rotterdam eexx aaxxval zullen doen op het wereldrecord 4 x 100 meter borstcrawl, dat ïxxet een tijd van 4 min. 32,8 sec. op naam vaix Nederland staat, geves tigd op 24 Mei 1936 te Rotterdam door de dames Selbach, Wagner, Mastenbroek en Den Ouden. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de Deen sche zwemsters op 28 Februari te Breda aan den start komen. Mislukte aanval van Ragnliild Hveger. Op het wereldrecord van Willy den Ouden over 300 yards. Uit Kopenhagexx: Tijdens wedstrijdexx' van dexx Kopenhaagschexx Zweixxboxxd heeft Ragnhild Hveger Zoixdag getracht het wereld record over 300 yards borstcrawl, dat sedert 22 Juni 1935 met een tijd van 3 min. 27 sec. op xxaarn van Willy den Ouden staat, te verbe teren. In deze pogixxg is de Deexxsche wereld- recox'dhoudster niet geslaagd; zij bleef met een tijd vaxx 3 min. 29,2 sec. meer dan 2 secondexx bovexx de fraaie verrichting van Willy. BILJARTEN. Competitie der Biljart-Federatie. Voor deze competitie zijn de standen thans als volgt: Klasse A: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Vrxeixdenkring 6 5 1 0 19— 5 11 O.V.S. 6 3 3 0 15— 9 9 Soc. Vr. Kring 6 4 0 2 14—10 8 Vriendenkring II 6 1 4 1 11—11 6 Excelsior (L.) 7 2 2 3 13—15 6 Zandvoort 7 1 3 3 10—16 5 Nieuw Flora 6 0 4 2 10—14 4 Telescoop 6 1 2 3 10—14 4 A.D.O. 6 1 1 4 8—16 3 Eixxdstand Klasse B: O.V.S. 6 5 1 0 17— 7 11 A.D.O. 6 5 0 1 18— 6 10 Soc. Vr. .Ki'hxg 6 3 1 2 15— 9 7 Telescoop 6 3 1 2 12—12 7 Vriendenkring Ila 6 1 1 4 8—16 3 Vriendenkring lib 6 0 2 4 7 1" - De Doelen 6 0 2 4 7—17 2 Klasse C: Vriendenkrhxg n 6 5 1 0 20— 4 11 O.V.S. 6 4 1 1 15— 9 9 Vriendenkring. 5 3 1 1 14— 6 7 De Doelen 6 2 2 2 12—12 6 Zandvoort 6 1 3 2 9—15 5 Telescoop 5 0 3 2 7—13 3 Soc. Vx\ Kring 5 0 2 3 6—14 2 't Centrum 5 0 1 4 5—15 1 Klasse D: A.D.O. 6 4 2 0 17— 6 10 O.V.S. 5 3 1 1 12— 8 7 De Doelen 6 2 3 1 13—11 7 Zandvoort 5 1 4 0 11— 9 6 Telescoop 5 2 1 2 9—11 5 Vriendenki-ing n 6 2 1 3 11—13 5 Soc. Vr. Kring a 5 1 2 2 9—10 4 Soc. Vr. Kring b 6 0 0 6 5—19 0 In verband met de te verwachten blijde ge beurtenis wordexx alle eventueele wedstrijden een dag na de afkondiging tot nader orde* afgelast.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2