De Wereldkampioenschappen in Frankrijk. Na afloop. Ned.-Indië—Ver. Staten te Rotterdam. ZIJ DIE DE DOELPUNTEN SCOORDEN. Mijn kijk op het spel AUTOMOBILISME MAANDAG 10 JANUARI 1938 HA A RU EM'S DAGBLAD S Het bestuur der H. F. C. „Spaarne- vogels", die op 22 Januari haar 15- jarig bestaan hoopt te vieren. Van links naar rechts (zittend) H. Teu- nissen, secretaris; P. W. Kessens, voorzitter; E. van Dalen, penning meester. Staande: H. Bilderbeek, 2de- penningmeester; J. Karreman, com missaris; A. Teunissen, 2de-secreta- ris en B. Bilderbeek, commissaris. De voetbalmatch is afgeloopen, Door het scheidsrechterlijke sein, Er is een eind aan vrees en hope, De massa stroomt van het terrein. De spelers gaan zich, moegestreden, Na 't reinigende waterbad, Weer loom, en pijnlijk vaak, verkleeden, Voor hun terugkeer naar de stad. Het veld, zoojuist in ruime mate Met mensehen en lawaai gevuld, Ligt nu weer eenzaam en verlaten, Reeds in een schemering verhuld. Maar door de huiswaarts gaande horden Wordt nog uitvoerig nagekaart. En scheidsrechter en spelers worden Het oordeel allerminst bespaard. Daar wordt verweten en beschuldigd. Daar wordt vol bitterheid gesmaald. Daar wordt geprezen en gehuldigd Daar wordt van pech en bof verhaald. Daar wordt de toekomst uitgeteekend, Door wijze leuningstoelcritiek, Daar worden kansen uitgerekend, Door 't voetbalminnende publiek. Daar treedt het woordje als naar voren, Als deze maar verslagen is, Als gene maar niet heeft verloren, Dan is het goed en anders mis. Als die of die nu maar blijft spelen, Als zus of zoo maar gauw herstelt, Dan zal dat ook weer heel wat schelen, Wordt in gemeenschap vastgesteld. Als Jan maar vlugger wou passeeren, Als Piet maar eerder schieten wou. Als Klaas maar Kees niet zou negeeren, Als Jaap maar niet zoo talmen zou. Zoo moeten allen het ontgelden, Backs, halfbacks, doelman, voorwaarts, spil, Men praat en praat alleen de velden De netten en de bal zijn stil.... P. GASUS. len doen. Zijn voorzetten en vooral zijn hoek schoppen dienen beter geplaatst en „boller" te zijn. De 41-jarige rechtsbinnen Keesman deed in het middenveld vaak zeer nuttig werk, zijn passes waren meestal goed van richting en lengte, doch evenals de linksbinnen Schelp- zand, die wel eens te veel achter bleef, ver waarloosde hij den „cros-pass" volkomen. De drie halfsbacks dienen veel aandacht aan zuiver plaatsen te besteden met inachtname van het hierboven vermelde omtrent onderling verband en afwisseling in het aangeven van den bal. Spil Keur viel op door goed kopwerk en de invaller v. d. Molen moge voor den hardwerkenden H. Franssen als voorbeeld die nen om er met een vrij veld voor zich eens doorheen te gaan en een schot op doel te wagen. Met twee dicht bij elkaar spelende backs cnag hij den vijandelijken vleugelspeler niet te veel bewegingsvrijheid gunnen, overi gens was zijn verdedigend werk en speciaal zijn afnemen prima. Van de backs was van Duyn de beste; hij was een der zeer weinige spelei-s in deze match, die het leder met voordeel wisten te plaatsen; wellicht kan hij den bal iets snel ler en iets verder wegwerken. Koper onder brak vele aanvallen, doch talmt te lang met wegtrappen, waarbij de lengte en de zuiver- heid dringend verbetering behoeven. Den doel man Molenaar is zijn taak wel toevertrouwd, mits hij. zelfs bij een grooten voorsprong van zijn elftal, volkomen op zijn hoede blijft en zich niet laat verleiden, den wedstrijd als ge wonnen te beschouwen. Anders is de kans, dat hij, zooals bij het derde tegenpunt, verrast wordt, zeer groot en hij moet bedenken, dat het vooruit begrijpen van de bedoelingen dei- tegenpartij een der eerste eischen van een goed keeper, is. Ook voor Zeemeeuwen geldt de dikwijls ge geven raad: dek de tegenstanders bij het in gooien. /-nrrTOTTg ontmoeting waarschijnlijk te Bordeaux zal worden vastgesteld. Zeer belangrijk is het feit, dat de zestien overblijvende landen in twee groepen zullen worden gesplitst, gerangschikt naar hun sterkte. In de achtste finales zal dus steeds een land van ae sterke groep tegenover een land van de minder sterke groep worden ge plaatst. Doch bij de kwart- en halve eind strijden wordt zonder meer geloot. Data. en plaatsen. De achtste finales van het lioofdtournooi worden op 4 en 5 Juni in verschillende plaat sen van Frankrijk gespeeld. Vast staat, dat op 4 Juni m het Pare des Princes en op 5 Juni in het Colombes-stadion een wedstrijd zal worden georganiseerd. Op 5 Juni speelt Italië te Marseille of Anti bes de achtste finale tegen den door loting aan te wijzen tegenstand-"!-- hetzelfde zal ge schieden met Duitschland, dat op dien dag te Straatsburg in het veld zal treden. Voorts staan op 5 Juni de vier overige achtste finales op het programma; deze zul len worden gespeeld te Bordeaux, Le Havre, Toulouse en Rijssel. Indien een wedstrijd in een gelijk spel ein digt, wordt hij overgespeeld op 9 Juni. Mocht een wedstrijd opnieuw onbeslist eindigen, dan wordt er verlengd; eventueel moet het lot den doorslag geven. Op 12 Juni worden de kwart-eindstrijden gespeeld, welke te Parijs, Marseille, Le Havre en Straatsburg zullen worden vastgesteld. Onbesliste ontmoetingen zullen op 14 Juni v/orden overgespeeld. De halve beslissingen zijn vastgesteld op 16 Juni te Parijs en Marseille. Een demifinale, welke in een gelijk spel eindigt, wordt 24 uur later overgespeeld, dxis op 17 Juni. Op 19 Juni heeft de eindstrijd te Parijs plaats waarschijnlijk in 't Colombes-stadion; op den zelfden dag is te Rijssel de ontmoeting voor de derde en vierde plaats vastgesteld. VOETBAL. Uit San Remo (van een specialen A. N. P.- verslaggever) Op een Zaterdag en Zondag te San Remo gehouden bestuursvergadering van de F.I.F.A. werden verscheidene belangrijke beslissingen genomen inzake de organisatie der wereld kampioenschappen. Verschillende moeilijke problemen met be trekking tot de organisatie der wereldkam pioenschappen werden na langdurige bespre kingen in de diverse zittingen opgelost. De voorwedstrijden. Naar men weet nemen zestien landen aan het lioofdtournooi deel. Italië de wereld kampioen 1934, is direct in het hoofdtournooi geplaatst, Frankrijk als organiseerend land eveneens, terwijl Brazilië, oorspronkelijk het eenige land, dat van Zuid-Amerika had inge schreven, op een derde vaste plaats beslag heeft gelegd, De dertien overige deelnemende landen van het hoofdtournooi worden op de volgende wijze uit de voorwedstrijden aangewezen: Groep 1: Duitschland, Esthland, Finland, Zweden. Duitschland en Zweden hebben zich ge plaatst. Groep 2a: Ierland en Noorwegen. Noorwe gen heeft zich geplaatst. Groep 2b: Polen en Zuid-Slavië. Op 10 October 1.1. won Polen te Warschau met 40 De returnmatch heeft op 3 April a.s. te Bel grado plaats. Groep 3: Egypte en Roemenië. Egypte kon zich met geen enkelen datum voor een wed strijd tegen Roemenië accoord verklaren. De F.I.F.A. heeft thans besloten, Egypte te schrappen, weshalve Roemenië zich geplaatst heeft. Groep 4: Portugal en Zwitserland. De ont moeting tusschen beide landen wordt op neu traal terrein gespeeld en wel op 30 April of 1 Mei te Milaan. Groep 5: Griekenland, Hongarije en Pa lestina. Op 22 Januari a.s. wordt te Tel Aviv de wedstrijd PalestinaGriekenland gespeeld; de returnwedstrijd is bepaald op 20 Februari te Athene. De winnaar zal tegen Hongarije op een nader te bepalen dag te Boedapest spelen voor een plaats in het hoofdtournooi. Groep 6: Bulgarije en Tsjecho-Slowakije. De eerste ontmoeting had op 7 November te Sofia plaats en eindigde in een 11 gelijk spel. De returnmatch, is vastgesteld op 24 April a.s. te Praag. Groep 7: Oostenrijk, Letland en Lithauen. Oostenrijk heeft zich reeds geplaatst. Groep 8: Nederland, België en Luxemburg. Dc wedstrijd NederlandLuxemburg werd op 28 November te Rotterdam gespeeld en ein digde in een 40 zege voor ons land. Luxem burgBelgië is op 13 Maart te Luxemburg- vastgesteld en BelgiëNederland op 3 April te Antwerpen. Twee landen worden geplaatst hoogstwaarschijnlijk zijn dit Nederland en België. Nederlandsch-Indië naar Rotterdam. Nog twee landen komen hier dus bij. Nu is het lang niet onmogelijk, dat er geen voor wedstrijden in Centraal Amerika worden ge speeld. Wat is n.l. het geval? In November zou te Baranquila het voortournooi worden gehouden, doch in verband met het feit, dat Colombia te hooge financieele eischen stelde, zijn de wedstrijden toen afgelast. De F.I.F.A. heeft zich telegrafisch tot zijn vertegenwoor diger, den heer Campbell, gewend, waarin verklaard wordt, dat het voortournooi vóór 1 April moet zijn gespeeld, anders vervalt de deelneming van een land van Centraal Amerika. Aangenomen, dat inderdaad het tournooi vóór dien datum zal plaats hebben, dan wor den er tusschen Argentinië, Nederlandsch- Indië, de Vereenigde Staten en de winnaar van de groep Centraal- Amerika in Europa twee wedstrijden speeld. De winnaars hiervan komen in het eindtournooi, waarmee het aantal van zestien landen compleet is. De loting wees uit, dat Nederlandsch- Indië tegen de Vereenigde Staten en dat Argentinië tegen den winnaar van Midden-Amerika zal uitkomen. Naar de heer Lotsy ons mededeelde, zal de ontmoeting tusschen Nederlandsch- Indic en de Vereenigde Staten in Rotterdam worden gespeeld in het Feijenoord-stadion, waarschijnlijk op 26 Mei (Hemelvaartsdag) of Zondag 29 Mei. De heer Lotsy voegde er nog aan toe, dat deze regelingen nader zullen moeten worden goedgekeurd door het bestuur van den Kon. Ned. Voetbalbond. De mogelijkheid is verder niet uitgesloten, dat voor Nederlandsch-Indic na de wereld- kampioenschappen nog één of meer wedstrïj- den in Europa zullen kunnen worden geor- ganiseerd. Maar vóór de ontmoeting tegen de Vereenigde Staten mag geen wedstrijd in Europa worden gespeeld. Dat het besluit, om in Nederland deze ont moeting te laten spelen, ook uit financieele overwegingen is genomen, spreekt wel van zelf. Op 29 Mei wordt voorts de wedstrijd ge speeld tusschen Argentinië en den winnaar van ""n Midden-Amerika. w .-"Vp Het elftal van T. H. B. Eerste rij, v. I. n. r.: P. Zwanenburg. S. Linde man, E. Veldmeyer, A. Prent, W. Vel- linga. Tweede rij: B. Sleman, G. Linthout, J. F. Beunder. Derde rij: H. Kabel, J. Hermus. (H. v. Loenen ontbreekt.) door Criticus Zeemeeuwen—S. D. Z. Het verblijf in de badplaats wekte nauwe lijks herinnering aan het zonnige Zandvoort van de zomermaanden en de in de lengte van het speelveld blazende miniatuur-storm wet tigde de vrees, dat er van eenigszins construc tief voetbal weinig terecht zou komen. Daarom was het een des te grooter verrassing, toen zoowel de Zeemeeuwen als S. D. Z., dat in deze afdeeling hopeloos onderaan staat, blijk gaven de noodzakelijkheid in te zien, om den bal laag te houden. Wanneer enen in dit opzicht dezen derde-klasse-wedstrijd met matches in hoogere divisies vergelijkt, waarin bijna zon der uitzondering door een vrij hoog percen tage der spelers lustig „gevuurpijld" wordt, dan verdienen de beide teams, die ik thans aan het werk zag. toch zeker een eervolle vermelding. Juist door dit laag passeeren viel duidelijk op te merken, dat het als regel toch veel ge makkelijker is tegen dan met een sterken wind te spelen, want zelfs een rollende bal blijft in het eerste geval beter onder controle, behalve natuurlijk voor den doelverdediger, wiens taak verzwaard wordt bij de pogingen om de vlucht der vliegende schoten nauwkeu rig te berekenen en die ook op „schuivers" meer klemvastheid moet toonen dan onder normale omstandigheden. De productiviteit van de Zeemeeuwen voorhoede, en daarmede bedoel ik niet slechts het scoren van doelpunten, doch veeleer het opbouwen van aanvallen, die tot een redelijke kans op een goal leiden, was bij tegenwind veel grooter dan na de pauze, toen de stijve bries menigen door de halfbacks voor de voor- waartsen bestemden bal zoo snel voortdreef, dat zij het leder moeilijk of niet voldoende onder hun bereik konden krijgen. De doelver dediger der gasten kreeg in de tweede helft dan ook slechts twee strakke en goed gerichte schoten te verwerken en dat hij in deze perio de een doelpunt weg gaf en bovendien enkele „rollertjes" zeer onzeker behandelde, zal er niet toe hebben bijgedragen, het zelfvertrou wen van de, overigens lang niet zoo slecht spelende, hekkesluiters te vergrooten. De Zeemeeuwen huldigen over alle linies een systeem van passeeren, dat als grondbeginsel in mij een warm voorstander vindt, n.l. het doorspelen van den bal in de lengte-richting van het veld. Men kan het echter ook over drijven, door den „cross-pass" en het samen spel tusschen de spelers van de middenlinie en voorhoede onderling, volkomen uit te scha kelen. Wat ik bedoel is.het volgende: de beide binnenvoorwaartsen en ook de kanthalfs der thuisclub passeerden eiken bal, zonder uitzon dering naar hun eigen vleugelspeler, terwijl de spil het leder steeds naar den middenvoor dirigeerde. In de tweede helft zag ik slechts één cross-pass, toen rechtshalf Franssen het leer naar den linksbuiten trapte, die, indien zijn medespelers toen meer van zijn capaci teiten hadden gebruik gemaakt, ongetwijfeld het aantal doelpunten zou hebben verhoogd. Zelfs als men over meer dan voldoende uit houdingsvermogen beschikt, is het altijd nut tig, energie te besparen en dit kan men be reiken door den bal zooveel mogelijk het werk te laten doen, zeer zeker, wanneer men met den wind in den rug speelt. Het is derhalve niet noodig en ook niet steeds gewenscht, een tegenstander in e enpersoonlijk duel (om het zoo maar eens te noemen) te overwinnen; in plaats van te trachten hem te omspelen of met den schouder (en vooral niet in den rug) opzij te duwen is het doelmatiger en eenvou diger, den bal cnet een pass in de breedte aan een vrijstaanden liniegenoot te geven, wat in hoofdzaak voor de halfbacks onderling geldt. Natuurlijk is het daarbij een vereischte, dat de spelers, die niet in het bezit van het leder zijn, zich zoo goed mogelijk opstellen; duide lijker is in dit verband wellicht de voetbal term „vrij loopen". Wie dit nu en dan heel aardig deed, dat was middenvoor Terol, die af en toe naar links of rechts kwam, om den lagen voorzet van den vleugel te bemachtigen. Echter moet deze spe ler meer controle over den bal kunnen toonen om werkelijk gevaarlijk te kunnen zijn, terwijl hij met een betere en vooral snellere spelver- deeling zijn team een groote dienst zou be wijzen. 'In de beide vleugelspelers beschikken de Zeemeeuwen over sterke troeven, vooral C. Franssen is snel en handig en beschikt over een goed schot, mits hij het niet aanwendt op momenten, dat hij beter kon voorzetten, na eerst de positie van zijn collega's te hebben opgenomen. Ook rechtsbuiten Drayer verstaat de kunst van schieten, doch hij is geneigd dit te veel en van uit een moeilijken hoek te wil- Haarlem Ninaber 9 Van der Hulst 6 Smit 6 Kammeijer 4 Van Polanen 3 Van Daalen 1 Van Gooi 1 De la Mar 1 De Winter 1 Tegenpartij 1 Stormvogels Prins 8 Van Pel 4 Woudenberg 4 Gerrits Sr. 3 Schoorl 3 Opbergen 2 Tol 2 Schippers 1 V. S. V. Van der Lugt 12 Sterk 7 Balders 5 Bot 4 Döring 1 Teeling l I Tegenpartij 1 H. F. C. Dorsman 3 Drijver 6 J. ten Have 4 Höck 4 Hagenaar 3 Gentis 1 Klein de Groot' 1 e. d. o. Schij venaar 8 Van Zaanen 4 Van der Schalie 3 Van der Spek 2 v. d. Putten 1 Timmermans 1 Zandstra 1 R. c. H. Van der Horst 5 Hellingman 4 Hoogendoorn 3 Kedde 8 Lenselink 3 Van Thiel 1 v. d. Bel 1 De Keimemers Heideman 6 Horeman 5 Brethouwer 4 Groot 2 Boom 1 Steeman 1 Veenstra 1 De Rallye naar Monte Carlo. De K.N.A.C. meldt ons: Heden Maandagavond 8 uur zullen de drie Nederlandsche équipes, die voor den sterrit naar Monte Carlo op 25 Januari a.s. te Athene zullen starten, van het secretariaatsgebouw der K.N.A.C. te Den Haag vertrekken om de reis naar Griekenland te aanvaarden. Het zijn de équipes M. GatsonidesH. J. Blijdenstein, G. Bakker SchutKarei Ton en J. van der Heydenjhr. E. L. M. W. van Lin- telo de Geer, die tezamen met 41 buitenland- sche inschrijvers den strijd van Athene uit zullen aanbinden. Het elftal van Spaarnevogels. Eerste rij v. 1. n. r.: C. Bilderbeek, C. Bosch, B. Veen, F. Elsinga, B. Koppen. Twee de rij: N. Tangerman, B. Tangerman, H. Bilderbeek. Derde rij: H. Kiekens, A. de Groot, J. Bilderbeek.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9