Haarlems Dagblad De Duitsche Volksauto. Spanning gedaald te Baarn. Reactie doet zijn intrede in het Badhotel. W' Eau de Cologne. „VERBANNEN" 55e Jaargang No. 16755 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Burcauv: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplcin 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOJ1 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 12 Januari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. Hitier zal binnen eenige weken den eersten steen leggen van de nieuwe groote automo bielfabriek, die de Duitsche „volksauto" zal moeten vervaardigen. De in Duitschland be staande fabrieken hebben, zooals indertijd al werd gemeld, geen kans gezien om het tot de productie van een automobiel met vier zit plaatsen, loopend maximaal 75 K.M. per uur en kostend slechts 900 Mark, te brengen. Maai de nieuwe onderneming zal dit presteeren en volgens de Tel. zullen bouw en outillage er van gedeeltelijk worden gefinancierd uit „de gelden van het Arbeidsfront", terwijl minister dr. Ley „van zins is auto-spaarbanken op te richten. Daarop zouden dan geringe maande- lijksche betalingen kunnen worden gestort, en als deze stortingen een zeker bedrag hadden bereikt zou de auto kunnen worden aange schaft. Het resteerende bedrag, voorgeschoten uit de kas van het Arbeidsfront, moet dan later afbetaald worden. Het komt mij voor dat dit eenvoudig een variant op het afbetalings-stelsel is. Er schijnt alleen als bizonderheid in te zitten, dat de aspirant-kooper klaarblijkelijk eerst bewijzen moet dat hij sparen kan eer hij zijn autootje krijgt. Als dat de bedoeling is, is het psycholo gisch wellicht goed gezien. Maar veel hangt af van de vraag, hoe groot dat bijeengespaarde bedrag in eersten termijn moet zijn en hoe veel er dus nog resten zal. Bewondering voor het afbetalingsstelsel heb ik nooit gevoeld en kan ik ook niet voelen nu het in dezea vorm wordt toegepast; in den economisch-zeer- onzekeren tijd waarin wij leven heeft het zijn gevaren voor velen al te duidelijk bewezen. Overigens weet iedere automobilist, dat de aanschaffingskosten van de auto pas het be gin zijn en dat die de grootste moeilijkheid niet vormen. Men meent in Duitschland blijk baar, het vraagstuk van garagehuur, onder houdskosten en den hoogen benzineprijs te kunnen overwinnen. Vermoedelijk heeft men daar al oplossingen voor gevonden, anders zou toch zeker de eerste steen-legging van de fabriek niet worden aangekondigd. Maar voor den buitenlander is dit raadsel al even on oplosbaar als dat andere: hoe zitten de Duit sche staatsfinanciën tegenwoordig toch wel in elkaar en hoe zou die geheimzinnige begroo ting er wel uitzien? Vermoedelijk zal men de Duitsche voiks- auto wel gaan exporteeren. Of deze export voor ons land groote beteekenis zal hebben betwijfel ik voorshands. Mochten er vele .lezers zijn die meenen, dat hun nu de kans geboden zal worden om er een auto op na te gaan houden, laten zij hun geestdrift dan nog maar wat temperen. In dit kleine land, dat zijn financiëele verplichtingen nauwkeurig moet nakomen en met de grootste zorg zijn crediet handhaven, ziet de regeering geen kans er met haar begrooting te komen zonder zeer zware belastingen op het automobilisme. Zelfs het bezit van een klein wagentje kost honder den guldens per jaar alleen aan personeele belasting, wegenbelasting en benzinebelasting. Daarbij komen dan nog onderhouds- en ga- ragekosten en een aanzienlijke post voor ben zine en olie. Men kan nu een redelijk-goed wagentje koopen voor zoo ongeveer 1000; als dat bedrag tot bijna de helft verminderd wordt is er belangrijk voordeel bij aanschaffing be reikt, maar de kosten van het „houden-van- een-wagen" zullen lang niet in evenredigheid dalen. Natuurlijk kan de verschijning van een spot- goedkoopen „volkswagen" wel beteekenis heb ben voor de toekomst. Als ons een toekomst wacht waarin de opdrijving der bewapenings uitgaven niet langer de geheele belasting situatie m alle landen beheerscht, waarin men tot bevordering der welvaart zal kunnen over gaan en waarin dus ook de overmatige hef fingen op het houden van een auto een einde zouden nemen.... dan inderdaad belooft de volkswagen voor die toekomst veel. Maar tot dusver lijkt het daar nog niet op; zelfs de geringste kans op vermindering der vaste lasten ontbreekt en eer men de zwaarden „zal kunnen omsmeden tot volksauto's" zal er buitengewoon veel in de wereld moeten ver anderen. Inmiddels kunnen we belangstellend af wachten hoe en wanneer het Duitsche plan tot werkelijkheid zal worden. R. P. Voorzitterschap R.-K. Staatspartij. Mr. dr. Witteman candidaat gesteld. Door de vertegenwoordigers van den R.K. Rijkskieskring Haarlem in den Partijraad is aan het dagelijksch bestuur van de partij een brief gezonden, waarin wordt meegedeeld, dat mr. dr. P. J. Witteman bereid is als 110. 2 te worden aanbevolen voor de vervulling van de vacature van voorzitter der R.K. Staats partij en tevens bereid is een eventueele be noeming tot voorzitter te aanvaarden. Onlangs kon in de vergadering van den Par tijraad omtrent de vervulling van het voor zitterschap geen overeenstemming bereikt worden omdat volgens de leden door het dag. bestuur als no. l was aanbevolen mr. Teulings en als no. 2 prof. De Quay van wien bekend was, dat hij een benoeming als voorzitter niet Zou aanvaarden, zoodat de aanbeveling feite lijk tot één candidaat was beperkt. Taptoe bezorgt afwisseling Men schrijft ons uit Baarn, 12 Januari: IJ wachten nog. Wij hebben reeds lang gewacht. We zullen nog wel langer wachten, althans zoo heeft het communiqué van Dr. J. de Groot ons gisteren verteld. Toen in het Badhotel te Baarn, het hoofd kwartier van wachtende hofdignitarissen, of ficieren en journalisten van allerlei pluimage, gisteren de mededeeling van den genees heer bekend werd, en toen het dientengevol ge in de hersenen der wachtende persmen- schen klaar werd, dat hun verblijf te Baarn nog lang zou kunnen duren, viel er een ze kere ontspanning waar te nemen. Wel frons ten eenigen bedenkelijk de wenkbrauwen, met bezorgdheid denkend.aan den langen, langen tijd waarvoor geen tijdverdrijf voorhanden scheen, en aan de vele kopy, waarvoor de stof dreigde te gaan ontbreken. Maar in ieder geval verdween een oogenblik de hoogspanning, die in de laatste dagen wel wat erg was opgeloo- pen. De aankomst van H.M. de Koningin, de aankomst van verschillende hofdignitarissen, het bezetten van het „bijkantoor" van het A.N.P., de aankomst van verschillende ande ren, wier aanwezigheid met de blijde ge beurtenis in verband kon worden gebracht, dat alles had de stemming gewekt, dat het nu ernst ging worden. Met grooter waakzaam heid werden de telextoestellen in het oog ge houden. Zenuwachtige naturen waren zelfs des nachts op een gedroomd geluid uit bed gesprongen. Rust keert weer. Doch toen Dinsdag omstreeks 12 uur het communiqué van den geneesheer kwam, keer de een, zij het eenigszins gemelijke, bedaard heid weer, De buitenlandsche journalisten, onder wie veel Engelschen en een enkele Scanainaviër, begonnen zich zelfs af te vra gen of Amsterdam niet meer „Stories" zou opleveren dan Soestdijk, welk oord toch op dit oogenblik voor hen uit niet veel meer be stond dan uit een hotel en het hek van een onbereikbaar paleis, waar voor fotografen eigenlijk meer te doen was dan voor verslag gevers. Immers ook in het paleis ging het da gelij ksch leven zijn gang, als ware er niets aan de hand. Alleen reed tweemaal de Ko ningin en eenmaal de Prins uit, hetgeen den fotografen bij het stralende winterweer een aardig plaatje, doch de verslaggevers weinig kopy verschafte: de vorstelijke personen im mers verdwenen in een oogwenk in ongeziene verten, ver buiten het bereik der professio- neele nieuwsgierigheid. En toch ging er niemand naar Amsterdam. Men kan immers nooit weten. Misschien bleef men wat langer tafelen, misschien ook trok de taptoe, welke des avonds te negen uur op de Brink in Baarn werd geblazen, wat meer belangstelling dan deze ceremonie zou heb ben getrokken, indien de Journalistieke ze nuwen wat meer gespannen waren geweest. De taptoe werd, in deze stemming van ver slapte spanning, het amusement van den dag. De buitenlanders, die den Nederlandschen collega's het probleem voorlegden: „Wat doen wij hier vanavond in Baarn", kregen het eens luidend advies: de taptoe. Welk advies dan ook is opgevolgd, zoodat het Badhotel Dinsdag avond te 9 uur weer even het echte oude bad hotel was: rustig, vol stemming, met bedaarde en bejaarde bridgespelende groepjes, en zon der journalisten. Welkome afleiding. De taptoe op de Brink, welke de stafmuziek van de „De Veld" uit Utrecht blies, was een bewijs van erkentelijkheid van de te Baarn gelegerde bedieningsmanschappen der saluutbatterij, voor de hartelijke ontvangst, welke hun van de zijde der Baarnsche bevol king is ten deel gevallen. Allerwegen bestond van de burgerij, tot welke deze klankenhulde jericht was, belangstelling en het bleek, dat de taptoe niet alleen door de bewoners van het Badhatel werd beschouwd als een welkom evenement in den dagelij kschen loop der dingen. Het was echter een ware verrassing voor degenen, die van de Brink na afloop der taptoe terugkeerden, daar wederom de stafmuziek met bazuinen en pauken te zien opgesteld. De blazers waren per auto naar het Badhotel vooruit gereden en bliezen op het terras van het hotel tot groot genoegen van zijn bewoners nogmaals de taptoe. Kapelmeester Beunders liet zijn mannen geven wat zij geven konden en klaar en pittig tetterde de koperen muziek door de donkere avondlucht. Het is duidelijk, dat zooveel longenkracht, terwille der vriendschap aangewend, beloond diende te worden met een glaasje bier, dat den muzikanten werd aangeboden in een der zalen van het Badhotel. Het geviel, dat de zaal, welke den mannen van „De Veld" een gastvrij onderdak bood, juist de zaal was, waar de twee telexmachines staan opgesteld, welke zijn aangesloten op de zend- machine in de werkkamer van het A.NP. Natuurlijk trok dit technische wonder de nieuwsgierigheid. Het duurde niet lang of een afgevaardigde werd naar het A.N.P. gestuurd, met een verzoek om een demonstratie. De man van het persbureau overwoog, dat een proef- uitzending op het Baarnsche telexnetje nut kon hebben en dat daarvoor geen beter tekst kon worden gekozen dan een hulde aan de blazers, die dezen avond zoo duidelijk van de vriendschap tusschen militairen en burgers hadden getuigd en er werd een tot nu toe onbekende dichter gevonden, die hiervoor een versje uit zijn mouw schudde. De tekst van deze proefuitzending verdween naar het eerste regiment veldartillerie. Zoo verdrijft Baarn en zoo verdrijft het wachtende Badhotel zijn tijd, in vriendschap en genoegen P. T. T. roert zich. Hp ENSLOTTE nog een bijzonderheid, om JL de lezers toch vooral in te prenten, dat de berichtgeving over de blijde gebeurtenis grondig is voorbereid. Bij deze voorbereiding heeft de PT.T., die de telefoons en de telex installatie heeft aangelegd, een groot aan deel gehad. Bijzondere verdiensten hebben daarbij verworven ir. Uurbanus. chef van den dienst Havee. en de heer Monzenberg. van denzelfden dienst, die bij de practische uitvoering het toezicht heeft uitgeoefend. In het bijzonder moet genoemd worden de chef-monteur te Baarn. den heer J. Schreyer, die werkelijk niets heeft verzuimd om dat gene te doen. wat men op dit ondermaansche doen kan om zich voor de nukken van nood lot en toeval te vrijwaren. Men kan gerust zijn, er zijn er, die voor ons waken. Ontploffing in de Madrileensche „omlergrondsche". Ongeluk, dat talrijke dooden geëischt moet hebben. Havas meldt, dat zich een ontploffing heeft voorgedaan in den ondergrondschen spoor weg van Madrid. Aangezien zich op het oogen blik van de ontploffing een trein vol met rei zigers ter plaatse bevond, moeten vele perso nen zijn gedood en gewond. Tengevolge van de censuur, welke de repu- blikeinsche autoriteiten op dergelijke gebeur tenissen toepassen, is het niet mogelijk nadere bijzonderheden te weten te komen, evenmin als het juiste aantal slachtoffers. De torpedeering van een Nederlandscli scliip. De regcering wint informaties in. (Zie eerst pag. 3). Onze Haagsche correspondent seint ons: In verband met de torpedeering van een Nederlandsch handelsvaartuig in de Spaan- sche wateren vernemen wij dat er thans van Nederlandsche zijde officieele informaties omtrent dit geval worden ingewonnen. Aangezien het voorshands waarschijnlijk lijkt, dat de daad begaan is door een onbeken de duikboot in dienst van het Franco-regiem, mogen wij er op wijzen, dat de Nederlandsche regeering, toen Franco destijds een verkla ring had afgekondigd in zake de scheepvaart op de oostkust van Spanje, welke verklaring veel weg had van een soort blokkadeverkla- ring, aan de Franco-regiem had doen we ten, de rechtmatigheid hiervan niet te kun nen erkennen. De uitbreiding van Haarlem. Verbinding WestergrachtRamplaan- kwartier. Bij de annexatie van 1927 kreeg Haarlem het tuindorp nabij de Elswoutslaan te Over- veen binnen zijn grenzen. Er stonden toen slechts enkele tientallen huizen. De situatie was zeer eigenaardig, de grens Haarlem Bloemendaal loopt zoo dat de Haarlemmers uit het tuindorp alleen naar het centrum van hun eigen gemeente kunnen komen over Bloemendaal's grondgebied, namelijk over den Korten Zijlweg. In den loop der jaren is aan de Ramplaan een heel kwartier verrezen. Thans staan er reeds een kleine zéven honderd huizen, ter wijl er nog steeds meer gebouwd worden. In het totaal kunnen in het Ramplaan-kwartier 1100 huizen komen. Ook de bebouwing aan den Westkant van de spoorbaan breidde zich steeds uit, zoodat de beide straten-complexen elkaar steeds meer naderden. De verbinding tusschen den de Ruyterweg (bij de Westergracht) en de Rollandslaan (in het Ramplaan-kwartier) wordt gevormd door een breeden weg, dien B. en W. den naam van Vlaamschen weg hebben gegeven. De brug over de Houtvaart werd Vlaamsche brug gedoopt. Weg en brug zijn thans in aanbouw. Dit belangrijke werk zal vermoedelijk om streeks Mei klaar zijn. Zoodat dan in Mei a.s. de directe verbinding tusschen Haarlem- en het Ramplaan-kwartier tot stand zal komen. De Vlaamsche weg krijgt een totale breedte van 40 tot 50 Meter. De rijweg wordt 10 Me ter, maar aan beide kanten komt tusschen breede bermen met een dubbele rij boomen een voetpad van 5 Meter, De brug krijgt een breedte van 16 Meter (10 Meter rijweg en trottoirs van 3 Meter). Op den Vlaamschen weg sluit de Rollands laan aan. Daar wordt nu een vijver gegra ven van 98 Meter lang en 8 Meter breed. Om dien vijver komt een gazon van 5 Meter met boomen en een voetpad. Daarnaast aan el- kent kant een rijweg van 6 Meter. Er ontstaat dus een schitterende verbin dingsweg. Als door den tijd aan de Wester gracht, na de verhooging van de spoorbaan, een viaduct zal gemaakt zijn. wordt meteen het wachten aan den overweg overbodig. Maar reeds dadelijk kan men over de nieuwe brug over de Brouwersvaart op den Zijlweg komen. In dit deel der gemeente bestaan nog groo te plannen. De Houtvaart wordt verlegd, waardoor het mogelijk wordt langs de spoor baan ook een breeden verkeersweg te maken. Door den tijd zal ook de houten zwemin richting aan de Houtvaart worden afgebro ken, maar dat plan kan natuurlijk pas uit gevoerd worden als er elders in de stad vol doende zwemgelegenheid zal zijn gemaakt. Plannen daartoe bestaan reeds lang. maar door den slechten financieelen toestand der gemeente kon daaraan nog geen uitvoering worden gegeven. HALFJAARLIJKSCH DIVIDEND DER A. K. U. ARNHEM, 12 Januari. De directie van de Algemeene Kunstzijde Unie N.V. deelt mede, dat het halfjaarlijksche dividend van drie procent op de 6 pCt. cumulatief preferente aandeelen betaalbaar wordt gesteld. In het vorige jaar is een begin gemaakt met het in halen van den achterstand. De aangekondigde betaling heeft geen an dere beteekenis dan te voorkomen, dat de achterstand wederom toeneemt. Het huwelijk van den kroonprins van Griekenland is Zondag te Athene vol trokken. Onder groot enthousiasme van de bevolking trekt het vorstelijk bruidspaar door de straten van Athene. ACHTJARIGE BRANDSTICHTER! Een achtjarig jongetje uit de Voorduin straat had ontdekt, dat in het schuurtje van een onbewoond perceel in die straat een stapel houtwol en stroo van l'-; meter hoog stond. De verleiding om dien stapel in brand te steken, werd hem blijkbaar te machtig. Hij nam een doosje lucifers, klom over een schutting en volvoerde zijn boozen opzet. Toen hij de vlammenzee zag. vluchtte hij verschrikt weg. Dit hielp hem niet, want even later werd hij gegrepen en toen kreeg hij van de politie zulk een geweldige schrob- beering dat hii niet gauw meer voor een tweeden keer den rooden haan zal laten kraaien. Inmiddels hadden politie en om standers de vlammen gedoofd, zoodat de brandweer, die spoedig ter plaatse was, geen dienst behoefde te doen. Het woord is aan Lichtenberg: De xcaarlijk groote van geest heeft eigenschappen, die slechts de groote van geest iceet te waardeeren. (Toen dezer dagen bij Keulen drie vrouwen bij het waterhalen aan een pomp bleven nababbelen. vroren haar klompen en emmers aan den grond vast. Zij moesten op kousevoeten naar huis, met achterlating van haar emmers.) Drie emmertjes water halen, Drie emmertjes pompen, Vrouwtjes op haar klompen, Vrouwtjes op haar kousebeenen, Moesten naar haar huisjes henen, Want al ras, ras, ras, Vroor het water van de plas. Praat maar voort, voort, voort, Wie heeft ooit zooiets gehoord, Want al ras, ras, ras. Vroor het water van de plas. Zoo maar een-twee-drie. Drie emmertjes water halen, Vrouwtjes moesten praten. Konden het niet laten, Zij vergaten haar besogne, IJs werd haar eau de cologne. Na lang praten pas, Merkten zij hoe laat het was. Konden niet meer voort, Want wat al te krachtig vroor 't, 't Komt haar nog te pas, Als 't de babbelzucht genas, Van haar alle drie. kan wegens contractueele verbintenis sen elders, NIET worden geprolongeerd. DIRECTIE FRANS HALS. (Adv. Ingez. Med.) HET JAAGPAD TE SPAARNDAM. Ged. Staten van Noord-Holland hebben, in verband met de veiligheid van het verkeer, het langs het Spaarne te Spaarndam gelegen jaagpad, genaamd de Pol, van den Spaarn- damschen weg tot de grens van de bebouwde kom gesloten verklaard, voor het verkeer met alle motorrijtuigen in de richting van West naar Oost. COÖPERATIEVE ROERMONDSCHE EIERMIJN HEEFT IN 1937 VOOR V/2 MILLIOEN GUL DEN MEER OMGEZET. De totaalaanvoer der Coöperatieve Roer- mondsche Eiermijn bedroeg over 1937 210.680.985, tegen 195.704.106 stuks in 1936. Een stijging derhalve van V/2 pet. Uitbetaald werd in totaal f 7.337.155,14 tegen f 5.804.736,16. Er werd over 1937 f 1.532.418.98 meer uitbetaald dan In 1936. De prijsstijging der kipeieren per 100 stuks beliep 17,4 pet. EEN NEDERLANDSCHE MICHELIN- FABRIEK WORDT GEBOUWD. De Fransche Michelin-fabrieken, welke reeds een verkoopsorganisatie in ons land hebben, zullen nu ook een fabriek hier te lande bouwen. Er is een naamlooze vennoot schap opgericht, welke voor de som van f 72.000 van de gemeente 's-Hertogenbosch een terrein heeft gekocht van 60.000 vier kante meter, dat gelegen is aan de Spoor- haven in den Bosch. De naam der N.V. is N.V. Nederlandsche Bandenindustrie Miche- lin. HEDEN: 10 PAGINA'S pag. De spanning te Baarn gedaald. De uitbreiding van Haarlem. 1 Interpellatie-Vorrink over de erkenning van de verovering van Abessynië door Italië. 3 Een onbekend onderzeeër heeft een Neder landsch schip bij Valencia getorpedeerd 3 In verband met den roofmoord te Sittard zijn twee werkloozen aangehouden. 3 Tegen den man. die den moord in de Oleanderstraat te Rotterdam heeft ge pleegd, is 12 jaar gevangenisstraf ge- eischt. 3 De onderteekenaars der Romcinsche pro tocollen bijeen. 4 Te Tokio is de keizerlijke conferentie begonnen. 4 Belangrijke rede van dr. Fentener van Vlissingen te Utrecht. i ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Duitsche volksauto. 1 K. de Jong: Gala- en Ledenconcert H.O.V. 2 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Dalende tendenz der wereldwerkloosheid. 4 H. D. Vertelling: Het hoorspel. 5 L. S. Januaribloeiers. 5 Prof. dr. P. Geyl: Zuid-Afrika van West naar Oost. 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 7

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1