STEGEMAN'S PANTER CACAO Vertelling Januaribloeiers: Rubriek voor Vragen WOENSDAG 12 JANUARI 1938 HA-A RL'EM'S DAGBLAD 5 ,,Hel Kind in de Beeldende Kunst' Otto van Tussenbroek voor de Vcreeniging van Huisvrouwen. Gistermiddag om half dz'ie hield Otto van Tussenbroek in de Aula van Teyler's Stich ting voor een talrijk gehoor van leden van de Vereenigïng van Huisvrouwen een lezing over „Het kind in de beeldende kunst". De vice- preside nte van de vereeniging mevr, Dyse- rinckvan Gilse van de Pais, wenschte de aanwezigen ter gelegenheid van deze eerste bijeenkomst in 1938 een gelukkig nieuwjaar en leidde den spreker van dezen middag in. Otto van Tussenbroek wilde zich met zijn onderwerp bepalen tot de schilderkunst. Elk kunstwerk, aldus spreker, is een mededeeling. De taal van den 'kunstenaar is voor ieder te begrijpen en liet scheppen van kunst is te ver gelijken met het werk van een ontvanger van een radiotoestel. Kunstenaars zijn geluks- brengers op aarde en ware elk beroep een roe ping dan zou onze samenleving veel geluk kiger zijn. De 'kunstenaar heeft een onderwerp noodig om tot uiting te brengen hetgeen in zijn ziel leeft, doch de herinnering kan den kunste naar ook inspireeren. De kunstenaar stelt den mensch in een gulden schijn, en hij kent twee werkelijkheden; de werkelijkheid der reali teit en de werkelijkheid der fantasie. Het kunstwerk moet verbijzonderd zijn wil het boeien, zooals ook de mensch een bijzonder mensch moet zijn wil hij ons interesseeren. Na deze algemeene inleiding betreffende het kunstenaarschap kwam spreker, via een be roep op de huisvrouwen om vooral niet haas tig te zijn in hun leven en zich te bezinnen op de kunstwerken (de geloovige haast zich niet!) tot den kern van zijn lezing. Bij het maken van een kinderportret zal de eene schilder het hemelsche, de andere het aardsche in zijn onderwerp zoeken. Weer an dere brengen beide elementen tot eenheid. Het komt bij het schilderen niet zoozeer aan op de virtuositeit dan wel op de diepere waarde van den strijd met de materie. De moeilijk heid om een kind te schilderen is: er geen klein oud menschje van te maken. Spreker behandelde van de kinderfiguren ln de schilderkust in het bijzonder het kin- deke Jezus. Door de eeuwen heen heeft men de hemelsche voorstelling van de Madonna en het kindeke tot aardsche afmetingen terugge bracht. In de 17de eeuwsche schilderkunst zien we het goddelijke en het menschelijke in deze voorstellingen samenvloeien. Het kind is het pand der liefde. Kinderen zijn God's afge zanten op aarde en ons zuiverste bezit. Er zijn vele schilders, die van andere onderwerpen tot het kind weerkeeren. Jan Sluyters. bijv. is volgens spreker het grootst in zijn kinderpor tretten. De heer Van Tussenbroek projecteerde ter illustratie eenige reproducties van bekende schilderijen met kmderafbeeldingen, zoowel uit vroeger tijden (Rafael, Rembrandt, Jan Steen) als uit latere (Maris, Israels, Toorop). Mevrouw Dyserinckvan Gilse van de Pais dankte spreker voor zijn interessante lezing en bracht inzonderheid ook dank aan de di rectie van Teyler's Stichting voor haar mede werking. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 11 Januari 1938. 1. C. Verhorst, stalhouder, wonende te Be verwijk, Breestraat 147. Curator Mr. J. Verlooy te Heemstede. 2. w. Oexeman, bloembollenhandelaar, wo nende te Hillegom, Paralelweg 171. Curator Mr. A. G. H. II. Roeffen te Aalsmeer. 3. C. H. A. van Leeuwen, taxiverhuurder, wonende te Vogelenzang, Lèidschevaart 170. Curator Mr. B. M. C. M. Vrijdag te Haarlem. 4. G. Th. Klein, kapper, wonende te Haar lem, Paul Krugerstraat 23. Curator Mr. B. Slingenberg te Haarlem. 5. De Handelsvennootschap „Neerlandia" in liquidatie, destijds te Zaandam, Westzijde 244 en hare firmanten (zie no. 6 en 7). Curator Mr. J. van der Hoeven te Haarlem. 6. Klaas Bark, handelsreiziger, wonende te Wormer. Curator Mr. J. van der Hoeven te Haarlem. 7. A. Alphenaar, handelsreiziger, wonende te Westzaan, F. 88. Curator Mr. J. van der Hoeven te Haarlem. Rechter-Commissaiïs in deze faillissemen ten Mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: F. van Coezand, voorheen houthandelaar, thans fabrieksarbeider, wonende te Velsen- Noord, Melklaan 14. Curator Mr. E. van Tuinen te Velsen-Driehuis. Wegens het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. Jac. Stolwijk, winkelier te Haarlem. Cura tor Mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem. 2. De N.V. van Vught's Weegwerktuigenfa- briek N.V. gevestigd te Heemstede. Curator Mr. K. A. F, J. Pliester te Haarlem. EEN KLEINIGHEID DIE GEWAAR DEERD WORDT'N DOOSJE HsnigriraoHï 10 HEERLIJKE MILDE SIGAARTJES 30 CENTS (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 13 JANUARI. Programma 1: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: 8.00 Keulen. 9.50 Diversen. 10.35 Parijs Radio. 12.05 Diversen.12.20 Parijs Radio. 1.20 Ned. Brussel. 1.50 Fransch Brussel. 2.20 Diversen. 3.05 Parijs Radio. 3.20 Keulen. 5.10 Deutschlandsender. 5.20 Ned. Brussel. 6.50 Keulen. 7.50 Straatsburg. 8.20 Fransch Brussel. 9.20 London Regional. 9.55 Weenen. 10.50 Keu len. 11.20 Diversen. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diver sen. 10.35 London Regional. 1.20 Droitwich. 6.40 London Regional. 7.20 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Populaire avond: 1. The High School Cadets, Grand Massed Band; 2. The blue bird, Gino Bordin; 3. Graf Zeppelin's Weltreise, Symphonic or kest; 4. In een klokkenwinkel, Black Diamond; 5. Boston Commandery, The Goldmann Band; 6. Wien, du Stadt meiner Traunie, Ri chard Tauber; 7. Espana, Symphonie orkest; 8. Um das blaue Band, Paul Godwin; 9. In Vienna one night, Gino Bordin; 10. The Whistler and his. dog, Black Diamond; 11 Sem per Fidelis, The Goldmann Band; 12. lm Pra ter blüh'n wieder die Baume, Richard Tau ber; 13 Estudiantina, Symphonie orkest; 14. Invincible, Grand Massed Band. 8.00 Diversen. Als de ïsiiidereii uit scliool komen koud en verregend, geef ze dan een heerlijke warme, schuimende kop melkcho colade. Een kop waar „voe ding" in zit! Liefst cacao van Ringers, die vinden ze heer lijk1. U zelf zult ook genieten van het aparte aroma en de bijzonder fijne smaak. Groen etiket K.G. 1.56 Oranje etiket K.G. 1.82 Gedecor. bus 1li K.G. 2.08 Kleinere bussen naar verhouding. fjtt is VAM tevenS voedzaam en licht verteerbaar (Adv. Ingez. Med.) BADHUIZEN „WITTE KRUIS" HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloo- pen maand December was: Badhuis Koudenhorn 1028 mannen, 445 vrouwen, 105 werkl. baden, totaal 1578. Badhuis Leidscheplein 1411 mannen, 723 vrouwen, 156 schoolbaden, 527 werkl. baden, totaal 2817. Badhuis Schotersingel 1860 mannen, 772 vrouwen, 957 schoolbaden, 289 werkl. baden, totaal 3878. Badhuis Hofdijkplein 1668 mannen, 707 vrouwen, 970 schoolbaden, 403 werkl. baden, totaal 3748. Badhuis van Egmondstraat 1937 mannen, 1026 vrouwen, 1090 schoolbaden, 489 werkl. baden, totaal 4532. HANDELSEXAMENS. Geslaagd is voor 't examen Nederlandsche Handelscorrespondentie-praktijkexamen „Mercurius" onze stadgenoot de heer Alb. M. Bos. Onze stadgenoot de heer P.' H. Bos leg de met goed gevolg te Amsterdam het prak tijk Mercuriusexamen Boekhouden en Han delskennis. af. Haarlcmsclie Volksuniversiteit. Luistercursussen en Werkcursussen na de Kerstvacantie. Het bestuur van de Haarlemsche Volksuni versiteit heeft voor de maanden na de Kerst vacantie het volgend programma opgemaakt: Luistercursussen. Zwerftochten in de vrije natuur: 1. Beelden uit het geestesleven van een natuurvolk (den stam der Mendi in West-Afrika) door dr. S. Ilofstra, geograaf te Driehuis. 2. Drie lezin gen met lichtbeelden en films door Jan P. Strijbos te Haarlem (zwerftocht op de Bal kan; tusschen aalscholvers, lepelaars en rei gers en: vogelleven van Kermemerland). 3. Dierenleven in Art-is en in de vrije natuur met lichtbeelden), door den heer A. F. J. Portielje, Inspecteur der levende have van Artis, te Amsterdam. Vrije Jeugdvonning, door Koos Vorrink. (Deze cursus is georganiseerd in samenwer king met de afd. Haarlem van de Vereen, voor Paedagogie). Bali, zooals ik het terugvond (met lichtbeel den), door W. O. J. Nieuwenkamp, schilder te Florence. De Goudsche Glazen (met lichtbeelden), door drs. A. van der Boom, kunsthistoricus te Haarlem. Politieke Actualiteiten, door dr. C, D. J. Brandt, te Utrecht. Werkcursussen. Cursus in de Italiaansche taal, door mej. L. L. Bierens de Haan, gedipl. M. O. Ita- liaansch. Cursussen in de Fransche taal, door mej. dr. A. Duinker, leerares Fransche taal en letteren te Haarlem. Cursus in de Zweedsche taal, door mej. H. A. Goethart, litt. aocta. te Leiden. De volgende lezingen enz. zullen nog voor de leden en hun huisgenooten worden gehou den: Beelden uit het geestesleven van een na tuurvolk (den stam der Mendi in West-Afri ka) door dr. S. Hofstra geograaf te Driehuis. Vacantie in Noorwegen (met lichtbeelden) door Albert Cuppers, leider der afd. propa ganda van de Nederlandsche Reisbureaux Lis- sone-Lindeman. Dierenleven in Artis en ha de vrije natuur (twee lezingen met lichtbeelden en Artis- films) door den heer A. F. J. Portielje, inspec teur der levende have van Artis, te Amster dam. DE UITBREIDING IN HAARLEM-WEST. Aan het gedeelte van den De Ruyterweg, gelegen tusschen de Houtvaart en de Bloys van Treslonglaan is de naam van „Vlaamsche weg" gegeven. Aan de brug over de Houtvaart bij den De Ruyterweg de naam „Vlaamsche brug". HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING. Op den eersten werkavond in het jaar 1938, dien de werkavonden-commissie organiseert en welke wordt gehouden op Donderdag 13 Jauari ha het clubgebouw Ged. Oude Gracht 104, zal de „Moderne Portretfotografie" be handeld worden overeenkomstig gegevens kort geleden verschenen ha het bekende boek van den Duitschen kunstfotograaf Frans Fiedler, te Dresden. Door de H.A.F. V. zal worden gezorgd voor lampen en achtergronden. VER. TOT BEVORDERING DER AQUARIUM EN TERRARIUMKUNDE ..DE NATUUR". Woensdagavond 19 Januari houdt boven genoemde vereeniging een liefhebberijavond ha het „Hof van Holland". Zondag 6 Februari zal een gezamenlijke tocht worden ondernomen naar den Bonds dag te Den Bosch. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend usschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: handschoenen en cein turen, étui, twee hoeden.i-ozenkrans, Politie bureau, Smedestraat; das, Brendel, Stuyve- santstraat 14; geldstuk, v. Dam, Nauwe Gel- deloozepad 32; hond; Molenaars, Wouwer- manstraat 103; hond, Cheribonstraat 34; da- mes-onderkleeding, Moleman. Bantanostraat 14; portemonnaie met inhoud, Roode, Pijls laan 122; kachelpijp. Wildeboer, Eschdoorn- straat 17; rijwielplaatje, Berghuis, Maasstraat 38: schooltasch met inhoud: Aukes, Bosch en Ilovenstraat 30; tasch, Heuvel, Jacob van Lenneplaan 3; tasch je, Elfering, Nagtzaam- plein 3, damestasch met nahoud, Vos, Schouw tjeslaan 10 (na 6 urn-); vulpen, v. d. Ree, Oos terstraat 54; vulpen, Rijneveld, Diepenbrock- straat 7. VERGADERING R.-K. VOLKSBOND. Hedenavond houdt de afd. Heemstede van den Ned. R.-K. Volksbond een vergadering. Behalve de Nieuwjaarsrede van den voor zitter zal o.m. behandeld worden de vast stelling der begrooting over 1938. Zuurkool of snijboonen 't Kan allebei. Maar in elk geval met échte Geldersche van Stegeman, dan hebt U dubbel plezier van Uw eigen inmaak. Heusch, het is de moeite waard, even te kijken of er Stegeman op het loodje staat. De heerlijke, zacht pikante, kruidige smaak van Stegeman's Geldersche is iets heel bijzonders. ln winkels met ons raambiljet (Adv. ingez. Med.) Het Hoorspel door VERA ROBINSON. DOOR de wintersche stilte van het be sneeuwde grachtje begaf Marianne zich traag in de richting van het kantoorgebouw van de radio-om- roepmaatschappij. Het was juist negen urn- geweest en de ergste drukte van haastig kan toorpersoneel was voorbij. Waar zij den moed vandaan had gehaald deze vroege wandeling- te ondernemen begreep zij nóg niet; maar ze zag het doel scherp geteekend voor oogen. Zij wist wat zij riskeerde, maar ze was vast beslo ten door te zetten en zich niet meer, zooals dien slapeloozen nacht die achter haar lag, te vermoeien met nare gedachten. Diep in haar hart wist zij, dat zij dit avontuur alleen voor Arthur begon. Dat zij aan z ij n bestwil had gedacht. En die overtuiging vervaagde het donkere denkbeeld, dat hij straks woedend zou opstui ven en haar met verwijten overladen Daar lag het hooge, strakke gebouw voor haar. Een gonzende auto stopte en eeaa jon geman in een ulster sprong er lenig uit. Even glansde het in haar bruine oogen. Zij had hem herkend, den populairen omroeper, wiens in nemend gelaat zoo dikwijls in de tijdschriften voorkwam. En bij het zien van dien jongeman zakte de moed haar in de schoenen. Als ze zich nu bij den portier zou melden, zou ze misschien over enkele minuten in een zakelijk gemeubileerd kantoorvertrek zitten met tegenover zich een eveaa zakelijk administrateur, wien zij haar verzoek zou moeten doen Ze kneep zich in de vingers en bleef op het besneeuwde trottoir staan. In een snelle beel den reeks zag ze de laatste drie maanden als een trieste film voorbij glijden. Hun huwelijk, Arthur's weinig bemoedigende vooruitzichten, de waarschuwingen van haar ouders, hun „huwelijksreis" van vier dagen in een be dompt Arnhemseh hotelletje. Dan de thuis komst in het enge bovenhuis in de stille bui tenwijk, die feitelijk een volksbuurt was. Maar óók hun rijke, offerende liefde, hun knusse schemeruurtjes en Arthur's gezellige werk kamer. waar hij vele uren van den dag en ook 's nachts met het schrijven van kluchten en meer serieuse tooneelstukjes doorbracht. Vast overtuigd genoeg te verdienen om behoorlijk te kunnen rondkomen, was hij spoedig teleur gesteld geworden, toen verschillende eenacters achter elkaar als ongeschikt terug kwamen. Toen had hij plotseling aan de radio moeten denken. Hij vermoedde vaag, dat het hoorspel voor de microfoon hem „lag" en met nieuwen moed bezield toog hij aan het werk. Drie volle weken schreef en corrigeerde hij, net zoo lang tot hij overtuigd was, dat er geen aanmerkin gen op het werk gemaakt konden worden. Marianne had het met bewondering gelezen. Voor het eerst begreep zij. dat Arthur tot beter werk dan klungelige kluchten in staat was en hun verwachtingen waren dan ook hoog ge spannen! Tien dagen later lag de brief van de omroepmaatschappij op de mat, de brief waarin de chef van de programma-afdeelïng hun berichtte, dat de hoorspelleiding Arthur's pennevrucht had kunnen aanvaarden eaa dat hij het honorarium, groot 100 gulden onmid dellijk na opvoering van het stuk zou ont vangen. Ze waren cle volgende dagen in de wolken geweest! En Marianne's conservatieve ouders schenen na dit succes wat milder jegens hun schoonzoon, den „artist", gestemd. Maar de zonnige blijdschap was aanmerkelijk geluwd, toen Arthur bericht kreeg, dat de opvoering van zijn twee-acter nog zeker zes weken op zich zou laten wachten. Hij schreef een briefje terug en liet tusschen de regels doorscheme ren, dat hij het honorarium zonder eenig be zwaar wat eerder zou kunnen ontvangen Maar een antwoord bleef uit. „Zie je wel", had hij ontevreden gezegd, „jij drong aan dat ik dat briefje zou schrij ven. Had ik het maar gelaten,' nu zijn ze misschien op hun teentjes getrapt." „Alles goed en wel, lieverd," had Marianne geantwoord. „Maar de melkboer moet nu toch heusch zijn geld hebben en over drie dagen is er weer dertig gulden huur noodig en je schoenen moeten verzoold worden." „Dan zal ik wat leenen." „Dat nooit!" Arthur had een rimpel getrokken. In zijn hart moest hij zijn jong vrouwtje schoon ge lijk geven, maar daar stond tegenover dat hij het afschuwelijk vond dat ze nu reeds in de zorgen zat. Juist omdat hij verschillende post- wisseltjes in het vooruitzicht had en zeer waarschijnlijk een tweede hoorspel zou mogen schrijven. In elk geval had dit alles op zijn humeur ge werkt en de laatste vijf dagen waren nu niet bepaald buitengewoon gezellig voor Marianne geweest. Toen, midden iaa den nacht, had ze een idee gekregen, dat haar het bloed naai de wangen joeg. Als ze eens buiten medeweten van Arthur naar het kantoor van de omroep maatschappij zou gaan? De man, die daar de zaken bestierde, zou vast en zeker iets voor haar argumenten voelen. In elk geval was h ij de man, die dagelijks met artisten omging en beter dan een ander van hun nooden en vaak moeilijke levensomstandigheden afwist. Het idee liet haar niet meer los en tenslotte had ze de knoop doorgehakt. Met een leugentje had ze Arthur aan het verstand gebracht, dat ze dezen morgen tusschen negen en tien uur beslist even naar een vriendin moest en vlak na het overigens erg sobere ontbijt was ze de trappen afgesneld. En nu had ze dan het doel bereikt. Wat later zat ze tegenover een vriendelijk man, die onmiddellijk haar sympathie wekte door lachend te verklaren, dat hij Arthur's naam natuurlijk al zoo dikwijls gelezen had. Die woorden braken het ijs en met een blos op de wangen verklapte Marianne wat zij op het hart had. Ze draaide niet om de zaak heen, deelde hem eerlijk mede, dat Arthur dringend om geld verlegen was en dat hij niet wist, dat zij op het oogenblik in het ge bouw van den omroep zat. „Het is niet onze gewoonte, maar uitzonde ringen bevestigen nu eenmaal den regel," ant woordde de jongeman welwillend. „Ik zal even met de leiding babbelen eia moet u een oogen blikje alleen laten. Ik denk wel, dat u zoo- meteen met het honorarium naar huis zult gaan." „O meneer!" zong Marianne verrukt en toch ook erg nerveus bij de gedachte aan het ge zicht dat Arthur straks zou trekken. Ze kénde zijn koppigen aard. Vijf minuten later kwam een bediende haar zeggen, dat zij in het administratiekantoor moest komen en nog even later stopte ze tien briefjes van tien gulden zoo diep mogelijk in haar tasch je. Het was gelukt! „Liefste, ben even naar Hein en koop onderweg meteen een machinelint;. Tot straks. Arthur." Marianne las het briefje, kuste het en opende haar taschje. Ze bekeek de schat en haalde diep adem. O, als Arthur nu maar vroolijk zou kijken en niet zou opstuiven. De dag was goed begonnen, hij moest ook blij eindigen. Misschien kwam er vaaamiddag of vanavond nog goede post, je kon nooit we ten Ze bond haar schort voor en was even later ijverig bezig. De melkboer kwam en tikte ver baasd en dankbaar aan zijn pet, toen hij ge heel onverwacht de zeven gulden zóóveel ont ving en juist was Marianne aan het peinzen, op Wélke manier zij Arthur met het geld zou kunnen verrassen, toen een branderige lucht opsnoof. Het leek of er iets schroeide Ze voelde het bloed uit haar lichaam vloeien. Met afschuwelijke zekerheid wist ze dat oogenblik, dat het droogrekje tegen het potkacheltje gevallen moest zijn! Met bonzend hart holde ze de gang door, de voorkamer in. Een verstikkende rook sloeg haar als een grauw gordijn tegemoet en benam haar den adem. „Het taschjehet gelddroiag het tot haai- door. En zonder zich een oogenblik te bedenken wierp ze zich voorover en tastte met zoekende handen voor zich aiit. Daar voor haarop tafelmoest het liggen Acht kostbare bankjes van tien en een hoopje zilver „Goede Griet in den rapenkelderWat krijgen we nou voor comedie?" klonk het ver baasd en lachend in haar ooren. Het afschuwelijke rookgordijn trok vaag weg, maar de geur van brandend goed bleef. „ArthurArthur beefde haar stem. „Waar ben je „Hier vrouwtje!" Twee sterke armen trokken haar veilig naar zich toe en zijn stem vervolgde plagend: „Wat is er toch? Heb je liggen droomen? Je ging te keer als een Hottentot die levertraan moet slikken." „O Arthurhet branddedie rook.." „Zoo, open je oogen, lieveling en kijk me nu aan. Er is geen brand, niets, hoor je? Ik wou je alleen verrassen en maakte de kachel aan. Bij ongeluk liet ik mijn zakdoek in het vuur vallen. De pook was ook zoo verdraaid heet. Marianne opende de oogen. Het was, drong het tot haar door, een sprookje. Ze lag nog in bed, maar de deken hing half over den rand en haar kussen lag onder het raam.. En Arthur in zijn gestreepte pyama stond naast haar en wees door de geopende schuifdeuren naar de voorkamer, waar een blauwgrijze rook traag door het venster naar buiten trok. „Arthurzei de moeilijk, „ben ik dus niet naarToen zweeg ze, omdat ze in eens begreep, dat alles inderdaad een droom was geweest. „Wat?" vroeg hij en schoot toen als een konijn naar de gangdeur, want de postbode stond onder aan de trap. Marianne wachtte en streek zich een weerbarstige lok uit de oogen. Een prettig gevoel van dankbaarheid tintelde in haar bloed. Bespottelijk, hoe zou ze den moed hebben gehad om dat geld buiten mede weten van Arthur te gaan halen? Het zou ge woon bédelen zijn geweest! „Hiep hiep en zoo voort!" schreeuwde Arthur en danste de slaapkamer binnen. „Een post wissel, Poppedeintje! Van de radio en de volie mep! Verstandige lui om wat vroeger te be talen; ik was juist van plan geweest om hun eens op te zoeken. Een fatsoenlijk mensch kan toch niet van den wind leven...." Winterbloeiende begonia 's VAN November af bloeit de winterbloei ende begonia tot aan het voorjaar toe. Hoelang, dat hangt grootendeels af van onze behandeling. Het welbekende Gloire-de-Lorrain-ras is feitelijk geen „win terbloeiende begonia", want hiertoe rekenen we uitsluitend de door stekken vermenigvuldig de begonia's, die vooral Aalsmeer in zoo enorme hoeveelheden en verscheidenheden aan de markt brengt. Wie daar in December in de kassen komt, waant zich in een sprookjes land. In alle tinten, rose, karmijn, zalmkleur en rood staan de planten te bloeien. Het zal ons opvallen, dat het er koel is (55 tot 60 gr. Fahrenheit) en hieruit begrijpen we vanzelf al, dat droge kachelwarmte voor zoo'n plant onmogelijk goed kaïa zijn. Aalsmeer ligt grootendeels in het water; vaak staan de kassen op vooruitspringende lappen grond, aan drie zijden door het water omgeven. De lucht is er verzadigd van water damp en hieraan is de prachtige groei der Aalsmeersche potplanten te danken, maar ook de schijnbare achteruitgang van zoo'n plant zoodra ze in ons huis komt te staan. Aan water, vocht in de lucht, zijn de producten van Aalsmeer gewend. Hier moeten we de planten dus zoo licht en koel mogelijk zetten, liefst niet warmer dan 60 graden Fahrenheit en in elk geval zoo ver mogelijk van de kachel. Veel water, in het schoteltje onder den pot; zoo mogelijk water in de lucht door spuiten met een fijne verstuiver. De winterbloeiende begonia heeft bovenaan den wortelhals een soort verdikking.. Deze knolachtige wortel kan niet worden overge houden en zoo zijn de kweekers genoodzaakt, stekken te gaan nemen. Meestal gebeurt dat iaa Juni en Juli' en de nieuwe planten bloeien dan hetzelfde jaar nog. De eigenaardige voch tige atmosfeer van Aalsmeer brengt mee, dat onze winterbloeiende begonia's in huis in het eerst vele, misschien alle knoppen verliezen. Dat is niet zoo erg-, de plant moet acclimati- seeren. We zorgen voor koelte en water en weldra Vormt de plant nieuwe knoppen, die niet meer afvallen. Meestal zal de bloemist zelf de plant wel goed opgepot hebben, maar wie het om de een of andere reden zelf moet doen neme oude bladaarde, wat turfmolm, een beetje scherp rivierzand en oude goed fijngewreven mest. Er bestaan winterbloeiende begonia's met enkele, dubbele en halfdubbele bloemen. Som- migen zijn zoo klein als trosroosjes; andere hebben een doorsnee van 10 c-M. Er zijn er met lichter gekleurde randen en sommige loopen juist naar buiten toe donkerder uit. Er is een enkele, die sprekend- op een roos lijkt. Maar over het algemeen winnen de kleinbloemigen het van de grooteren in sterk te. Het komt vaak genoeg voor, dat een kas met zulke kleiiabloemige winterbloeiende be gonia's (waarbij er dan altijd nog zijn met bloemen van vijf centimeter in doorsnee) twee of drie maanden achtereen bloeit. In een koele, licht en luchtige kamer kunnen we het binnenshuis ook zoover brengen. L. S. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnês van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Hoastraat 93met duidelijke vermelding van naam en woon- plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antivoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens ln ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe reinigt men een lichtgele co- cosmat? 2. Is hetzelfde recept ook geschikt voor een gekleurde halmat? ANTWOORD: 1. Gewoon afboenen met warm sterk zeepsop, daarna eenige keeren afspoelen met warm water. Buiten glad te drogen hangen. 2. Gekleurde matten kunnen op dezelfde ma nier behandeld worden, doch het verdient aan beveling, deze nog een koer na te spoelen met koud water waarin een handvol zout is opge lost. ZACHTE ZEEP MAKEN. Onlangs werd in deze rubriek vermeld dat voor het maken van zachte zeep noodig was 250 gram loog. 2 ons oleïne en 5 L. heet water. Dit had moeten zijn 2 L. heet water. RECTIFICATIE BEDASTINGVRAAG. In ons antwoord op de vraag in onze courant van 31 December omtrent de opcenten van de vermo gensbelasting in de gemeente Bloeniendaal is een fout geslopen. Het aantal is 25, inplaals van O. VRAAG: Hoe kan ik inkt verwijderen uit een linnen geborduurd kleed? ANTWOORD: De vlek eerst betten en afwrij ven met warm water. Het overtollige water ver wijderen. Dan op de vlek citroenzuur laten drup pelen. Ten slotte afsponsen met warm water. RECHTSZAKEN VRAAG: Ik ben 5 maanden in betrekking, ben nu ziek geworden en „trek" van de Ziektewet. Is mijn baas nu verplicht, de eerste 3 dagen uit to betalen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Zijn de kinderen wettelijk verplicht, een tweede moeder na vaders overlijden te on derhouden? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Als een echtpaar gescheiden is tus schen tafel en bed en na ,een zeker tijdsverloop weer tot elkaar is gekomen, moet het dan her trouwen? Welke termijn bestaat daarvoor? Hoe te handelen in dezen? ANTWOORD: Er behoeft niets gedaan te wor den, want het huwelijk is blijven bestaan, BELASTING ZAKEN VRAAG: Is voor een huisje, dat op 1 Januari 103S leeg staat, over het jaar 1938 ook de grond belasting verschuldigd? ANTWOORD: Ja, ook voor ledig staande huizen is de belasting verschuldigd. Indien een huis ochter 12 achtereenvolgende maanden heeft leeg gestaan kan op een verzoekschrift aan Ged. Sta ten binnen 30 dagen in to dienen, ontheffing van den aanslag worden verleend. DIVERSEN. VRAAG: Is een wielrijder bij het rechts afslaan verplicht richting aan te geven? ANTWOORD: Ja, zoowel bij rechts als bij links afslaan.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7