Haarlems Dagblad E Wet inzake W erkloosheidsverzekering op komst? Zwijntjesjacht. Autobus in wegberm geraakt. Ernstig ongeluk onder Berkenwoude. IJzersterke Traienwol 55e Jaargang No. 16736 Uitgave Loureus Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.'V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarnc 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirecCe: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 13 Januari 1938 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1,10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertcntiën -. 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Maatregelen tegen abnormale werkloosheid. De Minister van Sociale Zaken heeft heden bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet inzake de ver zekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid. Voorts is bij Koninklijk besluit van 6 dezer een Staatscommissie inge steld, aan welke is opgedragen der regeering van advies te dienen over de vraag, in hoeverre in de huidge wijzen van hulpverleening met be trekking tot de groepen van valide, werkwillige personen, die voorname lijk tengevolge van maatschappe lijke oorzaken niet in het onderhoud van zich zelf (en van hun gezin) bunnen voorzien, verandering be hoort te worden gebracht en voor stellen betreffende de regeling van hulpverleening ten deze, anders dan bij wijze van armenzorg, te doen. Terwijl het bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte voorontwerp beoogt de voorziening in de geldelijke gevolgen van nor male werkloosheid, heeft de inge stelde staatscommissie ten doel, on der de oogen te zien, de wijzen van hulpverleening, welke aan de orde zijn, bij gemis aan arbeid buiten het terrein der normale werkloosheid. Landbouwer door drie jonge mannen aangevallen. Ernstig gewond naar een zieken huis vervoerd. Poging tot berooving te Nes. NES (Westdongeradeel), 13 Januari. Gis teravond hebben drie jongemannen den land bouwer G. van der Kooi, in wiens schuur on der Nes zij zich verdekt hadden opgesteld, toen deze omstreeks tien uur daar binnen kwam om zijn paarden te voederen, aange grepen en met stokken bewerkt, waarna zij op de vlucht sloegen. De landbouwer is vannacht naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. De drie daders hebben bekend den overval te hebben gepleegd. Hoewel dit nog niet geheel vast staat, schijnt men hier met een wraakneming te doen te hebben. De landbouwer Van der Kooi is wethouder van West Dongeradeel. Omtrent dezen overval vernemen wij nog het volgende: Omstreeks half tien ging de veehouder van der Kooi naar den stal om de paarden te voederen. Plotseling werd hij door een drietal jongemannen overvallen, die een bedrag van duizend gulden van hem eisohten. Toen de aangevallene hieraan niet voldeed en zich trachtte te verweren, werd hij door het drie tal met ploertendooders op het hoofd ge slagen. Hij werd ernstig aan het hoofd ge wond, echter zonder het bewustzijn te ver liezen. Onder het voorwendsel, het geld te zullen gaan halen, wist Van der Kooi een wapen te bemachtigen. De aanvallers meen den, dat zij met een geladen jachtgeweer wer den bedreigd en namen de vlucht. Door inmiddels toegeschoten hulp werd direct geneeskundige hulp ingeroepen. Een dokter achtte overbrenging naar het zieken huis te Leeuwarden noodzakelijk, de toestand van het slachtoffer is niet levensgevaarlijk. De gemeente-politie, die men onmiddellijk van het gebeurde op de hoogte bracht, stelde, onder leiding van den burgemeester en ha samenwerking met de rijksveldwacht en marechaussee een nauwkeurig onderzoek in. Toen bekend was, dat twee der aanvallers in de richting Holwerd waren vertrokken, werd ha deze richting gezocht. Het bleek, dat twee patrouille erende gemeente-veldwachters, die van dezen overval niets wisten, de vermoede lijke daders waren tegengekomen. Beide jonge mannen, de 21-jarige U. K. en de 18-jarige J. S. uit Holwerd, werden van hun bed gelicht en gearresteerd. Zij legden een volledige be kentenis af. Even later is ook. de derde ver dachte, de 24-jarige W. T. van Z. uit Wierum, van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij legde eveneens een volledige bekenis af. Het parket te Leeuwarden, benevens de districts-commandant van de rijksveldwacht en de marechaussee hebben direct ter plaatse een onderzoek ingesteld. De Brockway-bussen. Nieuw materiaal is thans aangekomen. De levering uit het buitenland van de nieuwe autobussen voor de Brockway bij de verlenging der concessie door den Haarlem- schen gemeenteraad toegezegd heeft, zoo als men weet, eenige vertraging ondervonden. Wij vernemen nu evenwel, dat de nieuwe autobussen zijn aangekomen en bij den car rosseriebouwer. in bewerking zijn. De nieuwe bussen zullen omstreeks half Februari op de stadslijnen te Haarlem in gebruik genomen worden. Uit mededeelingen van den Offi cier van Justitie te Amsterdam blijktdat in de hoofdstad dage lijks 30 fietsen worden gestolen.) 't Resultaat van zwijntjesjagen Komt in Amsterdam dus neer Op een dertig alle dagen, Gister, heden, morgen weer. Elke vierentwintig men Dertig dat is bij elkaar, Aan bezitters die 't bezuren, Rond tienduizend in een jaar. 'k Weet niet hoeveel fietsen rollen Door het Amsterdamsch verkeer, Maar dit moet toch wel ten volle Zes procent zijn, of nog meer. Het zijn hooge rentelasten, Waaraan onze hoofdstad lijdt, Die slecht op haar fietsen paste In den tijd, dat zij niet rijdt. Amsterdammers zelf, die lezen Van dit droevig jachtsucces, Zullen er niet trotsch op wezen En misschien ligt daar een les. Want, al wil ik niet verhelen, Dat het erg is, een schandaal, Als er menschen fietsen stelen, Ongeacht op welke schaal, Uit dien dagelijkschen jammer Blijkt ook, als 'k me niet vergis, Dat wel menig Amsterdammer Slordig op zijn rijwiel is. P. GASUS. Autodief gearresteerd. Nieuwe wagen voor twee oude karretjes ingeruild. Bij een garagehouder in Den Haag vervoeg de zich dezer dagen iemand, die het klaar speelde, van hem een zoo goed als nieuwe Fórd 1937 te huren. Eenmaal in het bezit van dien nieuwen wagen reed hij met een vriend naar Haarlem, waar hij probeerde de auto te verkoopen voor een veel te lagen prijs. Een garagehouder aan de Turfmarkt vertrouwde de zaak niet en vloog er dus ook niet in. Hij belde de politie op, maar intusschen hadden de twee mannen, die lont roken, de vlucht ge nomen. De recherche stelde een zorgvuldig onder zoek in en slaagde er eenige uren later in, de verduisterde auto in een garage aan de Pa pen toren vest op te sporen. De eigenaar van deze garage deelde mede, dat hij de auto had ingeruild tegen twee oude wagens, namelijk een Citroën en een Renault, die tezamen slechts 135 waard waren. Met deze oude kar retjes waren de twee mannen naar een on bekende bestemming vertrokken. De politie wist deze twee wagens ook op te sporen, want die hadden de mannen elders kunnen verkoopen. Zij stelde zich met de Haagsche politie in verbinding, met het ge volg dat één der verdachten in Den Haag kon worden aangehouden. Gehoopt wordt, dat nu ook zijn vriend spoedig gearresteerd kan worden. De bemanning van de Hannali" veilig. Allen zijn nabij Alicante aan wal gegaan. ROTTERDAM, 13 Januari. Bij de N.V. Stoomschipmij. „Hannah" is een telegram binnengekomen van dengezagvoerder van het getorpedeerde s.s. Hannah", de heer M. H. de Boer, dat de geheele bemanning in de nabijheid van Alicante veilig aan wal is ge gaan. Allen zijn wel. Het telegram vermeldt verder geen nadere bijzonderheden. Een huwelijk op Huize Doorn? Prins Louis Ferdinand van Pruisen en groot vorstin Kyra van Rusland zouden daar in April trouwen. DOORN, 13 Januari. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om het huwelijk van den kleinzoon van den ex-keizer, Prins Louis Ferdinand van Pruisen, die zich onlangs heeft verloofd met grootvorstin Kyra van Rusland, op huize Doorn te voltrekkeia. De plechtigheid zal dan vermoedelijk eind April geschieden. Het aantal Nederlandsclie journa- listen te Soestdijk wordt grooter. Overigens luidt het parool „afwachten". SOESTDIJK, 13 Januari. De toestand op Soestdijk blijft zich in alle rust en kalmte ontwikkelen. Wel komen er steeds meer men schen die op een of andere wijze bij de blijde gebeurtenis betrokken zijn, in het Badhotel aan. Ook het aantal Nederlandsche persver tegenwoordigers wordt grooter. De buitenlan dei's waren laier in den beginne beter verte genwoordigd dan de Nederlandsche pers. Maar nu meenen verschillende Nederlandsche bla den toch, dat hun vertegenwoordiger op zijn post moet zijn. Het communiqué van dr. de Groot van eer gisteren heeft weliswaar de spanning, dat de geboorte van de baby elk moment verwacht kon worden, doen afnemen, doch het is zeer begrijpelijk, dat men in deze geen risico's wil loopen. Wat den toestand ha het paleis betreft, daar over bereiken ons slechts gunstige berichten, zoowel over Prinses Juliana als over Prins Bernhard. De Prins is den geheelen dag op en heeft weer zijn vroegere belangstelling voor alles wat er öin hem heen gebeurt, volkomen terug. Het spreekt vanzelf, dat de Prins zich nog eenigszins moet ontzien en zijn omgeving houdt daar ook ter dege rekening mee. Overi gens gevoelt Z.K.H. zich uitstekend. De behandelende geneesheer van den Prins, dr. van Valkenburgh, die met den Prins uit het Burgerziekenhuis naar Soestdijk is geko men, is naar Amsterdam teruggekeerd, omdat een doorloopend medisch toezicht op den Prins niet meer noodzakelijk werd geacht. Prinses Juliana wandelt veel. Indien het weer het eenigszins toelaat, gaat zij eiken ochtend en middag eenigen tijd in de paleis tuinen wandelen. Hier kan zij ongehinderd door de publieke belangstellixag, rustig dwa len door de mooie lanen van het park. Ook in het paleis wacht men af. De groote gebeurtenis zal plaats hebben ha een der ver trekken in den nieuwen vleugel van het paleis, dat geheel voor deze bestemming is ingericht, Alles is hier gereed om de Prinselijke baby te ontvangen. JUBILEUM J. VADER. Heden viert de heer J. Vader den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de firma Beijnes. De heer Vader was aanvanke lijk wagenmaker en vervult thans de functie van chef rangeerder. Hedenmorgen werd de jubilaris bij zijn directie ontvangen, die hem de traditioneele enveloppe met inhoud over handigde. De rest van den dag van heden brengt de jubilaris in huiselijken kring door. Hedenmorgen is een autobus van de Noord- Zuid-Holl. Tramweg Mij. het slachtoffer ge worden van de bedroevend slechten wegtoe- stand van de Asterkade. De Leidsche Vaart; is den laatsten tijd veel verbeterd, maar het laat ste eind, bij de Zandvoortsche Laan nog steeds niet. Daardoor is de Leidschevaart als ver keersweg gedeeltelijk waardeloos. De bus die van de Zandvoortsche Laan kwam, moest voor een tegenligger uitwijken. Hij haalde echter te veel uit en kwam, daar de weg zeer smal is, op de zachte berm langs het water, die onder den zwaren last, gedeel telijk inzakte. Wonder boven wonder kantelde de wagen niet maar bleef op den rand hangen. De passagiers konden door de achterdeur den wagen verlaten. Spoedig was personeel van de N. Z. H. T. M. ter plaatse om den wagen weer in het rechte spoor te brengen. Nadat de weg was afgezet, werd de bus met takels aan den overkant in de berm vastgezet. Het werk ging met vele moeilijkheden gepaard, daar de grond overal zeer zacht is. Om 12 uur was men nog met de bergings werkzaamheden bezig. De burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn, en ir. W. J. Burgersdijk, direc teur der N. Z. H. T. M. waven ter plaatse aan wezig Auto met 5 inzittenden te water. Twee personen verdronken. BERKENWOUDE, 13 Januari. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is een Ford-auto met vijf inzit tenden te water gereden, waarbij twee heeren om het leven zijn gekomen. De wagen werd bestuur door den chauffeur C. Bos uit Stolwijk. Het gezelschap keerde van een bruiloft in Stolwijk naar hun woningen te Ouder kerk a. d. IJsel terug. Onder de ge meente Berkenwoude is de auto door nog niet bekende oorzaak in de Schin kel gereden. Drie inzittenden konden op het droge worden gebracht, doch den 34-jarigen J. van Herk en den 50- jarigen J. de Boer heeft men niet meer kunnen redden. Het woord is aan La Rochefoucauld: Wij menschen hebben meer traagheid van geest dan van lichaam. Incident te Sjanghai. Chineezen te Nautau doodgeschoten. SJANGHAI, 13 Januari. Twintig Chi neezen. die met gestolen goederen een prik keldraadversperring in de Chineesche wijk Nantau trachtten te passeeren, zijn door de Japansche soldaten doodgeschoten toen zij op sommatie niet bleven staan. Twee an dere werden zwaar gewond. De staat van beleg is in Nantau afgekondigd. (Reuter) „JEZUS IS OVERWINNAAR". Men verzoekt ons te willen melden, dat thans in bewerking is de tweede druk van „Jezus is Overwinnaar", nagelaten overden kingen van ds. P. A. E. Sillevis Srnitt, in leven predikant bij de Geref Kerk van Haarlem in H.V. EEN NIËT-ALLEDAAGSCHE TAFELVERSIERING. Neen, dit is nu eens niet een plaatje uit Amerika, maar uithet conservatieve Engeland. Een Engelsch- man die er een heele menagerie op na houdt, had deze aardige surprise voor zijn gasten bedacht. Of de leeuw ook meteen aan den maaltijd is begonnen weten wij niet. 100 gram 65-48-36-32-29 AHéén bij KAAN Gen. Cronjéstraat 129 - Tel. 11385 (Adv. Ingez. Mea.) ARROND. RECHTBANK Pedicure voor beesten. „Pedicure voor beesten", zoo doopte de president van de Rechtbank hedenmorgen een Hillegommer, die „volvoetige" koeien, toebehoor ende aan andere Hillegommers. had behandeld. Volvoetige koeien zijn, dit bleek ter terechtzitting, koeien, die onder den bal van den voet „allemaal hoorn" heb ben. Verdachte had de hoorn weggesneden (en daarbij blijkbaar met het mes wat te diep doorgetast), op de aangetaste plek een teer- product gesmeerd en een verband gelegd. Voorts had hij aan den eigenaar van een andere koe, die aan een „harden uier" leed, gele zalf verkocht. Genoemde eigenaar heeft daarom, naar hij verklaarde, „veel dank baarheid voor den persoon" van verdachte. De Kantonrechter, die den in beroep ge komen verdachte al vroeger had veroor deeld, had dit gevoel van dankbaarheid ech ter niet gecjeeld en hem tot f 75 boete ver oordeeld. Het is duidelijk, dat de Hillegom mer, als niet toegelaten tot de uitoefening van het beroep van veearts, iia ieder geval zich er van moeten onthouden, de koeien persoonlijk te behandelen. De eigenaars der koeien werden nu voor de Rechtbank als getuigen gehoord. Hoe zij er toe gekomen waren, zich tot verdachte te wenden? vroeg de president. „Ja", zei de een, „van den veearts krijg je een rekening, waar je van schrikt". „Wat is het gevolg van de hardheid van een uier?" informeerde de president ver der. ..Verkeerde melk", antwoordde getuige „Ik lust ze niet". „En verkoop je ze wel?" vroeg het O.M. „Nee, Edelachtbare", zei getuige. „zóó slecht zijn de boeren niet!" Eenige fleschjes en bussen met geneesmid delen voor koeien, die door verdachte ver kocht worden, waren als stille getuigen aan wezig: „Uierdrank", las de president van het etiquet voor: „Koel bewaren". Verdachte vestigde er nog de aandacht op, dat de ge bruiksaanwijzing er bij was,, Het O.M. zeide in zijn requisitoir, dat ver dachte natuurlijk geen koeien mag behan delen. Daar zijn veeartsen voor. Spr, vroeg bevestiging van het vonnis en waarschuwde verdachte, dat de straffen steeds hooger zullen worden, als hij met zijn ongeoorloofde oractijken doorgaat. Overtreding- Drankwet Een kantoorbediende te IJmuiden bleek er een duitie bij te verdienen, door het verkoo pen van sterken drank in !t klein aan sche pelingen, die op het punt zijn zee te kiezen, zonder de daartoe vereischte vergunning te hebben. In October 1937 was hij daarbij gesnapt en daarna door den Kantonrechter tot 10 dagen hechtenis veroordeeld, omdat het niet de eer ste keer was Hij was nu in hooger beroep gekomen. „Houdt u er nu mee op?" vroeg de president. „Ik probeer er mee op te houden!" verklaar de verdachte. „Ja, maar wij hooren hier van de politie, dat u ook probeert er mee door te gaan. Hoe rijmt u dat?" Verdachte kan hier geen antwoord op ge ven. Het O. M. vond de door den Kantonrechter opgelegde straf eigenlijk wel wat weinig, maar eischte toch bevestiging van dat vonnis. Deze verdachte zal nu inderdaad verstandig doen, niet alleen te trachten er mee op te hou den, maar dit ook werkelijk te doen. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S Een wet inzake werkloosheidsverzekering schijnt op komst. i Bij Berkenwoude reed een auto met 5 in zittenden te water, twee hunner ver dronken, i Voortreffelijke rede van prof. Anema in de Eerste Kamer. 3 De Franco-regeering door Oostenrijk en Hongarije erkend. 4 De resultaten der driemogendheden-con- ferentie te Boedapest. 4 Chautemps voldaan over de Parijsche Ar- beidsconferentie. 4 Samoan Clipper toch vergaan; alle inzit tendenden gedood. 4 Csar-Ieden vermoordden de gebroeders Roselli. 4 ARTIKELEN, ENZ. Dr. N. S. Trivas: Europeesche kunst in de 17de eeuw. 3 v. H.: Het Zeeuwsche land slibt aan. 6 H. D. Vertelling: „De schrijver, die geen slot wist", door Ben Korsten. 6 B. K.: „De firma wordt verliefd". 6 Damrubrïek. 7 J. B. Schuil: „Uitvaart" door het Rotter- damsch Hofstadtooncel. jj Voor de Vrouw. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 7

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1