WEERBERICHT HO X DERDAG 13 JANUARI 193S HAAREEM'S DA'GBUAD' 3 MINTA Ook de Belgische Kamer wijdt aandacht aan het spelling vraagstuk. Een verklaring van minister Hoste. Blijkens een bericht in de N. R. Ct. is ook in de Belgische Kamer het spellingvraagstuk ter tafel gekomen. Bij cle algemeene besprekingen in de Ka mer van de begrooting van openbaar onder wijs heeft de katholieke afgevaardigde voor Antwerpen mr. Delwaide de tot nog toe onop gelost gebleven kwestie van de Vlaamsche academie voor wetenschap behandeld en verder de aandacht van minister Hoste gevestigd op het spellingvraagstuk. Hij bracht de motie- Möller in herinnering, door de Nederlandsche Tweede Kamer goedgekeurd en ze-ide, gaarne van den minister te willen vernemen, welke nu de houding van de Belgische regeering zal sljn. Misschien, aldus mr. Delwaide, is men in Nederland wat al te voortvarend te werk ge gaan, maar de vraag is: kan Nederland nog terug naar de oude spelling? Minister Hoste had een onderhoud met zijn Nederlandschen Ambtgenoot en misschien kon hij daaruit nog «en en ander mededeelen In ieder geval mag de eenheid van taal niet in gevaar wor den gebracht. In de vergadering van Woensdagmiddag diende minister Hoste de verschillend» spre kers van antwoord. Ten aanzien van de kwes tie der academie voor wetenschap zeide hij de houding van de bestaande Académie Royale de Belgique te betreuren, welke van splitsing vair deze instelling in een Fransche en een Nederlandsche afdeeling niet wilde weten. Het plan, een Instituut van België naar het voor beeld van het Instituut de France in het le ven te roepen moet dus worden opgegeven. De minister heeft dan ook bij den kabinetsraad een voorstel ingediend strekkende tot oprich ting van twee nieuwe Vlaamsche academieën: een academie voor wetenschap en een acade mie voor geneeskunde. Wat het spellingvraagstuk aangaat, ver klaarde de minister: sedert Juni 1937 worden met het Nederlandsche departement van on derwijs besprekingen gevoerd in verband met het spellingvraagstuk. Er werd overwogen of het aanbeveling verdient een commissie sa men te stellen, die tot opdracht zal hebben het vraagstuk in zijn geheel te onderzoeken. Het departement heeft geconstateerd, dat de toepassing in de Nederlandsche scholen van de spelling Marchant in plaats van den toe stand waarover in Nederland herhaaldelijk was geklaagd, te verbeteren, de verwarring nog grooter heeft gemaakt. Ook is waargeno men, dat de spelling Marchant op grooten tegenstand is gestuit in de zakenwereld en in de pers en dat zekere instellingen .die aanvan kelijk de spelling Marchant hadden aangeno men, tot de Vries en te Winkel zijn terugge keerd. Hef; standpunt, dat België z.i. moet in nemen was, dat aangezien de eenheid van spelling in dit land bestaat en de toepassing van de spelling de Vries en te Winkel in België sedert 1864 ingevoerd tot geen noe menswaardige moeilijkheden aanleiding had gegeven, het gevaarlijk zou zijn deze eenheid prijs te geven met het oog op resultaten, die ten minste onzeker zijn Maar ook dient vol doende aandacht geschonken aan de nood zakelijkheid. de eenheid van de spelling tus- sehjen Nederland en België in hooge mate te bevorderen. Het is inderdaad niet wenschelijk, dat aan weerszijden van de landsgrenzen de spellingregels op verschillende wijze zouden zijn vastgesteld. Met het oog hierop heb ik, aldus de minister, op grond van de huidige spellingvraagstuk aah mijn Nederlandschen ambtgenoot voorstellen gedaan. Al wie de zaak onbevooroordeeld beschouwt zal moeten toegeven, dat er een zeer groot belang is ge moeid met de handhaving van de huidige spelling. Wat voor ons gevaarlijk is in de gevoerde spellingbeweging, is de strekking om het taal geslacht, dat in Vlaamsch-België zeer sterk gevoeld wordt prijs te geven ten voordeele van een regeling, die het stempel draagt van de grootste willekeur en de onzinnigste fan tasie. Geleidelijk is men dit in Nederland ook gaan inzien en men heeft aldaar behoefte ge voeld om weer orde te scheppen. Weliswaar is in de Nederlandsche Tweede Kamer een motie aangenomen in verband met de spelling Marchant. maar in dezen toestand heb ik geen aanleiding gevonden om mijn standpunt te wijzigen. KON. LETTERL. VEREEN. „J. J. CREMER". „Het Cremernieuws", officieel orgaan van cle Kon. LetterL Vereen. „J. J. Cremer", al hier, kondigt voor Dinsdag 18 Januari aan een voorstelling in den Stads.'ichouwburg van ..Nadya", romantisch spel in 3 bedrijven van Noël Coward, door de Rederijkerskamer „Hel- mers" te Amsterdam. Na afloop is er bal in het Kegelgebouw, waarbij de balmuziek weder wordt verzorgd door het gerenommeerd mo dern dansorkest „The Margians Club" (7 per sonen) onder directie van Wim Gart. GROENTEMARKT HAARLEM. Witlof 12—20 ct. per KG. Tomaten 3035 ct. per KG. Andijvie 3050 ct. per kist. Sla 45—65 et. per KiG, Boerenkool 2040 ct. per kist. Groenekool 2435 ct. per kist. Gelekool 3545 ct. per kist. Bloemkool 612 ct. per stuk. Knolselderie 49 ct. per stuk. Pieterselie 26 ct. per bos Selderie 37 per bos. Prei 38 ct. per bos. Winterwortelen 6575 per zak. Koolraap 6075 ct. per zak. Uien f 1.752.75 per zak. Spruiten f 1.803 per zak. Roodekool 614 per stuk. AGENDA. Heden: DONDERDAG 13 JANUARI Broederkerk, Parklaan: Rede J. Kits, 8 uur. Palace Filmae: 115 uur: Doorloopend 50' minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „De vlucht voor het huwelijk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Lilian Harvey in „Fanny Elssler", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Wilde nachten", 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Zarah Leander in „Verbannen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16, Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 14 JANUARI Stadsschouwburg: Het Masker: Groote Liefde (onder auspiciën van „Kunst aan het Volk") 8.15 uur. Palace Fllmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Veel gedrang 0111 „Dik Trom" te zien. De politie moest er aan te pas komen. Wij ontvingen eenige klachten over het ge beurde Woensdagmiddag voor het Gemeen telijk Concertgebouw in de Lange Begijne straat, waar de kinderfilm „Dik Trom" ge draaid werd. In een klacht werd de meening verkondigd dat de politie niet tactisch zou ziin opgetreden. Wij hebben daarom inlichtingen ge vraagd aan den Commissaris van politiev De heer E. H. Tenckinck deelde ons, na een ingesteld onderzoek, mede, clat voor den aanvang der voorstelling een groot gedrang voor het loket was ontstaan, waarom door de directie van het Concertgebouw cle hulp der politie werd ingeroepen. Een hoofdagent ging met een agent naar de Lange Begijne straat. In de hall en voor den ingang van het gebouw stond een drom van eenige hon derden menschen, meest kinderen. Van achteren werd zoo opgedrongen, dat verschillende dreumesen het benauwd kre gen, zoodat krachtig ingegrepen moest wor den om ongelukken te voorkomen. De agen ten verzochten den kaartverkoop tijdelijk stop te zetten om eerst gelegenheid te heb ben orde onder de wachtenden te maken en de gegadigden voor de film in rijen te groe- peeren. Gemakkelijk ging dat evenwel niet, maar toen er tenslotte zes agenten daarvoor beschikbaar waren ging het beter. Een jongen van ongeveer 17 jaar wilde niet achter de geformeerde rij gaan staan, omdat hij beweerde eerst bijna vooraan ge staan te hebben. De hoofdagent vertelde hem dat hij daaraan niets kon doen. er was geen andere oplossing dan ziek aan den al- gemeenen regel te onderwerpen. „Dus ach teraan!" zoo luidde het bevel. Daarop zei de 17-jarige jongeling in heel krasse be woordingen dat hij het niet deed. Maar die halsstarrigheid had ten gevolge, dat de hoofdagent hem krachtdadig beet pakte en hem figuurlijk en letterlijk op zijn plaats zette. Dit- was niet naar den zin van een der om standers die uitriep: „Dat is niet toe te la ten. neem het nummer van dien agent op". Toen daarop die omstander tegen den hoofd agent betoogingen ging houden, antwoordde deze: „mijnheer ik heb nu wel iets anders te doen dan daarover te debatteeren, houd u er buiten". Aan dien raad Meld de heer zich evenwel niet en voldeed daarna ook niet aan het bevel van den hoofdagent om zich te verwijderen. Die weerstrevende hou ding is aanleiding geweest, dat de protes- teerende heer naar het politiebureau ge bracht is waar proces-verbaal tegen hem is opgemaakt wegens het niet opvolgen van een bevel der politie. Op het bureau is zoo besloot de Commissaris door een in specteur een verhoor afgenomen waarbij de protesteerende erkende, dat hij niet gehoord had dat de 17-jarige jongen in krachtige termen geweigerd had aan de bevelen van den hoofdagent te voldoen. Bovendien zei hij: „Als ik zelf hoofdagent was geweest had ik er misschien niet één, maar zes jon gens uitgegooid". Van die verklaring heeft men toen op het bureau weinig begrepen, Na het incident was er orde onder de rijen wachtenden en kon de kaartverkoop voor de voorstelling ordelijk doorgaan. Een lezeres schrijft ons nog: Ik wil er mijn spijt over uitdrukken, dat ik en vele anderen teleurgesteld zijn door het geen wij Woensdagmiddag hebben ondervon den bij de voorstelling van „Dik Trom". Ik ging met 3 kinderen enthousiast naar het Concertgebouw. Maar dit enthousiasme ver anderde gauw in teleurstelling. Waarom wordt er in de aankondiging der voorstelling gezet „plaatsbespreking...." als dit plaatsbespre ken niet anders blijkt te zijn dan voorver koop van kaarten. Nu moesten zeer velen die met mij geen gelegenheid gehad hadden (of financieele bezwaren hadden) om plaatsen te bespreken geduldig wachten tot degenen die „besproken" plaatsen hadden waren binnen gelaten. En dan welk een wachten. Wij stonden van half twee in de hall, waar wij naar 5 minuten uitgedreven werden. Daarna hebben wij dik drie kwartier buiten gestaan, geduwd en gestuwd door anderen die binnen wilden komen. Toen konden twee der kleinste kinderen het niet langer uithouden en hebben snikkend hun hoop om „Dik Trom" te zien opgegeven. Ik hoop dat „Dik Trom" nog eens terug komt en dat er dan een betere regeling voor den verkoop en het bespreken van plaatsen gemaakt wordt, zooals dat toch op alle con certen in hetzelfde gebouw gebeurd. THé-DANSANT H.H.V. De H.H.V. vereenighig van oud-leerlin gen. der Hoogere Handelsschool (H.B.S. a) te Haarlem houdt op Zondag 16 Januari a.s. wederom een thé-dansant in de bovenzalen van Rest. Brinkmann, Gr. Markt, Haarlem. Dit thé-dansant is uitsluitend toegankelijk voor leden en donateurs en hunne introduces. •De dansmuziek wordt verzorgd door „The Harlem Kings" onder leiding van Jan Monni kendam. „BLONDE GREET" IN HET CONCERT GEBOUW. A.s. Zondagavond zal het Groot Nederl. Volkstooneel onder artistieke leiding van Willem Goossens, in het Gem. Concertge bouw, een populaire voorstelling geven van het bekende successtuk Blonde Greet; spel uit het volksleven met zang en dans, in 4 be drijven. Blonde Greet werd met veel succes tc Am sterdam in den Plantage Schouwburg en Rika Hopper Theater opgevoerd. In Amsterdam had het stuk meer dan twee maanden uitverkochten schouwburgen, en in Rotterdam meer dan 100 voorstellingen wer den gegeven. De succesliedjes zijn van Jack Bess, Ferry e.a. DE LACHREVUE ..SCHEP VREUGDE IN 'T LEVEN". De nieuwe revue van de N.V. Nationale Re vue, directeur Bob Peters. „Schep vreugde in 't leven", welke reeds bij de première te 's Gra- venhage veel succes had, zal op 21, 22 en 23 Januari in de Gem. Concertzaal te Haarlem worden opgevoerd. Het gezelschap is belangrijk versterkt. Lou Bandy is weer de eerste komiek, terwijl Wies- je Bouwmeester, Clairette Hammé, Frans Bo- gaert en Dries Krijn weer deel uitmaken van het gezelschap. Bovendien zijn tot het gezel schap toegetreden: Beppie de Vries, Guus Brox, Matt.hieu van Eysden, Phyllis van An- rooy en Piet Brechts. Verder werken mede de 24 Nationale Revue Girls. Choreografie „The Murilcffs". Het orkest staat onder leiding van Julius Susan. De Bilt voorspelt: Krachtigen tot matigen wind uit Wes telijke richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk nog regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. BAROMETERSTAND Hoogste 770.8 m.M. te Lyon. Laagste 723.4 m.M. te Thorshavn. Het centrum van de groote Oceaan-depres sie trok Oostwaarts en lag hedenmorgen tus- schen IJsland en de Faroer. In het Zuiden en Zuidoosten van het waarnemingsgebied is de luchtdruk aanzienlijk gestegen, zoodat de luchtdruk verschillen over het algemeen nog toegenomen zijn en dientengevolge ook de wind toegenomen is. Op de Britsche eilanden, in West-Frankrijk, onze omgeving en langs dc Noorsche kust waait een stormachtige wind uit West tot Zuidwest, langs de Noor sche kust uit Zuidoost. De lucht is betrokken met regen. In Zuid-Frankrijk is het windstil met gedeeltelijk bewolkte lucht. De tempera tuur daalde hier in den nacht tot nabij het vriespunt. In Oost-Europa en de Baltische staten waaien zwakke winden. De lucht is er meest betrokken met nevel. De temperatuur daalde, behalve in Zuid-Frankrijk, ook langs de Noorsche kust. Overigens steeg de tempe ratuur nog vrijwel overal, zoodat zij, genoemde gebieden uitgezonderd, aanzienlijk boven normaal is. Voor onze omgeving wordt nog matige wind uit Westelijke richting verwacht, met nog regenbuien, afgewisseld door tijdelijke opklaring. BAROMETERSTAND Vorige stand 753 m.M. Stand van heden 758 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 0.44 uur; n.m. 13.06 uur. Strand berijdbaar van 5.4511.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst- (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. WAT VOOR U HET BROOD IS, IS VOOR UW KACHEL ONZE ANTHRACIET. SMINI A'S KOLENHANDEL, PIJNBOOMSTRAAT 143 TELEF. 23892. (Adv. Ingez. Med.) KINDERVOORSTELLING. In de Concertzaal „Odeon" in de Jansstraat werd Woensdagmiddag een kindervoorstelling gegeven, waarvoor de belangstelling al zeer gering was. Toch werd een voor kinderen heel aardig programma opgevoerd. De bekende Prof. Antonini liet de op zijn knie zittende pop „August" spreken en ver toonde aardige goocheltoeren. De niet minder bekende muzikale clown Poor Willy deed zijn uiterste best en Leon Harris liet goede presta ties als tap-dancer zien. Verder was er nog een poppenkast, zoodat het werkelijk jammer was, dat de jeugd in zóó gering aantal was op gekomen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 14 JANUARI Progr. 1Hilversum II Progr. 2: Hilversum 1 Progr. 3: 8.Keulen, 9.20 Parijs Radio 9.40 Diversen 10.35 Parijs Radio 12.05 Diversen 12.20 I.20 Ned. Brussel 2.20 Diversen. 3.05 Droitwich 3.20 Keulen 4.20 Diversen 5.20 Ned. Brussel 6.20 London Regional 7.05 Diversen 7.55 Praag 9.20 Motala 10.20 Fransch Brussel 10.30 Keulen II.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 12.20 Droitwich 1.35 London Regional 3.20 Droitwich 8.20 London Regional 8.20 Keulen 9.20 Droitwich 11.05 London Regional 11.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert 8.0012.00 Diversen. Accordeonmuziek afgewisseld door de Mills Brothers. 1. The Oubalero, London Piano Acc. Band; 2. Saddle your blues, Gipsy Acc. Band; 3. La Lacumba, London Piano Acc. Band; 4. Communituland, Edna Cecil; 5. Moaning for you, Mills Brothers; 6. How I'm doing, Mills Brothers; 7. Sweet and low, Mills Brothers; 8. Campus Moon, London Piano Acc. Band; 9. Alone, Gipsy Acc. Band; 10. Dancing- Romany, London Piano Acc. Band; 11. Musical Comedy waltz sel., Edna Cecil; 12. Rocking chair, Mill Brothers; 13. I heard, Mills Brothers; 14. The mechanical piano, Alex. Acc. Band; 15. Our days together, London Piano Acc. Band; 16. Lulu's back in town, Mills Brothers; 17. The mannequins parade, Alex. Acc. Band; 18. Rosalie, London Piano Ace. Band. jp* waikt nm ||j^ EIMCKTEN BARNEVELD. (Donderdag) PI u imveemarkt Oude kippen 0.50—1.10 Oude kippen per K.G. 48—55 ct. Oude hanen 0.50—1 Jonge hanen 0.45—1. Jonge hanen per K.G. 50—62 ct. N.H. Blauwen per K.G. 60-67 1/2 ct. Jonge hermen 1.101.60 Duiven per paar 4045 ct. Tamme eenden 45-57 ct. Wilde eenden (in jachttijd) 45—55 ct. Ganzen 1.80—2.40 Kalkoenen per K.G. 60—70 ct. Tamme konijnen 0.75—1.80 Wilde konijnen 60—70 cent. Hazen (in jachttijd 0.70—1.10 Fazanten (in jachttijd) ƒ0.70—1.10 Snippen 25—30 ct. Piepkuikens 3040 ct. Aanvoer 17.500. Handel stug. Eiermarkt Witte eieren 4—4.30 Gemengde eieren 4.254.45 Bruine eieren 4.30—4.50 Eendeneieren 3.40—3.75 Aanvoer 743000. Handel redelijk. Veemarkt Zeugen 65—35 Dr. Zeugen 85—110 Schrammen 27—35 Biggen 20—27 Zware varkens 29—30 ct. per pond Zouters 29 ct. per pond Vette kalveren 28—36 et. per pond Nuchtere kalveren 5—10. Mestkalveren 10—10 Handel redelijk. BLOEMENDAAL T eraardebestelling Wethouder H. Hogenbirk Hedenmiddag één uur werd op de Alge meene Begraafplaats aan den Bergweg te Bloemendaal ter aarde besteld het stoffelijk overschot- van den heer H. Hogenbirk, wet houder van Bloemendaal, die Maandag in den leeftijd van 63 jaar is overleden. De belangstelling voor deze plechtigheid was heel groot. Opgemerkt werden o.a. jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloe mendaal; de heer C. J. de Groot, waarnemend secretaris; de heeren A. J. Prinsenberg, wet houder en Jhr. G. C. Quarles van Ufford, waarnemend wethouder; een groot aantal raadsleden; de heer A. Hiemstra, Commissaris van Politie, de heeren S. Huynink en G. J. van Abs, resp. chef van de afdeelingen Onderwijs en van Belastingen en Volkshuisvesting; Ds. J. C. van Dijk en leden van den Kerkeraad en Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Bloemen daal; het bestuur der afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Smedenpatroons, de hee ren D. Hogenbirk, vice-voorzitter; E. J. Broe- kers, secretaris; A. Zwemmer, penningmees ter; Van Putten, commissaris. Verder waren aanwezig; het voltallige perso neel van de firma Hogenbirk met den chef, den heer P.' Krook aan het hoofd; de heer C. D. v. 't Vliet, bestuurslid Chr. Hist. Kiesver- eeniging, mr. dr. J. F. Veeren, oud gemeente secretaris, de heer S. Sijtsma uit Den Haag, namens het Rij ksnij verheidslaboratorium, de heer H. van de Weyer, inspecteur van het L.O,. vele hoofden van scholen, de heer C. W. de Visser, oud-raadslid, hoofdbestuursleden van den Ned. Bond van Smedenpatroons en vele bestuursleden van afdeelingen van dien Bond, de heer C. J. v. d. Broek, commandant van de Brandweer te Haarlem en de heer D. Swager- man uit Den Haag, vertegenwoordiger van den Kon. Ned. Middenstandsbond. In de aula werd eerst het woord gevoerd door Burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, die als volgt sprak: Voordat de poorten zich achter den overle dene sluiten, zij het mij vergund den persoon van den Wethouder Hogenbirk en zijne be- teekenis voor de gemeente Bloemendaal een kort oogenblik te belichten. Voor ons, die hem deze laatste maanden hebben gadegeslagen, staat zijn figuur, onttrokken aan de wisselen de belichting van het dagelijksche leven, thans helder omlijnd tegen den donkeren achter grond van physiek lijden. Want juist zijn stil le strijd tegen de groeiende belemmering van een voortschrijdende ziekte, deed zijn karakter en plichtsbesef scherper naar voren treden. Het is de laatste vertwijfelde poging van den werker, die den toeschouwer krachten openbaart, welke hem verborgen bleven, zoo lang zij als het ware spelender wijze werden gehanteerd. Zoo heeft hij ook zijn laatste jaar als wethouder en raadslid hoedanigheden ge toond, die zich in de eerste gemakkelijker jaren, toen hij zijn raadszetel innam, niet lieten vermoeden. Toch liet zich in den Raad zeer spoedig een .eigenschap kennen die hem in de komende jaren een groeienden invloed zouden verschaffen en dat was de gave om in een wirwar van tegenstrijdige meeningen die grondslagen te vinden, waarop eene eens gezinde opinie kon opgebouwd worden. Hij was zich bewust, dat een door alle partijen aanvaard resultaat meer innerlijke hecht heid. meer levensvatbaarheid bezat dan een belangrijker decisie door stemmenmeerder- heid verkregen. Dit was geen gave die door felle schittering de aandacht der tribune trok. En toch was het een gave van groote waarde. Toewijding tot zijn taak, lange jaren van plichtsvervulling, trouw aan de beginselen en zorg voor het welzijn der gemeente, ook ande ren in de Raadszaal bezaten die, maar geen onzer die met hem beraadslaagde had als hij de kracht en de macht om eensgezindheid te scheppen uit verdeeldheid. En wanneer men deze gave in de weegschaal legt met als te genwicht de neiging tot oneenigheid, die zoo zeer het fatale erfdeel van ons volk schijnt te zijn, dan eerst kan men Wethouder Hogen- birk's invloed op de juiste waarde schatten. Maar in de latere jaren toen hij als Wethou der eigen voorstellen verdedigen moest, toen toonde hij ook, dat hij niet alleen een goed arbiter kon zijn, maar ook een karaktervol pleiter. Ik weet dat hij zelve wars zoude zijn van lofredenen,- maar hier bij deze groeve sta ik tegenover zijne zoons en het is mij eene behoefte om hen tot steun en tot vertroosting dit beeld van hun Vader mede te geven op hun levensweg. En dan sou ik willen eindigen met er aan te herinneren hoe Mj in de Novemberzitting van het vorige jaar, een der laatste vergaderingen die hij medemaakte een tegenstrijdigheid ziende tusschen zijn beginselen en het hem toevertrouwde gemeentebelang, deze eenvou dige woorden sprak: „eigenlijk moest ik an ders stemmen, maar ik heb nu eenmaal de eed afgelegd de gemeente te dienen met al mijn vermogen". Dat heeft hij met onder scheiding gedaan, de gemeente gediend met al zijn vermogen bijna twee decennia lang. Hij ruste in vrede. Meineed uitgelokt? Zaansch bakker voor het Haagsche Gerechtshof. 's-GRAVENHAGE, 12 Januari. De 34-jarige bakker P. H. uit Zaandam heeft in Februari 1936 de arbeidswet overtreden, doordat hij in het midden van den nacht zijn knecht werk heeft laten verrichten. Alvorens hij voor het kantongerecht te Zaandam moest verschijnen, heeft hij de kwestie met zijn knecht besproken en daar de bakkerij er niet florissant voor stond en de patroon een boete niet goed zou kunnen beta len, kwamen beiden overeen, dat de knecht, die als getuige gehoord zou worden, zou ver klaren, dat hij dien nacht niet gewerkt heeft. Op de bewuste kantongerechtszitting heeft de knecht inderdaad aldus verklaard, naar aanleiding waarvan hij wegens memeed on middellijk werd gearresteerd. Door de Haarlemsche rechtbank is hij we gens meineed veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden. Ook de bakker werd vervolgd wegens uitlokking tot meineed door bedreiging of misbruik van gezag en hij werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van acht maanden, Het Amster- damsche Gerechtshof, waarbij de bakker appèl aangeteekend, verminderde deze straf tot vier maanden. De bakker kwam in cassatie en de hooge raad verwees de zaak ter verdere behandeling naar het Haagsche gerechtshof. De knecht, als getuige gehoord, verklaarde, dat hij den meineed gepleegd had. omdat hij bang was dat hij werkloos zou worden. De procureur-generaal Mr. L. B. J. Vermeu len achtte de uitlokking bewezen. Verdachte heeft misbruik gemaakt van zijn positie als Presenteer ze bij de thee en aan het dessert! De verfijnde pepermunt. 2 ons voor 25 cent. Ook in aar dige doozen van 40 cent. (Adv. Ingez. Med.) patroon. Spr. vorderde een gevangenisstraf van vier maanden. De verdediger mr. Th. J. Eskens te Amster dam concludeerde tot ontslag van rechtsver volging, subs, vrijspraak. Arrest 26 Januari. Krankzinnige ontvlucht. Opsporing' door politie-radiodienst gevraagd. Via den politie-radiodienst is hedenmorgen aanhouding gevraagd van een krankzinnige, die uit een gesticht in Noord-Brabant ont vlucht is. Dit is een gevaarlijk man. Bovendien heeft hij zich eenigen tijd geleden uitgelaten dat, hij als hij eens vrij kwam, een aanslag zou plegen op het leven van H.M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Juliana. Er zijn alle voorzorgen genomen om te bereiken dat de man zoo spoedig mogelijk gevat kan worden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. i2 uur. Londen 8.97 11/16. Berlijn 72.361/2. Parijs 6.06 1/4. Brussel 30.43. Zwitserland 41.56V2. Kopenhagen 40.05. Stockholm 46.30. Oslo 45.10. New York 1.79 21/32. Praag 6.31. Italië; a. vrije Here 9.52^, b. reislire 8.60. c. bankpapier 7.45. /CHEEP/ HOLLAND AMERIKA LIJN. Dinteldijk, 12 v. Rott. n. Vancouver. Spaarndam, 11 v. Rott. te New-Orleans. Veendam, Rott. n. New-Orl. 11 v. Havana. Leerdam, Rott. n. N.-Orleans 12 te Antw. Lochgoil, Vanc. n. Rott. 8 te Tacoma. Nalon, Vanc. n. Londen, 11 v. Liverpool. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Meliskerk (uitr.) 12 te Antwerpen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Grootekerk (th.) 12 te Port Said. Meerkerk (uitr.) 11 van Manilla. HALCYON LIJN. Maasburg, 12 v. Vlaard. n. Narvik. Stad Maassluis, 12 v. Narvik te Vlaard. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (thuisr.) 12 v. Port Natal. Algorab (huisr.) 12 v. Beira. Bloemfontein, 12 v. Rott. n. Bremen. Springfontein (thuisr.) p. 12 Gibraltar. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom, 12 v. Hamburg te' Amst. KON. SHELL. Agnita, Curacao n. Purfleet p. 10 Azoren. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Eemland, 11 v. Amst. te B.-Ayres. Amstelland, 12 v. Amst. n. Hamburg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Amazone, 10 v. W.-Indië te New-York. Acliilles, 11 v. Amst. te Catania. Ajax, 12 v. Londen te Amst. Alkmaar, 11 v. Amst. te Valparaiso. Baarn, 9 van Iquique n. Antofagasta. Boskoop, Chili n. Amst. 11 v. Cristobal. Euterpe, Bordeaux n. Amst. te Tunis. Juno, 12 van Bourgas te Amst. Poseidon, 11 van Amst. te Curacao. Titus, Amst. n. Tanger 11 (9.45 v.) 125 m. ZZW v. Land's End. Colombia, Amst. n. W.-Indië p. 12 St. Mi chaels. Fauna, 172 v. Amst. n. Hamburg. Hercules, 12 v. Izmir te Stamboul. Mars, 12 v. Kymassi te Algiers. Saturnus, 12 v. Maifa te Izmir. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat (th.) 11 v. Rio Janeiro. ROTTERDAMS CHE LLOYD. Dempo (th.) 11 van Marseille. Tapanoeli (uitr.) 11 te Barry. Weltevreden (th.) p. 11 Perim. Indrapoera, 12 v. Batavia n. Rott. Blitar, (th.) p. 12 (2 n.) Ouessant. Kota Baroe (uitr.) 12 v. Port Said. Sibajak, 12 v. Rott. n. Batavia. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tarakan, 12 v. Amst. n. Hamburg. Joh. de Witt (thuisr.) 12 v. Colombo. Chr. Huygens (uitr.) 11 v. Algiers. Poelau Bras (thuisr.) 11 te Genua. Poelau Roebiah (uitr.) 10 v. Singapore. TawaU (thuisr.) 11 van Port Sudan. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Phrontis, 11 v. Batavia n. Amst. Patroclus, Japan n. Rott. 11 v. Hongkong. Philoctetes, Japan n. Rott. 12 v. Singapore. City of Athens, Japan n. Rott. vertr. 13 v. Londen. Polyphemus, Bat. n. Amst. 12 v. Port Said. Myrmidon, Amst. n. Java 12 te Port Said. WIJKL1JN. Zonnewijk, 11 v.Huelva n. Rott. Katwijk, Rott. n. Lissabon p. 11 Ouessant. Randwijk, ll v. Bayonne te Newcastle.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2