SOESTDIJK IN AFWACHTING. Het groote Avontuur In afwachting van het bericht der heugelijke gebeurtenis korten de bedieningsmanschappen der batterij, welke te Baarn is opgesteld voor het lossen der saluutschoten, zich den iijd met een spelletje handbal De rijksveldwacht te Soestdijk is met 20 man versterkt, zoodat de wacht voor den ingang van het paleis verdubbeld kon worden Mej. Schreïjers, die als telefoniste op het paleis Soestdijk dienst zal doen en als eerste het nieuws van de blijde gebeurtenis telefonisch zal mededeelen aan het departement van Defensie en de telex-centrale in het Badhotel Mr. F. M. A. Schokking is benoemd tot burgemeester der gemeente 's Gra- venzande Freule Tjarda van Starkenborgh Stachouwer teekent het gastenboek tijdens de receptie, welke de commandant der zeemacht in Ned. Indië, H. Ferwerda, te Batavia hield ter gelegenheid van zijn be noeming tot vice-admiraal Teneinde de rust rondom paleis Soestdijk te verzekeren, is één-richting- verkeer ingesteld. Achter de Groote Kerk in de gemeente Soest zijn d« desbetreffende borden geplaatst FEUILLETON Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 4)' Riefenberg stond een oogenblik besluite loos, dan liep hij de gang in en rende de trappen op, naar de zolderverdieping. Hij opende met bonzend hart het bedienden kamertje. Het bed was onaangeroerd. Blijk baar was Demet dus zelfs niet eens zoo ver gekomen. De journalist ging langzaam terug naar zijn appartement en sloot de deur achter zich. Hij keek op zijn horloge. Het was half negen en er viel dus geen tijd meer te ver liezen. In zijn bureau liep hij heen en weer en dacht scherp na over de houding, die hij zou aannemen. Er waren twee mogelijkheden: ofwel openlijk opbiechten wat zijn verhouding- tot het slachtoffer was geweest, of beweren dat hij er niets van afwist. Hij wikte en woog zijn kansen.... In het eerste geval zou hij om te beginnen in verband met het onderzoek zijn reis zeker moeten uitstellen. Ten tweede zou hij zich roemloos de wraak van de te duchten tegen standers op den hals halen en ten derde ont snapte hem de kans zich persoonlijk met deze geheimzinnige kwestie bezig te houden. In het tweede geval zou hij wellicht nog de gelegenheid hebben op het bepaalde uur zijn vliegtuig te halen, de wraakgevoelens van zijn tegenstanders niet opwekken en de handen vrij hebben in Afrika. Riefenberg haalde het geheimzin nigp dreig- briefje uit zijn zak Hij bre.ef staan ei" scheen nog even te aarzelen. Toen verbrandde hij het papier boven een aschbakje. Hij stond in het midden van de kamer, slank, lenig en breed geschouderd. Met zijn groote, sterke handen streek hij het bruine kroezelhaar van zijn voorhoofd weg. Hij balde, de vuisten van levensdrift. Ik heb steeds van avonturen gedroomd, fluisterde hij, welnu ik zal ze hebben. Zijn besluit was genomen. Beslist en vlug ging hij nu tot daden over. Hij stelde zich telefonisch in verbinding met een bevriend procureur des Konings op het gerechtshof. Hij vertelde dat hij eenvoudig dadelijk wenschte te vertrekken en met heel die moordzaak niets te maken had. Hij ver nam dat het parket ter plaatse was en vroeg of de procureur zoo dadelijk het noodige kon doen om de zaken voor zijn vriend te verge makkelijken. Even later werd gebeld en Riefenberg liet de heeren van het parket binnen. Ze veront schuldigden zich voor de moeite die ze Rie fenberg aandeden en overhandigde hem een omslag dat iemand van zijn blad zooeven had gebracht. Riefenberg stak dit omslag in zijn binnenzak en noodigde de heeren uit te gaan zitten. Glimlachend zei hij: „Hier is mijn alibi heeren. En hij begon te verhalen hoe hij den vorigen dag had doorgebracht. Hij noemde de namen van de vrienden die hem het af scheidsfeestje hadden aangeboden. Hij be sloot letterlijk met de volgende woorden: Te middernacht hebben wij van elkaar afscheid genomen. Ik ben naar huis ge wandeld en hier omstreeks half één aange komen. Ik ben dadelijk naar boven gegaan met de lift en ben. zooals u kunt begrijpen nog een heelen tijd bezig geweest om een en ander in orde te brengen met het oog op mijn vertrek. Om hoe Iaat is u precies naai- bed ge gaan?, vroeg de onderzoekrechter. Riefenberg dacht aan het licht dat zoo laat had gebrand en antwoordde zonder aar zelen: Om ongeveer drie uur. En hebt u niets verdachts gehoord? Volstrekt niet. Ook niet toen u is binnengekomen? Neen, de deur was gesloten. Ik heb haar geopend en achter mij opnieuw gesloten. In huis scheen alles rustig te zijn. Er werden nog enkele vragen gesteld en beantwoord. Ondertusschen had de griffier 't proces-verbaal opgemaakt en legde het den journalist ter onderteekening voor. Deze aarzelde even bij de bedenking dat zijn buren hem misschien hadden gehoord in den nacht. Een klok sloeg half tien. Er op of er onder, dacht Riefenberg en zet te met een breed gebaar zijn handteekening onder het stuk. Is het goed dat ik even den portier op bel?, vroeg hij dadelijk zonder overgang en sprong naar de huistelefoon. U neemt het mij toch niet kwalijk, dat ik u zoo moest ontvangen, wendde hij zich opnieuw tot de heeren van het parket. Maar deze boden hem zelf hun verontschuldigingen aan en namen op de hoffelijkste wijze af scheid. Even later buitelde de jounalist hals over kop een huurauto in en zei tot den bestuur der: Verkeersreglementen of niet, maar over vijftien minuten moet ik op het vliegveld zijn. En zoo gebeurde het Toen hij aankwam waren de schroeven van het driemotorige vliegtuig reeds aan het wentelen, maar toen de metalen vogel in razende vaart over het veld rende om dan een sief lijke bocht te be schrijven boven de loodsen, zatRiefenberg /eilig in een gemakkelijken zetel bij de cock pit en gaf aan een van de piloten, die even zijn hoofd naar binnen stak, een teeken om te beduiden dat hij het „warm" had gehad Het vliegtuig steeg boven de mistige na- jaarsstad tot op een hoogte van 500 meter en stevende dan in de richting van Frankrijk De tocht naar Afrika was aangevangen. Toen de hoofdstad uit het gezicht was ver dwenen nam Riefenberg het omslag, dat hem vanwege de redactie was overhandigd uit zijn binnenzak en haalde de foto van Ada IIjen te voorschijn. Het was een mooi, glanzend portret en lang keek de journalist naar de bekoorlijke, slanke figuur van de tooneel- speelster. Op een gegeven oogenblik had hij het hin derlijk gevoel, dat iemand hem bekeek. Hij keerde het hoofd om en zag hoe de eenige medereiziger, die achter hem was gezeten met strakken, vorschenden blik de foto van Ada Iljen fixeerde. Op weg naar Afrika. Een paar uur nadat het vliegtuig de lucht haven van Brussel had verlaten, bevond het zich reeds boven Midden-Frankrijk. Met een krachtigen wind in den rug vorderde de machine meer dan 250 kilometer per uur. Bij tusschenpoozen keek Riefenberg tus- schen de vleugels door naar den grilligen aardbodem. Hij herkende Reims, Vouziers en even later de beroemden druivenvelden van Chambertin, Nuit St. Georges en Beaume. Hij had een lijvig schrijfboek op de knieën ge legd en poogde zijn indrukken over het be- begin van dezen belangwekkenden tocht op te teekenen. Hoe hij zich ook inspande het was hem onmogelijk zijn gedachten bij zijn werk te houden. Hoe hij ook trachtte te rea- geeren, in zijn verbeelding was hij koorts achtig bezig met de geheimzinnige zaak,, waarin hij op zoo'n vreemde wijze werd be srokken. Feitelijk was het een gek geval. Enkele uren geleden nog leefde hij alleen maar voor zijn reis en het verhaal dat hij er over in zijn blad zou schrijven. Thans voelde hij 't schrijf werk als een zwaren plicht en de reis liet hem onverschillig. Wat gaf hij er om, dat hij thans over Frankrijk vloog, straks boven de Middellandsche Zee en morgen boven de woestijn. Alleen het goudland van Loepoeta telde nog maar voor hem, het tragische geval van den gewurgden Demet, de strijd tegen onbekende tegenstanders en Ada Iljen. Ada IljenWaarom moest hij nu weer denken aan den vorschenden blik, die even na het vertrek over zijn rug heen op Ada Iljen's foto was gevestigd? Sedertdien had hij zijn medereiziger niet meer aangekeken en deze had geen aanstalten gemaakt om ken nis met hem te maken. Kon hij nu zijn hand vrijelijk over het pa pier laten loopen, dan zou hij in snel tempo het verhaal doen van de avonturen die hij beleefde van middernacht tot op het oogen blik van vertrek. Zooiets zou zeker op buiten gewone wijze in den smaak vallen van zijn lezers. Maar dat mocht nu juist niet. Het kwam er nu voor hem op aan een normaal vertrek te fantaseeren. Hij moest glimlachen terwijl hij de woorden over de laatste toebe reidselen voor zijn tocht moeizaam aaneen lijmde. Plotseling voelde hij twee vingers op zijn schouders drukken. Zijn bloed stond stil en even keek hij strak voor zich heen. Toen draaide hij langzaam het hoofd om en keek in het-.... lachende, vriendelijke gezicht van zijn medereiziger. Deze wees links naar buiten naar de verre einders. Riefenberg volgde de richting door een eeltige hand aangeduid en ontdekte de vage omtrekken van iets dat op besneeuwde bergen geleek. De vreemdeling riep iets, dat verloren ging in het geronk van de motoren. Hij nam dan het potlood van den journalist en schref „de Alpen". Riefenberg knikte bevestigend. Hij was overeind gerezen en samen keken zij uit het raampje. Tersluiks nam Riefenberg zijn reis gezel op. Deze was tenger en klein van ge stalte, maar had een breed, rond gelaat, bruingebrand door de zon, met ruwe, eerlijke trekken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9