Haarlem's Dagblad De financiën van Haarlem Verkeersstatistiek. K. P. M.-ers Wethouder E. van der Wall geeft een belangrijke toelichting. Regeering wil f 1700 millioen converteeren. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16737 Uitgave Lour ens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 14 Januari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel? f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Rcgelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Uitbreidingsplan Haarlem-Noord. Niet goedgekeurd door Prov. Staten. Naar wij vernemen hebben Ged. .Staten het uitbreidingsplan voor het gedeelte der ge meente gelegen ten Oosten van den Vondel- weg, ten Zuiden van de 'Heksloot, ten Westen van het Noorder Buiten Spaarne en ten Noor den van de Jan Gijzenvaart niet goedgekeurd, op andere gronden dan door de reclamanten (het Predikanten Weduwen, en Weezenfonds der Ned. Hervormde Gemeente, de N.V. Bouwexploitatie Mpij. Hulsthorst en de heer H. B. Vink) zijn aangevoerd. De gevaarlijke krankzinnige reeds weer opgeborgen. Wij vernemen dat de gevaarlijke krankzin nige, die uit het Rijkskrankzinnigengesticht „Voorburg" te Vught was ontvlucht, reeds weer gevat is. De man vervoegde zich op het kantoor van een bekende instelling te Amsterdam, waar men spoedig begreep met een krankzinnige te doen te hebben. Hij is daarop door een lid van het personeel dezer instelling per auto naai den G. G. D. gebracht, die voor overbrenging naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam heeft gezorgd. AFSCHEID ZUSTER NETELENBOS Donderdagavond werd in het St. Jozef ge bouw te Halfweg afscheid genomen van mej. Netelenbos als zuster van de afd. Halfweg e.o. van het Witte Kruis, welke functie zij bijna 25 jaar- bekleed heeft. Deze avond was geor ganiseerd door het huldigingscomité onder voorzitterschap van den heer P. de Zeeuw. De zaal was geheel gevuld met leden van „Het Witte Kruis" en andere belangstellenden, die van deze zeer geziene zuster afscheid wilden nemen. Zij werd o.m. toegesproken door den voorzitter van de af deeling, door vertegen woordigers van de gemeentebesturen van Haarlemmerliede en Haarlemmermeer, door vertegenwoordigers van de afd. Wijkverple ging en Vacantiekolonies en door de plaatse lijke doktoren. Van allen mocht ze den dank oogsten voor het vele werk, dat zij zoo liefde vol heeft verricht en allen wenschen haar een gezegenden levensavond toe. Nadat zij nog verschillende geschenken in ontvangst mocht nemen, o.m. een radiotoestel, een lamp, 't werk van Dickens en een prach tig- geteekend album met de namen van allen, ruim 900, die voor het huldeblijk hadden bij gedragen, kon ieder nog persoonlijk van haar afscheid nemen. Moge zuster Netelenbos nog lang van een welverdiende rust genieten. AANBESTEDING Door den Rijkswaterstaat werd hedenmor gen aanbesteed het onderhoud der Rijkszee- en Rijkshavenwerken op Urk gedurende 1938. Het laagst werd ingeschreven door H. H. ten Napel Rzn. te Urk voor 4390. DQODELIJKE AFLOOP VAN AANRIJDING TE OEGSTGEEST. OEGSTGEEST, 14 Januari. De 56-jarige heer J. van den Hoonaard uit Rijnsburg, die gisteravond op den Rijnsburgerweg onder Oegstgeest door een motorrijtuig werd aange reden, is vannacht in het Academisch Zieken huis te Leiden, aan zijn verwondingen over leden. De motorrijder die het ongeval veroorzaak te, was verblind geraakt door een tegenligger en daardoor op het voetpad terecht gekomen, Waar de heer Honaard vergezeld van zijn vrouw, wandelde. De heer v, d. Hoonaard werd tegei» den grond gesmakt en zeer ernstig ge wond. (Volgens de statistische gegevens uit alle landen, ook het onze, neemt het aantal verkeersonge vallen nog steeds toe.) Alom worden ongelukken In hun aantal meer en meer, Die hun droeven stempel drukken Op 't moderne snelverkeer Bochten worden weggenomen, Wegen overal verbreed, Nieuwe rijwielpaden komen In ons landje bij de vleet. Men plaatst duidelijke borden, Waar het. hapert aan het zicht, Druk bereden wegen worden Beter dan voorheen verlicht. Huizen wordenafgebroken, Boomen worden omgehakt, Heuvels, zeer in 't klein gesproken, Worden hier en daar vervlakt. Auto's worden nagekeken Op hun remmen en hun licht, En men houdt speciale .weken, Op de veiligheid gericht. Ieder punt wordt overwogen, 't Wegdek grondig bestudeerd, Alles met het doel voor oogen, Dat men veiliger verkeert. Tal van ingenieuze dingen Worden steeds-maar uitgedacht, Tallooze veranderingen Worden telkens aangebracht. Duizend zorgen met elkandren En toch gaat het niet naar wensch. Eén ding is niet te verandren: D' onberekenbare mensch. EEN JUBILARESSE BIJ „JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" zal dit seizoen het 2e halfjaar openen met een tooneelvoorsteHing in den Stadsschouwburg voor haar leden en intro ducés. Opgevoerd zal worden ,,'n Zomerzot heid", blijspel in drie bedrijven (zeven tafe- reelen), naar den roman van Cissy van Marxveldt, door Dom de Gruyter. Doordat „Jacob van Lennep" een uitge- breiden werkenden kring heeft is het mogelijk de vele rollen in dit stuk naar behooren te bezetten. De regie is in handen van den heer Frans du Mee. Bij deze gelegen heid zal mevr. C. Kruijt den dag herdenken waarop zij vóór 1 Bo jaar als werkend lid tevens souffleuse aan de vereeniging werd verhonden. Haar eer ste rol was die van de dienstbode in het stuk ,Twee gelukkige dagen", en zij zal haar 12V2-jarig jubileum vieren in de rol van Mia van Langen ,,'n Zomerzotheid". Lr het laatst van Februari zal de ver- jpt|| eeniobrg haar 29ste jaariijksch maskerade- bal geven, terwijl' 24 April een tooneelvoor steHing volgt in den Stadsschouwburg. Het ligt voorts in de bedoeling 3 Mei bij het begür van het 30-jarig bestaan een feestelijke jaarvergadering te oorganiseeren waaraan diverse oudere en jon gere krachten in groot-en getale zullen deel nemen. Het succes dat „Jacob van Lennep" heeft gehad, met het buiten de stad spelen, is oor zaak dat ook „Muggen om de kaars" onder leiding van den heer F. du Mee buiten de stad zal worden gespeeld, o.a. op 3 Februari in Breukelen. trekken ontslag in BATAVIA, 13 Januari (Aneta). He denavond had de reeds aangekondigde openbare gecombineerde vergadering plaats van de vereenigmgen van gezag voerders en stuurlieden en van werk- tuigkundigen. Op deze vergadering werd besloten tot intrekking der bekende ontslag actie. De vergadering sprak haar onvoor waardelijk vertrouwen uit in het door de besturen gevoerde beleid. In een Donderdagavond gehouden leden-' vergadering met genoodlgden van de afdee- ling Haarlem der Christelijk Historische Unie heeft de heer E. van der Wall, wethouder van financiën van Haarlem, een rede gehouden over de Haarlemsche gemeentefinanciën waarin hij belangrijke mededeelingen deed. De heer Van der Wall begon met een eer biedige hulde te brengen aan zijn voorganger den heer W. Roodenburg, wiens overlijden een gevoelig verlies voor de gemeente en de Unie beteekende. Hierna gaf spreker een overzicht van de wijze waarop een ontwerp-gemeentebegroo- ting wordt samengesteld. De gemeentebegrooting over 1936 gaf, zooals men weet, een tekort van f 711.000. B. en W. hadden als zij den normalen weg bewan deld hadden dit tekort geheel op de begroo ting voor 1938 moeten brengen, maar daar door zou dit jaar nog meer belast worden. Daarom werd door het college besloten het tekort over 10 jaar te verdoelen, waardoor dus op 1938 slechts 1/10 van dit tekort drukt. Het tekort over 1936 is ontstaan omdat voor Maatschappelijk Hulpbetoon f 511.000 meer moest worden uitgegeven dan de indertijd ge maakte raming. Verder kosten enkele onder- deelen van armenzorg, (ziekenverpleging, schoolvoeding en -kleeding en het St. Elisa beths Gasthuis) f 116.000 meer. Voor rente van kasgeld moest f 48.000 meer opgebracht worden, terwijl de bedrijven minder winst leverden en het verlies van het Woningbedrijf ook grooter geworden is dan de begrooting aangaf. Het tekort op de begrooting voor 1938 is, zooals reeds werd gepubliceerd, geraamd op f 1.067.000. Maar daarbij moet men bedenken, dat voor 1937 op een extra uitkeering uit het Werkloosheidssubsidiefonds is gerekend van f 406.000/zoodat het ongunstige verschil tus- schen 1937 en 1938 beperkt is tot f 1.067.000 min f406.000 is f761.000. Daartoe hebben verschillende oorzaken bij gedragen. De politie en de brandweer zullen f 11.000 meer kosten (een gevolg o.a. van de exploitatie der nieuwe Brandweerkazerne) openbare verlichting f 20.000, de Geneeskun dige dienst: f 13.000 (ook voor een deel te verklaren door de stichting van het nieuwe gebouw), onderwijs: f78,000 (door een wets wijziging die voor 1938 meer uitgaven voor de gemeente tengevolge heeft) schoolvoeding en -kleeding: f6000, verpleging krankzinnigen: f 10.000, ziekenverpleging: f81.000, Groote Gasthuis: f 9000, Reiniging: f 25.000, Woning bedrijf: f58.000 en Maatschappelijk Hulpbe toon: f 146.000. Bij. elkaar een stijging van uit gaven van f477.000. Daartegenover die hoo- gere uitgaven staan eenige hoogere inkomsten (o,a. voor zieken- en krankzinnigenverple ging) van f 26.00, zoodat de totale stijging van uitgaven f 451.000 beloopt. Bovendien zijn verschillende inkomsten la ger geraamd moeten worden. Preeario-, ha ven. en bruggelden: f 17.000, lagere whist gas bedrijf: f 96.000, pacht- van den Stadsschouw burg: f 5000, Openbaar Slachthuis: f 30.500. Gestegen zijn de bijdragen van verschillen de hoofdstukken aan den kapitaaldienst STATION v. MAALDERIJ EN BAKKERIJ TE WAGENINGEN. ONDER RIJKSTOEZICHT. ïit vi™'em ,llet J/*"011 ï00r Maalderij en Bakkerij te Wageningen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de NAAML. VENN. J. SMIT ZONEN TE HAARLEM onder controle van het Station staat wat betreft den verkoop van haar brood en beschuit en dat uit het onderzoek van monsters MELKBROOD, WATERBROOD (gebuild en ongebuild), ROGGEBROOD en BESCHUIT gedurende de maanden en met December '37 blijkt, dat deze aan de eischen, daarvoor door het Station aangenomen, hebben voldaan. Afnemers hebben recht op gratis onderzoek van monsters brood en beschuit. Aan belanghebbenden worden dienaangaande gaarne inlichtingen verstrekt. WAGENINGEN, Januari 1938. De Directeur voornoemd, BOONSTRA. (Adv. Ingez. Med.) Mevr. C. KRUIJT. Eerste tien jaar 3 procent rente, daarna 3-j procent. J\|aar wij vernemen, heeft de minister van Financiën besloten tot de uitgifte van een 38-jarige Staatsleening met gelijke aflossingen, waarin alle aflosbaar te stellen 4 leeningen, te weten de leeningen 1931, 1933 I, 1933 II, 1934 en 1936 zullen worden geconverteerd, welke leening derhalve ongeveer 1700 millioen groot zal zijn. De houders van obligatiën der genoemde leeningen zullen bij de toewijzing recht van voorkeur hebben. De rentevoet is bepaald op 3 pCt. gedurende de eerste 10 jaren en op 3V2 pCt. voor den verderen duur van den looptijd, terwijl de uitgifte tegen den koers van 99V% pCt. zal geschieden. Het ligt in het voornemen het prospectus in het begin der volgende week verkrijgbaar te stellen. De inschrijving zal worden opengesteld op 27 januari a.s. bij de bekende bankinstellingen en bij het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam. f 21.000). Voor 1937 kon nog f 65.000 uit het reservefonds voor bijzondere doeleinden ge put worden, maar voor 1938 was in dit fonds niets meer over. Op kleinere posten moet in totaal nog meer uitgegeven worden of wordt minder ontvan gen f 134.000. Voor aflossing van gelden uit het Werkfonds verkregen moet f 18.000 opge bracht worden. De gewone uitkeering uit het Werkloosheids subsidiefonds zal f 135.000 minder bedragen dan in 1937. Aan den anderen kant is getracht door het converteeren van geldleeningen tegen een lager rentetype uitgaven aan rente te be sparen. In begin 1937 werd o.a. een geld- leening van g 2.000.000 gesloten tegen 3Va pet. Ged. Staten noemden dat in hun goed keuringsbesluit zeer gunstige voorwaarden. Maar reeds 6 maanden later kon die geldlee- ning bij dezelfde geldgeefster veranderd wor den in een 3 pet. leening, waardoor f 10,000 per jaar werd bespaard. Er werd ook zelfs een leening van f 400.000 gesloten tegen 2 pet. rente. Maatschappelijk Hulpbetoon zal in 1938 aan uitgaven een bedrag vorderen van f 2.125.000, de Werkloosheidsdienst waagt- f 1.027,719, uit welke bedragen blijkt, dat Haarlem enorme sommen moet opbrengen voor de werkloos heidslasten. Toen B. en W. de cijfers van de ontwerp- begrooting voor 1938 bestudeerden, is eerst getracht nog zooveel mogelijk te bezuinigen op de uitgaven. Er bleek evenwel, dat in den Wethouder E. van der Wall. loop der jaren reeds zooveel bezuinigd is, dat meer inkrimping niet mogelijk was. Als men de uitgaven voor de ver schillende diensten van de 6 grootste gemeenten in ons land naast elkaar stelt, blijkt, dat die per inwoner ge rekend te Haarlem het laagst zijn. Alleen het Middelbaar Onderwijs maakt waarop een uitzondering, want daarvoor zijn de uitgaven te Haarlem iets, maar toch niet veel hooger. Toen het niet' mogelijk bleek op de uitga ven noemenswaard te bezuinigen hebben B. en W. overwogen of het mogelijk zou zijn de inkomsten op te voeren. De winst van het Gasbedrijf zal f 96.000 achteruitgaan o.a. door een stijging van de steenkolenprijzen, maar ook door de ongunstiger economische omstandigheden, waardoor vele ingezetenen op hun gasverbruik bezuinigen, of petroleum gingen gebruiken. Li 1934 werd de gasprijs met 2 cent per M3. verlaagd. Als nu de gas prijs weer met 1 cent per M3. verhoogd zou worden, zou dit op papier een meerdere ont vangst van bijna f 100.000 beteekenen. B. en W. hebben zoo'n voorstel evenwel niet ge daan, omdat gevreesd werd, dat een tariefs- verhooging het gasverbruik nog sterker zou doen verminderen. Het werd daarom beter geacht te trachten het gasverbruik meer op te voeren, opdat het verloren terrein weer heroverd wordt. De Gemeentewet staat de gemeenten nog het heffen van eenige belastingen toe die Haarlem niet kent, zooals een belasting op brandverzekering, een bouwbelasting, enz. Invoering van deze belastingen werd voor Haarlem evenwel ongewenscht geacht. De gemeente mag de opcenten op de Per- soneele Belasting van 185 op 200 brengen en die van de Gemeentefondsbelasting van 55 op 75. Dit zou een meerdere ontvangst be teekenen van f 246.000. Bovendien zou Haar lem f 160.000 meer ontvangen als de ge meente voor de Fondsbelasting van de 2de in de 3de klasse werd gebracht. Tezamen dus aan belastinginkomsten f 406.000. Het col lege van B. en W. heeft evenwel overwogen. dat verzwaring van den belasting druk voor Haarlem noodlottig zou kunnen zijn in verband met de posi tie die Haarlem inneemt ten op zichte van de randgemeenten waai de belasting lager is. Het college van B. en W. meende daarom dat de eenige juiste oplossing is, dat de ge meente, ter dekking van het tekort over 1938 van f 1.067.000 aan het rijk vraagt om een extra subsidie uit het Werkloosheidssubsidie fonds van f 583.661 en een belastingbijdrage van f 483.634. Vervolgens betoogde de heer van der Wall. dat het rijk ten bate van het fonds waaruit aan de gemeenten belastingbiidragen wor den gegeven, verschillende belastingen aan de gemeenten onthoudt, namelijk hoofdsom grondbelasting gebouwd 40 pet. en onge bouwd 25 pet., hoofdsom personeele belasting Het woord is aan Schopenhauer: Vaak werd een goede raad beter gegeven in een gniti- gen dan in een ernstigen vorm. 80 pet., 12 opcenten op de Vermogensbelas ting en 25 opcenten op de Gemeentefonds belasting. Tezamen wordt aan belasting aan Haarlem door het rijk onttrokken f 977.650. Als Haar lem dus uit die algemeene pot een belas tingbijdrage van f 483.634 vraagt, beteekent dit dat de gemeente nog f 496.976 beneden het maximum bedrag blijft. Als men zoo de cijfers bekijkt, dan kan dus niet gezegd wor den dat Haarlem noodlijdend is. Parijsche wisselmarkt tot Maandag gesloten. PARIJS. 14 Januari (Havas/A.N.P.) De wisselmarkt is tot Maandag aan staande gesloten. „Hannah" op een mijn geloopen? Meeningen der bemanning verdeeld. Van Hr. Ms. gezantschap te Barcelona is bericht ontvangen, dat de bemanning van het stoomschip „Hannah", dat Dinsdag 11 dezer om 8 uur op 6 mijlen ten Z.W. van de Cabo San Antonio is gezonken, verdeeld is in haar meening over de vraag of het zinken veroor zaakt is door een torpedo of door een mijn. De geheele bemanning, bestaande uit 32 koppen en den observatie-officier, is gered in de eigen booten, daarbij geholpen door de Spaansche küstwacht. Zij vertoeft thans te Benia. PRINS BERNHARD PER AUTO ER OP UIT. SOESTDIJK 14 Januari. Z. K. H. Prins Bemhard is vanmorgen te kwart over elf in zijn grijze sportauto, bestuurd door zijn chauf feur, uitgereden in de richting Baam voor een tochtje in de omgeving. DE OPBRENGST DER WELDADIGHEIDS- ZEGELS TE AMSTERDAM VER BOVEN VERLEDEN JAAR. De verkoop van de dit jaar zoo hij zonder po pulair gebleken kinderzegels is dit jaar te Am sterdam een groot succes geworden, Er is n.l. een totale winst gemaakt van f 28.539,74 (vorig jaar f20.865,42). OUDE HEER TEGEN EEN ZANDAUTO GELOOPEN. Aan verwondingen overleden. Donderdagmorgen omstreeks twaalf uur is de 74-jarige heer C. v. d. Spek bij het over steken van den Noorddijk te Maassluis, door onvoorzichtigheid tegen een passeerende zandauto uit Naaldwijk geloopen. De oude man kwam te vallen en geraakte met zijn lin kerbeen onder een der achterwielen van den vrachtwagen. Het slachtoffer moest in ernsti gen toestand een nabijgelegen woning worden binnengedragen, waar geneeskundige hulp werd verleend. In den loop van den dag is de ongelukkige aan de gevolgen van zijn verwondingen over leden. 7^W ELK2 PAAR VOOR DEN HALVEN PRIJS (Adv. Ingez. Med.) HEDEN14 PAGINA'S. Bijzonderheden over de Haarlemsche fi nanciën De regeering wil voor f 1700 millioen con verteeren. De K. P. M.-ers trekken hun collectief ont slag in. Nadere bijzonderheden over de verplichte werkloosheidsverzekering. Het kabinet Chautemps is in den afgeloo- pen nacht afgetreden. De Spaansche Nationalisten schijnen een offensief op Almeria voor te bereiden. In de zaak Barmat is thans vonnis geveld. Hitier zou een bezoek brengen aan het Vaticaan. Tegen ir. Mussert is ontslag van rechts vervolging in de bekende Blauwe Zand- zaak geëischt. De Eerste Kamer is aan het slot van de eerste ronde der algemeene beschouwin gen gekomen. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Ruiterlijke bekentenissen. K. de Jong: Concertgebouw te Amsterdam H. D. Vertelling: Het meisje met de blauwe Muts. Heemstede in vroeger eeuwen Prof.dr. G. A. van Hamel: Geestelijke cul tuur op IJsland. Schaakrubriek. Sport in 't Kort. Voor de Jeugd. F. Klay-Lancée: Lebaran. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1