Haarlem's Dagblad De Toestand in Frankrijk. Huis, tuin of keuken. R' P' Wissel werd te vroeg omgehaald. Roofoverval te Haarlem opgehelderd. VERDUISTERING VAN 25.000 Het belangrijkste 55p Jaargang No. 16738 Uitgave Lourens Co9ter, Maatschappij voor Conrant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drnkkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 15 Januari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden t 3.25. Irunco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex» Advertenticn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regclabonnementstarieven op uanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes «ie rubriek. De veelbewogen historie van het Fransehe regeeringsbeleid der laatste jaren heeft een nieuwe crisis bereikt, zich uitend in het aftre den van het kabinet-Chautemps, dat zeven maanden geleden het kablnet-Léon Blum als gereconstrueerde Volksfront-regeering op volgde. Het is op dit oogenblik nog onzeker wie de nieuwe formateur zijn zal. Chautemps zeker niet. Deze handige vrijzinnig-democraat (radi- cal-socialiste), die al zijn parlementaire erva ring heeft aangewend om tusschen de klippen door te zeilen, heeft blijkbaar voor zichzelf de zekerheid verworven dat het op deze basis niet gaat en geweigerd een nieuwe opdracht te aanvaarden. Men poogt nu blijkbaar een meerderheid te vormen die niet van de stem men der communisten afhankelijk is en dat is alleen mogelijk door steun te zoeken bij het centrum. Dan zouden evenwel de socialisten tot samenwerking met het centrum bereid moeten zijn en hier ligt ongetwijfeld de kern van de situatie. Het is maar de vraag of iemand in staat zal blijken zulk een samenwerking tot stand te brengen. Dat het groote zwak van de grondwet der Derde Republiek niet in haar formuleering maar in de niet-toepassing van een harer be palingen ligt blijkt voor de zooveelste maal. Men durft het middel der Kamerontbinding niet aan, heeft dat al sinds de zeventiger jaren toen een President der Republiek het ver keerd toepaste en daarmee zijn persoonlijke bevoegdheid overschreed niet gedurfd en daarmee is een toestand geschapen, waarbij ieder gekozen Kamerlid zich voor vier jaar „veilig" voelt en zich binnen die tijdsperiode vrijelijk in politieke manoeuvres begeeft. De niet-toepassing van het middel der Kamer ontbinding is de hoofdoorzaak van de voort durende kabinetswisselingen in Frankrijk. Overigens is de ondergrond van de situatie al onbegaanbaar genoeg. Toen de Volksfront- regeering voor het eerst optrad heeft die met groote snelheid getracht Frankrijk's achter stand in sociale wetgeving niet alleen in te halen maar in zooiets als een leidende positie te veranderen, daarbij voortdurend gehinderd en gedreven door de communisten, die beha- gelijk buiten de regeerings-verantwoordelijk- heid bleven, maar wier stemmen de regeering noodig had. Dit' moest wel tot misère leiden, temeer omdat de grootste regeeringspartij, die der burgerlijke radicaal-socialisten, natuurlijk volkomen afwijkt van de inzichten der com munisten. En de financieel© perikelen namen toe, omdat de geldelijke middelen in dezen tijd zelfs een inhalen van den achterstand in de sociale wetgeving niet veroorloofden. De be wapeningsrace zorgde daar immers voor! Zoo wel Blum als Chautemps moesten falen in hun pogingen, kostbare sociale maatregelen financiëel uit te voeren nevens een defensie- begrooting', die een derde van de staatsuitga ven verslindt. Integendeel: bezuinigen op loo- nen en salarissen en op alle andere daarvoor In aanmerking komende posten was de eenige weg om een sluitende begrooting te maken. Onder den aandrang van een meerderheid in het land, die zoowel de opdrijving der bewa pening als de sociale herzieningen scheen te vereischen, daarbij opgejaagd door de in troe bel water visschende communisten en in den steek gelaten door degenen die „kapitaal- vlucht" bewerkstelligden kwam men steeds dieper in het moeras. Vele menschen zijn geneigd dit Fransehe gedoe te beschouwen als een zaak die ons in Nederland eigenlijk niet aangaat en te zeggen dat die Franschen hun eigen boontjes maar moeten doppen. Dit laatste moeten ze inder-» daad, maar als het een janboel wordt gaat het ons helaas wel degelijk aan. Onze economische medewerker zegt vandaag: „Misschien brengt dezen ernstige crisis een eerste stap naar de oplossing van het reeds jarenlang dreigende sociale, politieke en financiëele probleem van Frankrijk, dat zooveel onrust en ontwrichting in de wereld heeft veroorzaakt". Onrust en ontwrichting in de wereld! Laat men dat goed begrijpen. Nederland be hoort tot die wereld, ondervindt aan den lijve de economische onrust en ontwrichting die daarin heerschen, ondervindt dus ook mede de gevolgen van de verwarring in Frankrijk. Er bestaat vrijwel geen internationaal recht, er bestaat vrijwel geen internationaal poli tiek beleid meer, er bestaat geen staatsman schap dat Europa's belangen als een geheel behartigtmaar er bestaat wèl een inter nationale economie. Als in de Vereenigde Sta ten een beurscrisis plaats heeft, als in Frank rijk reeksen stakingen uitbreken en de regee ring het betaalmiddel niet langer beveiligen kan, ondervinden ook wij hier in Holland daal de directe gevolgen van, zonder dat onze re geering dat kan verhoeden. De staatssouve- reiniteit is, waar het economische aangele genheden betreft, een zeer betrekkelijke zaak Zij kan het veilig verkeer niet waarborgen en vaak niet anders doen dan na de ramp zor gen dat de gevolgen niet al ie erg zijn. Won derlijk genoeg schijnen velen, ofschoon de laatste jaren het sterker dan ooit aangetoond hebben, dit maar niet te kunnen beseffen. Het is te hopen dat men in Frankrijk, hoe men de zaak ook op moge lossen, een regee ring zal vormen die inderdaad regeert. Zij het dan daar evenmin als hier over de inter nationale economie. Maar zonder haar al- (Het Staatsblad deelt mededat het pellen en schillen van uien aangewezen is als huisarbeid en gebracht onder de werking der Huisarbeidswet.) Uien schillen, uien pellen, Weet het Staatsblad te vertellen, Dat is huisarbeid voortaan; En tot tranen in de oogen, Wordt een mensch erdoor bewogen Enkel bij 't idee eraan; Uien tappen, uien eten, Is al lang, naar u zult weten, Als zoodanig toegestaan. Maar in huis kan uien pellen, Sommigen doen overhellen Tot een krachtig ui ap-pèl; Uien schillen kan bij tijden, Haast tot ui-geschillen leiden, Want de geur is ietwat fel; Wie gevoelig zijn voor reuken. Achten 't eerder voor de keuken, Daar is hun die arbeid wèl. Maar ook dan blijft het nog binnen En wie uienlucht niet minnen, Denken eer in deze lijn: Het vermaak van uien tappen, Het bedrijf van uien happen, Vinden binnen hun terrein; Uien pellen, uien schillen, Zouden deze lieden willen, Dat hoort tuinarbeid te zijn. Fa. VAN Gr. Houtstr. 155, Tel. 11159 j ruiming (Adv. Ingez. Med.) thans door verward en beïnvloed gedoe te ontwrichten. Tot een wereldherstel zou een herstel van zaken in Frankrijk niet alleen bijdragen, maar het is er noodzakelijke voorwaarde voor. Het zal moeilijk genoeg zijnwant de be wapeningsrace gaat voort. Daarvoor krom liggen is dus in elk geval de boodschap, als men financieel saneeren wil. En het extre misme zal men onder den duim moeten gaan houden. Het nieuwe converteeringsplan van f 1700 millioen. Hoe de Spaarbanken daarover denken Wij hebben reeds gemeld, dat de Minister van Financiën besloten heeft tot de uitgifte van een 38-jarige Staatsleening ter convertee ring van 4 pet. leeningen. De eerste 10 jaar zal de rente 3 pet. zijn, daarna 3% pet., de koers van uitgifte wordt 99y2 pet. Wij hebben over deze converteering de meening gevraagd van Mr. P. Fuhri Snethlage, directeur van de Nutsspaarbank te Haarlem. Deze deelde ons mede te verwachten dat deze nieuwe leening er wel vrij vlot zal ingaan, zoowel bij de instellingen als bij particulieren. Men moet bedenken dat dit wel is waai' aan vankelijk een 3 pet. leening is, maar na 10 jaar wordt de rente toch 3y2 pet. Eenigen tijd geleden zijn er 3 pet. leeningen geweest (o.a. van de provincie Drente) die een looptijd hebben van 25 jaar. De nieuwe aanbieding van het rijk is dus voor de beleggers wat gunstiger. De Spaarbanken, die tot de groote beleg gers behooren, zullen deze nieuwe voorwaar den wel acceptabel achten. Zij kun nen met een lagere rente, voor de eerste reeks jaren genoegen nemen omdat het uitzicht immers bestaat, dat die na 10 jaar hooger wordt. Desnoods, maar zoover is het nog niet, kunnen de Spaarbanken tijdelijk aan him spaarders wat lagere rente geven, het zou be zwaarlijker worden als zoo'n eventueele rente verlaging voor de spaarders voor een langen tijd zou moeten gelden, maar dat is nu voor komen. De zaken zijn zoo besloot de heer Fuhri Snethlage voor de pensioenfondsen en levensverzekeringmaatschappijen iets moei lijker, omdat die immers voor langeren tijd gebonden zijn aan hun overeenkomsten, waardoor zij zich bezwaarlijker kunnen aan passen bij een vermindering van inkomsten door lagere rente uit het belegde kapitaal. Japansche vis,sellers overtreden kustvisscherij-ordonnantie. Aantal overtredingen in den Riouw-Archipel neemt toe. BATAVIA, 15 Januari (Aneta) Li den laatsten tijd zijn steeds meer over tredingen van de kustvisscherij-ordon nantie geconstateerd. De „Kortenaer" bracht gisteren te Tandjong Priok twee Japansche visschersschepen aan met 27 man, die zich aan dergelijke overtredingen hadden schuldig gemaakt De meeste overtredingen worden ge constateerd in den Riouw-archipel, waar de marine de controle op deze ordonnantie waarneemt voor het binnenlandsch bestuur en de politie.In den laatsten tijd schijnen Japanschp visschers uit het centrum Singapore naar de buurt van Batavia te ver- De „witte toovenaar van Wales", Lloyd George, vierde dezer dagen aan Kaap d'Aulibes zijn gouden bruiloft. Een foto van den staatsman met echtgenoote en dochter. Overeenstemming met België over Abessynische vraagstuk? Onze Haagsche correspondent meldt: Naar aanleiding van het in de N.R.Ct. van Vrijdagavond verschenen bericht van den Londenschen correspondent van dat blad. als zou het thans vaststaan, dat België en Nederland het eens zijn omtrent hetgeen zij in elk geval, eventueel los van alle andere Oslo- en andere staten, met betrekking tot erkenning van de verovering van Abessynië zouden doen, kunnen wij mededeelen, dat wij van bevoegde Nederlandsche zijde ver nemen, dat dit bericht voorbarig is. Boven dien meenen wij te weten, dat omtrent het geen bedoelde bericht bevatte, om. ook aan gaande een reeds bereikt Nederlandsch-Bel- gisch aecoord in deze aangelegenheid, aan het Belgisch gezantschap in den Haag waar men zulks toch indien het al zoover ware, zeker zou moeten weten niets be kend is! Dit neemt intusschen niet weg, dat het ons, in het licht van allerlei verschijnselen, niet zoo heel erg zou verbazen, als het ten slotte toch die richting zou uitgaan SPREEKUUR van den heer POTGIESER HEDENAVOND van 8 tot 10 uur, FRANS HALSPLEIN 9. ExamenopSeidrnq MÖGAS, EIGERSMA, POTGIESER. (Adv. Ingez. Med.) Dieseltrein bij Culemborg ontspoord. Vrij ernstige stagnatie in het treinverkeer. Vrijdagavond omstreeks half acht is nabij liet station Culemborg een uit Utrecht komenden Dieseltrein door het ontijdig omhalen van een wissel ont spoord. Hoewel de trein slechts een geringe snelheid had, hoogstens 15 K.M., hoorde één der treinstellen zich toch vrij diep in den grond, waardoor één spoor volkomen werd versperd. De treinenloop heeft tengevolge hiervan vrij ernstige stagnatie ondervonden, daar zoowel de treinen uit Utrecht als die uit den Bosch nu over een spoor moesten worden geleid. De ontsporing geschiedde bij het inrijden van het station, waar de trein moest stoppen, zoodat de snelheid al zeer veel verminderd was De wissel, welke ontijdig werd omgehaald, wordt met de hand bediend. De trein bestond- uit een dubbel Dieselstel. Het voorste stel passeerde den wissel op nor male wijze, doch door de verandering van den wisselstand is het achterste stel uit de rails geloopen, waarbij het licht beschadigd is. De trein stond vrijwel dadelijk na de ont sporing, welke een grooten schok veroorzaakte, stil. De reizigers van het achterste treinstel begaven zich over den spoorweg naar de voor ste rijtuigen, welke losgekoppeld werden, waarna de reis nagenoeg zonder vertraging naar 's Hertogenbosch kon worden voortgezet. De volgende treinen uit de richting Utrecht konden niet binnenkomen en moesten te Hou ten over het andere spoor worden geleid. 's Avonds laat werd besloten een rangeer spoor voor het groote verkeer in te scha kelen, ten einde de vertraging in den treinen loop zoo gering mogelijk te doen zijn. De situa tie was, voordat tot dezen maatregel werd overgegaan aldus, dat de treinen uit Utrecht te Houten werden vastgehouden, totdat die uit de richting Geldermalsen gepasseerd waren Er werd met ruim dertig man gewerkt, doch men kwam voor groote moeilijkheden te staan aangezien het treinstel diep in den grond was geboord. Verder waren twee masten van de electrische geleiding verwrongen ter aardie geworpen. In 1934 gepleegd. Zes mannen gearresteerd. De Haarlemsclie recherche heeft Donderdag vier mannen gearresteerd, die er van verdacht werden, dat zij op 24 Maart 1934 een roofoverval hebben gepleegd op een handelaar in tweedehandsche goederen in diens winkel aan de Gedempte Oude Gracht. Op genoemden avond kwamen eenige man nen in den winkel van den handelaar, V. ge naamd. Zij zeiden een divan te willen koo- pen en vroegen of ze dien even mochten zien. De handelaar was daartoe natuurlijk gaarne bereid en nam de gegadigden mee naar zijn pakhuis waar de divan stond. De mannen deden het voorkomen alsof zij het meubelstuk grondig inspecteerden, alvo rens zij tot den koop zouden besluiten. Een hunner vestigde er zijn aandacht op, dat het trijp een weinig beschadigd was. V. wilde zich daarvan overtuigen en boog zich daartoe voorover. Dit bleek voor de be zoekers het geschikte oogenblik te zijn om hun slag te slaan. Zij grepen den handelaar van achteren beet en duwden hem met het hoofd in het trijp. Intusschen trachtten zij hem te berooven van een portefeuille, waarin vermoedelijk een groot bedrag aan geld zou zitten. Zij werden echter in deze poging verijdeld, want een handlanger, die blijkbaar op den uitkijk had gestaan, maakte alarm omdat hij juist op dat oogenblik den knecht van den handelaar zag passeeren. Aan dit toeval was het te danken, dat V. niet beroofd werd en misschien voor nog iets ernstigers gespaard bleef. De roovers vluchtten haastig weg, twee hoeden achterlatende, waarin initialen ston den. Natuurlijk deed de handelaar onmiddellijk aangifte bij de politie, die dadelijk een uit gebreid onderzoek instelde. Hoewel zij eenige personen verdacht kon toch nog niet tot een arrestatie worden overgegaan, omdat er nog geen bewijzen genoeg waren. De vluchtelingen dachten misschien reeds voorgoed veilig te zijn, maar ze kwamen be drogen uit. De recherche bleef waakzaam. In den loop der jaren kreeg zij zooveel bewijzen, ook nog in de afgeloopen week, dat tot arres tatie kon worden overgegaan. 1-Iet waren vier mannen, die Donderdag aangehouden wer den, namelijk J. F. W., F. R. van J. F. B. en J. K. P. Vrijdagmiddag werd te Amsterdam nog een vijfde persoon aangehouden, bijgenaamd „Amsterdamsche Frans". Hij is naar Haarlem overgebracht. De vier in Haarlem gearresteerde personen hebben bekend. De „Amsterdamsche Frans" genaamd F. D.. wilde nog niet bekennen. Hedenmorgen vernamen we nader, dat de Amsterdamsche politie in den afgeloopen nacht op verzoek van de Haarlemsche re cherche in de hoofdstad nog een zesden ver dachte, J. G. t. C„ heeft aangehouden. De leeftijd van de zes gearresteerden va rieert van 35 tot 40 jaar. Het vreugdevuur laaide reeds hoog op. Ontijdige feestvreugde te Huizen. Op den hoogster, heuvel van de Waranda- bergen te Huizen op de Erfgooiersmeent al daar, was een huizenhooge stapel brandbaar materiaal opgetast. Inwoners van de ge meente Huizen hadden op verzoek van de Oranje-vereeniging het materiaal bijeenge bracht en enkele fabrieken stonden haar brandbaren afval af. Deze stapel was bestemd op den nationalen feestdag tot vreugdevuur te worden gepromoveerd. Een baldadige jon genshand stak er echter gisteravond om ne gen uur al den brand in. De geweldige vuur gloed trok heinde en ver de aandacht. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist met twee stralen het fantastisch schouwspel tot een einde te brengen. De politie heeft in verband met het ontij dig oplaaien van het vreugdevuur den jeug digen c. B. in arrest gesteld. Het woord is aan Boileau: Wie zich niet lean beper ken, kan niet schrijven. DoorHaarlemschen verzekeringsagent De dader gevlucht. Er is door een toeval een ernstig geval van verduistering aan het licht gekomen. De Directie van de AJge- nieene Friesche Levensverzekering Maatschappij te Leeuwarden heeft Vrijdagavond bij de Haarlemsche politie aangifte gedaan, dat zij door één van haar Haarlemsche agenten, V. genaamd voor een bedrag van on geveer 25.000 is benadeeld. Deze V. liet het voorkomen alsof verschil lende personen, die bij de maatschappij een verzekering hadden loopen, gelden wilden op nemen op hun polis. Het hoofdkantoor zond aan V. de bedragen toe, om deze aan de be trokkenen uit te keeren. De Haarlemsche agent stak de gelden echter in zijn zak en zond de maatschappij de kwitanties, waarop hij valsche handteekeningen plaatste. De zaak is dezer dagen uitgekomen, doordat een polishouder,, die inderdaad gelden wilde opnemen, tot zijn verwondering van de maat schappij het bericht ontving, dat hij reeds driehonderd gulden had geleend. De betrokkene schreef hierop terug, dat dit op een vergissing moest berusten en toen men naar aanleiding hiervan een onderzoek in stelde, kwam het bedrog aan het licht. De oneerlijke agent, die zich in het nauw gedreven zag, had den polishouder een bedrag aangeboden, als hij geen werk van de zaak wilde maken, doch dit aanbod werd afge wezen. De man, die reeds vele jaren bij de maat schappij in dienst was, is onmiddellijk ont slagen. Toen de politie Vrijdagavond, nadat de aan gifte geschied was, tot zijn arrestatie wilde overgaan, bleek hij voortvluchtig te zijn. Komt er staking in het vissclierij- bedrijf 'i Zeelieden verwerpen de nieuwe contract- voorstellen. Naar wij van ïiiet-officicele zijde vernemen is bij de telling' van de stemmen over de nieuwe contract- voorstellen van de zeelieden gebleken, dat een groote meerderheid der ge- organiseerden zich daar tegen heeft verklaard. Bij den Centralen Bond in welke orga nisatie ongeveer twee derden der op varenden georganiseerd zijn stemden 341 leden tegen en 85 voor aanvaar ding der nieuwe voorstellen. In ver band met dezen uitslag wordt een sta king onvermijdelijk geacht. MODERNE WONINGEN TE HUUR op mooi punt bij de Hya- cinthenlaan, 7 kamers, w.o. bad- kamer, f 40.p. mnd. U kunt huren T: per eersten Febr., Maart, April en J Mei. Bevr. op het werk en bij S. VELDKAMP. Van Dortstraat 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S pag. Te Haarlem heeft een verzekeringsagent f 25.000 verduisterd. 1 Een in 1934 te Haarlem gepleegde roof overval is thans opgehelderd. 1 Komt er staking in het visscherijbedrijf te IJmuiden? 1 Bezwaren van werkgeverszijde tegen ver plichte werkloosheidsverzekering? 2 Op 15 Mei gaat de groote wijziging in bij de Spoorwegen: minder stations, grooter rijsnelheid, regelmatige dienstregeling. 3 Georges Bonnet poogt een nieuw Fransch kabinet samen te stellen. 4 Het algemeene politieke debat in de Eer ste Kamer is geëindigd. 4 De Chineesclie troepen schijnen zich te herstellen. 4 Van Vliet verbetert het Nederlaridsoh re cord gemiddelde biljarten cadrc 712 6 Bioscopen 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De toestand in Frankrijk. 1 Mi'. E. Elias: Haagscli Allerlei. 3 P. v. d. Hem: Toenaderingspogingen. 3 Dr. W. G. N. v. d. Sleen: Kaapstad en om geving. 5 C. J. E. Dinaux: Zonderlinge Levens. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 7 Jules Kammeijer: Blijft Fit. 7 K. de Jong: Ledenconcert van „Zang en Vriendschap". 3 Financieel Economisch Weekoverzicht: De rentabiliteit van ons bankwezen. 9 J. II. de Bois: Vijf en twintig jaar Hol- landschc Kunstenaarskring. 15

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1