Haarlem's Dagblad De Omwenteling bij de Spoorwegen. De Wijze Kater. De Fransche Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16739 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen AJgcm. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drnkkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Maanilag 17 Januari 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden 1" 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per cx. Advertentiën j 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Met veel belangstelling zal gansch Neder land kennis hebben genomen van de groote wijzigingen die op 15 Mei a.s. in de dienst regeling van de Nederlandsche Spoorwegen worden toegepast. Zelf spreekt de directie der Spoorwegen van een „omwenteling" en het zijn dan ook inderdaad ingrijpende verande ringen die deels op 15 Mei, deels daarna zul len worden uitgevoerd. De concurrentie van het autoverkeer heeft de N. S. tot de defini tieve erkenning gebracht, dat zij het verkeer op kleine afstanden grootendeels aan den concurrent moeten overlaten en zichzelf toe leggen op betere bediening van het publiek op de langere trajecten. Vandaar de invoering van een regelmatigen twee uurs-dienst, die waar de verkeersdichtheid dit wettigt tot een uurs-, halfuurs- of kwartiersdienst zal wor den uitgebreid. Vandaar de opheffing van de stoptreinen die het verkeer op korten afstand bedienen, waarbij de „vrijkomende treinkilo- meters" gebruikt worden voor het laten rijden van sneltreinen. Vandaar ook de reeds eerder bekendgemaakte opheffing van 148 stations. Natuurlijk gaat met dit alles een snelheids opvoering op de hoofdbaanvakken gepaard. In de onmiddellijke omgeving van Haarlem zullen wij daar niet zooveel van merken om dat Haarlem reeds een knooppunt van de snelste diensten is en op deze trajecten niet veel opvoering meer mogelijk is. Op „onze hoofdlijn", het traject AmsterdamHaarlem Rotterdam, zal de snelheid slechts van 95 tot 100 K.M'. per uur opgevoerd kunnen worden. Maar verder van huis zullen we belangrijke verbeteringen gewaar worden want nevens het prijsgeven van het „kleine vervoer" stellen de Nederlandsche Spoorwegen zich uitbreiding van de electrische tractie met verhooging van snelheid ten doel op zoo groote schaal, dat de reis AmsterdamArnhem wordt verkort van 1 uur 17 minuten tot 1 uur 1 minuut, Amster damEindhoven van 1.44 tot 1.27, Den Haag Enschedé van 3.29 tot 2.40, Amsterdam—Gro ningen van 3.16 tot 2.25, AmsterdamMaas tricht van 3.37 tot 2.57, GroningenVlissingen van 6.52 tot 5.55, Den HelderMaastricht van 5.53 tot 4.33. Beperking van treinen tot zoowat 300 ton (zeven a acht rijtuigen) en opvoering van de snelheid op vele lijnen tot 120 K.M. per uur zal deze belangrijke versnellingen mogelijk maken, zooals wij in ons nummer van Zater dag uitvoerig hebben medegedeeld. Het is inderdaad een zeer groote verande ring, die veel verder strekt dan de bekortingen van reisduur en de afschaffing van vele kleine stations. De hoofdzaak is eigenlijk dat een nieuw beleid bij de spoorwegen wordt ingeluid. De directie beschouwt dit als de grootste ge beurtenis die in de eeuw van hun bestaan heeft plaatsgegrepen. Wij nemen dit gaarne aan en hopen daarbij dat de nieuwe koers nog tijdig genoeg is gekomen om haar succes mo gelijk te maken. Als een onbetwistbaar suc ces zouden wij reeds de snelle vermindering van de enorme spoorwegtekorten beschouwen. De Nederlandsche belastingbetaler kan daar niet onverschillig tegenover staan en 'de ge dachte dat ze binnen weinige jaren heelemaal zouden kunnen verdwijnen heeft een Onmis kenbare aantrekkelijkheid. Weliswaar behoeven wij niet op verminde ring van vaste lasten te hqpen zoolang de be wapeningsrace tot een constante opvoering van de defensie-kosten noopt en de herle ving van den internationalen handel belet, maar als die race eenmaal haar einde mocht vinden zou het toch een zeer gunstige omstan digheid zijn als we paraat waren voor be lastingverlaging en daarmee: onmiddellijke verhooging van de volkswelvaart doordat wij onze ergste stroppen op ander gebied had den geliquideerd. Natuurlijk zullen de Nederlandsche Spoor wegen hun nieuwe koers met een intensieve reclame-campagne moeten begeleiden. Die zal niet kunnen uitblijven, want men zal een groot deel verloren populariteit via de nieuwe maatregelen moeten zien te herwinnen. Men zal, geloof ik, op den duur ook iets moeten doen om vele stations te moderniseeren en ze aantrekkelijker te maken. Men zal moeten beseffen dat het autover keer vele attracties heeft: mooier omgeving, prettiger sfeer, grooter bewegingsvrijheid en dat men bij de Spoorwegen ook tegenover handicaps, die nu eenmaal niet weg te nemen zijn, z'n beste beentje zal moeten voorzetten door groote vindingrijkheid en veelzijdigheid in comfort. De Spoorwegen zullen het publiek vooral moeten overtuigen dat zij heelemaal ver nieuwd en gemoderniseerd zijn en dat het voor de duizenden, die zelden of nooit meer van hun diensten gebruik maken, de moeite waard is de kennismaking te hernieuwen. De geweldige opvoering van de lasten die op het automobilisme drukken geeft hun onge twijfeld een voordeel. Hét oogenblik voor hun koersverandering is te dezen opzichte geluk kig gekozen. Maar zij zullen een jarenlange campagne en een zeer actief, vindingrijk be leid moeten voeren om hun strijd te winnen. zelfs nu de treinen „het kleine vervoer" aan de autobussen hebben prijsgegeven en hun arbeidsveld daarmee ingekrompen. R. P. (Dinsdag 18 Januari speelt Jan Musch voor de 500ste maal de rol van den Wijzen Kater in het stuk van dien naam). Vijfhonderd malen deed Jan Musch Den Wijzen Kater nu reeds leven, Wel is er alle reden dus, Hem extra lof en dank te geven. Vijfhonderd keeren, stel u voor, Zoo kan den nuchtersten zelfs dreigen, Er, jaren spelend, al maar door, Zelf nog een kater van te krijgen. En dat zijn kater niet versuft, Na zulk een lange reeks van jaren, Maar zelfs nog groeit in speelsch vernuft, Dat kan zijn wijsheid slechts verklaren. Men weet het wel, hoe hij in elk Der voorstellingen opnieuw weer zeide: Geef mij maar 'n lekker bakkie melk, Een wijze kater blijft bescheiden. Jarf Musch verdient volop de eer. Hem veeren op den kop te steken En als Jan Musch tot Katerveer, Van heden af hem toe te spreken. De kater is den dank ook waard, Hij heeft in zijn zoo wijze streven, Niet enkel onzen Musch gespaard, Maar zelfs gebracht tot rijker leven. P. GASUS. WEEKBERICHT. Mr. Cornelisstr. 7, Haarlem. Coöp. „Vooruitgang" U.A. Verpakte versche Hollandsche Roomboter, per pond 76 ets. Gedroogde Abrikozen 20 ets. Appelen 25 ets. Pruimen 18 ets. Groote Eieren stuk 5 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. ingez. MedJ j: Het woord is aan Grasset De geest is het schrijven jiooit moede, als het hart meewerkt. Op kasteel „Assumburg" te Heemskerk werd een week-end gehouden door den Amsterdamschen Centralen Jeugdraad. De deelnemers, waarvan wij hierbij een foto geven, voerden een historisch spel op. Oude roofoverval te Sittard opgehelderd Haarlemsche verzekeringsagent aangehouden. Hij zwierf rond in de nabijheid van Spaarndam. De verduistering zal ongeveer 28.000 bedragen. De 54-jarige Haarlemsche %gent V. van de Algemeene Friesche Lc- vensverzekerings Maatschappij die gezocht werd wegens verduistering van een aanzienlijke som geld, is Za terdagmiddag nabij Spaarndam aan gehouden. De V. werd zwervende aangetroffen door de rijksveldwacht en scheen niet goed te weten waar hij naar toe moest vluchten. De man werd overgebracht naar het po litiebureau in de Smedestraat waar hij een volledige bekentenis aflegde. Het bedrag dat hij zich door knoeierijen heeft toegeëigend schat hij op f 28000. V. heeft ongeveer 6 jaar met deze prac- tijken kunnen doorgaan voordat hij tegen de lamp liep. Hij heeft toen nog wel bemidde lingspogingen in het werk gesteld doch werd onmiddellijk ontslagen en tegen hem werd een vervolging ingesteld. De polishouders die door de manipulaties van den agent gedupeerd zijn, zullen geen schade lijden. De schade zal waarschijnlijk geheel voor rekening van de maatschappij komen. De Officier van Justitie- zal V. heden een verhoor afnemen. Vermoedelijke daders thans gearresteerd. In den avond van 24 oj 25 October 1933 is te Ophoven-Sittard een roofoverval gepleegd op den alleenwonenden 67-jarlgen R. T._ Om streeks zeven uur hoorden buren eenig ge kreun, komend van het erf van T. Aan een mogelijk ongeval denkend, begaven zij zich naar de plaats, waar zij het gekreun hoorden en troffen daar den ouden man bewusteloos op den grond aan. Nog even kwam hij bij en was in staat mede te deelen, dat hij door twee mannen was aangevallen, doch meer kon hij niet zeggen. Een terstond ontboden dokter constateeren dat den man verschillende slagen met een hard voorwerp waren toegebracht, waardoor hij het bewustzijn verloor. Men bracht het slachtoffer zoo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis te Sittard over, waar hij op 1 November d.a.v. overleed zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen. Men vermoedde, dat roof de drijfveer tot deze misdaad is geweest. Bij onderzoek bleek geen geld in de woning aanwezig te zijn en men wist ook niet of het daar voordien aan wezig was. Ondanks ijverige nasporingen mocht de po litie er niet in slagen de daders van dezen overval te achterhalen. Dezer dagen, dus meer dan vier jaar later, is er eenig licht in deze zaak gekomen. In een café te Maesyck (B.), zou tijdens een woorden wisseling tusschen eenige bezoekers op dezen roofoverval zijn gezinspeeld en de marchaus- see te Sittard, wie dit ter oore kwam, heeft vol doende aanleiding gevonden om tot arrestatie van een viertal inwoners uit Sittard, n.l. K., de gebroeders van der D. en G. over te gaan. Van dit viertal worden K. en een van de ge broeders van der D. verdacht den overval te hebben gepleegd. Het parket uit Maastricht is gewaarschuwd en stelt thans een nader onderzoek in. Benoeming van een gemeente secretaris te Bloemendaal. De voordvacht van B. en W. In de zitting van a.s. Donderdagmiddag zal de gemeenteraad van Bloemendaal een secre taris benoemen in de plaats van den onlangs afgetreden Mr. Dr. J. F. Veeren. B. en W. hebben de volgende voordracht op gemaakt 1. Dr. P. van Klef fens, hoofdcommies-re dacteur op de gemeente-secretarie te Zwolle. 2. C. J. de Groot, hoofdcommies op de ge meente-secretarie te Bloemendaal. Inbrekers hadden niet veel succes, Een buit van slechts 12. Zaterdagavond tusschen 7 en 11 uur is tij dens de afwezigheid van de bewoners een in braak gepleegd in een huis in de Spaarnrijk- straat. De insluipers zijn door den achtertuin via de ruit van een keukendeur binnenge drongen. Dit was des te gemakkelijker omdat de tuin grenst aan een gemeenschappelijke poort. Het huis werd van onder tot boven door zocht en verschillende kasten werden openge broken. De buit was echter slechts gering en bedroeg ongeveer 12 gulden. Rechtsherstel voor de Roemeen- sche Joden verlangd. .Toodsch Wereldcongres wendt zich tot den Volkenbond. Havas meldt uit Genève: Het bestuur van het Joodsche Wereldcongres deelt mede, dat het den secretaris-generaal van den Volken bond een petitie heeft doen toekomen, waarin rechtsherstel voor de Joden in Roemenië ge vraagd wordt door toepassing van de spoed procedure. De petitie gaat vergezeld van een omvangrijk memorandum over de rechtspos: tie der Joden, dat gebaseerd is op van de Roe- meensche autoriteiten afkomstige statistieken. De secretaris-generaal zal moeten beoor- deelen, of er aanleiding is tot toepassing van de spoedprocedure. Indien hij' van die mee ning is, zou de commissie van drie, die belast is met het onderzoek van petities der minder heden, het vraagstuk kunnen bestudeeren tij dens de aanstaande zitting van den Volken bondsraad en de zaak eventueel bij den Raad aanhangig kunnen maken. Het feestkleed van Haarlem. Met versiering van het Stadhuis begonnen. Te Haarlem zijn reeds, in afwachting van de blijde gebeurtenis, verschillende gebouwen en winkels van particulieren versierd. Hedenmorgen is de dienst van den Hout en Plantsoenen ook begonnen den gevel van het stadhuis in een feestkleed van groen en bloe men te steken. kabinetscrisis Bonnet noch Blum in de opdracht geslaagd Zal ChautemDS een nieuwe poging doen? Nadat Georges Bonnet Zondag de opdracht had teruggegeven, belastte president Lebrun den leider der Fran sche Socialisten en oud-premier Léon Blum met de vorming van een nieuw Fransch kabinet. Deze heeft daarop gepoogd een „kabinet van een ver breed volksfront" samen te stellen, doch is daarin niet geslaagd waarna ook hij de opdracht teruggaf. Vanmorgen heeft Chautemps een bezoek gebracht aan het Elysée Hij heeft zich in beginsel bereid ver klaard een nieuwe regeering te vor men. Ook ,,Amsterdamsche Frans" lieel t bekend. Haarlemsche roofoverval thans volledig opgehelderd. De gearresteerde zes mannen die verdacht werden dat zij op 24 Maart 1934 een roof. hebben gepleegd op den handelaar in tweede- handsche goederen V., hebben thans allen een bekentenis afgelegd. Zooals men weet ontkende zoowel „Amster- damsche Frans" als J. G. t. C. iets met de zaak te maken te hebben. Na een confronta tie met het slachtoffer en een streng verhoor vielen zij tenslotte door de mand. Heden zullen de gearresteerden voor den officier van Justitie worden geleid. Storm woedde over Haarlem. Vooral de daken moesten het ontgelden. Zaterdag heeft boven Haarlem een hevige storm gewoed die nogal wat schade aange richt heeft. Vooral de daken en de dakpan nen moesten het ontgelden. Van een huis in de Vrouwensteeg werd dooi den wind een gedeelte van het dak wegge blazen, van een perceel in de Lange Wijn gaardstraat kwamen niet minder dan 150 dakpannen naar beneden. De schutting bij de Raaks tegenover het postkantoor had het eveneens zwaar te verduren en kon het te gen den krachtigen storm niet bolwerken. Voor het grootste gedeelte sloeg zij tegen de vlakte. Ook van een huis aan de Oostvest werden ongeveer honderd dakpannen afge rukt. Bombardementen in Spanje. Dooden en gewonden, projectielen bij Engelsch schip neergekomen. Het ministerie van Defensie te Barcelona deelte mede, dat drie rechtsche vliegtuigen boven Valencia verschenen zijn en het dorp Cabanal en de omgeving van de wijk Las Arenas hebben gebombardeerd. Er vielen vijf dooden en veertig gewonden. Ter hoogte van Duriana werden vijf bom men neergeworpen, waarvan één neerkwam op 200 M. afstand van het Engelsche schip „Seabank Spray". Japanners trekken vertier Thans Kiautsjau bezet. Uit Tsinan wordt aan het Japansche Tele- graafagentschap Domei gemeld, dat de colon ne Nagano, die haar opmarsch voortzet in Oostelijke richting, langs den spoorweg van Sjantoeng. Zondagmiddag de stad Kiautsjau heeft bezet. Tsjang Kai Sjek kondigt de guerilla aan. „Moeilijkheden voor Japan zijn toegenomen." HANKAU, 17 Jan. (Reuter). „Ik ben bezig een nieuw leger slagvaardig te maken. Twee maanden heb ik noo- dig om de aan het front van Sjang hai verslagen divisies weer op te bou wen. De oorlog is in een nieuw sta dium gekomen". Diet verklaarde maarschalk Tsjang Kat Sjek den specialen correspondent van Reuter in het hoofdkwartier te velde in de provincie Hoenan. Onze tegenstand, zoo vervolgde de Chineesche opperbevelhebber, zal niet gecon centreerd worden op sommige sleutelposities. Wij zullen gebruik maken van de uitgestrekt heid van ons land en het Japansche leger on ophoudelijk bestoken. Wij zullen ons verder westwaarts moeten terugtrekken. Maar den strijd zullen wij voortzetten. Alle Chineesche regeeringsleiders zijn het hierover eens. Met de verovering van Nanking zijn de Japansche moeilijkheden toegenomen. Hun doel, de ver nietiging der Chineesche regeering, is hier mede geenszins dichterbij. Van nu af zullen mijn krijgsverrichtingen er op gericht zijn een groot Japansch legr" op Chineeschen grond te houden. Des te langer dit duurt, des te grooter inspanning zal dit voor Japan beteekenen. Ten slotte deed de maarschalk een beroep op Amerika en Enge land, hem oorlogsmateriaal te verschaffen. Toch vervolging van den beer Hansen. De kwestie der geheime Haagsche raads vergadering. Naar wij vernemen zal de kwestie der ge heime raadsvergadering van 20 September j.l. langs anderen dan den aanvankelijk inge slagen weg toch nog aan het oordeel der justitie worden onderworpen. Tegen den journalist C. L. Hansen, die in zijn gemeenteraadsoverzicht eenige zinssne- den schreef, betreffende het in de geheime zitting behandelde en die zich liever een gij zeling liet welgevallen dan de bron van zijn mededeelingen aan de justitie te vertellen, is namelijk een vervolging ingesteld op grond van art. 192 van het wetboek van strafrecht, waarin het weigeren van getuigenis in een strafzaak (in casu tegen het raadslid N. N.) strafbaar is gesteld. Als getuige in deze zaak zal de rechter commissaris jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen, optreden. Wij herinneren eraan, dat de heer Hansen in December j.l. een drietal weken in gijzeling heeft doorgebracht en dat bij zijn invrijheid stelling, einde December het onderzoek tegen het onbekende raadslid geen positief resul taat leek te hebben opgeleverd, evenmin als in de daarop gevolgde dagen van Januari, toen de 'raadsleden allen door den rechter commissaris zijn gehoord. Inmiddels heeft, naar men weet, de Ned. Journalisten Kring een commissie in het le ven geroepen, die omtrent het verschoonings recht van den journalist een onderzoek zal instellen en daarover rapport zal uitbrengen De nu ingestelde vervolging zal het moge lijk maken, bij openbare behandeling een uitspraak in hoogste instantie over deze voor de journalistiek zoo belangrijke aangelegen heid te verkrijgen. '«SJoede raad is goud waard. En zulk een goede raad is: Plaats steeds, wanneer er aanleiding toe is, een „Groentje" in Haarlem's Dagblad. (Adv. Ingez. Med.) JUBILEUM AAN DE NOORDERSCHOOL. Men schrijft ons: Zaterdag 15 Januari was het 25 jaar ge leden dat mej. M. van den Berg als onder wijzeres aan de Noorderschool (Chr. School voor U.L.O. en L.O. aan de Velserstraat) be noemd werd. Deze dag is voor de jubilaresse niet onopgemerkt voorbij gegaan. Velen toon den door het zenden van bloemen en geschen ken hun hoogachting en genegenheid. Door droeve familieomstandigheden van het hoofd der School kon aan d Noorderschool geen feest worden gevierd en werd dit uitge steld tot 1 Februari a.s. Het bestuur der stichting Noorderkerk en School kwam des middags de jubilaresse te haren huize complimenteeren. Uit de door den voorzitter, den heer A. J. de Landmeter, gesproken woorden bleek overdui delijk hoe haar arbeid aan de school wordt gewaardeerd en welke groote plaats juffrouw v. d. Berg in de harten van honderden kin deren en van ouders van die kinderen in neemt. Spr. releveerde dat mej. v. d. Berg in de afgeloopen 25 jaar meer dan duizend kinderen onderwijs heeft gegeven met een liefde voor „het kind" en een toewijding die respect afdwingt hetgeen door het bestuur ten zeerste op prijs wordt gesteld. Spreker sprak den wensch uit, dat mej. v. d. Berg nog een reeks van jaren met dezelfde opgewektheid als tot heden aan de school verbonden mag blijven tot heil van de Haar lemsche jeugd. HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Léon Blum is niet in zijn kabinetsformatie geslaagd. 1 De Haarlemsche verzekeringsagent, die een groot bedrag heeft verduisterd, is gearresteerd. 1 Een hevige storm heeft boven West-Euro pa gewoed. 3 De ooievaar is op Soestdijk aangekomen maar niet de lang-verwachte. 3 Bonnet noch Blum zijn geslaagd in de vor ming van een Fransch kabinet. 4 Besprekingen van De Valera te Londen. 4 Ragnhild Hveger heeft weer twee wereld records verbeterd. 5 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De omwenteling bij de Spoorwegen. 1 K. Andr.: Gil Robles gelooft in een „rechtsch" Spanje". 4 Criticus over den wedstrijd Halfweg Schoten. 5 H. D. Vertelling: Jochem's wraak. 10 K. de Jong: Concert der II. O. V. 13 .1. B. Schuil: Cabaretavond Haarl. Caba ret- en Revuegezelschap. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem Is op genomen op n

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1