HOUDT DAT IN T OOG! Hevige storm boven West-Europa. Instantine i BIJ 'T BESTELLEN BRANDSTOFFEN MAANDXCt 17 JANUARI 193S HA ARE EM'S DAG BE AD 3 Dierenmishandeling ter wille van bijgeloof. Tegen dader procesverbaal opgemaakt. Door een toeval is de politie van Dreumel een ernstig geval van dierenmishandeling op het spoor gekomen. Het zonderlinge van de geheele geschiedenis is, dat de mishan deling geschiedde terwille van een oud bij geloof, dat aan een paar afgesneden klauwen van een mol een bepaalde pijnstillende kracht toeschrijft. Deze kracht, die alleen aanwezig zou zijn in de klauwen van mollen, die na deze wreede behandeling op de restee- rende stompjes poot een goed heenkomen zoe ken, bespaart kinderen de onaangenaamhe den van het doorbreken van het melkgebit. In het gezin van de familie H. te Dreumel was ook een baby, die last van tanden kreeg. Een huisvriend, een zekere G., die blijkbaar nog wel eenige waarde aan dit oude volks geloof hechtte, besloot het kind zoo'n paar klauwen te bezorgen. Hij slaagde er in een mol te vangen en handelde met het dier over eenkomstig de voorschriften van het bij geloof. Om onbegrijpelijke redenen hebben de personen, die met het bedrijven der mishan deling bekend waren, tot voor enkele dagen over het geval gezwegen. Zij kregen toen in zie met G. en door deze oneenigheid kwam het gebeurde ter kennis van de politie. Deze heeft G. thans tweemaal verbaliseerd: een maal wegens de mishandeling en verder we gens het vervoeren van een liiol zonder de daarvoor vereischte vergunning. Fraude bij Boerenbond ontdekt. Tekort van ruim 15.000. Reeds eenigen tijd had het bestuur van den R.-K. Boerenbond te Dongen verdenkin gen tegen zijn tweede boekhouder F. E., die er een zeer luxueuze levenswijze op na hield, de gewone controle bracht evenwel geen bij zonderheden aan het licht, waarna een zeer consciëntieus onderzoek werd bevolen. Dit bracht ernstige vervalschingen en tekorten aan het licht, waarvan de burgemeester dei- gemeente Dongen in kennis werd gesteld, die onmiddellijk tot aanhouding en voorgelei ding van F. E. overging, Terstond heeft deze bekend door valsche boekingen gedurende ongeveer 8 a 9 jaar kleinere bedragen te hebben ontvreemd, waardoor thans een te kort van ruim f 15.000 zou zijn ontstaan, welk tekort evenwel vermoedelijk tot f 20.000 zal oploopen. De boekhouder, die sedert kort gehuwd is, genoot tot voor eenigen tijd het volste ver trouwen van het bestuur en de kassier is op een geraffineerde wijze tewerk gegaan. Het geld is gebruikt om een levensstaat te voeren, die geheel boven de financieele krachten van den gearresteerde ging. Dit werd evenwel eerst na zijn huwelijk in Dongen bekend. Voordien zocht hij buiten Dongen voorname lijk zijn genoegens, waardoor minder de aan dacht op de verkwistingen werd gevestigd. De ooievaar op Soestdijk aangekomen. Zij het niet de langverwachte. De ooievaar is dan toch eindelijk Zaterdag middag 2 uur ten paleize Soestdijk gearri veerd. Maar om misverstand te voorkomen, moeten wij er dadelijk bijzeggen, dat het niet de langverwachte is. Breda heeft onder zijn inwoners een goo chelaar, zich noemende „professeur Gronin ger van Embden". Deze hooggeleerde goo chelaar trekt door het Brabantsche en Gel- dersche land om burgers en boeren, oud en jong, zoowel in de steden als in de kleine dorpjes, te laten genieten van zijn kunst-en in vervoering te brengen door zijn verbazing wekkende toeren. Eenigen tijd geleden zag hij in Wamel een ooievaar over een boerenerf stappen. Het dier bleek zeer mak te zijn en werd 's nachts in een hok opgesloten. De goochelaar vond het een aardig geval, doch schonk er geen bijzondere aandacht aan. Hij keerde terug naar Breda om daar vermoedelijk weer andere gezelschappen met zijn goocheltoeren te verbazen, zonder verder aan ooievaars te denken. In zijn familiekring hoorde hij van zijn kleinkinderen spreken over de voorbereidin gen, die werden getroffen om de blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezin op waardige wijze te vieren. Opgetogen vertelden de kinderen hun groot vader hoe zij, als de ooievaar op Soestdijk zou aankomen, in verband daarmede, aan ver schillende feestelijkheden zouden deel nemen. Grootvader dacht toen eensklaps aan den Wamelschen ooievaar en zeide: „de ooievaar is Soestdijk? dat zal wel even duren, want ik heb hem dezer dagen nog in Wamel ontmoet". De kinderen, die vermoedelijk geen juist be grip hadden van de snelheid waarmede een ooievaar zich door het luchtruim kan voort bewegen, en zich evenmin nauwkeurig den af stand van Wamel naar Soestdijk konden voorstellen, waren hierdoor zeer teleurgesteld. De feestelijkheden, welke zij reeds zeer na bij waanden en waarop zij zich zoozeer had den verheugd, verdwenen weer in de nevelen der toekomst. Hoe het toen precies gegaan is, weten wij ook niet, maar de kinderen wisten hun groot vader te bewegen, den ooievaar een beetje te helpen op zijn moeilijken tocht naar Soestdijk en „professeur Groninger van Embden" be sloot naar Wamel te gaan en den ooievaar den koristen en vlugsten weg naar Soestdijk te wijzen. Zoo stapte Zaterdagochtend de ooievaar, be geleid door den professor, te 's Hertogenbosch in den trein. Intusschen was ten paleize telegrafisch be richt ontvangen, dat de ooievaar op komst was. Het spreekt vanzelf, dat men deze mede- deeling te Soestdijk op de juiste waarde heeft weten te schatten en dat men onmiddellijk maatregelen trof om den nieuwen gast be hoorlijk te ontvangen. De treinreis ging tot Amersfoort, en van daar nam de ooievaar een taxi. Tegen twee uur arriveerde hij bij den ingang van het pa leis. waar een parkwachter hem reeds op wachtte en onmiddellijk, zonder opzien te baren, doorzond, verder het park in. Daar kwam 's prinsen secretaris, jhr. De- del, van zijn belangstelling blijk geven. Even later werd het dier doorgestuurd naar een boerderij in de omgeving van het paleis, in afwachting van zijn definitieve bestemming. Zoo is dan toch de ooievaar ten paleize ge arriveerd. Twee schepen vergaan. Over geheel West-Europa heeft, met slechts een korte onderbreking, een hevige storm uit Westelijke richtingen gewoed, waarvan het luchtverkeer stagnatie heeft ondervonden en het scheepvaartverkeer veel hinder. Op de rotsen van Noord-Wales en het Rhos- colyn-kustwachtstation is Zaterdagmorgen een klein schip te pletter geslagen en met man en muis vergaan, omtrent de nationaliteit van het schip heeft men geen enkele zekerheid, want wel spoelde veel wrakhout aan, doch geen enkel stuk draagt een lierkennings- teeken. Het ongeluk gebeurde op nog geen dertig meter uit de kust, doch 't water is daar reeds zeer diep. Van de opvarenden is geen spoor gevonden. Uit het feit, dat het verpletterde scheepje een licht in den mast had, heeft de kustwacht afgeleid, dat 't een kleine stoomboot moet zijn geweest. De boot is onmiddellijk gezonken. Men heeft nog even 't flitsen van een electri- sche zaklantaarn of een toorts gezien, toen bedekten de golven alles! Motorschip „Heemskerk" gestrand en weer vlot. Het Nederlandsche motorschip „Heemskerk' is Zaterdag op de zandbanken van de baai van Dungeness, ter hoogte van Littlestone in het graafschap Kent (Engeland), toen het een schuilplaats wilde zoeken voor den storm, aan den grond geloopen. Het schip is 's avonds zonder assistentie vlot gekomen. Het heeft de reis naar Teignmouth voortgezet. Het betreft hier het 360 ton metende motor schip Heemskerk van de N.V. J. Vermaas scheepvaartbedrijf te Rotterdam en niet het 6516 ton metende schip van denzelfden naam. Nabij Tenby in Pemprokeshire is een Engel- sche kustvaarder op de rotsen geloopen en ge zonken. De kapitein is verdronken, de overige leden der bemanning zijn gered. Verder is op verschillende plaatsen aan de Engelsehe kust het water over de dijken gesla gen, waardoor overstroomingen zijn veroor zaakt Andere scheepsongelulcken. Te Cardiff is een treiler binnengeloopen met een doode aan boord. De man was door een geweldigen golf tegen het dek geslagen en gedood. Het Britsche stoomschip Copeland is te Bristol binnengelooopen en heeft ge meld, dat een lid der bemanning vermist wordt, terwijl twee opvarenden gewond zijn. Men heeft nog geen nader nieuws ontvan gen van het hulpschip der vloot „Warbaha- dur". dat op den Atlantisehen Oceaan in moeilijkheden was geraakt. De Britsche Destroyer, die uitgeloopen was om assisten tie te verleenen, zal de „Warbahadur" naar verwacht wordt niet voor middernacht be reiken. Lichtschip Westhinder op drift en weer verankerd. Tengevolge van den storm is Zaterdagmid dag ook het Belgische lichtschip „Westhinder" op drift, geraakt. De bemanning slaagde er evenwel in een reserveanker uit te brengen, dat hield. De „Westhinder" is thans op 1 mijl van zijn oorspronkelijke ligplaats voor anker gegaan, Het luchtverkeer in den storm. Het vliegtuig van de K.L.M., dat Zaterdag- om half twaalf van Amsterdam naar Londen zou vertrekken, is eerst een uur later wegge gaan, doch is ruim drie uur later, om kwart voor vier. te Rotterdam neergestreken zonder zijn bestemming te hebben bereikt. Het toe stel dat om 2.20 uur naar Londen zoii moeten vertrekken is om 3.15 gegaan en heeft de reis naar Londen via Rotterdam volbracht, zoo dat de verbinding met Londen toch nog tot stand is gekomen. De diensten van 5 uur naar Londen, en die van 6 uur uit Londen, zijn uitgevallen. Overigens zijn alle diensten normaal ver- loopen. Concert H. O. V. Solist Rudolf Krol, violoncel. De gastdirigent Jan van Epenhuijsen heeft voor zijn Haarlemsch debuut Dinsdag, en met de medewerking van Roelof Krol, een dank baar programma samengesteld. Van den diri gent gaven we Vrijdag reeds eenige bijzonder heden. De cellist is geen onbekende, hij trad meermalen bij de H.O.V. op en met succes. De „Euryanthe" Ouverture van Weber en de tweede Symphonie van den Rus Borodin zijn de orkestrale werken waartusschen het cello concert van Boccherini komt. Na de pauze speelt Roelof Krol de „Varia tions sur un theme rococo" van Tschaikowsky met orkestbegeleiding en Van Epenhuijsen voert ten slotte de H.O.V. aan in „Die Modau" van Smetana; dit is een deel uit het grootsche nationale muziekgedicht „Ma 'Vlast" (Mijn Vaderland) van den genialen Czech van wien we dit seizoen reeds vele werken hoorden. De 3—3% pCt. Staatsleeiiing 1938 De 3V/z pet. Nederlandsche Staatsleening 1938 is groot f 1.672.000.000. Reeds is f 623.000.000 ervan geplaatst en deelneming ten bedrage van f257.000.000 is reeds verze kerd. De leening is verdeeld in stukken van f 1000, f 500 en f 100. De aflossing geschiedt in 38 gelijke jaarlijksche termijnen; versterk te aflossing voorbehouden. De rente dezer leening is betaalbaar 1 Maart en 1 September; zij beloopt tot 1 Maart 1948 3 pet. en voor den verderen duur van den looptijd 3!/2 pet. De koers van uitgifte is 99 y2 pet. Deze leening is vrijgesteld van couponbe lasting. De inschrijving kan geschieden tot op Don derdag 27 Januari a.s. van 9 uur v.m. tot 4 uur n.m. bij verschillende bankinstellingen en bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. Een recht van voorkeur is toegekend aan de houders van obligatiën der 4 pet. Staatsle ningen 1931, 1933 I. 1933 II. 1934 en 1936, welke, behoudens buitengewone omstandig heden. op 16 Februari a.s. aflosbaar zijn. Ik wist geen raad van de zenuw pijn. En toen ik Instantine inge nomen had wèg was de pijn! Onthoudt daarom j stilt en voorkomt pijner Aav. ingez Med.) Geen vliegtuigen in de omgeving van Soestdijk. De Minister van Waterstaat heeft, met het oog op de verwachte heuge lijke gebeurtenis in het vorstelijk ge zin, het gebied des rijks, gelegen binnen een cirkel met straal van 5 K.M. beschreven om het paleis te Soestdijk als middelpunt, met in gang van heden tot nadere aankon diging gesloten verklaard voor de luchtvaart met alle burgerlijke lucht vaartuigen. VAN UW Schouwtjeslaan - Tel. 10070 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Feestavond van „Schoten''. Zaterdag hield „Schoten" een goedgeslaag den feestavond in hotel „De Leeuwerik". De supporters en leden van „Schoten" waren in grooten getale opgekomen, zoodat de zaal ge heel gevuld was. Het duo Johnny Rovo en Wiesje Koolhoven oogstte veel succes met een lied en een praatje. Ook werd er om fraaie prijzen gekiend. Het was reeds middernacht, toen men het feest besloot met een bal; de muziek werd goed ver zorgd door „The Jolly Hotmakers". Het bestuur van „Schoten" kan met genoe gen op dezen feestavond terugzien. EEN VINDING TEGEN BESMETTING VAN MOND- EN KLAUWZEER. Onder het rundvee heerscht een mond en klauwzeer-epide- mie. welke in Neder land evenals in het buitenland vele slacht offers heeft gemaakt. Alleen in ons land zijn van 19 September tot op heden ruim 8400 dieren aan de ziekte bezweken. Begrijpelijk wordt er intensief gezocht naar middelen om de ziekte te bestrijden en de mogelijkheid van besmetting zooveel mogelijk te beperken. In ons land worden de aangetaste dieren geïsoleerd, teneinde besmetting van ge zonde dieren te voor komen. Men schijnt echter nog niet over voldoende bestrijdings middelen te beschikken. In Tsjecho-Slowakije heeft men een middel toegepast, waarmede naar men ons verzekert, zeer goede resultaten zijn verkregen. De Bata-Schoenfabrieken hebben n.l. schoenen gefabriceerd (zie foto), ter- bescherming van de pooten van de gezonde dieren, waardoor de mogelijkheid van besmet ting aanzienlijk wordt verkleind. Deze vinding moet van zeer groot belang :acht. worden, in het bijzonder voor landen, waar de veeteelt een belangrijke plaats in neemt, zooals o.m. ook in Nederland 't geval is. Leider der N. S. B. in Indië afgetreden. Naar aanleiding van vragen, door het eer- ste-Kamerlid. den heer Bruirreman aan den minister van Koloniën gesteld, heeft Ir. A. A. Mussert, de leider der nationaal socialistische beweging het volgende telegram gezonden aan den minister van Koloniën: „Naar aanleiding van vragen door het Eerste-Kamerlid, den heer Bruineman, aan Uwe Excellentie gesteld, bevestig ik u hierbij, dat de daarin overigens niet woordelijk aangehaalde passages uit de landdagrede van den organisatie-leider der Nationaal Socia listische Beweging in Indië, door mij ernstig zijn afgekeurd, dat deze functionaris aftreedt en als zijn opvolger is aangewezen de oud resident Van den Bos, die daartoe binnen eenige weken naar Indië zal vertrekken". Een telegram in gelijken zin werd gezon den aan den Gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië. De heer Bruineman heeft den minister ge vraagd of deze kennis heeft genomen van het verslag van de in December gehouden groote wapenschouw der N.S.B. te Batavia (Bat. Nieuwsblad van 20 December), waarin de volgende passage voorkomt: „Gaarne zouden wij met knuppels op wil len trekken door al die nette tuintjes van Den Haag, de schuttingen omverwerpen en ten slotte het Binnenhof opmarcheeren om die zaal binnen te trekken, waar thans de volks- ontbindende krachten nog bezig zijn haar werk te verrichten. Wij zullen blijven strij den, totdat het Nederlandsche volk zal zijn uitgemest, we zullen het uitschreeuwen, on fatsoenlijk desnoods opdat die slaapmutsen, slij meringen en droogstoppels wakker zullen worden. Wij zullen strijden, totdat de roodzwarte bloedslag geeselend door de Jordaan trekt ten teeken dat het Nederlandsche volk is op gestaan". Rede van Dr. Colijn op den Nationalen Feestdag. Uitzendingen voor luisteraars in het gehèele Koninkrijk. De minister-president, dr. H. Colijn, zal op den nationalen feestdag een rede uitspreken, welke over de drie Nederlandsche omroep- zenders zal worden uitgezonden te 14.00 uur, waarna te 20.00 uur eveneens over de drie zenders een heruitzending plaats heeft. Het tijdstip van eerste uitzending te 14.00 uur is gekozen ten einde zooveel mogelijk alle Ne derlandsche luisteraars in de gelegenheid te stellen de toespraak van den heer Colijn aan te hooren, hetgeen niet het geval zou zijn, wanneer alleen een uitzending zou plaats vinden te 20.00 uur, d.i. op een tijdstip van den dag, waarop in veel plaatsen godsdienst oefeningen gehouden zullen worden. Deze uitzending te 14.00 uur wordt ten behoeve van de luisteraars in Ned.-Oost-Indië over genomen zoowel door de Phohi- als door de rijkszenders. In den nacht volgende op den nationalen feestdag zal de uitzending ten behoeve van de luisteraars in West-Indië door de Phohi- en rijkszenders herhaald worden en wel van 0.40 tot 0.55 uur A.W.T. IIOE HET MET DE UITDEELINGEN VERDER GAAT. Het Comité Oranjevreugde-Volksvreugde te Haarlem deelt ons mede: Vooropgesteld moet worden, dat de oranje kaart slechts geldig was van 15 Dec. 1937 tot 15 Januari 1938; wanneer dus in een der inge schreven gezinnen de geboorte van de baby thans nog niet heeft plaats gehad, kan aan de oranje kaart eigenlijk geen aanspraak meer worden ontleend. Om echter toch aan begrij pelijke teleurstelling tegemoet te komen er mogen in deze dagen geen booze gezichten zijn was het comité reeds voornemens aan allen, die in het bezit zijn van een oranje kaart, als nog een uitzet ten geschenke te geven, maar niet voordat het Prinsenkind geboren zal zijn. Deze maatregel moest wel zoo getroffen wór den, in de eerste plaats omdat tevoren niet vaststaat wat gegeven zal worden; immers, de moeders die haar baby krijgen op denzelfden dag als Prinses Juliana, ontvangen een uit gebreider uitzet of naar keuze een wieg met toebehooren. Maar bovendien moet bij de uit gifte der uitzetten van nu af aan tot den dag der geboorte van de koninklijke baby rekening gehouden worden met den beschikbaren voor raad. De bezitsters van oranje kaarten moeten derhalve geduld hebben tot de blijde gebeur tenis te Soestdijk heeft plaats gehad. Men be ware dus de Oranjekaart! PROFILTI EN DE BLIJDE GEBEURTENIS. Nu de „blijde gebeurtenis" op handen is, heeft Profilti Filmfabriek een film samenge steld. welke een vlot overzicht geeft van alle belangrijke gebeurtenissen, welke van de ver loving van Prinses Juliana en Prins Bernhard af in ons Vorstelijk gezin plaats vonden. De A. V. R. O.-stal' werd bereid gevonden om mede te werken aan de muzikale illustratie Pierre Palla speelde orgelsoli. Wim Kan belastte zich met de samenstelling der teksten. Loet C. Barnstijn vervaardigde een film, ge ïnspireerd door de te verwachten blijde ge beurtenis in het Koninklijk Huis en deze film is getiteld:" Zingt allen mee in deze blijde dagen". Dit is een verzoek aan het publiek om enkele bekende vaderlandsche liederen te willen mede zingen met den zanger op het witte doek. Een orkest onder leiding van Max Tak ver zorgde het muzikale gedeelte, terwijl de be kende zanger Henk Viskil zijn vocale mede werking verleende. Ongetwijfeld zijn deze films voor de komen de dagen een zeer actueele attractie, die de algemeene feeststemming nog zullen ver- hoogen. Deze films zullen in Rembrandt Theater en Cinema Palace vertoond worden zoodra het i heugelijk: feit bekend geworden is, I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 17 Januari: Zondag a.s. en volgende dagen zullen op het museum van Kunstnijverheid al hier weder een aantal platen tentoon gesteld zijn, die betrekking hebben op vrouwelijke handwerken en weefsels uit verschillende tijdperken. Men zal er Hongaarsche, Duitsche en Fransche motieven van borduur- en stikwerk, alsook cheffers, monogram men en heraldische voorbeelden kunnen bezichtigen. De belangrijke verzameling costumes uit alle tijdperken, die hieraan toegevoegd is, maakt het geheel zeer aantrekkelijk. Een bezoek aan het mu seum wordt vooral dames zeer aanbevo len. Zondag is de toegang vrij. Vereerende uiliioodigingen voor Frits Schuurman. Om te dirigeeren in Duitschland en in Tsjecho-Slowakije. Frits Schuurman, dirigent der Haarlemsche Orkestvereeniging is uitgenoodigd op 21 Ja nuari a.s. het abonnementsconcert der Reus- sische Kapelle te Gera (Thüringen) te diri geeren. Op 12 April zal Frits Schuurman met het radio-orkest te Praag een programma van Nederlandsche werken uitvoeren. HAARLEMSGHE .AMATEUR FOTOGRAFEN. De beginnerscursus van de Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeniging zal in het vereenigingsgebouw Ged. Oud Gracht 104 Dinsdag 18 Januari worden voortgezet met den tweeden avond over het Vergrooten. Dienzelfden avond zullen de deelnemers aan den Kleinbeeldcursus, onder leiding van de Klembeeld-Commissie, hun werkzaamhe den voortzetten met een avond Vergrootings- techniek speciaal voor ldeinbeeldwerkers. wel ke avond plaats vindt in de Projectiezaal, Zijlweg 86. HERDENKINGSAVOND DR. MARTINUS VAN MARUM. Zooals bekend, zal Donderdag 20 Januari a.s. in Teylers Stichting een herdenkings avond worden gehouden, gewijd aan dr. Mar- tinus van Marum. Het is mogelijk, dat de verwachte heuge lijke nationale gebeurtenis het noodig zal ma ken het programma te wijzigen. Ingeval Donderdag 20 Januari een natio nale feestdag zou zijn, zal de herdenkings avond, gewijd aan Dr. Martinus van Marum, worden verzet naar Donderdag 27 Januari a.s. EEN ACTUEELE CURSUS. In de laatste jaren organiseerde de Volks universiteit af en toe een lezing over de bui- tenlandsch politieke situatie, die telkens zeer in den smaak bleek te vallen. Aangemoedigd door dit succes heeft het bestuur gemeend ditmaal een cursus „Politieke actualiteiten" op het programma te moeten zetten, die geleid zal worden door Dr. Brandt uit Utrecht, den schrijver van de laatste hoofd stukken in 't bekende handboek „De Pelgrims tocht der Menschheid".Sedert eenigen tijd geeft Dr. Brandt denzelfden leergang te Amsterdam en met veel succes. De bedoeling is na een al gemeene inleiding op Vrijdag 21 dezer, waar in de wording van de huidige situatie zal wor_ den besproken, om de veertien dagen de poli tieke problemen van het oogenblik te behan delen, EEN WONDERBAARLIJKE CHINEES. Okito, de Chineesche toovenaar, die een groot deel der wereld bereisd heeft en ook op getreden is voor vele bekende persoonlijk heden en zelfs Thomas Alva Edison deed ver bazen. komt binnenkort met zijn Chinee sche tooverrevue hier ter stede in den Stads schouwburg eenige gastvoorstellingen geven. Het sloopen van de Magdalena- kapel. Vragen van den heer Johs. Visser. Het raadslid de heer Johs. Visser heeft B. en W. verzocht, de volgende vragen tot hen te mogen richten: Is het aan B. en W. bekend, dat, in strijd met een door den Raad op 15 Juli 1931 aange nomen voorstel, de Magdalena-kapel in de Magdalenastraat thans geheel is gesloopt? Is voor deze, met punt 1 van 'het bedoelde voorstel, zoowel als met de toezegging van B. en W. destijds aan den Raad, in strijd zijnde daad, door de eigenaresse der betreffende per- ceelen toestemming gevraagd aan B. en W. Zoo ja, wat is dan de reden, dat B. en W., niet opnieuw den Raad over deze zaak hebben geraadpleegd? Zoo neen, zijn B. en W. dan met onderge- teekende van oordeel, dat de bedoelde eigena resse wederrechtelij.k, in elk geval in strijd met de bepalingen door B. en W. zelve bij den verkoop der betreffende perceelen gesteld, heeft gehandeld? Zijn B. en W. voornemens zonder meer in de hier gewraakte handeling te berusten? OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE SLAVERNIJ IN ONZE WEST. Naar aanleiding van het artikel in ons num mer van 14 Januari j.l. over de slavernij in onze West, schrijft een lezer ons o.a. dat niet alleen de R.K. Kerk zich het lot der negersla ven heeft aangetrokken: reeds in 1675 is de Prot. Zending der Evangelische Broederge- ipeente (Hernhutters) haar arbeid op de sla- venplantages begonnen. Voorts eischt de mededeeling ïn het artikel over de slavernij: „zoo was er dan ook vóór 1844 van schoolonderwijs geen sprake" eenige aanvulling., aldus deze lezer. In 1828 werd te Paramaribo opgericht de „Maatschappij tot bevordering van het godsdienstig onderwijs onder de Slavenbevolking in Suriname". Een jaar later werd in den Haag een afdeeling dezer Maatschappij gesticht, de zoogenaamde „Haagsche Maatschappij" die lange jaren het Hernhutter onderwijs in de West heeft ge steund, Dat van begin af aan schoolonderwijs gedacht was, bewijst het in 1831 op een alge meene vergadering genomen besluit om den arbeid der Broedergemeente in Suriname te steunen o.a. door „bevordering van de moge lijkheid van onderwijs in het lezen en ook°in het schrijven aan slavenkinderen". Trouwens van meet af hadden de zendelin gen, later bijgestaan door Inlandsche krach- te^ getracht onderwijs te verstrekken.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5