De wereldkampioenschappen in Frankrijk Mijn kijk op het spel Waarom Ned.-Indië in de voor ronde tegen Amerika in Nederland speelt S. B. J. VEEN f Supporters. ZIJ DIE DE DOELPUNTEN SCOORDEN. Records van Ragnhild Hveger MAANDAG 17 JANUARI 1938 H A AR E EM'S DAGBEAD v - 5 door Criticus Halfweg—Spaamevogels. Onder weersomstandigheden, die zoo moge lijk nog slechter waren dan bij de match RipperdaT. H. B. op Sinterklaasdag, hebben Halfweg en Spaamevogels loffelijke pogingen aangewend, een samenhangende partij voetbal te spelen. Op een zwaar en glibberig veld, waarop reeds twee voorafgaande wedstrijden waren gespeeld, was regelmatige balcontrole vrijwel onmogelijk en toen in de tweede helft hevige, door den dwars over het terrein staan- den stormwind voortgezweepte regenbuien neerkletterden, besloot de scheidsrechter ten slotte het modderballet een half uur voor het einde te staken. Voor rust heeft Spaamevogels ongetwijfeld het ibeste van het spel gehad; individueel en in combinatie werd er meermalen knap werk ver richt en het team had in deze periode gemak kelijk een vier- of vijf goals voorsprong kun nen veroveren, indien het schieten en het af werken van de aanvallen wat toeter verzorgd was geweest. In het vijandelijk doelgebied drong het toinnentrio teveel naar elkaar toe, waarbij de een voor den ander niet de kans op een schot durfde te wagen. Dat het schie ten van ver af onzuiver was, is volkomen te verontschuldigen, als men den dwarswind en den gladden bal in aanmerking neemt, dat het meerendeel der schoten op afstand veel te hoog werd gericht, was een gevolg van het verkeerd trappen van den bal. Juist onder de boven omschreven omstandigheden is 't zaak, het leder met naar beneden gestrekten voet en met de volle wreef te raken, daar men met het grootere trefvlak beter richting kan geven. Vooral in het middenveld hebben de voor hoede en middenlinie van Spaamevogels het onderling contact aardig weten te bewaren, de spil A. Tangennan en de toinnenspelers Bosch en Elzinga hielden het spel zooveel mogelijk open en zorgden ervoor, dat de bal dikwijls naar den „boven de windschen" vleugel werd gedirigeerd, zoodat voorkomen werd, dat het leder over de andere zijlijn uit het veld woei. Speciaal Elzinga verraste met eenige zeer fraai uitgevoerde individueele aanvallen, waarbij hij zijn tegenstanders door een „swerve" op het verkeerde been kreeg en hen zoodoende gemak kelijk kon passeeren. Ook de buitenspelers Boeree en C. Bilderbeek verstonden de kunst zich snel vrij te spelen en eerstgenoemde heeft enkele cross-passes zeer goed gepaatst. De beide kanthalfs H. Bilderbeek en N. Tanger man waren verdedigend beter dan in het voe den van de voorhoede; te vaak toch poogden zij van ver af het leder naar den middenvoor te geven, zoodat de bal telkenmale kon worden onderschept. Van de backs was J. Bilderbeek bijzonder trapvast, waarbij hij ha de eerste helft steeds de goede lengte vond. Doelman Veenstra, door een verwonding gehandicapt, kon zich niet voldoende geven en het was daarom voor hem fortuinlijk dat de Halfweg- aanvallen niet gevaarlijk waren. Het elftal van Haifweg is uit spelers samen gesteld, die bijna allen klein van postuur zijn, waardoor zij op een zwaar veld een voordeel, doch tegen zwaardere en grootere tegenstan ders een nadeel hebben. In dezen fair gespeel den wedstrijd kwam het laatste niet tot uiting, doch het voordeel werd niet genoeg uitgebuit, omdat vooral het binnentrio van den aanval te lang talmde met het afgeven en doorspelen van den bal. Het spel werd voortdurend zoo kort gehouden, dat de tegenpartij steeds kon ingrijpen en het eenige gevaar dreigde feite lijk van de buitenspelers Jongsma en Van Aalst bij de weinige keeren, dat zij het leder in hun 'bezit kregen. Eerstgenoemde is een ferm doorzetter, die met wat meer balcontrole sterk zou vooruitgaan, Van Aalst moet leeren, den tegenstander ook eens op andere wijze dan „buitenom" te kunnen passeeren, opdat hij niet steeds bij de hoekvlag belandt en moeite heeft, om den bal voor het doel te krijgen. De voorhoede zou beduidend aan productiviteit en „gevaarlijkheid" winnen, als de spelers zich zouden toeleggen op het stoppen en onder controle brengen van het leder, wat het tempo ten goede komt. In de middenlinie was v. d. Putten zoowel technisch als tactisch de beste; hij overziet de situatie, alvorens den bal te plaatsen, grijpt op het juiste moment in en weet zoo noodig te dribbelen, zonder het leder te ver vooruit te spelen en het daardoor te vea-liezen. Alleen zij hem en ook zijn medespelers er op gewezen, bij het ingooien de armen achter het hoofd te brengen; tal van malen werd hierin een overtreding begaan, wat ditmaal ten onrechte ongestraft bleef. Rechtsback van der Linden heeft zich goed geweerd en vele aanvallen door tijdig ingrijpen en goed opstellen onschadelijk gemaakt. Hij ondervond daarbij te weinig steun van zijn collega v. d. Dussen, die niet alleen voor achterspeler veel te klein van pos tuur is (en daarom als kanthalf beter op zijn plaats zou zijn) doch die zich weinig moeite getroostte om daadwerkelijk aan het spel deel te nemen. Zich onder den wedstrijd bij den doelpaal of bij de hoekvlag opstellen om met keeper of toeschouwers van gedachten te wis selen, leidt geenszins tot verhooging van de winstkansen van zijn team. Men dient het spelverloop steeds nauwkeurig te volgen, ook wanneer het zich op de andere helft afspeelt. Daardoor voorkomt men, dat de tegenpartij een geheel open gedeelte van het terrein ter beschikking heeft en eveneens, dat men den eigen doelman het uitzicht volkomen be lemmert. Keeper Terneuzen heeft zieh_ moedig ge weerd en eenige goede saves verricht; hij moet echter trachten, door tijdig uitloopen en goed positie-kiezen den schiethoek voor den tegen stander te verkleinen, waardoor de kans op een succesvol schot beduidend geringer wordt. Het elftal van Halfweg zal met geregelde baltechnische oefeningen ongetwijfeld groote vorderingen maken; tempo en open spel zijn verdere vereischten voor het behaleaa van gun stige resultaten. CRITICUS. Naar men zich herinnert is kortgeleden te San Remo een bestuursvergadering gehouden van de F.I.P.A., waarin besloten is Neder- landsch-Indië in de voorronde een wedstrijd in ons land te laten spelen en wel tegen de Vereenigde Staten, hetgeen op diezelfde bij eenkomst door loting was vastgesteld. Deze beslissing schijnt voornamelijk in In- dië, niet voldoende begrepen te zijn. Er zijn althans verschillende geruchten in omloop als zou Indië zich hierbij niet neerleggen en zelfs vernamen wij, dat men in Indië over terugtrekken dacht. In dit verband hebben het bestuurslid van de F.I.P.A., de heer K. J. J. Lotsy en de con sul van den Indischen Voetbalbond in Ne derland, de heer D. Veenman, thans ver klaard, dat van terugtrekken op het oogen- blik geen sprake is. De grieven, welke men in Indië zou hebben, komen in hoofdzaak hierop neer, dat men van meening is in het eind- tournooi te moeten spelen, in plaats van in een voorwedstrijd tegen Amerika uit te ko men. Toen China en Japan zich uit de groep Azië terugtrokken, bleef inderdaad Neder- landsch indië over, dat volgens de letter van het reglement recht zou kunnen hebben op een plaats in het eindtournooi. Doch de con sequenties hieraan verbonden waren, volgens den heer Lotsy, dusdanig, dat deze geheel ten nadeele van Indië zouden zijn geweest. Wat is toch het geval? Nederlandsch Indië zou in de achtste finale van het hoofdtournooi tegen een sterk land worden geplaatst en on getwijfeld met flinke cijfers zijn geslagen. Indien b.v. Italië als tegenstander had ge fungeerd, zou deze ontmoeting wellicht in Marseille zijn gehouden en twee dagen daar na zou het Indische elf tal alweer op de boot zitten voor de terugreis. Bovendien had In dië op weg naar Europa een of meer wedstrij den in Britsch-Indië of in een andere stad moeten spelen hetgeen zeker niet bevorder lijk zou zijn geweest voor den goeden vorm. Men kan voorts aannemen, dat het bedrag hetwelk de Fransche voetbalbond zou heb ben moeten betalen voor de reiskosten alleen al zóó hoog is, dat het een belangrijk per centage van alle reiskosten, welke aan de twintig landen, die naar Europa komen, zou hebben uitgemaakt. De heer Lotsy heeft op de F.I.F.A.-vergade- ring te San Remo al zijn invloed aangewend, omeen betere oplossing, uitsluitend in het belang van Nederlandsch-Indië, te verkrij gen. Zoo kon men zich accoord verklaren met zijn voorstel, om Nederlandsch-Indië een voorwedstrijd in Nederland te laten spelen, bij voorkeur te Amsterdam of Rotterdam, waarbij tevens een prachtige gelegenheid zou zijn geschapen, die goede verhouding tus- schen Nederlandsch Indië en Nederland ook op sportgebied te stimuleeren. Het ligt nl. in de bedoeling het Indische elftal op hartelijke wijze in ons land te ontvangen. De heer Lotsy wil trachten de me dewerking van alle instanties, welke hier ook maar eenigszins voor geïnteresseerd kunnen zijn, te verkrijgen. Het Indische elftal speelt dan hi een prachtig stadion voor vele duizen den toeschouwers, in een sfeer, welke men zich niet beter zou kunnen wenschen. Bovendien bestaat er nog een kans, dat Amerika geslagen zou worden, waardoor In dië voor het hoofdtournooi zou zijn ge plaatst. De Fransche voetbalbond kon zich met deze plannen volkomen vereenigen en heeft een zeker percentage ter vergoeding van de reiskosten onmiddellijk gestort, De heer Lotsy hoopt thans, dat uit den wedstrijd tegen Amerika de verdere kosten zullen kunnen wor den bestreden, terwijl het in de bedoeling ligt, indien er overblijft, een zeker bedrag uit te trekken voor een verder verblijf van Indië in Nederland of in Frankrijk, terwijl een ander gedeelte aan den Franschen voet balbond zou worden teruggegeven. De wed strijd tegen. Amerika zal zeer waarschijnlijk te Rotterdam worden gespeeld op 26 of 29 Mei, daar de landen wedstrijd tegen Schot land zoo goed als zeker op 21 Mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam plaats vindt. En men kan er van overtuigd zijn dat de ontmoeting van Nederlandsch-Indië de al- gemeene belangstelling zal trekken, dat door deze match de banden tusschen Indië en het moedeiland verstevigd zullen worden, kortom dat men in Indië deze regeling veel beter zal kunnen aanvaarden dan het theoretisch misschien juiste standpunt onmiddellijk in het hoofdtournooi te willen worden geplaatst tegen veel ongunstiger condities en wellicht voor Indië in alle opzichten fatale resultaten Dat Amerika het voorstel in Nederland te spelen niet zou aanvaarden, kan de heer Lotsy niet aannemen. Het algemeene belang is er mede gebaat, dat Indië naar Neder land komt en van algemeen sportief standpunt bekeken is het spelen van een voorwedstrijd door Indië toch heusch niet onbillijk te ach ten. Op de 300 en 400 M. borstcrawl Uit Kopenhagen: Ragnhild Hveger slaagde er Zondag tijdens wedstrijden te Kopenhagen in, het wereldrecord over 300 meter en dat over 400 meter borstcrawl te verbeteren, welke re cords beide reeds op haar naam stonden met de tijden 3 min. 49.9 sec. gevestigd op 12 De cember van het vorig jaar te Kopenhagen, en 5 minuten 11 sec., eveneens op dien dag ge maakt. Het record over 300 meter bracht zij thans op 3 mm. 48.8 sec. en dat over 400 meter op 5 min. 8.2 sec. Vooral de laatste verrichting moet buiten gewoon lioog worden aangeslagen. Prins 8 Van Pel 5 Woudenberg 5 Gerrits Sr. 3 Schoorl 3 Opbergen 2 Tol 2 Schippers 1 V. S. V. Van der Lugt 12 Sterk 8 Balvers 5 Bot 4 Döring 1 Teeling 1 Tegenpartij 1 r. c. H. Kedde 8 Van der Horst 6 Hellingman 4 Hoogendoorn 3 Lenselink 3 Van Thie: 1 v. d. Bel 1 De Kennemers Heideman 7 Horeman 5 Brethouwer 4 Groot 2 Boom 1 Steeman l Veenstra 1 Hoewel ingewijden reeds lang met de min der goede gezondheid van den vroegeren Haar lem-speler Veen op de hoogte waren, bereikte ons toch nog plotseling het bericht van zijn overlijden. Enkele jaren geleden werd hij slachtoffer van een auto-ongeluk, waarvan hij de gevolgen niet te boven is gekomen. Ongetwijfeld zullen vele oudere sportlief hebbers zich Sim Veen herinneren als speler van de roodbroekenclub, die vele jaren de rood-blauwe kleuren heeft hooggehouden. Van het seizoen 19061907 af, toen hij defi nitief in het eerste elftal opgenomen werd, speelde hij onafgebroken zes competitie seizoenen als rechts halfback mede. Gedu rende het seizoen 19121913 speelde hij als middenvoor; ook op die plaats was hij door zijn enthousiasme en goede spel een mee- sleepend voorbeeld voor zijn medespelers. Hoewel hij een uitstekende clubspeler was, heeft Sim nooit het genoegen mogen smaken international te worden, hoewel hij enkele keeren in een proefelftal gekozen werd Begin 1913 vertrok hij naar Indië; na zijn terugkeer heeft hij nog een enkele maal in een veteranen-elftal de „Haarlem"-kleuren gedragen. Tot het laatst is hij zijn club trouw geble ven; hij volgde met belangstelling de wed strijden van het eerste elftal. Zaterdag j.l. werd zijn stoffelijk overschot op de Algemeene Begraafplaats aan de Kle verlaan ter aarde besteld. Het bestuur der BF.C. „Haarlem" en de eere-voorzitter, de heer J. j. van den Berg, brachten hun ouden clubmakker een laatsten groet. (Een tweetal supporters van de Londensche club „Arsenal" tijdens een wedstrijd in actie voor hun club.) VOETBALNIEUWS Nederland—Schotland Ned. Indië—Vereenigde Staten. Naar wij vernemen is in de Zaterdagavond gehouden bestuursvergadering van den K.N.V. B. besloten den interlandwedstrijd Nederland Schotland op Zaterdag 21 Mei a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam te doen houden. Het bestuur van den K.N.V.B. heeft voorts toestemming verleend om de ontmoeting tus schen Nederlandsch-Indië en de Vereenigde Staten in de voorronde voor het wereldkam pioenschap in Nederland te laten spelen. Deze wedstrijd is zooals ons thans nader wordt gemeld, vastgesteld op Zondag 29 Mei in het stadion van Feijenoord te Rotterdam. De Siameesche prins Birabongse viert reeds jaren in Engeland triomfen als autorenner. Hij is dezer dagen in het huwelijk getreden met een Engelsche jongedame en heeft onmiddellijk het stuur aan haar moeten overgeven. Haarlem Ninaber Van der Hulst Smit Kammeijer Van Polanen Van Daalen Van Gooi De la Mar Sr. De la Mar Jr De Winter Tegenpartij Stor mvog< ;els H. F. C. Drijver J. ten Have Höclc Dorsman Hagenaar Gentis Klein de Groot e. d. o. Schij venaar Van Zaanen Van der Schalie Van der Spek Van der Born v. d. Putten Timmermans Zandstra De Duitscher Ernst Henne, de suelste motorrenner ter wereld, gaat deze sport er aan geven. Maar dit betee- kent niet, dat hij de snelheid vaarwel zegt. Hij wordt gepromoveerd van twee tot vier wielen en wordt auto coureur. 200.000 aanvragen voor Duitsch- land—Engeland. Op 14 Mei a.s. wordt in het Olympische Stadion te Berlijn de voetbalwedstrijd Duitsch- landEngeland gespeeld. Thans heeft de Duitsche Voetbalbond i-eeds meer dan 200.000 aanvragen voor kaarten ontvangen. Aangezien er „slechts" honderdduizend plaatsen zijn, is de ontmoeting DuitschlandEngeland thans vier maanden tevoren reeds volgeboekt. Voor 't nobel spel van voet en bal Zijn de supporters hier te lande, Ook eiken Zondag weer voorhanden, In meer dan honderdduizendtal. Zij weren zich ook hier geducht, Waarbij zij van geen keelpijn weten, Hun enthousiaste bijvalskreten Zijn heel de match niet van de lucht. Vaak komt er eentje met een vlag, Of met een megafoon of toeter En zulk een enthousiaste doet er Ook werk mee, dat er wezen mag. Eens zag 'k tot mijn verwondering, Een paraplu in felle kleuren, Dat mag zoo eens een keer gebeuren Maar is toch een uitzondering. Sim Veen, zooals de oudere voetbal enthousiasten in Haarlem hem nog wel heel goed zullen herinneren. Met Sim Veen, die lid van verdiende van de H.F.C. „Haarlem" was, is een van de oude garde heengegaan, wiens nagedachtenis bij de roodbroeken in dankbare herinnering ge- eerd zal worden. J. P. VAN BALEN BLANKEN, voorzitter van „Haarlem" Maar toch kan de supportersstand In ons land nog niet concurreeren, Met wat men elders kan presteeren, Kijk dan maar eens naar Engeland. Men is ons daar een streepje voor, Dat kan men waarlijk niet weerleggen, Moog' dat zoo blijven, zou ik zeggen. Want er loopt ook een streepjedoor. P. GASUS. Luxemburg—Hongarij e 0—6) Uit Luxemburg: Het Hongaarsche elftal kwam Zondag tegen Luxemburg uit. De Hon garen wonnen met 6—0, hetgeen vooral aan hun spel in de tweede helft te danken was. Rust kwam met 01. ZWEMMEN.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9