tb 1 De automatiseering van het telefoonnet schrijdt voort M" Rubriek voor Vragen op sLot DINSDAG 18 JANUARI 1938 HAAR CRM'S DAGBEAD 3 HoofddorpAbbenes, Lijnden, Nieuw- Vennep, Rijk en Vijfhuizen hebben automatische centrales gekregen. Een „huiselijke plechtigheid" De automatiseering van het tele foonnet schrijdt voort! Heden om 1 uur zijn de nieuwe automatische telefooncentrales te Hoofddorp, Rijk, Lijnden, Vijfhuizen, Nieuw-Vennep en Ahbenes in functie gesteld. En met deze technische vervolmaking is wederom een stuk romantiek verdwenen. De bewoners van de vijf genoemde plaat sen worden verwend! Zij slaan de interne plaatselijke automatiseering, die in de groote steden uiteraard in eerste instantie tot stand kwam, over en worden ook dadelijk onder ling automatisch aangesloten. En den bewo ners van de betrokken plaatsen zal het in den beginne wel vreemd aandoen niet al leen automatische aansluiting met hun plaatsgenooten te kunnen verkrijgen, maar ook voor dê telefonisch overspanning van de groote afstanden tusschen de plaatsen on derling bijv. tusschen Hoofddorp en Vijf huizen niet meer de hulp van de gedul dige telefoniste te behoeven in te roepen. Terwijl op het telefoonkantoor te Hoofd dorp en in de vijf andere kleinere plaatsen de maatregelen werden getroffen om de nieuwe centrale in functie en de oude buiten werking te stellen heeft elke abonné thuis deze plechtigheid zelf verricht. Want sedert eenigen tijd waren er in de huizen van de abonnés twee telefoontoestellen aanwezig, een oud en een nieuw waar tusschen een tij delijke verbinding aangebracht was, dié ook om 1 uur door de abonnés zelf werd doorge knipt. De bevolking heeft zelf de inwijding- verricht. Een officieele en tegelijk „huise lijke plechtigheid" dus. Ondergrondsche aansluiting. Het grootste deel der abonnés in het be trokken district beschikt over ondergrond sche aansluitingen, waardoor uiteraard groo- ter bedrijfszekerheid wordt verkregen. Bij de automatiseering is het noodig dat elke abonné met een speciale draad verbonden is met de centrale. Deze draden komen in de plaats in kabels bijeen en worden in de cen trale weer uit elkaar gerafeld. Automatische telefoonjuffrouw. Er gaat dus van elke telefoon een draad rechtstreeks naar de centrale. Daar krijgt de draad, wanneer de abonné opbelt, aansluiting op een z.g. verdeeler, die via een ïngenieuzen weg automatisch de gewenschte verbinding tot stand brengt. In principe wordt hier het zelfde werk gedaan dat ook de telefoonjuf frouw verricht, die het nummer, dat opbelde met een koord verbond met het nummer, dat opgebeld moest worden. De telefoonjuffrouw ls dus gebleven, alleen zij is veranderd in een automaat. Gistermorgen kreeg de pers gelegenheid om onder leiding van den in genieur der P.T.T.. J. C. T. Blankert, en in aanwezigheid van den chef van het telefoon district Haarlem, den heer W. de Winter, den adjunctchef, den heer Uges en den electro- technischen ambtenaar den heer Hof. de automatische telefooncentrale in Hoofddorp in oogenschouw te nemen. Het is een sa menstel van ingenieus werkende apparaten, die door de Bell Telephone Cy. geleverd zijn. Zij geven een indrukwekkend beeld van het geen de techniek vermag. De centrale te Hoofddorp heeft een capaciteit van 300 num mers. De overige centralen hebben een capa citeit van 100 nummers met uitzondering van Rijk; 50 nummers. „Hoe bel ik op?" Hoe bel ik op? Ongetwijfeld een vraag die velen zal interesseer en. De beantwoording ls zeer eenvoudig. Alleen, de nieuwe methode zal even moeten wennen. Want het is geen menschelijke stem meer, die u vraagt, welk nummer u moet hebben, maar een automa tische. U neemt de hoorn van de haak en wacht even totdat u een zoemtoon hoort Dat is de stem van de automatische telefoon juffrouw, die u vraagt: „Welk nummer wenseht u?" En dan draait u het nummer aan op de daartoe bestemde schijf. Voor verbindingen met abonnés in andere plaatsen, die bij de geautomatiseerde netten Haarlem en Amsterdam zijn aangesloten zorgt ook de automatische telefoonjuffrouw. Men draait dan eerst het nummer van de plaats, wacht op een tweeden zoemtoon en draait dan het nummer van den abonné al daar Oude en nieuwe nummers. Men ziet, het is heel eenvoudig. Vele men- schen hebben bij voorbaat een angst voor automatische dingen, omdat ze denken dat ze zoo ingewikkeld ziin. Maar voor die inge wikkelde dingen wordt gezorgd. De telefoon dienst is er juist op gericht om het den abonnés zoo gemakkeliik mogelijk te maken. Alleen, het moet als alles dat nieuw is even wennen. Er zijn bij den telefoondienst van abonnés veel aanvragen ontvangen om telefoonnum mers te krijgen, die zooveel mogelijk op de oude lijken. Er werd met deze wenschen zoo veel mogelijk rekening gehouden. De abon nés moeten echter gelijkmatig over de cen trale verdeeld worden om geen overbelastin gen te krijgen. Om deze reden kan er soms aan genoemde wenschen niet tegemoet wor den gekomen. Rondleiding van bet gemeentebestuur. Gistermiddag omstreeks half drie werd het dagelijksche bestuur van de gemeente Hoofd dorp voor een rondleiding in de centrale ont vangen. De heer Ouwerkerk, wethouder der gemeente, heeft bij verhindering van den burgemeester alle bij de automatiseering be trokken autoriteiten en ambtenaren geluk gewenscht met hun werk. De voorlichting be treffende de constructie van de centrale werd gegeven door ingenieur Blankert. voorden- -politierechter Eenden jacht. Er is geen enkele reden om te veronderstel len, dat men geen koeien, paarden en schapen van een land mag wegnemen, maar wel eens andermans eenden. Ik dacht, zei de man, dat het wilde eenden waren, maar de politierechter was van oordeel, dat de man dat volstrekt niet had gedacht, doch die gedachte als een excuus naar voren schoof. Sterk was dit verweer trouwens niet, want ook wilde eenden mag men niet vangen, maar dan pleegt men een overtreding van de Jachtwet en als men tamme eenden pakt, is dat diefstal en 't is altijd minder erg om voor den kantonrechter te verschijnen dan voor den politierechter. Zoodoende is 't te verkla ren, dat de man zei gedacht te hebben, dat het wilde eenden waren, die hij had gegrepen, ofschoon hij wel nooit een wilde eend zal heb ben bemachtigd, omdat die zich niet laten pakken. Er zijn zoo van die excuses, die on verbrekelijk aan bepaalde feiten zijn verbon den, maar die noch de verteller noch de hoor der gelooft. 't Gevolg is dan ook, dat iemand, die een eend van 't land of uit de sloot grijpt, voor diefstal wordt vervolgd en gevangenisstraf te gen zich hoort eischen, vooral als het strafre gister niet geheel blanco is. De man zei, dat hij uit armoede had gehandeld, want dat zijn kinderen niet anders te eten kregen dan aard appelen met aardappelwater en dat hij daar om een eendeboutje een noodzakelijke aanvul ling achtte. Wel merkwaardig is, dat verdachte een geldboete inplaats van gevangenisstraf vroeg, omdat zijn familie hem aan dat geld zou helpen. Die familie zou dus wel boete-voor hem willen betalen, maar geen stukje vleesch voor de kinderen geven? De politierechter hield rekening met alle omstandigheden en probeerde het nog eens met 5 boete. Twee tegen een. Een loodgietersbaas had een paar huurders, die niet betaalden en om het gratis wonen niet tot een onverdeeld genot te maken, besloot hij de waterleiding af te sluiten, zooals hij, naar wij hoorden, ook achterstallige huurders het wonen had verzwaard door ramen of deuren weg te nemen. Nu zijn dat wel practische middelen om de bewoners weg te krijgen, maar er staat tegen over, dat men eenig lijfsgevaar oploopt en zoodoende kwam de baas dan ook' met de huurders in botsing, die met stukken hout, steenen, looden pijpen en dergelijke dingen gewapend, op hem toedrongen, tot hij tegen het huis werd gedrukt en bij nog verder dringen met het hoofd door de ruiten ging. De baas had een schop in de hand, waarmee hij zich had kunnen verweren, als hij niet met een stuk buis een slag op den arm had ge kregen, zoodat deze lam was en zoodoende was de baas een weerloos wezen, die door de twee anderen met stukken hout werd afgeranseld, waardoor hij bloedend verwond werd, zich moest laten verbinden en een veertien dagen lang niet kon werken. Zoo zei de baas, maar de beide anderen kwamen met een andere lezing, vertelden, dat zij eigenlijk uit noodweer hadden gehandeld, want de baas had met den schop gedreigd en zoo zat er voor hen niets anders op dan er op los te slaan, wilden zijn niet dat hun de schedel zou gespleten worden. En zoo recht vaardig was hun zaak, dat het toegestroomde publiek had gejuicht en niemand een poging had gedaan om den baas te helpen. Ja, een der twee beweerde zelfs, dat de baas hun nog dankbaar moest zijn, dat hij er zoo afgeko men was. Is u dankbaar? vroeg de politierechter den baas en deze zei, dat hij zeer dankbaar was. Ook de officier was dankbaar, dat de zaak voorgebracht was en de politierechter, dat hij die weldoeners mocht berechten, zoodat er ten slotte voor hen niets anders overbleef dan ook maar dankbaar te zijn met de 14 dagen gevangenisstraf waarmee zij naar huis kon den gaan, want de officier had 3 weken ge- eischt. PERSONALIA. Onze stadgenoote mej. S. Lemmers slaagde voor het Mercuriusdiploma Engelsche Han delscorrespondentie. SPEELTUIN VEREENIGING „WESTERKWARTIER". Deze vereeniging biedt haar leden en dona teurs een feestavond aan op Woensdag 19 Januari in het gebouw „Sint Bavo". Opge voerd zal worden de operette „Kris Kras, de Wereld door". Aan deze operette werkt een 60-tal kinderen mede. Daarna wordt een bont programma uitgevoerd, waaraan o.a. zullen medewerken de tooneelvereen. „T.O.N.E.V.O." en de Vier Melodisten met hun „Songs". Ingenieurs van een Fransche scheepvaartlijn hebben een „stroomlijn" passagiers schip ontworpen, dat naar hun meening in drieëneenhalven dag den Atlanti- schen Oceaan moet kunnen oversteken. CONCERT DIACONESSENIIUIS. Op Woensdagmiddag a.s. vindt een concert in bovengenoemde inrichting plaats, dat ge geven wordt door het dameskoor „Ars Voca- lis", directeur Giacomo Aletrino, met mede werking van Gré Smit, sopraan. MAIL- EN LUCHTPOSTVERZENDING T/M. 23 JANUARI 1938. Nederlandsch Indië, zeepost via Rotterdam per m.s. Brastagi 21 Jan. gewone stukken 2.15; mail via Marseille per m.s. Sibajak 20 Jan. gew. st. 10.—; luchtdienst AmsterdamBan doeng 20, 22 Jan. gew. st. 2.15. Suriname, mail via Southampton 23 Jan. gew. st. 8.55; luchtdienst DuitschlandZuid Amerika 19 Jan. gew. st. 3.25; luchtdienst FrankrijkZuid Amerika 22 Jan. gew. st. 10.40. Aruba, Bonaire, Curacao, mail via Antwer pen 18 Jan. gew. st. 7.—; mail en zeepost via Amsterdam 21 Jan. gew. st. 3.25; via Southampton 23 Jan. gew. st. 8.55. Luchtdienst als Suriname. Vereenigde Staten en Canada, via Cher bourg 18, 20 Jan. 19.10; via Glasgow 21 Jan. gew. st. 8.55. Mexico, Cuba, Ecuador, via Cherbourg 18, 20 Jan. gew. st. 19.10; via Glasgow 21 Jan. gew. st. 6. Argentinië,Brazilië, Chili, Uruguay, via Lissabon 20, 22 Jan. gew. st. 16.45. Brazilië, via Lissabon 23 Jan. gew. st. 6. Luchtdienst als Suriname, China, Hongkong, Japan, via Siberië 20 Jan. gew. st. 18. Philippijnsche Eilanden, Mantsjoerije, via Siberië 20 Jan. gew. st. 18.luchtdienst AmsterdamBangkok-HanoiCanton 20 Jan. gew. st. 2,15; luchtdienst Amsterdam BangkokHongkong 22 Jan. gew.-'st. 2.15. Philippijnsche Eilanden. Luchtdienst Am- s terd-amBangkokHongkongManilla 22 Jan. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië) via Istanbul—Adana Damascus 21 Jan. gew. st. 3.25. Luchtdienst als Ned. Indië. Palestina, via Piraeus 16 Jan. gew. st. 22.30; via Marseille 20 Jan. gew. st. 10.via Piraeus Alexandrië 21 Jan. gew. st; 22.30 via Pi raeusAlexandrië 23 Jan. gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Napels 19 Jan. gew. st. 10.via Marseille 20 Jan. gew. st. 10. Luchtdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 20 Jan. gew. st. 10. via Napels 21 Jan. gew. st. 10. Luchtdienst als Ned. Indië. Fenang, Siam, via Marseille 20 Jan. gew. st. 10.—. Luchtdienst als Ned. Indië. Singapore via Marseille 20 Jan. gew. st. 10.—. Luchtdienst als Ned. Indië. Egypte, via Piraeus 18 Jan. gew. st. 22.30; via Marseille 20 Jan. gew. st. 10.via Piraeus 21 Jan. gew. st. 22.30; via Piraeus 23 Jan! gew. st. 22.30. Oost Afrika, via Marseille 19 Jan. gew. st. 6.via Marseille/Aden 20 Jan. gew. st. 10. Luchtdienst AmsterdamAlexandriëDurban 22 Jan. gew. st. 2.15. Zuid-Afrikaansche Unie, via Southampton 20 Jan. gew. st. 16.45. Luchtdienst als Oost Afrika. Australië, via Toulon/Napels 21 Jan. gew. st. 10.—; luchtdienst AmsterdamSingapore Brisbane 22 Jan. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via CherbourgSan Fran cisco 18 Jan. gew. st. 19.10. Luchtdienst als Australië. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar C. Hesse en E. W. Brakenhoff, wonende Oranjeboomstraat 72, hoopt op 8 Februari a.s. den dag te herdenken, dat zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. Uit de buren is een commissie samenge steld, welke het plan opgevat heeft de beide oudjes een aangenamen dag te bereiden. De Tramfanfare zal op 25 Januari, den dag van aanteekening het gouden bruidspaar een serenade brengen. De laatste jaren was de a.s. bruidegom bij de N.Z.H.T.M. in dienst. VER. VAN LEERAREN EN ONDERWIJZERS IN DE LICH. OPVOEDING. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zaterdag in het hotel Lion d'Or een algemeene vergadering; het jaarverslag van den secretaris en van den penningmeester worden uitgebracht. KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" werden in de week van 1015 Januari verstrekt 6848 porties warm eten. In lokaal: Eemstraat 1203; Overtonstraat 1581; Zoetestraat 1375; Kamperstraat 961; Byzantiumstraat 816; Buitengew. Onderw. 714; Vooirn. Spaarndam 198. SAMENKOMST STADS EVANGELISATIE. Er is vermeld in de Predikbeurtenlijst dat de heer J. F. Snoeks a.s. Woensdagavond zou spreken in gebouw Lange He-erenstraat dit moet evenwel zijn de heer J. A. Hoekendijk, Heemstede die als onderwerp heeft: „Is het redelijk in God te gelooven". De aanvang is 8 uur. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 19 JANUARI 1938. Programma!' I; Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 9,20 Parijs Radio. 9.40 Diversen. 10.40 Parijs Radio. 11.05 London Regional. 11.20 Keulen. 12.20 Parijs Radio. 1.20 Ned. Brussel. 1.35 Keu len. 2.20 Diversen. 2.50 London Regional. 3.50 Keulen. 5.20 Parijs Radio. 6.20 Keulen. 7.20 Boedapest. 7.50 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.50 Keulen. 11.20 Diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen. 10.35 Droitwieh. 12,35 London Regio nal. 7.00 Droitwieh. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Gramofoonplatenconcert: Operette en opera fragmenten. 1. Ball im Savoy, Edith Lorand; 2. Der Vo- gelhandler, Erna Berger en t J. Patzal. 3. The merry wives of Windsor, Symphonie-orkest; 4. I Pescatori de Perle, L. Fort en L. Piccioli: 5. Don Juan, Erna Berger en H. Schlussnuss: 6. Barbiere di Siviglia, L. Fort en Lf Piccioli. 7. Figaros Hochzeit, V. Ursulec en Ern. Ber ger. 8. Die Fledermaus, Edith Lorand; 9 Graf von Luxembourg, solisten, koor en or kest; 10. Victoria und Ihr Husar, Kosmos club orkest; 11. Lilac time selectie, Harry David son. 8.0012.00 Diversen. De Seringenstruik. door G. OPPERMAN. IDDEN in het dorpje, vlak bij het ileïne, witte kerkje staat een simpel huisje, dat als elk huis in het dorpje een tuintje heeft met een seringen struik. Maar de seringenstruik in dit tuintje is dood en heeft alleen nog maar dorre, dunne takken, die nooit meer bloeien en geuren zul len. En nimmer meer zal hij jonge harten kunnen betooveren. Ja, het is met dien seringenstruik een vreemde geschiedenis. Nog heden vertelt men u daarvan in dat kleine bergdorpje. De een ver klaart het u als was het een natuurlijk iets, en de ander besluit zijn verhaal met de ont boezeming: „Tja, als je alles begrijpen kon, wat er op de wereld gebeurt Och, het verhaal is eigenlijk eenvoudig. Het is de tragische geschiedenis van twee jonge menschenkinderen, die veel van elkander hielden en desondanks De jonge en rijke molenaarszoon Otto Hil bert was tot over de ooren verliefd op de beeldschoone. maar zeer arme weversdochter Else Klinkert. Wie vader Hilbert kende, wist dat dez'e nimmer zijn toestemming zou geven voor een huwelijk van zijn zoon met Else. Hij verbood zijn jongen den omgang met het meis je. Maar Otto was koppig; hij kón en wilde niet inzien, dat hij niet van Else mocht hou den alleen omdat zij arm was. Vader Hilbert was nóg koppiger dan zijn zoon. En zoo kwam het, dat deze Else alleen nog maar kou ontmoeten des avonds onder den seringenstruik van haar tuintje. „Else", placht hij dan te zeggen, „je weet hoeveel ik van seringen houd. En dezen struik hier -beloof ik plechtig, dat ik met jou zal trouwen, er moge gebeuren wat er wil!" Maar Else, al was zij ook arm, begreep wel, hoe moeilijk het voor Otto zou zijn, zijn woord gestand te doen. En het was zeker een be wijs van haar liefde voor Otto, toen zij hem smeekte haar prijs te geven. Zij wisten hoe vader Hilbert was. Toen de oude molenaar vernam, dat Otto Else nog steeds ontmoette, raasde en tierde hij. Toen had Otto verstandig moeten zijn en het zwijgen bewaren. Doch Otto zweeg niet. Van het eene woord kwam het andere en enkele dagen daarna toog hij de wijde wereld in. Zeker, hij trof slechte kameraden en zijn leven was allerminst voorbeeldig. Nimmer schreef hij zijn ouden vader een brief. De oude molenaar, die het in werkelijkheid niet zoo ernstig gemeend had, kwam thans dagelijks bij Else om te hooren of Otto geschreven had en waar hij verblijf hield. Tevergeefs. Want Otto schreef ook niet aan Else. De maanden vervloeden en de jaren, en steeds moeilijker viel het den ouden molenaar den langen weg naar het dorp te gaan. Daar om ging Else nu naar hem. „Nog altijd niets De bleeke kwijnende weversdochter kon het reeds lang niet meer over haar hart verkrijgen „Neen te zeggen. Kleintjes, met den omslag doek over het hoofd, stond zij dan voor den molenaar. Het was haar, alsof zij de schuld van al deze ellende droeg. Op een dag, toen buiten in den tuin de dikke knoppen van den seringenstruik open gingen, bracht Else haar laatste bezoek aan den molen. Eerlijk gezegd, was het een ver lichting voor haar, dat de oude molenaar nu gestorven was. Nu behoefde zij tenminste zijn angstig vragender blik niet meer te ontwij ken Verbitterd zwoer Else, dat zij voortaan Otto voor goed wilde vergeten. Langzaam was er iets als haat in haar gegroeid tegen den vroegeren geliefde. En zoo was dan alles schijnbaar ten einde, om terug te zinken in de vergetelheid. Alleen de seringenstruik bloeide nog steeds, Otto is teruggekomen. Hij is weinig ver anderd. Alleen de tongval, die hij uit den vreemde heeft meegebracht, verraadt dat hij lang afwezig was. Als iemand die oude ge schiedenis tusschen hem en Else aanroert, lacht hij en beweert, dat het dom van Else was zóó lang op hem te wachten. Zij had toch met een ander kunnen trouwen. Toen Else dit vernam, schreide zij. Vaak trof zij Otto in het dorp en dan voelde zij, dat zij nog altijd van hem hield. En toch zag zij in, dat nu alles voorgoed voorbij was Alleen de seringenstruik in haar tuintje bloeide nog steeds Weer was het lente, toen de dorpelingen werden opgeschrikt door de mededeeling, dat de oude molen in brand stond. Iedereen snelde er heen om te red-den wat er te redden viel. Te laat. Het vuur had alles verslonden. Men vroeg waar Otto was. „Die zal wel in het café in het dorp zitten! meende er iemand. Maar Otto zat niet het café. Eerst den volgenden morgen vond men zijn verkoolde lijk onder de puinhoopen van den molen. Sedert dien dag bewaarde Else langen tijd een geheim. De dorpelingen fluisterden elkaar vreemde dingen in het oor. „Wat is er toch met je seringenstruik aan de hand?" vroeg men haar. Else gaf niet dadelijk antwoord. Een hevige gemoedsaandoening overmande haar als Ih dagen toen Otto bij haar kwam en zij ge lukkig en toch vol angst in zijn armen rustte. Met de seringenstruik?" herhaalde zij blozend. „Ja, die is dood. 's Nachts waren alle bloesems er af gevallen Toen Ötfcc -ijn molen verbrandde...." (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaatsVragen waaraan naam en adres ojitbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe krijg ik levertraan uit een I-Ioltap vloerkleed? 2. Hoe vetvlekken uit een donkérgrijs gestreept heerenpalt? 3. En hoe roestvlekken uit een laken? ANTWOORD: 1. Met perchlooraethyleen betten en afschuieren. Zoo droog mogelijk wrijven en bedekken met magnesia, dat na een uur verwij derd wordt. 2. Als 1. 3. Op de vlek. een krïstalletje zux'ingzout loggen en daarop heet water druppelen. Stil laten inwer ken. Daarna met heet water afspoelen. VRAAG: Hoe moet ik een wit satijnen bruids japon wasschen? ANTWOORD: U kunt probeeren de japon te wassehen in benzine. Bulten in den wind of op den tocht te drogen hangen. Geen vuur of vlam in de nabijheid. DIEREN. VRAAG: Nog steeds zie ik honden met ver minkten staart en ooren rondloopen. Ik dacht, dat dit bij de wet verboden was. Kunt u mij hier over inlichten? ANTWOORD: Officieel is er geen wettelijk coupeerverbod. Men stelt echter een strafvervol ging in, wanneer gecoupeerd wordt door leeken, op grond van een wetsartikel inzake dierenmis handeling. De moeilijkheid schuilt hierin, dat men een overtreding op heeterdaad moet constatee- ren, ofwel, dat de leek hekent (met 2 getuigen) inderdaad gecoupeerd te hebben. Uitzondering wordt gemaakt voor jachthonden ten opzichte van den staart; dit is logisch: veel honden slaan den. staart in het „ruig" van het terrein stuk, als deze te lang is en niet lang be haard. Zoolang de Raad van Beheer op Kynologfech gebied de raspunten niet wijzigt, zal clandestien coupeeren blijven bestaan, omdat voor beroeps- en sportfokkers sommige rassen geen aestheti- sche aantrekkelijkheid meer hebben. I-Iollandsche fokkers laten wel even over de Belgische of Duit.- sche grens hun honden coupeeren, uit vrees voor een verbaal. Het coupeeren door dierenartsen is niet straf baar, mits het uit noodzaak geschiedt. DIVERSEN. VRAAG: Wanneer wordt de bloemententoon stelling gehouden in Aalsmeer? En wanneer in Haarlem ANTWOORD: Een groote tentoonstelling wordt in Aalsmeer niet voorbereid. Alleen is er in April een „Seringendag", uitgaande van de afd, Aals meer van Tuinbouw- en Plantkunde, maar dit is onderlinge keuring; in Haarlem wordt in het Krelagehuis van 1116 Februari een winterflora (winterbolbloemententoonstelling) gehouden. VRAAG: Mijn dochter is overleden. Nu kreeg ik van mijn schoonzoon 1.onderstand per week. Hij is nu .wee: hertrouwd en houdt met dien steun op. Is hij, verplicht, er mee door to gaan? (Hij heeft een Rijksbetrekking en een zoon van 16 jaar). ANTWOORD: Als er kinderen uit het huwe lijk van uw dochter met uw schoonzoon zijn, blijft de onderhoudsplicht van uw schoonzoon bestaan. Zijn er geen kinderen, dan mag hij met den steun ophouden. Ja, heusch, ©r zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd laten" staan I Ideaal, zooietsvoor los, loopende jongens om zoon auto even te „leenen"' voor 'a „vroolijken avond 1" i En wat erop volgt Politie rechtbank ...J! I Brengt hen niet in verleiding: sluit uw auto al 11 MAI KT BitiMIMË VEEMARKT ROTTERDAM. Rotterdam, 17 Januari 1938. Aanvoer totaal 2409, Vette runderen 569, Vette kalveren 223, Nuchtere kalveren 4, Scha pen en lammeren 927, Varkens 685, Bokken en geiten. Prijzen per K.G.; Vette koeien le kwal. 76, 2e kwal. 68, 3e kwal. 5054. Vette ossen le 72, 2e 68, 3e 5054. Vette kalveren le 120, 2e 105, 3e 70—75. Varkens (levend gewicht) le 61, 2e 60, 3e 59. Schapen le 56, 2e 51, 3e 46. Lammeren le 64, 2e 60, 3e 55. Prijzen per stuk: Schapen le 32. 2e 28, 3e 25. Lammeren le 22, 2e 19, 3e 16. Vette koeien en ossen, aanvoer iet korter, handel traag, prijzen als vorige week Dinsdag'. Vette kalveren aanvoer veel ruimer, handel stroef, prijzen iets lager. Schapen en lamme ren, aanvoer aanmerkelijk minder, handel willig, prijzen hooger. Varkens, aanvoer iets kleiner, handel matig, prijzen terugloopend. ROTTERDAM 17 Jan. 1938. Aardappelen: Brielsche Eigenheimers f2,25 -f2,50 per H.L, Zeeuwsche Eigenheimers f 2,10f 2,30 per H.L. Zeeuwsche Bonte f 2,90 —f3.25 per H.L. Zeeuwsche Blauwe f2,90— f 3,25 per H.L. Eigenheimers Blauwe f 2,10 f 2,25 per H.L. Eigenheimers drielingen f 1,50 f 1,70 per H.L. Bonte en Blauwe Poters f 1,50f 1.70 per H.L. Bevelanders f 2f 2,25 per H.L. Westlandsehe ronde zand f4 per 100 K.G. Westlandsehe kleine zand f3,40. Redelijke aanvoer, kalme handel. Vlas-aanvoer: 18.415 K.G. blauw, schoon 65—75 per K.G. 6880 K.G. Hollandsch Geel 6ó75 per K.G. 2600 K.G. Dauwroot 50—56 per K.G. Er was heden voldoende vraag, vooral voor prima kwaliteiten. Prijzen bic ven onveran derd. Een klein gedeelte, bleef onverkocht Fijne zaden. Lijnzaad (zaai) wit bloem 10—11. Lijnzaad (voer) 8—10. Kanvijzaad 23—23,50. Blauw maanzaad 30—31,50.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10