De ooievaar en het volksgeloof. Symbool van geluk. I (K L E U R E C H T) tfl Okito de groote toovenaar OFFMANN ZN A A R L E M DINSDAG IS JANUARI "1938 HA'.ARtEM'S DAGBEAD ooievaar bezorgd, het symbool van /~_A de blijde gebeurtenis, welke ons volk te wachten staat. Volgens het volksgeloof brengt de ooievaar heil en zegen, hetgeen in zijn naam tot uit drukking komt, want deze is afgeleid van het Middelnederlandsche odevare (schatbrenger) Er bestaan ook nog andere naamsvormen voor dezen geluksvogel, zooals ouwevaar.' adebaer (waaruit aiber en eiber zijn afgeleid) heylover en storck. uit kool en uit holle hoornen. In Noord-Hol land groeien ze als appels en dan roepen ze: Pluk mijn! Pluk mijn! 'k Zal alle dagen zoet zijn. Wie kent tenslotte niet den beroemden hollen boom bij „Kraantjelek", waaruit de jonge Haarlem niertjes te voorschijn komen! Waarschijnlijk heeft men het geval bij holle boomen anders te verklaren dan bij gewone boomen. Een holle boom wijst niet zoozeer op groeikracht als op een geheimzinnige wereld onder den grond, waarvan hij de toegang vormt. De geboorte van een kind is met gulden sprookjesdraden omsponnen, zegt Prof. Schrij nen in zijn „Nederlandsche Volkskunde en al behooren de ooievaarssprookjes in de moderne opvoedkunde niet thuis, een zekere poëzie kan men hun toch niet ontzeggen. W. s; Ooievaars op het nest. Kinderversjes bestempelen den ooievaar aks. brenger van broertje of zusje: Eiber, eiber, langebeen, Waarom is je poot zoo kleen? Waarom is je bek zoo lang? Omdat ik altijd kikkers (kinders) vang. En verder het in onze streken nog altijd zeer bekende: Ooievaar, Lepelaar, Takkedief, Ooievaar heeft de kindertjes lief. Bij de oüde Egyptenaren genoot de ooievaar een groote vereering. De Germanen hebben hem aan den dondergod Thor gewijd en zij beschouwden hem als een lentebode. Aan het huis, waarop of waarbij hij zijn nest heeft gebouwd, brengt hij zegen en wie een ooievaar bij zijn woning heeft wordt be nijd om het geluk, dat hem ten deel is ge vallen. De volksmond zegt, dat hij den boer wiens gast hij is, een huurpenning betaalt: eerst werpt hij een veer, dan een ei en tenslotte een jong naar beneden. Deze laatste daad is.oogen- schijnlijk in strijd met de groote zorg waar mee het ooievaarspaar over zijn kinderen waakt. Toch is het juist die zorg welke tot deze krasse maatregel' drijft: de uitgestooten jon gen zijn allen geïnfecteerd door wormen, ze blijven achter in den groei en instinctmatig beletten dus de ouders, dat ookde gezonde dieren zouden worden aangetast. Ooievaars gelden als goede huisvaders en de oude fabeldichters prezen hen als voorbeeld van huiselijke deugden. Andere kinderbrengers. Toch bezit hij volstrekt niet het monopolie van kinderbezorger. Het volksgeloof, of juis ter het kindergeloof, doet de jonge" wereld burgers ook komen uit bronnen, putten en vijvers, welke gedachte haar oorsprong vindt in de oud-Germaansche opvatting, dat het leven uit de bronnen komt en na den dood hierin terugkeert. Wij kunnen thans op deze bronnen-cultus niet verder ingaan, maar in zijn diepste wezen berust hij op wijding en symboliseering van de animale vruchtbaar heid en levenskracht. Zoo geeft dan het volksgeloof in verschil lende streken bronnen of putten aan, waaruit de kinderen komen. Te Deventer uit de Hoen- derput, in Almelo uit den Kloosterput. In Hekelgem gaan de kinderen kijken in het kluizeputteken van O.L. Vrouw-ter-kluis, om te zien of er geen kindje in ligt en in hun fantasie hooren ze het soms schreien. Elders treft men weer sporen aan van het oude volksgeloof, dat de bewoners van het zielenrijk over water in een schip naar het land der levenden komen. In sommige deelen van Friesland doet de kraamvrouw een woud- reis om ze te halen in een woudreis om ze te halen in een scheepje met een wit zeiltje en een paar witte zwanen, die het trekken. In Amsterdam komen ze gevaren uit de Volewijk (Vogelwijk), vroeger een eenzame plek aan de overzijde van het IJ en in de Beemster worden ze met een schuitje uit de rietsloot gehaald. Jonge levenskracht openbaart zich ook in de vegetatie en daarom komen de kinderen AGENDA. Heden: DINSDAG 18 JANUARI Cale-Restaurant Brinkmann, Groote Markt: Jaarvergadering afd. Haarlem Alg. Ned. Ver bond. Concert H. O. V. Gebouw Protestantenbond Berkenstraat: Lezing ds. H. II. Schmitz, 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater: Claudette Colbert in: 't Begon in Parijs. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Firma wordt verliefd 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: De vijf Frankforters, 2,30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Boris Karloff in De Nachtsleutel. De Bruid neemt vacantie. 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 19 JANUARI Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Herstellingsoord „Yillandry". Opvoering „Wij draaien weer". De vereeniging van personeel in dienst van Spoor- en Tramwegen en andere aan het spoor- en tramwegbedrijf verwante transport, ondernemingen, geeft Vrijdag T4 Februari in het Gemeentelijk Concertgebouw een kunst- feestavond ten bate van het Herstellingsoord „Villandry". Op dezen avond wordt de revue ..Wij draaien weer" opgevoerd, met medewer king van verschillende leden van het Utrecht- sche Revue- en Cabaretgezelschap onder lei ding' van Antoon Antheunisse. De aanvang is gesteld op kwart vóór acht. Na de opvoering is er een gezellig bal tot 2 uur. Hij overtuigt zelfs den meest twijfelachtigen toeschouwer. Een lange, eervolle loopbaan. Het is toch vreemd, daar zit Okito tegen over ons en vertelt honderd uit over zijn avon turen en successen als goochelaar in andere landen, hij laat talrijke reclamebiljetten zien en prachtige recensies en men blijft ondanks dat allessceptisch. Zoo is de ïrimsch. Maar dan, na al dat gepraat, gaan we ge zamenlijk kijken naar een der verrichtingen van dezen waarlijk grooten kunstenaar in zijn vak en ziet, al de gewone menschelijke en beroepmatige twijfel verdwijnen als sneeuw voor de zon. Stelt u op het tooneel voor een klein zwart tentje en- 'n groote zware hutkoffer. In den koffer verdwijnt een Chineesch uit ziende vrouw met het jasje aan van uw ver' bijsterd toezienden verslaggever. Kent ge dat onbehagelijke gevoel wanneer men een u toebehoorend kostbaar horloge voor uw oogen-fijn wrijft of wanneer men in uw eënigen hoogen hoed een pannekoek bakt? Welnu, dat gevoel, waarde lezer, had ook de persman toen zijn jasje, dat de slanke le den der reeds genoemde Chineesche dame omhulde, met haar in den koffer verdween, na eerst in een grooten zwarten zak te zijn gestopt. Er kwamen ook nog Amerikaansche handboeien en Oostersche touwen aan te pas en toen werd het heele zaakje in het zwarte tentje geplaatst en nadat ook nog een as sistent voor een halve minuut, precies gekeken, was verdwenen, kwam ineens de Chineesche juffrouw vroolijk huppelend uit het tentje, zonder boeien, zonder zak enzónder jasje. De sfeer werd werkelijk benauwend! Onder groote spanning werd de kist uit het tentje gehaald en kwamja precies, kwam de as sistent er uit, mèt het jasje. Dit alles had zich bliksemsnel binnen de mi nuut, afgespeeld: en allen die deze pers- seance bijwoonden, zaten er eenige oogen- blikken beduusd van te kijken. En dat wil wat zeggen. Wij zijn toch ten slotte in ons hart allemaal ongeloovige Tho massen en alleen het zélf zien overtuigt ons. Daarom als ge u zelf wenscht te overtuigen krijgt ge hiervoor de volgende week de gele genheid, want dan komt Okito in den Stads schouwburg. Ja, o.ver dien naam Okito, zou nog' heel wat te schrijven zijn! Wist ge dat deze Chineesche goochelaar eigenlijk,, ach nee dat was niet volgens de afspraak, laat ik u geen geheim verklappen. Zij slechts vermeld dat Okito's ware naam Bamberg is en dat zijn vader de bekende hof- goochelaar Bamberg was. Trouwens over hoven gesproken, ook Okito is vele malen op getreden voor vorstelijke personen. Noemen we slechts den ex-koning van Spanje, Alfonso, die zich zeer tevreden toonde over zijn prestaties, ook voor Edward, thans Hertog van Windsor en toen Prins van Wales trad Okito op en hij verhaalt dit alles met een te begrijpen voldoening. De koning van Siam schonk hem een prachtigen gouden ring, koning Chris tiaan van Denemarken zag hem in Kopenhagen en nog vele andere hoog waardigheids bekleeders betuigden hem him tevredenheid. Okito is een gezellig prater, op zichzelf een mysterie, want de Chineezen on zer verbeelding hebben meestal uitgestreken gezichten, pokerfaces, die zelden of nooit uit de plooi komen, en van zijn tochten vertelt hij gaarne. Reeds op jeugdigen leeftijd vertrok hij naar Amerika waar hij meer dan 25 jaar werkte o.a. voor den vroegeren, beroemden president Teddy Roosevelt. Ook Edison heeft hij toe vallig ontmoet en deze was eveneens verbaasd over de handigheid van dezen in'elk opzicht, geheimzinnigen Chinees. Zoo verstrijkt de tijd en als tenslotte het hierboven beschreven, interessante experi ment plaats gevonden heeft, verlaten we vol daan den Stadsschouwburg. Wij hebben ken nis gemaakt met een meester in zijn vak, met Okito, den Chineeschen toovenaar. UITSTEL VAN HERHALINGSOEFENINGEN IN 1938. De dienstplichtigen, die in 1938 voor her halingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, doch voor wie het'in verband met hun beroep of bedrijf, moeilijk is om die oefenin gen te volbrengen in de tijdvakken in het algemeen voor hun korps bepaald, moeten de herhalingsoefeningen vervullen bij de infan terie in Februari 1939; bij de wielrijders in Maart 1939; bij de huzaren in Februari 1939; bij de artillerie in Nov., Dec. 1938 en Jan. en Febr. 1939; bij het korps Motordienst in Febr. 1939 en bij de geneeskundige troepen in Januari 1939. en Service n.l. plaatsing door ons deskundig personeel 44 Spaarne 44 - Tel. 12127 AcLv. ingez. Med De Bilt voorspelt' Meest matigen later toenemenden Zul delijken tot Zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenigen regen, iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 767.8 m.M. te Zurich. Laagste 739.6 m.M. te Hemösand. De depressies die gistermorgen nog' zacht weer met regen gaven, trokken Oostwaarts af en liggen thans over Scandinavië en net Oostelijk Oostzeegebied. Zij werden gevolgd door een rug van hoogen luchtdruk, die reikt van midden-Frankrijk, over de Noordzee, tot de zeeën ten Oosten van Groenland. Op den Oceaan verscheen een zeer diepe depressie. Terwijl de koude luchtmassa's aan de achter zijde van het aftrekkende depressiestelsel in onze omgeving' en in Centraal-Europa overal afkoeling' brachten, veroorzaakte de nieuwe diepe depressie opnieuw toevoer van warmte in het Westen. In Ierland en Schotland is de temperatuur daardoor sterk gestegen en valt langs een langgerekt front weer regen. Langs de Oostkust van Groenland en in het Westelijk deel van de Poolzee houdt de strooming van zeer koude arctische luchtmassa's aan, die met Noordoostelijke winden vorst op IJsland bren- jen. In de Alpen is de temperatuur sterk ge daald (Jungfraujoch minus 16 graden Celsius) In de Noordelijke ketens is veel sneeuw geval len en houdt de sneeuwval aan: Ook de storm uit West Zuidwest is nog weinig afgenomen In Scandinavië nam de vorst toe. Het is te voorzien dat de onderbreking van het stormachtige weer in onze omgeving niet van langen duurjsal.zij 11, en -dat de bewolking spoedig zal gaan 'toenèmen niet over dag, zach ter weer en kans biJ-'&egen. BAROMETERSTAND Vorige stand 755 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 5.02 uur; n.m. 17.18 uur. Strand berijdbaar van 10.0015.15 uur, Belangrijke telefoonnummers s Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. SKI-UITR USTINGEN BIJ SPORTMAC. CRETHA DE BRUYN Haarlem, Twynderslaan 7, Tel. 15116 (Adv. Ingez. Medj Korps Motordienst. Een jubileum. Maandag j.l. heeft de overste A. M. M. van Loon, commandant van het K. M. D„ de zilve^ ren medaille voor 24-jarigen dienst uitgereikt aan den sergeant-kok P. Schipper. De plechtigheid, die binnenkamers geschied de, werd bijgewoond door familieleden van den jubilaris en de officieren en onderofficieren van het korps. Nadat het besluit van toekenning van het eeremetaal was voorgelezen en de overste het onderscheidingsteeken had opgespeld, sprak hij den "heer Schipper toe, hem gelukwen- schende met het verkregen onderscheidings teeken en nog enkele bijzonderheden uit het militaire leven van den jubilaris memoree- rende. Ook namens de onderofficieren werd Schip per toegesproken. Van de officieren en onder officieren kreeg de jubilaris een blijvend aan denken. RESIDENTIE-ORKEST EN HAAGSCH GEMEENTEBESTUUR In de Haagsche gemeenteraadszitting heeft de heer Kuiler (s.d.) Maandag een interpellatie gehóuden over den gang van zaken bij het be stuur van het Residentie-orkest, dat weinig of geen rekening zou houden met de wenschen van den gemeenteraad, hoewel het orkest fi nancieel grootendeels van de gemeente afhan kelijk is. De heer van Beresteyn (lib.) die als vertegenwoordiger van de gemeente zitting heeft in het algemeen bestuur van het orkest, zeide. dat het dagelijksch bestuur van dit or kest hem vrijwel geheel buiten den gang van zaken trachtte te houden. Op die wijze zou hij niet langer wenschen zitting te hebben in het irkest-bestuur. De burgemeester zal een commissie aanwij zen welke de verhouding tot den vertegenwoor diger der gemeente in het orkestbestuur zal i der zoeken VOETBAL. De aanstaande afdeelings- kampioenen. Wéér Ajax en Feijenoord? Het is niet prettig, maar we zullen ons wel moeten verzoenen met de gedachte, dat aan het eind van dit seizoen geen eerste klas- kampioen in het Haarlemsche rayon komen zal. Veler hoop was er op gevestigd, dat dit nu eindelijk eens aan de H.F.C. „Haarlem" die het volgend jaar het gouden jubileum hoopt te vieren, zou gelukken en langen tijd was dae wensch ook gerechtvaardigd, maar nu haar achterstand op No. 1 vier punten be draagt, gelooven we het niet meer, want daar voor is het aantal wedstrijden, dat nog ge speeld -moet worden, te klein. Alleen wanneer een wonder gebeurt, zou misschien de kamploensvlag op het terrein» aan den Schoterweg ontplooid kunnen wor den. Het is wel merkwaardig, dat de clubs, die er een zoogenaamd „systeem" op nahouden, zoo als KF.C. en Haarlem, in den regel zoo weinig succes hebben. Eenige weken geleden dachten we nog, dat de Koogsche vereeniging in aan merking voor den titel zou komen, maar ze is nu weer tot de vierde plaats gedaald. Ook de roodbroeken beleven tot nog toe weinig ple zier van hun .stopper spil -sy ste em Menigeen zou wenschen dat Effern weer in de voorhoede werd opgenomen, omdat hij daar nuttiger werk kan verrichten. In de N.R.Ct. van Maan dagavond lazen we, na een verzuchting over genoemd systeem, „dat Effern vijf kwartier lang niets anders gedaan had, dan den Rot- terdamschen middenvoor in den weg loopen!" In ons nummer van Zaterdag spraken we reeds als ons vermoeden uit, dat het kam pioenschap wel weer bij Feijenoord terecht zal komen, ook al is haar resteerend programma nog heel zwaar, namelijk uit tegen Haarlem en Stormvogels en thuis tegen Xerxes, Her- mes-D.V.S. en Blauw Wit. Haarlem moet nog spelen: uit tegen Storm vogels en D.H.C. en thuis tegen Feijenoord H.B.S. eil 't Gooi. In Afdeeling I gaat weliswaar D.W.S. nog aan den kop, doch haar voorsprong op Ajax bedraagt nog slechts één punt. Het zal wei niemand verbazen, als de titel weer voor den zooveelsten weer door de club van Anderiesen behaald zal worden. Het zou echter wel gewenscht zijn, dat er eens wat nieuw bloed in de kampioenscom petitie komt en dat er nu eens andere gega digden aan het eind van het seizoen om den hoog'sten titel mogen strijden en niet maar steeds weer opnieuw Ajax, Feijenoord, Go ahead, P.S.V. en Be Quick. De belangstelling zou er des te grooter door worden. We hebben in ons archief eens gekeken, wie in de laatste tien seizoenen afdeelingskam- pioen in I en II zijn geworden. Die laten we hieronder volgen met de namen der clubs, die No. 2 werden: 1927/'28. Afdeeling 'I: gesp. gew. gel verl. pnt v.-t. Ajax 18 16 1 1 "33 54—14 D. F. C. 18 13 3, 2 29 62—32 Afdeeling' II: Feijenoord 18 13 3 2 29 5520 Sparta 18 8 5 5 21 3829 1928/'29. Afdeeling tl: Sparta 18 11 3 4 25 57—32 A. D. O. 18 11 2 5 24 ,46—30 o, .Afdeeling'II: Feijfihoord 18 13 2 3 -.28, 6036 H. B.'S 18 9 4' 5' 22" 4'L 1929/'30: Afdeeling I: Ajax 18 11 3 4 25 5Z—22 R. C. II. 18 9 4 5 22 53—37 Afdeeling II: BlauwWit 19 10 6 3 26 39—26 Z. F. C. 19 11 2 6 24 61—40 (Na het spelen van een beslissingswedstrijd) 1930;'31: Afdeeling I: Ajax 18 14 3 1 31 75—20 Z. F. C. 18 10 6 2 26 49—30 Afdeeling II: Feijenoord 18 13 2 3 28 5017 18 12 3 3 27 34—16 1931/'32: Afdeeling I: Ajax 18 13 3 2 29 75—31 R. C. H. 18 11 1 6 23 53—42 Afdeeling II: Feijenoord 19 13 -1 5 27 4532 Z. F. C. 19 11 3 5 25 49—33 (Na het spelen van een beslissingswedstrijd) 1932/'33: Afdeeling I: Feijenoord 18 13 3 2 29 5225 H. B. S. 18 9 3 6 21 41—34 Afdeeling II: Stormvogels 18 14 1 3 29 6623 Ajax 18 10 4 4 24 55—3' 1933/'34: Afdeeling I: Ajax 18 16 0 2 32 70—33 V. S. V. 18 11 0 7 22 50—46 Afdeeling II: K. F. C. 18 12 2 4 26 53—32 H. B. S. 18 10 3 5 23 50—J 1934/'35: Afdeeling I: Ajax 18 14 2 2 30 66—16 Feijenoord 18 13 2 3 28 5329 Afdeeling II: D.W.S. ..18 9 5 4 23 34—24 Hermes-DVS 18 8 6 4 22 25—18 1935/'36: Afdeeling' I: Ajax 18 11 3 4 26 58—33 H. B. S. 18 10 2 6 22 50—37 Afdeeling II: Feijenoord 18 13 3 2 29 59—19 Blauw Wit 18 13 2 3 28 43—15 1936/'37: Afdeeling I: Ajax 18 14 2 2 30 47—18 Xerxes 18 9 3 6 21 59—35 Afdeeling II: Feijenoord 18 15 1 2 31 66—23 D. W. S. 18 14 1 3 29 41—22 Commentaar is eigenlijk verder overbodig. Men ziet hieruit duidelijk, hoe dikwijls de kampioensvlag in Rotterdam en Amsterdam gewapperd heeft. Heel vaa-k werd de titel ook met een groot verschil in punten behaald. Laat ons hopen, dat hierin spoedig eens een verandering komt. OVERPLAATSING ONDERWIJZERES. B. en W. stellen den Raad voor, over te plaatsen als onderwijzeres van School no. 38 (Rijksstraatweg) noor School no. 17 (Wilhel- minastraat)mej. J. E. C. Vernout. BEVORDERINGEN BIJ DE BURGERWACHT. Met-Ingang van 17 Januari 1938 zijn be- bevorderd tot Ploegcommandant de heer: J. F. Duyn, J. Bosaans, N. van Keeken, F. A. Vissers en J. C. H. Jacobs. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 18 Januari: Tot secretaris van het landbouwcomité der wereldtentoonstelling te Parijs in 1889, is benoemd de heer H. F. Bultman, te Haarlemmermeer. De geteekende cir culaires der deelnemers in de afdeeling „landbouw" van genoemde tentoonstel ling, kunnen aan zijn adres worden gezonden. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Het verloop van de kabinetscrisis te Parijs wordt op de internationale wisselmarkt met groote aandocht gevolgd, omdat men hierin een aanwijzing hoopt te vinden voor de prijsontwikkeling van den Fransche franc, in de naaste toekomst. De vrees voor maatrege len, waardoor de speculanten in het nauw zouden kunnen geraken leidden gistermiddag reeds tot de dekking van baisse-posities in verband waarmede de franc krachtig steeg en te Londen bij het slot werd verhandeld tegen 148.62. Hedenmorgen bewoog het Fran sche devies zich aldaar voornamelijk tusschen 149.25 en 148.81. Te Amsterdam werd de franc ingezet tegen 6.066.08, doch daarna viel een kleine verzwakking waar te nemen, en later m den ochtend werd gehandeld tegen 6.00 6.02. Het disagio voor termijnfrancs bedroeg 24 cents voor 1 maand en 38 cents voor 3 maanden. Rekening houdende met de stijging van den prijs voor contante francs, wijst dit op een iets betere appreciatie van de Fransche munteenheid. De Britsche ponden waren niet noemenswaardig veranderd. Bij de opening werd afgedaan tegen 8.971/4 en het Neder landsche egalisatiefonds nam materiaal op tot dezen prijs. Later verlaagde het zijn aan- koopsprijs tot 8.97 1/8 en in de open markt werd vervolgens voornamelijk afgedaan tegen 8.97 1/8—8.97 3/16. Amerikaansche dollars waren onveranderd 1.79 5/8—1.79 11/16. Belga's golden 30.36—30.37. Het disagio voor termijnbelga's bedroeg 3 cents voor 1 maand en 11 cents voor 3 maan den. Zwitsersche francs van credietsperrmarken en effectensperrmarken die tijden achtereen vrijwel gelijk waren, gaven hedenmorgen een klein verschil te zien. Credietsperrmarken werden verhandeld tegen 10 1/8 eneffecten spernnarken tegen 9 3/8. De handel op de niet-officieele vroegbeurs was beperkt. De Amerikaansche waarden ver keerden in reactie, doch boden naar verhou ding' van de daling Wallstreet, toch vrij goed weerstand. De locale aandeelen bewogen zich op ongeveer het slotpeil van gisteren. De af faire was zeer gering. HEEMSTEDE AANBESTEDING. Heden had ten Raadhuize de aanbeste ding plaats voor het bouwen van een school voor lager onderwijs aan den Crayenester- sihgël' te-Heemstede; onder acTiitectuur van architect H. Korringa. Er werden 39 biljetten ingeleverd. De uitslag"was als volgt: F. J. de Vries, Bilthoven f 48.500 Chr. D. A. Appel, Assendelft f 52.977 G. P. Hetem, Haarlem f 49.970. Firma Gebr. v. d. Putten, Heemstede f 51.759. W. v, Heijst, Driehuis-Westerveld f 48.942. Joh. Jac. Limburg, Furmerend f 54.300. Jac. Wittebrood, Beemster f 53.100 C. Kok, Nieuwer Amstel f 54.783. Joh! C. de.Geus, Haarlem f 50.500 Gebr. H. V. en J. de Vries,'Haarlem f 54.900 Ant. J. W. v. Sambeek, Heemstede f 52.975. Firma Klein en Zn., Assendelft f 46.961. Joh. Schutten, Zaandam f 49.440. L. Th. v. d. Meer, Amsterdam f 53.700 Firma Sprengers, Haarlem f 51.500 J. Breevoort, Haarlem f 55.500 H. Klaassen, Heemstede f 46.848. A. Castricum, Beverwijk f 49.900. G. J. Evers, Bloemendaal f 48.370. M. Ebbing, Haarlem f 49.850. G. Groodt, Den Helder f 47.800 Joh. v. d. Putten, Haarlem f 45.950. S. Kuit, Driehuis f 54.880. Firma Coblens en Zn., Haarlem f 56.427. P. J. v. Hoften, Haarlem f 57.300 E. Schuit, Hillegom f 59.648. G. Broertjes, Heemstede f 47.000. S. de Vries, Zaandam f 49.840. J. v. d. Wal, Zandvoort f 47.877. N.V. Aann. Mij. „Holland", Heemskerk f 52.700. S. Planting, Heemstede f 53.500 N.V. Wonnerveersche Aann. Mij. f 54.800. Gebr. Joustra, Haarlem f 52.474. Gebr. Kloos, Heemstede f 48.953. Firma H. F. Kok.en Zn., Amsterdam f 50.885 W. Bussink, Amersfoort f 53.980. Firma M. Joustra, Haarlem f 53.400. Doedens en Schilder, Alkmaar f 51.887. Metselaar en Co.; Haarlem f 53.075. De gunning is nog aangehouden. OPBRENGST COLLECTE. De collecte, die hier Zondag' in de R.K. Kerk aan het Valkenburgerplein gehouden is ten bate der St. Vincentiusvereeniging voor de armen dezer parochie heeft, na een liefdadig heidspredikatie door den WelEerw Pater Xa- verius, ruim 725 opgebracht. BOUW VAN NIEUWE ARBEIDERS WONINGEN GEVRAAGD. De heeren W. J. Reynders en P. Vorst, on derscheidenlijk voorzitter en secretaris van de Arbeidersvereniging „Beter Wonen" te Heemstede, van welke bouwvereniging de leden tevens lid zijn van: a. de soe.-dem. Arbeiderspartij in Neder land of b een der bij het Ned. Verbond van Vak verenigingen aangesloten organisaties, of c. de Vereeniging van Arbeiders-Radio- Amateurs, of d. één der bij de Handelskamer aangeslo ten Verbruiks-Coöperatïes, domicilie kiezend ten huize van den heer P. Vorst, te Heem stede, hebben een adres gericht aan den Ge meenteraad, waarin medewerking' verzocht wordt voor den bouw van nieuwe arbeiders woningen. De Haarlemsche Bestuurdersbond heeft aan dit adres adhaesie betuigd. In de toelichting op het adres wordt o.m. gezegd, dat in Heemstede een groot gebrek aan arbeiderswoningen bestaat, doordat deze sinds 1929, niettegenstaande de uitbreiding- der gemeente, noch door woningbouwver- eenigingen, noch door particulieren, in be langrijke mate werden gebouwd en ook het Gemeentebestuur in dezen nalatig bleef.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2