DRUKTE BIJ PALEIS SOESTDIJK. Het groote Avontuur In verband met het te verwachten drukke bezoek op het paleis Soestdijk na de geboorte van Als na een bombardement tn den Spaanschen burgeroorlog lijkt de aibraak van een Oranjetelg werden Dinsdag bij de opritten van het paleis verschillende opmetingen verricht "fln "He' ,e Ver,l°- D"° "°nin9e"' welke onbewoonb"r l"n' ruim 100 woningen in het worden door nieuwbouw Als curiositeit is op de aanstaande auto-tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw ie Amsterdam een glazen automobiel te bewonderen Op de werf Wilton-Feyenoerd te Schiedam is een aanvang gemaakt met den bouw van het motorvrachtschip met passa- giers-accomodatie «Zaandam», bestemd voor de Holland Amerika Lijn In den Stadsschouwburg te Amsterdam werd Dinsdagavond de 500ste opvoe ring van .De wijze kater" gegeven, ter gelegenheid waarvan Jan Musch, die de titelrol vervult, gehuldigd werd De karnen zijn na het intrekken der desbetreffende wettelijke verbods bepalingen weer van zolder gehaald. In regelmatigen cadans gaat de «pols» weer op en neer door de melk voor de boterbereiding Tegenover het paleis Soestdijk heerscht de laatste dagen een groote drukte, daar talrijke belangstellenden vanaf deze plaats een glimp van de leden der Koninklijke Familie hopen op te vangen De fraaie kerk der Nederlandsch Hervormde Ge meente te Wassenaar, die met overheidshulp zal worden gerestaureerd FEUILLETON Roman uit de Tropen door 9) FRANS DEMERS. Zoo gingen de uren voorbij. Het vliegtuig scheerde over den op dit oogenblik verlaten post van Bison V, waar niets anders viel waar te nemen dan een loods, het geraamte van een paar ijzeren masten en de kappen van twee groote transportauto's, die tot schuil plaats dienden voor reizigers. Dan ging de tocht weer uren en uren voort boven hetzelfde vlakke woestijngebied en een paar uur na den middag, bereikten zij den Franschen staatspost Gao, waar opnieuw schaarsch struikgewas en boomen groeiden. Na een korte tusschenlanding werd de reis voortgezet, met ditmaal als leidraad den in- drukwekkenden Nigerstroom, en tegen den avond waren zij op het vliegveld van Niamey, waar de nacht' zou worden doorgebracht. De piloten bleven talmen bij het vliegtuig en de duisternis was ingetreden toen zij per outo naar het eenige primitieve hotel uit de streek reden. Er gebeurde niets vermeldenswaardigs dien avond. Na het eten bleef Riefenberg in de gelagzaal zitten schrijven, terwijl de be manning van het vliegtuig, een paar tafels van hem verwijderd, zat te praten met den pianter. die zeer gul trakteerde. Het viel Riefenberg op hoe Lebon hem thans met vrede liet. Die weet nu genoeg, dacht hij. en is vermoedelijk de meenïng toe gedaan, zooals ikzelf, dat het roekeloos zou zijn thans de een of andere streek uit te halen. Vroeg ging de journalist naar bed, gren delde met veel zorg de primitieve deur van zijn kamer en bracht een verkwikkenden nacht door. Den volgenden dag was iedereen weer vroeg uit de veeren en even na den middag, landde het toestel te Fort Lamy, bij het Tsaadmeer. Riefenberg gebruikte snel eenig voedsel en maakte aanstalten om, gewapend met zijn fototoestel, een bezoek te brengen aan het in- landsche dorp. Lebon vroeg of zijn gezelschap niet hinderde. Volstrekt niet, antwoordde de journalist. Integendeel, u met uw koloniale ervaring zult mij misschien een en ander aangaande het leven van de negers nader kunnen ver klaren. Samen trokken zij er op uit. Onder de zen gende zon liepen zij langs heerlijke palm boomlanen, vertoefden op de kleurige inland- sche markt, waar talrijke kameelen lagen en slenterden langs de bijeenkorfvormiee neger hutten. In Lebon's houding was niet verdachts. Hij lachte en gekscheerde zooals steeds. Alleen op het oogenblik dat Riefenberg aanstalten maakte om terug naar het hotel te gaan, drong hij er opvallend op aan, om een wan deling te doenlangs den stroom, die in de verte eenzaam lag te schitteren. De journalist wendde vermoeidheid voor en wees het voorstel beslist van de hand. En zoo kwam dan de laatste dag van den grooten vliegtocht. Om vijf uur opgestegen te Fort Lamy, stevende het toestel in de rich ting van Fort Archambault om over Bangoei de grens van Kongo te bereiken, waar het 's avonds te Evenaarsstad zou landen. Riefenberg verkeerde in een vreemde stem ming toen hij dien laatsten morgen de oogen- opende. Het was alsof het besef, dat na dezen dag voor hem een ander leven, een leven met talrijke gevaren, zou beginnen, zijn bloed prikkelde en zijn verbeelding koortsachtiger deed werken. Ook meende hij op te merken, dat Lebon zijn masker had afgelegd, in het vooruitzicht dat hij spoedig nu zijn echte rol zou hebben te spelen. Het vliegtuig zweefde thans boven Fransch Evenaars Afrika. Het woestijnland had piaats gemaakt voor het zwoele tropenland met machtige wouden en uitgestrekte, weelderig- groene vlakte. Niet lang na het vertrek uit Fort Lamy werd Riefenberg op buitengewone wijze ge boeid door wat hij te zien kreeg op den aard bodem: over de vlakte rende een groote kudde olifanten met opgeheven slurven; opgeschrok ken door het daverende geronk van de moto ren. Ih de stroomen, óp de goudgele zandban ken, ontdekte hij krokodillen, die naar het water kropen. Daarna zag hij honderden anti lopen langs den oever huppelen. Lebon had even samen met hem naar buiten gekeken, maar gaf toen een teeken met de hand alsof hij wou zeggen: „dat ken ik al lang". Hij verwijderde zich van het raampje. De journalist had niet meer aan den planter gedacht, geboeid als hij was door het schouwspel buiten. Op een gegeven oogen blik evenwel lieerde hij toevallig het hoofd in zijn richting en zag dat Lebon zijn zit plaats had verlaten. Hij keek naar achter. Daar stond de planter met zijn rug naar hem gekeerd en leunde met den schouder tegen de deur van de kajuit; neen, hij duwde tegen die deur waartegen de lucht een geweldigen druk uitoefende, en poogde haar klaarblijkelijk te openen. Riefenberg's hart stond een oogenblik stil. Waar een gewoon passagier dergelijke proef neming kon doen zonder argwaan te wekken, stond het bij hem vast. dat Lebon iets in het schild voerde. Hij drukte het bonzende hoofd tegen de ruit, maar zoo, dat hij, schuin kijkend, Lebon nog' kon zien. Deze kwam een paar oogenblikken later zijn plaats innemen. En dan, dacht de journalist? Zijn verbeel ding begon koortsachtig te werken. Wat hij een paar dagen geleden voor een dwaasheid aanzag, leek hem thans mogelijk. Gesteld dat de planter hem neerschoot? Zou hij daarom in de handen van het gerecht vallen? Hij kon bijvoorbeeld zijn lijk uitl het vliegtuig sleuren en er dan met een valscherm uitspringen. Hier niet, ma ra misschien boven een bepaalde plaats in Kongo? Of wie weet wat voor stre ken de vent nog in petto had. Wat er ook van zij, van nu af zou Riefenberg dubbel voor zichtig zijn. Hij liep even heen en weer tusschen de zetels en tuimelde bijna, toen plotseling de motoren in vertraagd tempo werkten, het vliegtuig naar links helde en een kring beschreef om te dalen op het vliegveld van Fort Archam bault. Even later stapten de piloten uit om de poststukken te overhandigen aan een inland- schen klerk die kwam aanloopen. Lebon ging even een luchtje scheppen. De deur van het toestel viel achter hem dicht. De journa list kwam ook overeind en onderzocht, alvo rens op zijn beurt uit te stappen even het deurtje. Nu het toestel stilstond op den grond, moest men maar even de klink aanraken op dat het vanzelf zou openvallen bij de minste aanraking. Riefenberg stak een sigaret op en sprong eveneens naar buiten. Hij stond even te babbelen met den eersten piloot. Nog vier uur, zei deze, en we zijn te Bangoei. Dan zal het wel ongeveer middag zijn. En om hoe laat zijn we te Evenaars- stad, vroeg Lebon. Tegen den avond. Ziezoo heeren, alles is in orde; wij kunnen verder. De Fransche negerklerk verwijderde zich van het vliegtuig, waarvan de motoren on verpoosd waren blijven draaien, tijdens deze korte landing. De piloten stapten in, gevolgd door Riefenberg en Lebon. Het luikje van de cock klapte dicht. Nog een oogenblik en de motoren zouden zwaar ronken. De journalist was bij den ingang blijven staan en bekeek het kleine landkaartje, dat tegen het W.C.-deurtje was bevestigd. Hij voelde dat Lebon achter hem stond en met belangstelling meekeek. Toen ging de rechter motor aan het ratelenen dan die aan de linkerzijde. En plotseling bliksemde iets door Riefen berg's brein, Hij wees naar de kaart, naar den nog af te leggen weg. De niets vermoedende planter keek toe, onder Riefenberg's arm door. De zenuwen van den journalist waren opeens zoo gespannen, dat zijn hand beefde. Dan ging ook de middenmotor aan het daveren. Nog een oogenblik nu en het vliegtuig zou in volle vaart over het veld taxiënDaar was de eerste schok. Op datzelfde oogenblik keerde Riefenberg zich om en met ganseh de samen gebalde kracht van zijn sterke lijf, greep bij Lebon vast en smakte hem tegen het deurtje dat openvloog. Voor de planter goed besefte wat er ge beurde, buitelde hij hals over kop int het toestel en rolde over den grond. Het vliegtuig- schoot in dolle vaart schuin over het plein en ging sierlijk den hemel in. Riefenberg was naar het raampje gesprongen. Het zweet stond hem op het voorhoofd. Ver achter zich reeds ontdekte hij iets als een klein, donker poppetje, dat op het eenzame veld scheen te dansen. Oef, zuchtte hij, die heeft het er nog heelhuids afgebracht en liet zich in een zetel vallen. Het duurde wel een half uur alvorens hij van zijn aandoening was bekomen. Die zal het mij niet meer lastig maken, herhaalde hij al maar door in zich zelf. Toen dacht hij aan de naaste toekomst, aan zijn houding tegenover de piloten. Hij besloet tenslotte te doen, alsof hij met gansch het geval niets te maken had. Men zou zich na tuurlijk in betrekking stellen met den ver misten passagier en in laatste instantie, zou de journalist zijn houding bepalen. Ondertusschen ging hij zijn oude plaats opzoeken vlak bij de cockpit, zoodat hij gerust kon beweren niet te weten wat achter hem was gehemd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10