Haarlem's Dagblad Betty. 55e Jaargang No. 16741 Uitgave Loureos Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Woonscïag 19 Januari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per eac. Advertentie»: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Re'gelabonnemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Morgen treedt de 17-jarige koning van Egypte, Faroek, in het huwelijk met mej. Farida Zulficar. Tien jaar tegen vrouw geëisclit. Wegens poging tot doodslag op haar kind. De officier van justitie bij de Roermond- sehe rechtbank eischte Dinsdag tegen de 24- jarige mejuffrouw K. H. L. huisvrouw J., Duit- sche van geboorte, wonende te Venlo. de maximum straf van tien jaar, wegens poging tot doodslag op haar twee weken oud kindje. De vrouw had het kind met een deken en kussen in bed toegedekt, met het oogmerk het kind den verstikkingsdood te doen sterven. Een half uur later is het kind over leden. Daar de getuige deskundige, dr. Hulst, de theoretische mogelijkheid van een andere doodsoorzaak niet uitgesloten achtte, liet de officier van justitie het primair ten laste ge legde, den doodslag, vallen en hield zich aan het subsidiair ten laste gelegde, poging cot doodslag. Over veertien dagen zal de rechtbank uit spraak doen. I Het woord is aan Longfellow: Wanneer de eb op haar laagst is, gaat het getij keeren. Geen formeele verbreking der Chineesch-Japansclie betrekkingen Japansch zaakgelastigde zal in China blijven. TOKIO, 19 Jan. (Reuter) De woord voerder van het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft verklaard dat Bestrijding van baldadigheid der Haarlemsche jeugd. Actie van Nat. Jongerenverbond en Pro Juventute. Naar men ons mededeelt, heeft de afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Ver bond, in navolging van het voorbeeld van Den Haag, het initiatief genomen, in samen werking met de afdeeling Haarlem van Pro Juventute, te komen tot een actie ter bestrij ding van de baldadigheid van de Haarlemsche jeugd. Tot zoover dit bericht: Wij vernemen dat zeer binnenkort een ver gadering zal worden gehouden waartoe alle jeugdvereenigingen en verschillende autori teiten zullen worden uitgenoodigd en waar 'de te voeren actie nader zal worden besproken. Het gaat hier, zoo deelde men ons uit de kringen van bovengenoemde vereenigingen mede, tegen de baldadigheid in de meest uit- gebreiden zin, niet alleen tegen het vernielen van plantsoenen, afplukken van bloemen, na kijken en uitjouwen van vreemdelingen, het hinderen van menschen op straat, het uit lachen van autoriteiten, maar ook tégen het zich verzetten tegen arrestaties van derden op straat, de tuchteloosheid en de ontucht onder de jeugd. Het aantal misdrijven onder de jeugd neemt schrikbarend toe, zoo zeide men is en bij de bestrijding zullen ook on derwijzers en de pers veel medewerking kun nen verleenen. Plet ligt in de bedoeling onder „baldadig heid" ook te begrijpen het weigeren van ali mentatie van ouders door kinderen. Het oordeel van den Commissaris van Politie, Naar aanleiding van het bovenstaande hebben wij het oordeel gevraagd van den Commissaris van Politie, den heer E. H. Tenckinck, die ons o.a. zeide: de door u ge noemde misdrijven of baldadigheden zijn waarschijnlijk door de Hoofdbesturen van bei de vereenigingen op een lijst geplaatst en ter bestrijding aan de af deelingen aanbevolen, maar ik moet u zeggen, dat te Haarlem zoo goed als geen gevallen van ernstige bal dadigheid (ik versta daar bijv. onder het af rukken van takken, het stuktrekken van bel len, het stukschieten van ruiten met kata pulten enz.) voorkomen. De gewone soort „baldadigheid" eigenlijk meer als „ondeu gendheid" te betitelen (voetballen op daar voor verboden terrein en dergelijke dingen) is er altijd geweest en zal er ook altijd blijven. Maar werkelijk: vooral in de laatste jaren is er te Haarlem bijna niet geconstateerd wat men „ergerlijke baldadigheid" pleegt te noe men. Integendeel. Let u maar eens op, hoe keurig de reddingshaken, na gebruik altijd weer aan de bruggen worden gehangen, ook door de jeugd! En lastig vallen van vreem delingen komt hier evenmin voor als ernstige beschadiging van eigendommen. Dat de zedeloosheid onder de jeugd wat toeneemt zal wel worden veroorzaakt door de vrijere opvattingen dezer tijden. Maar dit is geen speciaal Haarlemsche klacht. Tandverzorging op Haarlemsche scholen. Plannen vorderen. De volgende week zal een vergadering ge houden worden waarin vermoedelijk een be slissing zal genomen worden om de tandver zorging op de scholen te Haarlem, al is het dan ook op bescheiden wijze, te beginnen. Een enquête onder de ouders van school gaande kinderen heeft uitgewezen dat 1/3 deel de kosten, die gerekend worden op 15 cent per maand, bereid is te betalen. Er is evenwel gebleken dat op de mede werking van de tandartsen gerekend kan wor den, zij zullen naar ons verzekerd werd voor dit doel hun diensten tegen gereduceer- den prijs verrichten. Verder blijkt dat gerekend kan worden op den steun van de Haarlemsche Ziekenfondsen, die sympathiek tegenover de plannen staan. Vermoedelijk zal aan eenige scholen drie, vier of vijf met de tandverzorging begon-r nen worden. Wijkverpleging via de Zieken fondsen? Een bespreking te Haarlem. Indertijd is door ons medegedeeld dat de directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst te Haarlem veel voelt voor het denkbeeld onder de verzorging die de ziekenfondsen aan hun leden garandeeren ook de wijkverpleging op te nemen. Hedenavond zal de directeur over deze aangelegenheid een voorloopige bespreking hebben met de besturen der vijf Haarlem sche ziekenfondsen. Weer oud misdrijf opgehelderd. Inbraak van Zl/s jaar geleden. De Haarlemsche politie vergeet de oude misdrijven niet! In Juli 1934 werd ingebroken in het pakhuis van den heer K. aan de Nieuwe Groenmarkt. De inbrekers poogden een brandkast open te breken, maar die bleek zóó stevig te zijn, dat ze 's morgens, toen het daglicht aangebro ken was, onverrichterzake moesten terug- keeren. Misschien waren ze zelf dit karweitje reeds lang vergeten, maar de politie bleef waak zaam. Zij heeft thans, als verdacht van deze inbraak, twee Amsterdammers aangehouden. Eén hunner, de 33-jarige J. H. H. S., heeft bekend er aan schuldig te zijn. Zijn kame raad, de 46-jarige S., ontkent. In verband met deze inbraak werd ook ge hoord de 47-jarige v. d. H., eveneens uit Am sterdam, die thans voor een ander feit te Haarlem gedetineerd is. Deze deelde mede. dat hij de twee verdachten per auto van Amster dam naar Haarlem heeft vervoerd en op hen gewacht heeft. Eerstgenoemde S. is in verzekerde bcwarmg gesteld. De ander is vrijgelaten. (De 10-jarige Betty van Rhijn heeft tekst en muziek geschreven voor een liedje op het Oranje kindje, waarvan de Koningin de opdracht aan Haar heeft aan vaard.) Betty, een tienjarig meisje, Vair haar achternaam van Rhijn, Schreef een rijmpje en een wijsje, Die heel aardig moeten zijn. Namens haar is men gaan vragen, (Zij 's nog niet zóó bijdehand.) Of men het wel op mocht dragen, Aan de Koningin van 't land. En die heeft het melodietje Vriendlijk, gracielijk aanvaard, Zeker is voor Betty's liedje, Dat wel een gelukwensch waard. Betty's ouders, zeer verstandig. Zeggen: wat u van haar vindt, Z' is begaafd misschien en handig, Betty is geen wonderkind Z' is een kind dat, voor tien jaren, Heusch al leuk piano speelt, Later zullen wij ervaren, Of zij veel met andren söheelt. Betty heeft wel wijze ouders, Bang dat men al veel te gauw, Roem laadt op de kleine schouders, Die zelfs zwaar drukt voor een vrouw. Betty, luister niet naar menschen, Die bewondrend om je staan, Voor je spel mijn beste wenschen, Maar vooral piano aan! P. GASUS. Dederen dag sorteert en verzendt de administratie van Haarlem's Dagblad stapels brieven van reflectanten op „Groentjes". lederen dag komen op deze wijze vele voordeelige transacties tot stand. Politie Sportvereeniging „Haarlem''. De burgemeester beschermheer. De Burgemeester van Haarlem Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, heeft het Beschermheerschap aanvaard van de Politie- Sportvereeniging „Haarlem". Groothandel in gestolen fietsen. AMSTERDAM, 19 Januari. Eenige maan den geleden arresteerde de politie een 19- iarigen werklooze, die niet minder dan 75 fietsen had buitgemaakt op zijn zwerftochten door de stad. Hij had een afnemer voor zijn „zwijntjes", die hem dikwijls opdrachten gaf: „ik heb een damesfiets noodig", of „lever me deze week nog een heerenrijwiel". Deze afne mer, een 35-jarige handelsreiziger, die sedert geruimen tijd werkloos is, plaatste zijn fiet sen door tusschenkomst van een werkloos wagenmaker. De recherche arresteerde ook de beide helers. Vandaag stond het drietal terecht voor de vierde kamer der rechtbank. Zij legden beken tenissen af, doch gezien de ernst van de fei ten achtte de officier van justitie mr. H. A. Wassenbergh strenge straffen noodzakelijk Tegen den jeugdigen dief vorderde hij een gevangenisstraf van twee jaar, evenals tegen den handelsreiziger die den jongen herhaal delijk had aangespoord om fietsen te stelen. Tegen den wagenmaker requireerde hij anderhalf jaar. Aangezien deze geen pressie op den dief heeft uitgeoefend vorderde spre ker een lagere straf dan tegen den eersten heler. Vonnis 2 Februari a.s. VOOR DEN KANTONRECHTER Een alcohol-minnende musicus. Er zijn musici, die geheel in de muziek op gaan en die daar verder niets meer bij noodig hebben. Dit zijn echter uitzonderingen. De meesten houden evenals ieder ander mensch van nu en dan een verzetje, wat dit dan ook zij. Nu is daar natuurlijk niets op tegen, zelfs niet als men er rijkelijk gerstenat of een ander alcoholhoudend vocht bij gebruikt, mits men dan niet in een auto of op de fiets stapt ofen dit alleen in sommige ge vallen, gewoon gaat wandelen. De musicus die hedenmorgen het Kantonge recht binnenschreed, was in een beschonken toestand op zijn fiets geklommen en had zoo van den eenen kant van den weg naar den anderen zwaaiend, het verkeer in gevaar gebracht. Verd. beweerde wel wat gedronken te heb ben doch hij was nog best in staat geweest om te fietsen. Toen een agent hem echter had aangehou den en vroeg waarom hij zoo over den weg slingerde, had hij op zeer diepzinnige wijze geantwoord: „Ja dat kan ik niet helpen, die bagagedrager doet zoo gek, het is net of die niet rijden wil". De agent wist toen wel genoeg en al ver dedigde verd. zich nu door te zeggen dat er zoo'n zwaar pak op zijn bagagedrager had gezeten, het mocht niet baten. De ambtenaar vertelde in zijn requisitoir dat verd. al eens eerder voor een dergelijk feit is veroordeeld. Spr. vroeg 'n geldboete van f 20 of 10 dagen. De kantonrechter deed hier nog f 5 af, maar niettemin was het voor den musicus een duur borreltje geworden. De vijftigduizend er uit. De prijs van vijftigduizend gulden in de Staatsloterij is heden gevallen op No. 6081. ONGELUK IN EEN FABRIEK. Dinsdagmiddag kwart voor drie was den veertienjarige smidsleerling in een fabriek aan den Schalkwijkerweg, toen hij daar op een ladder stond, bezig met het hakken van een gat in den muur. Plotseling gleed de lad der weg. De jongen sleepte in zijn val een vat, dat in de nabijheid een stapel stond, mee en kreeg dit op zijn hoofd, waardoor hij ge wond werd. Door leden van den Ongevallen- dienst werd hij verbonden, waarna hij per taxi naar de Maria-Stichting is vervoerd. "J PERSONALIA. Onze stadgenoote mejuffrouw A. N. Fre- kenhorst slaagde voor het Mercurius-dïplo- ma Duitsche Handelscorrespondentie, Zware straf wegens diefstal van achterlichtje Arbeider uit Deventer tot een week veroordeeld. ZUTPHEN, 19 Januari. Vanmorgen is in het arrondissement Zutphen de eerste straf zaak, wegens diefstal van een rijwielachter lichtje, berecht. Zoowel de politierechter, mr. A, H. van der Giesen, als de substituut officier van justitie, mr. W. J. H. Stam, waren van meening, dat tegen dezen diefstal, van dit nieuwe voorwerp in dienst der algemeene veiligheid, streng moet worden opgetreden. De 20-jarige fabrieksarbeider W. F. uit De venter, die dezen diefstal had gepleegd, werd dan ook, conform den eisch, veroordeeld tot een week gevangenisstraf. PRINS BERNHARD RIJDT WEER UIT. SOESTDIJK, 19 Januari. Prins Bernhard is hedenochtend om elï uur uitgereden voor zijn gewone ochtendrit. Z. K. H. zat naast zijn chauffeur in een open auto en reed in de richting van Soest. TOT EEN DEBAT UITGENOODIGD. Naar wij vernemen heeft het Federatie-be stuur der S. D. A. P. Mr P. J. Oud via het be stuur van den Vrijz. Dem. Bond. uitgenoodigd in een openbare vergadering te Haarlem van gedachten te wisselen met den heer J. W. Matthijsen te Amsterdam over de economische politiek van het vorige ministerie Colijn en de voortzetting door de huidige regeering. Men zal zich herinneren, dat mr. P. J. Oud in zijn rede, welke hij kort geleden te Haarlem heeft gehouden, de koopkracht-theorie van de S. D. A. P. heeft bestreden en de socialisten gebrek aan werkelijkheidszin heeft verweten. Het Fed.bestuur vond hierin aanleiding mr. Oud tot een debat uit te noodigen. LICHTSEINEN OP ONBEWAAKTEN OVER WEG AMSTERDAM—SASSENHEIM UTRECHT, 19 Jan. Naar de directie der Nederlandsche Spoorwegen mededeelt, zullen de lichtseinen bij den onbewaakten overweg bij km. 3.870 van den spoorweg Hoofddorp- Aalsmeer in den rijksweg Amsterdam-Sassen- heim op Maandag 24 Januari a.s. in dienst worden gesteld. de Japansch-Chineesche betrekkingen hoewel ze veel slechter zijn geworden, niet formeel verbroken zijn. Er zal een Japansch zaakgelastigde in China blijven, terwijl een Chineesch ambas saderaad zijn regeering te Tokio blijft vertegenwoordigen. Hakenkruis-incident te Weenen. Habsburger zal vervolgd worden. Prins Ernst Hohenberg, de zoon van den te Serajewo vermoorden Oostenrijkschen troon opvolger Frans Ferdinand, heeft dezer dagen met een stok het schild van het Weensche filiaal der Duitsche Rijksspoorwegen, waarop het hakenkruis voorkwam vernield. Het Duitsche gezantschap diende een pro test in bij de bondskanselarij. De Oostenrijksche regeering heeft gisteren op het Duitsche gezantschap te Weenen door een hoogen ambtenaar van de bondskanselarij haar leedwezen doen uitspreken over het ge beurde. Prins Ernst Hohenberg zal gerechte lijk vervolgd worden. Hertog van Windsor voorkomt een executie. Spaansch aristocraat door zijn bemiddeling van het vuurpeloton gered. PARIJS, 19 Jan. (Havas). De „New York Herald Tribune" publiceert een bericht uit Londen, volgens hetwelk de hertog van Windsor waarschijnlijk een Spaansch diplo maat van het vuurpeloton gered heeft door een persoonlijk schrijven naar Madrid. Don Xaverius van Barrijilo, een oud vriend van den hertog, die werkzaam was geweest op de Spaansche ambassade te Londen, was te Madrid als opstandeling gevangen genomen. In een brief aan den Britschen ambassadeur In een brief aan den Britschen am bassadeur die te Henday verblijf hield, drong de hertog er toen op aan, dat men de invrijheidstelling van don Xaverius zou trachten te bewerken. De ambassadeur bracht het verzoek over aan den consul te Madrid, waarna de Spaansche autoriteiten den gevan gene loslieten, zoodra zij hoorden, dat de her tog een persoonlijken stap gedaan had. Don Xaverius is thans op weg naar de grens. Deze gebeurtenis is, aldus het blad, bekend gewor den, doordat de ambassadeur zijn portefeuille verloor. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Men verzoekt ons te willen mededeelen dat de serenade voor het gouden echtpaar J. C. HessenBrakenhoff, waarvan wij melding maakten, niet 25 Januari, doch 26 Januari zal plaats hebben. EIGEN HULP. Het bestuur van het district Haarlem en Omstreken van Eigen Hulp benoemde tot lid van de winkeldirectie de heer H. Kempe- nius te Overveen. Op voordracht der der winkeldirectie zal deze optreden als secretaris van de directie ter vervanging van den heer L. A. Bouricius, die evenwel tot een nader te bepalen datum lid der winkeldirectie blijft. Melk op de Haarlemsche scholen. Verstrekking kan nu spoedig beginnen. Reeds maanden geleden werd door ons me- dedeeling gedaan van de plannen op de Haarlemsche scholen aan de kinderen wier ouders dit wenschen melk te verstrekken. De ouders die het kunnen betalen moeten dit doen, de anderen krijgen de melk tegen ver minderden prijs of kosteloos. Dit wordt mo gelijk gemaakt door toeslagregeling van het Zuivelbureau. In Haarlem heeft men alle mogelijke spoed achter de zaak gezet, maar door nieuwe maatregelen van Den Haag is er vertraging gekomen. Nu is de organisatie vrijwel in orde, zoodat te verwachten is dat binnen afziénbaren tijd met de melkverstrekking be gonnen kan worden Maar men weet dat de quaestie ook nog in den Raad ter sprake moet komen, daar B. en W. aan den Raad onlangs hebben toegezegd, dat vóór de melk verstrekkmg zal beginnen de Raad eerst nog daarin gekend zal worden. HET CONTRACT BIJ VAN GEND EN LOOS Door den Centralen Bond van Transport arbeiders en de R.K. Bond van Transportar beiders is aan de Directie van Van Gend en Loos medegedeeld dat zij de collectieve ar beidsovereenkomst na 1 April a.s niet onge wijzigd wenschen voort te zetten. De nieuw loonvoorst.ellen zijn aar ie directie van Var Gend en Loos kenbaar smaakt en er werr verzocht deze voorsteller, in een conferenti; nader te kunnen toelichten. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Dinsdagavond hield de afd. Haarlem en Omstreken der Kon. Ned. Maatsch. voor Tuinb .en Plantkunde onder leiding van den heer J. L. Bouwer haar jaarvergadering. De voorzitter begon met leden en afdeeling alle goeds toe te wenschen voor het pas be gonnen jaar. De secretaris bracht een uitvoerig jaarver slag uit. De toestand van het tuinbouwvak was in 1937 iets gunstiger dan in 1936. Geme moreerd werd, dat bij tal van particulieren minder liefde voor hun tuin bespeurd wordt dan voorheen en dat zeer veel tuinonderhoud wordt verricht door onbekwame lieden. Het ledental is vrij stabiel, al werd opgemerkt, dat in 1938 een krachtige propaganda zal gevoerd worden. Voor de cursussen bestaat groote be langstelling. Vooral de Tuinbouwwintercur- sus telt een groot aantal leerlingen. In 1938 zal een cursus in Bloembinden en -schikken geopend worden. Veel deelnemers gaven zich reeds op. Uit het financieel verslag bleek, dat de kastoestand, blijkens het batig saldo, gunstig was. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre denden, de heeren J. F. Ch. Dix, A. C. Kloet en D. Smit herkozen. In plaats van den over leden heer P. H. Teunis, werd mej. J. Teunis gekozen met algemeene stemmen. Na de pauze werd een zeer geanimeerde ver loting gehouden. De aandacht werd gevestigd op de introduc tie op 27 Januari; dan zal bij de Nat. Hist. Ver, prachtig fotomateriaal gedemonstreerd worden. De heei Goudzwaard vertelde een en anaer over den snoei van vruchtboomen en de monslreerde met levend materiaal hoe deze- in de handen van onbekwame tuinlieden Mis handeld kunnen worden. GEEN JAPANSCH-CHINEESCHE VREDES ONDERHANDELINGEN HONKONG, 19 Jan. (Reuter). Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft een stellige tegenspraak gepubliceerd ten aanzien van de berichten, die sedert haar aankomst te Hongkong voortdu rend verspreid zijn en volgens welke in het ge heim Japansch-Chineesche vredesonderhande lingen gevoerd zouden worden. Mevrouw Tsjang heeft verder medegedeeld, dat een Hooge Raad van Oorlog is ingesteld onder leiding van haar echtgenoot en dat be sloten is tot versterking van den strijd tegen de Japanneezen. DE MOEILIJKE WEG VAN DEN VREDE DOOR DE EEUWEN. Door den heer H. Berghuys, secretaris van de Ned, Vakcentrale te Amsterdam en Gedel. van de Ned. Regeering bij de Arbeidsconfe- rentie te Genève, zal Donderdagavond 20 Januari in café-rest. Brinkmann, Groote Markt een lezing worden gehouden over: De moeilijke weg van den vreden door de Eeuwen. Deze lezing wordt georganiseerd door den Bestuurdersbond Haarlem van de Neder landsche Vakcentrale. DE POST OP DEN NATIONALEN FEESTDAG. De Directeur van het P. en T. kantoor te Haarlem brengt alsnog ter kennis van belang hebbenden in aansluiting op het daarom trent reeds medegedeelde, dat op den Natio- nalen Feestdag ook de le buslichting te Haar lem niet zal worden uitgevoerd, terwijl op alle kantoren slechts de eerste briefpostbestelling en geen quitantie-invordering zal plaats vin den. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S pag. De plannen voor schooltandverzorging te Haarlem vorderen. 1 De verstrekking van melk op de Haarlem sche scholen kan spoedig beginnen. 1 De grondwetsherziening is door de Eerste Kamer goedgekeurd. 3 De heer Steinmetz stelt vragen over on dervoede kinderen te Amsterdam 3 Voor steun aan de tuinders wordt een bedrag van drie en een half milliocn beschikbaar gesteld. 3 Chautemps heeft het nieuwe Fransche kabinet samengesteld 4 Een brand te St.. Hyacinth (V. S.) heeft catastrofale gevolgen gehad. 4 De heer J. J. Swens is als voorzitter der Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken herkozen. ARTIKELENENZ. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 K de Jong: Concert der H. O. V. 6 G. 1. Kail: Feestconcert. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is opgenomen op pag. 7 H. D. Vcrt.: Als je een pechvogel bent. 7

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1