Haarlem's Dagblad China wil geen vazalstaat worden. Madame. Twintig jaar postgiro. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Tegenstand tot het uiterste. 55e Jaarfranjx No. 16742 Uitgave Loureus Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N, V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, HoofdredL 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724-, 14-825. Soendaplein 12230. Het is bekend dat in China groote invloed op den gang van zaken wordt uitgeoefend dooi de vrouw van maarschalk Tsjiang-Kai-Sjek, in geheel Azië bekend als „Madame". Zij paart bijzondere bekoorlijkheid aan een buitenge wone intelligentie en geestkracht, zij is of schoon Chineesche Amerikaansche Metho- diste en vindt grooten steun in haar geloof en haar invloed op haai- echtgenoot is blijk baar van beslissende beteekenis. In een brief aan de N.R.Ct. noemt de Amerikaansche journalist H. R. Knickerbocker haar „de mach tigste vrouw die de wereld na Koningin Vic toria of misschien na Koningin Elisabeth heeft gekend". Volgens Knickerbocker drijft zij den maar schalk tot het rekken van een strijd waarin China thans wel geslagen, maar niet over wonnen is, omdat zij hoopt op twee dingen: interventie van Amerika, Engeland of Rus land ten gunste van China en economische uitputting van Japan. In een onderhoud dat de Amerikaan met haar had heeft zij zich zeer positief uitgelaten. Zij is ervan overtuigd dat een triomphale beëindiging van dezen oor log voor de Japanners als „springplank" zou dienen voor verdere veroveringen. Zij meent ook dat „het gele gevaar dat het Westen be dreigt", dertig jaar geleden door Keizer Wil helm II gesignaleerd, thans eerst werkelijk heid dreigt te worden en nimmer in dusdani- gen vorm bestaan heeft sinds acht eeuwen geleden Diengis Chan met zijn voortreffelijk leger Europa binnentrok. En zij ziet een groote waarschuwing voor China in de fout idle I-Iaile Selassie beging toen hij Abessinië verliet om bij den Volkenbond hulp te gaan zoeken. Hij liet Abessinië zonder regeering achter. Zij en de maarschalk zullen China niet in den steek laten. Volgens Knickerbocker zou Tsjiang-Kai-Sjek zich wellicht gedragen heb ben als de meeste Chineesche generaals in het verleden en zijn nederlaag aanvaard hebben om daarna met de overwinnaars tot overeen stemming te komen, maar kan hij dat niet doen zonder Madame, hoe duidelijk de neder laag ook wordt. „Zoo lang zij leeft zal haai man zich niet overgeven en zoolang hij vol houdt, zelfs met één of twee divisies verbor gen hi de heuvels aan den voet van de Hima- j laya, zal er een regeering van China zijn, die de mogendheden zullen moeten erkennen." Dit betoog is meer dan een romantisch ver haal. Het verwerft een indrukwekkende betee kenis als men zich de moeite geeft zich te herinneren, hoe beslissend het optreden van enkele buitengewoon geestkrachtige vrouwen in de geschiedenis is geweest. Of Madame veel reden heeft tot hoop op Amerikaansche, Engelsche of Russische interventie kan men voorshands betwijfelen. Deze mogendheden schijnen meer geneigd thans alle incidenten te slikken en zich intusschen voor te bereiden op de nieuwe veroverings-ambities van een zegevierend Japan. Maar het is zeker dat een stoer besluit tot volharding, gepaard aan groote geestkracht en gesteund door dat gezonde optimisme dat altijd de groote zegepralen in deze wereld heeft weggedragen, de Chineesche zaak op den duur geweldige diensten zullen bewijzen. Als Knickerbocker's analyse van de persoon lijkheid van Madame juist is komt daar dooi de geheele situatie in een bijzonder licht te staan. Sommigen zullen de schouders ophalen over zulk een bewering, maar als zij zich in historie en in aardrijkskunde verdiepen, zul len zij dat niet meer doen. Want eên volk, grooter dan de bevolking van Europa, levend in een gebied dat eveneens grooter is dan ons werelddeel, onderwerpt men niet als een stalen wil het telkens weer opzweept tot volhouden De geschiedenis biedt voorbeelden te over van de ultime overwinning, door de volhou ders behaalt, zelfs als het een klein volk gold. Ik behoef maar aan onzen Tachtig ja rigen oorlog te herinneren en aan Spanje's lateren, schijnbaar hopeloozen strijd tegen den geweldigen Napoleon. Hoeveel beter kansen heeft dan zou men zeggen een volk van 450 millioen zielen dat een werelddeel bewoont, welks onderwerping geweldige militaire maatregelen en daarmee samengaande kosten zou vergenen nooit volkomen kunnen worden als het „ergens standhoudt". Madame hoopt op interventie. Het is wellicht haar noodlot dat juist als de mogendheden in haar de vrouw zien, die Knickerbocker in haar ziet, zij het daarom niet noodig zullen achten te interveniëeren. Ook omdat zij een wereld ramp vreezen en die willen vermijden. R. P. Nederlandscli motorschip in botsing op den Theenis. Aangevaren zeilschip gezonken, de bemanning wordt vermist. LONDEN, 20 Januari (A.N.P.) Lloyds meldt uit Gravesend, dat het Nederlandsche motorschip „Damsterdijk" van de Holland- Amerika Lijn in den vroegen ochtend bij de monding van den Theems in aanvaring is ge weest met een onbekend zeilschip. Laatstge noemd schip is gezonken. De bemanning wordt vermist. De „Damsterdijk" heeft zich naar het King George Fifth Dok begeven. Het is niet bekend, of het Nederlandsche schip averij heeft opgeloopen. (Bij de directie van de Holland-Amerika Lijn te Rotterdam was hieromtrent nog geen bericht ontvangen. Red. A.N.P.) Vrede met Japan slechts op grondslag van erkenning der nationale souvereiniteit. HANKAU, 20 Jan. (Havas). De vertegenwoordiger van Havas heeft een reeks interviews gehad met de voornaamste Chineesche leiders over den toestand in verband met den oorlog. De grondtoon van de verkla ringen dezer leiders kan als volgt wor den samengevat: „Geheel China lijdt onder den moedigen en verwoestenden oorlog, door de indringers opgelegd. Het zou met verlichting kennis nemen van de mogelijkheid tot het sluiten van een eervollen vrede op den grond slag van eerbiediging der nationale souvereiniteit, maar zoolang de door de Japanners verkondigde beginselen in tegenspraak zijn met hun daden, zoolang wij moeten vreezen, dat het de werkelijke bedoeling van Japan is, van ons land een vazalstaat te ma ken, zullen wij niet ophouden met alle krachten tegenstand te bieden, hoe groot en tragisch ook de onvermijde lijke offers zullen zijn". Wat het internationale recht betreft, blijft de positie van China onverzwakt, terwijl het den Japanners steeds moeilijker wordt, de of- ficieele stelling militaire actie uit den wensch tot samenwerking met China en tot het onderdrukken van de anti-Japansche pro paganda voor het tribunaal der wereld te handhaven. De Chineesche leiders herinneren er aan, dat de Japanners bij de laatste pogingen tot het aanknoopen van vredesonderhandelingen hun eischen niet nauwkeurig wilden omschrij ven. Het is mogelijk, dat het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio daartoe niet in staat was door de meeningsverschillen in het kabinet en doordat het niet wist, of de mili tairen de voorwaarden zouden, goedkeuren. Het zou 'waarschijnlijk een vergissing zijn te rekenen op een radicale'wijziging in de hou ding der Chineesche leiders of op een plotse ling- staken der vijandelijkheden door een duurzame regeling. Voor die opvatting pleiten verschillende omstandigheden. Chineesche eenheid hecht gebleken. In de eerste plaats blijkt de Chinéesche eenheid dieper en steviger dan velen vermoe den. Verder is er geen sprake geweest van de scheuringen in de regeeringen, die door sóm migen verwacht werden. Dan heeft de Kwo- mintang, die aan veel critiek heeft blootge staan, de noodzakelijkheid van hervormingen door functies te doen bezetten door personen buiten de partij. In de vierde plaats toont de zeer avtieve medewerking der communisten, die vroeger in de oppositie waren, aan, dat alle binnenlandsche vraagstukken aan de na tionale verdediging ondergeschikt worden ge maakt. Tenslotte het belangrijkste punt, de leiders, die het meest tot den vrede geneigd zijn en die den naam hebben de vredespartij te vertegenwoordigen, zijn in het geheel geen voorstanders van een vrede tot eiken prijs, maar slechts van een, die aanvaardbaar is voor een onafhankelijke natie, welker bestaan als zoodanig verzekerd moet zijn. Activiteit der Chineesche strijdkrachten. Waarschijnlijk zullen de opnieuw gegroe peerde Chineesche strijdkachten den Japan- schen opmarsch naar Hankau zooveel moge lijk trachten te remmen. Een Japansch op treden tegen Kwantoeng schijnt niet te drei gen, tenzij de opmarsch naar Hankau ernstig bemoeilijkt zou worden. De Chineesche regee ring schijnt niet zeer onder den indruk te zijn van het Japansche besluit haar niet meer te erkennen. Zij zou eventueel een nieuwen te rugtocht naar het binnenland organiseeren en Pasgeboren kind te vondeling gelegd. Zonder kleertjes 's nachts op straat aangetroffen. Een bewoner van de Ger.Doustraat Den Haag werd gisternacht wakker doordat een eigen aardig geluid van de straat af tot hem door drong. Het leek, alsof iemand stond te hui len, doch toen hij van bed was gegaan en door het raam naar buiten keek, zag hij niets en niemand. Ook zijn echtgenoote trachtte te ontdekken waar het eigenaardige gehuil vandaan kwam, doch evenals haar man, kon zij aanvankelijk niet vaststellen, wat er buiten eigenlijk gaande was. Aangezien het gehuil aanhield, schoof men het raam open en toen eerst was het voor de beide echtelieden mogelijk te zien wat er in het nachtelijk uur in de verlaten straat eigenlijk gaande was. Midden op straat zagen zij tot hun groo ten schrik een pasgeboren kindje, een meisje, liggen. De stakker had geen kleertjes aan, in den kouden nacht lag zij daar naakt op de straatsteenen. De bewoner vloog onmiddellijk de trap af en droeg het huilende kindje naar binnen Hij wikkelde het in een peignoir en liep di rect naar het in de nabijheid gelegen zie kenhuis Zuidwal, waar het vermoedelijk te vondeling gelegde kindje liefderijk is opge nomen. De doktoren hebben nog niet kunnen vast stellen of de kleine nadeeligen invloed van de koude heeft ondervonden het te verdedigen terrein tot de provinciën en in het midden, het westen en het zuiden van China beperken. De financieele toestand geeft geen aanleiding tot onmiddellijke ongerust heid, hoewel hij moeilijk is. Het gevaar voor hongersnood is door de laatste overvloedige oogsten geweken. Nieuwe wegen en spoorwegen worden aangelegd, waardoor de in- en uitvoer naar en van Rusland, Indo-China en Birma vergemakkelijkt zullen worden. De strijdende afdeelingen zullen weldra vervangen kunnen worden door nieuwe strijdkrachten. De komende vier maanden zullen wellicht voor China beslissend zijn. Indien het land de lente doorkomt zonder dat de nationale struc tuur ineenstort, is het niet onmogelijk, dat de vele factoren, die m het voordeel van China zijn, van overwegend belang zullen worden. Toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland. Baldur von Schirach constateert ontspanning in de betrekkingen. BERLIJN, 20 Januari (Havas). In een bijeenkomst van nationaal-socialistische ambtenaren heeft de rijks jeugdleider Baldur von Schirach, een rede gehouden, waarin hij zeide: „Niemand kan ontkennen, dat er dóór de ontmoetingen tusschen de oudstrijders en de jeugd van beide landen een aanzienlijke ontspanning in de Fransch-Duitsche betrek kingen is gekomen". Hij deelde verder mede, dat in den zomer van dit jaar een huis van de Hi tier jeugd ten gebruike van de buitenlandsche jeugd geopend zal worden. Tenslotte maakte hij bekend, dat de jonge Duitschers tusschen 17 en 21 jaar in het ver volg zullen worden ingedeeld in -een speciale organisatie „Geloof en Schoonheid". Egypte's koning in den echt verbonden. Vreugdebetoon te Kaïro. KAïRO, 20 Januari (Reuter-A.N.P.) Vol gens de Mohammedaansche traditie heeft Fa- rida Zulficar niet de eenvoudige plechtigheid bijgewoond, in het Koebbe-paleis, waar haar huwelijk-werd voltrokken met koning Faroek. Haar vader vertegenwoordigde haar daar. Om 11 uur kondigden saluutschoten aan, dat het huwelijk was gesloten. Deze saluut schoten gaven aanleiding tot groot vreugde betoon, zoowel bij het op Europeesche wijze gekleede publiek in de hoofdstad als bij de Bedoeinen. f Ernstig mijnongeluk op Ceylon. Watermassa's de gangen binnengedrongen. LONDEN, 20 Jan. (D.N.B.) Volgens berichten uit Cèylon is in een mijn in de om geving van Kurunegela een mijngasontplof- fing ontstaan, tengevolge waarvan groote watermassa's de mijngangen binnendrongen. Men vreest, dat zestien mijnwerkers zijn om gekomen. De Wijkverpleging te Haarlem. Uitbreiding door samenwerking met de Ziekenfondsen. Woensdagavond had ten stadhuize een be spreking plaats tusschen den directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheids dienst en den waarnemend chef van de 1ste afdeeling secretarie eenerzijds èn de besturen der te Haarlem werkende algemeene zieken fondsen anderzijds. Deze bespreking, die overigens een zeer voorloopig karakter droeg, had ten doel de be sturen der ziekenfondsen te polsen of zij in beginsel bereid waren hun medewerking te verleenen om zoo mogelijk te geraken tot samenwerking met in Haarlem werkende ver- eenigingen voor wijkverpleging teneinde in Haarlem de gelegenheid voor wijkverpleging belangrijk uit te breiden. Hoewel uiteraard nog geen definitieve be slissing kan worden genomen en ook over den vorm waarin eventueel die samenwerking zou kunnen tot stand komen, niets bepaalds kan worden gezegd, bleek toch dat bij de zieken fondsen in principe voor deze samenwerking veel wordt gevoeld, zoodat de directeur van den geneeskundigen en gezondheidsdienst, Dr, W. B. Smit binnenkort met de wijkverple- gingsvereenigingen ter zake contact zal zoe ken. Bedreigd natuurschoon bij Geulhem. De Stichting „Het Limburgsch Landschap" in het geweer. MAASTRICHT, 20 Januari. Naar aanlei ding van verschillende uitlatingen in de pers over de in velerlei opzicht te betreuren mer- gelexploitatie bij Geulhem in Limburg, deelt de stichting „Het Limburgche Landschap" mede, dat andermaal in hare jongste be stuursvergadering deze aangelegenheid on derwerp van behandeling heeft uitgemaakt. Men hoopt door overleg met belanghebben den, dat reeds eerder gaande was, de zaak in betere banen te leiden. Wel wordt ook hie1 het gemis aan wettelijke bepalingen, die de bescherming van het natuurschoon ten goede kunnen komen, aeer gevoeld. Naar ik in de krant mocht lezen Leeft het postchèquegirowezen, In ons land al twintig jaar. Onder 't motto; reken maar! Je zou van dit soort bedrijven Giromantisch kunnen schrijven, Met een meer versneden pen, Dan, helaas, ik machtig ben. Ook die dienst is klein begonnen, Maar hij heeft het pleit gewonnen, Ook al werd een kinderkwaal. Haast op een moment fataal. Maar die zou zijn groei niet hindren, Ruim driehonderdduizend kindren Van de (giro)rekening, Telt hij nu, een prachtig ding. En. als een dier vele spruiten, Wil ik mij nu toch eens uiten, Over het oprecht respect. Dat hij in mij heeft gewekt. Want zoo prompt doet hij de dingen, Dat het eerbied af moet dwingen, En ik heb hem ('t zij verklapt) Nooit nog op een fout betrapt. Zijn controle, hoe omslachtig, Functionneert dus blijkbaar prachtig En dat levert ruime stof. Voor mijn eerbied en mijn lof. Zoo zelfs, dat, mocht hij eens falen, Eenmaal of zelfs meerdre malen, Schrijft hij af en toe voor mij, Eens foutief een af post bij, Dan wil ik reeds nu wel zeggen, Dat 'k mij daarbij neer zal leggen, Sterker dat 'k in dat geval, Blijvend dankbaar wezen zal. Meer lijkt mij hier overbodig, Goed verstaander half woord noodig P. GASUS. Steuntrekkeu of Werken. Tusschenvormen blijken ernstige nadcelen te hebben. Wij ontvingen de volgende klacht van een schoenmaker: „Ik heb ongeveer 4 jaar te Haarlem in den steun geloopen. Verleden jaar Mei werd ik door Maatschappelijk Hulpbetoon voor de keus gesteld: steuntrekken óf werken, Ik ben een jonge kerel en daarom heb ik toen getracht weer in mijn vak te beginnen, want als ik toen steun was blijven trekken was ik ook mijn machines kwijt geweest. Van 7 Juni 1937 ben ik buiten steun geweest. Ik kreeg van Maatschappelijk Hulpbetoon slechts 25 handelsgeld. Dat was wel niet veel om te beginnen, maar toch heb ik vol goeden moed aangepakt. De eerste 6 maanden kon ik mij er ook werkelijk doorslaan. Doch toen kwamen de slechte maanden December en Januari. Ik zag geen kans mij in dien tijd te redden. Daarom vroeg ik aan Maatschap pelijk Hulpbetoon om nieuw handelsgeld. Het werd afgewezen. Ik vroeg om bij-steun. Het werd ook afgewezen. Mij werd gezegd, dat zij liever zagen dat ik gewoon steun trek, want dan wordt het wat beter voor de andere schoenmakers. In mijn omgeving woont evenwel een schoen maker die niet behoeft te stempelen en toch 8 gulden bijsteun per week krijgt. De een krijgt dus wel bijsteun en de ander niet. Ik heb toch bewezen dat ik zes maanden buiten steun kan blijven. Het ging hier om een bedrag van 150 a 200, dan was ik van de zwaarste zorgen af geweest. Als ik gewoon steun trek kost dit aan de ge meenschap 800 a 900 per jaar. maar dat hindert niet. Men heeft aan Maatschappelijk Hulpbetoon blijkbaar liever dat de menschen steun trekken dan dat zij met eenige hulp trachten hun eigen brood te verdienen". Tot zoover deze klacht. Wij hebben dit geval onderzocht bij Maat schappelijk Hulpbetoon. Daar werd de juist heid van de feiten erkend, maar de practijk heeft geleerd dat het moeilijk is anders te handelen. Het komt er steeds meer toe dat Maatschappelijk Hulpbetoon de men schen voor de keus stelt: werken of steuntrekken, omdat aan het verlee nen van bijsteun ernstige nadeelen verbonden zijn. R^et de schoenmakers"zit het zoo: Het schoenmakersvak is naai- het schijnt te Haarlem ten doode opgeschreven. Dit komt allereerst door de concurrentie. Er zijn men schen die een klein kapitaaltje weten machtig te worden om machines te koopen. Zij huren een winkel of pakhuis, waar goedkoope krach ten aangesteld worden om die machines te be dienen. Zoodoende is het bijvoorbeeld mogelijk om voor het opzetten van nieuwe zolen en hakken slechts 90 cents in rekening te brengen terwijl een gewone schoenmaker, wil hij er van kunnen bestaan, er 1.50 voor moet re kenen. Geen wonder dat de laatste dus minder werk krijgt. Dan komt er nog de omstandig heid bij dat er goedkoope nieuwe schoenen te koop zijn. Verscheidene menschen bij vrou wen komt dit meer voor den bij mannen laten hun schoenen, als de zolen afgesleten zijn, niet meer repareeren, maar koopen nieu we. Tenslotte is ook niet te ontkennen dat door de tijdsomstandigheden velen, die vroe ger hun schoenen lieten maken, het nu zelf doen. Dit alles heeft gemaakt dat zeer veel schoenmakers om steun aanklopten bij Maat schappelijk Hulpbetoon. Er kwamen er even wel zoovelen die bijsteun kregen, dat het noo dig bleek een anderen weg in te slaan. Aan verschillende schoenmakers werd daarom ge zegd: u moet kiezen: werken of steun trek ken". Zoo ook aan dezen klager. Hij blijkt zich een goed half jaar staande gehouden te heb ben, maar nu wil hij f 150 a f 200 hebben om dan van de zwaarste zorgen af te zijn. Dus het wordt toch weer een geval van leunen op de overheid. Een tusschenvorm tusschen wer ken en steun trekken. Het is beter in zoo'n ge val te zeggen: dan maar alleen steun trek ken. Er is namelijk in onze stad altijd nog een zekere hoeveelheid werk voor schoenmakers. Als het aantal werkende schoenmakers wordt ingekrompen (doordat anderen volledig in Donderdag 20 Januari 1938 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentïëni 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarievcn op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het woord is aan Novalis: De staten moeten eindelijk inzien, dat het "bereiken van hun doeleinden alleen door gezamenlijke maatregelen mogelijk is. den steun worden opgenomen) zullen zij die werken voldoende ontvangen om ook zonder bijsteun te leven. Daarbij komt nog dat de verdiensten van een schoenmaker die bijsteun heeft, moeilijk te controleeren zijn. Men kan toch niet ach ter eiken man een controleur zetten. En het ergste bezwaar is nog, dat schoenmakers, die geheel op eigen beenen staan, bij Maatschap pelijk Hulpbetoon komen om te klagen dat zij concurrentie ondervinden van.vakgenooten die bijsteun hebben en dus, dank zij die bijsteun, tegen lagere tarieven kunnen werken. Natuurlijk is de oude regeling niet ineens door een nieuwe te vervangen. Er zijn dan ook nog wel schoenmakers die bijsteun ontvangen, maar er wordt gestreefd naar verkleining van dit aantal. De eenige oplossing die in de prak tijk tenslotte ook het goedkoopst voor de overheidsfinanciën blijkt, is de keus te stel len: werken óf-steuntrekken. Dit geldt niet alleen voor de schoenmakers, maar ook voor vele anderen. Als wij bijvoor beeld bloemenkooplieden aan handelsgeld hel pen of bijsteun geven, ontvangen wij klachten van de bloemen winkeliers over de concurrentie die zij op die manier ondervinden. Hetzelfde geldt voor de groente- en fruithandelaars die concurrentie ondervinden van den straatver koop. Dit heeft Maatschappelijk Hulpbetoon er toe moeten brengen, ook op dit terrein uiterst voorzichtig te zijn. Er moet niet alleen reke ning gehouden worden met de belangen van de straatverkoopers maar ook met die van den gevestigden winkelier en handelaar. Om de zelfde reden is ook een einde gemaakt aan den bijsteun die in den zomer aan een deel der ijsco-venters werd gegeven. Er moeten er niet meer op straat komen dan mogelijk is om zooveel te verdienen dat zij er van kunnen rondkomen. De rijkscontroleurs van de steunregeling zien er zeer nauwlettend op toe, dat door armbesturen geen voorschotten worden ver strekt aan werkloozen om daarmede nieuwe bedrijven of winkels te beginnen. Al zou er voor een werklooze hier of daar. een goede kans zijn om in het vervolg buiten den steun te blijven als hij bijvoorbeeld een winkel of eigen werkplaatsje opende, dan mag uit de overheidskas daarvoor onder geen omstandig heden geld verstrekt worden. In het algemeen erkent men natuurlijk de waarde die er in zit dat werkloozen zooveel mogelijk trachten om ten deele door werken in hun onderhoud te voorzien, maar nu dit uitkeeren van bijsteun zoo'n omvang krijgt, dat daaraan in de practijk ernstige bezwa ren verbonden blijken te zijn, moet meer voorzichtigheid betracht worden. Er moet niet alleen rekening gehouden worden met de financiën van de overheid, maar ook, naast de belangen van de betrokken werkloozen, met de moeilijkheden die zich in verschillende branches en vakken voordoen. Daarvoor is soms veel stuurmanswijsheid noodig! Prinses maakte een rijtocht. Prinses Juliana heeft Woensdagmiddag drie uur nog een autotochtje gemaakt in het park van het paleis en in de naaste omgeving. Het tochtje duurde een half uur. De kap van de auto was neergelaten. De prinses was vergezeld van een hofdame. De auto verliet het park van het paleis door het hek bij de voormalige Veenhuizer tol en keerde daardoor ook weer terug. Er was nog al wat publiek aanwezig toen de prinses uitreed. NATIONALE FEESTDAG OOK IN LONDEN. Ter aanvulling van het Dinsdag in dit blad vermelde betreffende den nationalen feestdag in Londen ter gelegenheid van de te verwach ten blijde gebeurtenis zij nog vermeld, dat hieraan ook zullen meewerken de Haarlem- sche voordrachtkunstenares mevr. Van Hen gelCouperus en mej. Corry Koppen, pianiste te Overveen. HEDEN: 16 PAGINA'S pag- China zal tot het uiterste tegenstand bieden 1 Steuntrekken of werken; tusschenvormen lijken ernstige nadeelen te hebben 1 De patroons in de bouwvakken hebben de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst aanvaard. 3 Thans is een revisie-verzoek in de Mïj- drechtsche millioenenzaak ingediend. 3 De bijeenkomst der Oslo Staten te Kopen hagen is geëindigd. 3 De financieele politiek van Bonnet wordt door het nieuwe Fransche kabinet voort gezet. 4 Het jongste bombardement op Barcelona heeft ongeveer honderd dooden geëischt. 4 Dr. J. H. Gunning JHzn. wordt Zondag a.s. 80 jaar. g De plannen van Haarlem's Bloei voor 1938 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Madame. j J. Koolhaas Revers: Motorparade „1938" begint weldra. 3 L. S.: Cyclames, g H. D. Vertelling: Tranen g Schaakrubriek 7 Sport in 't kort g Dam rubriek 3 Brieven van een moeder die haar kin deren in Indië bezoekt. J. B. Schuil over: Door Inspanning Uit spanning. Voor de Vrouw 44 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 12

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1