Haarlem's Dagblad De R.A.I. De Haarlemsche Begrooting voor 1937 Nog eenige bezuinigingen verlangd. LUCHTDOELARTILLERIE NAAR AMSTERDAM. Achteroplichting. Het belangrijkste 5 or Jaargang No. 16743 ÜHfgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen k Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 21 Januari 1938 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel» Regelabonnementstaricven op aanvraag. Vraag en aaubod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De lieden die de Nederlandsche taal ver rijkten met het woord Rail, dat klinkt als de krijgskreet van een wilde volksstam maar waarachter zich slechts hun nuchtere instel ling „Vereeniging de Rijwiel- en Automobiel Industrie" verbergt, viert weer hoogtij. Hun moed verzamelend hebben zij hun zesentwin tigste tentoonstelling te Amsterdam onder nomen. Ondanks den Fiscus Want die houdt even braef stant als zij en als hij blijft doorgaan in zijn trant van de laatste jaren zullen wij wellicht na deze „Rai!" er voorloopig geen meer krijgen. We zijn nu zoover dat er volgens de laatste statistiek (van Augustus 1937). bijna 200.000 motor rijtuigen in Nederland zijn. Het begrip motor rijtuigen omvat alles: twee-, drie- en vier wielers en onder deze laatsten natuurlijk ook al de vrachtwagens, bussen en taxi's. Welnu: voor deze 200.000 vehikels wordt door hun eigenaars vierenzestig millioen gulden per jaar aan belastingen betaald (benzinebelasting, wegenbelasting en personeel) hetgeen neer komt op een gemiddelde van f 320 per motor rijtuig. Den Haag zegt dat het tot zijn leed wezen daar niets aan verminderen kan en aangezien de statistiek nog een stijging van het aantal vehikels aanwijst en wij vadertje Staat uit trieste ervaring kennen is de kans geenszins uitgesloten, dat hij zich tot zijn leedwezen genoopt zal zien er integendeel binnenkort nog wat op te leggen. Het geen overigens een gevaarlijk experiment zou zijn, want de kruik gaat zoolang te water tot zij breekt en we zijn al zoover, dat de fabri kanten van Kleine wagentjes hun reclame schier geheel baseeren op laag benzinever bruik,, gering gewicht (dus weinig wegen belasting) en lage aanschaffingsprijs (dus weinig personeele belasting). Het percentage dier kleine karretjes door. een humorist in dertijd aangeduid als „luis de boulevard" is trouwens merkbaar stijgende in Nederland, zoodat de statistiek van het aantal motor rijtuigen weldra, zelfs als zij een stijging blijft vertoonen, gepaard zal kunnen gaan met een daling van de belastingopbrengst. Is zoo'n actie eenmaal aan de rol, dan is er geen hou den meer aan, dan wordt het mode om zijn zuinig beleid te demonstreeren door een klein karretje te rijden, dan wordt tot de bezitters van forsche wagens met zware motoren ge zegd: wees toch verstandiger, ik betaal stuk ken minder dan jij en dat kleine ding voldoet prachtig., en dan heeft men de kip met de gouden eieren geslacht. Ik weet niet of men in Den Haag dit gevaar beseft, maar ik geloof dat het vlak voor de deux staat en dat men verstandig zou doen tijdig bakzeil te halen, omdat een vermindering van lasten een aan moediging zou zijn en daardoor wellicht zelfs geen vermindering van belastingopbrengst veroorzaken. Want vele bezitters van parti culiere auto's, die in de laatste jaren him rij- kilometers zijn gaan rantsoeneeren en het voornemen al koesteren om den grooten wagen, als-ie weg moet, door zoo klein ding te vervangen, zouden weer meer gaan rijden als eindelijk die zware belastingen eens wat minderden. In Frankrijk is men met de jegens het automobilisme gevoerde fiscale po litiek de autobezitters al te hoop gaan drijven, niet alleen in protest-actie maar ook in wei- georganiseerd overleg. De Fiscus moet even zeer rekening houden met de gevolgen van een te hooge tarieven-politiek als ieder particulier bedrijf. Op dit gebied geeft de techniek vele, mogelijkheden om zijn zware heffingen te verlagen. U kunt uit dit alles afleiden dat ik ver wacht dat er op deze tentoonstelling bijzon dere belangstelling voor de kleine wagentjes aan den dag gelegd zal worden. Dat doe ik dan ook. Al zullen diegenen, die het zich veroorloven kunnen, den zwaarderen en grooteren wagen getrouw blijven, het aantal menschen dat zich voor de kleine kar inte-, resseert en voornamelijk uitkijkt naar aan kondigingen als „rijdt 1 op 12" en „onder de 1000 K.G. gewicht" zal grooter zijn dan ooit tevoren. Waarbij dan nog de overwe ging opgeld zal doen, dat in de laatste jaren ook het kleine wagentje het tot een hoogen graad van volmaaktheid heeft gebracht, dat het veel vaster op den weg ligt dan vroeger en dat de carrosserie-bouwers wonderen heb ben volbracht in het woekeren met de ruimte. Die dingskes zijn veel beter, geworden. Inmiddels hoop ik dat er velen zullen zijn die zich ook den zwaarderen wagen nog kun nen en willen veroorlooven. Maar het is in liet belang van het automobilisme en dus ook van de vereeniging die zich achter den krijgskreet „Rai!" verschuilt als op dit oogenblik in dit blad dè waarschuwings-kreet tot den Fiscus wordt gericht: „Pas op! Gij gaat te ver!" R. P. Bombardement op Barcelona eischte 138 dooden. Ook te Valencia verscheidene slachtoffers. Officieel wordt uit Barcelona me degedeeld, dat door het groote bom bardement door vliegtuigen van Franco 138 menschen gedood zijn en ongeveer 200 gewond. Een luchtaanval, die gistermorgen op Valencia is gedaan, heeft drie doo den geëischt, terwijl 18 menschen gewond werden. Vier gebouwen werden verwoest. De zes aanvallen de vliegtuigen lieten 18 bommen vallen. Op Sint Antoniusdag worden in Italië de dieren gezegend en met bijzondere onderscheiding behandeld. Een tafereeltje met olifanten van het circus Buscli op dezen „dierendag". De extra bijdrage uit bet werkloos- heids-subsidiefonds kan daardoor verlaagd worden tot ƒ394.935. Bij schrijven d.d. 26 Februari 1937 deelden B. en W. aan den Raad mede, dat het door Ge deputeerde Staten en de Commissie van over leg inzake de gemeente-begrootingen Ingestel de onderzoek naar de ontwerp-begrooting voor 1937, aanleiding had gegeven tot een aantal opmerkingen, welke, kort samengevat, de na volgende wijzigingen beoogden: le. verlaging presentiegeld leden van den Raad; 2e. afschaffing vrije telefoon idem; 3e. verlaging presentiegeld leden stem- bureaux; 4e. verlaging uitgaven dienst van Den Hout en de Plantsoenen; 5e. afschaffing subsidies voor schoolreisjes. 6e. verhooging heffing vergunningsrecht; 7e. verhooging batig saldo Slachthuis; 8e. verlaging van een aantal posten, voor namelijk voor onderhoudsuitgaven, tot een ge zamenlijk bedrag van 25.850.—. Sedert dien werd het college van B. en W. nog in kennis gesteld met de bezwaren, wel ke de commissie koesterde ten opzichte van de handhaving van een aantal onverplichte on derwijsuitgaven, alsmede van de bedenkingen welke bij de Ministers van Binneülandsche Za ken en van Financiën zijn gerezen tegen de toekenning van een subsidie groot 5.000 aan de Stichting „Haarlem's Bloei". Mede in ver band met het bedrag, dat andere gemeenten voor soortgelijk doel beschikbaar stelden, ach ten de Ministers een bedrag van 2.500.— voor Haarlem voldoende- Met het oogmerk zooveel als mogelijk was aan de gemaakte opmerkingen tegemoet te komen, vereenigde de Raad zich zoo merken B. en W. thans op zoowel tijdens als na de behandeling der begrooting, met eenige, groo- tendeels in de tweede nota van wijzigingen vervatte, voorstellen van B. en W. tot verbete ring der begrootingspositie. Ten aanzien van de wenschen, waaromtrent B. en W. van oordeel waren dat aanvaarding er van niet bevorderlijk kon zijn aan het ge meentebelang, zijn zij in briefwisseling getre den met Gedeputeerde Staten. Hoewel het schriftelijk overleg met betrek king tot de uitgaven voor Den Hout en de plantsoenen alsmede dat omtrent de onver plichte onderwijsuitgaven nog niet geheel is beëindigd, zijn de onderhandelingen ten aan zien van de overige punten thans in een zoo danig stadium gekomen, dat verder verweer tegen -de kenbaar gemaakte verlangens aan B. en W. niet wenschelijk schijnt. Uit de voor de raadsleden ter inzage geleg de correspondentie blijkt n.l. dat Gedeputeer de Staten, c.q. de Commissie van overleg, blij ven bij hun standpunt dat, zal aan de begroo ting goedkeuring kunnen worden verleend, de volgende bezuinigingen nog behooren te wor den tot stand gebracht: le. De uitgaven voor schoolreisjes dienen te worden geschrapt. Aan alle gemeenten, die Organisatie van den gala-avond stuit op moeilijkheden, Concertgebouw door andere verbintenissen niet beschikbaar. De gala-avond die zooals men weet ter gelegenheid van de a,s. blijde ge beurtenis in het Gem. Concertgebouw gehouden zou worden; loopt thans ge vaar niet op denzelfden datum als de nationale feestdag te kunnen plaats vinden. Het Concertgebouw is namelijk door contractueele verplichtingen van Vrijdag t/m. Dinsdag niet beschik baar. Wij hadden over deze kwestie een kort onderhoud met den heer P. J. M. van Te tering, die mededeelde dat er nog niets definitiefs te zeggen viel. Wel zijn er onderhandelingen gaande die hopelijk spoedig met succes zullen worden bekroond. voor een bijzondere bijdrage uit het Werkloos- heidssubsidiefonds in aanmerking komen, wordt n.l. als voorwaarde gesteld dat geen uit gaven voor dit doel mogen worden gedaan. 2e. Op de z.g. onderhoudsuitgaven, dan wel op andere, daarvoor door den Raad aangewe zen posten, behoort nog een bedrag van 6.775 te worden gevonden. 3e. Verlaging subsidie Stichting „Haarlem's Bloei" met 2.500. Uitgaande van de gedachte, dat het verkrij gen eener extra-bijdrage uit het Werkloos- heidssubsidiefonds voor de gemeente van het grootste belang moet worden geacht en dat toekenning dezer bijdrage slechts dan ge schiedt, indien de begrooting volledig aan de gestelde voorwaarden voldoet, meenen B. en W. dat ook aan de hiervoren genoemde wen schen zal dienen te worden tegemoet gekomen. Ter voldoening aan het verzoek van Gede puteerde Staten bieden B. en W. aan den Raad daarom ter vaststelling aan een eerste sup- pletoire begrooting voor 1937, waarin naast de resultaten der reeds tot stand gekomen bezui nigingen, die der aanbevolen maatregelen tot uitdrukking zijn gebracht. Als gevolg- van de totstandkoming van bovengenoemde bezuinigingen kan het in de begrooting geraamde tekort worden verminderd met 11.065.—. In verband daarmede kan de extra-bij drage uit het Werkloosheidssubsidie- fonds thans worden teruggebracht tot 394.935. Raad besluit bedrag van f 1.2 millioen beschikbaar te stellen. Na uitvoerigd ebat heeft de Amsterda-msehe-' gemeenteraad besloten een crediet van f 1.200.000 beschikbaar te stellen voor het ge reed maken van een militair oefeningsterrein in den Riekerpolder nabij Schiphol, als con sequentie waarvan de regeering bereid zou zijn een garnizoen luchtdoelartillerie in de hoofd stad te vestigen. Echter werd het voorstel van B. en 'W. om dit terrein kosteloos ter beschikking van het rijk te stellen, aldus geamendeerd, dat de ge meente opnieuw met het rijk zal onderhande len om voorwaarden, vorm en duur der be schikbaarstelling opnieuw vast te stellen. Amerikaanscli tankschip opgebracht. Zevenduizend ton petroleum voor Barcelona aan boord. Uit New York: De vice-presidentvan de .Eastern State Petroleum Company" heeft medegedeeld, dat het petroleumtankschip „Nantucket Chief" van deze maatschappij ten Noorden van de Bale aren door oorlogsbodems van de vloot van Franco is aangehouden en opgebracht. Het schip had zevenduizend ton petroleum aan boord, bestemd voor de Spaansche regee ring. Het was 18 November uit Port Arthur in Texas vertrokken met een bemanning van 35 Amerikanen. Het heeft een lading petroleum naar Barcelona gebracht en is van hier naar Batoem vertrokken. Het schip keerde thans naar Barcelona terug. Officieel wordt niet medegedeeld omtrent de mogelijkheid, dat de Amerikaansche regee ring stappen zal ondernemen, doch in som mige kringen gelooft men, dat de regeering zich tot Franco zal wenden. Er wordt voorts aan herinnerd, dat de regeering ruim een jaar geleden de Amerikaansche schepen gewaar schuwd heeft, dat zij voor de vaart in de Spaansche wateren zelf het risico zouden moeten dragen. (Dezer dagen is de eerste veroor deeling van een dief van een rij- ivielachterlicht gevallen. De man kreeg een toeek gevangenisstraf.) Eiglijk was vooruit te snappen, Dat 't langvingerige ras, Ook niet wars van vluchtig gappen Van een achterlichtje was. Want nietwaar, met rijwielplaatjes, Slaan zij al sinds jaar en dag. Blijkbaar met profijt hun slaatjes, Want met regelmaat hun slag. En zoo is dus dezer dagen Al de eerste dief geknipt, Welke straf, hij krijgt te dragen, Mag wel worden aangestipt. Hij is door 't gerecht veroordeeld Tot een weeklang in de cel, Dus een (achter)lichtend voorbeeld Is die eerste zondaar wel. 't. Licht zal hem niet licht bekomen, Naar de straf, die men hem gaf, Heeft men 't niet licht opgenomen, 't Lichtpunt is er voor hem af. Andren mogen nu beseffen, Als de handen jeuken gaan, Dat zoo'n straf ook hen zou treffen. Rood licht geeft „onveilig" aan. Dus dit soort van „lampe" stroopen. Mij de 't handjegauwe kamp, Want wie met de lamp gaat loopen, Loopt licht zwaar tegen de lamp. Generaal Feng terechtgesteld? Verscheidene executies te Hanltau. Generaal Feng. Officieel wordt uit Hankau mede gedeeld, dat negeji personen wegens 'plichtsverzuim terechtgesteld zijn. Tot de geëxecuteerden behooren een com mandant van een legercorps, een rech ter van den krijgsraad, tioee regi mentscommandanten en de chef van een telegraafkantoor. Namen zijn niet bekend gemaakt, doch het is mogelijk, dat ook Han Foe Tsjoe, oud-gouver neur van Sjantoeng en de Christen generaal Feng Joeh Sjang, oud-opper bevelhebber der Noord-Chineesche troepen terecht gesteld zijn. Verwoede strijd hij Teruel. Prinses maakt korte wandeling. In het park van het paleis. SOESTDIJK, 21 Jan. - H.K.H. Prin ses Juliana heeft vanochtend een kor te wandeling in het park achter het palels gemaakt. Franco's troepen bezetten Muleton. BARCELONA, 21 Jan. (Havas) In het officieele legerbericht wordt me degedeeld, dat de slag die gisteren aan het front van Teruel geleverd, is, tot de verwoedste gevechten van den bur geroorlog kan worden gerekend. De opstandelingen, die door talrijke vlieg tuigen gesteund werden, deden heftige aan vallen op de vlakte en de heuvels van Celadas. doch zij werden teruggeslagen. Na zware ver liezen geleden te hebben konden de opstan delingen zich van Muleton meester maken. De vijandelijke ruiterij, die de stellingen der re- geeringstroepen trachtte binnen te dringen, kon verspreid worden. Er zijn verder twee luchtgevechten gele verd, waaraan telkens honderd vliegtuigen deelnamen. In het eerste gevecht werden twee jagers en een bombardementsvliegtuig van den vijand neergeschoten, terwijl de regce- ringsluchtmacht geen verliezen leed. Bij het tweede gevecht verloor de vijand zeven toe stellen, terwijl twee vliegtuigen der regeering neergeschoten werden. Bovendien zijn twee vliegtuigen der regeeringsluchtmacht met el kaar in botsing gekomen. De bestuurders kon den zich redden door gebruik te maken van hun valscherm. Het woord is aan Arabieren ter dood veroordeeld. Twee doodvonnissen bekrachtigd. JERUZALEM 20 Jan. De Palestijnsche opperbevelhebber heeft twee tegen Arabieren uitgesproken doodvonnissen bekrachtigd. De een was gisteren veroordeeld omdat hij op agenten van politie had geschoten, de tweede hoorde vandaag het doodvonnis tegen zich uitspreken. Deze tweede ter dood veroordeelde. Abdoel Kader Taha geheeten en afkomstig uit Hebron, had bekend medeplichtig te zijn aan den moord op Starkey. Een Fabel: Er waren eens twee kikkers, die op een nacht in een melkkan vielen. De eene kik ker loas een pessimist en hij sprak: „Alle gespartel helpt immers toch geen zier. En ik heb er geen zin meer in ook". DU zeggende liet hij zijn pootjes hangen en verdronk. De andere daarentegen was een optimist en dus sprak hij: „Een moeilijke affaire. Enfin, misschien haal ik hel toch nog wel". En hij spar telde heel den nacht en toen de zon opging had hij grond onder de voeten: boter! Collecte „Oranjezegen" op den Nationalen Feestdag. Waarvoor zal men een bijdrage vragen? Men verzoekt ons opneming van het vol gende Tóch zal de Nationale Feestdag spoedig komen! Toch zullen we nu heel spoedig onze Oranjevreugde den vrijen teugel kunnen la ten. En als we op dien heerlijken morgen van het groote feest buiten komen zullen we even aangehouden worden door collectrices, die met hun bussen, waarop de woorden „Collecte Oranjezegen" voorkomen, zullen rammelen en die handig gebruik zullen maken van Uw ongekend enthousiasme. Overal, in alle v/j- ken van de stad. in de gelegenheden waar iets te doen is, op de drukste punten van samen komst, zullen de bussen U worden voorgehou den en ge zult doof de vreugde en de blijd schap Uw bijdrage in de gleuf deponeer'en. Maar daarom is het vooraf nog even diens tig U in te lichten omtrent het doel van deze groote collecte. Daar in Soestdijk zal een jonge moeder met tranen in de oogen haar kindje in den arm nemen, daar staat ieder klaar om moeder en kind niets te laten ontberen en dengene, die haar iets tekort zou doen, zouden we Toen het „Fonds tot behartiging der belan gen van behoeftige kraamvrouwen" het „Wit Gele Kruis" en de Christelijke Vereeniging tot Kraamhulp de handen in elkaar sloegen om op den blijden dag iedereen te bewegen iets af te staan voor de moeders, die veel moe ten ontberen, had deze geste, na informatie, de volle goedkeuring van de Koningin. Hoe kan het ook anders? Als heel het Nederland sche volk feest viert behooren daartoe zeker de kraamvrouwtjes, die hulp behoeven en de toekomst met zorg bekijken, omdat ze haar kindje niet kunnen geven waarop het recht heeft. Moeten we nu nog meer over de collecte „Oranjezegen" zegen? Zal er ook maar één Haarlemmer achterblijven met het offeren van zijn eere-penning? En wie een extra gift wil storten zal bij de bovengenoemde ver- eenigingen met twee, vier, zes handen een welkom toegeroepen worden. De collecte „Oranjezegen" zij een zegen voor talrijke hulpbehoevende moedertjes! OPLOSSINB VAN EEN GESCHIL MET DE GEMEENTE. Tusschen de N.V. v,h. Jonker's Betonbouw alhier, (aanneemster van den bouw van een voorfiltergebouw te Over veen voor de ge meentelijke duinwaterleiding) en de gemeen te Haarlem is eenl geschil ontstaan ten aan zien van een door genoemde vennootschap ongediende schaderekening groot f 14.526,90. Partijen waren aanvankelijk overeen geko men het geschil te doen behandelen volgens het gestelde in paragraaf 47 van de derde afdeeling der Aigemeene Voorschriften voor de uitvoering en het onderhoud van werken onder het beheer van het Departement van Waterstaat. Bij brief van 15 December j,l. geeft de vennootschap te kennen, dat zij be reid is een en ander alsnog minnelijk te schikken, indien de gemeente haar f 2000 be taalt. B. en W. stellen nu voor, met de vennoot schap een dading aan te gaan waarbij laatst genoemde, tegen betaling door de gemeente van f 2000 afstand doet van alle verdere aanspraken tegen de gemeente. HEDEN: 14 PAGINA'S Pa voor 1937 zijn aan Haarlem nog eenige bezuinigingen opgelegd. 1 De Chineesche „Christengeneraal" Feng zou terechtgesteld zijn. Prof. dr. Eug. Dubois wordt 28 Januari 80 jaar. 3 I11 de Chineesche provincie Ankwei wordt* zwaar gestreden. 4 Een Engelsch schip is in de Spaansche wateren door een bom getroffen, waar door vier opvarenden werden gedood. 4 De kwestie van het eoupeeren voor het Amsterdamsche Hof. 4 Gistermiddag is een oude zaak van uitlok king van brandstichting weer voor de Haarlemsche rechtbank behandeld. 5 De Bloemendaalsche raad heeft den heer dc Groot tot secretaris benoemd. 6 Een vijftal personen heeft een heele buurt bij Rotterdam geterroriseerd. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De R. A. I. j v. II.: Het witte Sprookjespaleis. 2 R. P.: Ruiterlijke bekentenissen. 3 Mr. E. Elias: De buren timmeren. 3 Carol Sugar: Vijftig jaar internationale telefonie. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Kerkdienst per film. 4 II. D. Vertelling: De kunst en de Kat. 5 Voor de Jeugd. 9 K. de Jon2Haarlemsche Politiemuzïek- vereeniging 2 3 De Burgei-lijke Stand van Haarlem is op genomen op 21

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1