Uitlokking van brandstichting ABDIJSIROOP Houd Uw N ieren Gezond! GARAGE RABO M" TREFFERS VRTJDA'G 21 JANUARI 1938 HÏSRtEM'S DAGBEAD .5 ARR. RECHTBANK. Oude brandzaak opnieuw voor de Rechtbank. Drie jaar gevangenisstraf geëischt. Tegenstrijdige getuigen verklaringen. De Rechtbank behandelde gister middag opnieuw de oude brandstich- tings-affaire van Augustus 1935, waarbij drie bekende Haarlemsche zware jongens het huis van een 31- jarige stoomer in brand gestoken hebben, al of niet daartoe door den eigenaar aangespoord of aangezet. Deze eigenaar stond thans terecht wegens uitlokking en medeplichtigheid aan brand stichting. De verdachte had met een zekeren De K. die evenals de twee andere medeplichtigen reeds veroordeeld is afgesproken, dat deze zijn huis in brand zou steken om daardoor in het bezit te komen van de verzekeringssom. Voor zijn moeite zou de K. dan een belooning krijgen van f 700. Volgens zijn eigen verklaring was verd. slechts op de zaak ingegaan na herhaalde aansporingen van de K. Met zijn vrouw was verd. naar de bioscoop gegaan, na eerst zijn huissleutel aan de K. te hebben gegeven. De brand werd inderdaad gesticht en dit werd ver gemakkelijks doordat de verdachte in een kast eenige flesschen met benzine had staan. Als eerste getuige werd gehoord de 47-jari- ge koopman de K., thans gedetineerd, die ver klaarde dat de verdachte hèm het voorstel had gedaan om zijn huis in brand te steken. Hij zou daarvoor dan f 700 van den stoomer ontvangen wat deze ook schriftelijk heeft be vestigd. De benzine zou van tevoren klaargezet worden, zoodat mislukking practisch uitge sloten was. Getuige had overleg gepleegd met een ze kere Van A. die wraakgevoelens koesterde tegen den verdachte en die hem had aange raden om een schriftelijk bewijs te eischen. Waarom hoesi Ge zoo? Neem toch de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop, het middel dat op bijna wonderbaarlijke wijze Uw hoest bedwingt. Akker's Abdij siroop werkt snel en krachtig bij hoesten, bij kou op de luchtpijpen, bij beginnende en chronische bronchitis en helpt heerlijk bij borstbenauwdheid en asthma-aanvallen. De uitsluitend van plantaardigen aard zijnde werkzame bestanddeelen uit oude geneeskruiden welke Abdijsiroop een wereld-vermaardheid heb ben bezorgd, werden in de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop nog uitgebreid door de toevoeging van de hoest-bedwingende stof „codeine", die moet beschouwd worden als het krachtigste mid del ter verdrijving van den hoest en van slijm. De plantaardige extracten, in Abdijsiroop ver werkt, werken als balsem op de ontstoken slijm vliezen van Uw borst en keel, die daardoor worden geheeld en versterkt. Om zijn gelukkige samen stelling noemt men terecht de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop,,'s Werelds béste Hoest-siroop". AKKER's verstèrkte Flacon 90 ct., f 1.50, f 2.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar. Boe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. (Adv. Ingez. Med.) Deze Van A. zou dan de brand aangestoken hebben. Verder beweerde deze getuige, dat hij ver dachte voor den tijd van de brandstichting niet gekend had. Deze stoomer echter hield hardnekkig vol, dat hij reeds 13 jaar geleden bij De K. op visite was geweest. Pres.: „Maar doet het er nu zooveel toe of u de getuige reeds van vroeger kent". Verd.: „Ja mijnheer de President, daaruit kunt u afleiden dat De K. staat te liegen". De tweede getuige, de 57-jarige koopman v. H. beweerde de brand niet te hebben aange stoken. Hij woonde destijds in Leiden en was den avond van de brandstichting wel in Haarlem en in de buurt van het huis ge weest, maar daar hield ook alles mee op. Pres.: Waarom ben je dan juist dien avond naar Haarlem gekomen? Get.: Omdat ik het bewust briefje in mijn bezit had waarop verd. geschreven had dat hij 700 aan De K. zou geven, De K. had mij dit ter bewaring gegeven, doch wilde het nu weer terug hebben. De 41-jarige bakker B., die als derde ge tuige optrad, verklaarde echter dat afgespro ken was dat Van A. de boel in brand zou steken. De stoomer had den sleutel van zijn huis aan De K. overhandigd. Verd. deelde echter mede, dat deze sleutel toevallig in een pak kleeren had gezeten wat hij aan De K. had gegeven. De officier achtte de medeplichtigheid en uitlokking tot brandstichting bewezen. Verd. heeft de sleutel aan De K. gegeven en geeft dit ook toe, al zegt hij dat deze toevallig in een pak zat. Gezien de ernst van het feit eischte spr. een gevangenisstraf van 3 jaar. De verdediger mr. J. Veiiooy betwijfelde de juistheid van de dagvaardiging. Verder vond spr., dat aan dze geheele affaire eenige duis tere kanten zitten. Waarom zou verd. zoo'n fantastisch hoog bedrag aan De K. beloofd hebben om den boel in brand te steken? Hij had daar een stoomerij en het zou een klein kunstje geweest zijn om zonder hulp van anderen brand te stichten. Men moet tegen over deze geheele zaak uiterst sceptisch staan. De getuigen verstaan uitstekend de kunst oon de zaak zoo voor te stellen als zij dat wen- schen. Spr. concludeerde tenslotte dat of vernieti ging van de dagvaardiging of vrijspraak wegens gebrek uit aan bewijs moeten volgen. Uitspraak 3 Februari. Geld gestolen en radiotoestellen verduisterd. Een jongeman te Haarlem, thans zonder be roep, stond Donderdagmiddag voor de Haar lemsche Rechtbank terecht, als verdacht van diefstal van geld en verduistering van radio toestellen. In September 1937 kreeg hij onge noegen met zijn moeder. Hij besloot de ouder lijke woning te verlaten, maar vóórdat hij vertrok, stal hij eerst uit de kast van een kost ganger zijner moeder een portemonnaie met 35. In Augustus was hij in contact gekomen met een handelaar in radiotoestellen, die hem naar aanleiding van ingewonnen advieezen zóózeer het vertrouwen schonk, dat hij hem drie radiotoestellen gaf om te trachten die in huurkoop aan den man te brengen. De jongeman heeft dit vertrouwen niet ver diend, want hij verkocht de toestellen tegen een veel te lagen prijs en wendde dit geld ten eigen bate aan. Dr. C. Klein werd als deskundige gehoord. Deze deelde mede, dat de jongen een sterk minderwaardigheidsgevoel heeft. Toch acht spreker hem wel toerekenbaar. De jongen is eenigszins de dupe geworden van zijn opvoe ding. Eigenlijk heeft hij geen opvoeding ge had. President: „Maar hij zal toch wel het verschil weten tusschen goed en kwaad?" Deskundige: „Zeer zeker". De Officier van Justitie merkte eveneens op, dat verdachte in zijn jeugd niet behan deld is, zooals een kind behandeld behoort te worden. De feiten achtte hij bewezen, Spr. wilde echter, wat de strafmaat betreft,'reke ning met de omstandigheden houden. Ver dachte moet binnenkort in den militairen dienst. De officier vroeg daarom een gecom bineerde straf, namelijk twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk en zes onvoorwaardelijk. Dan komt hij vrij als hij in dien militairen dienst gaat. Het is te hopen, dat hij dan nog de opvoeding zal ontvangen, die hij in zijn jeugd te kort kwam. De verdediger, mr. C. Blankenvoort, refe reerde zich aan het oordeel van de Rechtbank. Uitspraak op 3 Februari. MARKTWEZEN HAARLEM. Witlof 12—22 cent per K.G. Tomaten 3036 cent per K.G. Andijvie 3555 cent per kist. Sla 6080 cent per kist. Boerenkool 2040 cent per kist. Groenekool 25—45 cent per kist. Gelekool 3050 cent per kist. Bloemkool 1025 cent per stuk. Roodekool 612 cent per stuk. Knolselderie 37 cent per stuk. Peterselie 26 cent per bos. Selderie 38 cent per bos. Prei 310 cent per bos. Radijs 46 cent per bos. Winterwortelen 6075 cent per zak. Koolraap 6070 cent per zak. Spruiten f 1.80f 2.50 per zak. Uien f. 2f 3 per zak. ftEZONDE, krachtige n zijn Uw zekerste beveili ging tegen rugpijn, rheumatl- sche pijnen, dat gevoel van zwakte In den rug, stijve en t pijnlijke gewrlohton, duizelig heid en hoofdpijn. Immers dan worden de schadelijke onzuiverheden als urinezuur enz. voortdurend uit het bloed gefiltreerd en vla de urinewegen uit het tlohaam verwljderd.De nieren bestaan uit een groote menigte toera filters, welke de onzuiverhe den aan het bloed onttrekken en als zij verstopt raken, blijven deze achter en voroorzakon kwalen als «Jo bovengenoemde. Zorg dat de nieren behoorlijk blijven werken door het gebruik van een dluretisch middel en als zoodanig kennen FOSTER'S Rugpijn Nieren Pillen hun weerga niet. f1.—.f1.76 en f 3. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING, Het vierde concert wordt gegeven op Dins dag 25 Januari 1938 te 8.15 uur in de Gemeen telijke Concertzaal. „Het Residentie-orkest" speelt onder leiding van Antonino Votto. Solist is Zino Frances- catti, viool. Het programma luidt: Le mariage Secrèt D. Cimarosa 1749—1801 "Vioolconcert in G dur W. A. Mozart. 1766—1791 Allegro Adagio Rondeau Solist: Zino Francescatti. Fontane di Roma O. Respighi 1879—1936 I Palpiti N. Paganini 1782—1840 Voor viool met orkest. Orkestbewerking van den solist. Solist: Zino Francescatti. ,Don Juan". Tondichtung (op. 20) R Strauss Geb. 1864 PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 22 JANUARI 1938. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Hilversum I. Progr. III. 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 12.05 Diversen. 12.20 Parijs Radio. 12.35 Keu len. 1.20 Ned. Brussel. 1.35 Keulen. 2.20 Lon den Regional. 3.00 Deutschlandsender. 3.20 Keulen. 9.20 Motala. 9.50 Berlijn. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional. 12.35 Droitwich. 5.00 Londen Regional. 5.20 Droitwich. 9.55 Weenen, 10.25 Droitwich. Progr. V. 8.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gra- mof oonplatenconcertVerzoekprogramma. 8.00—12.00 Diversen, GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TeL 17266 BETROUWBARE AUTO'S v. zelfrijders (zonder chauffeur) per dag, week, maand en langer •WINTER TARIEF Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek. (Adv. Ingez. Med.) ,De moeilijke weg van den vrede door de eeuwen heen.'' Lezing van H. Berghuys. De heer H. Berghuys, secretaris van de Ne- derlandsche vakcentrale te Amsterdam hield Donderdagavond in het café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, voor de leden van den Bestuurdersbond van de Nederlandsche Vakcentrale een lezing over het onderwerp ,De moeilijke weg van den vrede door alle eeuwen heen". De heer J. M. H, v. d. Wateren, voorzitter van de afdeeling Haarlem, hield een kort openingswoord en sprak zijn teleurstelling uit over de geringe belangstelling. De heer Berghuys begon daarop zijn lezing. Spreker huldigt den stelregel ,.de gestadige drop holt den steen" met betrekking tot de verdediging van den wereldvrede. De kwestie van het recht en het feit is tegenwoordig zeer actueel (De jure en de facto). Het ging er spreker om zijn gehoor in het einddoel te vinden en niet de verschillende principes vol gens welke men den wereldvrede wil verwe zenlijken, te critiseeren. Het gaat er om in de practijk elk uur van den dag „zijn broeders hoeder" te zijn. „De moeilijke gang van den vrede" noemde Louis Raemakers zijn teekening van de vre- desgodin die langs een doornig pad voort gaat. Door alle eeuwen onderneemt men pogin gen om den wereldvrede te vestigen. Wij hebben thans het voorrecht om de idealen van de vroegere utopisten deel na deel wer kelijkheid te zien worden. De gedachte om door een wereldrijk te stichten den vrede te handhaven staat vele vorsten uit vroeger tijden voor oogen. De idee om door onderling overleg tusschen de staten den vrede te vesti gen ontstaat het eerst in Griekenland. Bij het ontstaan der nationale staten in de 13de en 14de eeuw gaat het internationale leven zwakker kloppen. Spreker illustreerde vervolgens zijn voor dracht met de projectie van eenige platen. De koning van Bohemen wil een statenfedera- tie met een wereld parlement. Dubois is de eerste die op deze gedachte komt. Hugo de Groot, steekt ver boven de vele strevers naar wereldvrede uit. Hij is de grondlegger van het internationale recht, schrijver van het werk „De Ivre Belli Ac Pasis" Ook Erasmus is een voorvechter van den vrede. Emanuel Kant vervolgt het werk van de Castel, die eerste schrijver over „den eeuwi gen vrede", Victor Hugo zegt eens „De dag zal komen, dat het kanon in het museum zal komen te staan". De schrijfster van „De Wapens neer" krijgt in 1905 den Nobelprijs voor den vrede. Tolstoi schrijft „Oorlog en Vrede'" een van zijn twee hoofdwerken. Tolstoi wendt zich in zijn streven van zelf vervolmaking van de literatuur af en komt tot filosofische stu diën. De eerste vredesconferentie komt in 1899 op initiatief van den tsaar bijeen op het Huis ten Bosch te Den Haag. De tweede conferen tie wordt in de Ridderzaal gehouden. Het vre despaleis te Den Haag wordt een jaar voor het uitbreken van den wereldoorlog geopend. In 1914 breekt de wereldoorlog uit. In 1936 zweren duizenden oudstrijders uit alle lan den op het slagveld van Verdun nooit meer oorlog te zullen voeren. In 4 jaren worden 12 millioen menschen gedood of gewond! Het nieuwe geslacht mag niet opgeofferd worden, voor zwarte rekenin gen. Oorlog aan den oorlog! Aldus spreker. Zóó gaat het vredestreven door alle eeuwen heen zijn moeilijken weg. Het product van het Verdrag van Versailles is de Volkenbond Na Locarno komt het Kelloggpact. Dr. Gustaf Stresemann en Briand hebben veel voor den vrede gedaan. Vervolgens besprak de heer Berghuys de sociale zijde van het vraagstuk „wereldvrede'" De Kunst en de Kat door S. MATEMA. ET steenkoude voeten stapte Tilly uit het lokaaltreintje, toen het na een reis met veel zuchten, eindelijk te D. stopte. Kwart over zeven. Ze had nog een uur den tijd, voor ze in café „De Harmonie" moest zijn, maar ze ging dadelijk op pad. Spoedig vond ze het gebouw en ze was verplicht, nog een stevig half uur door de pro vinciestad te dwalen, die karig verlicht was en voor vreemdelingen geen andere aantrek kelijkheden bezat dan den ingang van het bouwvallige stationnetje. Het gevoel van bevrorenheid in haar voeten werd erger en tenslotte besloot ze dan ook maar, met. een energieken pas koers te zetten naar De Harmonie, waar om acht uur de kunstavond van den kunstkring „Poëzie voor allen" zou beginnen. In haar taschje droeg zij het programma voor deze soirée met zich mee, waarin vermeld stond, dat de „bekende jonge actrice mevrouw Tilly van Hoorn" uit haar repertoire van klassieke en moderne poëzie zou declameeren, afgewisseld door pianosoli van Jacques Hessels. Bekende actrice! Tilly snoof eenigszins ver achtelijk de winterlucht op. Twee jaar geleden was ze van de tooneelschool gekomen en sedertdien had ze een tiental ondergeschikte rolletjes gespeeld bij groote gezelschappen. Bekend! Als ze niet dozijnen brieven naar evenveel vereenigingen gestuurd had, waarin zij zich beleefd aanbevolen hield om tegen eén matig honorarium een bloemlezing uit de wereldliteratuur te vertolken, zou geen secre taris, van welken kunstkring ook, haar naam ooit gehoord hebben. Dit zou haar eerste voor drachtavond worden. De besturen van groote- stads-kringen hadden haar brieven genegeerd of akelig-beleefd beantwoord; in D. werd haar, na degelijke en voorzichtige correspondentie, eindelijk de gelegenheid geboden. Nerveus wandelde ze de gangen van het café door, beklom een krakende trap en opende op de eerste etage een deur. waarop het logische opschrift „Bovenzaal" prijkte. Binnen zat een groepje mannen van vijf, dat aan een tafeltje voor een gesloten groen gordijn vijf glazen geel bier naar binnen werkte. Ze na men de binnengekomene op met een blik waarin de verrassing te" lezen stond, een van hen stond op, kwam op Tilly toe, greep de hem toegestoken hand: „Wel, mevrouw Van Hoorn, dat 's aardig, dat u zoo vroeg gekomen bent". En hij stelde zich voor als de voorzitter, zijn tafelgenooten als de medebestuursleden van „Poëzie voor allen". De conversatie viel mee. Het bleken eenvoudige menschen te zijn, die zich na hun werk van den dag met volharding gewijd had den aan de verheffing van hun stadgenooten. Even later kwamen de leden van het publiek binnen. Geleidelijk vulde het zaaltje zich drie kwart en Tilly begon de situatie bepaald ge zellig te vinden. Alleen wanneer ze de ge zichten bestudeerde van de bezoekers, die op de voorste rijen hadden plaats genomen, be kroop haar een gevoel van ongerustheid. Hoe zouden deze menschen met hun verweerde koppen, met een pet op hun knieën en afge sloofde vrouwen aan hun zij, haar voordracht opnemen? Als serieus jong kunstenares had Tilly haar repertoire voor dezen avond samen gesteld uit Vondel, een vertaling van Nathan der Weise en uit gedichten van Adama van Scheltema. Voor het eerste gedeelte voelde zij thuis, tijdens het-instudeeren al, het risico van niet-begrijpen, nu werd het haar duide lijker, dat zij voor de inwoners van D. te hoog gegrepen had. Dat bleek inderdaad het geval te zijn. Aan dachtig beluisterden de menschen de eerste regels van Vondel en aan het slot klapten ze luidruchtig. Maar tijdens het eerste applaus reeds schoven tientallen van hen onrustig op hun zitplaatsen heen en weer. Andere Von del-verzen volgden en het werd er niet beter op. Tilly voelde dat haar zenuwen haar de baas werden en ze versprak zich enkele malen. Eenmaal zelfs keek ze naar de plaats, waar ze gewend was een souffleurshok te zien Het was ei- niet. En ze reciteerde verder, be stuurd door een verkeerde emotie. In de pauze kwam de voorzitter haar een compliment maken. Het gleed langs haar heen en ze glimlachte flauwtjes, met een buiging. Ze mompelde een excuus, liep troosteloos de trap af. ging het café binnen en bestelde een kop koffie. Haar repertoire was te zwaar, te beperkt ook voor dit auditorium. Ze dronk de sterke koffie, bladerde zonder gedachten in een krant. Ze stelde belang in de pagina's. Ze wilde een anler blad van den stapel nemen en haar vin gers grepen een klein boekje. „Kleine vertel sels van Samuel Falkland", las ze en de in houdsopgave vermeldde „Droompaard Hevig avontuur var tante MijntjeTilly veerde op uit haar lustelooze houding. „Tante Mijn tje"Dat ze daar niet eerder aan gedacht had! Een paar jaar geleden had ze het ver haal van tante Mijntje en haar twee puck honden Toto en Titi uit het hoofd geleerd, het voorgedragen en er een grandioos school succes mee behaald. Als tante Mijntje zou ze straks, na de pauze, het tooneeltje beklim men en met zeurige neusklanken de twee on zichtbare pucken toespreken. Weliswaar moest zij daartoe het boekje meenemen en af en toe zou zij er tersluiks een blik in moeten werpen, maar zij besefte dat deze bekentenis van niet geheel kennen in de oogen harer toehoorders voor iets gezelligs zou dóórgaan. Zelfs dat was een vondst! Weg met Vondelweg met Scheltema! Toen ze weer opkwam werd ze met applaus ontvangen, maar met een uitbundigheid waai de beleefdheid door heen schemerde. Tilly nam het zonder vrees voor de toekomst in ontvangst. Haar succes was verzekerd. En on middellijk al, nadat zij nauwelijks één pagina had voorgedragen, voelde zij hoe dat succes geboren werd, groeide en vorm kreeg. Het ge schuifel in de pijpenla maakte gaandeweg plaats voor volkomen stilte. Het was alleen nog Tilly's stem, die klonk en die alle bijge luiden in de kiem smoorde. Tilly had niet alleen haar publiek, ze had ook de verteltrant van Falkland te pakken. Er was sfeer in haar voordracht, ze genoot zélf, zonder nog angstig de honderd gezichten vóór zich te bestudeeren, van de historie van tante Mijntje, die met haar neusgeluid twee vetgemeste schootkeffers lieve naampjes toe- toetert. „Shoo, shoo!Hoe spreekt-ie?.Hoe spreekt 't hondje?Goed shopGoed shoo me schatteinebabbieme waffede- baassie De toehoorders zagen tante Mijntje voor zich, ze hoorden haar en Tilly's stemvariaties deden hun ook nicht Marie kennen, die ant woordde, zonder neusklank: „Watte snoet van hond toch! Toen kwam een der keerpunten van den avond. Een fiasco dreigde plotseling. Het pu bliek lachte onnatuurlijk op een moment, dat aanspraak maakte op een stillen glimlach. Tilly schrok op uit haar genoegen, keek om zich heen, onrustig en éven verward. Ze zag .de reden van de hilariteit: een kat, grijs en enorm van omving, was op haar stoel gespron gen. Enkele seconden liet haar tegenwoordig heid van geest haar in den steek. Moest dat domme, spinnende beest haar avond bedel ven, door de aandacht op zich te vestigen? De kat trachtte haar van de stoelzitting af kopjes te geven. Deze beweging, welke Tilly terugvoerde naar de gezelligheid van een oude huiskamer, riep tevens weer haar intelligentie wakker. Goed de kat was er. Wegjagen zou de algemeene. maar ongeoorloofde vroolijk- heid vergrooten. Het beest negeeren? Het zou de aandacht, tot op dit moment geheel ge wonnen. onherroepelijk in twee deelen split sen en Tilly twijfelde er niet aan. dat slechts het kleinste gedeelte voor tante Mijntje zou zijn. Eén mogelijkheid bleef over, overlegde ze. Of eigenlijk overlegde ze in 't geheel niet. Ze handelde. De kat moest een hond worden. Om duidelijker te zijn: de kat moest twee honden worden, de twee pucken Toto en Titi. Tilly had een tegenspeelster gekregen, zonder er om ge vraagd te hebben; het duurde nog maar even en zij was er dankbaar voor. De kat was inderdaad Toto zoowel als Titi; na enkele regels voordracht was ze het ook voor de menschen in de zaal. Ze reageerde op de met een neusgeluid gedeclameerde lief- koozingen van tante Mijntje en toen Tilly na een van die gezeurde volzinnen in de gedaante van nicht Marie terugkroop en mompelde- „Nou kijkt-ie- u an, alsof die wel zou willen antwoorde, hè?" toen veroverde de kat met haar verstandige, scheeve kopje een „open doekje". Wat door Tilly dankbaar in ontvangst ge nomen werd Nog enkele minuten duurde dit samenspel. Toevalligheden kunnen in de carrière van een voordrachtskunstenares een groote rol spelen. Tilly wist het, nadat zij de schets van Falk land beëindigd had. Zij had de gelegenheid gekregen, haar artistieke intelligentie te too- nen en ze had daar gebruik van gemaakt. Het aanvankelijk schrikbarende incident had zij weten om te tooveren in een gelukkig toeval. En ze voelde zich dankbaar voor de geschie denis. Het publiek had haar ontdekt, zoo zelfs dat- de pianist Hessels nauwelijks nog kans zag, de soiree met zijn soli te besluiten. De voorzitter drukte haar bij het afscheid vaderlijk de hand. ,,'k Had niet gedacht, dat u het er zoo knap zou afbrengen, toen ik die kat zag", bekende hij en voegde er aan toe: ,,'t Was of het bij de voordracht hoorde". Tilly had gevoel voor humor. Daarom was het jammer, dat zij op dat oogenblik niet bij den uitgang stond, waar juist een man de zaal verliet, die tegen zijn buurvrouw mom pelde: ,,'t Was goed. Maar waarom of dat mensch nou een kat meegenomen had in- plaats van twee hondendat is me een raadsel!" Het zuur in Uw maag zou een gat in het vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsverte ring U pijn bezorgt, ligt de oorzaak hiervan meestal in een teveel aan zuur in Uw maag. Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij drup pelden wat zoutzuur (wat dezelfde samenstelling heeft als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat van 15 c.M. Indien dit reeds het geval is met een pluche vloerkleed, zult U zich kunnen voor stellen, welke uitwerking dit ziiur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel vermengt en daardoor en onmiddellijke uit werking heeft. Het bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsvertering krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door over tollig zuur koop dan dadelijk een pak Di gestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pas tilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40 per pakje en f 1,25 j>er groot pak. Imp. N.V. Rowntree Handels Mij., Hceren- gracht 209, Amsterdam-C. (Adv. Ingez. Med.) de werkzaamheden van het internationale arbeidsbureau. Spreker behandelde inzonder heid de beteekenis van het 13de hoofdstuk van het Vredesverdrag van Versailles, en het werk van den Amerikaanschen arbeidersleider Gomperts, de sociale rechten van de arbeiders. Genève werkt mede tot de bevordering van den socialen vrede, waarin de kiem van den algemeenen vrede is gelegen. De lezing van den heer Berghuys werd met zeer groote interesse door de aanwezigen gevolgd, HAARL. RIJ- EN JACHTVEREENIGING. Zaterdagmiddag houdt de Haarlemsche Rij- en Jachtvereeniging een open cross country (individueel) over weilanden, gele gen aan den Vogelenzangschen weg en Bekslaan te Vogelenzang. Deze cross bestaat uit: lichte cross voor landelijke ruiters, leng te 1900 M. met hekken, geen slooten; lichte cross voor niet-leden. werkende leden en junior-leden, lengte 1900 M. met hekken, geen slooten; zware cross voor niet-leden en werkende leden, lengte 2900 M. met hekken en slooten. Te half één wordt bij het café Rusthoek, Vogelenzangsche weg 182, Vogelenzang, be gonnen met het afwandelen van de parcour- sen. Onmiddellijk na terugkomst start de eerste landelijke ruiter. Na afloop heeft de prijsuitreiking plaats in het café Rusthoek. VEREENIGING VOOR NED. ÏIERV. JEUGDWERK IIAARLEM-NOORD. De Vereeniigng voor Ned. Herv. Jeugdwerk Haarlem-Noord heeft Donderdag voor haar vele jeugdige leden een feestavond gehouden in gebouw St. Bavo, Smedestraat. Haar leden zijn verdeeld over een groot aantal jeugd- vereenigingen, t.w.: Hannakrans, Meisjes- werk-Marnixschool, Chr. Knapenver. Imma- nuël, C. J. M. V. Haarlem-Noord, Zondags school „Samuël", Jeugdkerk, Chr. Gymnas- tiekvereeniging ,,'t Noorden" en de „Pieter Maritzgroep", afd. der Padvinders. Door verschillende van deze vereenigingen werden nu demonstraties gegeven van hun werk, die zich begrijpelijkerwijze bij het jonge auditorium in een groot succes moch ten verheugen. Nadat de avond door den voorzitter ds. M. van der Voet was geopend, gaven meisjes van de gymnastiekvereeniging ,,'t Noorden" een keurige uitvoering van staaf-, vrije- en springrlet-oefeningen. Voorts voerden de padvinders van de „Pieter Maritzgroep" een aardig tooneelstukje ap, een en ander afge wisseld met speeches van enkele verkenners. Na de pauze was er een verloting, gevolgd door een filmvertooning van een geestig tee kenfilmpje en twee interessante documen taires. Nadat ds. v. d. Voet nog een kort woord had gesproken, werd de zeer geslaagde avond met gemeenschappelijk gezang gesloten. „ZWERFTOCHTEN DOOR DE VRIJE NATUUR". Onder dezen aantrekkelijken titel begint den 31sten Januari een mooie cursus van de Volksuniversiteit, waarvoor zeker weinig ter aanbeveling gezegd behoeft te worden. „Over menschen, dieren en planten" had men deze lezingen ook kunnen noemen, die zoowel door fraaie lichtbeelden als door films ge ïllustreerd zullen worden. Menschen, dieren en planten: niet alleen uit verre, vreemde gebieden, West-Afrikaansche negers, over wier geestesleven de Rotterdamsche ethno- graaf Dr. Hofstra zal komen vertellen; flora en fauna van de Donau-delta in Roemenië, die onze stadgenoot Jan P. Strijbos met vouwboot en fototoestel is komen bespieden, maar gelukkig ook uit onze eigen omgeving: vogels van Kennemerland, dieren uit „Artis". Over de laatste zal de gevierde spreker Por- tielje het hebben: bij de vertooning van het vervolg van de beroemde Artis-film van Ver- kruysen. Men verzuime niet deze gezellige avonden mee te maken. Dit zijn de succesvolle kleine ADVER- TENTIëN in het HANDELSBLAD, die in geheel Nederland worden gelezen Toch zijn „TREFFERS" voordeelig I 8 CENT PER WOORD en voor betrekkigzoekenden 5 CENT PER WOORD Een IREFFER plaatsen beteekent slagen Bijkantoor HANDELSBLAD Haarlem (WENSING'S Alg. Advert. Bureau) fEMPELIERSSTRAAT 32 Telef. 10209 (Adv. ingez Med.j

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9