Haarlem's Dagblad P, Arbeid van Gehuwde Vrouwen. Auto-show. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16744 Uitgave Loiirens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 22 Januari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco pear post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Door den minister van Sociale Zaken, mr. Romme, is aan den Hoogen Raad van Ar beid advies gevraagd over een „voorontwerp van wet", dat beperkende bepalingen inzake den arbeid van gehuwde vrouwen bevat. Het woord voorontwerp toont al aan dat de zaak zich nog in het voorbereidings-stadium be vindt. Maar dit is al zeer' bewogen. Bij de publicatie van het ministerieele plan is met een een twintigtal vereenigingen, zich geza menlijk aandienend als het „Comité tot Ver dediging van de Vrijheid van Arbeid voor de Vrouw" in verzet gekomen en de bezwaren van dit Comité worden in dit nummer uit eengezet door mevroüw Van den Bergh van Eysinga-Elias. Ik vestig de aandacht op deze beschouwing niet alleen omdat het onderwerp zelf van belang is, maar ook omdat in de groote lijn de geopperde bezwaren dezerzijds geheel on derschreven worden. Het is te begrijpen dat een minister in dezen tijd geneigd is, te stre ven naar de opheffing van ongelijkheden in de arbeiders-distributie en dat hij dus be koord wordt door de gedachte: „éen beroep per gezin". Het klinkt eenvoudig en logisch. Een zekere populariteit van dit denkbeeld is buitendien te verwachten bij menschen die jaloersch zijn op anderen, omdat die ande ren hun gezins-inkomen uit twee bronnen putten inplaats van uit éen. Ik behoef daar niet verder over uit te weiden: men kent dit verschijnsel wel en zal het zeker niet als een motief voor nieuwe wetgeving beschouwen. Van werkelijk belang zijn de vragen: ten eerste of men gerechtigd is op zulk een wijze in te grijpen in de menschelijke vrijheid van-arbeid en ten tweede of door wetgeving inderdaad onrechtvaardigheid in de distri butie van arbeidsmogelijkheden wordt weg genomen. Ik vraag met nadruk aandacht voor deze twee punten omdat zij van zoo groote beteekenis zijn en omdat het zoo makkelijk is zieh van de zaak af te maken met een oppervlakkig: „nou ja, laten er maar wat baantjes vrijkomen voor gezins hoofden, dan wordt er inkomen gedistri bueerd over meer gezinnen en da's toch bil lijk". Het merkwaardige is dat men zulke be perkingen makkelijker had kunnen toepas sen in een vroegèren tijd, toen de positie van de vrouw een geheel andere was maar toen er voor zoo'n wet ook geen aanleiding be stond. Die tijd is evenwel voorbij. Men kan maar niet zoo eens de klok gaan achteruit zetten en doen alsof er niets veranderd is! En mij lijkt het zeer bedenkelijk, de men schelijke energie en ondernemingsgeest te gaan remmen evenzeer als dit vrouwen als wanneer het mannen betreft en de toekomst van een aantal gezinnen te gaan ontwrichten wier levenspeil niet alleen, maar wier vooruitzichten-voor-de-kinderen geheel op de dubbele arbeidstaak der ouders zijn gegrondvest. Als men daarover gaat doordenken schrikt men er van. In het scheppen van gelijkheid tussehen de arbeidende gehuwde vrouwen slaagit mi nister Romme heelemaal niet. Ik zal daar in een volgend artikel uitvoerig op terugkomen en wil er nu slechts op wijzen dat hij be paalde groepen zonder eenige principieele overwegingen in zijn wetsontwerp uitzondert en dat hij andere onderwerpt aan een staats controle op tijdelijke arbeidsvergunningen, die m de practijk tot de grootste ergernis en ontstemming aanleiding zou moeten ge ven. Tenslotte erkent hij zelf dat zijn ontwerp slechts „een betrekkelijk klem aantal vrou wen" betreft. Ik vestig er de aandacht op dat daartegenover staat dat de uitvoering, met al de paperasserie en controle die het vereischt, zeer kostbaar zal zijn. Is dit een tijd voor de instelling van nieuwe kostbare ambtelijke diensten? Het tegendeel schijnt onmiddellijk aanvaardbaar. Het kan de be doeling toch niet zijn, op, deze wijze een aan tal menschen - als ambtenaar aan het werk te helpen? De principieele waarde van het vooront werp is mij even onduidelijk als de practi- sche. De principieele èii practisehe bezwaren schijnen mij zeer groot toe. R. P. Ernstige aanrijding op de Leidsclievaart. Het woord is aan Dr. J. Neumann: De pessimist maakt ons kil, de optimist maakt ons warm. Het leven van den pessimist zetelt in zijn hoofd, dat van den optimist in het hart. Dat is ook de reden, waarom de optimist op het hart van anderen een beroep doet. Daarom straalt van den optimist leven uitterwijl bij den pessimist enkel een dor verstand aan den dag treedt. Ja, verstandgeen rede. Want rede is bij pessimisme onbestaanbaar. De „Doejoeng", de grootste tinbaggermolen ter wereld, bij het te water laten van de werf van de fa. Smit te Kinderdijk. De „Huiiiber" uit Billitou terug gekeerd. Nog meer inbraken opgehelderd. In 1935 gepleegd. Het kwaad komt uit Op 29 Juli 1935 werd een poging tot inbraak gedaan in het Frans Hals Theater; hier is het bij een poging gebleven, want er werd niets vermist. Op 29 Juli 1935 werd ingebroken in den winkel van een ijshandelaar aan den Burgwal. Hier hadden de inbrekers meer succes; een bedrag van f 350 werd ontvreemd. De daders van deze inbraken heeft de po litie nu te pakken. Het zijn P. en R. van I., die ook betrokken waren bij een roofoverval op den koopman V. aan de Ged. Oude Gracht. Verder zijn er bij betrokken de 29-jarige De V. en de 23-jarige P. S., beiden uit Haarlem. Laatstgenoemde en P. waagden de poging tot inbraak in liet Frans Hals Theater. P. S. ontkent alles, maar de andere drie hebben bekend. Ze zijn allen in verzekerde bewaring gesteld. Smokkelauto na beschieting in den steek gelaten. Douanebeambten confiskeeren groote hoeveelheid koffie. Als gevolg van de mond- en klauwzeer- epidemie is aan het clandestiene veevervoer over de Nederlandsehe grens nagenoeg een einde gekomen, doch in de plaats daarvan, aldus het A.N.P., hebben de beroepssmokke laars zich geworpen op den sluikhandel in petroleum, koffie, suiker en kleèdingstukken, die iri groote hoeveelheden van België naar Nederland of omgekeerd gesmokkeld worden. Sedert eenigen tijd was bij de grensposten te Moerbeke, Wachtebeke en Overslag het vermoeden gerezen, dat met een luxe auto groote hoeveelheden goederen uit Nederland op frauduleuze wijze België binnen werden gebracht. Gisternacht slaagde deze wagen er in, de op den weg opgestelde versperrin gen te passeeren. De dienstdoende douane beambten losten daarop verscheidene scho ten op de auto, waarop de bestuurder het veiliger vond. den wagen in de steek te la ten en op de vlucht te gaan. De auto, die daarop in beslag genomen werd, bleek een groote hoeveelheid koffie te bevatten. „Slechts" 178 dagen onderweg geweest. De sleepboot „Humber" van L. Smit en Co's internationalen sleepdienst is Vrijdag avond na een afwezigheid van ongeveer een half jaar in de haven van Maassluis terugge keerd van de sleepreis met den tinbaggermolen Doejoeng" naar Billiton. Vooral het gebeurde met den baggermolen „Kantoeng", die reeds kort na het vertrek uit Nederland in het Engelsche Kanaal verging, droeg ertoe bij, dat het transport onder com mando van kapitein Barend 't Hart met be langstelling werd gevolgd en de aankomst te Billiton op 18 November van het vorige jaar werd met algemeene vreugde vernomen. Onmiddellijk nadat de „Humber" aan den wal was gemeerd, hadden wij een kort onder houd met kapitein 't Hart, die op onze vraag, of de reis vlot en naar wensch verloopen was, bevestigend antwoordde. Het was een mooie reis, die „slechts" 178 dagen geduurd heeft, aldus de oudste gezagvoerder van den inter nationalen sleepdienst. Met groot genoegen vertelde kapitein 't Hart over de buitengewoon prettige ontvangst te Billiton. De aankomst van den tinbaggermolen was terdege voorbereid en een feestelijk ont haal viel de bemanning ten deel. Het geheele bedrijf te Billiton werd bezichtigd en de be manning werd een autotocht door het landschap in de omgeving aangeboden. De terugreis verliep eveneens zeer vlot en reeds rekent men erop, dat de „Humber" de volgende week opnieuw zee zal kiezen met een sleep baggermateriaal, bestemd voor Kaap- Be Armenraad te Haarlem. 25-jarig bestaan. Dit jaar zal de Armenraad te Haarlem 25 jaar 'bestaan. De Raad werd ingesteld bij koninklijk besluit van 28 Mei 1913, maar het duurde tot 29 September van datzelfde jaar voor de installatie door den burgemeester geschiedde. Mr. P. E. Barbas is sinds de oprichting secre taris van den Armenraad. Door een onvoorzichtigen schooljongen. Vrijdagmorgen ongeveer half negen fietste *en 15-jarige schooljongen over de Leidsche- vaart in de richting van de stad. Links achter hem reed mej. Z. uit Haarlem, eveneens per fiets. De jongen week plotseling, zonder een teeken te geven, naar links uit om de Adriaan de Jongestraat in te rijden. Beiden vielen, maar mej. Z. was er het ergste aan toe. Zij brak haar rechterarm en kreeg bovendien een schedelbasisfractuur. Door een juist pas- seerenden geneesheer werd zij behandeld, waarna zij per ziekenauto naar de Maria- Stichting is vervoerd. Doordat dit ongeluk juist op de rails gebeurde, had het tramver keer naar Amsterdam een kwartier vertra- ging. Tegen den onnadenkenden scholier is pro ces-verbaal opgemaakt. De toestand van mej. Z. was hedenmorgen niet ongunstig. Fa, Gr. Houtstr. 155, Tel. 11159 Druimin (ZIE ADVERTENTIE). (Adv. Ingez. Med.) MODERNE WONINGEN TE HUUR, op mooi punt bij de Hyacin- thenlaan, 7 kamers, w.o. badkamer, ƒ40.p. mnd. U kunt huren per lsten Febr., Maart, April en Mei. Bevr. op het werk en bij S. VELDKAMP, Van Dort- straat 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.) Saneering in liet Bakkersbedrijf te Haarlem. H. O. V. 25 jaar geleden opgericht uit Haarlemsch Muziekkorps. In het voorjaar van 1913 werd de Haarlem- sche Orkest Vereeniging opgericht, met het doel het voortbestaan te verzekeren van het sedert 1896 door den heer Oh. P. W. Kriens voor eigen rekening en risico geëxploiteerde Haarlemsche Muziekkorps. Bij raadsbesluit van 12 Maart 1913 zijn alle rechten en verplichtingen voortvloeiende uit de tussehen den heer Kriens en het gemeen tebestuur aangegane overeenkomst overge gaan op de vereeniging. Over enkele maanden zal dit voor het Haar lemsch muziekleven zoo belangrijk moment dus 25 jaar geleden zijn. Reeds over 1913 gaf de gemeente aan de H. O. V. een subsidie van f 15.000. Er is een tijd geweest, dat deze gemeentelijke steun tot f 30.000 was opgevoerd, maar de crisis is aan leiding geweest de subsidie weer te verlagen tot het oorspronkelijke bedrag van f 15.000. Van de 117 bakkers waren er 112 voor. Wij hebben indertijd reeds uitvoerige mede- deelingen gedaan over de pogingen om te komen tot een saneering van het bakkersbe drijf te Haarlem en omstreken. Met het ontworpen saneeringscontract heb ben zich 112 van de 117 bakkers in Haarlem en omstreken vereenigd. Daaronder zijn ook de coöperaties. Er zullen minimum prijzen voor het brood worden vastgesteld die overeenkomstig de thans algemeen geldende prijzen zijn. De op zet is zooals de georganiseerde bakkers ons verklaarden dat het knoeien met de brood prijzen wordt tegengegaan. Als de minister dit saneeringscontract bin dend verklaart moeten ook de bakkers die er zich tegen verklaard hebben, er zich bij aan sluiten. Ik heb wat op de Rai gedrenteld, En. zoogezeid, mij min of meer, Er in de weelde rondgewenteld, Van een niet wentlend auto heir. Voor een dier glanzende modellen, Nu stil, maar binnen korten tijd, Gereed om langs den weg te snellen, Aan het modern verkeer gewijd, Kwam ik opeens op een gedachte, Die niet juist aan die auto lag, Maar die ik daar had kunnen wachten Bij elk vehikel ,dat ik zag: Waneer ik voor dien mooien wagen, Een zak met duiten nederleg, Dan hoef ik weinig meer te vragen, Dan rij ik er gewoon mee weg. Nou ja, ik moet aan knopjes draaien. En drukken op een En sturend door de bochten zwaaien, En toetefen een enkle maal. Ik moet tenslotte, om te rijden Den motor starten hij 't begin, Maar dan kan ik geruischloos glijden, De Rai uit en de wereld in. Ik wilde daarmee maar beweren, Er wordt heel weinig meer gedacht, Aan auto technisch bestudeeren. Door 't au to-zeer-bewust geslacht. Men leert alleen maar een paar knepen, Waarmee je 't ding kunt laten gaan, En nog een duw en een paar grepen, Waarmee je het weer stil doet staan. Wat is de menschheid veel verschuldigd Aan al dat ingenieurstalent. Dat al te weinig wordt gehuldigd En op zijn waarde wordt erkend. Je gaat als leek een auto koopen En als je 't geld maar hebt gestort, Gaat zij gehoorzaam voor je loopen, zoolang ze niet mishandeld wordt. Dat heeft het onverdroten speuren, Van knappe technici gedaan, Ik huldig dus de ingenïeuren, Die er onzichtbaar achter staan. Koningin en Prinses maken een wandeling. Japan moet nog grootere offers brengen." Nationale mobilisatie wordt verder doorgevoerd. Prins Konoje opent het Japanschc parlement. Bij de opening van bet Japansche parlement heeft minister-president Konoje een rede ge houden, waarin hij zeide, dat de Japansche politiek gericht is op den vrede in het Verre Oosten op den grondslag van onverbrekelijke samenwerking tussehen Japan, China en Mandsjoekwo. Terwijl de Japansche regeering vastbesloten is niet meer met de halstarrige Kwomintang- regeering te onderhandelen, aldus Konoje, zal zij er naar streven vriendschappelijke betrek kingen tot de andere mogendheden te onder houden. De regeering zal thans steun verleenen aan een nieuw Chineesch bewind, waarmede de Chineesch-Japansche betrekkingen geregeld zullen worden, het herstel van China mogelijk zal worden en de grondslag voor duurzamen vrede in het verre oosten gelegd kan worden. Er behoeft niet- de nadruk opgelegd te worden, dat de Japansche politiek ten aanzien van de souvereiniteit en de territoriale onschendbaar heid van China en ten aanzien van de uit de verdragen voortvloeiende rechten van derde mogendheden in China niet veranderd is. De taak, die Japan heeft als stabili- seerende factor in Oost Azië, legt het land groote en moeilijke verplichtingen op. Japan moet daarom nog grootere offers brengen. De nationale mobili satie, aldus de premier, moet op gees telijk en stoffelijk gebied ten uitvoer gelegd worden. Men moet er op be dacht zijn, leger en vloot sterk te ma ken en het economische en financieole leven eenvormig te organiseeren. Na Konoje voerde de minister van buiten- landsche zaken, Hirota, het woord. Hij deelde mede, dat de Chineesche regeering door de goede diensten der Duitsche regeering, de volgende Japansche vredesvoorwaarden wa ren gedaan: 1. Staking van de pro-communistl- sche, anti-Japansche en anti-Mand- sjoerijsche politiek en samenwerking met Japan en Mandsjoekwo op den grondslag der anti-kominternpolitiek. 2. Instelling van gedemilitariseerde zones onder speciaal bewind in bepaal de streken. 3. Een economisch verdrag tussehen Japan, China en Mandsjoekwo. 4. Schadeloosstelling voor de kosten van den oorlog. PRINS BERNHARD WEER UITGEREDEN. SOESTDIJK, 22 Januari. Prins Bernhard is hedenochtend om ongeveer half elf uitge reden in de grijze open auto. De Prins, die vergezeld was van zijn chauffeur, maakte een rit in de omgeving van Baarn en Soest. In den Paleistuin. Aangetrokken door het fraaie weer hebben de Koningin en de Prinses hedenmorgen een wandeling gemaakt in den Paleistuin. AUTOBOTSING IN DE MARNIXSTRAAT. Vrijdagmiddag half vijf had op den hoek van de Ma mix- en Stuyvesantstraat een botsing plaats tussehen een vrachtauto uit Nieuw-Vennep en éen personen-auto, be stuurd door een dokter uit Haarlem. Laatst genoemde moest voorrang verleenen, maar hij kon dit niet doen, omdat de bestuurder van de vrachtauto links in de bocht en hard reed. Beide wagens werden zóó ernstig be schadigd. dat ze moesten worden weggesleept. De politie heeft van het gebéurde proces-ver baal opgemaakt. Langere duur der onderwijzers opleiding Wetsontwerp binnenkort te verwachten. Aan het departement van Onderwijs wordt thans de laatste hand gelegd aan het van den Raad van State- terug ontvangen wetsont werp tot wijziging van de Lager Onderwijs wet, dat reeds in de Memorie van Antwoord op de begrooting door den minister is aange kondigd. Behalve eenige technische wijzigingen bevat dit wetsontwerp als voornaamste punt een voorstel om de opleiding voor onderwij zers te verlengen van drie tot vier jaar, een maatregel waarvan tevens eenige gunstige in vloed voor de thans nog werklooze akte- bezitters te verwachten is. DIEFSTAL VAN KOPER-AFVAL. Door de Haarlemsche politie is aangehou den een 64-jarige koopman uit Haarlem, die verdacht wordt van diefstal van 40 K.G. ko per-afval. ten nadeele van de Centrale Werk plaats. De koopman ontkent den diefstal. Hij beweert het koper-afval in bewaring te heb ben gekregen van iemand, die dezer dagen overleden is. De koopman is in verzekerde bewaring ge steld. laats een „Groentje" in Haarlem's Dagblad. Het kost bijna niets en Uw waarborg van succes ligt in de steeds groeiende populariteit van deze rubriek. HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. De Haarlemsche politie heeft een aantal inbraken, in 1935 gepleegd, opgehelderd. 1 Zeer veel bakkers te Haarlem zijn voor saneering van hun bedrijf. i De verkoop van weldadigheidspostzegels heeft een bate van ruim twee ton opge leverd. 3 De mijnen hebben in 1937 zeer veel ge produceerd. 3 Chautemps behaalt een groote meerder heid in de Fransche Kamer. 4 Het jaar 1937 was voor den uitvoer van bollen niet ongunstig, 4 Bioscopen. 5 Gabriëls verbetert twee wereldrecords biljarten cadre 452. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Ai-beid van gehuwde vrouwen. 1 Mevr. Van den Bergh van EysingaElias: De arbeid van de gehuwde vrouw. 3 P. v. d. Hem: De wedstrijd in vlootbouw. 3 C. J. E. Dinaux: Zonderlinge Levens. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 5 Jules Kammeijer: Blijft Fit. 5 J. B. Schuil: Nationale Revue. 6 Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1