Haarlem's Dagblad RA RA WAT IS DAT? IJKSTRA'S- De Dolle Race. Lenteboden. Fa. VAN BASTEN Woninginrichting METAALWAREN- EN VERLICHTING S- ORNAMENTENFABRIEK l h Een zonderling geval tasschen Haarlem en Spaarndam. titel Het belangrijkste 55 e Jaargang No. 16750 Uitgave Loui ens Coster, Maatschappij voor Conrant-Uitgaven enAJgem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15051 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 29 Januari 1938 Ahonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco pe* post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regeL Regelabonnementstaricven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. President Roosevelt heelt zijn nieuwste be- wapenings-boodschap bij het Congres inge diend. Zij behelst de uitbreiding van het reeds in uitvoering zijnde Amerikaansche vlootbouw- program met twintig procent. Die twintig pro cent zullen verwezenlijkt worden in 47 oorlogs schepen en 22 hulpschepen plus een duizendtal marinevliegtuigen. Het spijt Roosevelt natuur lijk en bewape'nings-beperking blijft zooge zegd zijn „einddoel", maar de veiligheid van de Vereenigde Staten vereischt het bepaald. Leve de veiligheid! Na de voltooiing van het thans uitgebreide vlootprogram zou de Amerikaansche vloot uit 278 oorlogsschepen bestaan, ongerekend de hulpschepen, ware het niet dat men wel weer met een nieuwe uitbreiding zal komen eer het zoover is. Want zullen andere groote mogend- heden, met name Japan en Rusland, dit ge laten kunnen aanzien? Nooit! Zal Engeland op den duur kunnen verdragen dat de Ver eenigde Staten, zich op een dergelijke schaal bewapenend, al de zeewegen zouden kunnen beheerschen? Er zijn firma's bij duizenden, die zich af pijnigen, in dezen tijd, over de middelen om hun omzet op een redelijk peil te houden. Niet alzoo de bewapeningsindustrie, die haar veilig heids-artikelen ad libitum kan leveren en ieder nieuw uitbreidingsprogram onmiddellijk kan doen volgen door aanbiedingen aan ach ter-rakende tegenpartijen. Alles in naam van de veiligheid. Als binnen (laat ons zeggen) vijfentwintig jaar deze veiligheid zich nog niet in een we reldoorlog heeft geuit, hetgeen een buiten gewone meevaller zou zijn, hoe groot zullen dan de bewapeningen wezen, hoe hoog de be lastingen en hoe omvangrijk de staatsschul den? Zal de mensch dan nog voldoende van zijn inkomen overhouden om er eten, kleeren en brandstof van te kunnen koopen?drie soorten ingrediënten waarvan men bezwaar lijk ontkennen kan dat zij ook van eenig be lang voor zijn veiligheid zijn? Het zou be langwekkend wezen dit alles eens te laten uit rekenen door den een of anderen cijferaar die goed in de materie thuis is. Maar hij zou een vooruitzienden blik moeten ontwikkelen en daarom zal hij moeilijk te vinden zijn, want het begrip „vooruitziende blik" is wel heel erg uit de mode. Het vlootplan van de Vereenigde Staten is als 't ware het onmiddellijke antwoord op het rapport van prof. Paul van Zeeland, ex-minis terpresident van België, dat heelemaal geen sensationeel stuk was en nogal wat nadenken vergde. Het deed trouwens een beroep op het gezonde verstand. Over dat rapport schreven we gisteren. Van daag hebben we het vlootprogram in het nieuws en dat doet volstrekt geen beroep op eenigen vorm van gezond verstand en is on miskenbaar sensationeel. Bovendien zal het niet alleen blijven. Tegenover één rapport van Zeeland staan minstens zes programs tot uitbreiding van bewapening. Dat de mei^schheid ze alle zoo interessant en sensationeel blijft vinden is verwonderlijk. Het verwondert mij tenminste. Misschien ligt het aan mij, die niet beseft dat het leuk is als maar door films van nieuwe kanonnen, bom men en oorlogsschepen te zien en die niet be grijpt waarom men nooit eens den anderen kant uit wil. Het wordt toch wel erg eentonig. Op ander gebied wil men altijd afwisseling maar op dit terrein schijnt de aantrekkelijkheid nimmer uitgeput. Misschien komt het door de her inneringen aan de vorige wedstrijden in het scheppen van veiligheid. Minstens tien mil- lioen man liggen volkomen veilig onder de groene zoden en op den bodem der zeeën als gevolg van de voorlaatste race, die in 1914 zoo treffend' bewees hoe evenwichtig het „ge wapend evenwicht" was en hoe veilig al de er door beveiligde volken warenen die vier jaar en vier maanden noodig had om dat bewijs te voltooien. De Historie zegt van de Bourbons, het Fransche koningshuis, dat zij na de Fran- sche revolutie het bewijs leverden niets ver geten en niets geleerd te hebben. Een soort speciale onderscheiding is hun daarvoor toe gekend. Nu hoor, die is verouderd. De tegen woordige menschheid bewijst in haar mil- lioenen, dat zij de Bourbons met gemak even aart en evenmin iets geleerd heeft. Gelukkig kan zij altijd zeggen dat het de schuld van den ander is geweest. Mannetje voor man netje en vrouwtje voor vrouwtje heeft zij het „niet gewild" en was zij vredelievend, tot Mussolini en de Japanners toe. En de Bour bons hadden, toen zij voor de laatste maal en toen voorgoed ten onder gingen, geen anderen om de schuld op te gooien. Da's het verschil. Arme Paul van Zeeland met zijn goede be doelingen! Maar zoo zijn die professors. Een beetje onpractisch en onverstandig R. P. Auierika's versterkte vloot. NEW-YORK, 29 Jan. (D.N.B.-A.N.P.) De 47 oorlogsschepen, die worden aangevraagd in het Vrijdag door den voorzitter van de vloot- commissie, Vinson, bij het Huis van Afge vaardigden ingediende vlootbouwprogramma hebben in het geheel een tonnemaat van 255.158 ton, waarvan de acht kruisers 68,500 ton. De ten uitvoerlegging van dit bouwprogram zou het aantal slagschepen tot 18 verhoo- gen, dat der kruisers tot 47. dat der torpedo jagers tot 147, dat der duikbooten tot 58 en dat der watervliegtuigen tot 3000. (Uit het Zuiden des lands komen berichten over uitloopende haze laars en fluitende merels.) Er komt een aangename tijding uit Ons overigens niet zoo zonnig Zuiden, Het voorjaar wordt er schuchter ingeluid, Al laat men letterlijk de klok niet luiden. Men heeft gehoord daar, dat een merel floot, Gezien, hoe hazelaars al uit gaan loopen, Dat gaat dan weliswaar nog niet in 't groot, Maar 't goede voorbeeld staat voor volging open. Dat is, wanneer de wind venijnig blaast, De winter nog niet half voorbijeen tijding, Die't kloppend hart een tikje weer verhaast En reden is voor rustige verblijding. De lente maakt zich langzaam aan bereid En daarom wil ik haastig nog wat zeggen, Dat mij op 't hart ligt, het is nu nog tijd, Om iets te doen in rustig overleggen. Ik groet den merel en den hazelaar En al wat straks nog volgt als lentebode, Waartoe behoort, als steevast ieder jaar, De nieuwe vrouwelijke lentemode, En deze laatste zie ik nu met vrees, Niet om wat vrouwen om zich zullen hangen En wat ik straks van nieuwe kleuren lees, Zal mij opnieuw met blij gevoel bevangen. Een lichte stof doet me bij voorbaat goed, Den stijl wil ik desnoods vooruit al roemen, Maar dames, zoek daarbij dan ook een hoed, Dien men ook werkelijk een hoed mag noemen, Want waarlijk, wat men op dit hoofdgebied, Als laatsten win terstijl wist uit te broeden, Verdient den naam van hoofdbedekking niet, Ik zeg u 't is nog tijd wpest op uw... hoede. P. GASUS. Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 (Adv. Ingez. Med.) Zóó groot kan een Huistrap, Ladder, Tafel of Amerik. Droogrek niet moeten zijn, of de Klompencentrale heeft ze in voorraad. Levert overal heen, franco thuis. Op 't Pleintje Reitzstraat 1, Dr. Leydsstraat 10, TELEFOON 11784. (Adv. Ingez. Med.) Rotlerdamsche Bankvereeniging. Comlflissarissen stellen voor mr. B. J. K. Kolff tot directeur te benoemen. AMSTERDAM, 29 Januari. Naar wij vernemen, zullen commissarissen der Rotterdamsche Bankvereeniging in de op 8 Februari a.s. te houden algemeene vergadering van aandeel houders voorstellen tot directeur der insteling te benoemen den heer mr. B. J. K. Kolff,' thans directeur dei- provinciale kantoren. Uit woelig Sjanghai. Talrijke aanslagen. Gisteren werd een handgranaat in den tuin van 't huis van den Japanschen consul-gene raal Okamoto in de internationale nederzet ting te Sjanghai geworpen. Erzijn geen slachtoffers te betreuren. Twee andere handgranaten zijn ontploft in het posthuis van de nieuwe gemeentelijke po litie, welke onder Japansche leiding staat. Een politieman werd ernstig' gewond. De krijgswet werd afgekondigd in het district, waar het posthuis staat. Ook in de Fransche concessie werd giste ren eenige malen met bommen geworpen. Slachtoffers vielen hier niet. \Jote e-UiMctcek, De modellen van ons fabrikaat MNwfeteefeM* vindt u in de to°nzalen dunt U daw*.'. SPAARNE 65 (Adv. Ingez. Med.) VanHaarlemsche hempjes een ouden schoen Dit jaar zullen we ors voor jaarsverlangen vroegtijdig kunnen beviedigen! Half Februari bloeien de bolbloemen :1 op de tentoonstel- ling „Winterflora" in het Krelagehuis. Nadere bijzonderheden hierointrmt vindt men in een uitvoerig verslag eener persconferentie op pag.'. en Ra ra wat is dat? Dit zal de argelooze automobilist, fietser of voetganger, die den Spaarndamschen weg van Haarlem naar Spaarndam of omgekeerd af legt, zich ongetwijfeld afvragen wanneer hij temidden van het sappige groene „heuvelland schap" m.a.w. weiden met door gras over groeide forten als groote molshoopen door kruist met slootén dat met het aan de an dere zijde rustig en waardig voortkabbelénde Spaarne een pittoreske frissche Holla ndsche omgeving vormt voor dezen toegangsweg tot Noord-Holland's hoofdstad, het tafreeltje ziet dat onze fotograaf op de plaat vastlegde. Hij zal zich afvragen of men van gemeente wege op de lumineuze gedachte is gekomen, ter afwisseling van de vele reclameborden, die langs onze Hollandsche rijwegen, staan om ons op te wekken tot meer gebruik van margarine, zeep, sigaren, chocolade of benzine, thans ten behoeve van Haarlem's bloei en het lokken van vreemdelingenverkeer tot het uitschrijven van een „Openlucht-puzzle" over te gaan. Waar voor de oplossingen gezonden dienen te wor den aan het gemeentebestuur van Haarlem, gefrankeerd met daartoe uitgegeven toeristen postzegels, met een overporto van minstens twee stuks, waarvan de baten ten goede ko men aan de bleekneusjes onder de Nederland- sche gemeenten. Mede ter vernieuwing van in dit opzicht zoozeer afgezaagde reclamemethoden zou het heusch zoo'n gek idee niet zijn om de aan dacht van het publiek te vestigen op Haar lem's schoonheid door in nauw contact met de natuur zoo'n openlucht-puzzle te maken, waardoor de aandacht via den wil om het raadsel op te lossen onwillekeurig op de om ringende schoonheid der natuur zou kunnen vallen, Maar wat deze puzzle betreft: naarmate de automobilist, de voetganger, de fietser of wie hij of zij zijn moge de raadselachtige plek na deren vermindert hun geestdrift voor de op lossing van het raadsel danig, want de ont sluiering van het openlucht-mysterie dient zich vanzelf aan wanneer het moment geko men is dat de weg er vlak langs slingert. En wanneer de wind een beetje meewerkt kan men nog eenige bewijzen krijgen dat men zich niet vergist in den vorm van eenige dierbare vuiltjes in de oogen, wanneer men tenminste niet tijdig de raampjes van de auto gesloten heeft of .ingeval men een voetganger of een fietser is) hetr gelaat niet afgewend heeft naar het Spaarne. Wat is het dan wel, dat daar als een vreem de. ietwat kaalgeplukte en toegetakelde eend in de bijt het schoone landschap ontsiert? Wat is het dat daar zoo contrasteert met den achtergrond van het vriendelijke landschap met de kleine huisjes in de verte en 'n tollend molentje? Het is om kort te gaan een soort hekwerk, waar Haarlemsche hempjes. broekjes en an dere kleedingstukken in velerlei kleuren en geuren, die de Haarlemmers als de ergste af leggertjes van de afleggers aan de hoede van de vuilnisbak hebben toevertrouwd. In hun volle vergane glorie worden opgehangen en den volke worden getoond als een bewijs dat Haarlem karaktervol genoeg is om de vuilste wasch buitenshuis te doen Het betreft hier een overlaadplaats van vuilnis, waar de afval op auto's, uit de stad aangevoerd, op schuiten overgeladen en verder getransporteerd wordt. Er ligt hier dus prac- tisch altijd een constante hoeveelheid vuilnis opgetast op de schuiten en deels ook in zeer ruime mate op den wal gemorst. En daarbij is men nog op de gedachte gekomen om deze vuilafvoer aan een laatste onherroepelijke re visie te onderwerpen. Alles, wat nog maar eenigszins den een of anderen vorm heeft wordt tijdens den overslag opgevischt. De voorwerpen worden aan den kant gezet, de fragmentarische Haarlemsche hempjes, broek jes en andere, meest vreemdsoortige, kleeding stukken echter worden in hun volle breedte en lengte op en over het hekwerk te drogen ge hangen. Het is mogelijk dat deze bonte havelooze mengeling van vergane goederen met schreeu wende kleuren en het contrast van den rus- tieken achtergrond een gevoeligen schilder zou den kunnen inspireeren tot een realistisch schilderij, den zelfkant der samenleving be spiegelende. Maar het Spaarne is een waardig, welopge voed water, dat op een aristocratie kan bogen die de eeuwen heeft getrotseerd. En het Spaar ne zegt ook ..Spaar me" en buigt zich wijselijk van deze vooze plek in het frissche landschap af en kabbelt een andere richting in. Alles heeft tenslotte zijn plaats. Er zijn nog vele geschikt plekken om een dergelijke over lading van vuilnis met of zonder revisie uit te voeren, ergens waar dit wordt onttrokken aan het oog van de vele menschen, die zich langs de straatweg voortbewegen, en niet nog te sterker geaccentueerd door een uitstalling van havelooze Haarlemsche hempjes waarvan de foto boven een beeld geeft. We hebben de vuilnis, die op de bewuste plek ligt, aan een inspectie onderworpen. We hebben er de zonderlingste voorwerpen aangetroffen: potjes en pannetjes, ingedeukte fluitketels, staalboeken, de meest uiteenloo- dende soorten papier, doosjes, blikken, en ook een oude schoen. Maar op een afstand alleen is het pittoresk. Niagarabrug gezonken. Komen er thans twee bruggen? NEW-YORK, 29 Januari (D.NJB.-A.N.P.) De ijslaag heeft gisteren het op het grond gebied dear Vereenigde Staten Liggende ge deelte van de ingestorte internationale brug over de Niagara-watervallen vernield. Het is gezonken. ij- De ingestorte brug zal zoo spoedig mogelijk door een nieuwe boog-brug worden vervangen. Voorts zoude de provincie Ontario en de staat New-York voornemens zijn tot den bouw van een tweede brug, welke, naar officieel werd medegedeeld, op ongeveer 350 M. van de ingestorte brug zou komen te liggen, over te gaan, DE HEER M. LUGT 65 JAAR. Zooals wij gemeld hebben viert de heer M. Lugt, alhier, heden zijn 65en verjaardag. De heer Lugt mocht hedenmorgen reeds zeer vele blijken van belangsteling ontvangen in den vorm van brieven en telegrammen van gelukwensch en bloemen. POSTVLUCHTEN. De „Nandoe" is hedenochtend van het vlieg- ■cld Tjïlilitan vertrokken. Vanmorgen te 7.02 uur ir> het K.L.M.-vlieg tuig PH-.AL.R. Reiger", met gezagvoerder Blaak van Schiphol naar Incüë vertrokken. Het woord is aan Racine: Het geluk schijnt gescha pen te zijn om gedeeld te ivorden. 0\ er val met machinegeweren. Gangsters maken 24000 dollar buit. NEW YORK. 29 Jan. (D.N.B.) Voor de oogen van 700 arbeiders, die op de uitbetaling van hun weekloonen wachtten, zijn vier met machinegeweren bewapende gangsters aan een der drukste kaden langs de Hudson het gebouw binnengedrongen van de International Mercantile Cy. Zij dreven de bedienden onder bedreiging met hun wapenen in een lift bijeen en plun derden vervolgens op hun gemak de brand kast. Nog voor de voor de kantoren wachtende ar beiders en de pierpolitie het gebeurde hadden opgemerkt, waren de bandieten er met een ge stolen auto reeds vandoor gegaan. Voor zoover kon worden nagegaan, hebben de bandieten 24.000 dollars medegenomen. 19 Gr. Houtstraat Damesconfectie - Pelterijen bericht de ontvangst van nieuwe JERSEY MODELLEN voor Sport en Rivièra (Adv. Ingez. Med.) De uitvoer van bloembollen. In het Weekblad voor Bloembollencultuur lezen we, dat de uitvoer van bloembollen in 1937 heeft bedragen 43.126.659 K.G. tot een waarde van f 28.074.914 In 1936 bedroegen die cijfers resp. 43.713.603 en f 23.131.372. Een postzegelschilderij dat veel stof heeft doen opwaaien en waarover misschien nog" wel meer te doen zal zijn. Het bevat den beroemden Mauritiuszegé) en werd door den slager Lutmer te Nijkerk gekocht voor f 1.15 en verkocht voor. f 8000. Toch bleek dit bedrag nog veel te klein te zijn, daar het schilderij op een postzegelveiling zeker 50.000 zou hebben opgebracht. Voor nadere bijzonder heden zie men pag. 3. MODERNE WONINGEN TE HUUR, op mooi punt bij de Hyacin- thenlaan, 7 kamers, w.o. badkamer, ƒ40.p. mnd. U kunt huren per Isten Febr., Maart, April en Mei. Bevr. op het werk en bij S. VELDKAMP, Van Dort- straat 90, Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.j HEDEN: 14 PAGINA'S. Pag. De Robaver keert 6 pet. dividend uit. 3 In 1936 werden 23 drielingen geboren. 3 Jeugdig fantast heeft wederom kans ge zien zijn slag te slaan. 3 Van de vrije inschrijvingen voor de groote Staatsleening wordt slechts 2% pCt. toegewezen. 3 Arthur van Sehendel is candidaat voor den Nobelprijs gesteld. 3 Amerika gaat de bewapening versterken. 4 De 3 pet. Indische leening 1937 A geheel geplaatst. .4 Bioscopen. 6 „Winterflora" zal op 11 Februari haar poorten openen. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P. De dolle race. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De Zwitsersche volksrechten in herstel. 4 C. J. E. Dinaux: Zonderlinge Levens. 5 J, H. de Bois: Litteraire Kantteekenin- fren. 5 Tules Kammeijer: Blijft Fit. 5 K. de Jorg: Concert der H.O.V. 6 J. B. Schuil: Lau Ezerman. 6 Damrubriek. u Van een bijzonderen correspondent: Militairen beheerschen de Poolsche politiek. Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op pag. io

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1