Jeugdig fantast slaat weer zijn slag. In 1936 werden 23 drielingen geboren. Slechts 2+ °/o wordt toegewezen. Robaver keert 6 uit. ZATERDAG 29 JANUARI 1938 HSSSEE5TS DAGBEAD 3 Kruidenier opgelicht. Ongelooflijkste verhalen werden geloofd. Geruimen tijd geleden arresteerde de cen trale recherche te Amsterdam een nog jon gen man, die er op 20-jarigen leeftijd reeds in was geslaagd een Joodschen godsdienst leeraar Dr. D., op te lichten voor een bedrag van ruim f 30.000. Hij werd toen gezien ook zijn geringe geestelijke capaciteiten. door de rechtbank zeer clement behandeld. Gezien ook zijn jeugd en het feit. dat hij voor de eerste maal in het verdachtenbankje plaats nam, werd hij veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van den langen tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Zes maanden van de straf werden voorwaardelijk opgelegd. De proeftijd werd bepaald op drie jaar. Deze proeftijd is nog lang niet ten einde, daar hij pas eenige maanden weer in vrij heid is. Donderdag is de jongeman opnieuw gearresteerd. Wederom heeft „Jopie" L. zich aan een even brutale als ge raffineerde oplichting schuldig ge maakt. Ditmaal is niet een acade misch ontwikkeld man het slachtoffer geworden, doch een eenvoudig man netje, een klein kruideniertje, die als zoete koek de verhalen van dezen psychopatischen jongeman heeft ge slikt. Het kruideniertje dreef een zaak in dezelf de straat, waarin Jopie L. en zijn jonge vrouw een woning hadden gevonden. Weldra maakte de man kennis met L. Deze speelde zijn oude spelletje met succes voor de tweede maal! hij deed zich weer voor als een man met uitstekende zakelijke, relaties. Ditmaal schermde hij met namen van zeer bekende Amsterdamsche advocaten. Die advocaten, zoo fantaseerde de jeugdige oplichter tegen over den kruidenier, wisten een geheim, dat tonnen waard was. Bij een groote bank waren fraudes ten bedrage van millioenen ge pleegd en daarvan waren hij Jopie L. en ook de drie advocaten op de hoogte. Het was de bank natuurlijk tonnen waard, wan neer er gezwegen werd. De kruidenier zou van de geschiedenis, die Jopie fantaseerde, mee kunnen profiteeren, wanneer hij voor wat bedrijfskapitaal zorgde. Zijn zaak verkocht. Het ls een raadsel, dat de man op de voorstellen van dezen niet volko men toerekenbaren jongen man in ging, maar het gebeurde inderdaad. Op voorstel van L. verkocht hij zijn aardig beklante zaak en gaf het geld voor het overgroote deel aan „Jopie", die er uitstekend weg mee wist. Herhaaldelijk belde hij den kruidenier op, gaf zich dan uit voor een van de advocaten en deelde mede, hoe de „zaken" stonden. Zijn fantasie was grenzeloos, doph.... de kruide nier had een rotsvast vertrouwen in den jeug digen oplichter, die de zaken zóó voorstelde, dat hij niets strafbaars deed en toch gewel dige sommen zou verdienen binnen afzienba- ren tijd. De kruidenier, die zijn zaak had verkocht, moest zijn woning verlaten, doch „Jopie" wist raad. De kruidenier, die weldra een man in bonus zou zijn, moest maar zoolang zijn in trek in een der grootste en meest gerenom meerde hotels van Amsterdam nemen. Dat kwam bovendien mooi uit, want de dochter van de kruidenier zou binnenkort in het hu welijk treden en dan zou het feest in één der zalen van het hotel kunnen worden gegeven. Na ruim een week wilde de hoteldirectie wel eens geld zien. Het kruideniersgezin moest eenige honderden guldens betalen. „Jopie" gaf den raad aan zijn vrienden om maar te verhuizen naar een ander en even goed ho tel in de binnenstad. Politie kreeg er de lucht van. Intusschen kreeg de politie de lucht van het geval. Ook de instantie, die belast is met het toezicht op den jongen man, begreep, dat er iets niet in den haak was. „Jopie" immers beschikte over veel meer geld. dan hij rede lijkerwijze kon hebben verdiend met zijn handel in scheermesjes. De recherche voelde den jongeman eens aan den tand en weldra viel hij door den mand. Hij werd opgesloten in een der cellen van het hoofdbureau. Ook de kruidenier werd aan een uitvoerig verhoor onderworpen, maar hij zal weer op vrije voe ten worden gesteld. De jongeman had aan zijn slachtoffer den kruidenier een bedrag beloofd van niet min der dan 17.000.000 gulden. Het kon er best af had hij gezegd want het bankconcern, dat het „groote geheim" tot iederen prijs be waard wenschte te zien. zou veertig millioen uitkeeren. De kruidenier gaf den jongen f 1200 in de vaste overtuiging, dat dit geld zijn rente wel op zou brengen. Aan zijn familiele den beloofde hij ieder f 1000 te betalen én zij mochten allemaal nieuwe kleeren bestel len en op zijn rekening koopen om Woensdag a.s. het huwelijksfeest van zijn dochter waar dig te kunnen medevieren. Productie textielcaseïne wordt sterk uitgebreid. Wij vernemen dat hans ook de N.V. Ned. Gruyère blokmelkfabriek te Zwolle, de N.V. Fabriek van melkproducten der Vereenigde Zuivelfabrieken te Leeuwarden, een overeen komst met de H. I. M. C. A. zijn aangegaan voor deelname aan de productie van textiel caseïne, dienende als grondstof voor „Lani tal" melkwol. De installaties zullen nog voor einde Fe bruari gereed zijn, waarna onmiddellijk met de productie een aanvang zal worden ge maakt. Hiermede staan dus thans reeds tien in stallaties ter beschikking van de H. I. M. C. A. voor de vervaardiging van de textiel caseïne. met een totale productie-capaciteit van ca. 10.000 K.G. caseïne per dag. hetgeen overeenkomt met de verwerking van ca. 300,000 Liter ondevmelk per dag. Onderhandelingen met andere fabrieken zijn reeds in een vergevorderd stadium. Minister De Wilde zeer tevreden over geslaagde conversie. Het succes der groote conversieleening is voor minister De Wilde een groote voldoening- geweest. De hoofdoorzaak van het succes is, naar de minister aan De Tel. verklaarde, vol gens zijn oordeel, het vertrouwen in het regee- ringsbeleid. Mr. J. A. de Wilde Minister van Financiën „De menschen hebben gevoeld," aldus de minister, „dat het kabinet, evenals het vorige, het als een duren plicht voelt, krachtig door te gaan met den saneeringsarbeid, welke reeds zoo duidelijke resultaten heeft afgeworpen. Daarom vooral heeft men ons zoo groote be dragen willen toevertrouwen. ,JDit groote bewijs van vertrouwen kan ons slechts een aanseporing zijn om onverzwakt voort te gaan op den weg, welken de regeering zich duidelijk heeft afgebakend en welke, zoo als ik reeds eerder, in de Kamer, heb betoogd, onder geen beding verlaten mag worden in deze op menig gebied nog zoo zorgvolle tijden. „Aldus meent de regeering het gestelde doel te kunnen bereiken, doch ook alleen op deze wijze." Noordholiandsch Landbouwcrediet N.V. BIJKANTOOR HAARLEM KRUISWEG 74 TELEF. 13890 ALLE BANKZAKEN (Adv. inqez Med.) Arthur van Sclienclel candidaat voor den Nobelprijs. Naar „Het Vaderland" verneemt, is dezer dagen de schrijver Arthur van Schendel offi cieel te Stockholm voorgedragen voor toeken ning van de Nobelprijs voor letterkunde. De voordracht is ingediend door dr. prof. N. A. Donkersloot, hoogleeraar aan de ge meente-universiteit van Amsterdam, prof. mr. P. van Eyck. hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Leiden en prof. dr. C. G. N. de Vooys, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Aantal geboorten blijft echter dalen. Bevolkingscijfers over 1936 Verschenen is de „Statistiek van den loop der bevolking" over het jaar 1936, waarin een groot aantal demografische gegevens zijn bijeengebracht Uit deze publicatie blijkt, voorzoover be treft de bevolking in het algemeen dat de relatieve toeneming ook in 1936 weer gerin ger was dan in het voorafgaande jaar. Van 18501931 was deze toeneming steeds stij gende. In 1931 bedroeg zij 1.59 pet. Daarna is de daling ingetreden. In 1935 nam de be volking met 0.98 pet. toe, in 1936 met 0.97 pet. De hoofdzaak van den bevolkingsgroei is gelegen in het geboorte overschot (verschil tusschen geboorte en sterfte), hetwelk in 1936 97,752 of 1.15 pet. bedroeg. Door groo- ter vertrek dan vestiging verloor ons land dit jaar 15.338 inwoners of 0,18 pet. De totale toeneming bedroeg derhalve 82,414 of, ge lijk bovenvermeld, 0.97 pet. tegen 82,414 of, ge- 0.98 pet. in. 1935. Het accres der bevolking is niet gelijkmatig over het gfeheele land verleeld. Het aandeel der groote steden zoowel als der gemeenten met minder dan 5000 inwoners daarin neemt af, dat der overige gemeenten stijgt, zoodat de groei van de gemeenten der middengroep relatief het grootst is. Het aantal levend geborenen bedroeg in 1936 171,675, de daling van het relatieve geboorte cijfer zette zich ook dit jaar voort. Per 1000 der bevolking bedroeg dit cijfer in 1935 20,21 en in 1936 20.16. Het percentage onwettigen zette zijn daling voort. In 1901-1905 bedroeg het 2,36 pet., thans is het tot'l,53 pet. in 1936 verminderd. Het procent der doodgeborenen, dat in vergelijking tot vroeger eveneens sterk is gedaald, blijft de laatste jaren constant nl. 2,51 pet. Het percentage meerlinggeboorten is in den loop der jaren ook afgenomen. In 1936 bedroeg het 12.7 pet. Dit jaar was rijk aan drielingen. Het waren er 23 tegen 13 in 1935. Onder de eerstgeborenen is in verband met den leeftijd der ouders het jongensoverschot grooter dan onder de latergeborenen. De daling van de sterfte, berekend per 100 inwoners, zette zich ook in 1936 voort, In 1935 bedroeg dit cijfer 8.73, in 1936 8.68. De sterfte onder de mannelijke bevolking be volking is grooter dan onder de vrouwelijke. Het verschil wordt evenwei steeds kleiner. In het cijfer der huwenden, eveneens be rekend per 1000 der bevolking ziet men geen vaste tendens tot stijging of daling gelijk bij de geboorte of sterfte; het is sinds 1840 schommelend. In 1936 was het weer iets hoo- ger dan in de voorafgaande jaren, In 1935 bedroeg het 14.35 in 1936 14.77. Het aantal echtscheidingen, berekend per 1000 gehuwde paren is over het algemeen stij gend en was in 1936 weer hooger dan in de voorafgaande jaren In 1935 bedroeg het 1.78. in 1936 1.89. Het aantal echtscheidin gen van tafel en bed bedroeg in 1936 0.37 per 1000 gehuwde paren tegen 0.41 in 1935. N.V. DE HOLLANDSCHE VOORSCHOTBANK KRUISWEG 70, te HAARLEM, verstrekt voorschotten van ten minste 1000.- tegen persoonlijke en/of zakelijke zekerheid, hypothecaire grossen inbegrepen. Verlaagde tarieven. DE BANK HEEFT GEEN AGENTEN. (Adv. Ingez. Med.) De vrije inschrijvingen op de groote Staatsleening. 'S-GRAVENHAGE, 28 Januari. Naar wij vernemen, zal in de volgende Staatscourant worden opgenomen, de bekendmaking van den minister van financiën betreffende den uitslag van de inschrijving op de 33Ys pet. staatsleening 1938, blijkens welke op de vrije inschrijvingen ad ruim 1700 millioen slechts Z\'< pet. kan worden toegewezen. Oude kous bevatte f 50.000.—. Goede vondst van verhuizer. Een Haagsch transporteur heeft dezer da gen, naar de Tel. verneemt, bij een verhuizing- van een inboedel van een Noordhollandsch dorp naar de residentie, een verrassende vondst gedaan. In een kast trof hij namelijk een kous aan, waarin voor een bedrag van ruim f 50.000 was geborgen aan bankbiljetten van f 1000,en f 500,Waar de eigenares van den inboedel, een bejaarde vrouw, eenigen tijd geleden overleden was, heeft de vinder het bedrag aan den Haagschen notaris W. H. van der Giessen, die met de vereffening van den boedel belast is, ter hand gesteld. In het Noösdhollandsche dorp, in de om geving van Alkmaar, woonde sinds jaren een schatrijke alleenwonende vrouw, die als iet wat zonderling bekend stond. Zij was niet gierig, maar was met haar zeer groot vermo gen toch zeer zuinig en op allerlei wijzen had zij haar groot kapitaal belegd en bewaard. Dezer dagen overleed zij plotseling en de tal rijke erfgenamen vonden het beter, na overleg met den Haagschen notaris W. H. van der Giessen, dat de groote inboedel van de over ledene in Den Haag zou worden geveild, om dat dit meer zou opbrengen dan wanneer men den boedel in het kleine plaatsje zou trachten te verkoopen. Zoo besloot de notaris hiervoor het bekende Haagsche Venduhuis der notarissen aan de Nobelstraat in den arm te nemen en dit zond enkele dagen geleden een grooten verhuis wagen met 'drie transporteurs uit Den Haag- naar het dorp om den boedel naar het Vendu huis over te brengen. De transporteurs moesten den inboedel in twee zendingen naar de residentie transpor teeren. Eén zending was reeds overgebracht en tegen den avond keerde de verhuiswagen in het dorp terug om het laatste gedeelte te halen. De drie transporteurs sjouwden als laatste goed enkele groote ouderwetsche kasten den wagen in. Eén van het drietal, een man die reeds jaren in dienst van het Vendu huis is, keek nadat een kast in den wagen was geplaatst, of er zich misschien nog ee.nig los goed in bevond en zag tot zijn verwonde ring, dat in een van de laden een gevulde kous lag! Niet vermoedend wat de inhoud zou zijn, nam hij de kous in de hand en ontdekte tot zijn groote verrassing dat de kous gevuld was met bankbiljetten van f 1000,en f 500,—. Hij telde en telde, maar in zijn verbou wereerdheid nam hij niet precies het bedrag op, dat in ieder geval tusschen de f 50.000 en f 60.000 moet liggen. De verraste transporteur bracht zijn kame raden op de hoogte en de gelukkige vinder wendde zich nu tot den nog in het huis van de overleden dame wonenden huisknecht. Deze schrok er van, toen hij hoorde wat voor waarde er in de kous zat en adviseerde notaris Van der Giessen in Den Haag op te bellen om instructies. De notaris zeide, dat het geheele bedrag direct verzegeld moest worden en on verwijld aan hem toegezonden. Het juist bedrag van de vondst wenschte de notaris niet mede te deelen, ook aan het personeel van het Venduhuis heeft hij ge heimhouding opgelegd. De eerlijke vinder heeft zijn belooning nog niet ontvangen doch dit zal naar verzekerd werd wel in orde komen. De vele erfgenamen zullen hier nog in gekend moeten worden. Het is niet de eerste maal, dat personeel van het Venduhuis belangrijke bedragen ver borgen vindt in inboedels, welke daar ver kocht worden. Men heeft ook wel eens bedra gen van f2000,— en f8000,— gevonden, doch toch nimmer zulk een groot bedrag als thans het geval is. Medewerking aan luchtbescher- mingsoefening verplicht. Rechtbank te Assen legt J' 200 boete op. De rechtbank te Assen deed Vrijdag uit spraak in de zaak tegen dr. G. J. V., leeraar en reserve-officier, vroeger te Assen, thans te 's-Gravenhage, die terecht had gestaan omdat hij niet had voldaan aan de voorschriften, die de burgemeester van Assen had gegeven voor de verduisteringsproeven bij de luchtbescher mingsoefeningen op 26 October j.l. Met name zou uit de door hem bewoonde kamer naar drie zijden een duidelijk zichtbaar licht hebben gestraald. De officier van justitie had een gevangenis straf van een maand geëischt. De rechtbank veroordeelde hem tot een geldboete van twee honderd gulden subsidair honderd dagen hech tenis, Wielrijder door tram gegrepen en gedood. Op den Veldensche weg te Venlo werd Don derdag een wielrijder, die uit een zijweg kwam, door een juist passeerende tram van den Maasbuurt—spoorweg gegrepen. De ongeluk kige, de 51-jarige L. Verhaegh, uit Blerick. werd met een ernstige schedelbasis-fractuur naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Ontslag volgt op loonbeslag. Optreden der mijndirecties tegen gevolgen van het afbetalingssysteem. De mijndirecties hebben zich gedwongen ge zien krachtige maatregelen te nemen tegen het lukraak koopen van dikwijls zeer luxe artikelen, die niet direct noodzakelijk geacht kunnen worden en niet contant worden be taald. De mijnen ondervinden veel last en administratieve beslommeringen door het groote aantal beslagen op loon, welke den laatsten tijd zijn gelegd. Thans is besloten, dat de arbeiders, op wier loon beslag gelegd wordt wegens niet-voldoening der huurkoop termijnen uit den dienst zullen worden ont slagen. Drie menschen lieten zich een fortuin ontglippen. Slager kreeg er slechts een gedeelte van. Een slager te Nijkerk heeft ongeveer drie weken geleden in een café voor vijf en twintig- stuivers een uit postzegels vervaardigd schil derijtje gekocht, dat bij onderzoek een tot dusver onbekend exemplaar bevatte van den beroemdsten aller postzegels, den Mauritius- postzegel van l d. oranje, die volgens den ca talogus een waarde van f 50.000 zou vertegen woordigen. De slager heeft volgens de Tel. de zegel aan een Amsterdamsche combinatie voor f8000 verkocht, met de bepaling erbij, dat hij bovendien nog 25 pet. zal ontvangen van het bedrag, dat hij boven f 8.000 op de Londensche veiling zal opbrengen. Van het schilderijtje, dat ongeveer 50 bij 40 centimeter groot is, en dat een dravend paard voorstelt, een licht wagentje voorttrekkend, waarin een dame en heer zitten, terwijl een hond er naast springt, is vroeger een predi kant eigenaar geweest. Deze heeft het blijk baar niet erg mooi gevonden en het daarom maar weggegeven aan zijn werkster. Daarna is het in handen gekomen van een grond werker, die het al evenmin op hoogen prijs stelde en het voor f 1,25 aan den slager ver kocht. Deze was listiger, trad in verbinding met experts en heeft de zegel voor het hier boven genoemde bedrag verkocht. Tevreden is hij echter niet, want kort nadat de ver koop tot stand was gekomen, kreeg hij nog een aanzienlijk hooger bod. De betreffende zegel komt voor in de buik van het paardje. De saneering in liet bakkersbedrijf le Haarlem, Hoe zij werkt. Nu zooals wij gemeld hebben sedert 20 De cember j.l. een Saneermgscontract voor het bakkersbedrijf in werking is getreden, heeft ons namens de Nederlandsche Bakkerij Stich ting de juridische adviseur dier organisatie, mr. J. Broekhuyzen, verschillende mededee- lingen gedaan over doel en werkwijze der Stichting en over den inhoud van bedoeld Sa- neeringscontract. (Wij hebben reeds medegedeeld dat 112 van de 117 bakkers in Haarlem en omstreken zich met het contract hebben vereenigd. Als de minister het contract bindend verklaart, moe ten ook de bakkers, die er zich tegen hebben verklaard, zich er bij aansluiten). In de laatste jaren, zoo zeide ons mr. Broek- huijzen o.a., is in het bakkersbedrijf een con currentiestrijd ontstaan, die niet fan meer mocht genoemd worden; vele leden in dat be drijf trachtten elkaar er onder te krijgen", het leek wel of alles toegelaten was en zoo iets schaadt op den duur het algemeen belang. Toen is in 1935 de Nederlandsche Bakkerij Stichting, met als zetel 's Gravenhage, opge richt, die zich ten doel stelde het knoeien met de broodprijzen tegen te gaan en goede nor men m te voeren en te handhaven om zoowel het bedrijfsbelang als het algemeen belang te dienen. Zij wil het bedrijf zuiver houden en op peil. De Stichting is opgericht door alle Neder landsche Bakkerspatroonsbonden en de Coöpe raties. Zij wordt bestuurd door 8 personen, van wie 5 zijn aangewezen door de Coöperaties en de patroonsbonden. Deze 5 hebben weer buiten het bakkersbedrijf staande personen gekozen, die het dagelijksch bestuur- vormen: prof. mr. G. S. Gerbrandi, voorzitter en de heeren van Oppen en van der Meer, onder scheidenlijk secretaris en penningmeester. De contracten tusschen de Stichting en de bakkers zijn niet overal dezelfde; voor Amster dam gaat het weer anders dan te Haarlem, waar thans tusschen de Stichting en de bak kers uit dit rayon een contractueel vastgelegde afspraak is gemaakt betreffende de minimum prijzen en de afschaffing van het cadeaustel sel. (Dit geldt voor alle bakkers, ook voor hen, die het contract niet teekenden). Geen bon netjes dus meer voor Paaschbrood, geen vrije lunches 'voor menschen, die in een nieuwe buurt komen wonen enz. Betreffende de minimumprijzen heeft de bedrijf shuishoud kundige af deeling der Stich ting eerst een uitvoerige studie gemaakt; hon derden kostprijsonderzoekingen zijn gedaan. Men heeft tot in bijzonderheden nagegaan, wat in een goed ingericht bedrijf noodig is, om een goed stuk brood te kunnen bakken. Die kostprijs is gemaakt tot minimumprijs en bij de berekening is de ondernemerswinst buiten beschouwing gelaten en als loon is aangeno men het gemiddelde der in Haarlem uitbetaal de industrieele loonen. De berekende kostprijs is dus die van een gewone, goede volksbakkerij niet die van een luxe-bakkerij, die er extra service op na houdt. Ook is buiten beschouwing- gelaten bij de berekening van den minimum prijs het feit, dat er bakkers zijn die, bij voor beeld doordat zij in vrouw en (of) kinderen onbetaalde hulpkrachten vinden, beneden den kostprijs voor Haarlem zouden kunnen komen. Natuurlijk is de minimumprijs afhankelijk van de stijging en daling der meelprijzen, waarmede de broodprijs op en neer gaat. Om hieraan tegemoet te komen is een z.g. gli ding-scale" opgemaakt. Voorts zal de tusschenhandel van menschen, die als schakels dienst deden tusschen bak kers en publiek, zooveel mogelijk beperkt wor den: de rondbrenging van het brood kan allen geschieden door de eigen bezorgers van de bakkers. En ook is. het overnemen van bezor gers met klanten verboden. Het gebeurde n.l. vaak dat een bij het publiek „gewilde" bezor ger naar een anderen patroon ging en zei: laat mij voor u bezorgen; ik breng zoo en zoo veel klanten mee. Om quaesties. die uit dit verbod kunnen voorkomen op te lossen, is een arbitraire commissie ingesteld. De handhaving van het contract geschiedt door rechterlijke tusschenkomst. De betrok kene, die zich op de een of andere wijze niet aan het contract heeft gehouden, wordt in kort geding voor den president der Rechtbank geroepen. Juist Maandag jl. is hier zulk een 7.aak behandeld. Zij tenslotte nog vermeld dat de minimum prijs niet geld voor „luxe-uitgaven" van brood als krentenbrood, klein brood enz. Bevredigende resultaten over 1937. Aan het verslag van de directie der Rotter- damsche Bankvereeniging N.V., uit te brengen in de gewone algemeene vergadering van aandeelhouders op 8 Februari a.s. is het vol gende ontleend: Het afgeloopen jaar had, zoowel op eco nomisch als op financieel gebied, zijn lichte en zijn donkere zijde. In economisch opzicht begon 1937 veelbelovend. De opleving, die reeds merkbaar was voordat de gulden van het goud werd los gemaakt,, zette zich krachtig voort na 27 September 1936, doch kwam in de zomermaan den van 1937 tot stilstand en maakte plaats voor een terugslag in het za kenleven, welke vooral in een gevoe lige daling van de producten- en grondstoffen-prijzen tot uitdrukking kwam en op de effectenbeurs de koer sen van aandeelen in korten tijd aan merkelijk deed terugioopen. In vele bedrijven wei-d deze terugslag sterk gevoeld. Gelukkig hebben vele ondernemingen het korte tijdperk van betrekkelijken voorspoed gebruikt om zich zoodanig te versterken, dat zij mogelijk nieuwe schokken gemakkelijker dan te voren zullen kunnen doorstaan. De onzekerheden, op economisch en politiek gebied in de verschillende landen, staan voor alsnog het vertrouwen in den weg, dat voor een rustige en normale ontwikkeling van de conjunctuur noodzakelijk is. Op financieel gebied overheerschte één factor: het steeds ruimer worden van de geldmarkt, zoowel voor kort als voor lang geld. Korte beleggingen waren langzamer hand niet meer rendabel. Drie- maandsch schatkistpapier gaf ten slotte een remunerate van niet meer dan 1/8 pCt.. Het was dan ook uiterst moeilijk voor de zeer ruime liquide middelen een ook maar eenigszins loonend emplooi te vinden en, daar ook de credïetvraag zeer beperkt bleef, moest een en ander op de interest- rekening wel een ongunstigen invloed hebben. Ook de rente op de obligatiemarkt liep steeds terug. Vooral de openbare lichamen maakten hiervan gebruik om op groote schaal tot conversie van leeningen over te gaan. Men mag aannemen, dat wel voor een bedrag van ruim anderhalf milliard gulden aan deze leeningen is geconverteerd, waarbij dan nog de conversies van industrieele obligaties, pandbrieven en buitenlandsche obligaties ko men, die het totaal zeker over de twee milliard brengen. Een groote levendigheid heeft daardoor ons emissiebedrijf gekenmerkt, terwijl de op gaande beweging op de fondsenmarkt in het eerste halfjaar de bedrijvigheid in onze ef- fectenafdeeling ten goede kwam. Daarentegen werd op de wisselmarkt door liet optreden van de egalisatiefondsen het arbitragebedrijf in zijn arbeidsveld zeer be perkt. Gezien al deze factoren is het eindresultaat over het afgeloopen jaar zeer bevredigend te noemen. Voorgesteld.wordt na de gewone stor ting in het pensioenfonds en een afschrijving op gebouwen van ruim 596.000.en na toevoeging van 1.000.000.aan de gewone reserve en 1.000.000aan de bijzondere reser ve, een dividend van 6 pCt. uit te keeren. Winst- en Verliesrekening. Het winstcijfer van rente en wissels be draagt f5.285.817,39; Provisie f 6.363.986,64 en dat der Effecten en syndicaten f 1.231.788,36. De Debetzijde der Winst- en verliesrekening vertoont de navolgende cijfers: Bedrijfs- onkosten f 6.299.356,27; Pensioenfonds f492.490,45; Afschrijving gebouwen f596.494,16; Reserve f 1.000.000,Bijzondere reserve f 1.000.000,—Dividend 6 pet. f 2.700.000,Dividend- en tantièmebelasting f 283.192,84; Tantièmes f 258.000,—; Saldo op nieuwe rekening' f 501.982,20. NATIONALE VEREENIGING TOT BEVORDE RING DER PAARDENFOKKERIJ IN NEDERLAND. Z.K.H. Prins Bemhard aanvaardt het beschermheer schap. Bij de opening van de jaarlijksche algemee ne vergadering van de „Nationale vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Neder land", welke te Utrecht gehouden is, deelde de voorzitter, de heer H. A. van Beuningen mede, dat het hoofdbestuur van den secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard bericht had ont vangen, dat Z.K.H. het beschermheerschap van de vereeniging heeft aanvaard. Zaken van Philips ontwikkelen zicli gunstig. Laatste maanden van 1937 echter een vermindering. Aan de Nieuwjaarsrede door den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant gehouden, ont- leenen wij het volgende: De gang van zaken in de Philps- bedrijven. die in het jaarverslag over de periode 1 Mei 1936 tot 30 April 1937 als gunstig kon worden gekenmerkt, heeft zich ook in de maanden Mei t.m. December gunstig ontwikkeld. De terugslag, welke in de laatste maanden des jaars viel waar te nemen in de internatio nale conjunctuur, heeft ook eenigermate zijn invloed op de bedrijvigheid der vennootschap doen gelden. Desalniettemin mogen de ver kregen resultaten, deze omstandigheden in aanmerking genomen, zeker niet onbevredi gend worden genoemd. Men acht bij de thans bestaande onzekerheid en spanningen op poli tiek en financieel gebied, een zeer voorzichtig beleid uiteraard geboden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5