Amerika versterkt de bewapening. Roosevelt's voorstellen aan het Congres. België, De Zwitsersche volksrechten in herstel. W* THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN ZATERDAG 29 JANUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD De met spanning verwachte bood schap van president Roosevelt ovet- de bewapening is gisteren aan het Congres overhandigd. De president stelt hierin het Con gres voor: le. dat het zal toestemmen in het uitgeven van 6.800.000 dollar voor het aanschaffen van materieel tot het bestrijden van aanvallen uit de lucht. Deze som zal voorkomen op de begrooting van 1939. 2e. dat het zal toestemmen in een betere organisatie van de leger reserve, hetgeen 450.000 dollar zal kosten. 3e. dat het zal toestemmen in het uitgeven van 6.080.000 dollar voor het aanschaffen van machinerieën voor het vervaardigen van legermaterieel. Hiervan zal 5 millioen voorkomen op de benrooting van 1939. 4.e. dat het zal toestemmen in het lircgeven van twee millioen dollar voor het.vervaardigen van munitie. 5e. dat het zal toestemmen in het uitbreiden van het bestaande pro gramma voor het bouwen van oor logsschepen met twintig procent. 6e. dat het zal toestemmen in het bouwen van twee slagschepen en twee kruisers boven het bestaande pro gramma in het kalenderjaar 1938, hetgeen gedurende het belastingjaar 1939 een uitgave van een kleine som zal eischen. 7e. dat het zal toestemmen in het uitgeven van vijftien millioen dollar voor het bouwen van een aantal kleine schepen van een nieuw type voor proefnemingen, waarbij inge sloten het maken van plannen voor kleine schepen van een ander type, mdien dit noodig mocht blijken. President Roosevelt verklaarde verder van meening te zijn, dat thans voor het congres de tijd komt om wettelijke maatregelen te Barcelona neemt represailles. Bombardementen van steden achter het front. De zender der Spaansche Republi keinen Radio Barcelona heeft gister avond een lange nota bekend ge maakt van het ministerie van lands verdediging betreffende bombardee ring uit de lucht van achter het front gelegen steden. Hierin wordt o.a. gezegd: „Tegen het vreeselijke luchtwapen bestaat slechts een toevlucht: De zelfde methoden toe te passen als de vijand. Dus terreur tegen terreur. Het opperbevel kan niet gelaten en lijdelijk bij de door de luchtmacht der opstandelingen veroorzaakte verschrikkingen toezien en heeft besloten, dat als represaille tegen de bombardemènten van Barcelona, Tarragona. Valencia en het geheele kustgebied van de Middellandsche Zee Salamanca en Valladölid zullen worden gebombardeerd. Vandaag (dat was dus Vrijdag) hebben de vliegtuigen der regeering behalve de mili taire doelen te Oropesa en Talavara Sala manca gebombardeerd. Alle andere aanval len op onze steden zullen eveneens worden beantwoord". Toc-h verklaart de minister van landsverdediging openlijk, dat de re- geeringsluchtmacht zich volkomen van een bombardeering van achter het front gelegen steden zal onthou den, indien de vijand er evenzeer mede ophoudt. De republikelnsche regeering zal met genoegen deelne men aan ieder initiatief om tot een compromis te komen, waarbij strijd middelen, die onschuldigen zouden treffen, zullen worden ontweken. Bombardement op Salamanca verijdeld. Havas verneemt uit Salamanca 28 Januari: Vanochtend heeft een escadrille van de re- geeringsluchtmacht gepoogd Salamanca te bombardeeren. De vliegtuigen werden even wel door het afweergeschut en de jachtvlieg tuigen van Franco verdreven. Berichten over het front bij Teruel. Uit Barcelona verneemt Havas voorts, dat ■de regeerinstroepen blijkens een mededee- ling van regeeringszijde aan het front bij Teruel doorgaan aan te vallen in den sector van Singra en in dien van Celadas. De op- marsch der rec'htschen in de richting van den Rio Alfambra is volkomen tot staan gebracht. De rechtsche troepen trekken snel terug naar het noorden, teneinde de regeeringstroepen tegen te houden, die Singra bedreigen. De weg van Teruel naar Saragossa ligt thans onder bereik van het geweervuur der regee- ringsma nschappen Militaire kringen bewaren groote reserve ten aanzien van de toekomstige operaties. Zij geven echter uitdrukking aan werkelijke vol doening, aangezien de tegenstanders hun reser ves verbruiken op de punten, waarheen de bevelvoering der regeeringstroepen hen lokt. De afleidingsmanoeuvre in de richting van Singra zal wellicht gevolgd worden door andere van denzelfden aard. Uit Saragossa meldt Havas: Het schijnt, dat de regeeringstroepen zich tot eiken prijs mees ter willen maken van den weg naar Teruel. Zij hebben felle aanvallen gedaan tusschen de beide zijrivieren van de Alfambra ten Zuid westen van Celadas. De aanval, welke na een voorbereidend artillerievuur werd ontketend, werd gesteund door vechtwagens. De aan vallers. werden evenwel teruggeslagen. Latere aanvallen wei-den eveneens teruggeslagen. Baskische autoriteiten terechtgesteld. De vertegenwoordiger der Baskische regee ring te Londen heeft een communiqué gepu bliceerd, waarin hij verklaart, dat ondanks de pogingen tot weerlegging van de rechtsche autoriteiten de Baskische regeering documen ten bezit, welke uitvoerig aantoonen, dat tot de terechtstelling van drie hooggeplaatste Bas kische persoonlijkheden besloten is door de rechtschen, gelijk de hertog van Atholl kort geleden aan het licht bracht. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de Baskische regeering bovendien bevestiging heeft gekregen van het bevel tot terechtstel ling van een vierde Baskische persoonlijk heid. nemen om te voorkomen, dat in tijden van oorlog onredelijke winsten worden gemaakt en voor een mogelijken oorlog de lasten zoo veel mogelijk over de bevolking worden ver deeld naar draagkracht. Ontwerpen hiertoe werden jarenlang door dit en vorige con gressen bestudeerd. Het is noodzakelijk, dat op het oogenblik iedereen zich realiseert dat de ongelukkige toestand van de wereld te dikwijls leidt tot een verachten van die beginselen en ver dragen, waaraan de internationale wet on der-worpen is en in het invoeren van nieuwe factoren in de huidige oorlogvoering. Doeltreffende bescherming beteekent, al dus de president, dat niet alleen de kusten van de Vereenigde Staten worden beschermd, doch ook de verbindingslijnen, ver van de kust verwijderd moeten worden beschermd en een krachtige vijand moet honderden mij len van de kusten verwijderd gehouden wor den. Verder kan de verdediging niet beperkt blijven tot een Oceaan of tot een kust, om dat de andere zeker veilig is, terwijl men ook niet zeker kan zijn, dat de verbindingsweg, het Panama-kanaal, veilig zal zijn. Een doel treffende verdediging .eischt derhalve een gelijktijdige verdediging van alle deelen van de Vereenigde Staten. Het is derhalve een duidelijke plicht, dat iedere poging moet wor den gedaan den vrede te bewaren, doch te gelijkertijd moet het land beschermd wor den. Dat is het doel van deze voorstellen. Tenslotte verklaarde president Roosevelt nog. dat de bescherming van de Vereenigde Staten niet gegrondvest is, of zal zijn. op den aanval, doch alleen op de verdediging. Arrestatie wegens hoogverraad. Te Weenen is een zekere dr. Tavs gearres teerd op grond van de ontdekking van een voor hem ernstig compromitteerend document, dat een program van actie inhield voor 1938. Het onderzoek wordt voortgezet tegen nog vijftien gearresteerden. Uit goede bron meent men te weten, dat het program van actie van de groep Tavs. de vervanging van het tegen woordige kabinet door een overgangskabinet behelsde. Voorts schijnt dit document hulp van buiten het Oostenrijksche gebied verwacht te hebben. Uit de officieele. verklaringen blijkt echter, dat niet is vastgesteld, dat deze ver onderstelling op een concreten grondslag be rustte. Rexistisch afgevaardigde dient aanklachten in. Naar aanleiding van de vechtpartij in de Kamer heeft de Rexistisehe afgevaardigde Sindic een aanklacht ingediend tegen Marcel Henri Jaspar, Lahaut en Delbrouck wegens mishandeling. Gaat minister Van ïsacker heen? De Libre Belgique weet te melden, dat de Christelijk-Democratische minister van Eco nomische Zaken, Van ïsacker, zeer binnen kort uit de regeering zal treden. Hij zal be noemd worden tot president-commissaris van de Credietbank, in de plaats van Hymans, die kortelings is benoemd tot lid van de directie der nationale maatschappij voor crediet aan de Nijverheid De Valera stelt zich niet candidaat in Ulster. De Valera heeft thans officieel medegedeeld, dat hij zich geen candidaat zal stellen voor de algemeene verkiezingen in Ulster, aange zien hij van meening is, dat de verkiezingen niet het werkelijke gevoelen van de bevolking- weergeven over de verdeeling van het gebied. De Valera, aldus Havas, is van meening, dat de bevolking van verscheidene graafschappen aansluiting bij den Ierschen Vrijstaat ver langt en niet onder het parlement vai\ Belfast wil blijven Berichten over den toestand overdreven Officieele Grieksche kringen te Londen bevestigen, dat een aantal leiders der politieke oppositie uit Athene zijn gedeporteerd wegens de verspreiding van opruiende vlug schriften. De kringen noemen evenwel het bericht, dat Metaxas de absolute dic tatuur zou hebben ingesteld over dreven. Een bijzondere correspondent van Havas meldt uit Athene, dat geen wijziging is ge komen in het politieke regime in Grieken land, dat blijft zooals het sedert Augustus 1936 was. Met het oog op het drijven van reactionnairen, en o.a. de publicatie van clandestiene schotsschriften, heeft de regee ring echter besloten, een aantal personen te verbannen. Overigens is het in het land rustig. Het Atheensch Telegraaf Agentschap deelt nog mede, dat een complot is ontdekt om een aanslag te plegen op het leven van minister president Metaxas. In verband hiermede zijn vijftien personen gearresteerd, waarvan twee of drie gepensioneerde officieren. Zij zijn voor den tijd van een jaar naar Ales gede porteerd DoitseMaiJEidL Rijksdag niet hijeen op 30 Januari. Het D.N.B. meldt, dat de in de bui- tenlandsche pers verspreide berichten, volgens welke de Rijksdag op 30 Jan. den vijfden verjaardag van het na tionaal socialistisch bewind zou bijeenkomen en Ilitler een redevoe ring zou houden, onjuist zijn. Zij zijn waarschijnlijk te verklaren uit het feit, aldus het D.N.B., dat de Führer in de laatste jaren op 30 Januari politieke uiteen zettingen heeft gegeven en dat voor het geval hij daar ook dit jaar toe zou besluiten, door de desbetreffende technische en bestuursih- stanties voorbereidingen waren getroffen. Voor de viering van den 30sten Januari is te Berlijn het volgende programma samen gesteld: 8 uur: Groote reveille en optochten van de muziekkorpsen der nationaal-socialistische be weging. 9 uur: Rijksminister Goebbels spreekt voor de radio tot de Duitsche jeugd. 10 uur: Défilé van de lijfwacht der S.S. voor Hitier bij de rijkskanselarij. 11 uur: Overhandiging door Hitler van de eereteekenen aan de dragers van den natio- nalen prijs. 20 uur: Traditioneele fakkeloptocht langs de rijkskanselarij. ij Engelsclie treiler als verloren beschouwd. Met tien man in den storm vergaan. Uit Londen,, 28 Jan. Men heeft alle hoop opgegeven nog iets terug te vinden van den treiler uit Milford Haven, „Gordon Richard", die waarschijnlijk tijdens de laatste stormen on den Atlantischen Oceaan vergaan is met de geheele bemanning, die uit tien koppen be stond. DE JUWEELEN DER FAMILIE HESSEN. BRUGGE, 28 Januari (A.N.P.). Baron von Neurath, de eerste secretaris van het Duitsche gezantschap te Brussel, heeft een bezoek aan Brugge gebracht om er de juweelen van de familie Hessen Ie halen. De waarde d^zer juweelen wordt geschat op drie millioen franken. Bij de collectie bevindt zich een met kostbare steenen bezette zilveren sigarettenkoker, een geschenk van tsaar Nico- laas van Rusland. Hij draagt de volgende inscriptie: „For darling Ernie with fondest lave from Nick and Alix. Nov. 25the 1904". De juweelen zullen naar het slot te Frie- drichsruhe worden overgebracht. Brand woedde in tehuis voor bejaarden. Tien dooden, twee gewonden. HELSINGFORS, 28 Januari. Het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen te Ylaene is door brand geheel vernield. Tien personen zijn om het leven gekomen, twee werden gewond. Wisselagent verdwenen. Een millioen frank was hem toevertrouwd. BRUSSEL, 28 Januari (A.N.P.) Een 34-jarige wisselagent, die het deed voorkomen alsof hij arbitragezaken deed op de beurzen van Parijs, Luxemburg en Amsterdam, heeft van cliën ten in totaal meer dan een millioen franken ontvangen voor transacties. Een der cliënten had den man 800.000 Franken toevertrouwd. Toen hij einde 1937 den stand van zijn reke ning verzocht, deelde de wisselagent mede, kasmoeilijkheden te hebben, doch er voor te zullen zorgen, dat de afrekening op 15 Jan. zou geschieden. Sedert eenigen tijd heeft men den man evénwel niet meer gezien. Deze heeft reeds .een veroordeeling achter den rug. Hij werd later evenwel voorwaarde lijk in vrijheid gesteld. Woonschuitbewoner door kolen damp bedwelmd. Vrouw overleden. Vrijdagmiddag' is te Aalsmeer ontdekt, dat de bewoners van een woonbark, liggende aan de Stommeerkade, door kolendamp zijn be dwelmd. Toen een dochter van deze bewoner,j bij de schuit kwam en op haar kloppen geen antwoord kreeg, sloeg zij een ruit in, waardoor zij naar binnen kon kruipen. Daar vond zij haar vader bewusteloos op een stoel en haar moeder levenloos te bed. Een geneesheer con stateerde, dat de vrouw was overleden. Daar door het kapotslaan van de ruit nog tijdig versche lucht was toegestroomd, keerde bij den man na eenigen tijd het bewustzijn weer. Hij zal waarschijnlijk geen nadeelige gevolgen van de bedwelming ondervinden. Bij onder zoek bleek, dat een in het woonvertrek staan de kachel de kolendamp had verspreid. Verschillende volksstemmingen in het vooruitzicht. Gematigder gebruik van de „dringendheidsbepaling". Initiatiefvoorstellen in stemming gebracht. Genève, 22 Januari 1938. (Van onzen correspondent.) 'ANNEER men hier zegt, dat het jaar 1938 waarschijnlijk het jaar van het herstel der volksrechten zal worden, moet men natuurlijk niet denken, dat Zwitserland in de vorige jaren onder een soort van dictatuur zou hebben te lijden gehad! De Zwitsersche volksvertegen woordiging heeft ook in den laatsten tijd vol komen normaal gewerkt; de verkiezingen zijn op tijd en onder volkomen stemvrijheid der kiezers gehouden; de regeering heeft zich geen rechten aangematigd, die haar door de gekozenen van het volk niet waren toever trouwd. Kortom de democratische betrek kingen en volksvertegenwoordiging hebben geenerlei schade ondervonden. Toch is het niet geheel ten onrechte, wanneer men van een „herstel der volksrechten" spreekt, omdat de bij zondere rechten die het Zwitsersche volk in tegenstelling tot de meeste andere volken bezit, in den laatsten tijd wel wat erg in de verdrukking waren geraakt: het recht, om door middel van het referendum of volks stemming het laatste oordeel over belangrijke wetten uit te spreken, alsmede het recht, om zelf wets voorstellen in te dienen en ook daar over een volksstemming uit te lokken. In drieërlei gevallen hebben de Zwitser sche stemgerechtigden volgens de Zwitser sche Grondwet het recht door middel van het referendum 't laatste en beslissende woord over een wetgevenden maatregel uit te spre ken. In de eerste plaats is geen grondwets wijziging geldig, indien deze niet uitdruk kelijk door een volksstemming, waaraan alle kiezers van het gansche land mogen deelne men, bekrachtigd werd. In de tweede plaats hebben dertigduizend stemgerechtigden de bevoegdheid een referendum over een wet aan te vragen, waarmede zij zich niet ver eenigen kunnen, in welk geval ook deze wet eerst geldig zal worden, indien zij door de meerderheid der stemmers wordt goedgekeurd. De 3% Indische leening 1937 A geheel geplaatst. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het restant aan obligaties der 3 pet. Nederlandsch-Indische leening 1937 A thans geheel is geplaatst, zoo dat de gelegenheid tot verkrijgen dier stukken bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amster dam niet zal worden heropend. Gearresteerde Veluwsche inbreker Complot aan het werk? Inbraken duren voort. De man, dien de Apeldoomsche politie Don derdag heeft gearresteerd onder verdenking schuldig te zijn aan de talrijke inbraken op de Veluwe, de 41-jarige D. v. L., uit Haarlem, heeft Vrijdag een volledige begentenis afgelegd en de plaatsen opgegeven, waar hij den buit had verborgen. De man was pas kort uit de ge vangenis ontslagen. Ondanks deze aanhouding blijven echter de inbraken doorgaan. Zoo zijn gisternacht te Loenen, onder de gemeente Apeldoorn, weer drie inbraken gepleegd, en wel in een slagerij, een kruidenierswinkel en een villa, waarbij de inbreker zich, evenals de arrestant dit placht te doen, toegang heeft verschaft door het uit snijden van een ruit. In alle drie gevallen was de buit vrijwel van geen beteekenis, hoewel de huizen wel terdege waren onderzocht. Ook hier scheen het den inbreker alleen om geld te doen te. zijn. In geen enkel der drie gevallen hadden de bewoners iets gehoord. De politie vermoedt nu dat de aangehoudene nog een of meer collega's in het complot heeft gehad. Deze beweert echter geheel alleen te hebben gewerkt zonder handlangers. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING En zoo zal je zien, vervolgde Neusopius, dat we Op hetzelfde oogenblik hoorden ze beiden (Dickie en Neusopius) een hevig lawaai en toen ze in de richting keken van den schoor steen, zagen ze plotseling iemand plat op zijn neus vallen. Er was een mensch uit den schoorsteen komen vallen Neusopius sprong van zijn stoel op van schrik en Dickie liep snel in de richting van Thijs. Want hij had hem al lang herkend en Dickie sprong in de rondte van plezier. Daar was Thijs, daar was Thijs en nu kon hij tenminste weer weg! Weg.'weg, uit deze gevangenis!! Thijs! Thijs!! riep Dickie opgewonden uit. Thijs! Heb je je bezeerd?? Thijs prooeerde overeind te krabbelen. Hij was nog een beetje duizelig, door den smak, dien hij gemaakt had en keek daarom een beetje versuft de kamer door Toen kreeg hij eindelijk Dickie in de gaten. Dickie! Hoe gaat het er mee? En wie iso! Neusopius!! Neusopius keek grimmig toe. Ja, mamaetje. ilr ben het en je *omt Uier n»et meer vandaag 1 En in de derde plaats heeft de Grondwetsher ziening van 1891 den Zwitserschen stemge rechtigden het recht gegeven zelf een aanvul ling of wijziging van de Grondwet of een wetsvoorstel in te dienen, waarvoor de onder- teekening door 50.000 kiezers noodzakelijk is. Een dergelijk „initiatief-voorstel" zal dan door de regeering en het parlement moeten behandeld worden, waarna tenslotte ook hier over een volksstemming zal moeten gehouden worden. De verplichte onderwerping van voorstellen tot Grondwetswijziging aan het beslissende volksreferendum is zoo duidelijk en voor behoudloos voorgeschreven, dat op dit volks recht natuurlijk geenerlei inbreuk is ge maakt. Doch dit zijn in de laatste jaren dan ook vrijwel de eenige volksstemmingen, waarbij het geheele land betrokken was ge weest. Voor het overige heeft -de regeering met goedvinden van het parlement de volks rechten zooveel mogelijk veronachtzaamd. Dit werd bij wetsvoorstellen, die in de oogen van een groot deel van het volk eigenlijk geen ge nade vonden, mogelijk, omdat de Grondwet een uitzondering toelaat op de bepaling, dat 30.000 stemgerechtigden de bevoegdheid be zitten een referendum tegen een hun onwel gevallige wet aan te vragen: indien de volks vertegenwoordiging het onderwerp voor „drin gend" verklaart, vervalt het recht een volks stemming aan te vragen en wordt de door de Kamer en Senaat aangenomen wet onmiddel lijk van kracht. In de laatste jaren werd het nu meer en meer gebruikelijk, om bij wetten, waartegen een vrij sterk verzet in den lande te vreezen was, een beroep te doen op de we reldcrisis, die geen uitstel van den wetgeven den maatregel gedoogde. Dit werd zulk een gewoonte, dat zelfs wanneer het verband tus schen de nieuwe wet en de crisis slechts heel zwakjes was of heelemaal niet te vinden, dan toch de „dringendheidsbepaling" in de wet werd opgenomen, en aldus een referendum er over onmogelijk werd gemaakt. En wat het recht van het volk betreft, om eigen „initia tiefvoorstellen" in te dienen, de regeering talmde zoolang met haar boodschappen aan het parlement over de al of niet doelmatigheid van een uit het midden van het volk inge diend en door 50.000 en meer kiezers onder teekend wetsvoorstel, dat ook dit volksrecht meer papier dan werkelijkheid werd! AAN dezen toestand van een feite- lijke uitschakeling der volksrech ten zal vermoedelijk een einde komen. De regeering heeft reeds verklaard, dat zij de crisis grootendeels als ge ëindigd beschouwt en dus niet langer een beroep op de crisis zal willen doen om wetten aan het referendum van het volk te onttrekken. Dit is vooral van belang met betrekking tot het financieel beleid der regeering. In de laatste jaren zijn in tegenstelling tot de be doeling der Grondwet verschillende nieuwe directe en indirecte belastingen ingevoerd, zonder dat het volk de gelegenheid kreeg bij referendum hierover zijn meening te uiten. Deze practijk, die eigenlijk met den geest der Grondwet in strijd was en waartegen vooral van sociaal-democratische zijde herhaaldelijk geprotesteerd werd, zal thans niet langer wor den voortgezet. De regeering zal weldra een wetsvoorstel indienen, dat het evenwicht tus schen de staatsinkomsten en de staatsuitga ven voor een hopelijk lange reeks van jaren zal waarborgen en dat na de verkregen goed keuring van het parlement ook aan de eind beslissing van het souvereine volk zal voorge legd worden, indien althans 30.000 stemgerech tigden een referendum erover verlangen. Dit is heel waarschijnlijk. Want er zullen wel zoo veel nieuwe belastingen worden voorgesteld of oude worden bestendigd, dat het niet moeilijk zal vallen daarvoor 30.000 tegenstanders te vinden! Zal dus eenerzijds het recht van het volk, om een referendum aan te vragen, voortaan naar den wil der regeering zelf zoo min moge lijk door de „dringendheids-bepaling" worden ontdoken, anderzijds heeft de regeering ook besloten geleidelijk de op de staatskanselarij ingediende initiatief-voorstellen af te hande len en deze aan het beoogde referendum voor te leggen. De regeering heeft met dit voorne men reeds een bescheiden begin gemaakt door dat zij het initiatief-voorstel van fascistische zijde over het verbieden dei- vrijmetselarij in Zwitserland einde November in stemming heeft gebracht. Doch al is thans één initiatief voorstel afgedaan (en overeenkomstig het advies van regeering en parlement verworpen), er liggen thans nog twaalf andere voorstellen op de staatskanselarij op afdoening te wach ten en drie andere kunnen ieder oogenblik worden ingediend! De inhoud van deze voorstellen is heel ver schillend en toont de veelzijdigheid van de openbare belangstelling voor vraagstukken van algemeen belang. Drie van de 15 initia tiefvoorstellen hebben ten doel door een pre- ciesere omschrijving van de Grondwetsbepa ling het in de vorige jaren van de „dringend heids-bepaling" gemaakte misbruik voortaan te verhinderen. De andere voorstellen betref fen de particuliere wapenfabricage en wapen handel, de werkverschaffing, de administra tieve rechtspraak, de ondersteuning van de ouden van dagen, de werkloosheidsverzekering, de vrijheid van drukpers, de staatsspoorwegen, de verkeersregeling tusschen trein en auto, de vervaardiging van brandewijn, de bestrijding der spionnage, het begrootingsrecht van het parlement, een extra-crisis-belasting. Over vier van deze 15 initiatiefvoorstellen zal nog in het jaar 1938 de beslissing vallen. Ofschoon de regeering ook de andere zoo spoedig moge lijk wil afdoen, moet dit jaar nog met een be scheiden afbetaling worden genoegen geno men. Want in December zal de volksstemming moeten gehouden worden over het Wetboek van Strafrecht, dat in December eindelijk na een parlementaire behandeling van niet min der dan twintig jaren de goedkeuring van kamer en senaat verkregen heeft.'Dit Zwitser sche strafwetboek zal, indien het volk bij re ferendum het aanneemt, in de plaats van de 25 verschillende wetboeken van strafrecht ko men, die tot dusverre in de 25 heele en halve kantons van Zwitserland van kracht zijn. Men begrijpt, dat menig kanton aan het behoud van zijn eigen oude recht hangt en dus heel wat tegenstand der kiezers te overwinnen zal zijn, wil Zwitserland tot éénheid van straf recht eindelijk komen. Daarom kan men de regeering begrijpen, die de stemgerechtigden in dit jaar van de belangrijke voksstemming over het Wetboek van Strafrecht niet al te zeer met andere vraagstukken vermoeien wil. Een reusachtige voorlichtingsarbeid over de kwestie van de eenheid van strafrecht is on ontbeerlijk. Daarom zullen dit jaar nog slechts vier initiatiefvoorstellen aan de beurt voor een referendum komen. Doch de vaste wil van de regeering om de volksrechten ook in dit opzicht in eere te herstellen, staat buiten twijfel. R DE JONG VAN BEEK EN DONS

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6