Haarlem's Dagblad Hedenmorgen een Prinses geboren r FEESTUITGAVE Een Vreugdedag Hedenmorgen tien uur bereikte ons de tijding, dat H.K.H. Prinses Juliana 't leven heeft geschonken aan een dochter. Wij vernemen niet officiéél dat de gezondheidstoestand van H.K.H. Prinses Juliana en Haar dochter goed is. Lang verwacht signaal klonk Enthousiasme te Baarn. De klokken luiden. „NU JUICHT EEN VOLK" WEEKBERICHT Het Groote Nieuws. 55e Jaargang No. 16751 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admïn. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM MaamJag 31 Januari 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elko regèl meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. HET is vandaag een vreugdedag voor 't gansche Nederlandsche volk, in Europa zoowel als in de overzee- sclie gewesten en in al die nabije en verre landen waar Nederlanders wonen. De geboorte van een Oranje-telg voert nieu we levenssappen toe aan ons Koninklijk Huis en tevens aan ons nationaal bestaan, want volk en Vorstenhuis zijn zoo innig vereend als wellicht in geen ander land het geval is. Die vereeniging is veel beschreven en veel bezongen, zoo veel dat men haar is gaan be schouwen als een zaak die vanzelf spreekt. Toch zijn er oogenblikken geweest zij liggen niet zoo ver achter ons in de historie waarin onrust heerschte over het voort bestaan van het Huis van Oranje. Niet over de vraag of het Nederlandsche volk het trouw zou blijven maar over de toekomst der opvolging. In dergelijke oogenblikken even als op tijdstippen van groote vreugde in en door het Koninklijk Huis voelen wij allen de intensiteit van de eenheid tusschen Vorsten huis en volk en verblijden ons daarin. Zulk een tijdstip van groote nationale vreugde is nu weer aangebroken. Wéér, zeg ik, want de viering van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana en de enkele maan den later volgende groote festiviteiten bij haar huwelijk liggen ons nog versch in het geheugen. Pas enkele maanden geleden, toen men zich reeds voorbereidde op de viering van de blij de gebeurtenis die thans tot een feit is ge worden, wierp het ernstige auto-ongeluk dat Prins Bern'nard trof een schaduw over land en volk. De toen gewekte ongerustheid duur de gelukkig slechts kort; weldra werden de geruststellende mededeelingen der medici tot de algemeene zekerheid, dat het jonge en sterke gestel van den Prins dezen schok met succes doorstaan had.'Ook het leven der vorsten is, als dat van alle menschen, van licht en schaduw vervuld. Wij kunnen ons er vandaag in verheugen dat nevens de geluk kige jonge moeder een blijde jonge vader zich over het kindje kan buigen en ten volle dee- len in haar schoóne toekomst-droomen. De Prinses is ons volk zeer dierbaar, in niet minder mate dan H.M. de Koningin dat reeds als toekomstig troonopvolgster was. In haar hebben wij ook allen begrepen dat zij een kind van dezen tijd is, het nieuwe ver staat en het volk in haar eenvoud en be minnelijkheid zeer na staat. Wij zijn even min vergeten hoe zij zelf, in een mededee- ling per radio, ons indertijd de verwachting van deze blijde gebeurtenis te verstaan gaf op een wijze, welker openhartigheid en kieschheid ons. gelijkelijk troffen. Dat was een direct contact met het Nederlandsche volk waaruit als het ware het vertrouwen sprak: Ik weet dat gij u allen evenzeer ver heugen zult als ik; wat is het heerlijk u dit te kunnen zeggen. Ook in het buitenland heeft men toen gevoeld, hoe groot en innig de verstandhouding tusschen ons volk en zijn Prinses is. Thans is die dieper dan ooit te voren. Naar de. jonge ouders maar ook naar H.M. de Koningin gaan vandaag onze eerbiedige en blijde gelukwenschen uit. Ook voor de Koningin is dit ongetwijfeld een dag van zeer groote vreugde. Het leven van haar kleinkind opent ook voor haar een blij ver schiet, zoowel in het familieleven als in het feit, dat de toekomst van haar Huis ten bate van haar volk opnieuw verz.ekerd is. Als de welgemeendheid en het aantal der heilwenschen bij de geboorte van een kind het levensgeluk van dat kind kunnen be ïnvloeden dan wacht deze telg van het Huis van Oranje wel een zeer schoon levenslot. Want allen hopen wij daarop, allen verheu gen wij ons. Moge Gods zegen die wenschen tot verwezenlijking brengen. R. P. Eind'lijk is de dag gekomen Waarnaar steeds werd uitgezien, Maar ANTHRACIET en prima BRECH-COKES Nog altijd van FRANS PERQUIN. (Adv, ingez. MecL.) Journalisten zetten een stormloop in. Baarn in „alarmfoesfand". BAARN, 31 Januari. Leek het te negen uur nog, alsof er sinds gister avond, toen op grond van enkele aan wijzingen de onrust in het Badhotel was opgejaagd, in het geheel niets veranderd was, in enkele seconden was het beeld, dat het Badhotel bood, totaal veranderd, toen in de pers kamer, waar nog eenige slaperige journalisten hangerig wachtten, plot seling het belgeluid van de telex weerklonk. Het was op dat moment half tien precies. De lange nacht, welke zoo moedig was be gonnen, was toch voor vele journalisten te zwaar geworden, althans tegen zes uur ver dween menig waakzaam man naar zijn slaap kamer. Zoodoende kon de gong, die onmid dellijk op de waarschuwing van het A. N. P. krachtig werd geslagén, het nuttige werk ver richten, vele half aangekleede en half uitge slapen hotelgasten de gang op te jagen. Nauwelijks had de portier van het hotel, welke functionaris zich werkelijk onberispe lijk van zijn taak kweet, het trappenhuis van zijn vervaarlijke slagen doen daveren, of menig ongekamd hoofd verscheen om een hoek van de deur en een minuut later reeds waren in de perskamer vrijwel allen aan wezig, die hier nu reeds zooveel dagen op dit groote moment hadden gewacht. Ware stormloop. Het was nu nog slechts een kwestie van minuten, of de weg van het Bad hotel naar het paleis Soestdijik was onderworpen aan een uitgesproken eenrichtingsverkeer. Fotografen be laadden zich met hun toestellen, an deren vergaarden schielijk overjas en hoofddeksel, en daar stoven de auto's, de fietsen en de tandems naar hotel Trier, dat tegenover het paleis is gelegen en waar men, in den rug gedekt door twee telex-toestellen van het A.N.P., welke ook daar staan op gesteld, de plaats van de heugelijke gebeurtenis van meer nabij zou kun nen beschouwen. Met het oog op de telefoon-accomodatie waren echter ook, die in het Badhotel hun stelling bleven innemen. De „prinselijke residentie in feeststemming. Baarn, de prinselijke residentie vier feest. En viert dit op een enthou siaste en kostelijke wijze reeds in de eerste ochtenduren, dat men er voor den verderen dag de beste verwach ting van mag koesteren. Onmiddellijk na het bericht: „Een Prinses is geboren", werd van het gemeentehuis van het station, van de schoolgebouwen en van tal van particuliere huizen de vlag uit gestoken. De scholen werden onmiddellijk gesloten. Troepen jongens en meisjes trokken door de straten: „Lang zal ze leven", zingend. Hiel en daar werden kringen gevormd en gezellig dansend en hossend bewoog de jeugd zich door Baarn. Toen kwam ook de muziek op de straat. En al spoedig klonken de tonen van de oude vade/rlaiidsche liedjes door de straten ten gehoore gebracht door enkele draaiorgels en muziekkorpsen. Het was al jolijt in de nauwe straatjes en op de Brink, in Baarn. Oogenblikkelijk na het bekend worden van de geboorte werden op verschillende punten ver sieringen aangebracht en binnen een uur was Baarn veranderd in een kleurrijk en feestelijk versierde gemeente. De Tweede Kamer bijeen. In verband met de geboorte van een prinses is de Tweede Kamer bijeen geroepen tegen Woensdag a.s. des middags'te half drie. Muzikale omgang" in Heemstede. Hedenavond zal door de drie gezamenlijke muziekkorpsen van Heemstede een muzikale omgang wordt gemaakt door een deel dei- gemeente. Het vertrek van het Raadhuisplein is bepaald op half negen. 'Het Raadhuis en het politiebureau zijn ver sierd en het Raadhuis zal bovendien heden avond verlicht worden. Avond Ned. Reisvereeniging uitgesteld. De afd. Haarlem van de Ned. Reisvereeni ging zou Dinsdagavond in het gebouw van den Haarl-, Kegelbond een Italië-avond geven. In verband met de blijde gebeurtenis zal deze avond voorloopig niet doorgaan. Nu laat men in het land de klokken luiden. Met helderen en feestelijken klank, Alom in Noorden, Westen, Oosten, Zuiden, Een galm van vreugde en aan Gode dank. Juicht, er is een Oranjekind geboren, Een nieuwe telg van 't oud bemind geslacht, Nooit kon een volk een blij der tijding hooren, Dan deze, die het heden is gebracht. Het grootst geluk dat menschen wordt gegeven, Treedt binnen in het prinselijk gezin, Een heel een volk, dat er in mee wil leven, Verheugt zich daar met liefde en eerbied in. Vergeten zijn voor 't oogenblik de zorgen, Daar wappert blij de rood wit blauwe vlag, En aan den einder licht een nieuwe morgen, De aanvang van een nieuwen schoonen dag. Wij voelen ons weer meer dan ooit verbonden, Volk van millioenen om een wieg geschaard, De weg naar 't hart van 't volk is reeds gevonden, Waarin het kindje blijvend wordt bewaard. P. GASUS. HEDEN: 28 PAGINA'S Van hetlen af 'n Polygoon-film met Fientje de la Mar, Jo Vincent Kommer Kleyn, Eduard Verkade (Adv. Ingez. Med.) PREMIEPLAAT. Wij hebben van de in dit nummer gereproduceerde plaat door Piet van der Hem van de blijde gebeurtenis, ook een aantal exemplaren doen ver vaardigen op kunstdrukpapier, in twee kleuren en op grooter formaat. Deze plaat is aan onze bureaux te verkrijgen voor den prijs van 10 cent per stuk. De. oplaag is beperkt en wij adviseeren dus, niet met het afhalen vair deze mooie herinnering aan dezen feestdag te wachten. BERICHT. In verband met den Nationalen Feestdag zal Haarlem's Dagblad Dins dag vroeger verschijnen, dan anders op dezen dag gebruikelijk is. Voor verdere bijzonderheden der blijde gebeurtenis zie men pag. 5. Coöp. Vooruitgang U.A. Haarlem. per pond Hollandsche Roomboter, le keur, verpakt 78 ct. Bak- en Braadvet 35 ct. Gedroogde Californ. Peren 16 ct. Belegen en oude Goudsche Kaas 35 ct. S O N J A, een heerlijk koekje, per half pond 25 ct. (Adv. IngezMed.) Zooals ons volk de Prinses en Prins tijdens de verlovings dag e n zoo vaak heeft ge zien. De raadselen der Natuur zijn vele en groo- tendeels onoplosbare en tot die raadselen be hoort een soort zesde zintuig, dat ons journa listen deelachtig wordt als iets belangrijks te gebeuren staat. Anderen, in gansch andere beroepen en op gansch andere wijze, blijken dat vaak ook te bezitten. De automobilist is er mee gezegend, als een onverklaarbare waar schuwing hem gewordt dat uit een onzicht bare zijstraat, vlak voor hem, een nog vol komen onhoorbare auto zal opdoemen en hij bijtijds remt. Mij remde het zesde zintuig Zondagavond juist niet. Integendeel, het zette mij in beweging, achter het stuur, in de richting van het Bad hotel te Baarn waarin ik zelf in die weken wachtens nog geen voet gezet had. En er was een sneeuwjacht in Baarn waarin we een beetje ronddoolden tot het groote verlichte ge bouw plots voor ons opdoemde. In eens waren we temidden van allerlei menschen in avond toilet en uniformen en in gewone kleedij. hoorden vele talen spreken, drukten handen links en rechts, ontmoetten oude bekenden en maakten nieuwe kennissen, gingen natuurlijk de telex-kamer van het A.N.P. bekijken, hoorden de bespiegelingen des wachtens voor de zoo- veelste maal. Wij gingen aan tafel in de sta tige eetzaal van het hotel en achter ons sprak men Zweedsch, rechts Fransch, links Engelsch. Alles scheen zooals het te verwachten was en zooals het nu al weken wachtteen toen plotseling kwam er onrust in de atmosfeer, stonden er menschen op, werd er hier en daar wat gemompeld, gingen deuren open en klonken haastige voetstappen, steeg hevige spanning.Niet alleen om de weinig afdoen de verklaring dat dr. C. L. de Jongh, de tweede medicus die zijn zorgen aan de Prinses zou wijden, ten Paleize was aangekomen en ook de tweede verpleegster.... maar om iets on definieerbaars dat het Moment plots vlakbij scheen te brengen.En de hall liep vol men schen en men vroeg en haalde de schouders op en sprak over wat anders en die spanning steeg maar Ik voelde dat ik terug moest naar de krant want er scheen iets te trillen in de atmosfeer en m de telex, verliet het onrustige inter nationale gezelschap en slipte onderweg op een beijzeld stuk weg.maar het liep goed afen vond iets verder vier auto's in elkaar verward op den wegberm. Even gevraagd: geen persoonlijke ongelukken. Even uitgestapt en den gladden weg aangevoeld: het bleek nood zakelijk te kruipen. Dertig kilometer, een be proeving. Komen we bijtijds? In Amsterdam regen, rustige menschen. nergens eenig teeken van emotie. In Haarlem uitgestorven straten en plensregeneen gewone late winterscha Zondagavond. Veel getelefoneerin dc Groote Houtstraat zit de wacht bij de telex, in hun huizen zitten redactieleden en anderen te wachten bij hun telefoons, we zijn overal op bedacht. Eén uur nog geen nieuws. Ik pro beer den slaap te vatten en word telkens weer wakker, meenend de telefoon te hooren. Maar het schijnt steeds stiller te worden en toch suist het in de stilte. Het moet ieder oogenblik kunnen komen, het Groote Nieuws. Dan, vanmorgen om half tien, als we alle maal al aan ons werk zijn, ons trachten te forceeren tot aandacht voor gewone gebeur tenissen, komt ineens de waarschuwing.... en een halfuur later, als ik gebo gen over de telex het tikkende ding bespeur, tikt het ineens gejaagd uit: Er is een Prinses geboren. Ik roep het uit en alles rent dooreen in het gebouw, alle telefoonlijnen werken ineens tegelijk, men dringt om vlaggen uit te ste ken, een geweldig gejuich barst buiten op straat los. duizenden eerste bulletins vliegen weg en zijn in enkele minuten verdwenen, de drukkerij werkt koortsachtig aan dc extra editie die in duizenden exemplaren den weg van het eerste bulletin gaat en een groot suc ces blijkthet maximum-stormtempo van de krant werkt. Er is een Prinses geboren! En de telex ratelt door, verhaalt al van feestviering in Amsterdam, den Haag, Baarn, van bloemen en gelukwenschen ten Paleize, van allerlei blijdschap, terwijl buiten Haarlem in steeds stijgenden climax van gejuich en ru moer schijnt te verkeeren. Overal juicht het. De Blijde Gebeurtenis is 1 eindelijk gekomen. Hoera! R. P. Herinnering aan 't blij bericht - Een Koningskind zag 't levenslicht. De Koninklijke Geboorte-penningen, insignes en lepels zijn vanaf heden verkrijgbaar. KUNSTHANDEL L. F. R E E K E R, WAGENWEG 102 TELEFOON 14011 (Adv. Ingez. Med.) Hoe lang vlaggen en oranje dragen? Het hoofdbestuur van „De Princevlag" we' de bevolking van Nederland en van de ove. zeesche gewesten met klem op. het dragen van oranje en het uitgestoken houden van de vlag algemeen voort te zetten tot en met Za terdag 5 Februari. Op plaatsen, waar de feestviering latei- plaats vindt, vlagge men tot en met diei. dag. De namen der Prinses. Bekendmaking bij de officiëele aangifte dei- geboorte. Wij vernemen niet-officieel, dat de namen der jonggeboren prinses niet eerder zullen worden openbaar ge maakt dan bij de officieele aangifte der geboorte door Z. K. II. Prins Bernhard.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1