Haarlem's Dagblad Prinses Beatrix, de „G Prinsenkind drie namen gekregen: Toestand van Moeder en kind goed. Beatrix Wilhelmina Armgard Geboorteaangifte ten paleize Soestdijk Geluk aanbrengende' WILHELMINA 46829 Beatrix. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16753 Uitgave Lom ens Cosier, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie L3082, Hoofdred. 15054 Redactie L0600, Drukkerij 10132, L2713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEER EBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM "Woensdag 2 FeBrnari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. ciaand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën; 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel9 f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Dr. de Groot tevreden. BAARN 2, Februari. Heden middag te twaalf uur verstrekte de particuliere secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, ons het volgende commu niqué: Dr. De Groot deelt mede, dat hij totnutoe over den toestand van Prinses Juliana en van de Jong geborene tevreden is. 0p denzelfden dag geboren als Prinses Beatrix. Te Haarlem tenminste 4. Tot hedenmorgen zijn te Haarlem vier kin deren bij den Burgerlijken Stand aangegeven die op denzelfden dag geboren zijn als Prinses Beatrix. De gelegenheid tot aangeven is evenwel nog open tot en met Donderdag, zoodat er nog kans is dat dit 4-tal wordt uitgebreid. Geen der jonggeborenen heeft tot heden denzelfden naam gekregen als de Prinses. Nederlanders in den vreemde vieren de blijde gebeurtenis. Donderdag- ontvangst te New-York. De geboorte van Prinses Beatrix is ook in de Nederlandsche kolonie te New York met groote vreugde gevierd. De Nederlandsche con sul-generaal zal Donderdag een speciale ont vangst houden in de Nederlandsche club, waar de kolonie denzelfden avond de blijde gebeur tenis zal vieren met een diner, waarbij ook de Nederlandsche gezant, jhr. mr. H. M. van Haersma de With tegenwoordig zal zijn. Te Londen is gistermiddag in de Nederland sche Club een kleine cocktailpartij gehouden ter eere van de geboorte van Prinses Beatrix. Alleen de leden van de Club en hun echtge- nooten waren aanwezig. Gelukwenschen van president Benesj. Ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis aan het Nederlandsche Hof heeft de president der republiek Tsjecho Slowakije, dr. Benesj, te legrafisch zijn gelukwenschen aangeboden aan Koningin Wilhelmina, Prinses Juliana en Prins Bernhard. DE GEBOORTE-ACTE VAN PRINSES BEATRIX. De officieele geboorte-acte van H. K. H. Prinses Beatrix, welke Dinsdagmiddag ten paleize Soestdijk officieel gepasseerd werd en waarvan men een afbeelding op pag. 3 vindt, is voorzien van de handteekening van Z. K. H. Prins Bernhard; minister-president dr. H. Colijn; jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State en jhr. mr. G. C. J. \van Reenen, burgemeester van Baar n. Engelsche stem over de blijde gebeurtenis. Beschouwing in de „Manchester Guardian". Evenals andere Engelsche bladen wijdt de Manchester Guardian groote aandacht aan de geboorte van Prinses Beatrix en de viering van de groote gebeurtenis in Nederland en Engeland. In het nummer van Dinsdag vinden wij de navolgende beschouwing Holland heeft gisteren zijn blijdschap ge toond over de geboorte van een dochter in het Koninklijk Huis en de wereld buiten Neder land zal zich haasten haar welgemeende ge lukwenschen aan te bieden. Al de bronnen der moderne wetenschap en ervaring zijn niet bij machte de sfeer van angst, die elke ge boorte omgeeft uit te bannen, en het nieuws, dat zoowel Prinses Juliana als Haar Kind een goede gezondheid genieten, zal verlichting en voldoening teweegbrengen in landen ver buiten de Nederlandsche grenzen. Ook van dynastiek oogpunt uit is het nieuws als zeer welkom te beschouwen. Sinds honderd jaar ziet de directe lijn van het Huis van Oranje er thans uit als gevaarlijk dunne streep. In de herinnering van Holland leven de onzekere dagen van April 1909 voort, toen de geboorte van een ander Vorstelijk kind, thans Prinses Juliana geheeten, in groote spanning werd verbeid en ieder verlangend uitzag naar den troonopvolger, die de enorme gaping in de directe lijn van Oranje zou opvullen. Acht jaar lang had het Nederland sche volk op een zoon of dochter van Koning in Wilhelmina gewacht. Thans doet een „Dochter van de Dochter" haar intrede in het Huis van Oranje als eerste telg uit het in Januari 1937 gesloten huwelijk van Prinses Juliana en is de toekomstige Koningin van Nederland al verzekerd van een opvolger. De voorteekenen zijn gunstiger geworden voor het Koninklijk Huis van een der weinige nog bestaande democratische monarchieën yari de wereld. Vorstelijke baby bij plechtigheid getoond Ontroerende momenten r\E officieele geboorteaangifte is Dinsdagmiddag te ruim half zes ten paleize Soestdijk geschied ten overstaan van den burgemeester van Baarn, jhr. mr. G. C. J. van Reenen, in tegenwoordigheid van twee getuigen, de minister-presi dent, dr. H. Colijn, en de vice- president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts v^n Blokland. Burgemeester Van Reenen begaf zich om enkele minuten voor half zes, gekleed in zijn ambtsgewaad en met den keten om, per auto naar het paleis. De auto reed het Soesterhek in en de burgemeester betrad het paleis door den Soestervleugel. Daar werd hij ontvangen door den secretaris van Prins Bernhard, jhr. Dedel en door 's prinsen adjudant, kapitein De Roo van Aldewerelt. Beide heeren geleid den jhr. Van Reenen naar een der zalen in het oude gedeelte van het paleis, waar ook de heeren Colijn en Beelaerts van Blokland zich bevonden, beiden gekleed in zwarte jas. Daar werd een oogenblik gewacht en toen werden de autoriteiten verzocht zich naar de nieuwe eetzaal in de Baarnsche vleugel te be geven. In deze eetzaal heeft de plechtigheid van de geboorteaangifte plaats gehad. De zaal ligt aan de achterzijde van het paleis en geeft een wijd uitzicht over de gazons en de vijvers, on derbroken door hoog opgaand hout van het park. De zaal zelf is in lichte tinten gehouden, lichte gordijnen, lichte stoffeering en een fraai ameublement, waarvan de stoelen met leder, eveneens in lichte kleuren, zijn over- Toen de drie autoriteiten, de beide ministers en de burgemeester de eetzaal binnentraden, waren de lichten aangestoken. Niemand be vond zich in de zaal. Na enkele minuten wachten gingen de deu ren open en trad Prms Bernhard binnen. Hartelijk begroette Z. K. H. de drie heeren, die hem hun gelukwenschen aanboden met de geboorte van Prinses Beatrix. Eenige oogenblikken onderhield de Prins zich met de heeren Colijn en Beelaerts en met den burgemeester en zeide toen, dat hij de baby zou gaan halen. Prins Bernhard verdween, doch keerde di rect daarna terug, nu met zijn jonggeboren dochter in zijn armen en toonde haar den bur gemeester. Prinses Beatrix lag op een kussen van crème zijde. Zij is zoo verze kerde de burgemeester ons later in een onderhoud, dat wij met hem had den en waarin hij ons verschillende bijzonderheden mededeelde een flink kind, 52 cm lang en zeven pond wegende. Blauwe oogen en blond haar, zooals de meeste babies, zijn ook de kenmerken van onze jonge prinse lijke baby. Gedurende de plechtigheid van de geboorte-aangifte, welke slechts en- 1 kele minuten duurde, heeft prinses Beatrix geen kik je gegeven. Stil lag zij op het kussen, haar oogen dicht en deze slechts een oogenblik opslaan de, te wachten in de armen van haar vader, die overgelukkig en met trots zijn eerste dochter aan den burge meester en daarna ook aan ministei Colijn en aan den heer Beelaerts van Blokland toonde. Prinses Beatrix Wilhelmina Armgardzoo is de jonge vorstelijke baby door haar ouders genoemd. De tiveede en de derde naam zijn die van de beide Groot- moeders, de eerste staat niet in verband met eenig familielid. Prinses Juliana en Prins Bernhard hopen echter dat deze naam een voorteeken mag zijn, want Beatrix beteekent: De Prinses zal genoemd wordenPrinses Beat r i x. Wanneer Prinses Beatrix eenmaal geroepen zal worden den troon te bestijgen, zal zij des verkiezende dit kunnen doen onder haar tweeden naam: Het was een ontroerend moment, dat op allen, die er bij tegenwoordig waren, diepen indruk gemaakt heeft, toen Prins Bernhard met het kind in zijn armen zeide: „De namen van onze dochter zijn: Beatrix, Wilhelmina, Armgard". Daarna bracht Prins Bernhard zijn dochter buiten de eetzaal en gaf haar over aan een nurse, die de baby weer naar boven bracht. De prins keerde onmiddellijk weer in de eetzaal terug om de verdere for maliteiten der geboorte-aangifte te vervullen. Een aardig moment was het, toen de Prins met de baby de zaal verliet. De minister-pre sident, dr. Colijn, deed de deur open en zeide daarbij lachend tot den Prins: „Ik mag de eer ste zijn. Koninklijke Hoogheid, die de deur voor Prinses Beatrix open doet". Toen de prins bij de heeren Colijn, Beelaerts van Blokland en den burge meester was teruggekeerd, werd nog even gepraat over de blijde gebeurte nis zelve. Prins Bernhard zeide, dat Prinses Juliana het uitstekend maakte en was vol lof over de toewijding van den dokter en de verpleegsters. Toen werd de plechtigheid voor een oogen blik onderbroken door een aardig tafereeltje, dat een oud-Hollandsch gebruik is en dat thans ook in ons prinselijk gezin in eere is ge houden, namelijk het aanbieden van een kop je kandeel. Een lakei trad binnen en bood in kleine kopjes met oranje-spreuken er op, de geurige oud-Hollandsche kruidenwijn aan. De Prins dronk de gezondheid van de drie aanwezige heeren, waarop zij de gezondheid van Prin ses Beatrix dronken. Na dit genoegelijk intermezzo stelde burge meester Van Reenen aan Prins Bernhard eenige vragen, verband houdende met de vast stelling van de akte der geboorte-aangifte Daarna werd deze voorgelezen en allereerst geteekend door den Prins, die in zijn duidelijk handschrift, met de vulpen, welke hij voor een oogenblik van minister Colijn leende, teeken- de: Bernhard, Prins der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld. Daarna teekende minister Colijn, vervolgens jhr. Beelaerts van Blokland en tenslotte de ambtenaar van den burgerlijken stand, bur gemeester Van Reenen Daarmede was de plechtige geboorte-aangifte geëindigd. Het gemeentebestuur van Baarn had- van de Kroon voor deze bijzondere gelegenheid toe stemming gekregen een speciaal register der geboorte-akten in te stellen. Dit register is gebonden in zacht blauw linnen. Op den band Advertenties van Vraag en Aanbod in Haarlem's Dagblad in 1937. Wat zal het dit jaar worden? Afgaande op de stijging in elk der voor gaande vijf jaren wordt het in 1938 om en nabij 50.000. (Zij, die gelukkig maakt.) Hoe zal het prinsenkindje heeten, Dat op Soestdijk geboren is? Dat wilde ieder onzer weten, Men raadde veel en raadde mis. Toen vloog door 't lage land de mare, Waarop de spanning was gericht En die 't geheim kwam openbaren. Der namen van het teere wicht. Dus Beatrix is uitverkoren, Zij, die een volk gelukkig maakt. Van het moment dat z' is geboren En 't eerste kreetje heeft geslaakt. Zij bracht haar jongen ouders zegen, Geluk bracht zij een koningin, De naam, die zij nu heeft gekregen, Is van een diepen waren zin. Zij, die gelukkig wist te maken, Door 't feit, dat zij geboren is, Moog' zelf het hoogst geluk ook smaken, Dat 't menschenkind beschoren is. P. GASUS. staat in goud gedrukt: register van geboorte akten der gemeente Baarn. Het zal worden bewaard in het gemeente archief. Prins Bernhard heeft een foto van het ge zelschap gemaakt Hij vertelde daarbij ook aan den burgemeester, dat hij zijn dochter ook reeds gekiekt had. Een uur na hun aankomst verlieten de hee ren Colijn, Beelaerts en Van Reenen het pa leis. De heeren Colijn en Beelaerts keerden on middellijk per auto naar Den Haag terug. Het was een intieme, doch aangrij pende plechtigheid geweest, welke op de drie autoriteiten, die geroepen wa ren er bij tegenwoordig te zijn, een diepen indruk gemaakt heeft, niet al leen vanwege de groote eer. welke hun te beurt viel dit te mogen bij wonen, doch ook door het huiselijk, eenvou dig en genoegelijk karakter, dat deze plechtigheid, welke voor Neerland's land en volk van historische beteeke- nis is. droeg De charme, welke van Prins Bern hard reeds uitging, toen hij als ver loofde van Prinses Juliana ons land binnenkwam, welke zich nog duide lijker vertoond heeft, toen hij als echt genoot van onze Prinses met haar in he.t afgeloopen jaar door het leven is gegaan trad nok thans weer duidelijk ,ian het licht nu hij als vader zijn eerste plicht volgens de Nederland sche wet vervulde. Het woord is aan Virgilius Uw nakomelingen uw ooft plukken. Frankrijk verhoogt weer het invoerrecht op visch. Voor tong van 125 op 200 francs per 100 K.G. bruto. Naar wij vernemen zal met ingang van a.s. Donderdag het Fransche in voerrecht op viseli opnieuw verhoogd worden en wel zoodanig, dat weder om aan onzen uitvoer naar Frankrijk een gevoelige slag wordt toegebracht. Het invoerrecht op tong, tot nu toe bedragende 125 fr. per 100 K.G. bruto wordt verhoogd op 200 fr., hammen en hake gaan van 73 fr. op 125 fr. Andere grove visch blijft on veranderd op 73 fr. terwijl ook tabot en griet onveranderd blijft op 125 fr. Filets, tot nu toe belast naar de on- gefileerde visch, komt thans in een afzonderlijke rubriek met een invoer recht van niet minder dan 400 fr. per 100 K.G. bruto. ONZE PREMIEPI.AAT. Wij willen nog eens waarschuwen dat zij, die een exemplaar wenschen te bezitten van onze premieplaat, geteekend door Piet van dei- Hem. die Prinses Juliana in beeld brengt met de jonggeborene op den arm, zich moeten haasten. De vraag naar deze fraai uitgevoerde herinnering aan een schoone historische ge beurtenis in de geschiedenis van land en vorstenhuis, blijft onverzwakt voortduren. Hedenochtend waren reeds zevenhonderd exemplaren verkocht en de oplaag is duizend, zoodat ongetwijfeld spoedig de laatste zal zijn uitgereikt. Wij herhalen dat de uitvoering op kunst druk is in twee kleuren en de prijs tien cent per exemplaar, afgehaald aan ons hoofd kantoor Groote Houtstraat 93 of ons bijkantoor Soendaplein 37. Weer een moordaanslag le Lienden. Gisternacht is het dorp Lienden andermaal opgeschrikt door een moordaanslag. Toen de ongeveer dertigjarige heer de Lijster 's nachts omstreeks half twaalf met zijn zus ter uit Maurik kwam, werd hij, even voor hij zijn woning betrad, door een schot getroffen. Hij werd aan den linkerarm gewond. Bij onderzoek bleek, dat het schot gelost was uit een jachtgeweer. Dinsdagmorgen vroeg is de politie er reeds in geslaagd, den vermoedelijken dader te ar resteeren. Doordat dezen aanslag groote over eenkomst vertoont met dien van Zaterdag nacht, is het vermoeden gewettigd, dat de thans gearresteerde ook den aanslag op den achttien jarigen van Vessem heelt gepleegd. De man, de ruim dertigjarige V. uit Ingen, zal zoo spoedig mogelijk naar het huis van bewa ring te Arnhem worden overgebracht. Op het oogenblik ontkent V.. die reeds ver hoord is, alles, doch de aanwijzingen van de twee aanslagen zijn tegen hem. Ook legt V. tegenstrijdige verklaringen af. De man, die een akte heeft om een jachtgeweer in zijn bezit te mogen hebben, ontkende later, dat hij er een had, doch de politie heeft bij huiszoeking een jachtgeweer gevonden. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. DE VORSTELIJKE BABY HEEFT DE NAMEN BEATRIX. WILHELMINA ARM GARD GEKREGEN. 1 Dr. de Groot ïs tevreden over den gezond heidstoestand van de Prinses. i De geboorte-acte van Prinses Beatrix. 3 Een Prïnses-Beatrix-fonds is ingesteld. 3 Te Goedereede is een jongeman gedood toen een oud kanon ontplofte. 3 Negen opvarenden van het getorpedeerde Engelsche schip zijn omgekomen. 4 De Japansche luchtvloot heeft den spoor weg KantonHonkong zwaar gebom bardeerd. 4 Haarlem heeft gisteren feest gevierd. 5 Dc gala-avond in het Concertgebouw te Haarlem. g ARTIKELEN, ENZ. Mr. E. Elias: Den Haag jubelt 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. g Van onzen Berlijnschen correspondent: De blijde gebeurtenis: Meeleven in Duitschland. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Londen ontvangt het groote nieuws. 4 II. D. Vertelling: Tango. 5 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Duitschland wil zelf genoeg tabak verbouwen. 7 Damrubnek. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 9,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1