Haarlem's Dagblad E Iel de Middellandsclie Zee. Op Soestdijk alles zeer goed. Excelsior. 53e Jaargang No. 16754 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Ai gein. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 3 Februari 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand 11.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek Het torpedeeren van het. Engelsche stoom schip „Endymion". zelfs zonder eenige waar schuwing, heeft in Engeland diepen indruk gemaakt. De toon der Engelsche bladen is dui delijk. En minister Eden heeft aan de ambas sadeurs van Frankrijk en Italië, Corbin en Grandi, voorstellen ter hand gesteld, waarin thans niet alleen volledige toepassing van het accoord van Nyon (inzake de zeerooverij in de Middellaïidsche Zee) maar ook verscherping wordt gevraagd. Want volgens berichten uit Engeland zou Eden voortaan alle verdachte duikbooten zonder verderen omslag willen la ten vernietigen. „Verdacht" zou dan iedere duikboot zijn, die niet geheel boven het water oppervlak vaart en zich ophoudt nabij de scheepvaartwegen, die te Nyon voor alle han delsschepen zijn vastgesteld. Corbin en Grandi hebben, volgens den Lon- denschen correspondent van de Tel., deze voorstellen zonder eenige meeningsuiting hun nerzijds in ontvangst genomen en beloofd ze aan hun regeeringen te zullen voorleggen, die blijkbaar eerst het officiëele rapport van den commandant van de Endymion zullen af wachten. Intusschen zegt de Daily Telegraph, dat aan Italië ook verzocht zou zijn inlichtingen te verstrekken over de mededeeling van de "Spaansche Vegeering,- dat een aantal Italiaan- sche torpedoboot jagers en duikbooten in het bezit der Spaansche nationalisten is overge gaan en nu, met gewijzigde namen, onder Franco's vlag vaart. Men kent deze beschuldiging, die een eigen aardig licht werpt op de keurige besprekingen der drie gezamenlijk-patrouilleerende mogend heden. Inderdaad zijn de tijden waarin onder nemende zeeroovers voor eigen rekening een schip exploiteerden, handelsschepen enterden en van de buit leefden, voorbij. De huidige on dernemende zeeroovers enteren niet en behalen ook geen bult. Zij vernietigen alleen. Hun on derzeeërs zijn zeer kostbaar in aanschaffing en onderhoud, men kan moeilijk veronderstellen dat de een of andere dol-geworden multi-mil- lionair dit bedrijf voor zijn genoegen uitoefent en dus moet het de een of andere mogendheid zijn, zich verbergend achter Franco, die zelf maar over een bedroefd klein beetje verouderd vlootmateriaal beschikte. Welnu! Wij citeerén in dit nummer een kort artikel tut het Engelsche. liberale dagblad „Man chester Guardian" waarin het Italië scherp ironiseert over de invoering van den Pruïsi- schen paradepas. Het stukje is een bewijs van de voortdurende geprikkelde stemming die tusschen beide landen bestaat. Als men erbij in aanmerking neemt dat op dezelfde pagina van de Manchester Guardian een vlijmscherp ar tikel over de torpedeering van de Endymion voorkomt" krijgt het een nog heel andere be- teekênis. Hoe moet dit alles eindigen? Het is in den laatsten tijd niet te misken nen, dat de Engelsche houding steeds scher per wordt. De „Britsche leeuw", zooals men dan pleegt te zeggen in de vanouds-bekende, afgezaagde maar juist door haar ouderwets heid verontrustende beeldspraak, „laat zich niet te lang tergen". Achter dit pathos ver bergt zich de onloochenbare waarheid, dat Engeland een paai- jaar geleden nog „achter" was met zijn bewapening, dat het zich sinds dien op geweldige schaal is gaan bewapenen en dat het zich nu steeds sterker gaat voelen. Naarmate dit machtsbewustzijn stijgt wordt de toon scherper, worden de voorgestelde maatregelen krasser en neemt de kans toe op maatregelen die heelemaal -niet meer voorge steld, maar eenvoudig meteen uitgevoerd zul len worden. Ver verwijderd kan dit tijdstip niet meer zijn en het wekt verwondering dat men van de andere zijde de aanvallen op En gelsche schepen blijft voortzetten. Van de volken die in de massa-slachting van 19141918 betrokken waren kan men er zich geen voorstellen dat sterker afkeer van een mogelijke herhaling heeft dan het En gelsche dat ten allen tijde om de mentali teit van den paradepas heeft gelachen en er nooit iets voor gevoeld maar deze duik boot-aanvallen schijnen er op berekend het er voortdurend aan te herinneren, dat zijn oude macht-ter-zee niet meer geëerbiedigd wordt. En het is de vraag of men in Zuidelij kei- streken de Engelsche geestesgesteldheid wel begrijpt, die in staat is zich jarenlang te laten sarren maar intusschen in langzaam stijgende verontwaardiging raakt en in stilte wacht op het beslissende oogenblik. Een stukje als dat over den paradepas, dat een zoo waardig en voornaam dagblad als de Manchester Guardian een 'paar jaar geleden zeker in de pen gehouden zou hebben en dat op zichzelf allesbehalve diplomatiek is, kan gelden als een kenmerkend bewijs van stij gende Engelsche toorn. Wie jaren temidden der Engelschen geleefd en gewerkt heeft miskent zulke symptomen niet. Men zou zoo zeggen dat de Italiaansche ambassadeur Grandi ze ook wel moet kennen. Maar zijn lastgever? Het provoceeren van Engeland wordt steeds opvallender, steeds gevaarlijker en steeds on- rustwekkender. E, P. In den Amerikaanschen staat Washington wordt aan een nieuwen, reusachtigen dam gewerkt. Deze zal na de voltooiing 53 meter boven den waterspiegel van de Columbiarivier uitsteken. Op den vooi-grond ziet men de fundamenten van de electrische centrales, die aan weerszijden van den dam zullen verrijzen. er g uit' Iedere jonge moeder zou er trotsch op zijn. In de Groote Kerk te Rotterdam heeft gis teravond dr. H. Colijn een rede gehouden voor de Gereformeerde jeugd, ter herdenking van den band tusschen Oranje en het Nederland- sche volk. In zijn rede heeft dr. Colijn o.m. gezegd: „Ik heb gehoord, dat vele moeders in Nederland jaloersch op mij zijn ge weest, omdat ik gisteren het voor recht heb gehad, zelf de jonge prinses' te mogen zien. En ik moet u zeggen: zij zag er prachtig uit! Iedere jonge moeder in ons land zou trotsch op haar zijn". De minister-president vermeldde tevens, dat hij niet alleen van zooveel landgenooten in het buitenland, doch ook van zooveel vreemden uit het buitenland telegrammen van gelukwensch had ontvangen, en hij ge waagde van het merkwaardig feit, dat zooveel buitenlandsche bladen zich wekenlang in Baarn hebben laten vertegenwoordigen en hun medewerkers niet terugriepen, voordat het geboortebericht kon worden geseind. ONZE PREMIEPLAAT UITVERKOCHT. Sinds gisteren zijn de nog overgebleven 300 premieplaten allen afgehaald, zoodat wij thans moeten mededeelen, dat de ge- heele oplaag is uitverkocht. Wij hebben reeds hedenochtend aanvragers moeten teleurstel len. Haarleinsclie Begrooting voor 1938. Behandeling begint op 23 Februari. De vaststelling van de Memorie van Ant woord van B. en w. op de afdeelingsverslagen van den raad over de begrooting voor 1938 heeft o.a. tengevolge van de feesten, eenige vertraging ondervonden. Daardoor is de ver schijning pas in de volgende week te ver wachten. In verband daarmede zal de be handeling van de begrooting in den raad niet op Woensdag 16, maar op Woensdag 23 Februari beginnen. Woensdag 23 Februari wordt 's middags en 's avonds vergaderd Donderdag 24 Febr. al leen 's middags, Vrijdag 25 Februari 's mid dags en *s avonds. Zoonoodig wordt, dan de week daarop op dezelfde dagen verder ver gaderd. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. De politie te Beverwijk heeft aldaar aange houden en naar Haarlem overgebracht den 26-jarigen koopman B„ wonende te Beverwijk, die bekend heeft j.l. Maandag te Haarlem een heerenrijwiel te hebben gestolen. De fiets is in beslag genomen en B. werd in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt heden aan de Justitie voorgeleid. buitenlandsche piloten. Om tekort aan ervaren bestuurders tegen tc gaan. De K.L.M. heeft onlangs, naar wij reeds hebben gemeld, den Amerikaan Gravis en den Duitscher Klein als gezagvoerders in dienst genomen. Op deze wijze ging zij het thans bestaande tekort aan ervaren piloten, die ook op de Indië-route als eerste bestuur- 4«v kunnen funeeeren tegen. Er was sprake van. dat nóg een buiten- ander evenals Gravis een Amerikaan, hier in dienst zou treden. Deze onderhandelingen hebben echter niet tot eenig resultaat geleid. Volgens „Het Volk" zal waarschijnlijk bin nenkort nne een buitenland se1- e gezagvoer der wellicht zelfs meer dan één aan de Nederlandsche luchtvaartmaatschappij ver bonden worden. BAARN, 3 Februari. Naar wij vernemen, is dr. De Groot heden zeer tevreden over den toestand van prinses Juliana. Ook prinses Beatrix maakt h^t zeer goed. Directeur der „Arnoutfabriek" veroordeeld. Wegens overtreding der Arbeidswet. De Kantonrechter heeft heden schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen den heer A. H. baron Van Hardenbroek van Ammer- stol, directeur van de „Arnoutfabriek" te Hillegom, die veertien dagen geleden voor het Kantongerecht terecht stond wegens overtre ding van de Arbeidswet. Hierover werden uit voerige bijzonderheden gepubliceerd in ons nummer van Donderdag 20 Januari. De Ambtenaar van het O. M. had drie boeten van ƒ6.geëischt, te vervangen door drie maal drie dagen hechtenis. De verdediger, Mr. F. van der Goot, had ont slag van rechtsvervolging gevraagd. De Kantonrechter verwerpt het verweer van verdachte. Uit het door verdachte aan den hoofdinspecteur van den Arbeid gerichte ver zoek bleek, dat niet tijdelijke omstandigheden verdachte noopten tot deze wetsovertreding, maar instandhouding van zijn bedrijf; het was ctus een permanente overtreding. Hij heeft ook niet het feit begaan ter uitvoering van een wettelijk voorschrift. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot drie boeten van f6.of hechtenis van drie maal drie dagen. „De voorouders van Prinses Beatrix''* Aardige expositie van portretgravures en portretpenningen in Teyler's Museum. De conservator van Teyler's museum, de heer H. van Borssum Buisman is op de aar dige gedachte gekomen om ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix een expo sitie te arrangeeren van Portretgravures en portretpenningen van de voorouders van de Jonggeborene. In vier vitrines zijn de portretgravures on dergebracht. Uiteraard heeft men alleen aan de hoofdlijn van de voorouders van Prinses Beatrix vastgehouden. De illustratie van de oorspronkelijke herkomst van Oranje en van het te Haarlem aan Prins Willem I aange boden smeekschrift dit laatste ter wille van de locale kleur maken hierop een uit zondering. De eerste vitrine is geheel gewijd aan portretgravures van Willem van Oranje, den stamvader, Charlotte de Boubboïi enz., o.a. ook een bij Frans Buffa verschenen gravure van Willem's standbeeld van Royer te Den Haag. Merkwaardig is een met zilverstift op gepla muurd geprepareerd papier gegraveerd por tretje. In de tweede vitrine zien we gravures van Prins Maurits o.a. van Suiderhoef, Frede- rik Hendrik, Aimalia van SoLms enz. Daarop volgen gravures van de Stadhou ders; de verdronken Johan Willem Friso, Willem V als kind en ouder en Willem II samen met Jacob Cats, naar een ets van Govert Flinck. In de vierde vitrine zien we eerst nog gravures van Taurel o.a. van de Koningen Willem I, Willem n en Willem ni. Van Koningin Emma wordt hier voor het eerst een teekening van Aart van Dobben- burg. gedrukt bij Enschedé en Zonen, ge- exposeerd. Een goed getroffen portret niet te zoetelijk en toch die lieve gelaatsexpressie, die Koningin-Moeder Emma kenmerkte. In deze vitrine voltrekt zich ook het proces der moderniseering. We verlaten de gravu res; van Koningin Wilhelmina zien we een foto met Prinses Juliana als baby. De premie- uitgave van den Haagschen Kunstkring, het schilderij van de Koninklijke familie van yan der Hem ontbreekt niet. Een foto van den Hoffotograaf Franz Ziegler van Prinses Juliana en Prins Bernhard vormt den sluit steen van deze interessante expositie. In een aparte vitrine zijn de portretpenningen van de voorouders van Prinses Beatrix in logi sche volgorde geëxposeerd. Tentoonstelling Martinu.s van Marum. In de bovenzaal van Teyler's museum is le Herdenkingstentoonstelling van Dr. Mar- tinus van Marum nog te bezichtigen tot en met Zondag 6 Febru»»1 (Chicago heeft besloteneen wol- lcenlcrabber van 200 verdiepingen te bouwendie dan bijna tweemaal zoo hoog zal zijn als het nu hoog ste huis der wereld te New York.) Excelsior, steeds hooger op. Ook een parool van dezen tijd, Chicago heft dien vaan ten top, Wanneer het zich aan bouwen wijdt. Toen New York al een tijd geleê Honderd-verdieping huizen had, Toen had de wereld het idee: Dat blijft nou wel de hoogste stad. Chicago, dat op dit gebied Zijn achterstand een tijd verdroeg, Neemt het nu echter langer niet, Het is hem nog niet hoog genoeg. De lucht biedt plaats voor nog veel meer, Waarom bij honderd dus gestopt. Ik bied tweehonderd en dit keer Wordt New York wel royaal geklopt. Wij denken er het onze van, Dit is weer echt Amerikaansch. Een dwaas, maar een vermetel, plan. Nog nooit gezien op 't ondermaansch. Wanneer ze steeds maar hooger gaan. Valt ons zoo bij het lezen in, Dan gaan ze straks nog naar de maan In den meest letterlijken zin. De grond is duur een argument, Maar alles heeft toch ook een grens. Wie woont zoo hoog nu nog content, Dat is geen leven voor een mensch. Het wonen, meent d' Amerikaan, Komt daardoor op een hooger plan, Elk mensch wenscht hooger op te gaan, Dat 's iets dat 'k niet ontkennen kan. En 't argument wordt nog bekroond Met dit punt in dezelfde lijn. Een mensch zal, als hij zoo hoog woont. Haast blijvend in de wolken zijn. P. GASUS. Aiiierikaansclie vliegbooten in botsing. Tien dooden? SAN DIEGO, 3 Februari (Reuter- A.N.P.) Even voor middernacht zijn twee groote vliegbooten, die deelnamen aan de vlootoefeningen, met elkaar in botsing gekomen en geheel vernield. Vier overlevenden zijn door het slag schip „Tennessee" aan boord geno men. Men vreest, dat tien inzittenden omgekomen zijn. De toestellen waren bombardements vliegtuigen van het nieuwste type. Vliegtuigen van dit model hebben on langs een geslaagde massavlucht naar Honoloeloe gemaakt. Volkenbondsraad achter China. Weerstandsvermogen van het Rijk mag niet worden verzwakt, De Volkenbondsraad heeft gisteren den tekst van de resolutie over het Japansch- Chineesche conflict eenstemmig aangeno men. Polen en Peru onthielden zich van stemming. De vertegenwoordigers van deze beide lan den motiveerden deze onthouding met de verklaring, dat .zij niet waren geraadpleegd over de uitwerking der resolutie. De Chinee- sche gedelegeerde verklaarde, dat zijn re geering den tekst aanvaardt uit redenen van opportuniteit, hoewel zij hem niet geheel bevredigend acht. In de resolutie wordt in de eerste plaats betreurd, dat de vijandelijkheden in China sedert de vorige Raadszitting voortdurend heviger zijn geworden. De Raad vraagt de ernstige aandacht der Volkenbondsleden voor de resolutie van 6 October 1937, waar in de Volkenbondsvergadering verzekerde China moreel te zullen steunen en den le den aanbeval zich van iedere actie té ont houden, die het weerstandsvermogen van China zou kunnen verzwakken. Verder beveelt de Raad aan, dat de leden van den Volkenbond geen gelegenheid voor bij zullen laten gaan om in nauwe samen werking met andere belanghebbende staten de moelijkheden voor een redelijke regeling van het conflict te onderzoeken. Vliegtuig (laait op Ratlilin. Eilandbewoners "van voedsel voorzien. LONDEN, 3 Februari. (Havas) De storm, die dagenlang over de Britsche eilanden heeft ge woed, is thans gaan liggen. De verbindingen met verschillende kleine eilanden is eenige da gen verbroken geweest. Gisteren heeft een toestel van de Royal Air Force, dat uitgezon den was door het ministerie van binnenland- sche zaken van Ulster, kunnen landen op het eilandje Rathlin, welks driehonderd bewoners door honger bedreigd werden. De vlieger, die levensmiddelen bracht en de eerste is, welke ooit op het eilandje is gedaald, werd met groot gejuich verwelkomd. De kinderen had den vrij van school. TOMMY FARR SLAAT AANBOD VOOR GEVECHT TEGEN M AX B A ER AF. Uit New-York: Nu James Braddock zich uit de actieve bokssport heeft teruggetrok ken beeft Tommv Farr een aanbod gekre gen van Mike Jacobs, om tegen den vroe- geren wereldkampioen Max Baer uit te ko men. Farr. die reeds eenmaal in het Har- ringay-stadion te Londen op punten van Baer heefl gewonnen, heeft dit aanbod af geslagen. Jimmy Adamick, een jonge zwaar gewichtbokser uit Michigan, zal nu zijn kans togen Max Baer krijgen. Het woord is aan Karl Cutzkow: Ieder kind. dat ter wereld komt, predikt terstond het evangelie der liefde. De beschikking over liet Gem. Concertgebouw. Een voorstel van den heer Van Tetering. De heer P. J. M. van Tetering, lid van den Raad, heeft bij den Gemeenteraad het voor stel ingediend, in de verhuurvoorwaarden voor zalen in het Gemeentelijk Concertgebouw de volgende of ongeveer dezelfde clausule te doen inlasschen: ,Ter beoordeeling van B. en W. is het Col lege bevoegd in zéér speciale gevallen nietig verklaring der verhuuroveréenkomst voor te schrijven zonder eenige schade-aansprakelijk heid". In zijn toelichting zegt de voorsteller: Het is in de laatste dagen voorgekomen, dat ons Gemeentebestuur in een zeer speciaal ge val niet de beschikking had over zijn eigen ge bouw. Dit dient in de toekomst te worden voor komen. De Landsregeering gaat in dezen voor. Wan neer zij op een gegeven oogenblik beslag wil leggen op de radiozenders moeten daarvoor alle vooraf vastgestelde programma's wijken. Zóó moet ook ons Stadsbestuur in zeer spe ciale, natuurlijk hoogst zeldzame gevallen, de volle beschikking kunnen hebben over ons Gem. Concertgebouw en geen verzet ontmoe ten in verband met zeer ondergeschikte be langen van vereenigingen of particulieren. DOODELIJKE VAL. Woensdagochtend in de vroegte vond men aan den ingang van een der oude huizen aan de Lange Baan te Nijmegen het lijk van den 58-jarigen ongehuwden V., die daar al leen een kamer bewoont. De man is. thuiskomende, vermoedelijk van de trap gevalle?! en dood beneden blijven lig gen Minister Steenberghe zal Winter- flora 1938 openen. Mr. M. l. Steenberghe Minister van Econom. Zaken Naar wij vernemen, is de minister van Economische Zaken. Mr. M. P. L. Steenberghe, voornemens te voldoen aan het verzoek van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur te Haarlem om op 11 Februari a.s. de bolbloemententoonstelling Winterflora 1938, aldaar officieel te openen. PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur (Adv. ingez. MedJ HEDEN: 12 PAGINA'S pag. Op Soestdijk is alles zeer goed. 1 Prinses Beatrix ziet er prachtig uit, aldus dr. Colijn. 1 De kantonrechter heefl de Steenfabriek „Arnout" wegens overtreding der Ar beidswet veroordeeld. 1 In de Eerste Kamer is invoering van een forensenbelasting bepleit. 3 Minister van Dijk blijft zes maanden dienst te kort vinden. 3 Te Warmenhuizen is een mooordaanslag op een 62-jarige vrouw gepleegd. 3 De Utrechtsche rechtbank heelt nog geen uitspraak gedaan in de kwestie van vrij vervoer bij de Spoorwegen. 3 Hel Oceaanvliegtuig van den Italiaan Stoppani is met vier leden der beman ning verongelukt. 4 Engeland pleegt met Italië en Frankrijk overleg over de „zeerooverij1'. 4 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: In de Middellandsclie Zee. 1 HelenHet nationale feest in den vreemde 3 H. D. Vertelling. Als Fortuna lacht. 6 J. B. Schuil: V. Z. O. D. 7 J. B. Schuil: Tweede Schoolvoorstelling Gysbrecht. 7 Voor de Vrouw jq De Burgerlijke Stand van Haarlem is op- geiysaaen op a

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1