h; Geen pardon voor de zeeschuimers. De „Jubileurazittmg" van den Volkenbondsraad. THIJS IJS GAAT DOOR DIK EN DUN VRIJDAG 4 FEBRUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Verscherpt optreden in de Middellandsche Zee. et Fransche ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat als gevolg van de besprekingen, die te Londen gevoerd zijn tusschen den Britschen minister van buitenlandsche zaken €n de ambassadeurs van Frankrijk en Italië met het oog op de versterking van de bescherming der koopvaardij In de Middellandsche Zee tegen zee- schulmerij, de Fransche regeering maatregelen onder oogen heeft gezien, welke genomen zullen worden in on derling verband met de maatregelen, waartoe besloten is door de Britsche admiraliteit. Te dien einde is de Fransche regeering bereid de volgende schikking te treffen: De Fransche oorlogsschepen, die overeehkomstig het accoord der Brit sche, Fransche en Italïaansche vloot- deskundigen zorgen voor de controle voorzien in de overeenkomst van Nyon, zullen bevel krijgen in de aan hun toezicht toevertrouwden sector iederen onderzeeër aan te vallen en zoo moge lijk te vernietigen, die onder water varend aangetroffen wordt buiten de Spaansche territoriale wateren op de scheepvaartroutes gelegen ten Westen van den Meridiaan van Bec. de I'Aigle nabij Ciotat. De diplomatieke redacteur van de „Daily Telegraph and Morning Post" verneemt, dat de Britsche regeering nog een voorstel heeft gedaan voor de onderdrukking der zeerooverij in de Middellandsche Zee. Volgens dit voorstel zou, onmiddellijk nadat een schip tot zinken zou zijn gebracht en de nationaliteit van den aanvaller zou zijn vastgesteld, een commissie uit de staten van Nyon bijeenkomen en mach tiging geven voor beslaglegging op eigendom men van den aanvallenden staat voor het volle bedrag van de schade. Voorts heeft minister Eden gistermiddag in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche, Fransche of Italiaansche vlootpatrouilles se dert de onderteekening van het accoord van Nyon geen enkele duikboot in de Middelland sche Zee hebben waargenomen. Italiaansche persaanvallen op Engeland en Frankrijk. De behandeling in het Lagerhuis van de zaak der „Endymion" en de pogingen, die ondernomen worden om den burgeroorlog in Spanje te humaniseeren, worden door de Ita liaansche pers voorgesteld als bestemd om Fransch-Britsche hulp aan Barcelona te ver- ïeenen. De correspondenten der bladen te Rome verwonderen er zich over en zijn zelfs veront waardigd, dat Eden niet met meer energie geantwoord heeft op de vragen, die hem ge steld zijn over de samenwerkinug tusschen Italië en generaal Franco. „La Tribuna" schrijft: „Het roode Spanje dat volkomen tot het uiterste is gebracht door den steeds hevi ger en beslissender druk der rechtschen, is wel een Europeesch oorlogje waard. Machtige vlootconcentraties in de Middel landsche Zee worden te Parijs en Londen min of meer aangekondigd. Ernstige besluiten schijnen ophanden. Wapengekletter moet ge hoord worden en de klassieke atmosfeer voor een incident geschapen. Welnu, de heeren vergissen zich, dat alles laat ons volkomen onverschillig". Het ontwerp, strekkende tot humaniseering van den oorlog, wordt beschouwd als een „Fransch-Britsche vondst ten gunste van het bolsjewistische Spanje". De Tribuna vervolgt: „Het is het meest recente aspect van de uit gebreide Fransch-Bri'tsche-Russische intrige, Felle strijd aan den spoorweg Tientsin—Poekau. Japanners rukken op naar Pengpoe. Het Chineesche Telegraaf Agentschap Cen tral News meldt uit Hankau: Langs het zui delijk deel van den spoorweg TientsinPoe kau, in het noorden der provincie Anwei, wordt fel gestreden. De Japanners rukken langs twee wegen op naar Pengpoe, een stad van meer dan 100.000 inwoners, en een knoop punt van de verbindingen met de steden in Noord Anwei. Voorts zijn' Japansche oorlogsschepen de Zuidwest kust van Sjantoeng genaderd ten einde onder dekking van hun kanonnen de ontscheping van Japansche troepen te ver gemakkelijken. De Japansche troepen, die aan land waren gegaan, werden Woensdag avond genoodzaakt, dit gebied weder te ver laten Tijdelijke staat van beleg te Kanton. Te Kanton is tijdelijk de staat van beleg afgekondigd in verband met de omstandig heid. dat geruchten de ronde doen, o.a. dat elk oogenblik een inval der Japanners in Zuid-China verwacht moet worden. Verschei dene buitenlanders zijn van de woonwijken naar de buitenlandsche concessie op het eiland Sjamien getrokken, in verband met de zenuwachtigheid hunner Chineesche bedien den, die weigerden, in de huizen te blijven. In de kringen der buitenlanders neemt men de zaak kalm op, en is men van meening, dat de vrees, die tot den gespannen toestand heeft geleid, ongegrond is. De Parelrivier geblokkeerd. De scheepvaart te Kanton ligt thans geheel stil, doordat de Parelrivier met een boom is afgesloten. Onder de opgesloten schepen be vinden zich vier Britsche kanonneerbooten en een Amerlkaansche. die niet alleen gericht is tegen de wederge boorte van het Spaansche volk, maar ook te gen den Europeeschen vrede". De Messaggero schrijft: „Zij, die de con trole over de gebeurtenissen uit hun handen voelen glijden, doen een beroep op zedelijke beginselen, die zij anderhalf jaar geleden verwaarloosden, eenvoudig om Franco te be- rooven van de meerderheid in de lucht waar in zij het begin van het einde zien". DuitscMand. Von Blomberg's verwacht aftreden. Het aftreden van maarschalk Von Blomberg, ï-ijksminister van oorlog en opperbevelhebber van het Duitsche leger, kan, volgens Havas als een voldongen feit beschouwd wor den. Von Blomberg zou vóór zijn vertrek naar Italië, waar hij op de huwelijksreis is, Hitler zijn ontslag hebben aangeboden. In officieele kringen wordt het bericht niet tegengespro ken. Men wijst er op, dat Von Blomberg wel dra de leeftijdsgrens bereikt zal hebben.Men gelooft, dat de maarschalk, die op 2 Septem ber 60 jaar wordt, tot op dat oogenblik verlof zal genieten. Binnenkort wordt een officieele mededeeling verwacht. Spiouuage in Engelsch arsenaal. „Miss X" weet een complot aan het licht te brengen. Voor den politierechter te Londen is giste ren het proces begonnen tegen vier mannen, die beschuldigd worden van overtreding van de wet op staatsgeheimen. Bij de ondervra ging verkreeg men belangrijke gegevens om trent de wijze, waarop foto's van geheime documenten in het arsenaal te Woolwich waar de beschuldigden werkzaam waren werden gemaakt, terwijl bovendien bleek, dat de verdachten met een buitenlandsche mo gendheid in contact stonden. Een der vier mannen had de anderen over reed plannen machtig te worden o.a. dat be treffende het 14 inch marinekanon, dat tot het nieuwste en meest geheime type behoort. Een meisje „Miss X", die agente is van het Britsche ministerie van oorlog en op instruc tie van dit ministerie optrad, geraakte met een der verdachten in kennis en wist aldus het complot te ontmaskeren. Deze mededee- lingen waren vervat in de aanklacht. Recordpoging Engeland-Australië- Nieuw Zeeland vice versa. Clouston en Ricketts starten dezer dagen van Croydon. Over enkele dagen zullen de Engelsche vlie gers Clouston en Victor Ricketts van het vliegveld Croydon vertrekken voor een poging tot een recordvlucht naar Australië en Nieuw Zeeland, en terug. Hun toestel is gisteren ge doopt. Het heeft den naam „Australian Anni versary" gekregen. Het is een snelle de Havi- land Cornet. ONGEWONE REPRESAILLE: Uit St. Louis (Missouri)3 Febr. (A.N.P.) Toen een vakvereeniging een post voor een linoleumzaak liet plaatsen, was de eigenares daarover zeer ontstemd en besloot zij tegen maatregelen te nemen. Op zekeren dag kreeg de man, die voor den winkel op en neer lie, met een bord van zijn vereeniging, gezelschap van iemand an ders, die steeds met hem meewandelde. Zijn „collega" was een gemoedelijke negerin, ge kleed in een fleurige japon en met een bos bloemen in haar armen. Zij droeg een bord met de' mededeeling „Pas getrouwd". Het Amerikaansche leger in de lange pantalon. Traditioneele kniebroek uit de gratie. Met uitzondering van de bereden afdeelin- gen zal het leger der Vereenigde Staten bin nenkort geheel in lange pantalons gestoken worden. Hierdoor wordt gebroken met de tra ditioneele kniebroeken voor manschappen van de kustartillerie en andere afdeelingen. Reeds eenige maanden geleden had men bij de luchtvaartafdeelingen een begin gemaakt met het dragen van deze nieuwe uniform, Raven en zwijnen tot „openbare vijanden'' verklaard. Ware terreur in Turksche provincie. De gouverneur van Tekirdagh, een pro vincie aan de Dardanellen, heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij „iedere man tusschen de 18 en 50 verplicht is een doode raaf te kun nen toonen". Deze order zal 15 Februari in gaan en iedere mannelijke inwoner, die aan de gestelde leeftijdsgrens beantwoordt, zal zwaar beboet worden, indien hij geen raaf heeft kunnen toonen. Als reden voor de houding van den gouver neur wordt gegeven, dat in het district op het oogenblik aanzienlijke schade wordt aange bracht door ontelbare hoeveelheden raven, Ook wordt de bevolking aangezocht mede te werken in den strijd tegen de wilde zwijnen Deze dieren, die dor de buitengewone koude tot het uiterste gedreven zijn, houden ernstig huis onöer het vee en de schapen en gaan soms zelfs zoo ver menschen in de dorpen aan te vallen. Thans worden in de verschillende streken van hef dictrict groote drijfjachten 'eorganiseerd waarin' het wachtwoord ge geven is. dat „nog deze maand duizend zwij nen, dood of levend, gevangen moeten wor den". De ïuchtramp in Californië. Aantal dooden bedraagt thans elf. Reuter meldt uit San Diego (Cali- fornië), dat een der inzittenden van de beide groote vldegbooten, die het ongeluk had overleefd, inmiddels ge storven is, waarmede het aantal dooden tot elf is gestegen. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1938. HILVERSUM I, 1875 M. en 415.5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie „Medische hulp aan Spanje". 2.15 Zang en piano. 2.45 Amateurs-uitzending. 3.15 Resi dentie-orkest (gr.pl.). 4.05 Gramofoonmu ziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Vervolg van 3.15. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal" en causerie. 7.00 Film land. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten A.N.P.VARA- Varia. 8.15 orkest, koor en solist. 9.05 Toe spraak. 9.15 „En nuOké". 10.30 Berichten A.N.P. 10.15 Internationaal programma uit Londen en Kopenhagen. 11.1512.00 VARA- orkest. HILVERSUM II, 301,5 M. KRO-Uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoon muziek. 1.20 KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Vervolg KRO-orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten, 4.05 „Dr. Annie Besant en de Theosofie", causerie. 4.25 Gramofoonmu ziek. 4.30 HIRO-Post. 4.35 Gramofoonplaten. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 Kinderkoorzang. 6.15 Gramofoonplaten. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 „Het zien van schilderijen", cauesrie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Be richten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Overpein zing met muzikale omlijsting. 8.35 KRO- orkest, de KRO-Melodisten en solist, accor deon-ensemble en gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Sportrevue. 10.55 De KRO-Melodisten en solist. 11.3012.00 Gra mofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Northern- orkest. 12.50 Gramofoonplaten. 1.20 Harx-y Fryer's orkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.00 Sport-reportage. 4.40 Gramofoonplaten. 5.00 Declamatie. 5.20 Geraldo en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Het Enfield Central-orkest en soliste. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété-programma. 9.20 .Berichten. 9.40 Nieuws uit Amexika. 9.55 BBC-Theater-orkest en soliste. 11.00 Declamatie. 11.20 Ambrose en, zijn Band. 11.50 Orgelspel. 12.10—12.20 Be richten. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.50, 8.55 Gramofoonmuziek. 9.50 Conser vatorium-orkest. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Piano-voordracht. 12.35 Cantrelle-orkest en zang. 3.20 Zang. 4.05 Zang. 5.35 Zang. 6.20 Gramofoonplaten. 8.35 Vioolvoordracht. 8.50 Radiotooneel. 9.30 Gevarieerd programma. 10.25 Populair concert. 11.20 J. Bouillon's dansorkest. «p KEULEN, 456 M. 5.50 W. Noack's orkest. 7.50 Omroeporkest. 11.20 Orkest van het Oppersilezisch Grenz- landtheater. 1.35 Gevarieerd concert. 3.20 Om- roep-Amusementsox-kest, vocaal sextet en so listen. 5.30 Studentenkoorconcert. 6.30 Gra mofoonmuziek. 7.20 Omroeporkest, en solis ten. 9.5012.20 W. Raatzke en E. Jahn met him orkesten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroep- oi'kest. 1.50 Gramofoonplaten. 2.20 Kamermu ziek (gr.pl.) 3.20 Mandolinekwartet en zang voordracht. 4.20 Conservatorium-orkest en solist. Hierna: Gramofoonmuziek. 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest en solist. 10.30 Concex-t uit Antwerpen. 11.35—12.20 Gramofoonplaten. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Omroepdansorkest. 12.50 Gramofoon platen. 1.30 Omroep-dansorkest. 1.502.20 en 3.20 Gramofoonplaten. 4.20 Zang en piano. 4.50 en 5.10 Accoi-deonmuziek. 5.35 Omroep- klein-orkest. -koor en solisten. 6.35 Luiksch a Cappella koor. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotooneel met muziek. 10.30 Omroepdans orkest en vocaal trio. 11.20 Gramofoonplaten. 11.5012.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroepkoor en militair oi'kest. 9.20 Be richten. 9.35 Sportreportage. 10.05 Scheeps- weerbericht. 10.2012.15 W. Raatzke en E. Jahn met hun orkesten. Vasthouden aan kleine staten. geleden. (Van onzen Geneefschen correspondent). DE honderdste, de „jubileum"-zitting van cfcn Volkenbondsraad heeft niet alleen de verwezenlijking gebracht van de In mijn vorigen brief uit gesproken verwachting, dat wij een „Ende dispereert niet!" van den Raadsvoorzitter uit Iran en van de ministers van Buitenlandsche Zaken van Engeland en Frankrijk zouden te hooren krijgen, zij heeft de stoutste ver wachtingen van het zeer talrijke op rede voeringen beluste publiek overtroffen: de vertegenwoordigers van alle veertien in den Volkenbondsraad zitting hebbende staten hebben achtereenvolgens in bonte volgorde het woord gevoerd. Zij hebben, de vertalin gen van hun redevoeringen in het Fransch of Engelsch medegerekend. drie uren noodig gehad, om aan de wereld te verkondigen, dat zij allen, ondanks het uittreden van Ita lië en het „Nooit meer tex-ug!" van Duitsch- land, aan den Volkenbond blijven vasthou den en den Volkenbond ook in de toekomst als middel tot internationale samenwerking zullen blijven gebruiken. Indien deze verze keringen er toe leiden zullen, dat men over al, ook in de afvallig geworden landen, be ter rekening zal houden met het voortbe staan van den Volkenbond als een vast staand feit, dan zijn deze drie uren redevoe ringen niet vergeefsch geweest. De toehoorders konden er niet over kla gen, dat de veertien redevoeringen erg mo notoon geweest waren, omdat iedereen pre cies hetzelfde zegde: Hoezeer de slotsom van allen dezelfde was, er bestond een groot ver schil in de opvattingen, die de veertien spre kers over de naaste toekomst van deze in ternationale instelling hadden. Het eenige aanwezige Raadslid, dat in 1919 op de Parij- sche vredesconferentie tot de scheppers van het Volkenbondsverdrag had behoord en dat ook reeds 17 jaren geleden zijn land in den Volkenbondsraad had vertegenwoordigd, Wellington Koo (China), pleitte voor een volledige toepassing van de> bepalingen van het Volkenbondsverdrag, ook van die, welke het gemeenschappelijk verzet tegen den aan valler prediken, ja zelfs gebiedend voor schrijven. Scherp sprak Wellington Koo als een der vaders van den Volkenbond zich over het verleden uit, over het prijsgeven Bommen op Amerikaansche autokaravaan. Drie dooden en talrijke gewonden? Getroffen tijdens bombardement op Figueras. Een veertigtal gi'oote vrachtauto's, die bela den met levensmiddelen uit Parijs waren ge komen en deel uitmaken van de hulpverlee ning aan Spanje eener Amerikaansche orga nisatie, bevond zich gistermorgen te Fiqueras, toen deze stad door vliegtuigen van Franco werd gebombardeerd. De karavaan werd ge troffen. Er zouden drie dooden en talrijke ge wonden zijn. De niet getroffen auto's keeren naar Frankrijk terug. Zes jaar opgelegd wegens kindermoord. Man en vrouw veroordeeld. De rechtbank te Groningen veroordeelde den 46-jarigen ai'beider H. G. té Nieuwe Pe- kela en de 36-jarige huishoudster J. D„ eveneens te Nieuwe Pekela, ieder tot zes jaar gevangenisstraf wegens moord op hun pasge boren kind. De eisch was resp. anderhalf en twee jaar gevangenisstraf. De vrouw is onmiddellijk in hechtenis genomen. Meisje door vrachtauto aangereden en gedood. Donderdagmiddag is het zesjarig dochter tje van de familie E. Stoppels te Spijk door een vrachtauto aangereden en gedood. De chauf feur, die van het ongeval niets bemerkte reed door ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Nadat Neusopius weer naar boven was gegaan, was Thijs achter de jas, waar hij zich al dien tijd verborgen had gehouden, vandaan gekomen. Hij liep voorzichtig, zonder eenig lawaai te maken, verder, voortdurend goed om zich heen kijkend, vex-der, meer het kasteel in. Ik geloof heusch, dat er buiten die Neusopius niemand anders in het kasteel is, lachte Thijs. Dat kwam anders prachtig uit. au had hij zich tenminste niet bezorgd te maken over nog meer vijanden. Toch oppassen, anders loop ik misschien weer in de een of andere val, dacht hij bij zichzelf. Nu eens kijken, waar ik heen kan gaan. Wel, weet je wat, laten we eens gaan kijken, wat er in die kamer daar is! Hij liep de deur door en wat hij daar zag, deed hem watertanden. Een tafel met allerlei schalen er op, met veel prachtige, heerlijke en rijpe -■"ucht.en. E'- was geen electrisch licht in het kasteel jullie zien wel. achter Thijs hangen een paar half-afgebrande kaarsen. Het zal me benieuwen, wiens kamer dit is, dacht Thijs. Die houdt tenminste van lekker eten! den Volkenbond Het optreden der Unden nog even taai als twaalf jaar van het in 1919 gekoesterde ideaal van den Volkenbond als beschermer van ieder Vol kenbondslid tegen aanval. Des te scherper was Wellington Koo natuurlijk, omdat juist zijn eigen land tweemaal, eerst in 1931 met betrekking tot Mandsjoerije en thans in den grooten oorlog tegen Noord-China het slacht offer van het prijsgeven van dit ideaal ge weest is. Nóg is het niet te laat, meende Wellington Koo, om den Volkenbond weder tot den rechtsbeschermer te maken, waarvoor hij in 1919 wei'd opgericht, doch langer talmen in de toepassing van de sancties tegen den aanvaller kan doodelijk voor den Volken bond worden! Terwijl Livinof, Jordan (Nieuw-Zeeland) en Costa du Reis (Bolivia)) het pleidooi van Wellington Koo voor een volledige toepassing van het Volkenbondsverdrag ondersteunden, zonder echter zoo pessimistisch als de Chi neesche vertegenwoordiger over de gevolgen van een voortdurend verzuim in dezen te zijn, waren de andere Raadsleden blijkbaar van oordeel, dat het reeds „te laat" is om nog met kracht te kunnen optreden. Een Volkenbond, waarvan nog slechts drie van de zeven groote mogendheden lid zijn, kan onmogelijk de taak vervullen, die voor hem in 1919 werd bestemd, toen de scheppers van den Volken bond op diens universaliteit rekenden. Wij moeten met de omstandigheden rekening hou den, zeiden Delbos en Eden, en die eischen, dat de Volkenbond zich voorloopig met een bescheidener taak tevreden stelt. Ook dan zal de Volkenbond als werktuig ter vergemak kelijking van internationale samenwerking nog nuttig genoeg zijn, om te verdienen in stand te worden gehouden. Onder hen, die deze opvatting verdedigden, bestond echter ook weder verschil van mee ning. Delbos en Eden wilden ondanks de noodzakelijkheid van een rekening houden met de werkelijkheid, toch de „fictie" van 1919 nog in het Volkenbondsvex-drag handha ven. Raakt niet aan de sanctie-bepalingen van art. 16, riepen zij hun medeleden van den Volkenbondsraad toe. Laat ons de begin selen,, de idealen van 1919 hooghouden, ook al worden de daarop steunende artikelen voor loopig niet toegepast. Hiertegenover klonk de waarschuwing van Unden (Zweden) en Spaak (België)laat ons den volkeren niet meer beloven dan wij werkelijk bereid en in staat zijn hun te bieden; boven de handha ving van de fictie der collectieve veiligheid, door den Volkenbond is de ruiterlijke erken ning te verkiezen van de naakte werkelijk heid, dat aan een algemeene toepassing van sancties tegen den aanvaller voorloopig niet meer te denken is! Een heel bijzondere positie nam te midden van al deze redevoeringen, die bij alle mee- ningsverschil toch alle van voortdurende be langstelling voor den Volkenbond getuigden, de verklaring van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Beck in. Hij verheelde de volmaakte onverschilligheid van Polen voor het al of niet voortbestaan van den Volken bond niet. Polen is bereid lid van den Volken bond te blijven, wanneer de anderen dit gaar ne hebben, zoo was de strekking van zijn verklaring, doch Polen zou het niet betreu ren, als de Volkenbond verdween. Polen wil vriendschappelijke samenwerking met alle staten. De vorm dier samenwerking is Polen echter onverschillig. Moet deze, zooals de meeste staten nog verlangen, door tusschen- komst van den Volkenbond geschieden, goed! Kan het op andere wijze geschieden, dan ook goed. Inhoud en toon van de verklaring getuigde van de grootste onverschilligheid, in krasse tegenstelling gelukkig tot die van de andere Raadsleden, die bleken te beseffen, welk een verlies voor de geheele ontwikke ling der menschheid een weder ineenstorten van de in 1919 in het leven geroepen groote internationale staten organisatie zou zijn! ID IJZONDERE belangstelling bestond deze -0 week voor het optreden der vertegenwoor digers der kleine staten: de Oslostaten (Bel gië, Denemarken, Finland, Nederland, Noor wegen en Zweden) en Zwitserland. Duitschers en Italianen, die door een groot aantal pers vertegenwoordigers toonden, dat zij voor de gebeurtenissen in den „stervenden" Volken bond toch nog niet geheel zonder belangstel ling zijn, hoopten, dat de bom zou barsten en de kleine staten den niet langer universeelen en (als eenzijdig „bondgenootschap") voor den vrede der kleinen gevaarlijken Volkenbond den rug zouden toékeeren. Engelschen en Franschen hoopten de kleine staten ertoe te kunnen overreden ieder meeningsvei-schil te verzwijgen en de fictie van de colleetieve- veiligheid-door-den-Volkenbond nog langer te aanvaarden. Geen van beide partijen hebben hun zin gekaregen. Van een uittreden van de kleine staten uit den Volkenbond is natuurlijk geen sprake. Zij hebben zich ook reeds bij monde van den Zweed Unden ertegen verweerd dat Duitschland en Italië de kleine staten, om dat zij lid van den Volkenbond blijven, als „bondgenooten" van Engeland, Frankrijk en Sovjet-Rusland zouden beschouwen, waartoe in Duitsche en Italiaansche kringen een nei ging bestaat. Het was uitstekend, dat Unden met nadruk aan de Raadstafel verklaarde, dat de kleine staten ondanks hun voortdurend lid maatschap van den Volkenbond, toch staten „zonder alliantie" blijven willen en blijven zul len. Want de Volkenbond is niet tegen andere staten gericht en de kleine staten willen juist door hun lid-blijven van den Volkenbond ver- hinderen, dat de Volkenbond ooit een tegen buitenstaandei-s gerichte alliantie zal worden. Ook de Engelschen en Franschen kregen echter niet hun zin, voor zooverre zij de kleine staten wenschten te „muilbanden". Delbos en Eden trachtten hen te overreden -de strijd vraag over het van kracht blijven van artikel 16 ditmaal niet op te werpen. Delbos en Eden hadden echter het onaeluk daarbij in de han den van Unden te vallen. Unden is de Zweed- sehe professor in het volkenrecht, die als mi nister van buitenlandsche zaken in Maart 1926, toen Brazilië en Spanje eischten dat hun bij de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond eveneens een vaste raadszetel zou worden verleend, geheel alleen een week lang tegenover alle aansporingen van Engeland, Frankrijk, Italië en Japan, om aan den Bra- ziliaanschen en Spaanschen w&isch maar toe te geven, standvastig zich daartegen bleef ver zetten en door zijn veto het ook inderdaad verhinderde. Unden bleek thans, twaalf jaar later, nog even taai en vasthoudend. Hij eisch- te voor de kleine staten het recht op in de Commissie van 28 voor de Volkpnbondshervor- ming reeds terstond nog in deze dagen te ver klaren. dat zii zich niet langer door art. 16 ge bonden achten Na de zitting der commissie zal natuurlijk gelegenheid bestaan op deze kwestie principieel terug te komen. Thans wilde, ik slechts ex-op wiizen. hoe Unden, taai als immer voor het recht der Heine riatexi, om hun meening vri.i-uit te verkondigen, ee streden heeft en overwinnaar geworden is! -B. DE JONG VAN BEEK EN DONK

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6