1 De toekomst van Zuid-Kennemerland. KRUSCHENSALTS n«. JH.D. H' DINSDAG 8 FEBRUARI 1938 HXXREEM'S DAGBEAD Wat gedaan moet worden voor behoud van natuurschoon. Haarlem heeft onmiddellijk behoefte aan industrie-terrein. Wij hebben indertijd reeds medegedeeld, dat ir. Pr. Ottevanger, van den dienst van Openbare Werken te Haarlem, bij zijn studie over de bevolking van Haarlem berekend heeft hoe het inwoner-aantal van Haarlem en omliggende gemeenten in het jaar 2000 zal zijn. Zijn taxatie is: Gemeente In 1934 In 2000. Waarschijn- mini- maxi- lijk mum mum Haarlem 129.127 220.000 195.000 249.000 Heemstede 17.097 33.000 27.000 47.000 Bloemendaal 15.739 29.000 20.000 41.000 Bermebroek 2.529 4.000 3.000 7.000 Zandvoort 9.075 18.000 15.000 23.000 Velsen 44.329 104.000 76.000 150.000 Zuid-Kenne merland 217.896 408.000 336.000 517.000 Nu wij de studie van ir. Ottevanger volle dig voor ons hebben blijkt, dat er met de cij fers verschillende conclusies getrokken wor den die van beteekenis zijn. De meest-waarschijnlijke verwach ting is dat Haarlem aan het einde dezer eeuw een dan niet meer toe nemende bevolking zal hebben van ongeveer 220.000 zielen. In ieder ge val ma~ dan een minimum-bevolking verwacht worden van circa 195.000 inwoners. Bij een samenloop van zeer gunstige, thans nog niet te voorziene omstandigheden kan voor Haarlem omstreeks 2000 een maximum bevol king verwacht worden welker aantal in elk geval nog beneden de 250.000 zal liggen. De voor het uitbreidingsplan van Haarlem uit het voorgaande te trekken conclusie is deze: het geraamde plan zal gebaseerd moe ten zijn op een totaal aantal inwoners van 220.000 met de mogelijkheid eventueel tot een nog iets grooter getal te kunnen komen. Voor het in details uitgewerkte plan moet het mi nimum te verwachten aantal van 195.000 maatgevend zijn. Indien in aanmerking ge nomen wordt, dat bij de meest waarschijn lijke verwachting over 25 jaar op een bevol king van nog geen 190.000 gerekend kan worden, is het dus ruimschoots voldoende als het te detailleeren uitbreidingsplan op een totale bevolking van 190.000 zielen ge baseerd wordt. In de laatste 100 jaar is de bevolking van Haarlem om de 35 jaar verdubbeld gewor den. Uit bovenstaande berekening blijkt, dat zoo'n groei in de toekomst niet meer ver wacht wordt. De gemeenten Haarlem en Velsen hadden in de jaren 19261931 de grootste vestigings overschotten. De vestiging te Velsen houdt nauw verband met de ontwikkeling der in dustrie aldaar. Voor Velsen wordt in verband daarmede in de toekomst ook een snellere groei verwacht. Verondersteld wordt dat de beteekenis van Haarlem in de toekomst in verhouding iets zal afnemen, terwijl die van Velsen nog iets zal toenemen. Heemstede zal als middenstandsforensengemeente van groo ter beteekenis worden. „Het verkregen uitzicht omtrent de te ver wachten bevolkingsaanwas van Haarlem vormt de belangrijkste grondslag voor de stedebouwkundige ontwikkeling van onze stad. Het is nu zaak te onderzoeken, wat de con sequenties zijn voor het uitbreidingsplan, met andere woorden, of de capaciteit van het uit breidingsplan in overeenstemming is met de te vernachten bevolkingstoeneming. Daartoe zal het vraagstuk der toekomstige woning voorziening in studie moeten genomen wor den. Ook andere, daarmee samenhangende quaesties, zooals bijvoorbeeld de schoolvoor- ziening en het voor industrie benoodigde op pervlak en het plan van uitbreiding, zullen aan de hand van de opgestelde bevolkings prognose bezien moeten worden". Gewezen wordt op de omstandigheid, dat er per jaar ongeveer 500 arbeiders te Haar lem bijkomen. „Mede gezien het groote aantal wcrkloozen In deze gemeente kan het dan ook niet anders dan broodnoodig beschouwd worden, dat Haarlem er nieuwe industrieën bij krijgt. Van oudsher was Haarlem een handels- en industriestad. De stad biedt groote voordeelen voor vestiging van industrie. De telkens bin nenkomende aanvragen naar industrieterrein PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938. Programma I: Hilversum II. Programma H: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Ra dio. 9.40 Diversen. 10.35 Parijs Radio. 11.20 Droitwich, 11.50 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Diversen. 3.05 Parijs Radio. 3.20 London Regional. 3.50 Keulen. 5.20 Parijs Radio. 6.20 Keulen. 8.20 London Regional. 8.20 Parijs Ra- Programma V: 8.00 Diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 12.35 Droit wich. 1.35 London Regional. 3.20 Droitwich. 6.40 London Regional. 7.00 Droitwich. Programam V. 8.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatencon.cert: Dans muziek. 1. Sensation. Nat Gonella. 2. A little dash of Dublin, Billy Reid. 3. Where the blue of the night, Debroy Somers. 4. Someone stole Gabriels Horn, Nat Gonella. 5. Campus Moon, London Piano Acc, Band; 6. Marina Waltz, Debroy Somers. 7. Strange blues, Nat Gonella. 8. Ol' Mans River, Nat Gonella. 9. Auf Wiedersehen, my Dear, Billy Reid. 10. Broadway Melodey of 1936, Jack Payne. 11. George Medley, Nat Gonella. 12. Lazy River, Nat Gonella. 13 Six Hits of the day, London Piano Acc. Band. 14. Georgia Rockin' chair, Nat Gonella. 15. The Cubalero. London Piano Acc. Band. 16. Black Coffee, Nat. Gonella 8.0012.00 Diversen. zijn er het bewijs van, welke belangstelling men in dit opzicht voor de stad heeft. Maar zal de belangstelling in een daadwerkelijk voordeel omgezet worden, dan moet Haarlem ook gereed industrie-terrein kunnen bieden. Wel zijn er hier nog enkele terreinen voor klein-industrie beschikbaar; terreinen voor groot-industrie, aan vaarwater gelegen en voorzien van spooraansluiting, zooals in het havenplan geprojecteerd werd, heeft de ge meente niet. Uit de resultaten van een onlangs gehouden enquête door den dienst van Stadsontwikke ling en Volkshuisvesting te 's Gravenhage, bleek, dat verschillende gemeenten aan alle eischen beantwoordend gereed industrie-ter rein tegen vaak zeer lagen prijs beschikbaar hebben. Indien dan ook de verdere industriali satie van ons land, daartoe gestimuleerd door de allerwegen opgerichte economisch-teclino- logische instituten, voortgang vindt, zullen andere .gemeenten met de voordeelen daarvan gaan strijken en vischt Haarlem achter het net. Leerzaam in dit opzicht is het voorbeeld van de tinsmelterij van de N.V. Hollandsche Metallurgische Bedrijven, die enkele jaren ge leden voor Velsen verloren ging omdat niet direct met den bouw begonnen kon worden. In Arnhem was gereed industrieterrein voorhan den en het bedrijf ging daarheen. Van het grootste belang voor Haar lem is dan ook, dat een begin gemaakt wordt met de uitvoering van het ha venplan en een deel van de in den Waarderpolder geprojecteerde in dustrie-terreinen bouwrijp gemaakt wordt. Behoud van natuurschoon. Tenslotte lezen wij in het rapport: „Uit het demografisch onderzoek is komen vast te staan, dat, alhoewel nog een belang rijke bevolkingsaanwas voor Zuid-Kennemer land. verwacht mag worden en dus de be staande bebouwingskernen zich nog aanmer kelijk zullen uitbreiden, deze uitbreiding toch niet in die mate zal geschieden dat het be staande natuurschoon er geheel aan opgeof ferd moet worden. Nu heeft deze streek in tweeërlei opzicht door haar rijkdom aan natuurschoon betee kenis en wel als woonoord en als recreatie gebied. Indien nu de nog te verwachten uit breiding van de bebouwing, de aanleg van de door het steeds meer toenemende verkeer ver- eischte wegen, kortom al die maatregelen, die de ontwikkeling van dit gebied vordert, niet in harmonie met elkaar en met het na tuurschoon plaats vindt zou dit voor Zuid- Kennemerland als woonoord niet alleen be- teekenen het slachten van de kip met de gou den eieren, maar zou ook het voor Haarlem en omliggende plaatsen en gedeeltelijk ook voor de Amsterdamsche bevolking zoo belang rijke recreatiegebied verloren gaan. De be langen van Haarlem strekken zich uit ver bui ten haar grenzen. De eenige mogelijkheid voor een harmoni sche ontwikkeling van deze streek, waarbij met de veelheid van belangen rekening ge houden wordt, is het opstellen van een streek plan. Alleen daardoor kunnen de verschillende vraagstukken, die door de toenemende ont wikkeling van dit gebied naar voren komen en om een oplossing vragen, in onderling ver band bezien worden en'kan een doeltreffend geheel ontstaan. Daar de nog te verwachten bevolkingsaan was voornamelijk de eerste decennia tegemoet gezien kan worden, is de instelling van een streekplan-commissie zeer urgent. Moge het Provinciaal Bestuur spoedig daartoe beslui ten". Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- oraanen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen, STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAC (Adv. Ingez Med.> TIK... TIK... r Moeilijk inslapen? Slechte nachtrust? Verban dan den ouderwetschen, storenden wekker uit Uw slaapkamer cn stel er een Junghans „Zachte Tik" of "Zonder Tik" voor in de plaats. Ideale wekkers voor nerveuze slapers. Stipte, betrouwbare wek kers. Stabiel cn solide. Junghanswerk! p534a (Adv. Ingez. MedJ VOORDEN- -POLITIERECHTER Fraudeerende steun trekkers Ongeveer de heele zitting was gewijd aan de behandeling van vele gevallen, waarbij steuntrekkenden van twee walletjes hadden gegeten, zooals de officier zeide. 't Was altijd hetzelfde: niet opgeven van bijverdiensten. Bij sommigen waren die niet groot geweest, maar bij anderen waren ze zeer beduidend, Eén b.v. had niet minder dan 625 niet opge geven, zoodat hij 475 te veel steun had ge trokken en dat hakt er nog al in. De man kwam met een excuus en dat was, dat hij een ziek kind had gehad, dat hem veel gekost had, maar dit excuus gaat niet op en mocht de rechter in vele andere gevallen voor een voorwaardelijke straf zijn te vinden, hier was dit buitengesloten en werd 14 dagen on voorwaardelijk opgelegd, nadat de officier een maand had geëischt. Een ander was van meening, dat de bijver diensten eigenlijk dien naam niet mochten dragen, want, zei hij, hij had een kinderwa gen en een paar meubels van iemand overge nomen en met gesloten beurzen be taald, aangezien hij er eenig schilderwerk en zijn vrouw er huiswerk voor gedaan had. Met die redeneering bewoog hij zich op gevaarlijk terrein, niet alleen omdat een betaling in na- tura ook betaling is, maar bovendien was het niet heelemaal waar, wat hij zeide, want het onderzoek had uitgewezen, dat er ook geld be taald was en het zag er naar uit, dat die draaierij, al betrof het hier geen groot bedrag, hem ook een onvoorwaardelijke straf zou be zorgen. Dit aanvoelende koos hij eieren voor zijn geld en erkende hij ook geld ontvangen te hebben, waarmee, hij zijn positie redde en de 14 dagen onvoorwaardelijk, die de officier gevraagd had, in voorwaardelijk zag omgezet. Een derde, die zich koopman noemde, maar van den handel naar Maatschappelijk Hulpbe toon was gegleden, had muzikale talenten in zich ontdekt en trachtte nu met de vocale kunst het tekort aan te vullen, in de eerste plaats om kousen en schoenen voor zijn kin deren te kunnen koopen. De straatzangerij .in combinatie met instru mentalisten scheen nog zoo heel slecht niet te zijn en Maatschappelijk Hulpbetoon, die zulke inkomsten niet kan controleeren, had een vas ten aftrek van 4 gesteld. De zanger had ech ter nog een paar kleine controleerbare postjes verzwegen. Hij erkende dit en zei, dat het, verkeerd was, maar de kousen en schoenen. ziet u. De rechter probeerde het met hem ook nog eens met 14 dagen voorwaardelijk; de officier vroeg onvoorwaardelijk. Eenzelfde straf kreeg een timmerman, die in 't geheel 60 te kort had opgegeven en een week van 20 had ge maakt, terwijl een stucadoor, die met witten 25 had verdiend, maar zijn vrouw de blanco staten had laten inleveren, er ook nog met voorwaardelijk afkwam, toen hij zei, dat niet zijn vrouw, maar hijzelf voor die blanco sta ten aansprakelijk was. Hij begreep, dat het ook maar beter was de waarheid te zeggen. De officier voelt niet. voor voorwaardelijk en eisehte tegen den timmerman een maand, te gen den stucadoor 14 dagen onvoorwaardelijk. Het komt, zei de officier, maar al te veel voor, •dat werkloozen tegen verminderden prijs klei ne karweitjes opknappen, waardoor zij de ar- beidsloonen drukken en den bonafide werk lieden het werk ontnemen. DE OPENING VAN WINTERFLORA. Vrijdag 11 Februari des morgens om 11 uur zal de minister van Economische Zaken Mr. M. P. L. Steenberghe in de restaurantzaal van het Krelagehuis de tentoonstelling Winter- flora openen. Dr. A. J. Verhage zal hier een welkomst woord spreken. Propaganda-feestavond van den Ned. Toonkunstenaarsbond. Gisteravond hield de Nederlandsche Toon kunstenaarsbond afdeeling [Haarlem een pro- paganda-feestavond in het gebouw La Gaité. De voorzitter van de afdeeling Haarlem de heer D E. Schild heette de aanwezigen met een kort woord welkom. Het ensemble C. Speets speelde Weensche liederen en de heer A. Koning bracht een solo voor violoncello ten gehoore. De heer J. Bloem, bondsvoorzitter hield daarop een pro- paganda-rede. De organisatie achtte spreker tegenwoor dig een algemeen erkend verschijnsel, dat ook in de toonkunstenaarswereld veel vruch ten afwierp. De N.T.B. strijdt tegen dilettan tisme, niet als zoodanig, maar in gevallen dat het niet rechtvaardig verantwoord is. Het muziekleven in het algemeen en ook de beroepsmusici varen wel bij een gezond dilet tantisme, het activeert den tzin tot deelne ming aan het muziekleven. Wanneer de menschen zelf muziek beoefenen en deze in huislijken kring of op liefdadigheidsavonden ten gehoore brengen zal het concertbezoek daarmee gebaat zijn. De actie van den N.T.B. richt zich tegen de gevallen waarin menschen, die in een ander beroep hun brood verdienen, in hun vrijen tijd voor bijverdienste gaan optreden, en zulks vaak tegen prijzen waar beroeps musici uiteraard niet tegen op kunnen. De N.TJ3. is echter ook op andere punten werk zaam. Spreker noemde o.a. de totstandko ming van de vreemdelingenwet en de samen werking met dirigenten. De heer Blom deed tenslotte een beroep op de aanwezigen den avond als feest- en prcxpaganda-avond te laten slagen: Na de pauze volgde het optreden van vel schillende artisten. O.a. konden we den vlot ten jeugdigen conferencier Johnni Pms aan het werk zien in een liedje over muizen en een imitatie van Lou Bandy. Van de gele genheid tot dansen werd gretig gebruik ge maakt. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. LIJST VAN MAIL- LUCHTPOSTVERZENDING T/M. 13 FEBRUARI 1938. Nederlandsch Indië, zeepost via Amsterdam per m.s. Poelau Bras 11 Febr. gewone stukken 3.25; mail via Marseille per m.s. Dempo 10 Febr. gew. st. 10.luchtdienst Amsterdam Bandoeng 10, 12 Febr. gew. st. 2.15. Suriname, mail via Bordeaux 9 Febr. gew. st 7—' luchtdienst Duitschlandr—Zuid-Ame rika 9 Febr. gew. st. 3.25; luchtdienst Frank rijk—Zuid Amerika 12 Febr. gew. st. 10.40. Aruba, Bonaire, Curacao, zeepost en mail via Amsterdam 11 Febr. gew. st. 3.25. Luchtdienst als Suriname. Vereenigde Staten van Amerika, Canada via Cherbourg 8, 10 Febr. gew. st. 19.10; via Southampton 9 Febr. gew. st. 16.45; via Liver poolGlasgow 11 Febr. gew. st. 8.55. Mexico, Cuba, Ecuador, via Cherbourg 8, 10 Febr. gew. st. 19.10; via Southampton 9 Febr. >ew. st. 16.45; via Liverpool 11 Febr. gew. st. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Lissabon 13 Febr. gew. st. 6.—; Santos via Amsterdam 10.Febr. gew. st. 3.25; Pemambu- oo en Bahia via Londen 11 Febr. gew. st. 6. Rio de Janeiro via Lissabon 12 Febr. gew. st. 16.45. Luchtdienst als Suriname. China, Hongkong en Japan, via Siberië 10 Febr. gew. st. 18.—. Philippijnsche Eilanden en Mantsjoerije, via Siberië 10 Febr. gew. st. 18.—; luchtdienst Amsterdam, Bangkok, Hanoi, Canton 10 Febr. gew. st. 2,15; luchtdienst Amsterdam, Bang kok, Hongkong 12 Febr. gew. st. 2.15; lucht dienst Amsterdam, Bangkok, Hongkong, Mar seille 12 Febr. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië), via IstanbulDamas- kus 10 Febr. gew. st. 3.25. Vliegdienst aLs Nederl. Indië. Palestina, via Marseille 10 Febr. gew. st. 10.via Piraeus 11 Febr. gew. st. 22.30; via Piraeris 13 Febr. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Nederl. Indië. Britsch Indië via Marseille 10 Febr. gew. st. 10. Vliegdienst als Nederl. Indië. Ceylon, via Marseille 10 Febr. gew. st. 10. via Napels 11 Febr. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Nederl. Indië. Penang, Siam, via Marseille 10 Febr. gew. st. 10.—. Vliegdienst als Nederl. Indië. Singapore, via Marseille 10 Febr. gew. st. 10.via Napels 11 Febr. gew. st. 19.10. Egypte, via Marseille 10 Febr. gew. st. 10. via Piraeus 11 Febr. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Nederl. Indië. Oost Afrika, via MarseilleAden 10 Febr gew. st. 10.via Genua 10 Febr. gew. st. 22.30. Zuid-Afrika, via Southampton 10 Febr. gew. st. 16.45; luchtdienst Amsterdam— AlexandriëDurban 12 Febr. gew. st. 2.15. Australië, via Marseille 10 Febr. gew. st. 10.luchtdienst AmsterdamSingapore Brisbane 12 Febr. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland: Luchtdienst als Australië. Slapeloosheid. door F. SERMOS. EBBEN jullie dat gisteravond in de krant gelezen, heeren?" begon Van Zuren, terwijl hij zijn glas schuimend bier voor zich neerzette op het bier viltje, ,,van die juffrouw in Amerika, die twee jaar lang geen nacht heeft geslapen?" De soosleden knikten en trokken gewichtig aan hun derderangshavana. „Nou, zóó geweldig is dat anders niet, hoor!" vervolgde van Zuren. „Ik heb destijds in Rotterdam iemand gekend, die zes jaar lang geen enkelen nacht een oog heeft dicht gedaan! En hebben ze daar ophef van ge maakt? Heelemaal niet! Toen ik dien man leerde kennen en hij mij zijn geval vertelde, wou ik het eerst niet gelooven. Maar getuigen bevestigden, dat hij de zuivere waarheid sprak en het gekke van de zaak was. de ke rel zag er niet eens bijzonder' slecht uit. Kreeg ook geen speciale verzorging!" Misschien had die man je maar wat op den mouw gespeld om interessant te schijnen", gaf een der soosleden te kennen. „Nee, nee, ik weet zeker, dat hij niet fan taseerde!" verzekerde Van Zuren nadruk kelijk. „Ik weet nog heel goed, dat ik hem dagelijks ontmoette en dat ik hem dan altijd vroeg of hij dien nacht weer geen oog had dicht gedaan. En altijd was het hetzelfde liedje. „Nee, meneer", zei hij dan „ik heb weer geen minuut geslapen". Nou moet ik dadelijk zeggen, dat de man er wel vermoeid uit zag. Zeker, je kon best aan hem zien, dat hij een abnormaal leven leidde. Als wij één nacht niet slapen, zijn we al geradbraakt, waar of niet?" „Dat is waar", gaven een paar soosleden toe. „Maar tja, misschien wen je aan zoo'n toe stand". „Ik zou wel eens willen zien, wie van ons er aan zou wennen om zes jaar lang niet te slapen 's nachts, Als het nou nog een week was „Ik verwed er een lief ding om, Van Zuren", onderbrak Duinstra, „dat je ook dat niet vol zou houden." „Dat weet ik nog zoo net niet, Duinstra", „Nou, wedden om tien pop?" „Als het nou nog honderd was „Accoord dan! Maardan moet je over een week plechtig ten overstaan van alle aan wezigen hier in de soos verklaren, dat je geen enkele van de zeven nachten geslapen hebt! Als je d a t kunt, welnu, dan ben ik mijn hon derd gulden kwijt. Kun je het daarentegen niet, dan betaal jij mij een lapje van honderd, van Zuren!" Duinstra keek zijn collega triomfantelijk aan. Die weddenschap zou hij vast en zekér winnen, dat stond als een paal boven water. „Top!" zei van Zuren snel, „die wedden schap neem ik aan. Heeren. ik verklaar hier dus onder getuigen van jullie alleen, dat ik de eerstkomende zeven nachten geen oog zal dicht doen enten bewijze van de waar heid mijner bewering zal ik na afloop van den termijn een schriftelijke verklaring over leggen waaruit een en ander duidelijk zal blijken. Hoe laat Is het nu? Tien uur? Mooi. Over een week zien jullie mij weer. Tot kijk, heeren!" De achterblijvenden lachten. Die Van Zuren had wel eens meer en weddenschap]e gewon nen. maar voor deze gaven zij hem toch bitter weinig kans. „Je mocht wel eens een rondje geven. Duinstra", stelde er een voor. „je wint zoo vast als een huis. Ik kén van Zuren. Ik kom wel eens bij hem thuis. Je moet eens hooren, hoe zijn vrouw klaagt, om dat hij zoo dol ls op lang slapen! En die knaap wil zeven nachten zonder slaap „Wat drinken de heeren?" vroeg Duinstra opgewekt Precies om tien uiir, een week later, stapte van Zuren de soos binnen, waar de aanwezi gen hem reeds met spanning verwachtten. Het ontging hen niet, dat hij een tikje bleek was, doch. overigens zag hij er opgewekt uit. „Envroeg Duinstra, met een lachje op de lippen. „Alsjeblieft!" zei van Zuren, terwijl hij zijn nieuwsgierigen collega een briefje overham digde. „Lees maar eens". Zenuwachtig vouwde Duinstra het episteltje open, een oogenblik staarde hij met steeds grooter worden oogén op den inhoud van het schrijven en toen las hij, op aandringen der soosleden voor: „Hiermede verklaart ondergeteekende, dat de heer van Zuren gedurende een week tot volle tevredenheid dienst heeft gedaan als nachtwaker!" De directeur van den Nachtveiligheidsdienst." Snappen jullie nou, dat die kerel in Rot terdam het zes jaar kon volhouden?" lachte van Zuren, terwij] hij nonchalant het gewon nen bankje van honderd in zijn portefeuille stak. „De man was nachtwaker!! Wat een bof dat. ik net een weekje vrij had. Overdag heb ik lekkertjes geslapen, reken maar!!!" (Nadruk verboden. Auteursrecht voorgehou den). 8 Februari: Omtrent een nieuwe begraafplaats voor Amsterdam, die door eenige aan zienlijke ingezetenen zal worden opge richt, verneemt het Utr. Dagblad, dat daartoe de buitenplaats „Westerveld", gelegen bij Velsen, reeds is aangekocht. Het terrein schijnt zoowel door zijn ligging en beplanting, .als door zijn hoo- gen zandgrond voor het beoogde doel uitmuntend geschikt te zijn. Baldadigheid onder de jeugd zal worden bestreden. In principe tot oprichting van een klein comité besloten. Haarlem in een uitzonderingspositie? Op initiatief van de afd. Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond in samenwerking met het arrondisse ment Haarlem van „Pro Juventute" kwamen gisteravond verschillende vertegenwoordigers uit de kringen van onderwijzers en jeugdvereenigingen te zamen in het gebouw van Pro Ju ventute om met enkele autoriteiten op het gebied van criminaliteit en baldadigheid onder de jeugd, zooals de kinderrechter mr. E. J. W- Top en hoofdinspecteur van politie de heer G. A. Drayer te overleggen wat er te gen de baldadigheid gedaan kan worden. Na uitvoerige discussies werd er besloten dat men zal trachten een klein voorloopig co mité op te richten dat later samengesteld zal worden en dat de oorzaken van de baldadig heid zal bestudeeren en dan verder een werk schema op zal stellen op welke wijze deze het best bestreden kan worden. Verder zullen de verschillende vereenigingen een schriftelijk advies zenden aan den secretaris van dit voor loopig comité de heer P. A. J. van Kessel, Oran- jekade 5, Haarlem, terwijl over een kleine twee maanden een nieuwe vergadering zal worden uitgeschreven om over dit onderwerp nogmaals naar aanleiding van de schriftelijke ad viezen van gedachten te wisselen. De overgroote meerderheid van de vergadering sprak zich voor een derge lijke actie uit ofschoon de heer p. A. J. van Kessel, voorzitter van de afd. Haarlem van het N. J. V., mededeelde dat de wethouder van Onderwijs deze actie te Haarlem niet noodzakelijk vond. Zooals men weet had ook de commissaris van politie hetzelfde standpunt ingenomen. De avond werd geopend door den voorzitter van Pro Juventute, mr. A. J. Enschedé, die nog eens het doel van dit initiatief uiteen zette. Vele ergeren zich aan de toenemende baldadigheid onder de jeugd, aldus spreker. Het is nu de bedoeling om een groote groep jongens en meisjes te vormen die durven zeg gen: „Nee dat mag niet". De eerbied voor ouders en opvoeders is niet altijd even groot, Haarlem is in dat opzicht niet slechter of beter dan andere deelen van ons land. De jeugd heeft echter in hooge mate spor tief gevoel en eerlijkheid. Hierop moeten wij in den komenden strijd een beroep doen. De heer Van Kessel las hierna uit het „Verslag van de onderwijsinspectie" eenige gedeelten voor waarin zeer geklaagd wordt over de groeiende jeugd-baldadigheid. Spr. noemde o.a. de plaatsen Arnhem, Leiden, Maastricht, Heerlen, Amsterdam en Bever wijk. Namens het N. O. G. voerde vervolgens nog het woord de heer J. Geerts terwijl de heer T. Hellinga, voorzitter van de ver. van hoof den van scholen, eenige mededeelingen deed over de baldadigheid te Haarlem. Spreker had bij den dienst van Openbare Werken ge ïnformeerd en hier had men medegedeeld dat het vorige jaar voor f 600 aan ruitjes waren ingegooid. Het zijn voornamelijk dejongetjes van 8 tot 12 jaar die zich, aldus spreker, aan deze baldadigheden schuldig maken. Hoofdinspecteur Drayer was van meening dat men in Haarlem in een minder slechte positie verkeerde dan elders. Dit komt voornamelijk door de vele jeuga- vereenigingen die in haar eigen kring doen wat mogelijk is en door het georganiseerde speeltuinwerk. Er is momenteel een elemen tair gebrek aan gezag bij de jeugd. Verschillende sprekers voerden vervolgens nog het woord waarbij mr. Top naar voren bracht dat vooral de ouders en het milieu waaruit de kinderen voortkomen een groote, ja overheerschende rol spelen. Vooral samen werking van de ouders met de onderwijzers, achtte spr. zeker belangrijk. Mr. Enschedé heeft de vergadering na een kort resumé van het gesprokene te hebben gegeven, gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het bureau van Politie uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen, étui rijwiel plaatje, Politiebureau Smedestraat: 'autoped, Politieposthuis, Leidseheplein; bankbiljet Lohmann, Coomhertstraat 15; boekje, Dijk man, Nic. v, d. Laanstraat 9 zw.; aiitodop Vallentgoed, Tlmorstraat 2; glas van een autolamp, Suijk, Schermerstraat 33; gewicht v. Eerden, Gen. de Wetstraat 13; hond Berg man, Klein Heiligland 20; hond, Wempe Plataanstraat 50; hond. Fauna; 2 katten' idem; muts, Smit, Brouwersplein 32; zakmes' Huberts, Kadoestraat 29; overall, Hooger- woud, Schoterweg 120 rd.; portemonnaïe met inhoud, Roodenburg, Waterlandweg 16 Drie huis; portemonnaie met inhoud, Kok. de Clercqstraat 168; portemonnaie met inhoud, Swiebel, Ambachtstraat 5; pakje, Woude.' Abeelstraat 18; rijwielplaatje, Wolter, Kloos terstraat 5; rijwielplaatje, Schild. Noorder Tuindorplaan 62; schroevendraaier, Maas van Keulenstraat 36; vogel, Spoor, Wester- graoht 21,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10