„Die Fledermaus" DOUWE EGBERTS REMBRANDT THEATER DINSDAG 8 FEBRUARI 1938 HX'AREEM'S DAGBCAD t De reorganisatie van den Vrijheidsbond. Nadere bijzondheden omtrent de vergadering te Utrecht. 'Aan het ons toegezonde communiqué bètref- fende de te Utrecht gehouden jaarlijksche vergadering der liberale Staatspartij ontlee- we het volgende: De voorstellen van de commissie waren neergelegd in een rapport, houdende concep ten van een beginselprogram en een aanvul lend algemeen program, en in een nota be treffende de organisatie van de partij. De commissie was van oordeel, dat de gel dende beginselverklaring ongewijzigd moest worden gelaten. De algemeene vergadering heeft zich met deze zienswijze vereenigd. Zij was echter met de commissie van oordeel dat voor de instandhouding van het liberalisme een voortdurende herziening van haar staat kundige taak in vooruitstrevenden zin noodig is, in verband met de zich steeds wijzigende maatschappelijke structuur. Daarom meende zij, dat in dezen tijd het accent van de liberale politiek verlegd diende te worden. Als grondslagen van het liberalisme had de commissie samengevat: 1. De erkenning van het christelijk karakter van ons volksleven. 2. De historische vrijheidsgedachte op gees telijk en stoffelijk gebied. 3. Het besef van persoonlijke bestaansver- antwoordelijkheid. De partij wenschte het voeren van een prin- cipie.eie liberale politiek en in verband daar mede werd de naam verkort tot „de Liberale Staatspartij". In de vastgestelde richtlijnen wordt voor opgesteld, dat de Liberale Staatspartij is een nationale partij, die zich ten doei stelt het geestelijk en stoffelijk peil van onze bevolking te verhoogen en daarbij de sociale rechtvaar digheid te bevorderen. Dit doel meent zij alleen te kunnen bereiken in een rechtsstaat. Zij wenscht de christelijke grondslagen van de Nederlandsche samenleving te handhaven, maar zij verlangt, dat de overheid zich nim mer richt naar bepaalde kerkelijke leerstel lingen. Met vooropstelling van geestelijke vrijheid, bevordert de liberale Staatspartij de eendracht van de verschillende bevolkingsgroepen, door het aankweeken van saamhoorigheid en ver draagzaamheid. Zij verwerpt derhalve zoowel den rassen- als den klassenstrijd. De staat kundige eenheid, die is belichaamd in het ko ningschap van het Huis van Oranje, stelt zij hoven godsdienstige staatkundige en maat schappelijke verschillen. Als staatsvorm wenscht zij instandhouding van de constitutioneele parlementaire mo narchie. Zij verlangt handhaving van een krachtig gezag door de wettige overheid. De ongeschonden handhaving van ons grondgebied in en buiten Europa acht zij een volstrekte voorwaarde tot handhaving van het vrije volksbestaan. Daartoe stelt zij den plicht tot verdediging door een krachtige weermacht nadrukkelijk vast. Niettemin is zij overtuigd, dat het recht de internationale verhoudingen behoort te beheerschen, zoodat zij vreedzame beslechting van internationale geschillen zoo veel als in haar vermogen is wenscht te bevor deren. De persoonlijke vrijheid beschouwt zij als een onmisbaar element van een gezonde sa menleving. Met vooropstelling van personolijke bestaansverantwoordelijkheid wenscht de li berale Staatspartij de bestaanszekerheid te bevorderen. In daartoe strekkende maatrege len moet tot uitdrukking komen, dat sociale verantwoordelijkheid niet slechts door de overheid, maar eveneens door individuen en groepen moet worden gedragen. Zij ziet groepsvorming als een natuurlijk gegroeid maatschappelijk verschijnsel. Zij aanvaardt als overheidstaak deze groepsvorming te con troleeren en zooveel noodig te regelen. Zij wenscht dit slechts te doen in die gevallen, waarin het gemeenschapsbelang zulks vordert. Daarbij moeten onredelijke uitingen van in- dividueele en groepsbelangen worden bestre den. Met instandhouding van een zich op ren- dabelen grondslag ontwikkelend bedrijfsleven, dat zij als bron van alle welvaart en als voor waarde van werkgelegenheid beschouwt, wenscht zij sociale voorzieningen en werkgele genheid te bevorderen, zoo noodig met toe passing van meer gelijkmatige werkverdeeling. Zij beschouwt bodemcultuur, handel en in dustrie, als de voornaamste bronnen van wel vaart. Zij acht een welvarende plattelands bevolking een onmisbare voorwaarde voor een krachtig, evenwichtig volksbestaan, waarmede de bestaansmogelijkheid van tal van andere bevolkingsgroepen nauw verband houdt. Zij acht het een eisch van sociale rechtvaardig heid, dat het levenspeil ook van het bij de bo demcultuur betrokken bevolkingsdeel in re delijke verhouding staat tot dat van de overige bevolkingsdeelen. Zij streeft naar verruiming van de voor ziening in de behoeften door bevordering van het vrije ruilverkeer, zoowel in het binnenland als met het buitenland. Vaststelling van het standpunt ten opzichte van een conjunctuurpolitiek is aangehouden in afwachting van de behandeling van het rapport van een commissie, aan welke was opgedragen een onderzoek in te stellen naai de mogelijkheid daarvan. Dit rapport is in middels uitgebracht en zal binnenkort in een afzonderlijke studieconferentie worden be handeld. Tenslotte heeft de vergadering op enkele punten wijziging gebracht in de organisatie van de partij, o.a. in de wijze van samenstel ling van het hoofdbestuur, waardoor voor de toekomst het contact tusschen de centrale kiesvereenigingen en het hoofdbestuur, mede tot bevordering van de propaganda, is ver zekerd. In verband daarmede zal binnenkort het hoofdbestuur opnieuw wonden samen gesteld. ARBEIDERSVEREENIGING VOOR LIJKVERBRANDING. De Arbeiders Vereeniging voor Lijkverbran ding houdt Donderdagavond 10 Februari a.s. in het gebouw van den Protestantenbond in de Berkenstraat een filmavond waar de film „Als wij levenden sterven" als smalfilm wordt vertoond. Voorts wordt vertoond een film over „het ontstaan en den groei der Vereeniging en tot besluit de bekroonde film van J. C. Mol „Het wonder der bloemen" een even geestige als onderhoudende film. De hoofdfilm is door Multifilm gesynchro niseerd. In deze film wordt de beschavings geschiedenis van het ontstaan der aarde tot lieden uitgebeeld en de crematiegedachte, als tegenstelling van het begraven, gezien als symptoom van de beschaving. BRENGT VRIJDAG DE POPULAIRE OPERETTE VAN JOHANN STRAUSS. MEESTERLIJK VERFILMD (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. keden: DINSDAG 8 FEBRUARI Stadsschouwburg: Okito 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Vijfde Bachconcert. 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond, Haarlem-Nrd.: Openbare lezing, 8.15 uur. Gebouw „De Nijverheid". Vereen. „Harrno- nia". Psychometrische séance. 8.15 uur. Aula H. B. S. A.-Lezing W. O. J. Nieuwenkamp voor de Volksuniversiteit. ï'alace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hais Theater: Charlie Chaplin in „Modern Times" en „Nu juicht een volk" 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De bereden politie" en „Renbaanbloed". Luxor Sound Theater: „Koningin Victoria" en „Nu juicht een Volk", 2.30, 7 en 9.15 urn-. Cinema Palace: „Het leven van Emile Zola" en „Er is een Prinsesje geboren". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Liefdesparade". 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan' dags Toegang vrij. WOENSDAG 9 FEBRUARI Stadsschouwburg, Rott. Hofstad Tooneel Reünie in Weenen, 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Okito, 8.15 uur. Wijkgebouw, Ged. Oudegr. 104: Ledenverga dering Bureau Haarl. Vereen, voor Ziekenver pleging. 4 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopenc) 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. PURMERENDER MARKTBERICHT. Gemeentelijke Kaasbeurs. Verhandeld 16 partijen, wegende 22.000 KG. Handel goed. Hoogste prijs 23. Kaas. Kleine Boeien 322, handel vlug. Boter 180 148— 149 per KG. Weiboter 139145 per KG. Runderen, totaal 423 stuks. Vette koeien 220 59—68 per KG, matig. Gelde koeie 86 160210 per stuk, matig. Melk koeien 90 180—200 per stuk, matig. Stieren 27 5862 per KG, matig. Paarden 14 85170 per stuik, matig. Nuchte kalveren voor de slacht 756 1016 per stuk, vlug. Nuchtere kalv voor de fok 1218 p. st., vlug Vette varkens voor de slacht 167 5921 per KG, matig. Magere varkens 40 3046 per stuk, vlug. Biggen 310 1620 per stuk, vlug. Schapen 1009 414 per stuk, matig. Kipeieren 315325 100 st. Eendeieren 350 per 100 st. Piepkuikens 7100 Noorclholl. blauwe 6070 KG. Oude kippen en hanen 4552 y2 P- KG. Konijnen 50—170 per stuk. Eenden 3060 per stuk. Duiven 40 per paar. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Zuide lijke richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, later wellicht toenemende be wolking, weinig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt, tot lichte vorst des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 777.3 m.M. te Breslau. Laagste 737.6 m.M. te Jan Mayen. Het gebied van hoogen luchtdruk verplaatste zich iets naar het Oosten en sluit thans aan bij een groot gebied van hoogen luchtdruk over den Oceaan dat zich ver naar het Westen uitstrekt. De depressies blijven ver in het Noorden en trekken langs Jan Mayen naar de Poolzee. Een secundaire depressie ligt over Ierland en rijkt tot in het Kanaal. Op het vasteland van Europa heerscht fraai, rustig winterweer met temperatuur even beneden het vriespunt in den vroegen morgen. Het vorstgebied reikt naar het Zuidwesten tot Midden-Frankrijk, over groote gebieden komt mist voor. Langs de kusten van Ierland en Schotland en langs de Noorsche kust waait het hard en is de lucht betrokken met regen. IJsland meldt helder weer met temperatuur om. het vriespunt. In de Alpen is het weer prachtig met matige Oostelijke winden om de toppen, Saentis en Jungfraujoch melden groote droogte en groote helderheid, op het eerste station is de temperatuur minus 3 graden. In Zweden en Finland nam de vorst toe. Het is te verwachten, dat het mooie winterweer zal aanhouden, waarschijn lijk echter met eenige toeneming der bewolking. BAROMETERSTAND Vorige stand 771 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 9.03 uur; n.m. 21.41 uur. Strand berijdbaar van 14.0019.45 urn-. Be la n s ?i ik e telefoonn ummers: Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. COöP CENTRALE EIERVEIL1NG 1» CRIME REND G.A. Afdeeling Eieren. Aanvoer 65.000 Eendeieren 3.653.80. 75.000 Kippeneieren 65-66 KG 3.70—3.75. 63-65 KG 3.65—3.70. 60-62 KG 3.50—3.65. 58-59 KG 3.40—3.55. 56-57 KG 3.40—3.45. 53-55 KG 3.35—3.45. 50-52 KG 3.15—3.25. Arbeid van gehuwde vrouwen. Lr verband met de omstandigheid, dat ik van verschillende zijden word aangesproken over 't ingezonden stuk onder bovenvermelden titel, verschenen in nw blad van 4 Februari, stel ik er prijs op te verklaren, dat ik niet de schrijver ben van bedoeld stuk. H. L. WARNIER, Oud-Insp. voor Lielr. Opv. AERDENHOUT ERNSTIGE AANRIJDING. Maandagmiddag omstreeks 4 uur reden op het rijwielpad op den Zandvoorterweg 6 wiel rijders, komende van de richting Zandvoort. Ter hoogte vair de Leeuwerikenlaan reed hun een auto achterop, bestuurd door den heer A. v. d. W. uit Heemstede, die rechts af de Leeuwerikenlaan insloeg. Een van de Wiel rijders, O. uit Haarlem was hierop niet be dacht en reeds met flinken vaart tegen de auto op. Hij sloeg over den kop en kwam te gen een verkeersbord terecht, waarbij hij zich vrij ernstig bezeerde. Dr, Bartels uit Bent veld verleende de eerste hulp. O. had een groote schaafwonde aan de linkerzijde van zijn hoofd en ontvellingen aan beide handen. Op advies van Dr. Bartels werd hij per ziekenauto van de firma Mathot naar het St.- Elisabeths gasthuis te Haarlem overgebracht. BLOEMENDAAL DE DUITSCHE KERKSTRIJD. Donderdag 10 Februari hoopt voor de Chr. Nat. Werkmans Bond, afd. Bloemendaal, op te treden Ds. Tromp uit Zandvoort met als on derwerp: „De Duitsche Kerkstrijd en wat deze ons te zeggen heeft". De bijeenkomst heeft plaats in Maranatha, NIEUWE BOEKEN Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij „De Tijd. stroom" 'te Lochem is een roman van Alfred Sidgwick verschenen, getiteld „Kolibrie". De vertaling is van Lout de Bruine. Bandteeke ning en illustraties zijn van F. C. Gijen. B'ij dezelfde uitgeversmaatschappij zag een werk van France Pastorelli het licht „Het lij den" een beproeving en een genade. De verta ling uit het Fransch is van I-I. Wilmink, E. B. A. Poortman schreef een inleiding. Bij de Uitgeversfirma Van Loghum en Sla terus te Arnhem is van de hand van dr. W. Banning verschenen „Hedendaagsche sociale bewegingen". Het uitgangspunt van het schrijven van dit boek is, volgens de definitie van den schrijver zelf, de overtuiging dat sociale idealen in de eerste plaats gebonden zijn aan sociale groepen en dus begrepen moeter warden van de maatschappij uit en de zich daarin openbarende tegenstellingen. De schrijver behandelt achtereenvolgens Roomsch Katholicisme, Calvinisme, Socialisme, Itali- aansch fascisme en Duitsch Nationaal-socia llsme. In een slotbeschouwing worden de typi sche vraagstukken van de 20ste eeuw onder het oofi; gezien De spoorwegovergang aan de Kleverlaan. Geachte Redactie. Als er in de middeleeuwen spoorwegen had den bestaan, dan zou in dien tijd de spoor wegovergang er niet anders uitgezien hebben, dan thans het geval is. Alleen zouden de daarheen voerende wegen een andere bestra ting en, bij avond, geen verlichting gehad heb ben; de spoorboomen zouden sierlijker ge maakt,, doch op een minder ingenieuse ma nier te sluiten en te openen geweest zijn. Wij leven echter nu 500 jaar later- en de genoemde spoorwegovergang is voor de honderden, die hem dagelijks moeten passeeren, dikwijls een bron van ergernis en van gevaar. Ik weet niet, wel-ke voorschriften omtrent het sluiten van den overweg bestaan, maar wel, dat dit sluiten vaak geschiedt geruimen tijd vóór dat een trein op komst is. Gevolg hiervan is lang wachten op bij uitstek tochtige hoeken. Lr dien tijd vormen zich aan weerskanten van dezen, voor het tegenwoordige verkeer veel te smallen spoorwegovergang, lange files van auto's en fietsers, die, als eindelijk de ver sperring is weggenomen, langzaam en met beleid elkaar moeten passeeren, waarbij de bussen der N.Z.H. door hun breedte nog gebruik moeten maken van het strookje dat slechts aan één kant van den weg den voet gangers toebedeeld is. De beide gemeenten, Haarlem en Bloemiendaal zorgden reeds voor een tweeden weg, naast den bestaanden hoofdweg, vermoedelijk voor de talrijke wiel rijders, doch deze wegen hebben helaas weinig of geen doel, zoolang niet door verbreeding van den spoorwegovergang, of zoo mogelijk door het maken van een tunnel, aan het „Vei lig Verkeer" tegemoet gekomen is. Gezien den spoorwegovergang aan de Kleverlaan in zijn huidigen toestand, wil het mij voorkomen, clat naast de goede zorgen voor veilig verkeer op de rails, door de betrokken autoriteiten niet voldoende aandacht geschonken wordt aan het verkeer-, dat die rails moet over steken. Hoogachtend, H. J. VIETS, Het Nationaal Geschenk voor onze Vorstelijke Moeder. Een ieder helpe het tot een waardige afspiegeling te maken van de vreugde, die het land bezielt. Het landelijke comité van aanbeveling van de Stichting ..Ons Kind" schrijft ons: Zooals te verwachten 'was reageert men in alle deelen des lands op den oproep deel te nemen aan het Nationaal Geschenk, dat dooi de Stichting „Ons Kind" wordt voorbereid, op een wijze, die kennelijk de vreugde ver raadt. waarvan de bevolking van Nederland vervuld is. Wij zien in de reactie op (fnze eerste aan- u-agen te helpen het Nationaal Geschenk ïroot en een afspiegeling van rF rreugde 1 •naken twee symptomen. Allereerst die van de oprechte en in breede lagen der bevolking gevoelde blijdschap Maar ook denkbaarheid jegens onze Vorste lijke Jonge Moeder dal Zij de bedoeling, heeft I kenbaar gemaakt dit Nationaal Geschenk 1 het fonds van de Stichting „Ons Kind" ten ECHTE FRIESCHE H EER EN-BAAI EN OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK (Adv. Ingez. Med.) goede te doen komen aan het Nederlandsche ■kind hier en in de tropen, in den vorm van een stichting met een sociaal opvoedkundig doel. Vormden de kanonschoten in de garni zoenssteden en in enkele andere gemeenten de eerste aankondiging van de geboorte van de jonge Prinses zelve, de eerste postbestel ling kondigde de verzorgers van het natio naal geschenk aan, dat men in alle deelën en tot in de uithoeken des lands er toe wil bijdragen, dit tot een vreugde-uiting met een blijvend karakter te maken van zooveel mogelijk Nederlanders, die, naar vermogen bijdragend, iets afstaan voor het fonds! En niet alleen uit het land zelf, maar ook uit de tropische deelen des Rijks kwamen bedragen binnen. Het Comité voornoemd verheugt zich over de ondervonden medewerking bij cle propa ganda en zoo kan het bijvoorbeeld mededee- len, dat door bemiddeling van Radio-Holland alle Gezagvoerders van Nederlandsche koop vaardijschepen werd verzocht eenvoudige in zamelingen aan boord te houden bij het be kend worden van de blijde mare. Groote blijdschap verwekte ook de medewerwking van den Chef van den Marinestaf en van den Commandant van de Zeemacht in Indië tot dit doel. Niet alleen particulieren beantwoorden het verzoek deel te nemen aan het nationaal geschenk, ook vele directies van zakelijke in stellingen deden reeds giften toekomen en het was wel treffend dat de eerste zeer aan zienlijke toezegging die bij den penning meester, den heer J. M. G. van Lanschot te 's-Hertogentoosch binnenkwam. afkomstig was uit de Limburgsche kolenmijnen in den vorm van een collectieve gift. Met medewerking van den winkelstand en van de padvlndsters en padvinders, vonden ruim vijfduizend busjes gastvrijheid bij even zoovele winkeliers. Tal van leiders van groote bedrijven en instelingen verklaarden zich be reid inzamelingen te organiseeren onder het personeel. Bestuurderen van jeugdvereni gingen alom in het land helpen bij den ver koop van zegeltjes, vrouwelijke en manne lijke studenten van verschillende universi teiten assisteerden bij collectes Wat valt uit dit alles te leeren? Dat het volk van Nederland ook thans nog met den dichter van ons ..Kroningslied", Ha verkamp, zingt en jubelt: Grooten, kleinen, grijsheid, jeugd, Allen gloeit de borst van vreugd, Juichend strekken wij de handen.... Handen, gevuld met gaven, klein of groot, ieder naar vermogen iets voor het nationaal geschenk offerend voor onze beminde Prinses Moeder, die men op de wijze, zooals ter ge legenheid van Haar Huwelijk een blijk wenscht te geven van de verknochtheid van het volk aan zijn Vorstenhuis. Het huwelijksgeschenk, de „Piet Hein" vormde een aanzienlijk offer dat spontaan en in korten tijd werd gebracht. Het volk van Nederland jubelde terecht, toen het de vrucht van zijn eensgezind stre ven zag en de ingenomenheid met dit blijk van volksaanhankelijkheid van het Prinse lijk Paar vernam. Zou het. voor zoover het dit niet reeds deed achter willen blijven nu het reden heeft tot nieuwe vreugde over de zegening van dit huwelijk, de geboorte van een nieuwe loot aan den stam van Oranje en tot groote dank baarheid over de bepaling van H.K.H. Prin ses Juliana, dat dit geschenk het Nederland sche kind ten goede kome? Het postgironummer van het secretariaat is no. 17570. Giften moeten onder het motto „Natio naal Geschenk" gestort worden. Belasting op Naanilooze Vennoot schappen. De Memorie van Antwoord op het Eindver slag der Commissie van Rapporteurs over het ontwerp van wet tot vaststelling van Hoofd stuk VII B (Departement van Financiën) dei- Rij ksbegrooting voor het dienstjaar 1938 be vat enkele mededeelingen over bovengenoemd onderwerp. Met bange bezorgdheid hebben groote krin gen van h'andel en industrie van deze mede- deelingen kennisgenomen, omdat ze op nieuw aantoonen hoe weinig begrip de fiscus heeft van de fatale gevolgen van een belastingpolitiek als die, gevolgd door de reeds in 1934 ingediende wetsontwerp betreffende de heffing op Besloten Naamlooze Ven nootschappen. Dit ontwerp werd teruggenomen toen bleek dat practisch het geheele Nederlandsche bedrijfsleven het onaanvaardbaar achtte. Toch kwam het In 1936 eenigszins gewijzigd opnieuw naar voren, doch het voorontwerp bleek nog minder aanvaardbaar dan het oor spronkelijk ontwerp, zoodat de regeering er maar de voorkeur aan heeft gegeven geen nieuw ontwerp in te dienen. Thans schijnt het Departement van Finan ciën zich bezig te houden met een nieuwe omwerking van het ontwerp, doch er wordt blijkbaar de grootste geheimzinnigheid mede betracht. De uitingen der Regeering over dit ontwerp zijn echter van dien aard, dat er groote onrust over deze plannen heerscht in breede kringen van het bedrijfsleven. In deze Memorie van Antwoord zegt de mi nister uitdrukkelijk dat hij niet heeft aange kondigd een ontwerp van wet tot heffing van belasting van die winsten, welke geacht worden te zijn gemaakt in „besloten ven nootschappen", doch maatregelen tegen heb ontgaan van de belastingen naar het inko men door middel van naamlooze vennoot schappen. Het merkwaardige is nu dat ook de vroe gere ontwerpen door de Regeering verdedigd werden als middel om het ontgaan van be lasting naar het inkomen te bestrijden, maar het eerste ontwerp kwam er eenvoudig op neer dat de aandeelhouders in de z.g. besloten vennootschappen (de minister van Financiën erkende zelf dat dit een twijfelachtig en on zeker begrip was) eenvoudig werden aange slagen voor hun fictieve aandeel in de winst der N.V., fictief, omdat het volstrekt niet ze ker was, dat zij dit aandeel ooit in handen kregen. Ook thans spreekt de minister weer van maatregelen tegen het ontgaan van de be lastingen naar het inkomen door middel van naamlooze vennootschappen, doch het voor beeld, dat de minister geeft, bewijst opnieuw dat het ontgaan van belastingen een begrip is, dat voor den. fiscus een geheel anderen in houd heeft dan voor den normalen belasting betaler. Het voorbeeld vergelijkt de aansla gen van 2 personen, waarvan de een uit een op eigen naam uitgeoefend bedrijf f 20.000 in komen trekt, waarvan hij f 10.000 bespaart, terwijl de ander eenig aandeelhouder is van een naamlooze vennootschap, die eenzelfde winst maakt van f 20.000, doch daarvan slechts f 10.000 in den vorm van directeurssalaris uit keert. Indien de provincie het maximum van 40 opcenten op de inkomstenbelasting heft en de gemeente het maximum van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting, de gemeen te in de le klasse der gemeentefondsbelas ting is ingedeeld en beide belastingplichtigen gehuwd zijn, doch geen kinderen hebben, zal de eerstbedoelde persoon tfetalen aan inkom stenbelasting en gemeentefondsbelasting (beide met opcenten) totaal f 3495 en de tweede slechts f 1329,96. Deze cijfers schijnen wel zeer overtuigend, doch zijn het inderdaad niet. Als het reken sommetje' zoo eenvoudig was, waren reeds lang alle zaken op eigen naam in N.V.'s om gezet. Maar de N.V. is meestal heel wat duurder uit dan de niet in een N.V. onderge brachte zaak. Men lette b.v. op de registratie kosten, die voor de oprichting der N.V. zijn betaald. Stelt men het kapitaal der boven genoemde N.V. op f 300.000 dan is daarvoor toch ook f7500 aan registratie betaald. Bo vendien mag de vergelijking niet beperkt worden tot een jaar, maar zou, om eenig in zicht te geven, over een groot aantal jaren moeten worden voortgezet, dus ook over de jaren, waarin de N.V. verliest en toch het di recteurssalaris moet betalen, waarvan de directeur dan toch ook inkomstenbelasting enz. moet betalen, terwijl de ander, die zijn zaak op eigen naam drijft, dan vrij is van de betaling van inkomstenbelasting enz. Het zou werkelijk geen moeite kosten tien tallen voorbeelden te geven, die aantoonen, dat zeer dikwijls van de winst uit N.V.'s méér belasting betaald wordt dan van de winst uit zaken, die op eigen naam worden gedre ven. Dit volgt immers in het algemeen reeds uit de dividend- en tantièmebelasting? Tenslotte mag er nog wel even op gewezen worden, dat het voorbeeld door den minister gegeven, uiterst zelden zal voorkomen, en het geen moeite zal kosten met de wet op de rich- tige heffing pogingen tot belasting ontduiking te voorkomen, hetgeen ieder bonafide zaken man zal toejuichen Deze gevallen rechtvaardigen echter niet een maatregel te treffen, waardoor bepaalde N.V.'s of een bepaald soort aandeelhouders in een ongunstiger positie worden gebracht clan andere N.V.'s of aandeelhouders. Zou het geen tijd worden, dat de fiscus er eens rekening mede gaat houden dat het hoofdzakelijk de N.V.'s zijn. die door uit breiding van bedrijven en het beginnen van nieuwe zaken de meest effectieve bestrij ders der werkloosheid zijn en dat iedere po ging om haar reserves voor den fiscus geheel of gedeeltelijk ontijdig op te eischen de werk verruiming in hooge mate zou belemmeren? Toeneming van werkgelegenheid is voor ons land het meest brandende vraagstuk. Laat men nimmer vergeten, dat juist de reserves der N.V.'s voor de oplossing van dit vraag stuk van het grootste belang zijn. En laat men zorg dragen, dat niet onder het motief van bestrijding van belastingont duiking een regeling tot stand komt, die in hooge mate de werkverruiming belemmert en als zoodanig.als anti-sociaal moet worden beschouwd, DR. E. DE VLUGT,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2