Hmdms Iftfflêrf BAKKER's VISCHHANDEL Cornelissteeg 5 - Tel. 17951 CINEMATOGRAFISCHE INVENTARIS. De drukkerij van Drukwerk DONDERDAG 10 FEBRUARI 193S HAARLEM'S DAGBLAD A. MEIJER'S '610. OUDE GRACHT 80 (h. Bofcrm.irld) PAUL KRUGËRSTR IS (rP De' Cruylcr) SPA ARNWOUOf RSTR .69 (nd B.itavicr) UIDSCHÊVAART 5JT(t.ó Schouwlieibr l «UKSSrfiA^rwfG V7 (n. Wijnbergh). AUÉ GEVESTIGD. TE HAARIIM. HEEFT HEDEN: Tong, Tarbot, Griet, Kabeljauw; Scheivisch, Schol, levende Zuiderzeebot, Karper, Snoek baars, Baars, Spiering, versche Bakbokkirtg, levende Bak- en Stoofpaling Films die voorbij gingen Van kaf en van koren. Br gaat tegenwoordig zoo'n groote stroom van gebeurtenissen over ons heen dat het wel eens goed is zich achteraf terdege te reali se er en wat ons nu eigenlijk overkomen is, wat we eigenlijk gezien en beleefd hebben. Om ons hier tot het gebied van de film te beperken; de bioscoop is een dermate populair instituut geworden dat velen van ons er meermalen per week een gang heen ondernemen. Een ware stortvloed van beelden trekt aan ons geestes oog voorbij en wij vallen van de eene film in de andere. Steeds opnieuw belooft de komende film beter-, aantrekkelijker te zijn dan de voorgaande, en de dynamische kracht, die de bioscoop op het publiek uitoefent, valt niet te ontkennen. De journalistiek gaat uit van feiten; welnu, het is een feit dat de cinema door zeer velen vaak bezocht wordt. De journalistiek houdt echter ook rekening met eventueel onder het publiek levende behoefte. En het zou zeer wel een behoefte van het publiek kunnen zijn om zich n a het bezoek aan de cinema's, wan neer de films voorbij zijn gegaan, te realisee- ren wat of men nu eigenlijk gezien heeft en wat niet. Wij leven snel, en de menschen heb ben vaak helaas geen tijd om zich te bezinnen op de dingen, die aan hien voorbij zijn gegaan. De filmrecensies maken het publiek wegwijs in den stroom van films, die komen gaat. De recensie en het zien van de film mag het pro ces, waarmede de menschen de dingen des levens in hun ziel opnemen, niet afgeloopen zijn; de sluitsteen ontbreekt, namelijk de be zinning achteraf over hetgeen men ervaren heeft, de scheiding van het kaf en het koren, •het uitbannen van het verkeerde en het con- solideeren van het goede, kortom de inventa risatie van de eventueel© verworvenheden. Zonder deze bezinning is de belevenis niet compleet, en derhalve vaak waardeloos en meestal zelfs gevaarlijk omdat ze negatief en chaotisch is. Men moet zijn indrukken orde nen, wil men er beter van worden. Wij willen gaarne helpen in deze behoefte te voorzien door periodiek de inventaris op te maken van films, die voorbij zijn gegaan: Een cinema tografische inventaris dus. Zola's leven als kunstenaar. Velen hebben ongetwijfeld veel plezier be leefd van Paul Muni's creatie in de film „Emile Zol-a", die inderdaad zeer knap was. Na zijn rollen in „Ik ben een vluchteling", „De goede aarde" en „Louis Pasteur" is het werkelijk een wonderlijke gewaarwording hem hier weer als Zola te zien. Vele bezitten een voorliefde voor transformatiekunst en wanneer de film-, acteur onherkenbaar gegrimeerd is en men zich verbaasd afvraagt „Hoe is het mogelijk?" noemt mien dat al vlug een kunstprestatie, maar men is dan in de war met een kunstige prestatie, hetgeen heel wat .anders beteekent. Maar Muni geeft ons in „Zola" waarlijk wel meer. Hij geeft ons een levend menseh te zien. Maarof Muni's film-Zola ons nader brengt tot het wezen 'van den echten Zola blijft een open vraag. Ik geloof dat het in het algemeen uiterst moeilijk, zoo niet on mogelijk zal zijn om het wezen van een kun stenaar in de filmmaterie uit te drukken. Im mers het leven van een kunstenaar bestaat als het ware voor 100 pCt. uit geduld. Een film bestaat voor 100 pCt. uit snelheid. Hoe deze twee grootheden met elkaar te verzoenen? Wellicht blijken ze altijd onvereenigbaar. Daarmee is niet gezegd dat de film zelf niet kunst kan worden. Wanneer ze zich leert beperken en zich aan de wetten van haar eigen mogelijkheden houdt kan dat ongetwij feld. Maar wanneer ze zich heeft leeren be perken een voorwaarde voor alle kunst uitingen overigens zal ze zich waarschijn lijk er ook niet meer aan wagen om ons bin nen het tijdsbestek'van 2 uren iets van het 62 jaren lange leven van één van 's werelds grootste schrijvers te laten zien. Wanneer een •film als „Zola" de titel zegt het reeds iets aan het publiek wil mededeelen van het leven van den schrijver moet toch in de eerste plaats iets tot uiting gebracht worden van de woelige wereld van het met vertwijfeling en nederlagen strijdende rechtvaardigheidsgevoel, van het met barre onbekendheid en totale eenzaamheid worstelende streven om erken ning, dat aan elke kunstenaarsleven ten grondslag ligt. De toegangspoort tot het wezenlijke leven van een kunstenaar wordt gevonden door een gat te graven in den grauwen grond, waarin het zaad van zijn inspiratie ontspringt en uit bloeit tot bloemen. En die grauwe aarde be staat uit een mengeling van stoffen, van krachten, die elkaar tegenwerken, wij noemen het de hoop en de nederlaag, het geloof in het hoogere en de wetenschap van het lagere, maar bovenal domineert de grauwe donkex-te vair haar kleur. De kunstenaar is wanneer hij schept eenzaam en verlaten. En uit de duisternis van zijn wanhoop voelt hij steeds weer het licht van zijn geloof stijgen, hooger en hooger totdat hij terugvalt in de donkerte. Zola is ook eenzaam geweest, misschien zijn leven laixg. Maar wanneer we in de film „Zola" hean zijn handteekening zien zetten onder den titel van zijn boek Nana, dat op dat moment evengoed een hopelooze mislukking had kun nen worden, hebben wij geen oogenblik de ont roering gevoeld met den volslagen onbeken den, eenzamen, met zijn tijd en zichzelf en anderen worstelenden Zola te doen te hebben, die evengoed Jansen had kunnen heeten en die vervuld van hoop op succes doch volmaakt onzeker van zijn slagen was, neen: wij hebben dan dadelijk den indruk den beroemde Zola voor ons te hebben, den man, die beroemd is geworden. We voelen geen moment iets van de onzekerheid in Zola's leven, iets van zijn onbekendheid en eenzaamheid. Men is in de film „Zola" noodzakelijk of niet noodzake lijk dat wil ik daarlaten. voorbijgegaan aan de deur, waardoor wij tot in het hart en de ziel van den kunstenaar, tot in zijn wezen hadden kunnen dringen. Zola's filmdood. Wij moeten er ons dus wel vaxi bewust zijn dat wij in de film Zola niets van het wezen van den schrijver ervaren. Wij zien de schijn van zijn leven en zulks uiteraards slechts fragmentarisch. Het klinkt even vreemd in dit verband; de schijn. Toch is het zoo. Wij zien namelijk den buitenkant van Zola's leven, de handeling in zijn bestaan, die culmi neerde in het proces-Dreyfus, waar deze film beter naar genoemd had kunnen worden. Nu heb ik al bij een huis het binnenste altijd be langrijker gevonden dan d<? buitenkant. En voois ook de innerlijke kant van het leven van gea kunstenaar belangrijker dan de uiter lijke. Maar ongetwijfeld is een aantrekkelijke buitenkant van een huis er vaak de aanlei ding toe ook eens een kijkje binnen te gaan nemen. En wanneer men de film „Zola" als een facade beschouwd van Zola's leven en die facade een reden vormt om oolc eens of weer eens een kijkje te nemen dan heeft de film ook in dit geval haar populaire zending van propagandiste, waartoe zij vaak geroe pen wordt en als hoedanig zij zeker veel nut heeft, goed volbracht. Maar meer als zulk een facade is deze film beslist niet. Beschouwen we haar als zoodanig dan blijf ik bij mijn meening dat de film cinematografisch een meesterweik is. Het tempo en de ontwikke ling van de handeling zijn filmlogisch verwe zenlijkt. Het werk is uiterlijk harmonieus. Maar de opgave, die het zich innerlijk ge steld heeft is geenszins opgelost. Experts, wat de historische gegevens van Zola's leven of alleen reeds wat het proces Dreyfus beti-eft, zijn vair meening dat het een en ander aan de film hapert; er zijn figuren weggelaten, het proces heeft een ander ver loop gehad, maar in hoofdtrekken heeft men zich, met name wat de gesproken teksten be treft, aan de histoiische feiten gehouden. De uiterlijke gelijkenis van de figuren, we den ken aan Anatole France, is treffend. En wat den uiterlijken kant van de film betreft kan men per slot van rekening vervuld zijn met bewondering, Er is echter één historisch be zwaar, dat met een kunstzinnig bezwaar sa menvalt en als zoodanig nog zwaai'der weegt; en dat is Zola's dood. Terwille van de dramatische climax, zoo- heet het, liet men Zola in de film sterven in de wetenschap dat zijn strijd voor het recht in de zaak Dreyfus gewonnen was. De triomf was behaald, de strijd gestreden, en Zola kon gerust de oogen sluiten. In werkelijkheid echter stierf Zola volkomen onzeker van zijn overwinning'; eerst vier jaren na zijn dood werd Dreyfus vrijgespro ken. Zola heeft de vruchten van zijn strijd niet geproefd. Hij ging heen, innerlijk geloo- vend in de juistheid van zijn streven, in de juistheid van het recht, maar in feite even onzeker van zijn overwinning als hij het aan het begin van zijn carrière was. Dit noodlots motief, dat men als een zenuwstreng door elk kunstenaarsleven ziet gaan, werd met het pincet van den ijskouden chirurg, die zich filmproducer noemt, uit het leven van Zola verwijderd. En ervoor in de plaats werd een bloedader gelegd, die Zola's leven met een ge voel van louter geluk, resulteerend in het eewig zaligmakende „happy ending' vervul de. Voor het laatst wordt ons de kans ontno men om iets te voelen van het eeuwig, tot het einde toe onzekere van hun kunstenaarsbe staan. De filmdramatisehe climax is echter hier mede nog niet voltooid. Zola sterft in de we tenschap dat Dreyfus vrijgesproken is en in eere hersteld zal worden, maar nog juist vóór dat de ceremonie van dit eereherstel plaats vindt. Zola kan dus geen getuige zijn van dit ceremonieel. En we krijgen na de film een goedkoop gevoel van „Arme Zola, maarhij heeft het toch geweten". Dit kunstmatige einde is 1 intusschen een meesterlijk staaltje hoe men in Hollywood de snaren van de behoeften, die er in het publiek leven, weet te bespelen. Maar hoeveel schoonere beter en juister wa re het geweest na de film het heroïsche gevoel gekregen te hebben dat hier een man heenging, die na zijn leven lang gestreden en overwinningen behaald te hebben zijn laatste overwinning niet mocht beleven. Het symbool van alle levens, die strijden voor het recht óm het recht, voor het goede óm te goede, en niet voor de overwinning, die zich in den strijd werpen met een brandend geloof in hun pogen, maar met een volsagen onzeker heid van het succes. Het symbool van de grooten onder ons, die zich in het leven kunnen werpen zonder zekerheid te verlan gen, die kunnen vechten voor hun opvattin gen zonder de overwinning te zien. die kun nen scheppen zonder waardeering te voelen, sterker: die krachtiger scheppen naarmate de tegenslagen heviger worden, die kunnen geven zonderte nemen. Anders dan klei- ïxere menschen, die voor alles wat zij doen bij voorbaat zekerhedexi zoeken, die geven wanneer ze weten er iets voor terug te krij gen, die alleen iets doen wanneer de be looning vaststaat, en die het uurwerk van hun leven evenals het horloge in de vestjeszak niet anders kunnen voelen loopen dan in de wetenschap, er een garantiebewijs voor te. be zitten Wij mogen niet vergeten, wij jongeren voor al die met de film zijn grootgebracht, dat er vóór de film-Zola van Paxil Muni ook nog- van 1840 tot 1902 ergens een échte Emile Zola heeft bestaan. Vreclestenlooiistelling. Van 11 tot en met 21 Februari. Van Vrijdag 11 Februari a.s. tot en met Maandag 21 Februari d.a.v. zal een Vredes- tentoonstelling gehouden worden in het pand Groote Houtstraat 157, te Haarlem, tegenover het Proveniershuis. Deze tentoonstelling gaat uit van den Vre- desraad Haarlem, waarin de volgende bonden vertegenwoordigd zijn: Algemeene Nederland- sche Vrouwen Vredebond. Jongeren Vredes- actie, Internationale Vrouwenbond voor Vre de en Vrijheid, Algemeene Nederlandsche Vre- des-Actie (Alg. Ver. „Nooit meer oorlog"), Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede en Kerk en Vrede. Juist in dezen tijd, nu alom cle volken zich weer zwaar bewapenen, is het een gebiedende eisch te toonen hetgeen de volken in den loop der tijden door de vredesgedachte te propa- geeren, tot stand brachten. Vele buitenstaan ders rneenen dat al het werken voor den vrede lam geslagen ligt en dat de volken onheilspel lend den afgrond tegemoet gaan. Maar niet tegenstaande de opvoering der bewapening.,: leeft de vredeswil in het volk meer dan ooit. j Alleen zal er meer gewerkt moeten worden j voor den vrede, omdat vredeswil alleen niet.i voldoende is om den oorlog te verhinderen.. Wanneer een ieder niet alleen voor den vrede gevoelt, doch ook voor den vrede intensief wil werken, zullen deze opbouwende krachten de:o oorlog kunnen verhinderen: de oorlog wordüt door den mensch tot stand gebracht en kan dus ook door den mensch verhinderd worde-1-.. Men is geen entree verschuldigd. De tentoonstelling is geopend van des moe-- gens 10 uur tot des namiddags 10 uur. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 10 Februari: Een Franschman, die in de loting valt, koopt een veelkleurige prent* versierd met afbeeldingen die zijn nationaal ge voel levendig houden: met Boulanger, met mooie soldaten, met vla/°;gen, met loting-tafereelen, opgeluisterd door woorden als: devoir, bravorar, mérite, courage, honneur et patrie, plakt onder het devies „Bon pour la sein/iee" zijn nummer, en steekt dan dit jzegeteeken op zijn hoed. Het is niet onaardig te vermelden dat deze prenten, die zulk een na.tionaal ka rakter behooren te dragen, bij de firma Emrik Binger, te Haarlet'm, worden gedrukt. ARROND. RECHTBANK Kippenldiefstal en gros. Een bewoner van IJmuiden Oost werd in den avond van 16 December- 1.1. te Assendelft aangetroffen op het terrein van een hoender park, gelegen bij de kruising van het Zaan dammer pad en den Provicialen weg. Op een paa-r honderd meter afstarud stond zijn auto, waarin 'n paar leege kippenkratten, zoodat 't allen schijn had, dat hij daar was om „en gros" kippen te stelen om 2© per auto te ver voeren. Voor dat feit moest- hij dan ook heden terecht staan. De zoon van den kipperïhouder verklaarde op genoemden avond omstreeks 8 uur zijn hokken gesloten te hebben en toen gezien, dat er in de nabijheid een auto met gedoofde lichten stond. Hij vond dat eenigszins ver dacht, bleef een poosje in het donker loeren en zag een persoon natoer bij sluipen, maar toen die hem opmerkte verdween hij. De kip penhouder bleef nog eren kijken, maar nie mand meer bemerkendeging hij naar huis om zijn vader te vertellen, wat hij gezien had. Deze waarschuwde toen de politie en met deze begaf men zich naar de .'hokken, die 700 kippen bergen en dus een tamelijke uitgestrektheid hebben. Terwijl de veldwachiter op den weg even tueel ontvluchten beletten, ging de kippen houder met zijn schoonzoon in de hokken, waar zij aanvankelijk niemand zagen, maar plotseling ontdekten zij een man, die van achter de hokken kv/am en naar den weg ontvluchtte, waar de veldwachter hem tot stilstaan sommeerde en daarna aanhield» i Gevraagd wat hij op. dat terrein moest doen, zei de aangehoudene, dat hij op iemand wachtte om op eorrden te gaan schieten. Schietgerei had hij miet bij zich. De aangehoudene--weid naar het gemeente huis gebracht en koen stelde de politie met den kippenhouder «en onderzoek in. Toen bleek, dat een ruit uit een der hokken was genomen en buiten, tegen het hok gezet, ter wijl in het hok bij. -die opening een juten zak lag, waarin kippen!veertjes. De kippenhouder en zijn zoon, die 'het laatst in het hok was geweest, hadden -dien zak nooit gezien en wisten ooik, dat de ruit er, toen de zoon de hokken had gesloken, nog in was. De kippenhoueïer. zijn zoon en zijn schoon zoon, die allen "met den veldwachter waren meegegaan, venklaarden bij hun komst al daar niet terstond den verdachte te hebben gezien en evenmin, dat hij zich bevond ter plaatse, waar cic: ruit was uitgenomen. De veldwachter verklaarde bij die ruit schoenafdrukken te hebben gezien, waarin de schoenen van den vei'dachte precies pas ten. Tegen hom had verdachte, nadat deze eerst over eenden schieten had gesproken, later gezegd, klat hij op het terrein was ge komen om te 2;ien of er wat te handelen was. Verdachte ontkende nu elk boos opzet en zei, dat hij niet op het terrein was gekomen om eenden te- schieten en evenmin om han del te drijven, maar om aan een natuur lijke behoefte: te voldoen. De veldwachter zei, dat hij daar bij de aanhouding! niet over had gesproken. De kippenhouder zei nooit zaken met ver dachte te Jxebben gedaan, maar wel eens kippen te .hebben vermist. Hij vei^klaarde verder dat hij nog eens geconstateerd had, dat een ru/ït op dezelfde wijze als thans was uitgenomea?,. Op een vraag van den Officier, hoe ver dachte op handel kon uitgaan, terwijl hij geen geld in den zak had. antwoordde ver dachte, dat hij dien avond zijn portemonnaie had vergeten. De Officier was van oordeel, dat hier ten duidelijksite is gebleken, dat verdachte er op uit was g;egaan om kippen te stelen en met j zijn auto, te vervoeren; zijn drie verschillen de verklaringen omtrent zijn verblijf ter plaatse, de uitgenomen ruit, de leege zak, de voetaf dl-ukken, de auto met de kratten, dat alles klopt als een bus en als de kippenhou der tevoren geen wantrouwen tegen den autobestuurder had gehad en de politie ge waarschuwd, zou de diefstal wel gepleegd zijn. Ailleen de komst van de getuigen heeft dien verhinderd. De Officier vorderde een gevangenisstraf van 5 maanden met onmiddellijke gevangenne ming; welke door de rechtbank werd bevo len. Diefstal van een portemonnaie. Eén juffrouw in Beverwijk zag op 29 Novem ber teen persoon uit een poort naast haar huis komen, welke poort toegang tot een gang ver schaft, die naar den achterkant der woning voert. Zij kreeg dus den indruk, dat die per soon achter ,haar woning was geweest en om- dab' de man,zich met gebogen hoofd verwij derde, als wilde hij zijn gezicht niet toonen, kwam dit haar vei-dacht voor. Zij herinnei'de zich nu even te voren in haar keuken een krakend geluid te hebben gehoord. Naar haar keuken gaande, zag zij, dat haar portemonnaie, d3e daar even te voren nog in de vensterbank •voor het gesloten raam had gelegen, ver- .dwenen was. De portemonnaie had drie rijks- •daalders, waaronder een nieuwen, bevat, met .nog twee gulden en eenig klein geld, afkom stig van tien gulden, door haar dien morgen 'bij den melkboer gewisseld. Verdenking viel op een persoon, die dien morgen te Beverwijk in een café met een nieu wen rijksdaalder had betaald en door de juf frouw herkend werd als de persoon, dien zij uit de poort had zien komen. De man erkende indertijd, ook uit de poort te zijn gekomen en achter het huis te zijn geweest, maar ontkende den diefstal. Hü moest zich nu voor diefstal verantwoor den, maar was niet verschenen: hij is zwer vende. Zijn strafregister is ook niet schoon en hii heeft al eerder met nortemonnaies te ma ken gehad. De Officier achtte1 dan ook den diefstal bewezen en vorderde gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden. Uitspraak in alle zaken op 24 Februari. OPKLAPBEDDEN 7.90 2 pers. 12.90. Bedstellen 6.75 2 pers. 12.00. Ombouwen 30 modellen alles voorradig. OPKLAPBEDDENPAÊEIS Orionweg- 8, H.N. gesloten huis. Telefoon 23932 Voor betere brandstoffen VAN ALTERA Kleverparkweg 21 B, Haarlem Telefoon 11716 The popular Home Journal of Great Britain The journal that telis how Britishers live think, work, and play Splendid Stories and Bright Articles HAARLEM rOOf: Vereen.-Druk werk Handels-Drukwerk Familie-Drukwerk Massa-Oplagen Periodieken Uitsluitend goed Terrorgd op dea lijd dien wy beloren TEGEN BILLIJKE PRUZSN Want welke andere zeep ik ook in de loop van dertig jaar probeerde, dat heldere, vette sop, dat Sunlight Zeep geelt, kreeg ik toch nooit. Door Sunlight Zeep spaar ik niet alleen werk, maar ik kan trots zijn op een kraakheldere linnenkast en dat wil voor een huisvrouw toch wel wat zeggen! Het hele huis, van kelder tot zolder, is nu even fris en helder. En ondanks die reuze kwaliteit en de dikke stukken, toch zo laag in prijs: één dubbeltje voor het grote pak, het is geen geld! En dan nog een bon voor geschenken, neen hoor, in mijn huis alléén SUNLIGHT ZEEP! Er zijn weinig particulieren die de kwaliteit van WILD en GEVOGELTE op het oog kunnen schatten. Daarom is het zeer raadzaam deze delicatesse te koopen bij den CASTRICUMMER WILDI1AL. waar groote en snelle omzet het leveren van de beste kwaliteit tegen matigen prijs, mogelijk maakt. CASTRICUMMEK WILD HAL, A. TROMP, SMEDESTRAAT 36 TELEFOON 12735. VERSCHE HOLLANDSCHE DUINKONIJNEN, 2 pond zwaar 75 en 85 cent per stuk Kalfslappen met been Carbonade Kalfslappen Kalfslappen Kalfsfricandeau Kalfsfricandeau Kalfsvleeschbeenen Kalfsgehakt Dik vet rookspek Gehakt half om half. Fijne gekookte worst p. pond 25 ct. p. pond 30 ct. p. pond 40 ct. p. pond 45 ct. p. pond 45 ct. p. pond 50 ct. 3 pond 25 ct. p. pond 35 ct. p. pond 40 ct. p. pond 55 ct. p. stuk 35 ct.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11