MANTRA- •BUICK •CHEVROLET Amsf. Rijtuig-Mij: N.V. DONDERDAG TO FEBRUARI 1938 HAAREEM'S DAGBEAD' 2 De Politie. Mededeelingen in de memorie van antwoord van B. en W. Aan de memorie van antwoord van B. en W. op het afdeelingsverslag ontleehen wij: Over de sterkte van het corps. In de afdeelingen zijn vragen gesteld over de sterkte der politie. B. en W. antwoorden daarop. De Burgemeester heeft nog niet de gelegen heid gehad zich persoonlijk een oordeel te vormen over de al of niet voldoende sterkte van het politiecorps, hij stelt er prijs op, dat hem de tijd gegund wordt zich dit oordeel te vormen. De straatverlichting. De meening van B. en W. is, dat geleidelijke uitbreiding der electrische verlichting aan beveling verdient. Het vraagstuk der open bare verlichting vordert echter regelmatig aandacht voor het belang der gemeente bij beide bedrijven. In algemeenen zin kan worden gezegd, dat gasverlichting zeker niet goedkooper is dan electrische verlichting. Ventvergunningen. Er zijn te Haarlem 650 ventvergunningen afgegeven. De luchtbescherming. B. en W. antwoorden op vragen inzake de Luchtbescherming. De instructies voor de hoofden van takken van dienst worden binnenkort uitgegeven; zij zijn reeds gereed. Haarlem heeft thans geen gasmaskers ter beschikking. In Decem ber 1937 is bericht ingekomen, dat het Rijk 50 gasmaskers ter beschikking zal stellen, doch deze zijn nog niet ontvangen. Met de opname van kelders, eventueel geschikt te maken voor schuilkelders, wordt in Februari begon nen. Hoe kleiner huis des te minder gevaar voor instorting bij een luchtbombardement. Subsidie Burgerwacht. Aangezien de samensteling van den Raad niet veranderd is sinds een voorstel tot sub- sidieverleening aan de Burgerwacht werd af gestemd en niet te verwachten is, dat een dei- leden van meenin'g zou zijn veranderd, von den B. en W. geen aanleiding een bedrag hiervoor op de ontwerp-begrooting te plaatsen. Het parkeeren in de winkelstraten. B. en W. schrijven; Gezien de bijzondere ligging van onze stad komen veel inwoners van omliggende plaatsen hier winkelen. Het verdient geen aanbeveling om in de drukke winkelstraten de bezoekers van winkels meer dan noodig te bemoeilijken aangezien anders het koopend publiek wel eens elders zijn inkoopen zou kunnen gaan doen. Op het parkeeren van ladende of los sende vrachtauto's wordt zooveel mogelijk toe gezien. Een parkeerverbod voor de Groote •Houtstraat op Zaterdagen na 12 uur wordt, in verband met het bovenstaande, niet gewenscht geacht. Verkeer op den Wagenweg. Eénrichtingverkeer op den Wagenweg tot de Spanjaardslaan, in de richting van Haarlem naar Heemstede, is (volgens B. en W.) prac- tisch niet door te voeren. Het uit het Zuiden komende verkeer zou dan via de Spanjaards laan naar de stad geleid moeten worden en deze laan noch de Dreef zijn geschikt om dit verkeer in zijn vollen omvang te verwerken. Tegen het leiden van het verkeer door het Florapark naar de Dreef blijven B. en W. zich, om de reeds vroeger uiteengezette motieven, verzetten. Overeenkomstig de destijds gedane toezeg ging, dat getracht zou worden om den hoek WagenwegDreef een netter en ordelijker aanzien te geven, is met de P. T. T. overleg gepleegd over de opruiming van het ter plaatse aanwezige kabelverdeelhuisje. Uit die stukken blijkt dat de opruiming van dat gebouwtje aan de gemeente een bedrag van minstens f 7.500.zou kosten'. B. en W. achten het niet verantwoord een dergelijk bedrag daarvoor te besteden, zoodat zij tot hun leedwezen voor alsnog weinig zullen kunnen doen om den toe stand te dier plaatse te verbeteren. Baldadigheid der jeugd. Over de baldadigheid der jeugd in Haarlem valt in het algemeen niet te klagen, zoo zeggen B. en W. Van het inwerpen op één avond van 37 ï-uiten in een der scholen is aan de politie niets bekend. TWEE VOORSTELLINGEN IN HET GEM. CONCERTGEBOUW. De directie van het Gem. Concertgebouw deelt ons mede dat Zondag 13 Febx-uarl een middag- en een avondvoorstelling zal worden gegeven door het uitstekend bekende Rotter- damsch VolkstooneeL Voor de matinée brengt het gezelschap het wereldbekende kindersprookje Hans en Grietje. Voor de avondvoorstelling het zeer gunstig door de pers beoordeelde Tropenstuk „Blank en Bruin". De heer Willem Goossens speelt in genoemd stuk de hoofdrol. AGENDA. Heden: DONDERDAG 10 FEBRUARI Stadsschouwburg: Okito, 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Ned. Vereeniging v. Lucht bescherming. 8.15 uur. Remonstrantsche kerk: Lezing dr. J. C. A. Fetter, 8.15 uur. Restaurant Brinkman, Plein 16: Voordracht Frank Reusch, 8.30 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Charlie Chaplin in „Modern Times" en „Nu juicht een volk" 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De bereden politie" en „Renbaanbloed". Luxor Sound Theater: „Koningin Victoria" en „Nu juicht een Volk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Het leven van Emile Zola" en „Er is een Prinsesje geboren". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Liefdesparade". 2,30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags Toegang vrij. VRIJDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Charlotte Kohier in „Marathon Dans", 8.15 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H. O. V„ 8.15 uur. Remonstrantsche Kerk: Ds. J. II. Mulder uit Rotterdam spreekt voor de Evangelische Maatschappij, 8.15 uur. Café Restaurant Brinkman, Plein: Jaarver gadering Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden, 7.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend o0 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Alle modellen 1938 voorradig. Official Dealer voor Haarlem en Omstreken, behalve Heem stede Showroom en Werkplaats PLEIN 21 HAARLEM TELEFOON 11198—10338. (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK UITSPRAKEN DIEFACHTIGE JONGENS. Eenige jongens uit LJmuiden hebben terecht gestaan voor verschillende diefstallen als van: flesschen wijn uit een kruidenierswinkel, geld uit een muntmeter, een f ietsplaat je en een damestaschje. Tegen twee hunner is indertijd 3 maanden tuchtschool voorwaardelijk ge- eischt, tegen een 3 maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk, tegen een 3 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk, tegen een 2 maanden voorwaardelijk, tegen den laatsten 2 maal 2 maanden voorwaardelijk. Het vonnis luidde: K. 3 m. gevangenisstraf voorw., W. 4 maan den voorw., B. 2 maanden tuchtschool, voorw. M. 2 maanden gevangenisstraf voorw., Br. 2 weken en 3 maanden voorw,, Sch. 2 weken voorw., R. 6 weken en 2 maanden voorw. AANRIJDING TE WESTZAAN. De chauffeur, die te Westzaan een bakfiets, die hij achteropreed, had getorpedeerd, waar door de bestuurder van de bakfiets was ge slingerd en met een beenbreuk een een hersen schudding onder aan den dijk terecht kwam, werd veroordeeld tot 2 weken hechtenis voor waardelijk en f 10 boete. AUTO OP OVERWEG BIJ HEEMSKERK Een eigenaar van een vrachtauto was, toen hij een onbewaakten overweg te Heemskerk naderde, uitgestapt om te zien of er een trein naderde. Meenende, dat dit niet het geval was, ofschoon een zware mist het uitzicht be lemmerde, zoodat men op het gezicht niet kon vertrouwen, had hij den chauffeur een teeken gegeven om op te rijden,-wat deze deed, maar tegeli,jk kwam er een trein, welke de auto wegslingerde. De chauffeur werd vrij ernstig aan het hoofd gewond. De eigenaar heeft terechtgesta. i wegens schuld aan dit ongeval. De officier eischte toen een maand hechtenis;, de rechtbank ver oordeelde hem tot 1 maand gevangenisstraf voorw. en f 20 boete. GEEN DEBAT MR. P. J. OUD EN DEN HEER MATHIJSEN. Zooals men zich zal herinneren, heeft de Federatie Haarlem van d S.D.A.P. onlangs aan het bestuur van de af deeling van den Vrijz.-DèmpGratischen Bond te Haarlem ver zocht, haar medewerking te willen verleenen, om een openbare 'debat-vergadering mogelijk te maken tusschen mr. P. J. Oud en den heer Mathijsen. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de afdeeling van den V.D.B. thans doen we ten, dat het in een dergelijke plaatselijk debat geen openbaar belang ziet. Tot gedachten- wisseling over het onderwerp. „De economi sche politiek van de vorige Regeering en de voortzetting daarvan door de tegenwoordige", bestaat bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting in de beide Kamers der Staten-Generaal ieder jaar alle gele genheid. Op dezen grond meende het be stuur van den V.D.B. het voórstel te moeten afwijzen. LEGER DES HEILS. Donderdagavond a.s. zal in de Corpszaal van het Leger des Heils, Ceramstraat 4, een zeer bijzondere samenkomst plaatsvindenn onder leiding van Lt. Kolonel J. Buiterman uit Am sterdam. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 8.96 13/16 Berlijn 72.23 Parijs 5.87% Brussel 30.34% Zwitserland 41.50 New York 1.78 31/32 12.uur. Londen 8.96 13/16 Berlijn 72.23% Parijs 5.87]/2 Brussel 30.35 Zwitserland 41.50 Kopenhagen 40. Stockholm 46.25 Oslo 45.05 New York 1.78 31/32 Praag 6.28% Italië: a. vrije lire 9.47%; b. reislire 8.60; c. bankpapier 7.25. NIEUW-ECONOMISCHE GROEP. Voor de leden der Nieuw-Economische Groep afd. Amsterdam, sprak Woensdag ir. H. L, Copyn in het American Hotel, aldaar, over het onderwerp: „Het economische probleem als modern strijdvraagstuk tusschen de macht der techniek en de macht van het geld". Spr. vestigde de aandacht op de wanver houding tusschen loonen, kosten en prijzen op het vraagstuk van besparing, reserveering, de noodzakelijkheid van export en uitbreiding van de productie van consumptie-artikelen met gespaard geld. De nieuw-economische gedachte meent een oplossing der economische moeilijkheden ge vonden te hebben in enkele eenvoudige prin cipieel® punten. In de eerste plaats losmaking van de hoe veelheid te crëeeren geld van het goud en het crëeeren van een verband tusschen die hoe veelheid en de economische activiteit. Daar toe is tevens noodig losmaking van dit alge meen belang van het particuliere belang van het bankwezen. Hetgeen geenzins inhoudt so cialisatie of nationalisatie van het bankwezen. In de tweede plaats het scheppen van een middel om de dispariteit tusschen loonen en prijzenstroom op teh effen, welke oplossing zij vindt in de z.gn. prijskorting en eindelijk een middel om het directe gebrek aan koopkracht I op te heffen door het creëeren van de moge- I lijkbeid van het geven van niet alleen pro ductief maar ook consumptief crediet. Deze gedachte is revolutionnair noch poli tiek getint. Zij aanvaardt het economisch ge groeide. De Bilt voorspelt: Krachtigen tot matigen Westelijken tot Noordwestelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, regen- of hagel buien wellicht met natte sneeuw, kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 776.3 m.M. te Biarritz. Laagste 737.5 m.M. te Roest. STORMWAARSCHUWINGSDIENST De Stormwaarschuwingsdienst seinde 10 Februari te 9.00 uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuid westen". In den nacht voltrok zich een groote veran dering in de luchtdrukverdeeling, dia het weertype sterk beïnvloedt, terwijl de luchtdruk in het Oostzeegebied en Oost- en Centraal- Europa geleidelijk daalt, stijgt hij snel in het Noordwesten, waardoor het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan nog in beteekenis toeneemt en zich naar het Noorden uitbreidt. De continentale kern neemt daarentegen sterf af. Op de Noorsche zee draaide de wind naar Noordwest en uit het Noorden nadert een arctische koude-inval, die gure stormen, met hagelbuien en natte sneeuw zal brengen in onze omgeving en diep in het continent zal indringen. Zuidelijk van' den 55sten breedte graad is het weer oogenblikkelijk nog zacht en in D "tschlahd verdween de vorst. In de bovenlucht werd het reeds kouder en vochti ger. De bergstations in de Alpen melden sneeuwstormen en zeer lage temperaturen (Saentis storm uit West met sneeuw en min tien graden Celsius, Jungfraujoch in de wol ken met min dertien graden). In Zeden is de vorst nog niet toegenomen. Jan Mayen meldt storm uit Noordwest, met min zeven graden. Op de Westkust van Groen land is de wind matig uit Noordoost en de temperatuur min zeventien graden. Het is te verwachten, dat de wind ge durende eenigen tijd krachtig uit het Noordwesten zal waaien en geleidelijk in kracht zal afnemen. BAROMETERSTAND Vorige stand 766 m.M. Stand van heden 757 m,M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. uur; n.m. 12.06 uur. Strand berijdbaar van 5.0010.00 uur. Belar.p ri ihe telefoonnummers Politie; 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Liep krom van de Rheumatiek *Dc Heer A. v. d. B. ie 's-Gravcnhage. U weel, dat Ik zoo'n last had van rhcumatische pijnen in been en rug. Na slechts ccnige keeren de pijnlijke plekken met Uw zalf te heb ben ingewreven, zijn ze hee- lemaal verdwenen en heb ik ze niet meer teruggehad RHEUMATISCHE FIJNER verdwenen, dank zij MANTRA-BALSEM! MANTRA is samengesteld uit Indische en Chineesche plantaardige producten, welke reeds eeuwen met succes werden toegepast en met de hulp ders mo derne Europeesche methoden werd een absoluut nieuw resultaat verkregen, namelijk: MANTRA-BALSEM MANTRA-BALSEM werkt weldadig en pijnstillend bü rheumatische pijnen, ischias, jicht, verstuikingen, verrekking van spieren, spit, spierBtüfheid, enz. Zorgt er voor, steeds een tube MANTRA-balsem in huls te hebben tegen verstuiking, verrekking of stijven hals. Verkrijgbaar A 90 cents per tube, bü Apothekers en Erkende Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) „Jacob van Lennep". Jubileum mevr. C, Kruijt. Dinsdag 15 Februari zal de Tooneelvereeni- ging „Jacob van Lennép" opvoeren het blij spel in 3 bedrijven ,,'N Zomerzotheid" naai den roman van Cissy van Marxveld, door Dom de Gruyter. De jongere krachten van „Van Lennep" be zetten in hoofdzaak de rollen aangevuld met eenige oudere krachten, waaronder de 75- jarige mevr. Bergman als het oudste werkend lid van „Jacob van Lennep". Het geheel staat onder leiding van den heer Frans du Mee, regisseur der vereeniging. Na afloop dezer voorstelling zal een huldi ging plaats vinden van de souffleuse mevr. C. Kruyt, die 12% jaar lang alle rollen heeft gespeeld „onder de planken". Zij zal echter dien avond beginnen zooals zij begonnen is bij „Jacop van Lennep" en voor dien avond de rol vervullen als Mia van Langen (meisjes studente in 'n Zomerzotheid). Na afloop volgt er een f eestbal in de groote zaal van den Haarl. Kegel Board waaraan mede werken het Dans- en Stemmings-orlcest „The Moonlight Serenaders". Het geheel staat on der leiding van den conferencier de heer F. du Mee. W. CNOSSEN f In den ouderdom van 55 jaar is Dinsdag plots-'ing overleden de heer W. Cnossen, in specteur bij de afd. bestrating van Openbare Werken. De her Cnossen was indertijd werkzaam bij Openbare Werken der voormalige gemeente Schoten en ging bij de annexatie op 1 Mei 1927 in Haarlemschen dienst over. De teraardebestelling zal plaats hebben V :dag 11 Februari a.s. te 12 uur op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats aan den Vergierde- weg. PERSONALIA. Bij het in Den Haag gehouden examen agden voor costumière mej. W. v Heerlen mej. E. Laroge; voor coupeuse mej T. Wes- ■nburger en voor leerares mej. H. Bos. Zij verd opgeleid op de Ensaidschool onder Mding van mej. Elferink. OPWEKKINGSSAMENKOMST. Op Vrijdag 11 Februari n.m. 8 uur spree 1 Dy M. v. d. Voet, Ned. Herv. Predikant in he: gebouw „Ons Huis", Ged. Voldersgracht 15, De avond wordt opgeluisterd met zang en muziek. De Werkloosheidsbestrijding te Haarlem. Hoe het met verschillende werkobjectcn staat. B. en W. schrijven in de memorie van ant woord: „Het stemt ons tot voldoening, dat men (blijkens het afdeelingsvex-slag) waardeering heeft voor ons beleid ten aanzien van de werk loosheidsbestrijding. Toch betreuren wij het, niet in staat te zijn nog belangrijk meer tot die bestlijding te doen. Onze gemeente leent zich nu eenmaal niet tot het ondernemen van werken, waarbij een groot aantal personen tegelijkertijd aan het werk kan worden ge zet. Daarbij komt, dat de uitvoering van be- teekenende werken geruimen tijd van voorbe reiding vordert. Getracht wordt wel die moei lijkheden zoo snel mogelijk te overwinnen, doch daarbij zijn wij vaak afhankelijk van derden of gebonden aan wettelijke bepalingen, als bijv. bij onteigening, waarbij het ons niet altijd mogelijk is een afdoening op korten ter mijn te forceeren". Het komt B. en W. overbodig' voor een op somming te geven van de vele en belangrijke werken die op normale wijze, zoowel als in werkverschaffing en met medewerking van het Werkfonds, gedurende de laatste jaren tot uitvoering kwamen. Ook in de toekomst zal hun aandacht hierop gevestigd blijven. Zooals bekend is, is een plan voor de ophoo- ging der spoorbaan in bewerking'. Aan dat plan zitten echter andere vraagpunten vast, als b.v. de plaats van het goederen-emplacement, terwijl omtrent de de verdeeling der kosten, zoodra die bekend zijn, nog met verschillende Colleges overleg zal moeten worden gepleegd. Voor uitvoering in de eerste twee jaren komt dit plan dan ook zeker niet in aanmerking. Het groote rioleeringsplan is in ont werp gereed en maakt thans bij B. en W. een voorwerp van onderzoek uit. Voor de uitvoering van dit millioenen- plan moet getracht worden de benoo- digde gelden op voor de gemeente aannemelijke voordwaarden te ver krijgen. De tijd daarvoor benoodigd zal wel zoodanig zijn, dat met de uit voering dit jaar nog wel niet zal kun nen worden begonnen, al zullen B. en W. ook alles in het werk stellen oan deze mededeeling te logenstraffen. Omtrent de havenplannen is mede te deel en, dat het Koninklijk besluit inzake de onteige ning is verschenen en dat thans getracht wordt den eigendom der benoodigde gronden in der minne te verkrijgen. Van den uitslag dezer pogingen zal het afhangen of dit jaar nog met de uitvoering der werken zal kun nen worden begonnen. Wat de verbetering der verkeersknooppun ten betreft, wordt opgemerkt, dat het plan voor de verbetering van den toestand bij de Kenauparkviaducten gereed is. Voor het ver krijgen der benoodigde gelden voor de uit voering van dit plan wordt overleg gepleegd met het Werkfonds 1934. Wij vertrouwen, dat met de uitvoering dezer verbetea-ing binnen niet te langen tijd zal kunnen worden begon nen. Verbetering van den toestand der Ged. Oude Gracht is in voorbereiding. Bij het voorbereiden van werken wordt ge tracht met de belangen der jeugdige werkloo- zen rekening te houden. Een voorstel om een object door jeugdige werkloozen te doen uit voeren, zal den Raad vermoedelijk binnenkort bereiken. Het ligt verder in het voornemen den bouw van de woningen voor ouden van dagen aan de Zomervaart in den loop van dit jaar tot stand te brengen. Overigens heeft het doen uitvoeren van wer ken, om althans eenigszins mede te werken aan het verschaffen van werkgelegenheid, de volle aandacht van B, en W. Tevens worden door B. en W. bij voorkomende gelegenheden pogingen in het werk gesteld om de werkge legenheid bij particulieren te vergrooten. Zooals bekend is wondt het provinciaal we genplan zooveel mogelijk planmatig uitgevoerd, Ten aanzien van de verbetering van den weg HaarlemSchiphol werden met den Provin cialen Waterstaat reeds besprekingen gevoerd, o.a. over de overneming in beheer en onder houd van de aan Haarlem behoorende brug over de Ringvaart. In den loop van dit jaar verwachten B. en W. hieromtrent een beslis sing. De groote sluis te Spaarn dam heeft een lengte van 100 M., een doorvaartwijdte van 12 M. en een slagdorpeldiepte van 5 M. A. P. Hierdoor is het mogelijk kleine zeesche pen van ongeveer 2000 ton te schutten. Dat die sluis de scheepvaart op Haarlem belemmert kan derhalve niet worden gezegd. Dit neemt niet weg, dat het vraagstuk der sluizen te Spaarndam de volle aandacht van B. en W. heeft. HILLEGOM UITVAART A. W. KOPPERS Woensdagmorgen had onder zeer groote belangstelling de plechtige uitvaart plaats van wijlen den heer A. W. Koppers. De St. Joseph- kerk was geheel gevuld. Tegenwoordig waren Pastoor B. van Leeuwen, Kapelaan J. A. van Ettinger en B. Schneiders, alle leden van het R.K. Armbestuur, Vincentius vereeniging, de Kerkbesturen der beide Parochies, der Hanze en van vele andere vereenigingen. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door Kapelaan Merks met Gregoriaansche ge zangen van het Kerkkoor. Op het kerkhof, waar ook de vaandels werden medegevoerd, werd de absoute verricht door Kapelaan Merks waarna de heer van der List den dank der fa milie uitsprak voor de betoonde belangstel ling. JAARVERGADERING „PATRIMONIUM" Onder leiding van den heer J. O. Vermeer is Woensdagavond de jaarvergadering van bo vengenoemde vereeniging' gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental 42 bedraagt; de penningmeester had een batig saldo van f 52.88, terwijl de Commis sie tot beheer van het eigen gebouw een over schot had van f 9.85. De heeren Hageman en Duyzers werden benoemd tot verificateurs. De voorzitter sprak vervolgens een welkomstwoord tot de in de vorige vergadering verkozen nieu we bestuursleden en een paar woorden van af scheid tot den aftredenden tweeden voorzitter. Vervolgens kreeg de hoofdbestuurder van den Chr. Middenstandsbond, de heer J Har- denbol, het woord ter behandeling van zijn onderwerp „De Vestigingswet", waarvan hij een zeer uitvoerig overzicht gaf. Een geani meerde leerzame discussie was het gevolg. Een verzoek uit de vergadering om te komen tot het instellen van cursussen ter verkrijging der vereisc.hte bekwaamheden der wet zal nader onder de oogen worden gezien. De heer G. Troost sloot met dankgebed. Jus, fijne jus... Goudbruine jus, die ons vanuit hoor kom a! aanlokt met haar heerlijk, zachte, aromatische geurzo'n jus kunt U óók maken, zonder er vlees voor te braden. Zo'n jus maakf U van MAGGI* JustablettenDie zijn er énig voor, om op gemakkelij ke en voordelige wijze een jus te maken, welke zelfgemackte vleesjus volkomen evenaart. Let op de geel rode etiketten en de fabrieksmer. ken: de naam MAGGI en d© Kruisster ■.y-TcWtffHEi (Adv. Ingez. Med.) HET BEGIN VAN BRAND IN DE WILHELMINALAAN. Het bericht over het begin van brand in de Wilhelminalaan, in ons nummer van Woens dag, eischt in zooverre verbetering, dat de bewoonster wèl thuis was (gemeld werd dat de bewoners afwezig waren) en bezoek had. De bewoonster heeft zelfs den buurman, aan wiens doortastend optreden het hoofdzake lijk te danken is dat de brand geen grooter afmetingen heeft aangenomen, nog met het blusschingswerk met den tuinslang" geholpen. HEEMSTEDE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Woensdagavond hield de afd. Heemstede der Communistische partij een goedbezochte lang durige vergadering in „Het Wapen van Heem stede". Na een korte inleiding van den voorzitter trad als eerste spreker op de heer L. de Visser, lid van de Tweede Kamer met als onderwerp „Vier en zestig millioen voor het militarisme en geen cent voor sociale aiooden". Nederland, aldus spr. wordt van twee zijden ernstig bedreigd. Allereerst van de zijde vaxi Duitschlaxid met het nat. socialisme, dat mis leidend werkt door schoone beloften, die niet verwezenlijkt kunnen worden. En dan is er het „gele gevaar", dat oxize koloniën bedreigt. Het fascisme is volgens spr. schijnbaar eexi groote macht, en als de democratische staten het willen, zullen zij het kunnen weerstaan. Spr. bestreed .de meening dat de regeering Colijri. fascistische neigixxgenbezit, deze is slecfits reactionnair. In alle landen, aldus spr. is het fascisme aan het wroeten om de democratie te ondermij nen, en deed de Ned. Regeering haar plicht, dan zou zij de N.S.B. uitbannen. Spr. is er vaxi overtuigd dat ook in ons land geheime wapen- voorraden te vinden zouden zijn evenals in Frankrijk. Met groote meerderheid werd de volgende motie aangenomen: „De C.P.N., in openbare vergadering bijeen in Het Wapen van Heemstede, spreekt haar af keuring uit over de handelwijze van de Neder- landsche regeering inzake erkenning van de verovering van Abessynië door Italië; is van meening, dat deze handelwijze den vrede en de zelfstandigheid van ons volk schaadt, en dringt er bij de regeering ten sterkste op aan, trouw te blijven aan de col lectieve veiligheid en den Volkenbond." Nadat de heer de Visser nog enkele vragen had beantwoord, volgde als tweede spreker ds. B. Boers, em. predikant, met als onderwerp „Weest nuchter en waakt". Dit bijbelwoord, aldus spr. heeft ook nu nog een groote betee kenis. Kerk en kapitalisme staan vierkant tegenover het Comniunisxne. De Kerk leeft met de kapitalistische wereld mee, in plaats vaxi te toonen welk een macht zij voor den wereld vrede kan ontwikkelen. Dè Kerk, verwereld lijkt, speelt in de kaart van haar grootsten Vijand, den mammon. Alle oorlogen zegt spr. zijn kapitalistische ondernemingen, en de massa laat zich bedrie gen door mooie leuzen. Blijf daarom nuchter en waakzaam. Na deze rede werd nog eenig debat gevoerd. Tijdens de pauze werd accordeon en piano muziek uitgevoerd door den heer H. v. d. Werf. De zaal was goed bezet. Ondertrouwd: C. F. de Lange en C. G. de Bruin A. Bildner en E. la Chapelle. Getrouwd: R. Adema en W. v. Huizen. E. v. Beek en A. W. Smits. Bevallen: H. Vermeulen-Hogenbirk, d. A. W. Kerkhof-Beute, d. P. Kramer-Spek, z. C. J. G. Blom-de Korte, z. G. Sue- rink-Corneltsse, z. A. M. v. Staveren- Koelemij, d. Overleden: H. J. Dorrenboom, 27 j.ongeh.) P. den Boer,. 75 j. echtgen. van J. v. Aalst. JAARVERGADERING R.K. VOLKSVERBOND. Woensdagavond hield de afd. Heemstede van de Ned. R.K. Volskbond haar jaarver gadering. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer H. A. Meeuwenoord, volgden verschillende ingekomen stukken en mede- deelingen, zoo o.a. dat de heer W. de Bruin door drukke werkzaamheden als bestuurslid bedankte. Hem werd dank gebracht voor het vele werk, in de arbeidersbeweging gedaan. Van 23 Mei tot l Juni zal er door het R.K. Werkliedenverbond een reis naar Lourdes worden georganiseerd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental thans bedraagt 406. Het verslag van den penningmeester ver meldde: inkomsten f 2205.63 en uitgaven f2216.55; dus een nadeelig saldo van f 10.92. Hierna volgden de jaarverslagen van de 22 onder-afdeelingen. Hoewel zij nog niet geheel bevredigend wa ren, ademde het meerendeel der vak-onder- afdeelingen een meer optimistischen geest. Het ledental is over het algemeen stijgende, ter- wijl de wei-kloozen-uitkeeringen iets vermin derd zijn. Als voorzitter werd herkozen de heer H. A. Meeuwenoord, en als bestuursleden de heeren N. J. v, d. Linden, L. Roest, S. J. Smit en J. v. d. Mey. Na ampele bespreking, werd een bestuurs voorstel, om van 1 April 1938 af de contributie met l cent per week te verhoogen, aange nomen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2