DE ZUIDERZEEWERKEN BIJ URK. Het groote Avontuur Namens geheel Zeeuwsch Vlaanderen heeft Woensdag een groep kinderen uit Hulst ten paleize Soestdijk een bloemen hulde gebracht aan het Prinselijk Paar. Op weg naar het paleis Waschdag op Urk. De mannen, die ihuis zijn, helpen een handje bij hei ophangen van hei waschgoed Mr. B. R. Royer, oud advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's Gravenhage is overleden De schilder W. A. van Konijnenburg Gouverneur-generaal slaat voor het paleis te Batavia het défilé Indië viert de blijde gebeurtenis. Terwijl de sirene loeit, gaat op het te 'j Gravenhege wordt deze week 9«lo, dat ter gelegenheid van de geboorte van Prinse. Beatri* Anela-geboow te Batavia de vlag in top zeventig jaar werd gehouden 3 a k Een veertig meter hooge schoorsteen te Parijs De Zuiderzeewerken bij Urk, werd ten behoeve van den aanleg van een métro- die in December werden stop- lijn, omvergehaald. - De uitgehakte schoorsteen geza, zijn thans weer herïat werd van houten stutten voorzien, welke later Ecn 0ïerzicht van den dijk werden doorgebrand tusschen Urk en Schokland FEUILLETON Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 28) Toen Lebon even later afscheid nam, zei hij nog: Ik kan u maar één goeden raad geven: schik u in uw lot en leer olifanten snijden uit ebbenhout, dat zal voor u een aangenaam tijdverdrijf zijn. Riefenberg zat moedeloos met de kaart van Kongo op zijn knieën. Hij had het document aandachtig onderzocht en was tot de overtui ging gekomen, dat het echt was en uitgegeven door het ministerie van koloniën. Hij had trouwens de door Lebon verstrekte inlichtin gen tijdens de bootreis gedeeltelijk kunnen controleeren. Onder die omstandigheden voel de hij zich reddeloos verloren. Hij wist nu dat Reading, de hooggeplaatste kolonist, een ge- meene gouddief was, die aan het hoofd stond van een uitgebreide bende; hij wist nu hoe Ada Hjen was verdwenenmaar helaas, al die wetenschap was hem thans volkomen nut teloos. Hier zat hij nu, honderden kolometers van de beschaving verwijderd en overgeleverd aan Lebon, in de grootste afzondering. Hij stond op en draaid de klink van de buitendeur om. De deur was niet gesloten. Hij kon dus niet eens spreken van een gevange nis. De ontvluchting. Riefenberg mocht alvast niet klagen over de behandeling in het geheime kamp. Niet tegenstaande zijn zeer somberen gemoedstoe stand bracht Hh een heerlijken, verkwikken- den nacht door in het vriendelijke huisje, waar eens Ada Hjen gevangen had gezeten. Laat werd hij den volgenden morgen wakker en lang lag hij na te denken over zijn toe stand. Daaraan viel voorloopig niets te ver helpen en hij besloot dan ook zich in zijn lot te schikken. Achter zijn hoofd hing een koord. Hij trok er aan en hoorde ergens een bel rinkelen. Even later verscheen de boy, die hem den vorigen avond had bediend. Goed zoo, overwoog Riefenberg, wij zul len trachten het ons hier zoo gemakkelijk mogelijk te maken en hij vroeg den neger of er gelegenheid was een bad te nemen. Zeker, antwoordde de inlander, en begaf zich naar de badkamer. Eenzaam gebruikte de journalist het ontbijt en daarna ging hij in de deuropening staan. Niemand scheen zich hier om hem te bekom meren en hij besloot een kleinen tocht door de nederzetting te ondernemen. Hij verliet het huis aan de achterzijde, liep langs een weg door liet woud en bereikte spoedig de plaats waar hij den vorigen dag aan wal gestapt was In de kreek lag de stoomboot nog op dezelfde plaats. Negers waren bezig brandhout te laden en een hem onbekende blanke rangschikte met omzichtigheid kleine kistjes in de kajuit Die blanke had even opgekeken, toen hij Rie fenberg op den oever bemerkte, maar verder nam hij geen notitie van hem, alsof hij het gewoon vond dien vreemden gast vrij te zien rondzwerven. Riefenberg poogde een gesprek aan te knoopen met den onbekende, maar die poging leed schipbreuk. Een oogenblik flitste het door zijn brein, dat hij aan boord van het vaartuig zou kunnen springen en den vreem deling neerslaan. Maar gesteld dat zulks mocht slagen, wat zou het hem vooruithelpen? Wie zou de stoomboot in gang brengen? Wie zou het stuur in handen nemen? Neen, het voor uitzicht ooit deze plaats te kunnen verlaten met de boot, waarmee hij was gekomen, kon hij vrijwel voor goed uit zijn hoofd zetten. Hij wendde zich af van de verborgen aanleg plaats en slenterde verder langs kleine weg getjes. Voor hem liepen inlandsche vrouwen en hij volgde haar tot bij den open oever, vanwaar hij een vrij uitzicht had op den stroom. Het water kon op die plaats een paar honderd meter breed zijn. In het oever riet lagen verscheidene prauwen met lianen aan boomstammen vastgemaakt. Een beetje verderop was een inlander bezig fuiken te lichten. Groote zilverkleurige visschen schitterden in het felle zonlicht. Ook hier trachtte de journalist vruchteloos een gesprek te beginnen. De negerinnen bij den oever klap ten in de handen en lachten ingehouden. Zij schenen onder elkaar Riefenberg's aanwezig heid te bespreken in een zangerige, maar on verstaanbare taal. De zon stond hoog aan den hemel, toen Riefenberg thuis kwam. Hij vond Lebon bij een glas whisky natuurlijk. Ge ziet, glimlachte het babbelzieke plan- tertje, dat ik u de waarheid heb verteld; uw vrijheid is onbeperkt. De journalist ging naast hem zitten. U hebt wel veel vertrouwen in mij, Le bon. Het is geen kwastie van vertrouwen, antwoordde Lebon. Ik wil u alleen het bewijs leveren, dat ik u gisteren de eenvoudige waarheid heb verteld. Op de vlucht gaan door het woud of langs den stroom staat gelijk met zelfmoord plegen. Iets uithalen tegen mij of iemand anders uit de nederzetting kunt ge niet en de mïniste poging in dien zin zou uw dood beteekenen. Waarom zou ik dan geen vertrouwen hebben in iemand, die het bewijs heeft geleverd over gezond verstand te be schikken? Voor de rest ligt het niet in mijn bedoeling u het leven hier moeilijk te maken, rntegéndeel, en in verband hiermede kom ik u thans opzoeken De eenzaamheid en de le digheid zijn twee terneerdrukkende elemen ten, die u moet trachten te ontwijken. Daar om wil ik u een voorstel doen. Wat een bezorgdheid voor mijn persoon tje, Lebon. Wees gerust, die bezorgdheid is niet be langloos. Gij moet, kost wat kost ,de handen uit de mouwen steken. Het zou natuurlijk niet strooken met uw bekrompen begrippen over eerlijkheid en fatsoen, om me te helpen aan het verpakken van het schoone, edele goud van de Loepoeta-mijnen, maar misschien zoudt gij er wel voor te vinden zijn mij te ontlasten van de algemeene boekhouding. De groote baas is namelijk een beetje maniak op dit punt en staat er op, dat in- en uitgaven zorgvudig worden aangeteekend. Levensmid delen en andere nuttige zaken worden ons geleverd door Avakoebi. Het maken van in ventarissen en aanvragen zou ik gaarne aan u willen overlaten. Wat denkt gij daarvan? Is de bezetting hier dan zoo uitge breid? Dat gaat nogal, glimlachte Lebon. Welnu, besloot Riefenberg, ik ga op uw voorstel in. Hij vergezelde den planter naar het maga zijn waar op houten rekken ontelbare blikjes met ingelegde levensmiddelen stonden en verder nog allerlei andere voedingswaren, be nevens rookvoorraad en drank. Men heeft hier waarlijk aan alles ge dacht, zei de journalist, terwijl hij naar een kist met jachtpatronen wees. Onze grootste ontspanning is de jacht, verklaarde Lebon. Toen Riefenberg dien avond alleen was, ge zeten in den gezelligen salon van Ada Iljen. voelde hij zich veel rustiger en minder som ber gestemd. Hij had het besluit genomen zich naar de omstandigheden te schikken en te beginnen met het vertrouwen te winnen van Lebon. Ondertusschen zou hij de gelegenheid hebben zijn toestand ernstig te bestudeeren, want het stond bij hem vast, dat hij de rest van zijn leven niet zou doorbrengen in dit tropenwoud. Maar hoe er uit te raken? Ada Hjen achterna?Hij keek naar de groote foto aan den wand. Arm kind, zuchtte hij. Boven de kap van de petroleumlamp was het licht wazig, en de trekken van Ada Hjen leken hem, van waar hij was gezeten, onduidelijk. Hij naderde den wand. Het was hem, alsof hij voor de eerste maar dit beeld aanschouwde. Hij greep zijn portefeuille en haalde de foto. welke hem in de hoofdstad werd overhandigd, te voorschijn. Vreemd, dat hij haar nu anders zag, anders ook dan te Wahenia, in de villa van den Amerikaan. Maar ja, toen immers ging het niet om de vrouw, maar om het tragische ge val, waarin zij was betrokken. Toen bevond hij zich in een toestand van geweldige opge wondenheid. Nu was alle spanning verdwe nen. Nu lag een toekomst voor hem, die leeg was en troosteloos als de woestijnEn Ada Hjen had den dood gevonden, hier in deze wildernis, ergens bij een waterval. En nu was hij ontroerd bij het aanschouwen van deze foto. De tooneelspeelster stond er op afgebeeld met een strak sluitend zwart kleed met witte garneering aan den hals. Zij droeg een eenvoudig, zwart vilten hoedje, waarvan het sluiertje als een waas over haar gelaat stond. 1-Iet donkere haar liet twee kleine wel gevormde ooren zien. Het regelmatige gezicht was op kunstige wijze geschminkt. Hem trof vooral de uitdrukking van de groote oogen en een trek rond den 'ietwat te grooten mond. Rond de lippen viel het begin van een glimlach te ontwaren, maar in de oogen lag een afwe zige, pijnlijke blik. Deze tegenstelling wekte °en vreemde bekoring. Voor de eerste maal voelde hij zich geboeid :oor de figuur van deze tooneelspeelster. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9