Haarlem's Dagblad Het belangrijkste Publicatie van gewijzigde grondwet op 22 Februari a.s. Schuschnigg bezoekt Hitier. Plaatsnamen. Ook het Roemeensche kabinet Christea zou zijn afgea reden. Tatarescu thans weer aan de beurt? WEENEN. 14 Febr. (Reuter-A.N.P.) Uit goede bron wordt vernomen, dat de Roemeeensche regeering is afge treden. Tatarescu zou een nieuw ka binet vormen. (Het staat natuurlijk nog geenszins vast, dat het Roemeensche kabinet inderdaad is afgetreden. Wij laten het bericht dan ook ge heel voor rekening van Reuter/A. N. P Red.) Ra La r zijn maar weinig couranten in Ne derland, die in een jaar tijds 40.000 ad vertenties van Vraag en Aanbod ter plaatsing aangeboden krijgen. In 1937 had Haarlem's Dagblad er 46829. HEDEN: 14 PAGINA'S. 55e Jaargang No. 16763 üitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AI gein. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 11 Februari 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse auuixuer» 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Rcgelabonnementstaricven op aanvrasg. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. In werking treding in Nederland op 14 Maart. Het woord is aan Wijnaendts Francken: Men vioet over een groote woordenschat beschikken om zich kort te kunnen uitdruk ken. 'S-GRAVENHAGE, 14 Februari. Heden is uitgegeven Staatsblad no. 180, bevattende de „publicatie van 11 Februari 1938, betreffende de plech tige afkondiging van de vastgestelde veranderingen in de grondwet." De zes veranderingen in de Grondwet be treffen, naar men weet: het inkomen der Kroon; de schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal; het openen van de mogelijk heid ministers te benoemen, niet belast met de leiding van een ministerieel departement; het kiesrecht; het openen van de mogelijk heid openbare lichamen voor beroep en be drijf in te stellen; het overgangsrecht. De staats-, gouvernements- en pu blicatiebladen, waarin de wetten wor den geplaatst, worden uitgegeven op 22 Februari 1938, des namiddags half drie uur wettelijken tijd in Neder land. De zes wetten worden op dit tijdstip voor gelezen: a. In Nederland: Ir. H. J. M. Bekkers jubileert. Directeur van J. J. Beynes N.V. 1' Maart viert Ir. H. J. M. Bekkers, directeur van de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens J. J. Beynes N.V., zijn 25-jarig jubileum bij deze firma. De heer Ir. H. J. M. Bekkers werd geboren te Dordrecht, den 14en Februari 1883. Na het doorloopen van de H.B.S. 5 jr. cursus studeerde hij aan de Techn. Hoogeschool te Delft, aan welke instelling hij in 1909 slaagde voor het examen werktuigkundig ingenieur. De heer Bekkers begon zijn practische loop baan aan een constructiewerkplaats te Bre men, waar in hoofdzaak installaties voor gas fabrieken werden vervaardigd. Ir. H. J. M. Bekkers. Daarna was hij gedurende enkele jaren werkzaam aan de N.V. Utr. Machinefabriek 0. d. Frans Smulders, om op 1 Maart 1913 als bedrijfsingenieur en chef van de teekenkamer in dienst te treden bij de Kon. Fabriek van Rij tuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes te Haarlem. De heer Bekkers beschikte derhalve over een diepgaande technische kennis en ruime prac tische ervaring van het bedrijf, toen de alg. vergadering van 27 November 1930 hem tot di recteur benoemde. Zijn bestuursperiode ken merkte zich in de eerste plaats door de groote zorg welke hij aan de interne organisatie be steedde, die geheel op moderne leest werd ge schoeid. De rationeele werkwijze en het vol ledige inzicht dat aan de leiding verschaft wordt, maakten het mogelijk dat de onderne ming haar vooraanstaande plaats ten volle kon handhaven. Van groote waarde is daar bij ongetwijfeld de geest van saamhoorigheid en samenwerking die de heer Bekkers wist aan te kweeken bij het personeel in alle rangen, een geest die zijn stempel drukt op ieders werk, en Avaarvan bij dit jubileum ongetwijfeld dui delijk blijken zal. Op onderscheidene wijzen wist de heer Bek kers banden te leggen tusschen de onder neming welke hij bestuurt, en het sociale en economische leven temidden waarvan hij werkt. Zoo is hij secretaris van de.afd. Haar lem van den Metaalbond (Werkgeversvakbond 1. d. Metaalnijverheid), bestuurslid van de Ver- eeniging voor Nijverheidsonderwijs, welke te Haarlem de Ambachtsschool en de Middelb. Techn. School exploiteert, lid van de Com missie voor de Werkloosheidsbestrijding (te vens Comm. van Toezicht op Gemeent. en Dis- tricts-Arbeidsbeurs), werkgever-lid. van den Raad van Arbeid te Haarlem, lid van den Raad van Advies voor den Econ.-Technol. Dienst in de Provincie Noordholland, en sedert verleden jaar ook lid van de Kamer van Koop handel voor Haarlem en Omstreken en be stuurslid van het Depart. Haarlem der Ned. Mij. van Nijverheid en Handel. Het lij dt geen tAvijfel of velen zullen den heer Bekkers op 1 Maart a.s. van hun belangstel ling willen doen blijken. De heer en mevr. Bek kers zullen daartoe dien dag ontvangen van 3 tot 5 uur nam. in een der zalen van het Café-Rest. Brinkmann, Groote Markt te Haarlem, In een plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanaden, van elk der gerechtshoven en der arrondissements-recht- banken. Nederlandsche gezant vertrekt spoedig uaar Italië. Zaterdag ontmoetten de staats lieden elkaar voor de eerste maal. Op uitnoodiging van Adolf Hitler heeft de Oostenrijksche bondskan selier, dr. Schuscfïnigg, Zaterdag 'n bezoek gebracht aan den Ober- salzberg bij Berchtesgaden, waar hij een bespreking met den Führer had over de Oostenrijksch-Duitsche betrekkingen. Dit was de eerste persoonlijke ontmoeting der beide staatslieden. Men meent, dat het initiatief is uitgegaan van Mussolini en Von Papen, welke laatste bij het onder houd aanwezig was. Voor verdere bijzonderheden zie men pag. 4. Hij vond zijn eigen huis op slot. Dieven sloegen een belangrijken slag. Zondagavond omstreeks lil uur wilde de bewoner van een perceel aan den Orionweg zijn huis betreden toen hij tot zijn groote verbazing bemerkte dat de voordeur door een knip aan den binnenkant afgesloten bleek. Hij zag zich derhalve genoodzaakt de deur met geweld te openen, en wie schetst zijn verbazing toen hij bemerkte, dat dieven van de afwezigheid der bewoners geduren de het week-end gebruik hadden gemaakt om hun slag te slaan. De linnenkast in de slaapkamer bleek ge forceerd en uit de opengebroken ijzeren geld kist, die daarin stond, was een bedrag van f 457 ontvreemd, bestaande uit gouden tien tjes en bankbiljetten. Voorts worden eenige sieraden, een gouden damesrmg, een broche en een beursje ter waarde van f 140 ver mist, zoodat de dieven voor een totaal be drag van f 597 buit hebben gemaakt. De inbrekers hebben ook nog getracht een lade van het buffet in de benedenachter- kamer te forceeren, hetgeen blijkbaar niet gelukt is. Een buurman heeft Zaterdagavond in het bewuste perceel leven gehoord. De politie stelt een onderzoek in. b. In Nederlandsch-Indië: In een plechtige openbare zitting van het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië. c. In Suriname: In een plechtige openbare zitting van het hof van justitie. d. In Curasao: In een plechtige openbare zitting van het hof van justitie. Van de voorlezing in de rechterlijke colle ges wordt proces-verbaal opgemaakt. Van het tijdstip af van inwerkingtreding van de wetten: in Nederland: klokslag middernacht tusschen 13 Maart en 14 Maart 1938; In Nederlandsch-Indië: op Java en Madoera: klokslag middernacht tusschen 23 Maart en 24 Maart 1938; elders klokslag middernacht tusschen 1 Juni en 2 Juni 1938; In Suriname klokslag middernacht tusschen 23 Maart en 24 Maart 1938; In Curagao: klokslag middernacht tusschen 23 Maart en 24 Maart 1938; zijn de vastgestelde bepalingen bij de grond wet gevoegd. De ministers van justitie, van binnenland- sche zaken en van koloniën zijn belast met de uitvoering van deze publicatie, welke: op 22 Februari a.s. des namiddags te half drie zal worden afgelezen, in Nederland: in iedere gemeente van de pui of voor de deur van het huis der gemeente, in Nederlandsch- Indië: van het paleis te Batavia van den Gou verneur-Generaal, en m Suriname en in Cu rasao: van het paleis van den gouverneur. H. M. de Koningin heeft het stuk ten pa- leize Soestdijk geteekend op 11 Februari j.l.; het is gecontrasigneerd door alle ministers. Redding van Papanin c.s. lijkt nabij. IJsbreker Taimyr wisselt lichtsignalen met het kamp. Wanneer het weer rustig blijft, lijkt de redding van de leden van de Rus sische Poolexpeditie Papanin zeker en zeer nabij. De ijsbreker Tairnyr en het kamp van Papanin zijn draadloos in contact en wisselen lichtseinen. Zon dag is in den loop van den dag afge sproken, dat de groep van Papanin rooksignalen zou geven. De Sovjet-kolonie te Barentsburg op Spits bergen heeft gemeld, dat de inrichting van een vliegveld aan de Colbybaai, niet ver van Ba rentsburg, gereed is gekomen. Het is bestemd voor twee vliegtuigen van de reddingsexpedi tie onder bevel van generaal Spirin, die nog te Moskou is. Het ijs is compacter geworden, waardoor de Taimyr tegengehouden werd. De gezagvoerder besloot het ijs met springstoffen te verbrijzelen en verder te varen. De machine van het schip werkt volmaakt. De bijzondere correspondent van het tele- graafagentschap der Sovjet Unie aan boord van de „Tairnyr" deelt nog mede; Naar met Krenkel, den marconist van het kamp, was afgesproken werd om 10 uur Za terdagavond begonnen met het geven van lichtsignalen in de richting van het kamp. Van het kamp uit werd met verscheiden mag nesiumlichtstralen geantwoord. De schijn der magnesiumstralen was ten Noordwesten van de Tairnyr duidelijk zichtbaar. Nadat dit gesprek met lichtsignalen was ge voerd, werd het langs draadloozen weg be vestigd. De toestand van het ijs veroorlooft voor- loopig niet gebruik te maken van vliegtuigen. De IJsbreker Moermanets zit nog steeds vast in het drie meter dikke ijs, dat het schip mee sleept in Zuidwestelijke richting met een snelheid van een halven mijl per uur. Na het onverwachte aftreden van Octavio Goga droeg koning Carol de vorming van een Roemeenscli kabinet op aar. patriarch Miron Christea, die men hier boven in kerkelijk ornaat afgebeeld ziet. Naast hem de Roemeensche koning. Volgens een bericht uit Weenen zou ook Miron Christea alweer zijn afgetreden. Geloofsbrieven aan Z. M. den Koning van Italië, Keizer van Ethiopië. 's-GRAVENHAGE, 14 Februari. De regeeringspersdienst meldt: Naar xvij vernemen zal weldra uit voering worden gegeven aan het voor nemen der regeering, de diplomatieke betrekkingen met Italië te regelen. De afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Trekkersbond heeft op het kasteel „Assumburg" bij Beverwijk een groot volksdansfeest gehouden. Een groep in feestkleedij gestoken deelnemers. De geloofsbrieven van Hr. Ms. be noemd gezant (dr. nnbreelit, tevoren als zoodanig te Boekarest werkzaam) zijn gereed gemaakt en de nieuwe ti tularis zal vermoedelijk in de tweede Ver. Staten! Zware overstroomingen in California en Michigan. Reeds 16 dooden. NEW YORK, 14 Februari (Reuter/A. N. P.) De afgeloopen nacht heeft voor de kust van de Stille Zuidzee weer storm, zwaren regenval en sneeuw gebracht. Het overstroomingsge- vaar in het noorden van Californië is toege nomen. Bij Colusa staan groote oppervlakten akkerland onder water. Duizend menschen hebben hun woningen bij Madera moeten verlaten. Het is nog niet mogelijk den omvang der schade te schatten. De storm woedt thans reeds achttien dagen achtereen en heeft reeds 16 dooden geëischt De dijken van de San Joaquin in Californië zijn bezweken, waardoor duizenden hectaren grond onderwater staan. Een dorp werd ge heel door de bewoners ontruimd. In de streek van San José zijn dertigduizend vruchtboo- men ontworteld. Het treinverkeer tusschen Portland en San Francisco is gestaakt, we gens den zwaren sneeuwval. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw drie meter hoog. In Zuid-Michigan moesten tientallen gezin nen hun huizen verlaten tengevolge van de overstroomingen. Het ergste hebben de steden Mount-Clemens, Grand Rapids, en Lansing geleden, door den was van de Cederrivier. Te Flint in Michigan moest de politie hon derd gezinnen, die door het water afgesloten waren, te hulp komen. De Nederlandsche gezant zal spoedig met geloofsbrieven aan den Koning van Italië, keizer van Ethiopië, naar Rome vertrekken. 1 De publicatie van de geivijzigde grondwet zal op 22 Februari geschieden. 1 De Nieuw-Amstevdam heeft gisteren haar eerste tocht gemaakt. 3 Een wervelwind heeft in de Betuwe groote schade aangericht. 3 Twee mannen zij bij een treinongeluk in de mijn Maurits ernstig geivond. 3 De levensverzekeringstaricvcn Avorden met ingang van 1 April verhoogd. 3 Op den Obersalzberg bij Berchtesgaden hebben Hitier en Schuschnigg Zater dag een onderhoud gehad. 4 Japan heeft aan de mogendheden medege deeld, dat zijn vlootplannen geheim blijven. 4 Iet van Feggelen ontneemt Ragnhild Hve- ger een wereldrecord. 5 De Beynes' fabriek is begin Mei gereed met de aflevering van de spoorwegwagons; een deel van het personeel zal Avorden ontslagen. 9 ARTIKELEN, ENZ. G. J. Kalt: Voordrachtoefening pianoleer- lïngen Fred. Luyken. 2 K. de Jong: Frits Hirsch Operette. 2 J. B. Schuil: Cato Engelen-Sewing. 2 De meening van den voorzitter der Vaste Commissie voor uitbreidingsplannen in Noord-Holland over een streekplan voor Zuïd-Kennemerland. 4 Criticus over den wedstrijd V.S.V.Ajax 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op jo helft der loopende maand naar Rome vertrekken. Reeds 18 dagen stormt het in de Den Haag heeft eensklaps vastgesteld. Wat voor wat steden en voor vele dorpen, Voortaan als juiste plaatsnaam geldt, Waarmee dan oude namen zijn verworpen. Ons volk zou niet zïchzelve zijn, Als zoo'n oekase het nu zou beletten, Zich ook op dit speciaal terrein, Als 't ware automatisch, te verzetten. In spelling, als op veel gebied, Zijn xvij gehecht aan meerdere systemen, Een eenheid is iets, dat wij niet Zoo zonder veel en zwaai' protest maar nemen. Er zijn natuurlijk plaatsen bij, Waar men zich bij het nieuwe neer wil leggen, In andre heeft men allerlei, En niet veel goeds op het besluit te zeggen. Ik zou zoo zeggen: ga je gang, Het deert mij niet hoe u den naam gaat schrijven, Wanneer die naam mijn leven lang, Met eer geschreven en genoemd zal blijven. Maar er is ook voor dankbaarheid In deze naamconflicten nog wel reden, Dat men den nationalen tijd Hier nog aan zulke dingen kan besteden. P. GASUS. WEEKBERICHT Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksver. „VOORUITGANG" U.A. - Haarlem. ROOMBOTER, le soort per pond 79 ets. BAK- en BRAADVET per pond 35 ets. MAÏZENA per pakje Gets. ZEEPPOEDER per 3 pakjes 11 ets. KOFFIE per Vs pond 12 ets. JAVA THEE per ons 23 ets TOMATENPUREE per blik 10 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. ingez. Med.) Het A. N. P. teekent hierbij aan: Uit bovenstaande mededeelihg van den regeeringspersdienst blijkt, zoo werd ons ter bevoegaer plaatse beves tigd dat het in de bedoeling ligt, de geloofsbrieven van onzen gezant, dr. Hubrecht, te richten aan Z.M. den Koning van Italië, Keizer van Ethiopië. Toestand der beide Prinsessen blijft uitstekend. Prinses Juliana is Zondag op geweest. BAARN, 14 Februari. Dr. de Groot deelt mede, dat het met den gezond heidstoestand van H.K.H. Prinses Ju liana en H.K.H. Prinses Beatrix in alle opzichten uitstekend blijft gaan en dat Prinses Juliana Zondag voor het eerst het bed heeft verlaten. Conversie van Haarlemsclie leeningen. Een belangrijk financieel voordcel. Zooals wij in ons vorig nummer reeds me dedeelden heeft de Gemeenteraad van Haar lem Zaterdagmiddag een spoedeLschende ver gadering gehouden waarin tot converteering van geldleeningen besloten werd. Op 29 Januari 1937 (dus niet veel langer dan een jaar geleden) sloot de gemeente Haarlem een leening van 16.420.000 rentende 3/ pCt. Nu blijkt de geldmarkt opnieuw gedaald te zijn, waarvan de gemeente kon profiteeren door weer te converteeren. Nu wordt 11.921.000 geleend tegen 3 pCt. en 4.224.000 tegen 2J4 pCt. Dit geeft voor het eerste een besparing aan rente van niet minder dan 101.840. Voor latere jaren wordt het minder, omdat op de leeningen afgelost wordt. Natuurlijk komt voor het jaar 1938 slechts een gedeelte van de besparing tot uiting.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1