Rotterdam leeft mee met de „Nieuw Amsterdam". N ■BREEMEN Wervelwind richt veel schade aan. Treintje in mijn „Maurits' ontspoord MAAN DAG 14 FEBRUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Eerste tocht door duizenden gadegeslagen. Moeilijk sleepwerk vlot verloopen. EDERLAND'S grootste mail schip de „Nieuw Amster dam" van de Holland-Ame- rikalijn heeft Zondag zijn eersten tocht gemaakt: de Oceaan- stoomer is door een klein legertje slcepbooten van Wilton en de R.D.M. van de werf der Droogdok Maat schappij verhaald naar dok 4 bij Wilton Feijenoord, het grootste dok in Europa, waarin eenige jaren ge leden ook de groote Fransche boot „Paris" heeft gedokt. Het moeilijkste karwei is vlot ver loopen bij het indraaien van de vaargeul naar Wilton dreef het schip even gevaarlijk naar den oostelijken wal toe, maar spoedig hadden de sleepbooten den onbestuurbaren ko los weer in bedwang. Zoo lag de „Nieuw Amsterdam", die om een uur bij de Droogdokmaatschappij ver trok, reeds te drie uur in het dok en nog geen twee-en-een-half uur later kon men beginnen met het voortzet ten van de werkzaamheden. Oorspronkelijk zou de „Nieuw-Amsterdam" reeds te half twaalf worden losgegooid, maar het is al met al toch wel een beetje latei- geworden. Tegen kwart voor twaalf hadden de sleepbooten al vastgemaakt, de kabels stonden strak, zoodat op het eerste sein met het wegsleepen een aanvang kon worden ge maakt. Maar het weer sloeg plotseling om: de lucht betrok, de wind stak op en enkele minuten later veegden hagelbuien over de dekken, de golven staken plotseling hun koppen omhoog, kranen en gebouwen aan de overzijde verdoe zelden plotseling en over rivier en omgeving hing binnen zeer korten tijd een grijs waas, dat aan den gezichtseinder alles aan het oog onttrok. De stijve bries floot door de wanten, een van de aan de voorzijde vastge maakte sleepbooten gaf eenige stooten op de stoomfluit, maar vooralsnog was er geen beweging te zien in den kolos. Juist toen men op het water in twijfel ging verkeeren of er in verband met het plotseling vrij ruw ge worden weer alsnog besloten was om voor- loopig maar niet te vertrekken begon een fluitconcert van desleepbooten. Alles ver keerde in spanning, op den wal legden de arbeiders de laatste hand aan het doorbran den van de tweemaal drie kettingkabels, die Neerland's grootste koopvaardijschip nog met den droogdok-wal verbonden en even voor één uur kwam er beweging in de „Nieuw- Amsterdam". In rookwolken gehuld werkten de sleepbootjes als razende Roelants en daar ging Rotterdam's trots de rivier op. Triomfantelijk flonkerde de glimmende platen in het zonne licht, het hei-witte bovenschip weer kaatste den glans van het licht een majesteitelijk schouwspel dit prachtige zeeschip daar te zien voort glijden, omstuwd door de puffende en zwoegende sleepbooten. Duizenden op de been. komst voor het dok wonderwel. Omstreeks kwart over één lag het schip in de verrich ting en aangezien er een afstand van twee tot twee-en-een-halve kilometer moest worden afgelegd met een vaart van vier tot vijf kilo meter per uur, was de verwachting, dat de „Nieuw-Amsterdam" tegen kwart voor twee voor de Wilton-haven zou liggen. Dit kwam op de minuut uit: er was op grooten afstand al begonnen met het minderen van vaart, waarbij twee sleepers aan de achterzijde de functie van roer vervulden. Nog moeilijke oogenblikken. yOOR de haven werd het even wachten. Het schip was iets te ver doorgeloopen en men moest net de tien tot vijftien minuten dood tij te baat nemen om het schip naar bin nen te loodsen, omdat de ebstroom betrekke lijk snel weer doorkomt. Aeolus bleek een goede bui te heb ben: tijdens het afzakken van de rivier was de wind ongeveer een kwart slag omgeloopen, zoodat deze vrijwel pal in het Noorden zat toen het schip voor de haven kwam. Dat had dit voordeel, dat de „Nieuw-Amsterdam" pal in den wind binnen kon komen en de zijdelinge afwijking in groote mate beperkt werd. Toch heeft het binnen brengen in de Wilton-haven nog moei lijkheden genoeg gekost en de groote Oceaanstoomer was dan ook op betrek kelijk gerimgen afstand het Oostelijk havenhoofd genaderd. Om kwart voor drie waren de sleepbooten namelijk weer gaan werken, waarbij de voorste het schip naar de linkerzijde trokken. Bij het zwenken, waarbij het lichte slagzij naar stuur boord maakte, echter bleek de afstand tot den Oostelijken wal steeds kleiner te worden en er is heel wat stuurmanskunst ten beste ge geven vóór het schip veilig en wel recht in de haven lag. De booten aan zij- en achter kant hadden in korten tijd de „Nieuw-Amster dam" echter weer in de richting gebracht en toen was het gauw gebeurd, Binnen een kwar tier lag het schip binnen de dokwanden. De uitgaande Aagtekerk schoof -op dat moment gelijk achter de „Nieuw-Amsterdam" weg zeewaarts. Tentoonstelling Einar Norelius geopend. De tentoonstelling van den Zweedschen sprookjesschilder Einar Norelius, welke van 12 Februari tot 6 Maart in het panorama Mes dag te 's-Gravenhage wordt gehouden, is Za terdag door den directeur-generaal van on derwijs, prof. dr. G. A. van Poelje, officieel ge opend. De schilder zal, naar wij vernemen, een van de werken, op deze tentoonstelling ge- exposeerd, aan H.K.H. Prinses Beatrix aanbie den als dank voor de gastvrijheid, in Neder land ondervonden. Het aan te bieden schil derij draagt den naam „de kleine Prinses". Ondanks den wind en de koude waren er duizenden op de been om de „Nieuw-Amster dam" op stroom te zien. Aan de Merwehaven hadden van half twaalf af al honderden staan kijken, hoe de laatste verbindingen met den wal werden verbroken, maar op het Schiedam- sche hoofd zag het heelemaal zwart van de menschen. En ook voormalig Pernis was uit- geloopen om het convooi te zien voorbijvaren, in de kranen, aan de werven, overal hadden belangstellenden een plaatsje weten te vin den en ook bij Wilton wachtten velen de aan komst van de „Nieuw-Amsterdam" af. Daar was inmiddels het immense dok 4, be stemd voor schepen tot 46.000 tons, in gereed heid gebracht om het schip te ontvangen. Sinds de „Paris" in dit grootste dok van Europa is gegaan, zijn er alweer wat jaren verloopen en de haven is gedurende dien tijd weer behoorlijk aangeslibt. Er schijnt eerst nog sprake geweest te zijn, dat men het dok zou versieepen, maar daarvan is men weeer afgestapt. Een zuiger van Volker te Sliedrecht heeft de haven tot op twintig meter uitge diept en aangezien de Nieuw-Amsterdam, die voor stabiliteit wat ballast had ingenomen, zoodat zij ongeveer zes tot zeven meter in het water stak. was er speling genoeg. Met de gecalculeerde tijden klopte de aan- UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 2 Februari 1938 is aan L. A. van der Stok, op zijn verzoek, met in gang van 14 Maart 1938, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Har- lingen. ..Eenheid Door Democratie''. „De Nachtegaal" toch weer in den aether. Er wordt zelfs een versterkte zender gebouwd. Naar gemeld is Zondagmorgen 6 Febr. j.l. in een boerderij te Diepenheim de in den achter hoek van Gelderland zoo populair geworden geheime zender. „De Nachtegaal", in beslag genomen. Doch Zondagmorgen was deze weer op het appèl en liet zooals voorheen zijn ge luid weer hooren. De omroeper maakte be kend, dat in beslag waren genomen voor ruim zes honderd gulden aan instrumenten, doch hij was van plan om voort te blijven gaan. Bo vendien deelde hij mede. dat hij een versterk ten-zender aan het bouwen was. Het adres van „De Nachtegaal" bleef in Hengelo (O.) geves tigd. Ir. W. Ritmeester afgetreden als secretaris en hoofdbestuurslid. Zaterdagmiddag en -avond is in een zaal van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht de jaarvergadering der Nederlandsche beweging voor „Eenheid Door Democratie", welke op 8 Januari j.l. wegens tijdsgebrek was geschorst, onder leiding van den voorzitter van het hoofdbestuur, dr. H. Faber, te Schiedam, voort gezet. Deze deelde in zijn openingswoord mede, dat van ir. W. Ritmeester te Bilthoven een brief was ontvangen, waarin hij mededeelde, dat hij met ingang van 11 Februari zijn functie als secretaris van het hoofdbestuur neerlegde en zich uit het hoofdbestuur terugtrok. In een korte rede gaf dr. Faber uiting aan zijn gevoelens bij het afscheid en schetste daarbij de groote verdiensten, welke ir. Rit meester voor ..Eenheid Door Democratie" heeft gehad. De geheele opbouw van de organisatie, het orgaan en de verkiezingsactie, dit alles was zijn werk. Spr. betreurde de klove, die is ontstaan en welke naar zijn meening niet meer overbrugd bleek te kunnen worden. Op verzoek van dr. Faber sloot de vergade ring zich door een krachtig applaus aan bij de woorden van dankbaarheid over het werk van ir. Ritmeester gesproken. Besloten werd, dat in de leiding van het se cretariaat voorloopig zal worden voorzien door een samenwerking van den vice-voorzit- ter, den heer H. D. Louwes, te Ulrum en het hoofdbestuurslid ds. A. van der Heide te Voor burg. De heer Louwes legde vervolgens een ver klaring af, waarin hij mededeelde zich verant woordelijk te gevoelen voor de dagelij ksche leiding der beweging, zooals deze de afgeloo- pen vijf maanden is gevoerd, zoodat hij on der de gegeven omstandigheden zijn bereid verklaring om het voorzitterschap op zich te nemen terugtrok. Hierop werd besloten de benoeming van een nieuwen voorzitter en een nieuwen secretaris tot een volgende vergadering uit te stellen, functie nog tijdelijk te blijven waarnemen. Vervolgens werden mevr. J. Fontanier-de Wit te den Haag, prof. dr. ir. J. Goudriaan te Eindhoven en de heer R. Zegering Hadders te Emmen bij acclamatie tot leden van het hoofdbestuur verkozen, terwijl de heer H. W. Neth te den Haag,-die periodiek aftrad, her benoemd werd. Hierop richtte de voorzitter zich In harte lijke bewoordingen tot mej. E. H, Piepers te Bilthoven, die zich wegens drukke werkzaam heden moest terugtrekken en haar plaats aan mevr. Fortanier had afgestaan. Deze woorden werden door een krachtig applaus onder steund. Hierop kwamen onderscheidene technische voorstellen der afdeelingen in behandeling Een statutenwijziging, voorgesteld door de afdeeling Rotterdam en toegelicht door den heer G. H. C. van Oosterhout, werd in stem ming gebracht. Het voorstel, dat beoogde het aantal afgevaardigden tot ongeveer 2/5 terug te brengen, verkreeg de vereischto meerder" heid van 2 3 deel der stemmen. Onderscheidene moties werden ingetrok ken, terwijl een enkele door het hoofdbestuur werd overgenomen. Entam-taxi in Amsterdam sluit bedrijf. Tweehonderd man werkloos. In verband met de slechte bedrijfsuitkom- sten ten gevolge van de tariefregeling voor de taxi-bedrijven te Amsterdam heeft de directie van de En tam besloten het bedrijf te sluiten en hebben Zaterdag de c.a. 200 chauffeurs en andere arbeiders, in dienst van de Entam. een brief ontvangen waarin hun per 20 Fe bruari a.s. ontslag wordt aangezegd. Aangezien dit besluit mede een gevolg is van den toestand in het bedrijf, ter verbete ring waarvan het gemeentebestuur herhaal delijk maatregelen heeft genomen, verwacht men dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om te voorkomen, dat het personeel van de Entam op straat zal komen. Historische kamer in Badhotel te Baarn. In het Badhotel te Baarn zal de telexkamer, waarin de officieren, vertegenwoordigers van den minister van defensie en de redactie van het AN.P. zooveel weken hebben gewerkt, als historische kamer worden ingericht, ter her innering aan de dagen voorafgaande aan de blijde gebeurtenis. - ÉNBETERE KWALITEIT In betere bediening Schouwtjeslaan 23 - Telef. 10070 (Adv. ingez. Med.) Halve boomgaard ontworteld. Zaterdagmiddag is er tijdens den sterken, met groote snelheid over de Betuwe voort- jagenden storm, in de omgeving van Tiel vrij aanzienlijk schade aangericht door een uit Westelijke richting komenden wervelwind, die gepaard ging met zwaren hagelslag. Tegen half twee kwam een zeer donkere lucht opzetten. Boven het dorp Kerk-Avezaath vertoonde zich toen eensklaps een groote trechter en deze bewoog zich met groote snel heid voort in de richting van de Waal. De weg, dien de wervelwind volgde, loopt nagenoeg geheel over vlak land. Dit is een groot geluk omdat anders de schade niet te schatten geweest zou zijn, daar alles wat zich op den door den wervelwind gevolgden weg bevond, totaal vernield is. Een groote golfijzeren landbouwschuur van het bekende buiten „Teisterbant" te Kerk- Avezaath werd geheel tegen den grond ge duwd. Het zich daarin bevindende vee kon evenwel nog bijtijds uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hoe krachtig de slechts een seconde op de zelfde plaats woedende wind was. bewijst wel het feit dat verschillende golfijzeren platen over een afstand van ongeveer 20 meter mee genomen werden. Een 25-jarige boerenknecht, die op het erf liep, werd opgenomen en 10 meter verder tegen den grond geworpen, Overigens vond de wind niet veel op zijn weg tot in Drumpt, waar hij door twee boom gaarden trok. Eén daarvan kwam er nog vrij goed af. Daar werden alleen enkele groote takken van de boomen afgerukt, zoodat de schade hiertoe beperkt bleef. De tweede boomgaard was er echter erger aan toe, daar deze voor minstens de helft to taal ontworteld of althans zóó beschadigd is, dat hij volgens de schatting niet meer pro ductief is. Aar deze boomgaard is een schade van minstens f3.000.- toegebracht. Voorts is op tal van andere plaatsen schade aan daken e. d. aangericht en is in Echteld een schuur ingewaaid. Tentoonstelling Nieuwenkamp geopend. Een halve eeuw geleden Rede van Jhr. F. Teding van Berkhout. Zaterdagmiddag is in het Frans Hals Mu seum de tentoonstelling van den schilder W. O. J. Nieuwenkamp, die georganiseerd is door de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Kunstverbond, officieel geopend. Bij deze opening waren o.m. aanwezig de Commissaris der Koningin in Noord-Holland mr. dr. A. baron Röell en mevrouw en de bur gemeester van Haarlem dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk die eveneens vergezeld was door zijn echtgenoote. De voorzitter der afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Kunstverbond jhr. T. Te- ding van Berkhout jr. sprak een openings rede uit waarin hij in het bijzonder den Com missaris en de burgemeester welkom heette. Eenige speciale woorden sprak de heer Teding van Berkhout tot den burgemeester en me vrouw de Vos van Steen wijk. Wij zien in uw komst hier niet alleen 'n blijk van belangstel ling die Gij als onze burgemeester en bur- gemeestersvrouwe in zoo ruime mate getoond hebt voor al wat het sociale leven in deze stad raakt, aldus spr., maar in de eerste plaats als een blijk van medeleven met de kunst en de kunstenaars, die onder vaak zoo uiterst moei lijke omstandigheden, het beste wat in hen is geven om de gemeenschap te verrijken met de producten van hun talenten. Het streven van het Nederlandsch Kunstenaarsverbond is er op gericht de beeldende kunst te steunen door zooveel mogelijk kunstwerken aan te koopen van kunstenaars die steun behoeven en die inderdaad door de wijze waarop zij hun talent ontwikkeld hebben, zich dien steun waardig hebben getoond. De vriendelijke belangstelling die gij, mijn heer de burgemeester, thans toont zal, naar wij hopen, velen er toe -brengen ons werk krachtig te steunen. Het aantal beeldende kunstenaars in Haarlem dat steun verdient is groot. Moge onder uw burgemeesterschap Haarlem ook voor hen een goede stad worden. Spreker bedankte vervolgens het gemeente bestuur voor de royale wijze waarop telkens de tentoonstellingszaal ter beschikking werd gesteld. Ook den directeur van het Frans Hals Museum de heer G. D. Gratema en zijn as sistenten bedankte spr. voor hun hulp. En nu kom ik dan eindelijk tot hem die het middelpunt is van deze bijeenkomst, zoo vervolgde de heer Teding van Berkhout, tot u geachte Nieuwenkamp. Gij hebt een klein gedeelte van uw schoone kunstproducten wel willen exposeeren en wij hopen dat de groote naam die gij u reeds zoo lang verworven hebt onder de Nederlandsche kunstenaars en de roep die van deze tentoonstelling uit zal gaan. hier een zeer groot aantal bezoekers heen zai voeren tot satisfactie van u en tot steun van onze kas. Ik weet dat gij het zeer op prijs stelt weer eens te mogen exposeeren in de stad waar gij als 21-jarige, in 1895, de eerste schreden hebt gezet op het pad der kunst en waar bij ook uw eerste tentoonstelling gehouden hebt. Uitvoerig schetste spr. vervolgens de levens geschiedenis van den heer Nieuwenkamp waaraan ook onze kunstmedewerker in ons nummer van Zaterdag een artikel wijdde. Deze tentoonstelling omvat grootendeels schilderijen en teekeningen van onderwerpen in Britsch Indië, Nederlandsch Indië en Italië waar de schilder thans woont. Aanschouwt dan het werk van dezen veelzijdige kunste naar, aldus besloot spreker, met nederigheid. Als gij daaruit kunt leeren de natuur in u te laten spreken, zooals zij in zijn kunstenaars ziel gesproken heeft, dan zal ook het diepste doel van deze tentoonstelling bereikt zijn. JONGEN DOOR EEN HAKSELMACHINE GEGREPEN EN GEDOOD. Zaterdag is het veertienjarig zoontje van de weduwe van Eerden uit Barlo, gemeente Aal ten, door de drijfas van een hakselmachine gegrepen. Het knaapje werd zoodanig met het hoofd tegen den grond gesmakt, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Een stemmingvolle dansavond. Bal van de Dansacademie O. E. Schmid. Dansavonden komen, dansavonden gaan. In een bonte rij trekken de bals voorbij. En in onze herinnering blijft niet veel anders over dan de wetenschap dat het tenslotte niet veel uitmaakt of men nu in deze of die zaal, onder leiding van den eenen of den anderen dans meester danst. Deze persoonlijke herinnering doen u weliswaar de eene van den anderen dansavond onderscheiden, maar de bals op zichzelf schenken geen differentie. De meeste bals lijken als druppels water op elkaar. En tochzoo nu en dan maakt zich een bal los uit de bonte stoet en presenteert zich met een persoonlijk karakter, Zoo'n avond was het Zaterdag in de Kroon zaal van het restaurant Brinkmann, Groote Markt, waar de dansacademie van den heer O. E. Schmid een bal voor leerlingen en ge- noodigden organiseerde. Er was eigenlijk niets bijzonders. Het per soonlijke van dezen avond was iets ondefi nieerbaars, en toch was het er. Het zat meer in de stemming. Een stemming, waarin vroolijkheid en distinctie aan elkaar gepaard gingen. Dat deed zoo prettig aan. Men zag veel smoking, veel charmante avondtoiletten op de dansvloer. Er werd niet alleen acade misch goed gedanst, maar men had er ook plezier in, óm de dans. En elke uiting van spontane vroolijkheid uiteraard kwam de hause in de stemming pas na klokslag 12 werd beheerscht door een zekere distinctie. Waar de stemming precies in zat dat weet ik niet. In ieder geval deed ze prettig aan zoodra men de neus om de hoek van de zaal stak. Het orkest van Nol Berclow uit Amsterdam werkte ook zeer mee. Zelden treft men het meer aan dat de jazzers zelf nog zoo'n intens plezier in hun spel hebben. Neen, men had dit orkestje moeten zien! Onafgebroken hadden ze er pret in. Dat geeft je zoo de idee, dat ze niet moeten spelen hetgeen je zoo vaak denkt bij zulke orkesten maar dat ze het voor hun plezier doen. En zooiets werkt mee er een opgewekte spontane stemming in te brengen. De dansdemonstraties. die de be kwame dansleeraar A. E. Schmid met zijn charmante partner ten beste gaf een zoet vloeiende Engelsche en een romantische Viennawals in het wisselende licht van schijn werpers, zetten den avond academischen luister bij. Gracieus en geheel op elkaar af gestemd bewoog het paar zich over de vloer. Ook de tangodemonstratie van een paar „tweede jaarsstudenten" van de dansacade mie Schmid mocht er zijn. Meestal ziet men de menschen bij het tangodansen erg hard denken. Maar hetgeen juist bij dit paar op viel was de intuitie, waarmede zij de tango- maten zonder moeite, als vanzelf aan voelden. Neen, zulke studenten hebben braaf college geloopen, of in dit gevalgedanst. En namens den professeui- de danse werd hun een bos bloemen aangeboden. Zij waren ge slaagd cum laude. Zooals de geheele avond geslaagd was.... Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 14 Februari: Aan het vóór eenigen tijd door belang stellenden alhier, opgevatte voornemen om aan het Prinsen-Bolwerk, in de villa „Sophiadal". een R.-K. Ziekenhuis op te richten, zal geen gevolg worden gegeven wegens de eigenaardige moeilijkheden aan de bebouwing van de bij de villa be- hoorende open gronden verbonden. Twee arbeiders ernstig gewond Zaterdagavond is in den Staatsmijn Maurits een wagon van een personen- treintje onspoord. Van de vier arbei ders, die zich daarin bevonden, werden twee ernstig gewond, namelijk T. uit Broek-Sittard en L. uit Bunde, De eer ste kreeg inwendige kneuzingen en is naar het ziekenhuis te Sittard ver voerd. L. is met een schedelbreuk in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis te Heerlen overgebracht. Een derde arbeider liep eveneens verwon dingen op, maar van minder ernsti- gen aard. Na te zijn verbonden kon hij naar huis worden vervoerd, Zullen gemeenten Inkomsten belasting mogen verlioogen? Wanneer aan verschillende voorwaarden is voldaan. Met betrekking tot het zeer binnenkort in te dienen wetsontwerp, dat beoogt aan de ge meenten iets meer armslag te geven en waar van minister De Wilde enkele dagen geleden in de Eerste Kamer getuigde, dat het daar er gens in de buurt zweefde, verneemt de Crt., dat dit inderdaad beoogt aan sommige gemeen ten onder bepaalde omstandigheden bevoegd heid tot hoogere belastingheffing te geven dan de Gemeentewet in artikel 277 thans reeds toe laat. Die omstandigheden bestaan vooral hierin, dat de gemeente allereerst zelf de strengst mo gelijke saneeringsmaatregelen moet hebben toegepast op het gemeentelijk budget. Eerst daarna zal de regeering kunnen overwegen aan een gemeente toe te staan hoogere belas tingheffing in te voeren. Is in het algemeen, voor elke belastingheffing en in iedere ge meente. koninklijke goedkeuring na advies van gedeputeerde stagen vereischt, zeer in het bijzonder zal met betrekking tot eventueel in bepaalde gemeenten in te voeren verhoogde heffingen niet dan in geval van uiterste nood zakelijkheid goedkeuring van de kroon kunnen worden ver*wacht. GROOTE ZENDING VOETBALPOOLS IN BESLAG GENOMEN. 'n Groote zending zgn. voetbalpools, afkom stig uit alle deelen van ons land, is door de po litie in beslag genomen op het oogenblik, dat ze aan boord van een te Hoek van Holland gemeerd schip gebracht zou worden ter ver scheping naar Engeland. Het betreft de zgn. Little Woodpools, die in ons land nogal vrij druk geplaatst worden. Levensverzekermgstarievcn worden hooger Met ingang van 1 April De levensverzekeringsmaatschap pijen hebben in verband met de rente daling besloten, met ingang van 1 April a.s. haar tarieven te verlioogen. De tarieven voor lijfrenten zijn reeds met ingang van 1 Januari herzien. De nieuwe tarieven zullen op een rente basis van drie procent vastgesteld worden. Ingesteld is voorts een beleggingscontract- commissie. In deze commissie, waarvan mr. H. K. Versteeg, directeur van de „Olveh" voor zitter is, zijn vertegenwoordigd alle levensver zekeringsmaatschappijen, de belangrijkste particuliere pensioenfondsen, de groote spaar banken en de rijksfondsen, tezamen omvat tende circa driekwart van de groep „groote beleggers". De commissie heeft bepaald, dat de bij haar aangesloten beleggers voor het verstrekken van leen in gen als voorwaarde dienen te stel len een rente van 314 procent voor leeningen met langen looptijd en van 3 1/4 procent voor leeningen met een looptijd van minder dan 10 jaar. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000; overlijden 400; verlies van een hand, voet of oog 200; beide leden van een duim ƒ100; één lid van een duim 50; alle leden van een wijsvinger 60; "?én of twee leden van een wijsvinger I 25; alle leden van een anderen vinger f 15; één of twee leden van een anderen vinger ƒ5; arm- of beenbreuk ƒ30; enkel breuk ƒ15; polsbreuk ƒ15. Alles indien het gevolg van een ongeval Voor de abonnés op het Geïllustreerd Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering. De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5