El T N S DA G 15 FEBRUARI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Indonesia-avoud van Ned. Roode Hulp. Mevrouw PhilippoRaden Soekaesih over „Boven-Digoel". De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Roode Hulp had gisteravond in gebouw Odeon een Indonesia-avond georganiseerd waar me vrouw PhilippoRaden Soekaesih sprak over. Het oord der verschrikking Boven-Digoel. Medewerking werd verder nog verleend door de Amsterdamsche banjo-band „De Gangma kers". Mevrouw Raden Soekaesih sprak haar rede in het Maleisch uit, deze rede werd in het Nederlandsch vertaald door den heer G. van Munster. Spreekster begon met mede te deelen dat zij in Batavia met anderen een vrouwenvereeni- o'ing gesticht heeft die daar in een lang ge voelde behoefte voorzag. Op vele andere plaat sen van Java en ook op Sumatra werden on- derafdeelingen opgericht. De vereeniging had tot doel onderlinge hulp te verleenen. In het jaar 1925 werd door de regeering een vergadergebod uitgevaardigd wat vele moei lijkheden voor de vrouwenvereeniging met zich mede bracht. Hierdoor kwam onrust in het land waardoor de regeering tot arrestatie overging, ook mevrouw Soekaesih werd in voorloopige hechtenis genomen. Na ongeveer IV2 jaar in hechtenis te hebben gezeten werd zij verbannen naar Boven-Digoel. met 89 an deren werd zij op een boot, bewaakt door mi litairen, van Tandjong Priok naar Boven Digoel gebracht. Ongeveer 1000 bannelingen waren reeds in Boven-Digoel gehuisvest. Toen de bannelingen daar aankwamen waren er niets dan voor loopige barakken. Thans is de toestand wel anders doch dit is bijna geheel het werk van de bannelingen zelf. Het klimaat is er slechter dan op de meeste andere plaatsen van Ned. Indië, de grond is er ongeschikt voor land bouw. Bovendien is het er zeer moerassig waar door vele ziekten zooals malaria en zwart- waterkoorts heerschten. Een speciale dokter om de malaria te bestrijden werd door het Gouvernement naar het oord gezonden. Ver schillende Nederlandsche geneesheeren 'heb ben daar getracht om verbetering in den toe stand te brengen. Mevrouw Soekaesih achtte deze toestand on houdbaar en alleen opheffing van Boven- Digoel zou hier definitief een einde aan kun nen maken. In 1930 werden groepen bannelingen vrij gelaten en in 1931 ook mevrouw Soekaesih. Er bestaat ook nog een andere vorm van verbanning en deze geldt voornamelijk de in- tellectueele Indonesiërs, deze worden op een klein eilandje gebracht en verre gehouden van de Indonesische samenleving. Op Java is volgens de spreekster een alge meen gemis van vrijheid. Mevrouw Soekaesih besloot met de hoop uit te spreken dat spoe dig in Indië vereenigings- en persvrijheid zou komen e Aan mevrouw Raden Soekaesch werd door den voorzitter der afd. Haarlem de heer Strengholt het eere-lidmaatschap van de Ned. Roode Hulp, district Haarlem, aangeboden. In de pauze speelde de Amsterdamsche band „De Gangmakers" Krontjong muziek. Na de pauze sprak de heer G. van Munster over: „Voor democratie en menschelijkheid in Indonesië". De verhoudingen die thans in Ned. Indië bestaan, zijn aldus spr. niet menschelijk en beschaafd. De eisch om Boven-Digoel op te heffen wordt steeds sterker. De aandacht in Nederland is thans meer dan ooit op deze zaak gevestigd. Spreker las vervolgens eenige mededeelin- gen voor uit het officieele rapport Hiile, waaruit volgens spreker bleek dat de bannelingen geen slechte menschen zijn en slechts in Boven-Digoel verblijven als slacht offers van de maatschappelijke omstandig heden. Het groote gevaar voor Nederland om in een oorlog betrokken te worden dreigt vooral uit het Verre Oosten. Dit gevaar kan voor komen worden door de menschen in Indone sië meer vrijheid te geven. Spr. wekte ten slotte de aanwezigen op om lid te worden van de Nederlandsche Roode Hulp. Nadat „De Gangmakers" nog eenige cow boyliederen gespeeld hadden voerde als laat ste spreker de heer W. v. Ekster het woord over den Japanschen inval in China. Aangemoedigd door den Italiaanschen inval in Abessynië en de houding van de democra tische landen tegenover Spanje was het mo gelijk dat het Japansche leger China kon binnenrukken. Japan propageert op het oogenblik de leuze „.Azië voor de Aziaten" en daar de Japanners zich zelf als de eenige ware vertegenwoordigers van het Aziatische volk beschouwen beteekent dit, aldus spr., Azië voor het Japansche Imperialisme. Japan tracht althans door pacifistische penetratie invloed in Indonesië te krijgen. De oorlog in China is van groote beteekenis voor Indo nesië en dus ook voor Nederland. Wij moeten het Chineesche volk helpen om zoodoende het Japansche imperialisme tot staan te brengen. Spr. deed vervolgens een beroep op de vergadering om de Japansche waren te boycotten en de Chineezen geldelijk te steunen. MARANATHA-WEEKEND. Onder leiding van den redacteur van het Chr. Weekblad „Het Zoeklicht", den heer Johannes de Heer. zal Zaterdag 5 en Zondag 6 Maart a,s. in het gebouw van de Haarlem- sche Jongemannenvereeniging, Lange Mar- garethastraat 13, een Maranatha-Weekend worden gehouden, met medewerking van den heer J. Knecht, leeraar aan de Bijbelschool van de Belgische Evangelische Zending te Brussel. Deze Week-ends werden gedurende de laatste jaren regelmatig te Zeist of te Utrecht gehouden. Door omstandigheden is dit dezen winter niet mogelijk en komt Haar lem als centraal punt in Noord-Holland hier voor hl aanmerking. In een vijftal samen komsten wordt door beide genoemde sprekers het onderwerp behandeld: De Wederkomst des Heeren voor de Gemeente, Israël en de volken". Tusschen de bijeenkomsten worden in verband met de te verwachten bezoekers van buiten de stad gemeenschappelijke koffie tafels aangericht en zang- en getuigenisdien sten gehouden. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. De Haarl. Reddingsbrigade houdt haar jaar vergadering op Vrijdagavond 25 Februari in hotel Royal". Dit zal de 25e Jaarvergadering zijn. Na de gebruikelijke verslagen volgt de verkiezing van bestuursleden; aan de beurt van aftreden zijn Mevrouw A. PerryMeyer en de heeren Joh. M. Schmidt en J. H. Kern- per, Allen stellen zich herkiesbaar. Verder verkiezing leden van de Technische commissie. Om te voorzien in een vacature stelt het be stuur voor den heer R. J. Rohlft te benoemen. Het bestuur stelt voor den aftredenden hoofdinstructeur en hoofdinstructrice. den heer Rohlfs en mevrouw S. C. Dijkstra—Van Baren te herbenoemen. Ook moeten benoemd worden afgevaardigden naar de Bondsjaarver- gadering. die in verband met het 25-.iarig be staan in Haarlem wordt gehouden. De plan nen voor de viering van het 25-jarig bestaan (Barden behandeld. VOOR DEN KANTONRECHTER Dronken acliter liet stuur Een inwoner uit Santpoort was onder den invloed_ van sterken drank achter het stuur gaan zitten en de gevolgen bleven niet uit. Met een groote vaart reed hij op den Alk- maarschen weg te Beverwijk, passeerde rake lings een fietser die op het fietspad reed, zwenkte vervolgens over het rijwielpad, het voetpad op en reed daar tegen een stilstaande vrachtauto op. Hierna stapte hij uit zijn wagen die deerlijk beschadigd was en merkte op dat er „niets gebeurd" was. Vervolgens kwam hij nog tegen een boom terecht en werd tenslotte door de politie mee naar het bureau genomen waar o.a. door een medicus werd geconstateerd, dat de man dronken was. Verschillende getuigen bevestigden dit relaas, zoodat de verdediging van den verdachte dat hij niet 6 maar 5 bor rels op had weinig effect had. De Ambtenaar van het O. M. vond deze overtreding zeer ernstig en vooral de uitlating van verdachte dat er toch niets gebeurd was, deed de deur dicht. Spreker eischte 2 weken hechtenis met in trekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. De kantonrechter veroordeelde conform en zeide niets geen medelijden te hebben met menschen die het verkeer op dusdanige wijze in gevaar brengen. Geen goed melkbrood. In het Bloemendaalsch filiaal van een groote Haarlemsehe broodfabriek werd ge constateerd dat het melkbrood niet het ver- eischte melkpercentage had. Het brood vol deed dus niet aan de eischen die in het brood- besluit gesteld worden. Door verschillende getuigen werd verklaard dat op den dag der overtreding 22 November, de gewone gang van zaken in het bedrijf was gevolgd. De gewone hoeveelheid melkpoeder was door het brood gemengd en men begreep dan ook niet waar hier de schoen wrong. Tot dat een analyse van de melkpoeder aantoonde dat deze niet in orde was De directeur van de broodfabriek als ge tuige gehoord, verklaarde dat nog nooit eerder klachten waren ontvangen. De ambtenaar achtte het ten laste gelegde bewezen doch wilde rekening houden met de omstandigheid dat de foakkersfirma in zekeren zin de dupe was geworden door de levering van niet goede melkpoeder. De eisch luidde 15 sub. 10 dagen. De verdediger mr. Korporaal wees er op dat een groot bedrijf om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden volkomen gerationa- 't bedrijf uitgeoefend en altijd was het melk- liseerd moet zijn. Geregelde controle wordt op percentage in orde. Dat het melkpoeder ruu niet aan de eischen voldeed kan de brood fabriek; niet helpen. Spr. concludeerde tot vrijspraak wegens afwezigheid van schiuld. Het O.M. persisteerde bij zijn eisch, na de dupliek van den verdediger deed de kanton rechter uitspraak. Spr. zeide volkomen van de goeder trouw van de betreffende firma over tuigd te zijn, imaar bij ontslag van rechtsver volging zou het hek van den daan zijn. De kan tonrechter veroordeelde tenslotte tot een ;eldboete van 15 of 10 dagen. De arm van een fietser is geen too- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij 7.ich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden! VEREEN. „PRO REGE". De Nationale Vereeniging „Pro Rege", Bur- gerafd. Haarlem, houdt Woensdagavond 16 Februari a.s. een propaganda-avond in het wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104 waar als spreker zal optreden de voorzitter der Nat. Vereen, res. kap. B. Geleijnse met het onder werp: „Staat op uw wacht, de Koning komt". Ds. C. Veenhof Geref. predikant alhier zal een slotwoord spreken. Het jaarverslag over 1937. In het jaarverslag der vereeniging over 1937 zegt de secretaris o.a. het volgende: Teneinde ons doel beter te kunnen be reiken was allereerst noodig contact te zoe ken met het bestuur van het Militair Tehuis en den Huisvader. Met blijdschap mogen we mededeelen dat we thans, waar mogelijk, samenwerken in het belang onzer militairen in Haarlem. Van niet minder beteekenis is, dat we voor ons werk onder de militairen ook verzekerd zijn van de medewerking van den Comman dant van den Motordienst Overste van L0011. Hij gaf aan voorzitter en secretaris toestem ming om des Zondagsmorgens in de kazerne tractaten te verspreiden. Onze recrutenavonden werden in het af- geloopen jaar weer viermaal gehouden in het Tehuis. Het bezoek wordt van jaar tot jaar beter. In totaal bezochten 89 recruten deze vergaderingen en 11 ouders. Aan pl.m. 80 dienstplichtigen werd een Nieuw Testamentje uitgereikt. Het aantal uitgereikte zakkalen- ders bedroeg 100. De taak onzer vereeniging wordt door de legeruitbreiding steed zwaarder. Zullen we deze taak eenigszins naar behooren kunnen vervullen, dan is het noodig. dat we den steun ontvangen van heel Christelijk Haar lem. Teneinde het ledental op te voeren, zal 16 Februari a.s. een propaganda-avond worden gehouden, waar als sprekers zullen optreden res. kapitein B. Geleijnse, voorzitter der Nat. Ver. en Ds. C. Veenhof. VEREENIGING DE HAARLEMSCHE MANèGE. Niettegenstaande het stormachtige, gure weer van Zaterdagmiddag, toen de aange kondigde jachtrit dezer vereeniging plaats had, kon weer geconstateerd worden, dat „les absents ont eu tort", want de acht rui ters die ,zich voor den rit aan de Manége Linnaeuslaan verzameld hadden, hebben slechts één hagelbuitje van een paar minu ten gehad en verder was het uitgezocht weer om te rijden. De heer Klep fungeerde als rjagermeester en Mr, Davidson als fieldmaster. In Aerden- hout en de Van. ILaemstedelaan waren een half dozijn hindernissen opgesteld, die alle vlot genomen werden en voort ging het langs Koningshof en door het Naaldenveld naar Mariënbosch en vervolgens naar Woestduin, waar de derde run plaats had. De terugweg ging langs de Leidsche vaart, de ruiters kwamen welgemoed en tevreden tegen half vijf aan de Manége terug. Nadat de voorzitter den heer Klep en Mr. Davidson voor de leiding en de keuze van het parcours bedankt had, ging men 'huiswaarts. VONDELHERDENKING AAN DE RIJKS KWEEKSCHOOL. Zaterdagavond werd in het gebouw van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en On derwijzeressen aan die Leidschevaart een Von deluitvoering gegeven ter herinnering aan den 350sben geboortedag van onzen grooten dich ter. Door leerlingen en oud-leerlingen werden eenige liederen ten géhoore gebracht, waarna uitgevoerd werd Vondel's bekende drama „Joseph in Dothan". De uitstekende wijze, waarop Vondel's verzen werden voorgedragen en waarop de handeling werd uitgebeeld, maakte, dat de uitvoering een groot succes werd, De leiders eenige leeraren van de school en de spelers leerlingen en oud- leerlingen kunnen terugzien op een mooien avond, waar d nagdachtenis van Joost v. d. Vondel op waardige wijze werd geëerd. Voor den Politierechter Komt 't niet in de krant. Dat vroeg de juffrouw, die terecht stond voor het stelen van een aantal goederen in een warenhuis. Uit die vraag sprak angst voor haar medemenschen, angst, dat zij met den vinger zou worden nagewezen en dat er gezegd zou worden: „Ze heeft gestolen!" Maar de juffrouw zou de krant verkeerd beoordeelen, als zij zou meenen, dat die er op uit was haar en anderen, die iets misdreven hebben, aan den schandpaal te plaatsen, door haar naam te publiceeren. Maar het moet wel in de krant komen, dat er weer menschen zijn geweest, die zoo ver keerd hebben gedaan om winkelgoederen weg te nemen, niet eens uit bittere armoe, niet uit wanhoop, maar uit zucht om te stelen. Niet eens, maar meermalen was het vrouwtje in den winkel geweest en had de handen niet kunnen thuis houden. „Het kwaad neemt hand over hand toe", zei de officier; er gaat bijna geen week om, of de rechter krijgt zulke gevallen te behan delen en het eenige middel om het te beteu gelen is, strenge straffen te geven". Dat moet in de krant, opdat het anderen onder de oogen zal komen, teneinde hun weer stand tegen de verleiding te geven. Als zij in de winkels loopen met de wetenschap dat spie' dende oogen op hen zijn gevestigd en dat het wegnemen van een of ander ding, dat de be geerte opwekt, tengevolge kan hebben dat zij een of meer weken in de gevangenis zullen moeten doorbrengen, zal dat hen misschien bewegen, gauw rechtsomkeert te maken. De officier voelt dan ook weinig voor voorwaar delijke straffen, omdat er misschien zullen zijn, die denken: Als ik voor den eersten keer gesnapt word, kom ik er met een voorwaar delijke straf af; dat risico is te nemen. Daarom willen we vermelden, dat de officier tegen de juffrouw 6 weken gevangenisstraf onvoorwaardelijk eischte en tegen een andere juffrouw, die daarna terechtstond voor een zelfde feit eveneens. De rechter gaf 10 boete voor de eerste, 6 voor de tweede juffrouw en bovendien aan beiden nog 14 dagen gevangenisstraf voor waardelijk. Dat het echter volstrekt geen regel is, bij een eerste veroordeeling geen onvoorwaardelij' ke gevangenisstraf te geven, hebben we op een vorige zitting vernomen. Gevaarlijke schrifturen. We blijven er buiten, wat de oorzaak was, dat het tusschen een man en zijn vrouw niet boterde; we vertellen alleen maar dat de ver standhouding uitliep op een scheiding van tafel en bed, want dit was de directe oorzaak dat de juffrouw haar man niet briefkaarten ging bestoken. Zij deed dit, vertelde zij, omdat haar man haar geen geld meer gaf, maar dan had men mogen verwachten, dat die brief kaarten evenzooveel aanmaningen tot beta ling waren. Dat waren ze niet; ze waren vol van de bewering, dat de man niet anders ge daan had dan zijn patroon bestelen en dat liet de man niet op zich zitten, temeer daar zijn patroon die beschuldiging niet overnam. De juffrouw moest nu voor smaadschrift terecht staan en het baatte haar niet, dat zij beweerde de waarheid gezegd te hebben en zelfs voorwerpen meebracht, welke volgens haar door haar man gestolen waren, doch die zij al een paar jaar in haar bezit had, eer zij ze als overtuigingsstukken op het appèl bracht, wat den rechter deed opmerken, dat zij zich dan eigenlijk aan heling had schuldig ge maakt. Bij gebreke van een aangifte van patroons zijde bleef de beweerde diefstal buiten be schouwing en waren het de briefkaarten, waar over het ging. De rechter maande de juf frouw ernstig aan met die schrijverij op te houden. Om die vermaning kracht bij te zet ten achtte de officier een voorwaardelijke ge vangenisstraf een gepast middel, want schoon de juffrouw beloofde het schrijven te zullpn staken, zal zij die belofte beter houden, als zij (Adv. lngez. Med.) De Auto en het Meisje. door ELSA KAISER. HIJ begreep dadelijk dat er zich hier een gunstige gelegenheid voor deed. De eigenaar van den wagen zat bepaald in zijn club! Vincent opende met groote beslistheid, maar toch heel voorzichtig, het portier en ging op zijn gemak achter het stuur zitten. Hij wist uit ervaring dat juist deze eerste oogenblikken het grootste gevaar opleveren. Gelukkig kreeg hij den motor op gang en enkele oogen blikken later bevonden de auto en haar be stuurder zich in de buitenwijken van de groote hoofdstad. Vincent, pleegde gewoonlijk deze diefstal len. Hij wist zelf niet meer hoeveel hij er al achter den rug had. Men raakt op den duur de tel bij zoo iets kwijt, soms ook, om dat men gaarne wil vergeten. Vincent ver stond zijn vak en hij bracht de auto's steeds zeer goed aan den man, waarmede hij een aardig inkomen verdiende. Maar hij had ook nog een ander doel met zijn beroep. Hij was een sentimenteele droomer en smachtte naar liefdesavonturen en niet ten onrecht was hij ervan overtuigd dat een elegante auto hem hierbij goeden dienst kon bewijzen. Vincent was een knappe jongemah die zich wist te kleeden, en hij kon beter met het schoone geslacht omgaan dan hij zelf mis schien vermoedde. Maar zooals gezegd, hij dacht dat een elegante auto veel gemak kelijker den weg tot een kennismaking ef fende, Nadat hij een poosjes in een kleine intieme bar had doorgebracht en enkele noodzakelijke veranderingen aan den wagen had gedaan, nam hij opnieuw achter het stuur plaats. Vroolyk legde hij de handen om het rad, zijn nieuwe wagen beviel hem uitstekend. Langzaam reed hij door de stille lanen van een buitenwijk, waar de prachtige villa's, met hun groote tuinen, de finan- cieele draagkracht hunner bewoners duide lijk aantoonden. Welk een heerlijke avond was het en hoe zacht waren de kussens van dezen wagen! O. het was heerlijk te leven. Zóó te leven! Plotseling werd zijn aandacht getrokken door een eelgante meisjesfiguur die terzijde van den weg stond. Hij keek haar glimla chend aan en er was iets van verlangen in zijn oogen. Het meisje scheen verlegen, maar Vincent zag dat zij opvallend mooi was. Hij stuurde den wagen naar den stoeprand, stop te en vroeg: „Mag ik u thuis brengen, juf frouw? Het zou een groot genoegen voor mij zijn". Het meisje keek angstig rond, wellicht hoopte zij dat er iemand in de nabijheid zou zijn, maar er was niemand. Geen leven de ziel liep hier van den mooien avond te ge nieten. Tenslotte glimlachte zij, hoewel nog erg verlegen. Vincent, verrukt over dit lachje, begon overredend te praten. Zij moest niet bang voor hem zijn, lieve help, hij was geen blauwbaard en ook geen Casanovaneen hij was eerlijk en een gentleman. Tenslotte gelukte het hem. Zij stapte in. „Woont ai ver?" vroeg Vincent, zoodra zij in de auto zat. „Niet zoo heel ver weg", antwoordde zij en Vincent meende dat haar stem een wei nig beefde, of verbeeldde hij zich dat? In stilte merkte hij op dat deze jongedame een geheel ander type meisje was, dan de meisjes waarmede hij gewoonlijk in aanra king kwam. Zij was met smaak en niet op zichtig gekleed, haar parfum was gedistin geerd en bescheiden en haar mooi gezichtje was niet opgemaakt. Vincent zou het liefste aan haar voeten neergeknield en met haar kleine hand in de zijne, woorden van vereering hebben gesta meld. Maar dat ging natuurlijk niet. dus zat hij achter het stuur en droomde zijn droo- men. Steeds recht door reed hij, totdat hij tenslotte op een geheel verlaten plek kwam. Hij stopte. De schoone onbekende scheen nog altijd bang te zijn. Bijna schreiend be kende zij hem dat zij zijn uitnoodiging in goed vertrouwen had aangenomen, maar waar had hij haar nu heen gebracht? Zij smeekte met trillende stem toch alsjeblieft te keeren en beloofde: „Heusch, wij zullen elkaar weerzien, maar nu moet ik naar huis, het is erg laat". Hij kuste galant en ernstig haar kleine hand en keerde de auto. De schuchterheid, de meisjesachtige lieftalligheid en de schuw heid van dit onbekende meisje hadden Vin cent's hart geraakt. Hij was tot over zijn ooren op haar verliefd geworden. Op den te rugtocht scheen zij veel kalmer te zijn en Vincent nam de vrijheid langs een omweg naar de stad terug te keeren. „Een mooie wagen", zei het meisje plotse ling. „Van u?" „Natuurlijk! Vindt u hem mooi? Beschikt u er over alsof het uw eigen wagen was. Ik hoop dat wij er nog heel dikwyis mee zul len rijden. Ik durf u bijna niet te bekennen dat ik u lief heb. Het klinkt belachelijk na zulk een korte kennismaking, maar het kan, er bestaan zooiets als liefde op het eerste ge zicht. Ik houd van u, ik zou altijd bij u wil len zijn. Vincent ging op deze wijze voort en opende de sluizen van zijn welsprekendheid, heel zijn romantisch hart was in opstand en zijn fan tasie ging met hem op hol. De heele zaak werd, met het oog op het verkeer, een beetje ge vaarlijk, maar Vincent zag alleen het mooie meisjesgezicht dat vol belangstelling naar hem toe gekeerd was. Op dit oogenblik moest hij voor een wegkruising stoppen. Kalm keek hij naar den verkeersagent. „Wij zijn dadelijk midden in de stad", zeide hij treurig, „waar moet ik u afzetten?" „Stap onmiddellijk uit!" klonk het energiek naast hem. „Oogenblikkelijk, of ik roep den agent". „Wat is er aan de hand?" stamelde Vincent. „Uitstappen? Ik? En u dan?" „Ik kan uitstekend chauffeeren en vooral dezen wagen. Hij is namelijk van mij! Mijn chauffeur belde mij op en vertelde, dat mijn wagen gestolen was, de domoor had vergeten hem af te sluiten. Ik had nooit gedacht mijn wagen zoo spoedig terug te zien. Juist op het oogenblik dat ik ons huis verliet om naar de politie te gaan, zag ik u. Ik herkende mijn auto dadelijk, al had u het nummer veranderd en mijn mascotte weggenomen. U zeide mij zelf, dezen wagen als mijn eigendom te be schouwen, dat was erg leuk gezegd. Omdafc u zich netjes hebt gedragen zal ik geen aan klacht tegen u indienen, de politie is trouwens al op de hoogte van den diefstal, ik zal dade lijk, als u goedschiks weggaat, opbellen dat hij gevonden is en u niet noemen, maar nu moet u dadelijk uitstappen". Zooals gezegd, was Vincent een gentleman en romantisch; als hij anders was geweest, zou hij nu vol gas hebben gegeven, door zijn gereden en geprobeerd hebben zijn zaak te winnen. Nu echter stotterde hij iets, het kon een verontschuldiging zijn, of een woord van dank. Wanhopig en geheel uit het veld gesla gen dat zijn goed gesternte hem ditmaal ab soluut in den steek had gelaten, liep hij haas tig t-usschen de voertuigen door. Dat het nu juist met dit meisje gebeurde, dat zijn ideaal wa^ en.een echte lady. Het meisje in de auto keek hem na. Ook zij was verdrietig ..Jammer", dacht zij, „heel. heel jammer! Haar handen lagen losjes op hei stuur: met een rukje sprong de auto vooruit „Een vreemde dief, een ach neen, het is alles dwaasheid!" dacht ze energiek en gaf eensklaps vol gas. MERIDOL verjongt de huidf i Geef uw huid eiken ovond de Meridol-verjongings- kuufl Mosseer hel gelicht gedurende eenige oogen blikken mef Meridol-vet- crème I Reeds no enkele dogen is 'f resultao» zicht baar. Ruwheid, schraal heid, kloofjcs in de huid verdwijnen! 8escherm overdog de huid met een beschuttend loogje van Meridol dagerème, dot U tegen weer en wind behoedt. Uw huid vraagt orr DOOZEN VANAF 25 CT. TUBEN VANAF 30 C* (Adv. lngez. Med.) weet, dat bij niet nakoming daarvan 6 weken gevangenisstraf staan te wachten. De rechter was het met den officier eens. Autorijders. Drie jongelieden uit Velsen hadden zich on gevraagd van een auto meester- gemaakt en waren er mee naar Beverwijk gereden. Het ergste was, dat zij die auto uit een garage hadden gehaald en de officier achtte dan ook een gevangenisstraf van een maand voor den oudsten jongen, die al eens iets met de justi tie had gehad en van 14 dagen voor de beide anderen gewenscht. Mr. Stomps, de verdediger, gaf toe, dat het erg was, heel erg, maar, zei hij, zit hier niet hoofdzakelijk baldadigheid in en een zucht tot navolging? Ieder, zelfs 'n financieel zwakke, kan dank zij het afbetalingssysteem, bezitter van een auto worden en zoo zien zulke jongens hun kornuiten met eigen auto's rijden, wat hen er gemakkelijk toe kan brengen, hen na te vol gen. Ze hebben erg veel spijt, zei de verdediger en ze zijn er van overtuigd, dat ze verkeerd hebben gedaan, zoodat ze zich heilig voorge nomen hebben het niet weer te doen. Zou de rechter het nog niet eens met een voorwaardelijke straf willen probeeren? De rechter wilde het, gezien de niet ongun stige rapporten, waarom hij den oudsten jongen 14 dagen gevangenisstraf en de twee anderen 14 dagen tuchtschool gaf, alles voor waardelijk. JAARVERSLAG 1937 HAARLEMSCHE BLINDENBOND. Aan het jaarverslag van den Haarlemschen Blindenbond ontleenen wij het volgende: Tot ons leedwezen moeten wij dit verslag beginnen met mededeeling te doen van het groote verlies, dat onze vereeniging geleden heeft door het overlijden van haar eere-voor- zitster mevrouw J. W. M. Maarschalkvan Coppenaal. Vele jaren is mevrouw Maarschalk eere voorzitster geweest en wij zijn haar veel dank verschuldigd voor hetgeen zij voor onze blin den gedaan heeft. Zij droeg hun een warm hart toe, hetgeen zij dikwijls getoond heeft. Mogen wij en ook onze blinden haar in dank bare herinnering gedenken. Ook dit jaar werden weer groote bedragen uitgegeven voor kleeding, levensmiddelen en brandstoffen; voor een meisje, dat in het instituut te Bussum woont zorgden wij voor kleeren; verder werd een bedrag uitgetrok ken voor geleide en reisgeld. Waar het noodig was, dat een blinde eens een poosje naar bui ten ging voor herstel van gezondheid, ook daar namen wij de kosten voor onze rekening. Het ledental werd ook dit jaar weer iets kleiner, toch zijn wij in staat aan alle aan vragen te voldoen en het leven van onze blinden zoo aangenaam mogelijk te maken. Verschillende handwerken door de vrouwen gemaakt werden met St. Nicolaas en Kerst mis verkocht. De mannen werken op de Haar lemsehe inrichting, waar zij een goed loon ver dienen. Daar ons gebleken is, dat onze braille- boeken (240 boeken, bevattende 600 deelen) door onze blinden weinig gelezen worden heeft ons bestuur gemeend, ze niet langer in ons be zit te moeten houden, doch ze ten geschenke te moeten geven aan andere bibliotheken. Mej. Cool heeft zich daarvoor in verbin ding gesteld met de bilbliothecaresse van de Haagsche bibliotheek, die gaarne een aantal boeken wil hebben; de overige zullen gezonden worden aan de bibliotheken te Amsterdam en te Bandoeng. Onze blinden zullen in 't ver volg hun boeken toegezonden krijgen uit Den Haag. Wij brengen gaarne een woord van warmen dank aan het best-uur van de Openbare Lees zaal, die onze boeken vanaf 1925 verzorgde, maar ook aan mej. Cool, die van de oprich ting van onze afdeeling af de hoeken corri geerde en zorgde voor het inbinden, een werk dat zeer zeker veel tijd kostte. De dames en heeren die steeds voor ons ge ls railleerd hebben zullen met dit werk blijven doorgaan; de kosten van papier en het in binden der boeken zullen door onze vereeni ging betaald worden. Dit komt dan ten goede aan de blinden over net geheele land. Deze dames en heeren danken wij ook voor dit werk, dat zij zoo geheel belangeloos ver richten. Aan eenige vereenigingen werkende op blin- den-gebied willen wij een jaarlijksche sub sidie geven, LEZING IR. G. FRIEDHOFF. Voor den Contactkring AmsterdamHaar lem van den Bond van Technische Middelbare en Hoogere ambtenaren in Overheidsdienst zal ir. G. Friedhoff, hoofdingenieur van Open bare Werken te Haarlem een lezing met licht beelden houden over het door hem uitgevoerd ontwerp: het nieuwe stadhuis te Enschede. Deze lezing' heeft plaats in de groote zaal van Hotel: Lion d'Or, Kruisweg, op Woensdag avond 16 Februari a.s. R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Op Maandag 21 Februari organiseert de af deeling Haarlem van de R. K. Midden- standsvereeniging een feestelijke Oran je-avond in het Concertgebouw. Als feestrede naar zal optreden pastoor W. M. Bosch, ter wijl medewerking zal worden verleend door het zangkoor „Ipsi Canamus Gloriam". Na afloop bal o.l.v. den heer Schroder. CHR. FANFARECORPS „ARTI ET RELIGIONI". Het Chr. Fanfarecorps „Arti et Religioni", dirëcteur de heer F. A. Dekker Sr.. geeft zijn negende jaarlijksche uitvoering op Don derdagavond 17 Februari a.s. in het gebouw St. Bavo, met- welwillende medewerking van Schoten's Chr. Gem. Koor, directeur de heer Jac, Zwaan

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10