Vestigingswet brengt vele vragenstellers in het geweer. H' KRUSCHENSALTS Het lied van het Meisje en den Moordenaar. Drup... Drup... Drup.. D I N S DA G 13 FEBRUARI 193S HAARLEM'S DAGBLAD Antwoorden zijn echter niet altijd te geven. Cursussen van groot belang. Wat wordt onder vestigen verstaan et aantal te verstrekken inlichtingen over de uitvoering der Vestigings wet Kleinbedrijf 1937 blijft groot. Het kan ook niet anders. Op ver schillende vragen kan men „an höchster Stelle" nog geen, of slechts ten deele, antwoord geven. Voor velen moge dat onaangenaam zijn, maar het ware onjuist „Den Haag" daar over hard te vallen. De ingrijpende voorzie ning eischt nu eenmaal veel voorbereiding, met allerhande instanties moet overleg ge pleegd worden en het is volkomen begrijpelijk, dat men er naar streeft zooveel mogelijk uni forme richtlijnen vast te stellen. Langzamer hand is over bepaalde onderdeelen wel het een en ander op te merken, waarmede belang hebbenden hun voordeel kunnen doen. Middenstands-cursussen. Het is bekend, dat deze Vestigingswet de instelling van middenstands-cursussen nood zakelijk maakt. De voorbereiding daartoe eischt veel arbeid. De drie middenstandsbon den spelen daarbij een belangrijke rol. Van de zijde van den R.K. Middenstandsbond is zeer onlangs medegedeeld, hoeveel cursussen er thans georganiseerd zijn. Het blijkt, dat de R.K. Middenstandsbond over het geheele land de beschikking zou hebben over 140 cursussen met circa 6200 leerlingen, de Christelijke Mid denstandsbond over een 10-tal en de Konink lijke Nederlandsche Middenstandsbond over een 5-tal cursussen. Het officieel orgaan van 22 Januari 1938 van de Algemeene Winkeliers vereniging te Amsterdam, een organisatie aangesloten bij den laatstgenoemden centra- len Bond, slaakt de kreet, dat het bereikte resultaat voor de neutrale middenstanders „wel heel erg poover" is en dat de Hollandsche bedachtzaamheid wel zeer naarstig wordt be oefend. Indien deze gegevens juist zijn, dan wordt in bepaalde middenstandsgroepen nog altijd onvoldoende ingezien, dat de vakorganisaties en de standsorganisaties de opleiding ter hand moeten nemen. De vakopleiding en de han delskennis-opleiding zijn nu eenmaal in han den dezer organen gesteld. Vele middenstan ders moeten het groote belang van het volgen van een cursus evenwel nog inzien. Intusschen zou uit het Maandschrift van den Konink lijken Nederlandschen Middenstandsbond van Januari 1938, getiteld Theorie en Techniek van het Middenstandsbedrijf, opgemaakt moe ten worden, dat het aantal „cursussen en les sen" van die zijde circa 60 zou bedragen. Deze cijfers kloppen dus niet, doch onze waarschu wing blijft van kracht. Vestigingseischen en Sperregeling. Tot 1 Februari 1938 had de Minister van Economische Zaken van de hem verleende be voegdheid om vestigingseischen vast te stellen nog geen gebruik gemaakt. De Minister gaat daartoe immers alleen over, wanneer uit een bepaald bedrijf het verlangen tot deze vast stelling kenbaar wordt gemaakt en deze be windsman de ingediende concept-vestigings- eischen heeft goedgekeurd. Tot bovengenoem- den datum bestonden slechts twee sperrege- lingen, voor de slagers en voor de broodbak kers. Beide gelden voor een termijn van zes maanden en kunnen ten hoogste nog voor één maal zes maanden verlengd worden. Geduren de de sperregeling kunnen de concêpt-vesti- gingseischen ingediend worden. Gedurende den sper-tijd beslist, uitsluitend de Minister over de al- of niet-vestiging. Beroep op de ge vallen beslissing bestaat niet. Inmiddels is de sperregeling voor het slagersbedrijf met ingang- van 1 Februari 1938 vervallen en zijn de ves tigingseischen van la-acht geworden. Het begrip „vestigen". Wat verstaat men onder het „vestigen" van een bedrijf? De wet vermeldt, dat onder het vestigen moet worden verstaan: het doen aan vangen van de uitoefening van het bedrijf ten aanzien van het publiek. Men dient even wel te bedenken, dat artikel 10 van de Vesti gingswet aan het begrip „vestigen" nog een uitbreiding heeft gegeven en daarmede gelijk stelt: de uitbreiding van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf met een tak van detail handel, ambacht of kleinbedrijf, zoomede de voortzetting van het uitgeoefende bedrijf in geval van wijziging van de personen van on dernemers of beheerders. Indien dus bijv. voor de kruideniersbranche vestigingseischen zijn ingevoerd en de kruidenier wil een ander ar tikel bijv. sigaren gaan voeren, dan zal hij aan de vestigingseischen voor de sigarenwinkeliers moeten voldoen. De zoon die den vader opvolgt, zal omdat er een wisseling van personen plaats heeft eveneens aan de vestigingseischen moeten vol doen. De wet kent een tweetal uitzonderingen op dezen regel. In de eerste plaats in het geval van opvolging door weduwen, om minderjarige kinderen en het tweede geval: voor kleine koop- en ambachtslieden (venters, markt kooplieden) en voor sommige plattelandsge meenten, waar een winkelier slechts kan be staan als hij alles verkoopt. Algemeen erkende centrale organisatie. In de Vestigingswet is vastgelegd, dat de vestigingseischen ingediend moeten worden door rechtspersoonlijkheid bezittende ver- eenigingen van ondernemers, aangesloten bij een „algemeen erkende centrale organisatie." Deze laatste toevoeging is per amendement in de wet gekomen. Er bestaat nog altijd ver schil van meening over deze woorden. Hebben de voorstellers dezer redactie de bedoeling ge had aan te geven, dat voor zoover de onderne mers middenstanders zijn, de vereenigingen aangesloten moeten zijn bij een stands-or ganisatie, met name bij de Middenstandsbon den? Er zijn er velen in de eerste plaats natuurlijk de leiders dezer Bonden die daarop bevestigend antwoorden, anderen staan op het tegenovergestelde standpunt. Zij wijzen er op, dat de minister geen enke len vorm van dwangorganisatie wenscht, ter wijl de andere groep er aan herinnert, dat de minister toch in ieder geval het bewuste amendement heeft overgenomen. Hoe het zij, de practijk zal ons nader moeten leeren. Zijn verzoeken voor het vaststellen van vestigings eischen ingediend door vereenigingen, niet aangesloten bij een der centrale Midden standsbonden, niet ontvankelijk? t? cen trale van vakorganisaties een „algemeen er kende" centrale? Intusschen moet toch een oplossing gevonden worden voor die vakorga nisaties, die oin financieele- of principieele redenen zich niet bij een der centrale mid denstandsbonden kunnen aansluiten. Vandaar dan ook, dat reeds in overweging is gegeven om een afzonderlijke centrale door de drie landelijke middenstandsbonden te doen stich ten, waarbij bovenbedoelde vakorganisaties zich zouden kunnen aansluiten Dit nieuwe centrale orgaan zou dus de verzamelplaats worden van meer of minder heterogene vak organisaties. die elk voor zich niet bij de cen trale middenstandsbonden zijn aangesloten. De Middenstandsraad, de officieele vertegen woordiging van den geheelen Nederlandschen georganisecrden middenstand, heeft in boven- staanden geest ook aan den minister van Economische Zaken geadviseerd. Uniforme afwikkeling. Gedurende de sper-tijd-periode worden zij, die een bedrijf als slager, dan wel als brood bakker willen vestigen (en wat met vestigen gelijk gesteld moet worden) door het depar tement van Economische Zaken opgeroepen om hun aanvraag toe te lichten. Dergelijke besprekingen hebben plaats onder leiding van een der ambtenaren van bovengenoemd departement. De beslissing omtrent het al of niet verlee nen der vergunning berust bij den minister en dus niet bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken in welker ressort betrokkene woon achtig is. Het doen instellen van het bewuste onderzoek rechtstreeks van Den Haag uit waarborgt een zekere uniformiteit bij het ne men der beslissingen en biedt daarnevens de mogelijkheid de noodige ervaring op te doen Zoodra de sperregelingen plaats maken voor de goedgekeurde vestigingseischen zal de pro cedure veranderen en zullen de Kamers van Koophandel en Fabrieken de vergunningen hebben af te geven. MOLLERUS. Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) EXAMENCOMMISSIE TEEKENEN M. O. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft lo. bepaald dat de commissie tot het exa- mineeren van hen, die een akte van be kwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het teeke nen (akten M.A, MBenMC), bedoeld in het Kon. besluit van 28 Mei 1936 (Staatsblad no. 366), voor het jaar 1938 zitting zal houden te 's-Gravenhage; 2e. benoemd tot leden van deze commissie: o.m.: M. D. van Dijk te Haarlem, H. Ellens te Santpoort, M. P. J. van der Weiden te Haar lem, ir. W. Zwaan, te Haarlem. EVENGELISCHE SAMENKOMST. Woensdagavond 16 Febr. belegt de Gemeen schap voor Practisch Christendom een open bare zang- en getuigenissamenkomst in ge bouw „Ons Huis" Ged. Voldersgracht 15. De inleiding tot de getuigenissen zal worden gehouden door den heer G. Oversteegen, mu zikale medewerking zal worden verleend door den heer Joh. Mïnderman. DE 59e BEURS VAN DE DAMESKRONIEK. De 59e Beurs van „De Dameskroniek" zal van 4 tot en met 13 Maart te Amsterdam in het R.A.I. Gebouw worden gehouden. Als onderdeel van de Beurs wordt dezen keer een internationale handwerktentoonstelling gehouden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938. Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 9.50 Pauze. 10.40 Parijs Radio. 12.05 Radio P.T.T., 12.20 Parijs Radio. 1,20 Ned. Brussel. 2.20 Radio P.T.T. 3.05 Parijs Radio. 3.20 London Regio nal. 3.50 Keulen. 5.20 Parijs Radio. 6.20 Keu len. 6.30 Ned. Brussel; 7.50 Keulen. 9.20 Boe dapest. 10.20 Fransch Brussel; 10.30 Keulen. 11.20 Diversen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen. 10.35 London Regional. 11.20 Droitwich. 11.50 London Regional. 12.35 Droitwich. 2.05 Londen Regional. 3.20 Droitwich. 6.40 Diver sen. 7.00 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcertDuet- tisten. 1. Throw another log on the fire, Lay ton en Johnstone. 2. Omdat ik zooveel van je hou, J. Koopman en W. Derby. 3. En som a glad, Duo Ja. 4. Duet uit Die Zauberflöte, F. Mihaczek en W. Faesbaender. 5. Will you remember, J. Mac Donald en N. Eddy. 6. Indiana skies, Queenie en Dave Kaili. 7. One Minute to one, Layton en Johnstone; 8. Het Angelus. J. Vincent en Th. Versteegh. 9. Duet uit Don Juan, F. Mihaczek en Faesbaender. 10. Draaien, J. Koopman en W. Derby, 11. Farewell to dream, J.è MacDonald en N. Eddy. 12. Hawaiian Moon, Queenie en Dave Kaili. 13. Lente, J. Vincent en Th. Versteegh. 14. What good am I without you, Layton en 'ohnstone. 15. Satervalsen, Duo Ja. 16. I'm wearing out my heart, Layton en Johnstone. 8.00—12.00 Diversen. Kathedrale Kerk St. Bavo. Bestaat 40 jaar. De kathedraal St. Bavo aan de Leidsche- vaart te Haarlem, indertijd opgericht door de bemoeienis van mrg. Bottemanne, Bisschop van Haarlem, zal 2 Mei a-s. 40 jaar bestaan. Op 15 Juni 1895 werd de eerste steen gelegd; op 2 Mei 1898 had de consecratie plaats. Men hoopt het feit plechtig te vieren. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING T M. 20 FEBRUARI 1938. Neöè Indië, zeepost via Amsterdam per m.s. Johan de Wit 16 Febr. gewone stukken 3.25; mail via Genua per m.s. Poelau Bras 16 Febr. gew. st. 22.30; luchtdienst AmsterdamBan doeng 17, 19 Febr. gew. st. 2.15. Suriname, mail via Antwerpen 15 Febr. gew. st. 7.luchtdienst Duitschland—Zuid Amerika 16 Febr. gew. st. 3.25; luchtdienst FrankrijkZuid Amerika 19 Febr. gew. st. 10.40. Aruba, Bonaire, Curagao, mail en zeepost via Amsterdam 18 Febr. gew. st. 3.25. Aruba, mail via Southampton 16 Febr gew. st. 3.25. Bonaire, Curagao, mail via Southampton 16 Febr. bew. st. 8.55. Luchtdienst als Suriname. Amerika. Canada. Mexico. Cuba, Ecuador, via Cherbourg 15, 18 Febr. gew. st. 19.10. Argentinië, Brazilië, Chili. Uruguay, via Lis sabon 17 Febr. gew. st. 16.45. Luchtdienst als Suriname. China, Hongkong, Japan, via Siberië Ï7 Febr. gew. st. 18. Philippijnsche Eilanden en Mantsjoerije. via Siberië 17 Febr. gew. st. 18. Luchtdienst alleen voor Hongkong en Phi lippijnsche Eilanden AmsterdamBangkok, HongkongManilla 19 Febr. gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië) via Istanbul—Damas cus 18 Febr. gew. st. 3.25. Luchtdienst als Ned. Indië. Palestina, via Genua 16 Febr. gew. st. 22.30 via Piraeus 18 Febr. gew. st 22.30; via Piraeus 20 Febr. gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Marseille 17 Febr. gew. st. 10.—. Luchtdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Toulon /Napels 18 Febr. gew. st. 10.—. Luchtdienst als Ned. Indië. Penang, Siam, via Marseille/Aden 17 Febr. gew. st. 10. Luchtdienst als Ned. Indië. Singapore, via Genua 16 Febr. gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Egypte, via Brindisi 16 Febr. gew. st. 10. via Genua 16 Febr. gew. st. 22,30; via Piraeus 18 Febr. gew. st. 22,30; via Piraeus 20 Febr. gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseille/Aden 17 Febr. gew. st. 10.—: via Marseille 18 Febr. gew. st. 6.—. Zuid Afrika, via Southampton 17 Febr. gew. st. 16.45; luchtdienst AmsterdamAlexandrië 19 Febr. gew. st. 2.15; luchtdienst Amsterdam —Durban 19 Febr. gew. st. 2.15. Australische Statenbond, via Toulon/Napels 18 Febr. gew. st. 10.—; luchtdienst Amster damSingaporeBrisbane 19 Febr. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Cherbourg—S. Francisco 18 Febr. gew. st. 19.10. Luchtdienst als Australië. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Voor de leden van de afd. Haarlem en om streken der Ned. Natuurhist. Vereen, zal Donderdagavond 17 Februari a.s. in de bo venzaal van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, ir. D. C. van Schaik uit Heer- Maastricht een lezing houden over „De St. Pietersberg, zijn natuurlijke gesteldheid en de onderaardsche gangen". Zondagmorgen 27 Februari wordt een vo gel-excursie gemaakt onder leiding van dr. O. Degelen Jr. te Spaarndam, KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken zal worden gehouden op Dinsdag 8 Maart 1938 's avonds te 8 uur in het gebouw der Kamer, Nassau- plein 46. VEREENIGING „GRUNO". De vereeniging van oud-Groningers te Haarlem en omstreken. „Gruno", zal Vrijdag 18 Februari een Groninger tooneelavond ge ven in den Stadsschouwburg. Opgevoerd wordt een toone'elstuk in drie bedrijven, „De Koekoek", door Jan Fabricius. Het is vertaald in het Groningsch dialect door den bekenden Groninger schrijver Geert Teis Pzn DE BROUWERSVAART. De werkzaamheden voor het vernieuwen van den walmuur en het opnieuw bestraten van de Brouwersvaart van de Leidschevaart tot de Kousenbandbrug, loopen ten einde. Sedert enkele maanden is hieraan gewerkt. De oude, overal afgebrokkelden schuinen wal kant is vervangen door een verticalen beton nen walmuur en de vroegere, zeer slechte straat laat nu niets meer te wenschen over. Het geheele werk zal weldra gereed zijn, waarmede een groote verbetering tot stand is gekomen Het was in 1887, in den tfjd van de „queues en ae wespentailles, dat heel Frankrijk in beroering werd gebracht door een drievoudi- gen moord in de Rue de Montaigne te Parijs. Pranzini. een Egyptenaar van Italiaansche afkomst, vermoordde er een bekende cocotte, haar kamenier en het 12-jarig dochtertje en vluchtte daarna met de gestolen juweelen naar Marseille, waar hij in de Opera werd gearresteerd. Het proces van Pranzini trok de aandacht van heel de Parijsche demi-monde, die in grooten getale gekleed in het zwart de rechtszittingen bijwoonde, waar het ging om het hoofd van den geadoreerden avonturier. In dienzelfden tijd leefde in Normandië een jong meisje, Therèse Martin, dat na haar dood de Heilige Theresia van Lisieux zou worden. De berichten van de vreeselijke mis daad hadden een diepen indruk op haar ge maakt en terwijl het in de rechtszittingen ging om het leven van den moordenaar bad zij in de eenzaamheid voor de ziel van den zondaar. Op 11 Augustus werd Pranzini onthoofd, maar even voor zijn dood bekeerde hij zich tot God en kuste het Kruis, dat de priester hem voorhuid. Het gebed van de jonge Therèse was verhoord; de ziel van Pranzini was gered. Op dit „historische gegeven" heeft Henri Ghéon, de Katholieke tooneelschrijver. wien het in al zijn stukken om den geestelijken hier Katholieken tendenz te doen is „La Complainte de Pranzini et de Therèse de Lisieux" geschreven, welk stuk thans onder den titel van „Het Lied van het Meisje en den Moordenaar" door De Amsterdamsche Too- neelvereeniging in den Stadsschouwburg op het Leidsche Plein wordt gespeeld. Het is 'n merkwaardig stuk en een zeer bij zondere vertooning. die bij het publiek een heel groot succes heeft. Men denkt bij het zien van dit tooneelspel nu en dan terug aan De Drie Stuivers Opera. Evenals in dat stuk, komt ook hier een orgeldraaier voor een bont ge schilderd doek en zingt er het sentimenteele „lied van het meisje en den moordenaar" in den trant van het bekende Lied van den Moord van Raamsdonk". Deze sensationeele moord geschiedenis leende er zich geheel voor om door een straatzanger bezongen te worden en men kan zich voorstellen, hoe dit droevige lied a raison voor 'n paar centimes door de omstanders gekocht werd. Maar het was Ghéon natuurlijk niet in de eerste plaats om deze lugubere moordgeschie denis te doen. Hij stelde daar tegenover het pure, reine meisje uit Lisieux, dat na haar dood een Heilige zou worden en hij geeft in zijn stuk den strijd om de ziel van den misda diger tusschen den duivel, die in de gestalte van een ouden baron en later van gevangenis cipier verschijnt en het meisje. Een soort mys teriespel dus, gezien door de oogen van een straatzanger, die in felle kleuren het kwade tegenover het goede stelt. In heel de vertooning is ook die tegenstelling Aan den eenen kant het rood van de misdaad en de zonde, aan de andere zijde het pure wit. van de onschuld en de reinheid. Een voortdu rende strijd, dus tusschen den duivel en God. Ghéon geeft ons de zonde in de gruwelijke verschrikking min of meer als een goedkoop melo-drama, zooals ook de straatzanger en zijn publiek haar zien. Het is de wereld van de cocottes, waarin de duivel de scepter zwaait. Heel die moordgeschiedenis brengt stukken als „De Voddenraper van Parijs" in herinne ring. Maar daarnaast staan de wereld en het zieleleven van Therese van Lisieux. die het geheel op een heel ander en hooger plan brengt. In heel de voorstelling is opzettelijk het naieve van de ballade van den straat jongen gehouden, zooals Ghéon dit heeft ge wild. De duivel, de cocottes, de moordenaar, de onschuldige slachtoffers de kamenier en het kind zij behooren er in, even goed als de jonge Heilige van Lisieux. Vooral aan het slot, wanneer Therese den duivel overwint en zij door haar gebed den moordenaar tot be rouw brengt, komt de tendenz van Ghéon naar voren en herkennen wij den Katholieken schrijver, die altijd weer in zijn stukken een zoo groote plaats geeft aan het „Wonder". Het is te begrijpen, dat Paul Storm, die zijn eerste opleiding bij Copeau in Frankrijk heeft genoten, zich tot dit spel aangetrokken heeft gevoeld. Hij vindt in dit stuk met zijn sterke tegenstellingen volop gelegenheid tot fel- kleurig tooneel. Reeds dadelijk de opkomst van den straatzanger met zijn orgeltje, voor dat kakelbonte doek met zijn groteske schil dering was een succes, dank zij ook den larmoyanten zang van den prachtig gegri- meerden Bob de Lange. En hoe geestig ge vonden de daarop volgende pantomimische scène in balletvonn, die even herinnerde aan de balletten van Kurt Jooss en Trudi Schoop en een zoo levendig grotesk beeld gaf van het milieu der zonde uit den tijd der tachtiger jaren van de vorige eeuw. Heel gelukkig is ook het decor van Tou- chaques links, het wereldsche deel met een verhoogd, rood omlijst tooneel, waar de dui vel regeert, rechts het terrein van Therèse met een wit, klein huisje en een ijl, fantas tisch torentje, dat aan een minaret doet denken. Er wordt door allen in dit Lied van het Meisje en den Moordenaar voortreffelijk ge speeld en als geheel is het een der beste voor stellingen, die wij in lang van de Amsterdam sche Tooneelvereeniging hebben gezien. Albert van Dalsum is in de gedaante van baron de Tijdens den jongsten storm is het Engeische lichtschip „Edinburgh" losgeslagen. Het dreef eenigen tijd machteloos rond in de monding van den Theems, vóórdat hulu n-eboden kon worden. ledoro minuut, mot do eon- tonigo regolmsat lokkondo kraan., uit ïich do verkoudheid»- catarrh. Het met bacillen besmette slijm hindert het ademen, hooren. eten. Mentholatum stelt U in staat catarrh op slag tegen te gaan. Zorg voor een vrijen neus en houd hem vrij met Mentholatum. Wanneer de neusgaten ermee bestreken worden, vervluchtigt deze wonderbaarlijk- weldadige balsem onmiddellijk. De uiter mate actieve, antiseptische dampen maken het slijm los, verdrijven de bacillen, be ëindigen infectie en maken de verstopte luchtwegen weer vrij. Daar, waar D Men tholatum aanbrengt, blijft het urenlang werkzaam, geneest hoofdverkoudheid ln een enkelen nacht. Zelfs chronische catarrh wordt door Mentholatum met succes be streden. Verkrijgbaar bij apothekers cn drogisten. Prijzen vanaf 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) Craux een prachtige, markante, moderne dui vel, suggestief van spel en dictie. Een ware verrassing was het spel van Jacques de Haas en Josephine van Gasteren in hun rollen van Pranzini, den moordenaar en Reglne de Mon- telle, de grande cocotte. De Haas, die bij de A.T.V. reeds veel groot werk heeft gedaan, bracht de sfeer van het Zuiden in zijn roman tische uitbeelding van deze door de vrouwen aanbeden avonturier en was vooral heel mooi in het slot, wanneer hij zich buigt voor het Kruis en Josephine van Gasteren in welke nog zeer jonge kracht wij een der meest be lovende actrices van ons tooneel zien speelde sterk dramatisch en toch beheerscht de groote vrouwenrol in dit stuk. Tatia Wij ma zorgde voor de tegenstelling als de reine, jonge Therese. Zij brengt- voor dit soort rollen zeer veel mee en speelde het streng geloovige meisje met innige devotie. Er was voor deze tweede voorstelling van Gheon's stuk een verheugende belangstelling en het zou mij niet verwonderen, als Het Lied van het Meisje en den Moordenaar het. groote succes van dit seizoen voor De Amsterdamsche Tooneelvereeniging werd. J. B. SCHUIL. Jeugdconcerf met de H. O. V. Het Jeugdconcert. dat oorspronkelijk 2 Fe bruari zou plaats hebben, maar dat wegens den nationalen feestdag uitgesteld moest worden, werd nu Maandagavond in de Gem. Concertzaal gegeven. De verschuiving was oorzaak, dat voor de laatste jaren gebruike lijke inleidende besprekingen in de verschil lende scholen geen geschikte dag beschikbaar was; daarom gaf Frits Schuurman nu zelf vóór de uitvoering van elk der beide program manummers een korte bespreking van den muzikalen inhoud. Door een luidspreker wer den zijn woorden zóó verstrekt, dat ze tot achter in de zaal duidelijk te verstaan waren. Ter inleiding van Haydn's „Symphonie concertante" schetste spr. in 't kort de eigen lijke beteekenis van deze benaming; het ver schil tusschen een „symphonie" waarin, zoo zeide spr. gevoelsconflicten een rol kunnen spelen en een „Concert". Dit laat ste draagt meer de bedoeling om aan een so list gelegenheid tot demonstratie zijner speel- kwaliteiten te geven. De „Symphonie concer tante" houdt het midden tusschen een sym phonie en een concert. Zij is voortgekomen uit het z.g. „Concerto grosso", waarin een groep van solisten het „concertino" met het overige deel van het orkest „concerteert", d.w.z. op vreedzame wijze wedijvert, hetgeen de leden der solistische groep ook onderling doen. In Haydn's Symph. conc. treedt het orkest bijna steeds zuiver begeleidend op; de vier solo-instrumenten ontwikkelen de hoofd gedachten. Tot ontplooiing van het virtuoze kunnen geeft vooral de solistische cadens ge legenheid. Betreffende de Drie Spaansche Dansen uit het ballet „El sombrero de tres picos" „De driekante Steek" deed spr. het volgende opmerken: Het Spaansche volk uitte veelal zijn gemoedsbewegingen door zan°. en dans. Er zijn zeer veel soorten van Spaa..sche dan sen en elke soort heeft haar speciaal karakter. Dit karakter is veelal door exotische, voor namelijk Oostersche invloeden bepaald, voor al in Zuid-Spanje. Moorsche, Joodsche en Hindoesche elementen zijn vaak in de ryth- men en melodieën te herkennen. Spr. illustreerde dit door een fragment uit no. 2 van De Falla's balletsuite ten gehoore te doen brengen. In een ballet, zeide spr., wordt het geheele tooneelgebeuren door bewegings kunst uitgedrukt. Zeer kort sprak Schuurman over het onder werp van „El Sombrero de tres picos". De driekante steek is in dit geval een der uiter lijke teekenen van de waardigheid eens bur gemeesters. In een dorp wonen een molenaar en diens vrouw, een echtpaar, in welks geluk ook de buren zich verheugen. Doch de burge meester heeft een surplus van liefdesgevoe lens en verstoort daardoor de idylle. In den lsten Dans der trits is nu de vroolijkheid dei- buren, in den 2den de woede des molenaars uitgedrukt. De 3de Dans, de Slotdans van het ballet, heeft een zeer gemengd type. Voor beelden van de typen zijn o.a. de Malaguena in I, de Faroucha in II, de Fandango, de Bo- léro en de Malaguena in III. De instrumenta tie is daarbij telkens aangepast. De karakters zijn heftig, fel, soms wel liefelijk, doch nooit week of sentimenteel. De uitvoering van beide werken was zeer goed. Viool, cello, hobo en fagot wedijverden in de Symph. conc., al bleef de viool volgens den wil des componisten de meest gezagheb bende. Merkwaardig is het vioolrecitatief waarmee de eerste inzet der fmale beant woord wordt. Het is zooiets als dat in Beet hoven's 9de Symphonie: een „O Freunde, nicht diese Töne!". en wordt verhoord, want daarna treedt het beginthema in veranderde gedaante op. In het eerste Allegro wordt men getroffen door de gelijkenis van een wending met die in een der aria's van de Koningin der Nacht in Mozart's „Die Zauberflöte". Niet al leen Byvanck's volkomen beheerscht spel, maar ook de mooie hobo-toon van Daems, de zuivere intonaties van de meerendeels zeer hoog liggende cellopartij door Van Maan en het vaardige fagotspel van De Wit verwierven veel gerechtvaardigde bewondering. En Schuurman's uiteenzettingen, waarin het verhaal van den verliefden dorpsburgemees ter bij de jeugd natuurlijk vroolijkheid deed ontstaan, hebben er zeker toe bijgedragen om van de 3 Dansen een beter begrip te krijgen dan alleen de kleurijke instrumentatie en dc levendige vertolking zouden hebben kunnen schenken K d. J

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11