Boycot van Japan en hulp aan China? dat Die Fledermaus Rijke Broodwinning •BUICK •CHEVROLET Amst. Rijtuig-Mij: N.V. De wereldconferentie te Londen Dag- en Nachtverpleegster Dl NS DAG. 15 EEBRÜ AJJ.T 1938 HAARDEM'S DAGBEAD 2 Dies Nalalis der Universiteit vau Amsterdam. Rede van den rector-magnifieus. De 306de verjaardag van de Universiteit van Amsterdam is Maandagmiddag herdacht met een openbare vergadering van den Se naat, waarin de reetor-magnificus, prof. mr. dr. H. Prijda, na een koi-t woord ter nagedach tenis van zijn overleden voorganger, prof. dr. A, H. M. J. van Rooy, een rede heeft uitgespro ken over: „De gedachte van het economisch evenwicht en de werkelijkheid". De gedachte van het economisch evenwicht is zoo oud als de economie zelve. Reeds Tur- got spreekt haar uit in een brief, dien hij in 1767 aan David Hume schrijft. Eerst de klassieke economen echter maken haar tot grondslag van de theorie. Alsof ook in de volkshuishouding de krachten der natuur, werkzaam zijn, spreken de klassieken van een natuurlijken prijs, een natuurlijk loon, een natuurlijke rente. Alfred Marshall heeft de •evenwichtsgedachte door inschakeling van dé tijdsfactor belangrijk verdiept. Bij zonderen invloed krijgt de ge dachte vooral als de z.g. statica tot grondslag' wordt gemaakt van het theoretisch systeem. Vooral het werk van den Amerikaanschen econoom John Bates Clark heeft een bijzon deren invloed gehad. Op den grondslag der statica wordt ook de dynamische werking verklaard. Want het effect van elke dyna mische verandering is, volgens die theorie, geen andere dan dat voor de oorspronkelijke statische positie een andere evenwichts- positie, op grond van de nieuwe data, in de plaats treedt. De statische theorie is van grooten een voud en logischen opzet en op dien grond lang de trots der economie geweest. Meer en meer echter rijst de overtuiging, dat de theorie van het statisch evenwicht bij de verklaring van de werkelijkheid in den steek gelaten wordt. Reeds Schumpeter heeft er op gewezen, dat de beschrijving van den invloed van dynamische veranderingen, zooals de statica die geeft, in feite de ont kenning is van een eigen economische ontwik keling: veranderingen van de grootheden der volkshuishouding zouden volgens deze opvat ting steeds van buitenaf komen en dus niets anders dan milieuveranderingen zijn, die de volkshuishouding slechts lijdelijk ondergaat. De ontleding van de verschijnselen der con junctuur laat het echter buiten twijfel, dat zoowel hausse als baisse een cumulatief pro ces vormen en dat de gang omhoog als die omlaag wordt voortgedragen op grond van de verhoudingen, welke die gang zelf doet ont staan. Het feit van de conjunctuurbeweging is voor de theorie van het evenwicht een pijnlijk ge val. Zeer langen tijd hebben de economen, aan wier beschouwingen de evenwichtsge- dachte ten grondslag ligt, de werkelijkheid dan ook niet willen zien. Die werkelijkheid was, telkens opnieuw, een generale overpro ductie: daar echter in de theorie niet voor een generale, maaralleen voor een partieele plaats was, was de crisis op het voetspoor van Say, niet anders dan een overproductie van be paalde goederen, die een onderproductie el ders impliceerde. De storingen waren voor de theorie van het evenwicht alleen maar tij delijke afwijkingen van den normalen stand, daarom achtte de theorie zich gerechtigd om aan het verschijnsel nauwelijks aandacht te schenken. In de meeste boeken, die aan de grondbeginselen van de economie zijn ge wijd, wordt het verschijnsel van crisis en con junctuur zoo goed als niet behandeld. Maar ook elders, waar men zich met het verschijn sel van crisis en conjunctuur ter dege bezig houdt, staat de behandeling daarvan toch kennelijk niet in organisch verband tot het theoretisch systeem. Allengs rijst de overtuiging, dat een econo mische theorie die de werkelijkheid niet ver klaart, leemten vertoont. Kennelijk zijn die leemten deze, dat zij omstandigheden ver onderstellen, die met de realiteit niet voldoen de in overeenstemming zijn. Vooral de laat ste jaren zijn op grond daarvan de veronder stellingen der evenwichtstheorie een nader voorwerp van studie geworden. Na afloop van de toespraak werd aan de heeren H. Bonger, litt. Nederlandsch candi- daat en J. C. Gerrrits, med. docts. aan de uni versiteit van Amsterdam, de gouden me daille en aan den heer J. A. E. Dodewaard, student aan het theologicum te Warmond, het getuigschrift der eervolle vermelding uitge reikt, voor hun antwoord op een prijsvraag' toegekend. Alle modellen 1938 voorradig. Official Dealer .voor Haarlem en Omstreken, behalve Heem stede Showroom en Werkplaats PLEIN 21 HAARLEM TELEFOON 11198—10338. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. DINSDAG 15 FEBRUARI Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H. O. V. Solist Andries Roodenburg, viool. 8.15 uur. Gebouw Theosofia: Spiritistisch Museum. 25 en 710 uur. Palace Fi-lmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Rembrandt Theater- Die Fledermaus. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: De Tijger van Eschma- poer. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: M'n man is detective, met William Powell en Myrna Loy. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Irene Dunne in: Theodora maakt schandaal. 7 en 9.15 urn-. Spaame Theater: Menschen in een boot en Stan Laurel en Oliver Hardy. 8 uur. WOENSDAG 16 FEBRUARI Stadsschouwburg: Voordrachtavond Muziek school Toonkunst. 7.15 uur. Gem. Concertzaal: Jeugdfilm Dik Trom, 2, 4 en 8 uur. Gebouw Theosofia: Spiritistisch Museum. 2—5 uur. Palace Filmac: 11—5 uur; Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. De Bilt voorspelt: Aanvankelijk nog kraehtigen later af- nemenden Oostelijken tot Noordooste- lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. BAROMETERSTAND Hoogste 777.1 m.M. te Aberdeen. Laagste 740.6 m.M. te Vardö. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind 15 Februari te 7.45 uur aan de - posten van IJmuiden tot de Belgische grens: „Wordt verwacht storm uit het Noordoosten". Het hooge drukgebied nam in beteekenis af, vooral in Scandinavië, en verplaatste zijn kern Zuidwaarts. Secrmdairen van de Middelland- sche Zee-depressie brengetn sneeuw in Duitschiland en stormachtigen wind op de Noordzee ïn Noord-Scandinavië vertoont zich een diepe depressie, die tot in Midden-Scan- dinavië dooi heeft gebracht en zwaren Wes terstorm veroorzaakt. In Polen -en Oost- en Zuid-Duitschland nam de vorst tot matig toe, in onze omgeving is zij nog van geen beteeke nis, ïn Ierland en Schotland kwam lichte vorst voor. Behalve in Zuid-Scandinavië is bijna overal de lucht betrokken, in Noord- Scandinavië valt regen en natte sneeuw. In Duitschland is bezuiden de lijn Breslau-— Hannover overal de grond met sneeuw be dekt. In de Alpen zijn de toppen helder, met temperaturen van vijftien tot tweeëntwintig graden vorst. In onze omgeving is voorlookpig des nachts nog eénige toeneming van vorst te wachten, met afnemenden Oostelijken tot Noordoostelijken wind, overdag tem peratuur om het vriespunt. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 767 m.M. Stilstand. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.ih. 4.02 uur; n.m. 16.14 uur. Strand berijdbaar van 9.0014.15 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie; 11850. Brandweer: 15333, Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. VOORBEURS TE AMSTERDAM Ten aanzien van de berichten omtrent de beperking van de goudsterilisatie in de Ver- eenlgde Staten, wenscht men klaarblijkelijk af te wachten, hoe de situatie zich in ver band hiermede zal ontwikkelen. Des niettemin had de Amerikaansche dollar een gedrukt voorkomen. Bij de opening werd afgedaan tegen 1,78 7/16 a 1,78 9/16, maar later op den ochtend zakte de koers in tot 1,78 5716. De Britsche ponden bewogen zich omstreeks 7 3/4. Het Nederlandsche egalisatiefonds trad wederom als kooper tot dezen prijs en kreeg dan ook posten toegewezen, doch het vond daarin klaarblijkelijk geen aanleiding om zijn aankoopsprijs te verlagen. De Fran- sche francs waren weinig veranderd. Aanvan kelijk werd gehandeld tegen 5.8814 a 5l89Vs en nadien voornamelijk tegen 5.87 a 5.87V2- Het disagio voor termijnfrancs bedroeg 7V« cents voor l maand en 22 Va cents voor 3 maanden. Belga's waren vrijwel onveranderd en bewogen zich tusschen 30.32 en 30.34. Zwitsersche francs waren 41,50 a 41,51, Duit- sche marken 72.20 a 72.25. In de prijzen van diverse soorten sperrmar- ken en van Duitsch bankpapier en zilver geld was geen wijziging van beteekenis ge komen. Op de niet-officieele ochtendbeurs ging zoo goed als niets om. De Amerikaansche waarden waren prijshoudend, doch gaven toch geen teeken van flinke verbetering. De licale fondsen waren zoo goed als onveran derd. Meerendeels waren slechts advieskoer- sen beschikbaar. WTNTERFLORA 1938. De Commissaris der Koningin in Noord holland, mr. dr. A. baron Röell heeft verge zeld van zijn echtgenoote, een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van bolgewassen „Winterflora 1938", welke door de algemeene Vereeniging Bloembollencultuur van 1118 Februari in het Krelagehuis wordt gehouden. Ir. R. P. Roebroek, directeur-generaal van den landbouw en de heer A. W. van der Plas- sche, inspecteur van den tuinbouw, hebben Maandagmiddag, vergezeld door hun dames, een langdurig bezoek gebracht aan de ten toonstelling. Het gezelschap werd door den voorzitter en secretaris der vereeniging' rond geleid. De tentoonstelling werd Maandag door drieduizend personen bezocht. GECOSTUMEERD VOLKSDANSFEEST OP „ASSUMBURG". Een vroolijke groep trekkers was Zaterdag avond op de Assumburg bijeen. Ondanks het slechte weer waren er toch nog ongeveer zes tig aanwezig. De afdeeling Haarlem van den Nederlandsche Trekkersbond hield haar jaar- lijksch gecostumeerd volksdansfeest. Het was een leuk gezicht; al die bont gekleede jongens en meisjes. Van de costuums noemen we: een paartje uit de oude doos, een Japansche, Schotten, Tyrolers, Volendammers en zelfs een Wijker aardbei. Er was teveel om op te noemen Onder leiding van Bert Prang, en op de aardige muziek van een accordeon werd gedanst. De dansen waren zeer geslaagd zooals „de Annapolka" en welk een rythme zat er bijv. in „de vroolijke contra"! De avond was zoo om. De Zondag werd besteed aan het leeren van enkele dansen en een fijne wandeling dooi de sneeuw. De afdeeling Haarlem kan op een goed geslaagd weekend terug zien. KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" werden in de week van 7 Februari12 Februari 1938 verstrekt 6758 porties warm eten, n.l. in lokaal: Eem- straat 1252, Overtonstraat 1512, Zoetestraat 1436, Kamperstraat 893, Byzantiumstraat 765, Buitengew. Onderw. 702, Voorm. Spaarndam FILMVOORDRACHT NED. REIS- VEREENIGING. Mr. Th. Regout uit Den Haag hoopt a.s. Woensdagavond voor de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Reisvereeniging in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw een filmvoordracht over zijn reis door Zuid Amerika te houden. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij „Kos mos" te Amsterdam is verschenen het boek werk „Hygiene voor de vrouw", door W. F. Bij' voet, vrouwenarts te Bussum. Bij de stichting „De Kindervrienden" te Amsterdam is verschenen „Een sleutel tot het kinderhart", het resultaat van een onderzoek naar den geest en de praktijk van het onder wijs in de V. S. en andere landen. De bedoe ling van dit rapport is in de eerste plaats de oogen van de meerderen te openen en de geest van menschelijkheid bij het onderwijs aan te vuren. De Nederlandsche Financier heeft het Fi nancieel Jaarboek 1938 doen verschijnen, waarin een algemeene beschouwing en als rubrieken: „Productenmarkten", „Het Neder landsche Grootscheepvaartbedrijf", „Euro- peesche- en niet-Europeesche fondsen", en „Statistische gegevens" zijn opgenomen. Het verbond van Vereenigingen voor veilig verkeer heeft een Verkeersboekje 1938 laten verschijnen, dat bedoeld is als een raadgevend werkje op verkeersgebied. De minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren schreef een inleiding. Door den putoliciteitsdienst van de Zwitser sche Spoorwegen is een Zwitsersche Reis- almanak uitgegeven. Na een aardig geïllus treerde beschrijvende agenda volgt een be schrijving van verscheidene deelen van Zwit serland. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON EN DE SCHOENMAKERS. Wij ontvingen nog eenige ingezonden stuk ken over bovengenoemde quaestie. De hoofdzaak zullen wij daaraan nog ont- leenen. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Sj. Winkel, secretaris van de Fe' deratie van schoenmakerspatroons in Haan Ier en omstreken (opgenomen in ons blad van 11 Februari) schrijft de heer P. J. Va- lenteijn: „Hoe komt het, dat ik ruim 4 jaar geleden als schoenmaker in den steun terecht kwam? Omdat er toen electriciens en andere vak- menschen bij hun werkgevers ontslagen wer den en daarop een schoenmakerij zijn begon' nen en mij en andere schoenmakers concur rentie aandeden. Nu zijn die nieuwe schoen makers door opvoeding in de organisatie een beetje hoogeren prijs gaan berekenen, maar daarmee, zijn het nog geen bonafide schoen makers geworden. Daarvoor komt heel wat kijken. Het handelsgeld dat ik van Maat schappelijk Hulpbetoon ontving om weer te beginnen als schoenmaker was f 25. Dat was toch niet te veel om, na 4 jaar steuntrekken. weer te beginnen met de schoenmakerij". De heer A. W. Schutter schrijft o.m.: De heer Sj. Winkel deed in zijn ingezonden stuk uitkomen, dat bij-steun voor schoenmakers uit den booze is. Hij zag er een bewijs in, dat de bedoelde schoenmakers geen vol doende vakkennis hebben en hij drukt op die menschen, die door de huidige economische structuur gedwongen zijn bijsteun te aan vaarden, een stempel. Ik kan allereerst aan- toonen, dat er onder die categorie vele goede vakgenooten zijn; gediplomeerden der ver schillende vakscholen. En wat het materiaal betreft is het ook onjuist .te beweren, dat die menschen minderwaardig materiaal gebrui ken. De beunhazerij en de slechte economische toestand zijn de grootste factoren die ons mooie vak benadeelen. Dat Maatschappelijk Hulpbetoon' breken gaat met het systeem van bijsteun en ook geen voorschotten meer verleenen wil aan schoenmakers die voor tij delijke moeilijkheden zitten, betreur ik. Men doodt op die manier de energie en daarmede is de gemeenschap niet gediend. De prijzen in de schoenmakerij worden verknoeid door beunhazerij, door middel van electrische ma chines en door het gebruik van rubber." BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. P. Huis-Noels, z. A. J. M. Groen-van der Erf, z. A. C. Hirschfeld- van der Laan, z. Ondertrouwd: J. H. G. Terra en D. C. Mooijekind. J. H. van Dijkman en G. D. Mooijekind. J. H. Stevens en J. A. A. Luii. W. J. van Willigenburg en T. Stokkink. C. de Graaf en A. C. Henneman. A. van der Mooren en H. P. van der Mije. M. van Lamemren en A. C. E. Kórsman. Getrouwd: L. H. Tollenaar en E. Teerink. M. Bot en L. Vorsteveld. Overleden: H. van Essen, 78 j. echtg. van G. J. van Dijk, overleden te Haarlem. M. J. Honnebier, 69 j. wed. van F. J. van Bugge- num. ZANDVOORT VERKEERSONDERWIJS. Ten behoeve van het verkeersonderwijs op de lagere scholen is men begonnen verkeers- tafels te bouwen. De eerste zeer mooi uitge voerde tafel zal Woensdagmiddag voor een aantal genoodigden door den inspecteur van politie Bollee op school D gedemonstreerd worden DANSAVOND. Zondag 20 Februari wordt in Monopole de jaarlijksche dansavond van het Dansinstituut Stol gehouden. HET MISSIEWERK. Zondag 20 Februari wordt in het Patro naatsgebouw aan de Groote Krocht een pro- paganda-avond georganiseerd voor het Mis siewerk in Afrika. De mooie film van het mis siewerk in Afrika, „Het testament van een missionaris", zal nog door een missionaris worden toegelicht. FEESTAVOND O. II.'S MANNENKOOR. De feestavond van Onderling Hulpbetoon's Mannenkoor is vastgesteld op Zaterdag 19 Februari in Monopole. De feestcommissie zal voor een zeer gevarieerd programma zorg dragen. N. C. R. V. De Ned Christ. Radio Vereen, organiseert Woensdag a.s. in Monopole een propaganda. - filmavond. Vertoond worden de bekende klankfilm: In stormgetij en de film: Hoe 't veilt en zeilt, waarin 't een en ander wordt vertoond uit het werk der N. C. R. V. Boven dien wordt nog de film: Den Vaderland ge trouwe gedraaid. De boycot-conferentie te Londen, die ge organiseerd was door de Internationale Vre- des Campagne en de Unie van Volkenbonds- vereenigïngen onder de leuze: „Redt China, redt den Vrede", werd Zaterdagmorgen ge opend door Noel Baker, die een boodschap voorlas van Lord Robert Cecil, welke door ziekte verhinderd was de conferentie te pre- sideeren, maar Zondagavond aanwezig hoopte te zijn bij de groote openbare vergadering in de Opera Covent Garden. Verder waren bood schappen binnengekomen van Stimson, ex- staatssecretaris van de V. S„ van mevr. Soen Yat Sen, die verhinderd was het congres bij te wonen. Van Vernon Bartlett, de bekende Britsche journalist die door de Int. Vredes Campagne naar China is gezonden. In zijn openingsrede deelde Noel Baker mee, dat, toen in September 1937 besloten werd dit congres in Februari te houden, men rekende op ongeveer 50 afgevaardigden. Het bleek dat omstreeks 700 afgevaardigden uit 21 landen aanwezig waren, welk feit met enthousiasme werd begroet. Na de rede van Noel Baker werd het woord gevoerd door Henri Rolin, president van de Unie van Volkenbondsvereenigingen, die in de boycot-actie een versterking van de Vol kenbondsidee ziet en een mogelijkheid voor de volken die van goeden wille zijn, om hun sympathie met China te bewijzen. Spreker eindigde met een beroep op de V.S. en Enge land, welke landen zich off ers zullen moeten getroosten. Hierna spraken: de voorzitter van het Comi té van de I.V.C. in China, Dr. Li, die niet al leen als Chineesch burger wilde spreken, maar ook als „Citoyen du monde"; Léon Jouhaux, algemeen secretaris van het Fransche Vak verbond, die er op aandrong dat naast een boycot ook een embargo op grondstoffen en weigering van credietverstrekking aan Ja pan zou worden georganiseerd; Pittman Pot ter, namens de Amerikaansche afdeeling van de I. V. C„ Mac Leod, voorzitter van den Canadeeschen Bond voor Vrede en Democra tie. Deze laatste legde er den nadruk op, dat Canada een waar arsenaal is voor Ja pan: 97 pet. van alle koper en 100 pet. van alle nikkel die Japan invoert wordt door Ca nada verstrekt. In 1937 was de uitvoer aan koper 7 x grooter dan in 1936, aan lood 4 x zoo groot. Mac Leod stelde voor: lo. boycot van Japansche goederen, 2o. embargo op grondstoffen, 3o. medische 'hulpactie. Als afgevaardigde van het Nat. Indische Congres bracht Krishna Menoh een boodschap van Nehroe. In Britsch-Indië ontstond direct na de agressie van Japan een spontane boycot actie. Het Congres zal volgende week de orga nisatie van deze boycot- ter hand nemen. De vice-president van de Int, Coöperatieve Alliantie, E. Poisson, juichte de conferentie toe en drong aan op de medewerking van de regeeringen om de boycot te doen slagen. 's Middags werd in verschillende secties ver- •gaderd, o.a. vakyereenlgingen, Coöperaties, Verbruikers. Verder onderzoéhtfen- technische economische, parlementaire' commissies de practische mogelijkheden' van een boycot. Voor de algemeene propagandacommissie on der leiding van Sii' Nor manAngell bestond groote belangstelling'. De' technisch-economi- sche commissie. Werd gepresideerd door Va- 'renne, oud-gouverneur van Indo-China. Een inleidende speech werd gehouden "door Sir Arthur Salter. In deze commissie, evenals in de meeste andere, was men het er over eens. dat een boycot slechts zou «kunnen slagen als de regeeringen medewerking' geven en een em bargo op oorlogsmateriaal leggen, voorname lijk koper, nikkel, en petroleum. Het laatste product wordt voor 't grootste deel lieverd door Amerika, Engeland, Ned. Indië, Frankrijk en Rusland. Alleen als een nauwe samenwer king tusschen deze landen tot stand kwam om elkaar in geval van repressailles bij te staan, zou van de regeering medewerking' ver wacht mogen worden, was de conclusie die in de resolitie aan deze commissie werd vast gelegd.Zondagmorgen werden de resoluties ge formuleerd, die Zondagmiddag' in een plenaire zitting werden behandeld en voor het grootste deel ongewijzigd werden aangenomen. Deze zitting werd eveneens gepresideerd door Noel Baber, die na de openingsrede het woord gaf aan den Chineeschen Ambassadeur te Londen, die namens zijn land een beroep deed op alle afgevaardigden om de plannen die hier gemaakt waren te verwezenlijken. Hierna voerden verschillende sprekers het woord en werd een algemeene resolutie aan genomen. die opgesteld was door de Brouckère. De toeloop voor de openbare vergadering in de Operahouse, was zóó groot in het Adelphi vergadering werd gehouden in het Adelphi Theater. In de Royal Opera House presideerde Lord Robert Cecil. Op het podium hadden vele buitenlandsche gedelegeerden plaats geno men het woord werd gevoerd door Herbert Morrison, de ex-burgemeester van Manches ter, Abbé B'ourguignon, de Chineesche gezant te Parijs: Wellington Koo, Mrs. Radkin (V.S.) en de Brouckère, welke sprekers later in het Adelphi Theater optraden onder voorzitter schap van Vioyon Adams. Resolutie. Tot slot volgt hier de algemeene resolutie: „Wij, deelnemers aan dit Congres, die uit 21' landen zijn gekomen en die 25 internatio nale organisaties vertegenwoordigen; diep ontroerd door den gruwelijken aanval van Japan op China, welke veroordeeld is als een schending der verdragen door de leden van den Volkenbond, door de Ver. Staten en door de groote internationale organisaties van de geheele wereld, verklaren, dat deze aanval niet alleen den vrede in China verstoort, welk land zijn oude beschaving weer vol plichtsbesef opbouwde, maar eveneens de veiligheid en het welzijn van alle volken in gevaar brengt; erkennen dat de aanval, die ontketend is door de militaire leiders van Japan, slechts voortgang kan hebben met behulp van het oorlogsmateriaal en de economische middelen die onze landen nog steeds aan Japan leveren; zoodat onze landen, of zij het willen of niet, nu deze verantwoordelijkheid deelen; wij weigeren medeplichtig te zijn aan deze misdaad. Wij doen een beroep op onze organisaties opdat zij alles zullen doen wat in hun vermo gen is om China te helpen en opdat de hulp die aan Japan wordt verstrekt verhinderd worde, tot dat de Japansche inval beëindigd zal zijn en de Japansche troepen van het Chi neesche grondgebied zullen zijn terugge trokken. Wij vragen in 't bijzonder van onze regee ringen om hunne medewerking met Japan te beëindigen door aan dat land oorlogstuig, financieele en economische hulpmiddelen te weigeren. Wij vragen alle menschen en alle organisa ties die den vrede, willen, zich aan te sluiten bij deze poging, ten einde China te red- den en den wereldvrede te ver dedigen. Wij doen een beroep op het Japansche volk, dat het zijn hulp en medewerking zal onthou den aan den aanval die ondernomen is door zijn militaire leiders, een aanval die zijn eer en zijn belangen slechts kan vernietigen." HEEMSTEDE DIEFSTAL. Bij de politie te Heemstede is aangifte ge daan van diefstal van ongeveer 500 lichtgroe ne wandtegels uit een in aanbouw zijnd per ceel aan de Wagnerkade De politie stelt een onderzoek in Huishoudsters Verpleegsters Kinderjuffr. gevr. 0. h. geh. land i.d. Huishoudgids Proefnr, gratis. Handelsrep.Bur. Apeldoornscheweg 216, Arnhem. Wordt gevr. per 1 of 15 Mrt. Net Meisje als meisje alleen, zelfst. kunn. koken en werken. Loon 30 p. m„ leeft. 20 a 25 jaar. Br. no. 8557 bur. van dit blad Ambtenaar vraagt f 100-f 300 Maandel, afl„ 10 pCt. rente. Br. no. 8555 bur. van dit blad Zou u niet smaken? Een maaltijd met jonge doperwtjes, of fijne spereieboontjes, - met dun gesneden snijboon tjes, of met appelmoes van echte goudreinet- ten. Bestel uw groenten toch bij Van Reijsen, dan weet U zeker dat U doperwtjes ontvangt en geen groene erwten. Dan weet U, de fijnste en heerlijkste groente te eten, die in Neder land gekweekt wordt. Mooie blikvulling, billijke prijs. HL. f0587 1)4% GP HOUT5TR 89 Wij yei'koopen uitsluitend Philips LAMPEN Ook natuurlijk de nieuwe BI-ARLIT A W. Hendriks Ged. Oude Gracht 116. tel. 13110 tusschen Gr. Heiligland en KI. Houtstraat. REMBRANDT Slechts t.m. Donderdag blijft Vrijdag komt de groote film van Benjamino Gigli en de kleine Peter Bosse Op ons tooneel een attractie: JOE PETERSEN de bekende Engelsche Jongens-Sopraan. Mangelmeisje en een meisje v. d. plaktafel, 4 d. p. w. gevr. Wasscherjj „De Hoop", Amsterd.vaart 48-50. op Isten stand te Haarlem ter overn. aangeb. zaak in aardapp., groenten en fruit, met wijk en auto, met of zonder Rijkserken ning. Prijs 2500. Br. no. 8554 bur. van dit blad Jongedame gevraagd, voor hulp in tand artspraktijk en lichte huish. bezigh., eenigsz. bekend met kantoorwerk. Br. m. verl. salaris ond. nr. 8559 Bur. v. d. Blad. Gevraagd een Flinke Jongen boven de 18 jaar, goed bekend met het rijwielvak en stalling. Adres Rozenstraat 24. Aanmel den na 8 uur 's avonds. Gemeubileerd Kuis of appartement met drie slaap kamers, twee zitkamers, bad en keuken v. direct gezocht, liefst Aerdenhout, Bloemendaal of Haarlem benoorden station Br. no. 8552 our. van dit blad SLAGERSBEDIENDE. Spoedig gevr. nette slagersleer ling of -halfwas, v. g. g. v. Ex tern. Adres J. H. Bosman. Zand- voortschlaan 343, Bentveld, tel. 26325. Voor direct gevraagd een onged. voor lichte verpleging. Loon 15 per maand. Zich te verv. mevr. Hart, Kleine Houtstraat 49. .Voor direct gevraagd Nette Loopjongen niet ouder dan 16 jaar. Pers. aanm. bij Vogelzang, Gr. Hout straat 28—30. Opklapbeddenpaleis Grootste sorteering', alles voor radig. 30 mod. ombouwen. Bed- stellen, Dekens, alles prima, spotprijzen. Eerste klas. 15 jaar garantie. Monsterkamers Orïonweg' 8 H.N. Gesloten huis Telef. 23932 Officiëele (Crisis) bekendmaking TEELT VAN WARMOEZERIJ- GEWASSEN VOOR ZAAD- WINNING. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale vestigt er de aandacht op, dat degenen, die in 1938 warmoezerij gewassen, bestemd voor zaadwinning in 1938, wenschen te telen zonder dat deze teelt gedekt is door de benoodigde tuinbouwteeltver gunning' daarvan vóór 15 Juni 1938 opgave moeten doen, welke opgave kan geschieden aan de Landbouw-Crisis-Organisatie, afd. Tuinbouw, van de provincie, waartoe zij behooren. Van zaad teelt, gedekt door een tuinbouw teeltvergunning, behoeft geen opgave te geschieden. Er zal streng op worden gelet, dat de oppervlakten, welke men opgeeft voor den zaadteelt te bestemmen, ook daadwerkelijk voor dit doel worden gebruikt, daar het verboden is gewassen, daarop geteeld, voor de con sumptie te verhandelen,. •Gravenhage, 14 Febr. 193Q

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2