DOIIWE EGBERTS Bij Ruwe handen PUROL De trein van 1839 zal herleven. 'n 4Meh Tegen mond- en klauwzeer staan we niet geheel machteloos. n I NS DA G 15 FF.BRUAEI 193S HAARLEM'S DAGBLAD Knikens vliegen naar Engeland. Pogingen Engelsche pluimveestapel te verbeteren. Woensdag doet zich het merkwaar dige verschijnsel voor, dat eendags kui kens in nog geen twee uur 360 K.M. zullen vliegen. En er is geen sprake van een enkel wonderkuiken, maar van een vlucht van 1200 kuikens. Deze massale manifestatie van het Neder- landsche pluimvee zal morgen te Schiphol beginnen en op het Londen- sche vliegveld Croydon een einde vinden. Men moet namelijk weten, dat groote zen dingen Geldersche kuikens over de Noordzee gevlogen zullen worden ter verbetering van den Engelschen pluimveestapel. In korten tijd heeft de K. L. M. alleen al van een enkele fokkerij vijf en twintig duizend kuikens van Rhode-Island-hermen te verzenden gekregen. De eendagskuikens worden in speciale doo- zen geborgen, die zoo zijn ingericht, dat de vijftig jonggeboren erin onmogelijk doodge drukt kunnen worden. Een doos met vijftig kuikens weegt ongeveer drie K.G. De twaalf honderd kuikens, die in hetzelfde vliegtuig den overtocht zullen maken, wegen dus te zamen slechts 72 K.G., of het gewicht van één normaal mensch. Oogengymnastiek onbevoegd uit oefenen der geneeskunst. Veroordeelend vonnis van Haagschen Kantonrechter. Een dame te 's-Gravenhage had een cursus gevolgd bij den bekenden dr. Douglas te Wies- baden, waar zij de methode van den Ameri- kaanschen dr. Bates, welke verbetering van ver- en bijziendheid ten doel heeft, had ge leerd. Zij had zich toen gevestigd als „leera- res" in de oogengymnastiek. Haar „leer lingen" volgden een cursus, welke in clubver band werd gegeven. De lessen bestonden in oefeningen van de accomodatiespieren van het oog. De vraag die voor den Haagschen kanton rechter aan de orde is gekomen, was: „Is hier sprake van onbevoegd uitoefenen der genees kunst?" Na de publicatie van een art. van prof. Zee man, die deze oogengymnastiek voor sommi ge patiënten hoogst nadeelig heeft genoemd, heeft de verdachte besloten eigener beweging geen leerlingen aan te nemen dan na raadple ging van een geneesheer. Tegen dezen toestand had de ambtenaar van het O. M. geen bezwaar. Om echter prin cipieel vast te leggen, dat zulk een medisch advies noodzakelijk is, eischte hij voor een feit van vroeger datum een principieele ver oordeeling tot 5.boete subs, drie dagen hechtenis. De kantonrechter besliste, dat de lessen waarbij verbetering van een lichamelijke kwaal in het uitzicht wordt gesteld en waarbij bo vendien medisch inzicht in de te behandelen gevallen noodig is, als geneeskundige behan deling moeten worden aangemerkt en legde ,;an ook de geëischte boete op. Soest wil een garnizoen hebben. Maar Gcd. Staten willen niet meewerken. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben hun goedkeuring onthouden aan een raads besluit van de gemeente Soest, d.d. 3 Februari, tot aankoop van 5 H.A. grond te Soesterberg, welke oppervlakte aan het rijk zou worden afgestaan ter vestiging van een garnizoen aldaar, Ged. Staten achten, dat de voordeelen, welke een garnizoen met zich brengt, niet opwegen tegen het bedrag, n.l. 50.000 gulden, dat daarmee voor de gemeente is gemoeid. In een Maandagmiddag gehouden vergade ring heeft de gemeenteraad van Soest beslo ten, de vroeger genomen beslissing tot oan- koop te handhaven. Geraffineerde truc om meter te laten terugloopen. De Hooge Raad wees Maandag arrest in de zaak van B. te Rotterdam, die met zijn vader een zaak te Rotterdam drijft. In deze zaak be vinden zich twee electrische leidingen, een voor krachtstroom en een voor electrisch licht. Voor den krachtstroom moet een driepolige stekker jebruikt worden, voor den gewonen stroom een tweepolige. B. werd ervan verdacht, stroom te gebrui ken buiten den meter om. Het electriciteitsbe- drijf kon echter noch aan den meter, noch aan de leiding iets ontdekken, dat op fraude wees. Men besloot toen ergens een controlemeter te plaatsen buiten medeweten van B. Toen op een gegeven moment de meter werd opgenomen, was het verschil tusschen den meter en den controlemeter 432 K.W.U. Hierop volgde een nader onderzoek. Hoe kwam deze man aan den stroom, terwijl hij aan de leiding noch aan den meter iets ver anderde? Het volgende bleek: B. verbond twee phasen van het driepolige stopcontact met 1 phase van het tweepolige contact. Wanneer men dat deed was er een motor op gang te brengen en liep de meterachteruit. De controlemeter liep echter vooruit. De vader van B„ die den stroom gebruikte, werd eerst vervolgd, maar werd vrijgesproken. B. echter werd door de Rotterdamsche recht bank wegens diefstal veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf, welk vonnis door het Hof werd bevestigd. Tegen dit arrest teekende B. cassatie aan. Namens hem betoogde mr. Jon ker uit den Haag voor den Hoogen Raad. dat B. niet strafbaar kan zijn, omdat de stroom terecht kwam in het net van zijn vader en deze stroom nimmer in het bezit van B. is ge weest. Tegen dit betoog heeft de Hooge Raad thans overwogen, dat voor diefstal slechts is ver- eischt. dat het wegnemen van een anders goed geschiedt met het oogmerk zich dit weder rechtelijk toe te eigenen, dat wil zeggen om wederrreehtelijk over het aldus weggenomene als heer en meester te beschikken. Dat de rechtbank uit de bewijsmiddelen heeft kunnen afleiden, dat B. de energie heeft weggenomen met het oogmerk om hiermede werktuigen te drijven. De Hooge Raad verwierp op dien grond het cassatieberoep. STAATSEXAMEN. Degenen, die dit jaar het examen, bedoeld in artikel 12 der Hooger-onderwijswet, wen- schen af te leggen, moeten zich aanmelden bij den inspecteur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs dr. E. H. Renkema, te i-Gravenhage. (Sijzenlaan 42.) De aanmelding moet geschieden vóór 15 Maart a.s. Noorderlicht volgende week opnieuw te zien? Pater Rowland, de directeur van het be roemde Stonyhurst-observatorium van Black burn heeft verklaard, dat het Noorderlicht waarschijnlijk weer te zien zal zijn op een avond tusschen 18 en 24 Februari; 21 en 22 Februari komen hiervoor het meest in aan merking. Spoorwegpersoneel wil actie gaan O.in. voor intrekking van de korting op spoorwegpensioenen. De vijf groote bonden van spoorwegpersoneel nebben besloten een krachtige gemeenschap pelijke actie te voeren ter verkrijging van: a. intrekking van de op 1 April ingevoerde korting op de spoorwegpensioenen. b. verwijdering uit de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 van de bepalingen betreffende de veranderlijkheid van de pen sioenen. c. Spoedige hervatting door den staat van de jaarlijksche storting ingevolge de wet van 1931 hl het spoorwegpensioenfonds. Besloten is een adres aan den raad van mi nisters te richten en op 14 Maart a.s. een besturencongres te houden in den Dierentuin in den Haag. „De Onafhankelijken" exposeeren in Parijs. Fransche ónafhankelijken zullen naar ons land komen. AMSTERDAM. 14 Februari. De vereeniging van beeldende kunstenaars „De Ónafhanke lijken" mocht van haar Fransche zusterver eeniging ,.Le Société des Artistes indépen dants" een uitnoodiging ontvangen, met onge veer vijftig van haar leden deel te nemen aan de Parijsche voorjaarstentoonstelling van deze vereeniging. De Nederlandsche inzending zal bestaan uit ongeveer honderd schilderijen «Trafieken en beeldhouwwerken. De Nederlandsche vereeniging heeft ge meend deze uitnoodiging te moeten beant woorden door een gelijke groep Fransche on afliankelijken op haar voorjaarstentoonstel ling uit te noodigen. De Fransche collega's hebben deze uitnoodiginv geaccepteerd. Zij zullen met een cr "-•> van 57 leden or de voorjaarslentoonste!' g van de Ónafhan kelijken in het Stedelijk Museum te Amster dam vertegenwoordigd zijn. Diefstal van electriciteit bestraft. verzacht en geneest Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) De foto's van Prinses Beatrix. 's-GRAVENHAGE, 14 Februari: In de jongste vergadering van het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring is het feit ter sprake gekomen, dat eenige Nederlandsche dagbladen in navolging van een Engelsch blad de eerste foto's van Prinses Beatrix hebben ge plaatst voor deze door Prins Bernhard waren vrijgegeven. Het bestuur, betreurende dat aan een verzoek van den prins, die deze foto's welwillend ter beschikking van de pers had gesteld, door be doelde bladen niet op loyale wijze is voldaan, en overwegend, dat slechts comonercieele fac toren hierbij den doorslag kunnen hebben gegeven, heeft met waardeermg kennis geno men van het voornemen van de directeuren- vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" om deze aangelegenheid tot een punt van ernstige bespreking te nemen. N.V. NOORD OOSTER LOCAAL SPOORWEG MAATSCHAPPIJ In een Maandag te Zwolle gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Noord Ooster Locaal Spoorweg Maat schappij, gevestigd te Zwolle, is na breedvoe rige discussie z.h.s. het voorstel van commis sarissen aangenomen, om een overeenkomst met den staat der Nederlanden en de N.V. Ne derlandsche spoorwegen aan te gaan tot ont binding der tusschen den Staat, de N.V. Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen en de N.V. Noord-Ooster Locaal Spoorweg Maatschappij gesloten overeenkomst betref fende den aanleg en de exploitatie van den „Noord-Ooster Locaal Spoorweg". Het betreft hier een der pogingen van de regeering en de directie der Nederlandsche Spoorwegen om het spoorwegbedrijf te sanee- ren en de groote jaarlijksche tekorten, welke ten laste van den staat komen, in te perken. De Nederlandsche Spoorwegen hebben zich bereid verklaard, de aandeelen van de Noord Ooster Locaal Spoorweg Maatschappij, die zich niet in handen van den staat bevinden, over te nemen tegen een koers van 60 procent der nominale waarde, ex dividend over 1937 ad 4Vz procent, dat nog door de oude aandeel houders zal worden genoten. RESIDENTIETOONEEL KRIJGT DEN KONINKLIJKEN SCHOUWBURG TER BESPELING. De Haagsche gemeenteraad heeft na lange discussie zonder stemming aangenomen het voorstel van B. en W. om met de N.V. het Residentietooneel voor drie jaar een over eenkomst aan te gaan. waarbij dit tooneel als vaste bespeler van den Koninklijken Schouw burg wordt, aangenomen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is met ingang van 1 Maart 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente We- meldinge: A. C. Willemsen. De heer Willemser. lf Tuni 1990 geborer Hij is thans volontair ter secretarie der ge meente Ierseke en behoort tot de Anti-Revo lutionaire partij. In een cultureele film van „Visie". In opdracht van de „Nederland sche Vereeniging voor Cultureele Film" is naar wij vernemen de Nederlandsche Filmassociatie „Visie", onder leiding van Max de Haas, be gonnen met de voorbereidingen van een cultureel-documentair filmwerk van het spoorwegwezen. Deze film, welke in verband met het aan staand 100-jarig bestaan der spoorwegen in Nederland wordt vervaardigd, zal een beeld geven van de technische-, sociale- en cultu reele beteekenis voor ons volk van de spoor wegen in Nederland. Naar wij verder vernemen, zal de inleiding een historisch juiste weer gave bevatten van het rijden van den eersten Nederlandschen trein in 1839. Tot dit doel zal een speciale lo comotief met wagens worden vervaar digd, zooals deze op den gedenkwaar- digen datum van 20 September 1839 van Amsterdam naar Haarlem reed. Eveneens zal in verband hiermede een speciaal baanvak met het „antieke" breedspoor worden aangelegd. Het scenario der film is geschre ven door Max de Haas, die tevens voor regie en productieleiding verantwoor delijk is. Het 20-jarig bestaan van den Bioscoopbond. De heer D. Hamburger gehuldigd. Onder zeer vele blijken van belangstelling heeft de Nederlandsche Bioscoopbond Maan dag zijn twintigjarig bestaan herdacht met een receptie in het Carlton Hotel te Amster dam, waar meer dan 450 bezoekers het hoofd bestuur met dit jubileum kwamen geluk- wenschen Schriftelijke en telegrafische gelukwenschen had men o.a. ontvangen van den minister van binnenlandsche zaken, Z.Exc. H. van Boeyen, den minister van Justitie, mi1. C. M. J. F. Go- seling. en den minister van onderwijs, prof. di'. J. R. Slotemaker de Bruine, van de gemeen tebesturen van Amsterdam, 's Gravenhage, Utrecht. Groningen en Haarlem, van de bur gemeesters van Maastricht. Tilburg. Roermond Almelo, den Helder en tal van kleine gemeen ten in het land en van vele particulieren. Ter receptie waren o.a. aanwezig namens den minister van binnenlandsche zaken mr. Spitzen, chef van de afdeeling algemeen be stuur van dit departement, namens het ge meentebestuur van Amsterdam wethouder S. R. de Miranda, de heer D. van Staveren, voorzitter en de heeren Pater Hyacint Her mans, ds. ten Kate. mr. Gerritse en de heer van Zwijndrecht. leden der huishoudelijke com missie van de Centrale filmkeuring. De voorzitter der herdenkingscommissie, te vens eerevoorzitter van den Bioscoopbond, de heer Willy Mullens, heette alle aanwezigen welkom en gaf het woord aan den heer D. van Staveren, die kwam herinneren aan de aan gename samenwerking tusschen de Centrale Commissie voor de filmkeuring en den Neder landschen Bioscoopbond, wat in de eerste plaats te danken was aan het helder inzicht van de leiders van het Nederlandsche bios coopbedrijf, wier medewerking boven allen lof was verheven, zoodat, wanneer er eens misstanden- mochten zijn, waarin de Bioscoop wet niet voorzag, de exploitanten het op loyale wijze mogelijk maakten deze toch uit den weg te ruimen, waardoor in de bioscoop de cultuur en de moraliteit van ons volk op de juiste wijze werd gediend. Hierna hebben nog vele anderen het woord gevoerd. Namens het hoofdbestuur dankte de voor zitter, de heer D. Hamburger, voor de vriende lijke woorden, die waren gesproken Wat de bond had bereikt dankte men aan de liefde waarmee de opeenvolgende hoofdbestuurders hun werk hadden verricht doch vooral aan de groote saamhoorigheid van allen, in het bios coopbedrijf. Dit was het geheim van het suc ces, welk geheim helaas nog niet was doorge drongen tot andere bedrijven, waar men zich stelde op het standpunt van leverancier of op dat van den afnemer, zonder te begrijpen, dat beiden eenzelfde belang hebben. Huldiging van den heer D. Hamburger. Nadat hiermede de officieele receptie ten einde was, verzocht de heer W. Mullens de aanwezigen nog niet te willen vertrekken, want namens de leden van den Bioscoopbond wenschte hij persoonlijk tot den heer Ham burger woorden van hulde te spreken nu deze tegelijk met het 20-jarig bestaan van den Bios coopbond zijn 25-jarig jubileum in het bios coopbedrijf herdenkt. De heer Mullens herinnerde aan den toe stand van dit bedrijf in 1913. toen het- nog voornamelijk een kermisvermaak was. De heer Hamburger heeft den stoot gegeven tot op richting van den bioscoopbond en was niet alleen een goed voorzitter maar ook een goed exploitant, een krachtige figuur, echter met een hart van goud. Ook in het buitenland weet en erkent men wat hij voor 't ^oscoopbedrijf heeft gedaan en namens de Fransche regee ring was de heer Mullens gemachtigd mede te deelen, dat deze den heer Hamburger had benoemd tot officier de l'Académie. Op het luide applaus volgde een door allen gezongen Marseillaise en het Wilhelmus. Namens dr. A. F. Philips te Eindhoven overhandigde de heer Mullens als geschenk een radio-gramofoon en ten slotte onthulde hij het geschenk van de leden, een portret van den heer Hamburger, geschilderd door den kunstschilder Anton van Welie. die in de zaal aanwezig was en eveneens een ovatie in ontvangst moest nemen. TWEE EILANDJES BIJ AARDBEVING VERDWENEN. FAK-FAK. 14 Februari. (Aneta-A-NJPj Bij de gemeld aardbeving op 2 Februari te Kokas zijn twee eilandjes verdwenen. Sinds dien is aldaar het vloedpeil 10 c.M. hooger. NEDERLAND MAG 27,5 TON BOTER MEER INVOEREN IN BELGIë. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat aan Nederland een extra contingent is ver- ■eend voor den invoer var. boter in Belei« ge durende Februari van 27 500 K.G. welke hoe veelheid uiterlijk '28 Februari in België moet zijn ingevoerd. ECHTE FRIESCHE HEERENBAAI 10 - 15 - 20 25 CT. PER ONS OUD-HOU. PIJPTABAK SCHOUT 15 CT. COOPVAERT10 CT. P. V, ONS (Adv. Ingez Mei.) Reeds verschillende goede resultaten bereikt. Naar andere immunisatie- methoden wordt nog gezocht Dr. H. S. Frenkel, directeur van het Staats- en Veeartsenijkundig Onderzoekingsinstituut, heeft te Utrecht in een buitengewone bij eenkomst van de Maatschappij voor Dier geneeskunde een voordracht gehouden over de tot nu toe verrichte onderzoekingen in verband met het mond- en klauwzeer en over de daarbij bereikte voorloopige resultaten. Thans is men in het Staatsveeartsenijkun dig onderzoekingsinstituut zoover gevorderd, dat men groote kwantiteiten virus kan kwee ken, ruim voldoende voor een enting met de smetstof als zoodanig, om daarmede de Ne derlandsche veestapel te enten. Het mond- en klauwzeervirus vertoont tot heden 3 hoofdtypen, welke door den Fran- schen onderzoeker Vallée type O. en type A. genoemd werden, later voegde een Duitsche mond- en klauwzeerspecialist er nog een type C. aan toe. Het smetstof-type A. werd reeds gedurende VA jaar in ononderbroken passages door Dr. Frenkel gekweekt. Het type O., dat de oor zaak is van thans heerschende epizoötie, werd sedert het begin dezer epizoötie ge kweekt. Met deze cultuursmetstof heeft spreker met zijn medewerker, de heer Van Waveren, proe ven in de praktijk genomen en wel studie gemaakt in de eerste plaats van de z.g. si- mültaan-enting, waarbij gelijktijdig z.g. re convalescentenserum onderhuidsch en cul tuursmetstof in het tongslijmvlies werden in gespoten. Deze simultaan-enting ging ge paard met een' door dr. Frenkel voorgeschre ven hygiënische maatregel, welke hierin be stond, dat het melkend personeel telkens voor het melken van een koe de handen in een oplossing van A procent natronloog moest wasschen. Deze maatregel had uiterst gunstige gevolgen aangezien bleek, dat hier door in den regel het optreden van tepel blaren en de daarbij aansluitende mastiti- den (uierontstekingen) grootendeels konden worden voorkomen. Dr. J. H. Picard, inspecteur van den Vee artsenij kuncligen Dienst, die dr. Frenkel met verschillende veehoudersbedrijven in zijn ambtgebied in verbinding bracht, voegde aan dezen hygienischen maatregel nog een zeer belangrijke toe, nl. het vooraf in sterielen staat brengen van de klauwranden en tus- schenklauwspleet door middel van herhaal de dagelijksche penseelingen met 10 procent jodiumtinctuur. Het is spreker gebleken dat deze maatregel van zeer grooe beteekenis was omdat, hoe wel de resultaten ook zonder deze prophylac- tische behandeling met jodiumtinctuur groo- tendéels gunstig waren, hierdoor toch een belangrijk grooter zekerheid kon worden verkregen. Door onvoldoende toepassing van de hygiënische maatregelen zijn dan ook en kele in de experimenten betrokken dieren aan secundaire infecties te gronde gegaan. Nu met de toepassing op strenge wijze van beide hygiënische hoofdmaatregelen konden echter steeds complicaties worden voorko men en is aldus een groot aantal dieren ge ïmmuniseerd. Opmerkelijk was. dat de geënten runde ren. hoewel ze ziek werden, slechts geduren de enkele dagen minder melk gaven. De eet lust was meestal den 5en en 6en dag na de enting gering, maar keerde spoedig daarna weer geheel terug. Uit deze experimenten is ten duidelijkste gebleken, dat door een gecombineerde toe passing van immuunserum en cultuur-virus een immunisatie der runderen tegen mond en klauwzeer is te bereiken en dat men door toepassing van bovengenoemde hygiënische maatregelen secundaire infecties kan uit schakelen. welke in hoofdzaak de groote schade bij de dieren teweeg brengen Voor toepassing op groote schaal, als be- strijdingsmethode, kan echter aan deze z.g. simultaanenting geen beteekenis worden toe gekend wegens de groote hoeveelheden se rum die er voor zouden noodig zijn. In verband hiermede besloot spreker een experiment te verrichten waarbij geen se rum, doch slechts virus werd toegepast. Door strenge inachtneming van de hygiënische maatregelen, zou getracht worden een im munisatie der runderen te bewerkstellingen met de intralinguale virusenting zonder meer. ^preker verdunde tot dit doel zijn cul tuurvirus tot de uiterste grens, welke door middel van entingen op caviae kon worden vastgesteld. Ook bij deze proeven waren de resultaten gunstig en verliepen tot volle tevredenheid van de bedrijfshouders. Niettemin worden ook hier de geënte dieren ziek en kan wor den opgemerkt, dat de jonge runderen het sterkst op de enting reageeren. De experimenten met virus (zonder serum) omvatten plus minus 220 runderen en dienen nog te worden voortgezet. Men kan echter wel verwachten, dat op deze wijze een systeem voor immunisatie is op te bouwen. Er kleven voorloopig echter enkele bezwa ren aan belde methoden, waarvoor men niet blind mag zijn. Met betrekking tot de si- multaan-enting is reeds het groote kwantum serum, dat er voor noodig is, naar voren ge bracht. Voor beide methoden geldt, dat de dieren soms vrij ernstig, gedurende enkele dagen, ziek zijn. ook al tracht men door v e rgaande verdunning den aanval van de smetstof zoo zwak mogelijk te doen zijn. Hebben deze experimenten naar Dr. Fren- kel's overtuiging ons reeds veel geleerd en ons inderdaad nader gebracht tot de oplos sing van dit zoo hoogst moeilijk vraagstuk, zijn streven blijft er op gericht een immu- nisatie-methode te vinden, waarbij de die ren zeer weinig of niet ziek worden, het geen hij met behulp van gekweekt mond en klauwzeervirus hoopt te bereiken. Voorts deed Dr. Frenkel mededeeling van de toepassing van z.g. reconvalescenten serum, gewonnen bij herstellende runderen. Voor het eerst is in Nederland dit serum be drijfsmatig gewonnen en op groote schaal in toepassing gebracht. Hiertoe was door het Staats- Veeartsenij kundig Onderzoekingsin stituut eer) dienst georganiseerd, die belast was met het tappen van dit bloed. De re sultaten welke met het hieruit bereide serum verkregen zijn, konden volgens de ingeko men rapporten als regel zeer gunstig ge noemd worden speciaal waar het jongvee betrof. Drie vervalsclters van bank- biljetten slaan tereelit. Tegen elk twee iaar gevangenisstraf geëischt. De Maastrichtsche rechtbank behandelde Maandag de zaak der drie verdachten, die zich op het eind van 1937 aan het vervaar digen van valsche bankbiljetten hadden schuldig gemaakt, met het doel deze als echt uit te geven. In de verdachtenbank zaten de drie gede tineerden. die door- de Nederlandsche politie zijn gearresteerd, nl de caféhouder G. M. Ha. uit Sittard. J. V.. architect uit Sittard, en He., vertegenwoordiger te Roermond. Uit de dagvaarding bleek, dat verdachte V. de tee- kening had gemaakt voor het cliché en dat Ha. en He. bij een drukker te Aken de brief jes hadden laten voorzien van het benoodig- de watermerk, om deze later door middel van een lithografie verder te laten afdrukken. De Officier van Justitie eischte tegen ieder der verdachten twee jaar gevangenisstraf. Prof. dr. A. Kluyver. f Maandagavond is te Groningen op 79-jari- gen leeftijd overleden prof. dr. A .Kluyver. öud- hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Gro ningen. De thans ontslagen hoogleeraar werd 4 De cember 1858 te Koog a/Z. geboren. Na de H B S te Zaandam bezocht te hebben, studeerde hij aan de Universiteit te Leiden in de Nederland sche letteren waar hij in 1884 promoveerde Een jaar te voren was hij reeds benoemd tot redacteur van het woordenboek der Neder landsche taal. welke functie hij tot 1911 waar nam. In dat jaar volgde zijn benoeming tot hoogleeraar in de Nederlandsche taal- en let terkunde aan de Groningsche universiteit Van 1922 tot. 1933 was hij lid én voorzitter dor rijkscommissie van bijstand voor het woorC den bock der Nederlandsche taal.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5