BOEKHOUDEN Verwondering J. van den Berg Niet 'ch rijf machines stoomen verven CANCRINUS Alfred Sarot prima verkoopster DIENSTBODE H. O. V. Auf gebot! ONDERWIJS IMOORE'SI Dagmeisje AGENTSCHAP Regenkleedingfabriek BEKENDMAKING GELD P. HARTOG - HAARLEM ZATERDAG 19 FEBRUARI '1938 HAAREEM'S DAGBEAD 13 ALIDA TARTAUD—KLEIN f Mevrouw Alida TartaudKlein. Mevrouw Tartaud gestorven! Dit bericht kwam voor ons niet onverwachts, want wij wisten reeds lang, dat er geen hoop op be terschap voor haar meer bestond. Maar toch zal deze tijding zeer velen in den lande diep treffen, omdat met mevrouw Tartaud-Klein een van onze weinige werkelijk groote trage diennes is heengegaan. Vooral in Rotterdam, de stad, waar zij zoo geliefd is geweest en waar zij in de jaren, toen men nog van een bloeiend tooneelleven in de Maasstad kon spreken, zeldzaam populair was, zal dit ver lies diep worden gevoeld. Met haar is een der laatsten der groote figuren van den eens zoo prachtigen Rotterdamschen tijd voor altijd van het tooneel getreden en velen, die zoo als ik deze bloei-periode der Rotterdam mers hebben gekend en bewonderd, zullen haar met smart en waarachtigen eerbied her denken. Mevrouw Tartaud was Amsterdamsche van geboorte, maar Rotterdamsche „par droit de conquête". Reeds als heel jong meisje, nauwe lijks 16 jaar en pas van de tooneelschool is mevrouw Tartaud toen nog Alida Klein in de Maasstad gekomen. Haar tooneelloop- baan was vooral in het begin wel heel voorspoedig; weinig actrices hebben zoo vlug carrière gemaakt als Alida Tartaud-Klein. Spelend in het gezelschap van Le Gras en Haspels, naast Derk en Jaap Haspels, Willem van Zuylen, Rosier Faassen, Chrispijn, Jan C. de Vos, Marie Vink allen artisten van den eersten rang, die eens den roem uitmaakten van het Rotterdamsch Tooneel werd zij al heel gauw met Marie Vink de lieveling van het publiek. Het was op een avond in 1893 te 's-Herto- genbosch, dat haar geluksster onverwachts opging. Toen ik haar voor het laatst in den zomer van 1936 te Scheveningen sprak vertelde mevrouw Tartaud het mij nog, hoe zij toen in enkele dagen de rol van ko ningin Louise in Multatuli's Vorstenschool van Catharina Beersmans, die ziek was ge worden, had moeten opnemen en met welk een spanning zij dien avond had gespeeld. Het leek voor een zoo jong meisje zij was pas 17 in zulk een ensemble een bijna onmo gelijke opgaaf en een zeer gevaarlijk experi ment, maar Alida Klein overwon. De opvoe ring werd een sensationeel succes en de avond was van grooten invloed voor haar verdere carrière. Want van toen af stond het voor de directie van het Rotterdamsch Too- neelgezelsehap vast, dat „Alida" zooals zij altijd in tooneelkringen genoemd werd ook andere rollen dan die van ingénue kon spelen en dat zij een sterk ontwikkeld dra matisch talent bezat, een talent, dat door zijn vorstelijke voornaamheid haar voorbe stemd deed zijn voor tragedienne van groo te, aristocratische allure. In de rol van een koningin heeft zij het eerst éclat gemaakt; koninklijk is zij ook als actrice in haar kunst gebleven. Zij was de aangewezen actrice voor Maria Stuart, Ma rie Antoinette, Medea en Monna Vanna en niemand heeft haar ooit in de rol van Ko ningin Louise meer overtroffen. Zij bracht het koninklijke voor deze rollen mee in haar vorstelijke gestalte, het edel profiel van haar klassiek mooi gelaat en vooral in haar rijk, groot talent. Want Alida Tartaud was een der geestelijk meest ontwikkelden onder onze actrices. Misschien zou het voor haar nog beter zijn geweest, wanneer zij in een milieu had ge staan. dat zich meer aan klassiek werk had gewijd dan het Rotterdamsch tooneelge- zelschap deed. Want hoe superieur de tooneel- speelkunst der Rotterdammers ook in dien tijd was, het repertoire was vooral latei- bij Van Eysden min of meer eenzijdig. Aan de klassieken werd zoo goed als geen plaats ingeruimd en vele „koninklijke" rollen ik bedoel niet alleen van koninginnen zijn hierdoor Alida Tartaud ontgaan. Ik denk aan een Lady Macbeth en Portia zoowel in Julius Caesar als in De Koopman van Vene tië een Badeloch in den Gysbreght, een Julia in haar jongen tijd in Romeo en Julia, de Koningin in Hamlet, Maria Stuart in Vondel's tragedie, Yocaste in Oedipus en zoovele anderen. Maar ook zonder deze rollen, die voor haar talent als aangewezen waren vooral, omdat zij als weinigen de kunst van verzen zeggen verstond heeft zij ons zooveel schoons geschonken, dat wij haar carrière te Rotterdam met recht „koninklijk" mogen noemen Welk een lange reeks van groote vrouwen rollen heeft zij gespeeld! Was zij niet onze beste Ibsen-speelster? Nora, mevrouw Alving in Spoken Hed'da Gabler, Rebecca West m Rosmersholm, Ellida Wangel in De Vrouw van de Zee het noemen van deze rollen is al voldoende om de belangrijke plaats aan te geven, die zij als actrice in ons land heeft in genomen. En ik wil hier de moeder in Dr. Hellmuth Unger's Moederlegende aan toevoe gen, een der mooiste rollen door mevrouw Tartaud, ja zelfs ooit op het Nederlandsch tooneel gespeeld. 1-Iet talent van mevrouw Tartau'd was zeer veelzijdig. Haai' scherp analyseerend verstand ik'heb zelden een boeiender, geestiger vrouw dan deze actrice ontmoet en haar synthetiseerend temperament maakten, dat zij zoowel voor de fijne comedie als de trage die geschikt was. Zij wist vooral het diep menschelijke en het voornaam vrouwelijke in haar figuren naar voren te brengen en zij was in haar kunst daardoor meer verwant aan een Eleonora Duse dan aan een Sarah Bernhardt. Wie Marguerite Gauthier van deze drie ac trices heeft mogen zien, zal deze uitspraak zeker onmiddellijk beamen. Laat ik hier nog enkele rollen noemen om haar veelzijdigheid in het helderste licht te plaatsen. In haar ieugd Aleid van Multatuli, met sprankelend vernuft en fijnen geest ge speeld later Mathilde in Het laatste Stadium van mevrouw IJsel de Schepper—Bekkers en Gilberte Boulanger in VerneuiFs Fauteuil 47. drie blijspelrollen, waarin zij telkens in een ander tijdvak toonde, welk een voortref felijke comedienne zij was. Welk een geestige, puntige en fijne dictie had mevrouw Tartaud, hoe licht en prachtig genuanceerd kon haar spel zijn! Dan als bewijs van haar veelzijdigheid Flora Tosca, Marie Antoinette, Maria Stuart van Schiller Monna Vanna en Medea in het drama van Legouvé, zwaar geladen en breed gespeelde romantische rollen, die wel zeer ver af stonden van het lichte blijspel genre. Daartusschen in lagen de vele rollen van het repertoire uit het midden van haar loopbaan, in de stukken van Bemstein c.a. Het Afscheid Lavedan onvergetelijk blijft voor mij haar hertogin de Chailles in Het Duel met naast haar de indrukwekkende pastoor van Frits Tartaud Willem Schür- mann hoe mooi was haar Therèse Quarles in Paddestoelen van Jan Fabricius haar Djieuwke in De Rechte Lijn en de jonge vrouw in Met den handschoen getrouwd. Zij had ook den moed om reeds vroeg moe der- en zelfs grootmoederrollen te spelen en zij gaf ons een zeer goede Kniertje in Op Hoop van Zegen, een innig-zachfe grootmoe der in De Scheepsbouwer van John Ervine en de ontroerend mooie oude juffrouw Dowey in De Medailles van de Oude Vrouw. Zij kon tot dit zoo heel ander emplooi over gaan, omdat haar talent zoo veelzijdig was en zij haar kunst boven persoonlijk succes stelde. En welk een voortreffelijke diseuse en voor draagster was ook mevrouw Tartaud! Ook op dit terrein had zij werkelijk koninklijk talent. De laatste maal, dat zij als declamatrice op trad, was in den zomer van 1936 in het Kur- haus te Scheveningen en haar succes op dien avond was zóó groot, dat zij eenige dagen la ter met mij vol enthousiasme haar plannen besprak om een tournee door ons land met voordrachten te maken. Het is helaas bij plannen gebleven, want al heel spoedig kondigde zich de ziekte aan, die haar ten slotte ten grave zou slepen. Het optreden in het Kurhaus was haar af scheid van het tooneel. Ik wil dit artikel niet eindigen zonder een persoonlijk woord van dank. Ik heb het voor recht gehad mevrouw Tartaud vier malen in stukken van'mij te mogen zien spelen en het is met innige dankbaarheid en diepe bewon dering, dat ik daaraan terug denk. Want tel kens weer ik erken het hier gaarne steeg de actrice boven den schrijver uit en bleek zij de ideale colaboratrice van den auteur te zijn. Nu mevrouw Tartaud is heengegaan, blij ven nog alleen maar Marie van Eysden—Vink en Frits Tartaud over van de leden der oude garde, die eens de roem waren van het Rot terdamsch Tooneel. Allen, die zooais ik, dat oude tooneel lief hebben gehad, zullen het heengaan van mevrouw Tartaud dan ook voe len als een zeer groot verlies. J. B. SCHUIL. De teraardebestelling van mevr. Tartaud- Klein zal plaats hebben a.s. Dinsdag om 12 uur op de begraafplaats „Crooswijk" te Rot terdam. CRUNO. Jan Fabricius heeft De Koekoek, het stuk, dat gisteravond door Gruno in den Stads schouwburg werd gespeeld, voor het Rotter damsche Gezelschap van Frits Tartaud ge schreven. De pas gestorven actrice, mevr. Aüda Tartaud-Klein creëerde indertijd bij de eerste voorstelling Aalke Aaikes, maar de ro mantiek van de twee verwisselde kinderen kon geen genade vinden bij de kritiek en het stuk heeft het bij het beroepstponeel dan ook niet gedaan. Des te meer echter bij het lief hebber ij too neel. Wij hebben ,,De Koekoek" reeds vele ma len in opvoeringen van dilettanten gezien en bijna altijd had het stuk succes. Gisteren za gen wij het voor het eerst in dialect,. Deze Fa bricius leent zich er uitstekend voor, want zijn menschen van het platteland zijn ondanks de zware romantiek toch levende wezens, en het kostte de Groningers dan ook niet veel moeite ze te typeeren Na het eerste bedrijf dachten wij zelfs, dat het een uitstekende opvoering zou worden. Die Jan Gliestrao bijvoorbeeld was een pi'achtige dorpsdokter. De dilettant, die deze rol vervul de, spéélde hem niet maar was hem. Hij was zelfs zoo volkomen dieze bijna nooit nuchtere plattelandsgeneesheer, dat de dame in de zaal, die hem niet goed verstond, hem toe riep „Kan Dokter niet wat harder praten?" Dat „dokter" was typeerend op dat oog-enblik. Hij had zich niet alleen een bijzonder mooien kop gemaakt, maar ook in zijn standen, zijn loopen en zijn zitten had hij zich geheel ver eenzelvigd met den te spelen persoon. Ook Aalke Aaikes was in dat eerste bedrijf, precies wat ze zijn moest, de harde, verbeten vrouw, die maar éen groote liefde heeft, haar onechten zoon. En de notaris sloot zich ondanks zijn niet bepaald fraaie pruik hier zeer goed bij aan. Zoo kregen de ge sprekken tusschen deze drie personen een le vendige natuurlijkheid, zooals wij het in dit stuk zelden bij dilettanten hebben meege maakt. Aan Jurn konden wij moeilijker geloo- ven. Hij was meer een wat onhandige jonge man uit de stad dan de aan zijn grond ge hechte boer. En ook Frya Schotinghuus was niet bepaald een boeredochter ondanks haar Groningsche spraak. Maar toch wekte als ge heel dit eerste bedrijf door haar natuurlijke, realistische spel van de drie hoofdpersonen in deze acte hooge verwachtingen. In II zagen wij echter, waar de grenzen la gen van deze amateurs. Zoodra er dramatisch spel verlangd werd, schoten zij tekort. Hier door kwamen de speelscènes in n en ni lang niet zoo goed tot hun recht, als de tooneelen in I, die enkel typeering en natuurlijk spel vereischten. Vooral in het ensemble-spel bleek het soms duidelijk dat dit stuk nu en dan bo ven de krachten van deze spelers ging. Toch konden wij ook dikwijls in het indi- vidueele spel veel waardeeren. De dokter en de notaris hadden ook in II en Hl goede mo menten, maar zij waren nu toch meer too- neelfiguren dan levende menschen zooals in I. Aalke Aaikes wist haar rol beter vol te hou den en verraste zelfs in het derde bedrijf, toen zij door een nieuwe attaque getroffen moeite had met haar spreken. Dat was ook van spel volkomen overtuigend. Men voel de dat de schaduw van den dood over deze vrouw was gevallen en voor een dilettante was het dan ook zeer knap. Het was van den vertaler Geert Teis uitstekend gezien, dat hij Klaus Eeck geen dialect, maar zuiver Hollandsch liet spreken. Hierdoor stond deze student buiten het- dorps- nhlieu en bracht hij iets van de wereld daar buiten mee op het tooneel. Al konden wij in dezen Klaus Eeck niet bepaald den losbol zien, die in Parijs en Brussel even goed thuis is als in 'n Hollandsche universiteitsstad en al had zijn spel meer fantasie en zwier kunnen ver dragen, hij contrasteerde toch op gelukkige wijze tegen Jurn en de anderen. Zijn beste" spel gaf hij in zijn eerste scène met Fogeltien en vooral in het groote tooneel met den dokter in H, dat hij met overtuiging en sober weer gaf. Fogeltien wist wel reiief aan haar rol te geven. Haar gezichtje is zeer expressief en wij konden dan ook wel in dit wufte, kokette dorpsmeisje gelooven, al bleef haar actie heel den avond wat gelijk. Ai gaven dus de laatste twee bedrijven niet, wat I had doen verwachten, het was toch een voorstelling, die in veel opzichten voldoening schonk. Aan alles kon men zien, dat er ernstig op dit stuk gewerkt was en er een goede regie achter het geheel zat. Want ten slotte kan de regisseur met zijn spelers ook niet meer bereiken dan dezen naar hun beste krachten kunnen geven. En het is vooral aan het uitstekend gespeelde eerste bedrijf, dat wij met genoegen zullen terugdenken. De voorzitter, dr. J. J. Steenhuis, die den avond met eenige hartelijke woorden had ge opend. bracht den spelers aan het slot lof voor wat zij in dit zeer moeilijke stuk hadden gegeven en zeide zijn dank aan de dames met bloemen. Het heel hartelijk en langdurig ap plaus van de volle zaal bewees, hoe ook het publiek deze voorstelling had gewaardeerd, een waardeering, die zeer zeker verdiend was. J. B. SCHUIL. HEEMSTEDE „Kerk eii Vrede" en Vrouwen Vredesbond. Bovengenoemde organisaties hielden Vrijdag in het gebouw van den Ned. Protestantenbond te Heemstede een getuigenis-avond waarvoor veel belangstelling bestond. De heer P. R. Kromhout, die de bijeen komst opende, deelde mede, dat Ds. J. Buskes uit Amsterdam wegens ziekte niet als spre ker kon optreden, maar de heer Fedde Schu- rer was bereid gevonden, diens taak over te nemen. Nadat de heer Joh. C. Frevel uit Haarlem zeer verdienstelijk het gedicht „Genoten" van mevrouw Roland Holst had gedeclameerd, be gon de heer Schurer met zijn onderwerp: „Weerloos of weerbaar?" Er is een tijd ge weest, zei hij, en vooral vlak na den oorlog, dat geroepen werd om internationale ontwa pening. Idealisten meenden, dat er nu nooit meer oorlog zou komen. Maar de oorlogsgeest wordt weer aangewakkerd met leuzen als strijd voor de vrijheid enz. De groote macht is ook nu weer de bewa peningsindustrie. Geconstateerd wordt, dat vele landen weer sterk bewapend zijn: schatten worden er aan besteed, maar er is geen geld genoeg voor So ciale wetgeving, onderwijs enz. Veel geestdrift bestond voor de in Amster dam gehouden oefeningen voor de luchtbe scherming, maar op denzelfden tijd vallen bom men op een school in Spanje. Hij betreurde het. dat de Neclerlandsche re geering de verovering van Abessinïë door Italië ,,de facto" erkend heeft en dat daartegen geen massaal protest komt. Onze leuze blijft „Strijdt tegen den oorlog," zegt spreker, omdat ooi-log is een moord, om dat deze demot raliseert en het brein bene velt. Tegen het oorlogsgeweld moeten wij actie voeren; onze medemenschen duidelijk maken wat oorlog is. Men moet ons niet verwijten, zegt spreker, geen goed vaderlander te zijn. Spr. wil er desnoods voor sterven, maar geen moordenaar worden. De toestand, zoo eindigde hij, lijkt niet hoopvol, maar wij zullen moed houden; er zal een tijd komen, dat van de zwaarden spaden gemaakt zullen worden. Onze taak is het, dien tijd voor bereiden, en moge dan la ter de geschiedenis vermelden dat er nog en kelen waren, die geloofden, dat zij waren de genen, die den fakkel van liefde en hoop heb ben doorgegeven. Aan God is het, om uitkomst te geven. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan veel gebruik werd gemaakt. De heer Schurer beantwoord de ;de vragen. DE 60e VERJAARDAG VAN DEN HEER C. A. M. JONCKBLOEDT. Konden wij Vrijdag melding maken van de groote belangstelling bij de viering van den 60en verjaardag van den heer C. A. M. Jonckbloedt in de morgenuren, die belang stelling strekte zich uit tot laat in den avond. Behalve vele bloemen die nog in den loop van den dag ontvangen werden en waar door de woning meer geleek op een groote bloemenzaak, kwamen zeer velen hem nog feliciteeren. zoo o.a'. de pastoors van beide parochies. Het meerendeel der leden van den gemeenteraad, het bestuur van den R.-K. Bond van Bouwpatroons. de heer Hooij. voor zitter van de Haarlemsche R.-K. Midden- standsvereeniging. het bestuur van het Co mité tot ontwikkeling en ontspanning voor werkloozen in Heemstede en vele vrienden en kennissen. Namens het comité tot ontwikkeling en ontspanning van werkloozen sprak de vice- voorzitter de heer S. Rijkes. mede namens het comité en de werkloozen woorden van dank en waardeering voor het vele dat de heer Jonckbloedt in het belang der werk loozen steeds heeft gedaan. Het is, zeide spr., zeker de wensch van alle betrokkenen dat. zoolang het comité nog noodig is. de heer Jonckbloedt de leiding zal behouden. Namens den Bond van Bouwpatroons sprak de heer v. d. Putten woorden van geluk- wensch. ORANJE-VOLKSZANGAVOND. De R.K. Vereeniging voor den Volkszang hield Vrijdagavond een bijzonder goedgeslaag den Oranjeavond. De groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw was geheel gevuld met liefhebbers en liefhebbers van den zang. Daar onder waren wethouder Dr. E. A. M. Droog en de heer Vos. deze laatste vertegenwoordi gend de Vereeniging Koninginnedag. Dr. E. A. M. Droog opende de bijeenkomst, er zijn voldoening over uitsprekend dat deze avond, als gevolg natuurlijk van de blijde ge beurtenis in ons vorstenhuis, gewijd was aan Oranje. Verschillende Oranjelie'deren werden gezongen door de kinderkoren: dat der St. Augustinusschool onder leiding van den heer Jac. de Jong, dat der St. Antoniusschool onder leiding van mej. Brouwer, dat der St. Jozef school onder leiding van Br. Farcisius, en het koortje der Maria-congregatie onder leMing van mej. Annie v. d. Linden. De zaal was rij kelijk versierd met de nationale kleuren en Oranje, terwijl de dames van de Congregatie getooid waren in Oranjeblouses en rokjes in de rood-wit-blauwe kleuren, terwijl de kin deren der andere koortjes oranjemutsen en sjerpen droegen. Voor den aanvang zette de heer Godfried Bomans de bedoeling van dezen avond uiteen. Ten eerste om door het zingen van Oranje liederen uiting te geven van de liefde aan het Huis van Oranje maar ook en vooral: de men schen weer te leeren zingen. Onder leiding van den heer Jac. de Jong zongen alle koren gezamenlijk „Slaat trom mels en trompetten", en de leider wist op zijn bekende wijze ook de aanwezigen in den zang te betrekken. Later zong elk koortje afzon derlijk. elk. oogstte veel succes, maar „Ons is een Prinseske geboren" oogstte wel het meeste. Afwisselend klonken nog .Wilhelmus", „Fre- derik Hendrik van Nassau". „Wilt heden nu treden". ..O Nederland let on u saeck". Waar dat men zich al keert" ..Merck toch hoe sterck" Keert, wederom" en „Ons Ne derland gaat bovenal", een verzameling van vaderlanasche liederen verzameld en be werkt door Jaap Pollmann. ROOKWEDSTRIJD. OVERVEEN Onder auspiciën van een tabaksfabriek, werd Vrijdagavond in café Van den Brink aan de Ramplaan een rookwedstrijd gehouden, waar aan door pl.m. 50 personen, allen leden van de Buurlvereeniging Ramplaankwartier. werd deelgenomen. De voorzitter der ontspannings commissie, de heer J. Duitzenberg sprak een woord van welkom Op het commando „vuur!" werd de brand gestoken in de gezamenlijke 2\-> kg tabak, verdeeld over 50 gestopte Gouwenaarskoppen. Hier was !t wachtwoord: „rook zoo weinig mo gelijk!" in tegenstelling met :t vaak gelezene: „eet meer dit of eet meer dat". In weerwil van de lichte bijna onmerkbare rookwolkjes die uitgeblazen werden, was de zaal spoedig in een wazig blauw gehuld. Onder gezelligen kout werd verder gerookt, met het doel. het rook- Tecord, dat thans staat op 3 uur en 12 min. te breken. Anderhalf uur later bleek, dat vele Overveners ver onder dit record waren geble ven. want nog slechts een 6-tal rookers had den brand er nog in weten te houden. Voor en na vielen er nog af en na ruim 2 uur legde de winnaar zijn uitgebrande pijp neer. De uitslag was als volgt: 1ste pr. A. Moerkerk 2 uur 24 min., 2de prijs J. v. d. Meer 2 uur 23 min. 2 sec., 3de pr. J. de Graaf 1 u. 45 min. 49 sec., 4de pr. B. van Reussen. 1 uur 42 m. 38 sec.. 5de pr. Boswinkel 1 u. 42 m. 35 sec.. 6e pr. J. Amer- laan 1 u. 40 min. 41 sec., 7e pr. W. van Dijk 1 u. 35 min. 56 sec. Alle deelnemers ontvingen een troostprijs in den vorm van een zeker quantum tabak en ae gebruikte Gouwenaar. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. C. VerdegaalWarmerdam z., P. ZwaanevelaWesterburge z. Ondertrouwd: W. K. C. van Haastert en M. J. Lau. Getrouwd: M. Wilhelmy en W. M. J. Hartog, J. HL Stevens en J. A. A. Luii. Overleden: C. de Bruijn 75 j.. overleden te Haarlem: J. H. Korstenoroek 63 j., wee. van N. A. Faase. Voor de treffende blijken van deelneming, welke wij mochten ondervinden bij het overlijden van onzen geliefden Man en Vader WIEBE CNOSSEN betuigen wij onzen oprechten dank. M. CNOSSEN-v. BEVEREN JOHANNES WIEBE. BOB. T. m. Dinsdag 22 Febr. KLEVERLAAN 115 PRAKTIJK HERVAT. Begrafenis-Onderneming Uitv. W. v. Amstel. ADR. LOOSJESSTRAAT 19 Tel. te ber. onder 11907 b. g. geh. nr. 10427 Als lid onzer vereeniging zijn de prijzen resp. Autowerk 90.—, Koetswerk 100.—. Geen jaarl. contributie, geen extra adm.kosten der werk zaamheden. De uitvoering is correct en coulant, dus vertrouwd. D'you speak English? Moderne methode, zonder gram matica, om Engelsch te leeren spreken en verstaan. Clubles 2.50 per maand. Br. no. 8532 bur. van dit blad professeur de francais (diplome de Paris) GASTHUISSINGEL 26 R. Mercurius- en Praktijkdipl. Grondig opleid., privaatles f 6, 2 pers. 4. 3 pers. 3.30 p. m, DAG- EN AVONDLESSEN. N. J. TH. SCHMIDT Leer. M.O. Boekli., Accountant Wilhelminalaan 4 Hrl. tel. 14506 DUITS ENGELS Conv. en Berlitz Meth. d. Dame. Tevens speciale opl. voor verbl. in 't buitenl. in eenige maanden Privaatles 4.50 p.m., 2 p. 3.-. Br. Mej. N. GROOTENBOER Riviervischmarkt 11 rd. Schriftverbetering Uitingen NA het volgen van onzen cursus: prettige les sen: ik heb zelfvertrouwen gekregen; ik voel me een ander menscli; wat een ver schil: etc. Overtuigt u van resultaten en attesten. INST. REIBER-NAN I Opgericht 1899. KI. Houtweg 8, Tel. 17655 Engelsche Taal en Hand. Corr. M.O. Opleiding L.O. akte en Praktijk-examens Advies v. Coi'respondentie in 't Engelsch. Vertaalwerk Conversatie. J. DU BUY Vrijburglaan 29, O verveen. Telefoon 22498 Tegen Maart gevraagd goed bekend met het MANU- FACTURENVAK, Modes en Da- mesconfectic. Wij verzoeken lien die hiervoor in aanmerking wil len komen, uitvoerig per brief te solliciteeren met opgaaf van verlangd salaris (extern) en re ferenties N.V. E. Tissing. Ka naalstraat, Lisse. Gevraagd: v. d. en 11.. loon 35 p. m. V. g. g. v. Kennemerweg 16, Bl'daal. Gemeentelijke Concertzaal Zondag 20 Febr. a.s, 2.30 uur VOLKS-CONCERT Dirigent: MARINUS ADAM. Solist PIET DE WAARDT. piano Entree 25 cent incl. bel. Die Ehe wollen miteinander ein- gelien: Der Bergmann Friedrich von der Weppen aus Walsum und die berufslose Elisabeth Oder aus Dinslaken, früher Haarlem (Holland). Dinslaken, den 11 Februar 1938 DER STANDESBEAMTE is geen handelsobject, doch een zaak van vertrouwen! TYPEN 10.- per geheelen cursus. STENO Niet het lesgeld, doch het gehalte van het onderwijs moet den doorslag geven. HET INSTITUUT VOOR TALEN EN HANDELSONDERWIJS WILHELMINASTRAAT 11 TELEF. 16660 HAARLEM FR. HALSSTRAAT 1. TEL 14624 Steno Typen Talen m BoekhoudenH Hoogste resultaten! Laagste lesgelden. en Gratis boeken! voor direct gevraagd, 9—5 uur, Aanm. Zonnebloemlaan 36, Aer- denhout. Aanm. na 7 uur. KINDERMEISJE gevraagd, van 9 tot 6, ook ge negen eenig huishoudelijk werk te verrichten, bij twee jonge kinderen. Alleen zij, die eerder bij kinderen zijn geweest ko men in aanmerking. Mevr. VRIJ Iepenlaan 40, Bloemendaal. aangeboden door le klas firma. Uitv. br. Regenkleedingfabr. „MEGRO", Singelweg 62, Gro ningen. Discretie verzekerd. Nette Kostgangers gevraagd, 6.50 p. w. J. P. DE GROOT, Brouwersvaart 126 rd. Ambten.wed. zoekt op netten, lev. stand te Haarl. of omg. 2 a 3 ZONN. KAM. keuk., pl.m. 20 p. m„ gestoff. Br. no. 8580 bur. van dit blad 3 BURGERWOONHUIZEN te koop, voor geldbelegging, ver huurd. van particulier, huur opbrengst 1480.—, rente eigen geld 10 pCt., ook afzonderlijk. Br. no. 8578 bur. van dit blad alleen voor In-, ook voor Ver koop voor van alles en nog wat, is 't huis m. d. oranje gevel b.d. Gr. Kerk Uw adres. Tel. 14911. OPROEPING. Aandeelh. Mij. „Eendracht" in onr. goed. dir. Verspronckw. 5. vervoegen zich om inl. Tettero destraat 104. Laat U aan de deur, door z.g.n. vakmen- schen, GEEN graf monumenten opdrin gen! Eischt, om teleur- steling te voorkomen, een legitimatie (met bondsstempel) als be wijs van vakbekwaam heid. Vereen. Steenhou wers Patroons, af- deeling Haarlem. HET BESTUUR. SalonEet- en Slaapkamer 675.—. Te koop, zeer fijne Engelsche Salon. best. uit: 3 gebeeldhouwde fauteuils, cana pé, wortelnoot tafel en salon- kroon, daarbij pracht Gothieke Eetkamer, best. uit: Dressoir, 2 fauteuils. 4 stoelen en tafel en Eng. lits-jumeaux slaapkamer. De drie ameublementen, geheel compleet 675.—. Ook gedeelte lijk. Heerênkamer; Bureau, Boe kenkast, Fauteuil en Tafel f 195. Vex-der Perzische kleeden, Wor telnoot Meubeltjes, Piano en Gordijnen. Alles gloednieuw. Te zien: Zondag. Maandag. Dins dag en Woensdag van 10—8 uur bij Mevrouw van Straten, 55 Adriaan Goekooplaan 55. den Haag. park „Zorgvliet", telef. 551680. over de ongekend goede ge luidsweergave onzer B1. A u- PUNK T radiotoestellen be merken wij bij de toehoorders. Bewondering ook over de tech nische prestaties van de ken ners. BLAUPUNKT radiobezitters zijn aan de buitengewone prestaties al gewend: zij zouden geen an dere radio wenschen. BLAUPUNKT radio en Van den Berg service, de ideale combi natie. Techn. Bureau Radiospecialist ZIJLSTRAAT 87A, TEL 11110 vanaf 800.— 5 pCt. zonder bor- gen of zekerheidst. Vraag t con ditiën Spaarcred.kant. Schied.- weg 252a. Rotterdam W. (Kas controle door Accountanti. Omgeving Haarlem van eigen. TE KOOP Gevraa.gd geriefelijk, modern huis, achter tuin op het Zuiden. Br. nr. 10 Boekhandel Duinker den Helder GROOTE AFBRAAKVEILING Villa Roozen Rollandspad Haar lem. op Donderdag 24 Febr., voorrn. 11 uur van groote partij delen, badding. ramen, deuren, partij pannen, ijzeren hekken enz. Deurw. C. HL Erbrink. TE KOOP Triumph als nieuw, k.k., opgeb. uitl„ gr. velgen, dubb. poort, moet weg, spotprijs. THEO v. LOOY, Reitzstraat 45. De ideale machine voor privé gebruik Continental Portable 4 modellen vanaf f 85. Kantoormachinehandel Schoterweg 122 Telefoon 12681

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3