WINTERSPORTCENOECENS Defensie-begrooting en dienstplichtwet goedgekeurd. STOOMEN VERVEN Inbrekersbende met Internationale relaties. ZATERDAG 19 FEBRUARI 1938 HAARDEM'S DAGBLAD 3 Inbrekers die Vel uwe onveilig maakten, staan terecht. Ondervoeding vaii kinderen te Amsterdam? Groot aantal diefstallen gepleegd. Voor de Zoitfensche rechtbank hadden zich Vrij daag drie Apeldoornsche arbeiders: T. A. H., J. M. en H. H. te verantwoorden wegens een reeks inbraken en diefstallen, tegen het einde van het vorige jaar te Apeldoorn ge pleegd. Het drietal zit thans in voorarrest. De mannen ontkenden. Tegen T. A. H. en J. M. luidde de eisch een jaar en tegen H. H. acht maanden gevange nisstraf. Voorts stonden vier Apeldoornsche mafinen, n.l. de arbeider C. B., A. B., zonder beroep, W. van V., arbeider, en J. N., slagersknecht, te recht wegens inbraken in de zeepfabriek van de N.V. de Haas en van Brero te Apeldoorn in den nacht van 28 op 29 December van het vo rige jaar. De eisch luidde tegen C. B. acht maanden en tegen de andere verdachten elk vier maan den gevangenisstraf. Wegens heling werd tegen den Apeldoom- schen koopman H. J. B. een gevangenisstraf van acht maanden gevorderd. Tegen den gedetineerden timmerman D. van L., die Apeldoorn, Zutfen en Gorssel onveilig heeft gemaakt door op verschillende plaatsen in te breken, werd drie jaar gevangenisstraf geëischt. Den man wachten voor inbraken el ders in den lande nog verschillende straffen. De rechtbank deed uitspraak in de zaak te gen J. P. H., koopman te Amsterdam, A. G. de L., timmerman te Hilversum, J. W. B., zee man te Amsterdam en H. S., chauffeur te Soest, allen gedetineerd, die wegens diefstal met braak te Apeldoorn ieder werden veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. JUBILEUM BOLBLOEMTEELTTENTOON- STELLING TE ANNA PAULOWNA. In het veilinggebouw te Breezand is Vrijdag middag onder groote belangstelling, ook van vele autoriteiten, de bolbloemententoonstel- ling geopend, welke van 18-24 Februari gehou den wordt, ter viering van het 25-jarig be staan van de afdeeling Anna Paulowna der al- gemeene vereeniging voor Bloembollencultuur. Onder artistieke leiding van den tuinarchi tect, den heer Carl, van Empelen te Heemstede is het groote veilinggebouw herschapen in één grooten tuin, een lusthof, waarin alles tege lijk bloeit, en die bij alle veelkleurigheid rus tig aandoet, omdat een ruim gebruik gemaakt is van sparren, heesters enz. voor achtergrond en tusschenbeplanting. In plaats van de commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. dr. A. Röell, voorzitter van het eere-comité, die om gezondheidsrede nen niet aanwezig kon zijn, sprak burgemees ter G. J. Lovink van Anna. Paulowna de ope ningsrede uit. Voorts voerden o.m. nog het woord dr. A. J. Verhage, voorzitter van de algemeene vereeni ging voor Bloembollencultuur te Haarlem. EERSTE KAMER. Over weerbelasting wordt gedacht. Geen enkel geheim verdrag DEN HAAG Vrijdag. Met 374 nam de Eerste Kamer de Defen sie-begrooting en met 2813 het voorstel tot wijziging van de Dienstplichtwet aan. Be paalde zich de oppositie tegen Hoofdstuk VHI tot 3 socialisten en 1 vrijzinnig-democraat (Mevr. RibbiusPelletier, de heeren de la Bella, Moltmaker en Prov. v. Embden), een stemmig keerden zich de s.d. en v.d. fracties tegen laatstgenoemd ontwerp. Wel mochten Prof. v. Embden en Prof. Kranenburg onder ling van inzicht verschillen wat betreft de krijgskundige waardeering der plannen tot versterking onzer weermacht, zij ontmoetten elkaar tenslotte wat hun afwijzende houding aangaat, doordat Prof. Kranenburg on overkomelijke financieele bezwaren koesterde. De jaarlijksche stijging der defensie-uitgaven zal gelijk zijn aan de totaal-opbrengst van de inkomstenbelasting in haar eentje. Kort om, de noodige dekking voor de uitgaven ont breekt en dit is onder de huidige financieele omstandigheden minder dan ooit aanvaard baar. Van belang was ook tnog een onderdeel uit de rede van den v.d. hoogleeraar, n.l. die passages, waarin hij het volkomen verkeerd noemde om gelijk b.v. de heer Lohman ge daan had voortdurend de S.D.A.P. wegens haar verleden i.z. het defensievraagstuk, te blijven prikkelen. Waarlijk, het heeft, zoo merkte hij op, geen enkelen zin zich thans nog te verdiepen in de „schuldvraag" ten aanzien van het feit, dat er een aantal jaren op de fensiegebied bezuinigd is. In tweede instantie heeft trouwens de heer Wiardi Beekman (s.d.), die zich bij dit debat als een helder, knap spreker ontpopte, die het aanhooren alleszins waard is, ook nog eens de onjuist heid aangetoond van dat hakken op hetgeen sociaal-democraten, vrij zinnig-democraten enz. vroeger ten opzichte van de defensie ge zondigd zouden hebben. Een aantal jaren gele den was de internationale toestand, was ook de positie van den Volkenbond en de kans op het voor elkaar krijgen van een overeenkomst tot internationale ontwapening zoo gansch anders, dat dr. Wiardi Beekman zich over het socialistisch verleden in deze aangelegenheid geenszins schaamde. Men mag wel eens niet vergeten dat niemand minder dan de Minis ter-President eerlijk erkend heeJt, dat er voor verwijten over wat er in 't verleden verzuimd zou zijn geen gegronde reden bestaat! Intusschen belette dit alles Mr. v. Vessem (nat. soc.) niet, óm een groot deel van zijn rede te gebruiken om toch vooral te doen uit komen, hoe de verschillende politieke partijen metDr. Colijn voorop, zich eertijds aan „onverantwoordelijke afbraakpolitiek" heb ben schuldig gemaakt. Mr. v.Rappard (lib.) liet dit verwijt, wat de liberalen aangaat, die i destijds tegen de Vlootwet hebben gestemd niet om af te breken, doch wegens finan cieele bezwaren niet op zich zitten. iNaar aanleiding van hetgeen de nat. soc. spreker nog vragend had opgemerkt omtrent geheim militair overleg met Engeland ver klaarde Minister Van D ij k met klem, dat er schijn noch schaduw was van een militair verdrag in welken vorm ook. De Minister verzekerde ook dat het bezoek van de Belgische reserve-officieren ook dit had de woordvoerder der N.S.B. gevraagd uitsluitend een beleefdheidsbezoek was ge weest. Minister van Dijk, die o.m. mededeelde, dat er pogingen gaande zijn om een eigen natio naal type metalen bommenwerpers te ont wikkelen, en voorts den heer v. Voorst tot Voorst kon verzekeren, dat een weerbelas ting nog in onderzoek is. vermocht eigenlijk niets nieuws meer te vertellen. Opnieuw ver namen we dat defensie-uitgaven thans pri mair moeten zijn, dat belastingverhooging, ter bekostiging daarvan, op den duur tot de mogelijkheden behoort, dat de maritieme weermacht er zijn mag, haar taak zal kun nen vervullen (nl. aanvallen der verbindings lijnen van den tegenstander) maar dat er een grens is aan wat financieel mogelijk is. Prof. v. Embden kreeg te hooren, dat de col lectieve veiligheid ontbreekt en dat aan dat ideaal-in-de-verte de nationale veiligheid niet mag worden opgeofferd. Wat de sociaal-democraten aangaat, over hun ommekeer verheugde zich de Minister, maar hij verlangde nog naar waarborgen te gen de aantasting van den geest in het leger; intusschen zijn die wellicht op andere wijze dan door midder der z.g.n. „verbodsbepalin gen" van thans, te bereiken. Tenslotte kan nog vermeld, dat na repliek van dr. Wiardi Beekman, deze afgevaardigde en de Minister, aan wie de s.-d. spreker aanvankelijk „ge brek aan ridderlijkheid" verweten had, het eens werden, dat dit verwijt van 't tapijt was verdwenen. Dit was tenminste een vreedzaam besluit van een debat over maatregelen, die uit vrees voor oorlogsgevaar worden getrof fen. Het is te hopen, dat in de praktijk deze vrees niet gegrond zal blijken te zijn en dat dus de maatregelen, waarvoor men thans de uitgaven heeft goedgekeurd, louter en af doende preventief zullen werken. E. v. R. Voerman doodelijk gewond. Toen zijn paarden op hol sloegen. ZWOLLE, 18 Februari. Terwijl de land bouwer KI. Dunnink uit Staphorst met een met twee paarden bespannen wagen huis waarts reed, sloegen de dieren eensklaps op hol. De voerman trachtte ze weer in bedwang te krijgen, doch viel bij de pogingen, welke hij daartoe aanwendde, van den wagen. Hij kwam onder de wielen terecht en werd voorts over eenige honderden meters meegesleurd. Een oog was hem uit den kas gerukt. Verder werd hij aan het hoofd en ook inwendis ernstig gekneusd. In deerniswekkenden toe stand werd het slachtoffer naar Zwolle over gebracht, waar het Vrijdagmiddag, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen in het Sophia ziekenhuis is overleden. MAATSCHAPPIJ „ARTI ET AMICITIAE". H. M. de Koningin stelt wederom gouden medaille beschikbaar. H. M. de Koningin heeft wederom een gou den medaille ter beschikking gesteld van het bestuur der maatschappij „Arti et Amicitiae" ter uitreiking aan den kunstenaar, die zich door blijken van groot talent, heeft onder scheiden. Wethouder van Vlaardinger- Ambaclit veroordeeld. Tot twee jaar gevangenisstraf. De Rotterdamsehe rechtbank heeft Vrijdag middag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 51-jarigen kantoorbediende en wethouder C. J. G. W. wonende te Vlaardingerambacht. Verd. heeft zich in den loop van de jaren 1930 tot 1937 schuldig gemaakt aan een groot aan tal verduisteringen, in totaal beloopende f 34.000 ten nadeele van de firma IJzerman, haringexporteurs te Vlaardingen, waar hij als assistent-boekhouder in dienst is geweest. De officier van Justitie mr. H. A. J. Reumer acht te tijdens de behandeling van de zaak, 14 da gen geleden, het ten laste gelegde bewezen en eischte een gevangenisstraf van twee jaren met aftrek van voorarrest. De rechtbank achtte het bewijs eveneens ge leverd en heeft hem conform den eisch ver oordeeld. Ontginning van (le Peel begint in Maart. Naar wij vernemen zal begin Maart officieel een begin worden gemaakt met de werkzaam heden voor de ontginning van de Peel door de stichting „Binnenkolonisatie". Jhr. Van Lidtli voorzitter der Liberale Partij? Op Zaterdag 2 April a.s. zal, naar de Tel, verneemt, te Utrecht een buitengewone alge meene vergadering van de Liberale Staatspar tij gehouden worden, waar o.m. de verkiezing van een nieuw hoofdbestuur aan de orde zal komen. In verschillende afdeelingen bestaat het voornemen voor het voorzitterschap der partij den oudminister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeugde, te candideeren. Voorts zal in behandeling komen het econo misch rapport door de commissie, onder lei ding van prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, aan het hoofdbestuur uiutgebracht over de te vol gen conjimetuurpolitiek. MGR. F. W. PIGOTT IN ONS LAND. Vrijdag arriveerde per Batavier-lijn mgr. F. W. Pigott, voorzittend bisschop der Vrije Ka tholieke Kerk, die een tiendaagsch bezoek brengt aan de Nederlandsche diocese dier kerk. In zijn functie van voorzittend bisschop presideerthij de bisschoppelijke synode, welke bestaat uit de 18 bisschoppen der kerk en hij is het administratieve hoofd dier kerk; daar nevens is hij tevens regionair bisschop der kerk in Groot-Brittannië met zetel te Londen. Oorspronkelijk een geestelijke der Angli- caansche kerk ging hij over naar de Vrije Ka tholieke kerk en werd in 1924 te Sydney tot bisschop geconsacreerd. Door Z.H.E.W. zal op Vrijdag 25 Februari a.s. in de St. Raphaël-kerk, Popellaan, Kin- heimpark Bloemendaal, 's avonds om 8 uur een dienst worden opgedragen met predicatie. STOPPEN PERSEN lOTTGERING Tel. 11561 (Adv. Ingez. Med.) Eindhoven als werkterrein gekozen Croot aantal verdachten achter slot. In den laatsten tijd werden in Eindhoven talrijke inbraken gepleegd, zonder dat het aanvankelijk gelukte de daders te ontdekken. Zoo werd in 1936 ingebroken bij het armbe stuur en gepoogd de brandkast, inhoudende een groot bedrag aan steungelden te openen Daarna werd in het vereenigingsgebouw der Chr. arbeiders „Rehoboth" ingebroken en een bedrag van ruim 500 buitgemaakt. Bij Vroom en Dreesmann werd een vitrine met horloges, klokken enz. leeggehaald. In Geldrop werden bij de firma Pessers een partij stoffen ont vreemd. Daarna zijn nog talrijke andere in braken en insluipingen gevolgd. Naar wij vernemen is thans aange houden een Eindhovenaar J. V., die met de onderwereld te Amsterdam en Antwerpen in nauwe verbinding stond. Deze liet voor dit doel o.m. verschil lende Amsterdamsche inbrekers naar Eindhoven komen, waarvan een 5-tal zich thans voor andere misdrijven in di verse strafgevangenissen bevindt. Een en ander geschiedde in samenwerking met een bekenden inbreker in Hel mond, zekeren M.V., die o.m. betrok ken is bij de inbraak in „Rehoboth". Bij diens aanhouding werden tal van inbrekerswerktuigen op hem gevonden. De inbraak bij Vroom en Dreesmann werd door den Eindhovenaar zelf gepleegd, gehol pen door zekeren B. uit Haarlem; voor de in braak in het postkantoor en bij het armbe stuur had hij de hulp van den Franschman G. F. en den Belg E. ingeroepen. Laatstgenoemde, die thans in Antwerpen in arrest is, blijkt een bekend misdadiger met een lang strafregister te zijn. De opsporing, welke geleid werd door in specteur Dys, hoofdagent-rechercheur Van der Wiel en rechercheur Pinxt van de Eindho- vensche politie en tot arrestatie der daders heeft gevoerd, zal stellig een einde maken aan de verontrustende reeks inbraken te Eind hoven. NA AANRIJDING DOORGEREDEN Tegen verd. twee maanden gevangenisstraf geëischt. In den nacht van 15 op 16 November reed P. M. uit Veenoord met een snelheid van 45 K.M. over de rechter berm van den Gramsber- gerweg te Coevorden. Hij passeerde daar toen een trailer. Ook na dat passeeren hield hij de berm, omdat volgens hem de straat ter plaatse vol gaten was. Op die berm stond echter een drietal mannen te praten. Een hunner, ge tuige H. Broekman uit Coevorden, werd door de auto aangereden, waardoor hij ernstig werd gewond. Gedurende zes weken lag hij met een zware hersenschudding in het ziekenhuis en ook nu kon hij zijn werk nog niet behoorlijk doen. Na de aanrijding was verdachte door gereden. Verdachte verklaarde, dat hij de mannen niet had gezien maar voor het doorrijden kon hij geen aannemelijke verklaring geven. De officier van justitie eischte tegen den overigens gunstig bekend staande verdachte een gevangenisstraf van twee maanden. Vragen van den heer Steinmetz beantwoord. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Steinmetz in verband met door den wethou der van Amsterdam, mr. G. Kropman, in een interview medegedeelde omtrent ondervoeding van een aantal kinderen te Amsterdam, heeft de minister van Sociale Zaken het volgende geantwoord. De minister heeft kennis genomen van een in „De Maasbode" van 11 Januari verschenen interview van mr. G. C. J. D. Kropman, waar in deze als voorzitter der vereeniging „Katho liek Amsterdam" een uiteenzetting heeft ge geven van. zooals het in het verslag van het interview luidt, „het maatschappelijk werk, dat katholiek Amsterdam wacht". De vraag, of de minister tevens kennis er van heeft genomen, „dat in bedoeld onder houd door mr. Kropman wordt medegedeeld, dat in een parochie, waarin een zeer groot aantal gezinnen wonen, waarvan het ge zinshoofd werkloos is, een groot per centage der kinderen is ondervoed" (spatiee ring van den minister), wordt door den mi nister bevredigend beantwoord met dien verstande, dat hij den door hem ln de ge citeerde vraag gespatieerden tusschenzin in het verslag van het interview niet heeft aangetroffen. Dat de bedoelde tusschenzin daarin niet wordt aangetroffen, komt den minister ove rigens allerminst vreemd voor in het licht van de „Mededeelingen van het medisch statis tisch bureau van den gemeentelijken en ge neeskundigen gezondheidsdienst van Amster dam no. 41", betreffende „onderzoek naar den voedingstoestand van schoolkinderen te Am sterdam 1937", waarin staat aangeteekend, dat „bij de detailleering naar den welstand gebleken (is)dat van de kinderen, die aan dc schoolkindervoeding deelnemen, diegenen, die tot gezinnen zonder steun behooren, ach terstaan bij die uit wei-ondersteunde gezin nen", en voorts: „ook is er bij de kinderen ui't de gezinnen met het laagste inkomen (zon der steun) die niet aan de schoolkinder voeding deelnemen, eenig verschil in ongunsti- gen zin in vergelijking met de kinderen'uit ge zinnen met steun doch zonder schoolkinder voeding". Reeds wijl noch uit het bedoelde interview, noch uit anderen hoofde is gebleken van een toestand van ondervoeding in gesteifnde gezinnen, zooals in deze vraag word't veron dersteld, deelt de minister niet de op dien veronderstelden toestand in deze vraag ge gronde opvatting, dat er ten aanzien van de steunregeling met spoed bepaalde maatregelen ter zake zouden behooren te worden genomen. De minister voegt hieraan voor de goede orde nog toe, dat in een door hem van mr. Kropman naar aanleiding van de gestelde vragen ontvangen schrijven wordt opgemerkt: dat de geïnterviewde, zooals bij lezing van het gepubliceerde gereedelijk is in te zien, bij zijn uiteenzetting van wat katholiek Amsterdam te doen staat aan alles heeft gedacht behalve aan hulp van de overheid (verhooging van steungelden)maar wel o.a. aan huishoudelijke I voorlichting door maatschappelijke werkers en aan bevordering hunnerzijds van deelne ming aan schoolvoeding. Het „Wiener Madel" en haar vrijers

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5