BREEMENhme wek ml toupet! Goud van de „Lutine" blijft lokken Nieuwe pogingen om het omhoog te halen N' THERMOGENE Reclame HAARLEM. M Weer een vierjarige Kweekschool Geysendorffer vliegt de „Parkiet" naar Curasao. MAANDAG 21 FEBRUARI 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 „Billiton" stuurt „Karimata" erheen Werk zal vermoedelijk in Juni beginnen paar wij vernemen heeft de ge meenschappelijke mijnbouw- maatschappij Billiton het plan in studie genomen om met haar tin baggermolen „Karimata", die op het oogenblik in aanbouw is op de werf van J. en K. Smit te Kinderdijk, de goud- en zilverschat uit het wrak van de „Lutine" op te halen. Evenals de „Doejoeng", die verleden jaar naar Indië gesleept is, is de „Karimata" een molen, die bestemd is om voor de kust van Billiton in baggeren. Zijn baggerdiepte, die grooter is dan die van den „Doejoeng", is 30 M., en zijn afmetingen 75x23 M. Deze molen is geheel geconstrueerd op zeevaardigheid en voor het baggeren naar tinerts op groote diep te in zee. Dit is de reden, dat de leiding van de gemeenschappelijke mijnbouwmaatschap- pij Billiton zich voorstelt om met de „Kari mata", voordat deze naar zijn eigenlijke be stemming op Billiton gesleept wordt, een po ging te doen het wrak van de „Lutine" te lichten. De molen is zoo sterk geconstrueerd en van een dergelijke groote capaci teit, dat er behoudens onvoorziene omstandigheden naar het inzicht van de deskundigen een goede kans is om de „Lutine" in betrekkelijk korten tijd naar, boven te halen. Een belangrijke overweging is geweest, dat in verband met de quotavermmdering vol gens het internationale restrictie plan de be hoefte aan nieuw ontginningsmateriaal op Billiton niet meer zoo dringend is als eenigen tijd gelden. Zonder bezwaar zal de „Kari mata" dan ook eenigen tijd later dan aan vankelijk gedacht was op Billiton in pro ductie kunnen gaan. Aangezien de maatschappij een gemengd bedrijf is heeft de leiding den minister van koloniën over dit plan geraadpleegd. Het tijdstip voor de werkzaamhe den wordt zoodanig gekozen, dat men onder de gunstigste weersomstandig heden kan baggeren en dat tevens de gunstige tijd voor het sleepen naar Indië niet verloopt. Vermoedelijk zul len de werkzaamheden in Juni a.s. aanvangen. Natuurlijk is aan de voorbereiding belang rijk werk verbonden en moet nog zekerheid verkregen worden omtrent een aantal facto ren, waarvan zal afhangen of het plan tot uitvoering kan komen. Risico's van eenige be- teekenis worden uiteraard niet genomen. Zooals men weet is de „Lutine" een En- gelsch oorlogschip, in 1799 ter hoogte van Terschelling met man en muis vergaan. Vol gens de gegevens zou zij een goud- en zilver- schat bergen ter waarde van omstreeks f 15.000.000 door herhaalde bergingspogingen, waaronder de meest recente die met den ber gingstoren van den heer Beckers van 1933 1936, is de ligging van het wrak nauwkeurig bekend. Voorloopig nog geen nieuwe modellen nummerborden. De regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen is omtrent de nieuwe modellen voor nummerborden van motorrij tuigen nog niets beslist en evenmin omtrent den datum van invoering daarvan. Deze da tum zal in elk geval tijdig worden gepubli ceerd. MEINEED IN DE ZAAK VAN DEN NAARDENSCHEN VEEARTS? AMSTERDAM, 19 Febr. Donderdag j.l. is voor den Centralen Raad van Beroep de zaak behandeld van den door het gemeen tebestuur van Naarden ontslagen veearts. Tijdens die behandeling heeft de veehou der K. verklaard, dat hij door een Naarden- schen wethouder was overgehaald om den veearts te verleiden tot het uiten van be schuldigingen aan het adres van het gemeen tebestuur van Naarden. In de Vrijdag gehouden raadszitting te Naarden verklaarde de betrokken wethou der, dat de verklaringen van den veehouder onwaar zijn. Gisteren hebben de burgemeester van Naarden, de heer Boddens Hosang, de ge meentesecretaris de heer Visser en de wet houder Kuyer een onderhoud gehad met den Officier van Justitie mr. dr. J. A. van Thiel. Deze heeft besloten een strafrechtelijk on derzoek in te stellen naar de vraag, of de veehouder voor den Centralen Raad van Beroep wellicht een meineedige verklaring heeft afgelegd. op de pijnlijke plek, bestrijdt HOEST, KEELPIJN CRIEP, RHEUHATIEK STEKEN IM DE ZUeni doozen a 35 en 55 ct. PIJNSTILLENDE WATTEN (Adv. Ingez. Medj Luclitverbinding met Italië wordt heropend. Met ingang van 1 Maart a.s. Met ingang van 1 Maart zal de KL.M. haar luchtlijn van Amsterdam en Rotterdam naar Frankfort heropenen. Hierdoor kan men weer van Nederland rechtsreeks naar Italië vliegen. Immers, men zal zich herinneren dat de lucht verbinding met Italië gedurende dezen winter door de Deutsche Lufthansa van Frankfort tot Milaan werd onderhouden en door de K. L. M. het aansluitende traject Amsterdam (Rot terdam)—Frankfort. Tijdelijk was de verbin ding met Frankfort, opgeheven, doch nu de K L. M. de lijn weer met Douglasmateriee'i zal bevliegen, wordt weer een groot deel van het Europeesch luchtnet direct op het Nederland- sche aangesloten. De Nederlandsche toestellen vinden op het vliegveld „Rhein-Main" te Frankfort aansluitingen op de internationale diensten naar Milaan en naar Zürich en op de locale lijnen naar Erfurt en Leipzig. Nürn- berg en München, Stuttgart en Freiburg en tenslotte naar Mannheim en Heidelberg. Met ingang van 27 Maart zal de lijn naar Milaan doorgetrokken worden tot Rome. JUBILEUM A. N. MULLER Zaterdag 26 Februari hoopt de heer A. N. Muller den dag te herdenken, dat hij 25 jaar sportfotograaf is. Kamermuziekavond „Toonkunst" Optreden van Henri Merckel. Woensdagavond 23 Februari as. zal in den Stadsschouwburg een Kamermuziekavond van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst gegven De beroemde violist Henri Merckel zal het worden. volgende programma ten gehoore brengen: Sonate d dur, G. F. Handel: Partita No. 2 d dur. J. S. Bach: Sonate g dur Joh. Brahms: Sonate, Claude Debussy; Sonate a dur, César Franck. De pianist Felix de Nobel zal den violist be geleiden. Henri Merckel begon op zeer jeugdigen leef tijd zijn vioolstudie. Zijn leeraar ontdekte on middellijk de buitengewone begaafdheid van zijn leerling en gaf zijn ouders den raad hem een volledige opleiding te doen geven. Henri Merckel vervolgde zijn studie aan het Conser vatorium te Parijs, zijn geboortestad en be haalde spoedig op schitterende wijze een eer sten prijs. Reeds zeer jong werd hij door alle groote Parijsche instellingen geëngageerd en sinds dien is zijn reputatie steeds gegroeid. Na Frankrijk volgden tal van groote zeer succes volle tournees door alle landen van Europa. Het zal niet noodig zijn den buitengewoon diepen indruk in herinnering te brengen, wel ken het talent van Henri Merckel ook in Hol land maakte sedert zijn eerste optreden. Over hem als bewonderenswaardig vertolker van de werken van zijn grooten landgenoot De bussy, werd het volgende geschreven naar- aanleiding van de uitvoering van een der wer ken van dien componist: „Messchaert heeft zóó gezongen, Mengelberg zóó gedirigeerd en Merckel zóó gespeeld. Het is die klasse van artisten, die achter en door het instrument, het ware genot van de muzieh-zelf weervindt. Men heeft de meest ideale vertolking van dit werk beluisterd". Henri Merckel, wiens gramofoonplaten een zeer groot succes hebben, behaalde den Grand Prix du Disque van „His Master's Voice". OPWEKKINGSSAMENKOMST. Woensdagavond 23 Februari belegt de Gemeenschap voor Practisch Christendom een openbare zang- en getuigenissamen komst. De inleiding tot de getuigenissen zal worden gehouden door den heer M. Schats. de heer Joh. Minderman verleent muzikale en vocale medewerking. P. J. M. Verschure overleden. Oud-lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Op 77-jarigen leeftijd is Zaterdag te Am sterdam overleden de heer P. J. M. Verschure, een bekende figuur in scheepvaartkringen. Hij was directeur van de firma Verschure en Co. Van 1907 tot 1913 was de overledene lid van den gemeenteraad der hoofdstad voor de R.K. Staatspartij. Voor deze partij had hij ook zitting in de Provinciale Staten van Noord-Holland. Tot voor korten tijd was hij lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Ook in kerkelijke kringen bekleedde de overledene verscheidene functies. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 23 Februari a.s. te 10.15 urn: op de begraaf plaats Buitenveldert. Staatscommissie zal wijziging der Woningwet voorbereiden. Bij K. B. is ingesteld een staatscommissie ter voorbereiding van een wijziging van de woningwet, met de opdracht: Beantwoording van de vraag, of, en zoo ja, in welke mate de Woningwet op het stuk van haar hoofdbeginselen wijziging, c.q. aanvul ling behoeft. Onderzoek nopens moeilijkheden, waartoe het systeem en de tekst van de wet bij haar toepassing aanleiding geven. Dit onderzoek zal niet betreffen de finan- cieele paragrafen der wet. In deze commissie is benoemd tot lid en voorzitter: mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris generaal van het departement van binnen- landsche zaken. die den doorslag geeft De heer G. Bannerman, van de verkoops staf der Hudson Motors Ltd., verklaarde onlangs, welke reclame den doorslag geeft op het moment van aankoopen. „Ik zeg U", zoo liet hij zich uit, „dat cou rantenreclame het middel is, dat het krachtigst zijn invloed doet gelden op het moment van aankoopen". De juistheid van dit feit wordt ook hier te lande bevestigd door al die winkel bedrijven die hun ontwikkeling voor een groot deel hebben te danken aan het kundig gepresenteerde aanbod hunner artikelen in een goede courant. 1)9$ - 'l Nimmer waart ge tevreden; omdat ge nooit de goede brandstof ontving.... Probeer het eens met ons! Raad pleeg één onzer vakkundige vertegenwoordigers of geef ons een proef-ordertje.Wij bieden U 100% kwaliteit en service I TEL. 10070 BAN (Adv. Ingez. Med.) Dansinstituut H. Kwekkeboom. Het jaarlijksche bal-niasqué weer uitstekend geslaagd. De talrijke bal-masqué's die elk jaar te Haarlem worden gehouden en <die zich meestal in een zeer druk bezoek mogen verheugen be wijzen wel dat ook hier het carnaval al is het dan in eenigszins anderen vorm dan in de meer Zuidelijke deelen van ons land, populair is. Onder die populaire carnavalsavonden neemt het jaarlijksche bal-masqué van het dansinstituut H. Kwekkeboom, Nieuwe Gracht 98 een bizondere plaats in. De bal-masqué's, die de heer Kwekkeboom voor zijn leerlingen geeft kenmerken zich altijd door een aparte prettige sfeer die deze avonden altijd tot een succes maakt. En Zaterdagavond was het al niet anders. De zaal van den Haarl. Kegel Bond was weer gevuld met een groote schare gecostumeerden die zich kennelijk uitstekend vermaakten. Russische dames. Tirolerinnen, ja welke costumes ge maar wilt bedenken, ze waren er. De dansmuziek was ditmaal in bizonder roede handen. Twee bekende bands verzorg den dit voorname onderdeel van eiken feest avond en zij deden dit uitstekend. Zoowel de populaire „Tune Mixers" onder 'aiding van Cor van den Heuvel als Bas Meegdes Accor deon Band mochten zich terecht in een groot succes verheugen. De heer Kwekkeboom, -die weer met veel ge noegen op dezen geslaagden avond kan terug zien. had 24 fraaie prijzen beschikbaar ge steld die door de bekwame jury bestaande uit de heeren J. Lubbers, A. Hoeben en J. Hoeben als volgt werden verdeeld: Groepen: Veilig Verkeer, Noorderlicht, Ca- nadeesche Vijfling. Vroolijke vraagteekens, Bonte Dinsdagavondtrein. Paren: Rojo-Ranja-dames. Hendrik de Acht ste met gemalin. Mexicaansch paar, Miesel- tje en Poeseltje. Snip en Snap, Hongaarsch Zigeunerpaar. Personen: Sneeuwklokje. Rozenhaag Veld bloemenmeisje, Restanten. Schilderes. Midi- nette. Origineele Ned. Vlag. Beiersche boerin, Carmen, Blauwe pierette, Gelukkige Vader. Regeering dient een wetsontwerp in Daar de driejarige Kweekschool voor Onderwijzers, gelijk zij thans algemeen bestaat, naar het oordeel der regee ring niet bevredigt, is een wets ontwerp tot wijziging der lager onder wijswet 1920 ingediend, door welk ont werp de driejarige Kweekschool in een vierjarige zal worden omgezet. Deze vierjarige kweekschool bouwt, evenals de tegenwoordige drie-jarige, voort op de ken nis, welke door de school voor Uitgebreid La ger Onderwijs of de eerste drie jaren eener Hoogere Burgerschool enz. kan worden aange bracht. De opleiding wordt aan den boven kant met een jaar verlengd. De onderwijzers akte wordt in dezen niet veranderd, zoodat ook de hoofdakte blijft bestaat. De leerstof voor de theoretische opleiding wordt niet uit gebreid, maar het vrijwel gelijkblijvend aan tal lesuren van de drie leerjaren wordt ver deeld over vier; op die wijze echter, dat in de hoogste twee leerjaren ruimte van tijd zal blijven om de practische oefening der leer lingen behoorlijk tot haar recht te laten ko men. WALT DISNEY'S SNEEUWWITJE IN HET NEDERLANDSCH Voor het eerst in de filmgeschiedenis zal een een avond vullende film van Walt Disney in het Nederlandsch worden uitgebracht, De R. K. O. radio filmmaatschappij heeft namelijk het plan opgevat om in Walt Disney's stu dio's te Hollywood een Nederlandsche versie te maken van de gekleurde teekenfilm „Sneeuw witje en de zeven dwergen", welke volgens het z.g. multiplane technicolor systeem is opgeno men. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN De aanvraag om toegangsbewijzen bij Mr. Kastein, Koninginneweg 192 Amsterdam Z. voor de voordracht van den heer A. J. Meije- rink over het redden van drenkelingen uit te water gereden auto's, die op Dinsdag 22 Fe bruari in „Krasnapolsky" zal worden gehou den, is zoo groot, dat alle 400 beschikbare plaatsen zijn uitgegeven; aan honderd/en aan vragen kon niet meer voldaan worden. De Bond overweegt nu het houden aldaar van een tweeden voorlichtingsavond met denzelfden spreker. BALMASQUé VEREENIGING „DE OOSTHOEK". Zaterdagavond was het een bonte stoet, die zich door de zalen van het gebouw Olympia bewoog. De Overijselsche-Geldersche-Drent- sche vereeniging „De Oosthoek" hield een bal masqué, en de leden van deze vereeniging had den dankbaar gebruik gemaakt van deze ge legenheid om zich eens anders voor te doen dan zij waren, terwijl het toch zoo behóórde. We zagen de Canadeesche vijfling met haar dokter en zuster langs trekken; een stel fan tastische zwervers, tooverfeeën. een postbode, een pinda-Chinees een groep Overijselsche boeren en boerinnen, spoken en nog veel meer figuren, die op elk balmasqué aanwezig zijn Er heerschte een allervroolijkste stemming. De muziek speelde allerlei wijsjes en de menge ling van bonte kleurige costumes danste door een. Tegen twaalf uur gaf de groep Overijsel sche boerinnen en boeren eenige dansen ten beste, waarvan o.a. „En de handjes gaan van klap klap" veel succes had. Het was alleraar digst. De costumes mochten er alle zijn. De jury bestaande uit mevrouw M. de Mey— Kroon, H. C. Müller en H. J. v. Teunenbroek kende aan de navolgende gecostumeerden prij zen toe: Boerenbruiloft Aronskelken. Zigeu- nersgroep, Canadeesche Vijfling. Zwervers (Stoffer en blik). De twee Pierettes, De Hooge en de Lage. Moorsche paar. Haarlemsch Bloei. Rijwielwet 1937, Palm Paschen. Gelukkige Vader, Het Spook van de Opera De dood. Leve Prinses Beatrix. Lustige vagebonden. Apache- groep, Zcm en Maan. Pindamannetje De twee Zigeunerinnen. Journalisten van Soestdijk. Apache. Muzikane Clowns, De boerenbruiloft verwierf tevens den pu blieksprijs. Tocht van 5500 K.M. van Californië uit. Geysendorffer. Gezagvoerder G. J. Geysendorffer vliegt de „Parkiet" over naar de West. Met hem be vinden zich in de stuurhut radiotelegrafist T. C. van der Kolk en boordwerktuigkun dige B. Prins. Van Burbank werd de volgende route gekozen: over El Paso naar Dallas, trajecten die deel uitmaken van de groote „Coast to Coast" lijn van Ameican Airlines van New-York naar Los Angeles. Van Dallas gaat het naar Atlanta, tusschen welke plaat sen de Delta Airlines dagelijks met Lock- heeds vliegen. Van Atlanta wordt tenslotte Miami, via Jacksonville, bereikt. Van Miami op de zuidpunt van Florida, zal Geysendorffer naar Port au Prince op Haiti vertrekken, waarvoor hij zijn route misschien over Cuba kiest. Van Aito steekt de Lockheed dan de Caraibische Zee over voor het laatste traject naar Curasao. De geheele vlucht gaat over een afstand van rond 5500 K.M. Er wordt in een zeer rustig tempo gevlogen, zoo dat het toestel waarschijnlijk Dinsdag of Woensdag op het vliegveld Hato bij Willem stad verwacht kan worden. Vrijdag is de „Parkiet" tot El Paso gegaan, vanwaar Geysendorffer vandaag is doorge vlogen naar ballas. De K.L.M. heeft bericht ontvangen, dat haar eerste Lockheed Super Electra Vrijdag van Burbank in Californië naar Curacao is vertrokken. Het is de „Parkiet", het eerste toestel, dat de Lockheedfabrieken afleveren voor de K.L.M.-vloot in West-Indië, welke mettertijd met de drie Super Electra's, t.w. de „Parkiet" (PJ-AIP), de „Troepiaal" (PJ- AIT) en de „Kolibri" (PJ-AIK) verrijkt zai zijn. De vlucht van Californië naar de West is vooral belangrijk ten aan zien van het laatste gedeelte dei- route, nl. van Miami naar Curasao. Immers, dit traject werd reeds door de K.L.M. als een van haar gepro jecteerde diensten uitgewerkt voor een snelle verbinding met New-York. Hiervoor zou dan te Miami aanslui ting worden gegeven op een Ame- rikaanschen luchtdlenst. De regee ring van Haiti had reeds ruim een jaar geleden voor deze lijn haar toe stemming verleend ten aanzien van het gebruik maken van het vliegveld van Port au Prince als tusschenlan- dingsplaats. Bijzonderheden over de Super Electra. De Lockheed Super Electra ls een tweemo- torige, geheel metalen, vrijdragende eendek ker en heeft een spanwijdte van 19,95 M., de lengte is 13.40 M. en de hoogte bedraagt, wanneer het vliegtuig op den grond staat, 3.50 M. Het vleugeloppervlak bedraagt In to taal 51.2 vierkante meter. In tegenstelling tot de laagdekkers. de Douglasvliegtuigen en de Lockheed Electra, is de Super Electra een middendekker, waar bij de vleugel dus niet aan de onderzijde van den romp is aangebracht, doch hooger. Hierdoor kwam aan de onderzijde van den. romp een ruimte voor vracht vrij. zoodat het boven in den vleugel gelegen rompgedeelte uitsluitend voor stuurhut en passagiersver- blijf kon worden Ingericht. Het vliegtuig heeft een hooge vleugelbe lasting. waardoor groote snelheden mogelijk gemaakt zijn. Dit brengt echter mede, dat de start- en landingssnelheden dan eveneens belangrijk hooger worden. Dit nadeel is even wel met succes ondervangen door toepassing van de „Fowler Flap". Ter vermindering van den landingsuitloop en om steil inzweven van een vliegveld mogelijk te maken, zijn de moderne vliegtuigen, voorzien van landings- klappen. Deze bevinden zich onder aan den vleugelachterkant en worden bij de landing omlaag gedraaid, waardoor de weerstand sterk wordt vergroot. De Fowler Flap kan. behalve omlaag, ook nog achterwaarts buiten den vleugelachter kant geschoven worden. Wordt dit laatste alleen gedaan, dan zal het vleugeloppervlak vergroot worden, zonder dat de weerstand noemenswaardig toeneemt. Dit is van direct voordeel bij den start, waardoor het vlieg tuig eerder los zal komen, terwijl de lan dingssnelheid en de landingsuitloop, waarbij dan de Fowler Flap tevens omlaag gedraaid wordt, eveneens binnen normale grenzen kunnen worden gehouden. Tien nieuwe kazernes zullen dit iaar in het Zuiden worden gebouwd Naar de Tel. verneemt, staat het thans vast, dat nog in den loop van dit jaar in het Zuiden des lands zal worden begonnen met den bouw van 10 nieuwe kazernes. Van deze tien nieuwe kazernes komen c-r twee te Breda, de andere komen in Roosendaal, Vught. Den Bosch Eindhoven, Weert, Grave, Roermond en Til burg.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5